Sehnat si na několik měsíců ubytování v cizí zemi nemusí být vždycky úplně jednoduchá a levná záležitost. V létě 2014 jsme si s mým přítelem Jirkou řekli, že vysokým výdajům za ubytování se nejlépe vyhneme, když si bydlení povezeme s sebou… a rozhodli se, že pojedeme pracovně do Anglie a budeme celé 3 měsíce spát v autě, abychom ušetřili a zároveň vyzkoušeli, jestli to zvládneme. Tento článek je tedy souhrnem důležitých věcí, které je dobré mít na paměti, pokud byste se pro podobné cestování rozhodli také.

IMG_8457_sNení nad osobní zkušenosti a praxí prověřené tipy. Článek pro Travel Bibli napsala Anna Rybníčková, které tímto děkujeme za perfektní spolupráci!

Autorka o sobě píše: „Jsem ten typ člověka, který nemá rád cestovky a rád si věci zařídí (a pokazí) sám. Na cesty vyrážím se svým přítelem Jirkou, který nás oba věčně tahá z problémů, které nám zrovna nadělám. O tom všem píšu na blogu www.anoanno.cz a na Facebooku.”

Proč a jak?

Člověka určitě napadne otázka, proč by měl pro nižší náklady obětovat své pohodlí. Jenže život v autě zdaleka není jen o šetření peněz. V mnoha ohledech je to praktičtější než bydlení v hotelu/hostelu proto, že si svůj domov vozíte všude s sebou a jste naprosto nezávislí.

Pokud vyrážíte ve dvojici, pak je život v autě opravdu cennou zkouškou, jestli je váš vztah schopen něco takového ustát. Když pak zjistíte, že s druhým člověkem už několik měsíců sdílíte prostor velikosti skříně a zvládáte to, tak je asi všechno v pořádku.

IMG_1866

Poté, co jste si tedy zodpověděli otázku „proč“ a rozhodli se do toho jít, je načase zeptat se „jak“. V této fázi může přijít vhod několik zásadních informací:

  • Cesta z Brna do francouzského Calais trvá přibližně 12 hodin čisté jízdy. Pokud nespěcháte, je fajn udělat si z toho menší eurotrip a brát to po částech.
  • Trajekt, nebo tunel? Obvykle je výhodnější trajekt, jehož cenu si můžete zkontrolovat zde, v přepočtu to vychází zhruba mezi 1000–2500 Kč za auto, záleží na času odjezdu, velikosti auta a počtu pasažérů. Tunel (ceny zde) může být i dvakrát dražší, takže bych doporučovala vždy porovnat ceny.
  • Do Anglie nepotřebujete žádná speciální víza ani povolení, jen je dobré vzít si s občankou také pas.

Nezapomeňte, že v Anglii se řídí vlevo (a musíte tomu uzpůsobit např. i jízdu na kruháčích, kterých je v některých částech Anglie opravdu hodně).

2014-06-02-16h14m_IMG_7967

Jak se připravit na cestu

Když se člověk rozhodne vyrazit autem, má vždycky nutkání vzít si s sebou co nejvíc věcí z toho prostého důvodu, že jednoduše může. Nemusí se svazovat žádnými váhovými limity do letadla a má v podstatě volnou ruku. Ještě před samotnou cestou je ale důležité uvědomit si zásadní věc: se vším, co si s sebou vezmete, potom budete muset celou dobu v autě žít. Čím víc zbytečností si nabalíte, tím míň místa pro vás. Zní to samozřejmě, ale s největší pravděpodobností se stejně neovládnete a sbalíte si mnohem víc věcí, než ve skutečnosti budete potřebovat.

Ráda bych vám dala tip na několik zásadních věcí, které se opravdu vyplatí mít s sebou (což neznamená, že my je všechny měli):

  • Elektrický vařič (stačí se dvěma plotýnkami) – samozřejmě pokud víte, že na místě budete mít k dispozici elektřinu, jinak berte plynový.
  • Kempingový stolek.
  • Autolednička a minibar.
  • Malý stan (může sloužit jako skladiště věcí, které se s vámi nevejdou do auta).
  • Krycí plachta – pokud jedete do Anglie, je plachta opravdu důležitá věc, alespoň do začátku. My jsme postupem času přešli na gazebo (party stan za 17 liber), ale plachta je pořád lepší než deštník (náš případ).
  • Jídlo – doporučuji udělat si před odjezdem výlet do Makra a nakoupit ve větším množství základní potraviny jako rýži, kuskus, těstoviny apod. (Prodávají je po 5 kg.)
  • Přímotop – po první promrzlé noci v Anglii (v červnu) se přímotop opravdu ukázal jako důležitá věc (opět za předpokladu, že budete mít přístup k elektřině). Samozřejmě si občas můžete pomoci topením v autě, ale lepší je mít externí zdroj tepla, který nevysává autobaterii.
  • Kanystry na vodu – pořiďte 5–10litrové kanystry s vodou a při každé příležitosti je doplňujte na benzínkách apod., hodně se tím ušetří za balenou vodu.

Nedoporučuji vám balit s sebou přehršel kuchyňských potřeb, opravdu vám stačí ty úplně základní věci. Zbytek se dá sehnat vcelku levně (např. v 99p Store, o kterém bude ještě řeč) a na těch několik týdnů či měsíců vám to určitě stačí.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Vyplatí se využít místo v autě ekonomicky a rozdělit si věci do krabic, které jsou skladné a můžou mít vícero využití. My vše naskládali do kartonových krabic od banánů, které se po pár týdnech rozpadly, a poté jsme přešli na plastové krabice s víkem, které se vešly do úložného prostoru pod sedadly a zároveň se daly využít jako odkládací plocha či stoleček. Dále se hodí koupit kapsáře, které se dají připevnit gumicuky na zadní stranu sedadel nebo přísavkami na okna a člověk do nich může uložit menší věci, které potřebuje mít po ruce. Zbytek věcí můžete také dát do rakve na střechu, tady ale počítejte s tím, že si za ni budete muset na trajektu připlatit.

Jeden z prvních večerů v Anglii

Jeden z prvních večerů v Anglii

Co je dobré udělat před cestou?

Pokud cestujete autem, měli byste vzít v potaz také jeho potřeby a před cestou se o něj postarat tak, aby onu dalekou cestu zvládlo. Tudíž:

  • Nechte auto zkontrolovat, tzn. dolít kapaliny, opravit menší závady apod.
  • Pořiďte si autonabíječku a startovací kabely – pro jistotu, abyste si mohli auto v případě nutnosti nastartovat sami. Naše auto má dvě baterky, takže se dá v nouzi nastartovat z té druhé (kdo je zručný, dokáže na 2. baterku napojit ledničku a nehrozí tak, že ráno nenastartujete).
  • Zařiďte si asistenční službu (např. na poště) – my jsme měli od ÚAMK roční službu za 1890 Kč. Je to skvělá věc, nám už třeba 2x dovezli naftu, odtáhnou vás do servisu apod. Řekla bych, že je to investice, která se v cizí zemi opravdu vyplatí.
  • Pokud jedete podle GPS a bojíte se, že nebudete vědět, kde večer přespat, dá se předem podívat třeba na Google Maps na různá odpočívadla, která budete mít po cestě. V západní Evropě – tzn. Německu, Lucembursku, Belgii a Francii jsou odpočívadla skvělá, většina z nich je opravdu moderní. Často na nich najdete i sprchu, která je buď zdarma, nebo za 50 eurocentů, když jdete zároveň na záchod. V Anglii jsou však odpočívadla velmi drahá (když zůstáváte přes noc, tzn. víc než jen hodinu, dvě). Např. s Wild Camping Tips můžete najít spoustu míst po celém světě, kde se dá zdarma přespat.
  • Vyřešte si v Česku své resty (nedoplatky apod.), nejlépe nechte doma plnou moc, nezapomeňte se pojistit. Pokud berete nějaké léky, tak si pohlídejte, abyste jich měli dostatek na celou dobu pobytu. Zároveň je dobré nechat doma kopii pasu a řidičáku.
  • Můžete (ale nemusíte) si zařídit mezinárodní řidičák, v Evropě by však nikde neměli mít problém jen s českým.
  • Až dojedete do cíle, kupte si memory foam (spát 3 měsíce v kuse na rozložených sedačkách není úplně košer, zatímco dostatečně tlustá vrstva paměťového molitanu vám z nich udělá docela přijatelnou postel a funguje skvěle i jako podložka na sezení na zemi nebo jako karimatka do stanu).

osprey-003

Jídlo z polní kuchyně

Při životě v autě se vaření jídla pravděpodobně nestane vaší oblíbenou činností. Jedním z hlavních důvodů je počasí – právě v Anglii se musíte připravit na to, že vařit venku jen pod plachtou (nebo deštníkem, když tu plachtu ještě nemáte) není nic moc příjemného. Proto doporučuji pořídit si hned ze začátku party stan (nebo dva) a udělat si polní kuchyni, ve které na vás nebude pršet. Složení party stanu je otázkou několika minut, je skladný a ušetří spoustu práce a sušení.

Na druhou stranu vás život v autě naučí být vděční za jakékoliv teplé jídlo, které jste si nemuseli uvařit sami. Jídelníček se vám totiž s největší pravděpodobností značně zúží podle vašich možností a na nějaké kulinářské počiny pravděpodobně nebudete mít chuť ani sílu. Co tedy jíst?

  • Kuskus – ten se dá jíst opravdu na milion způsobů, navíc je rychlý.
  • Konzervy s rýží – v obchodě Sainsbury’s mají hodně různých druhů (i řadu vegetariánských). V Česku bych se asi trochu ošívala, ale konzervy v Anglii jsou o poznání kvalitnější.
  • Těstoviny, špagety a rizota taky na milion způsobů.
  • Polévky z pytlíku, polotovary – ty samozřejmě nemůžete jíst pořád, ale na chvíli zasytí.
  • Ovoce, zelenina – abyste trochu vyvážili ty konzervy a polotovary.

Samozřejmě neříkám, že by tato jídla byla nějak zdravá (nejsou), ale člověka zasytí a jsou rychlá (což hraje klíčovou roli). Těch několik měsíců se na nich dá vydržet. Trochu podrobněji jsem se o jídle rozepsala v tomto článku.

10565181_10204957959894689_6104856842572929371_n

Sainsbury’s/Tesco delivery

Na internetu si sestavíte nákup, vyskočí vám odhadovaná cena (která je pak o něco málo liber vyšší/nižší, třeba podle hmotnosti zeleniny, ovoce apod.) a nákup si necháte dovézt přímo k sobě „domů“. V Anglii mají velmi propracovanou distribuční síť, dojedou i do úplně zapadlých končin a navíc často pořádají akce, třeba vám nákup dovezou zdarma, nebo dostanete příjemnou slevu na další nákup.

Bez masa v UK?

Musím uznat, že v Anglii se mají vegetariáni a vegani opravdu dobře (i když mezi ně nepatřím). Např. Sainsbury’s má neskutečné množství vegetariánských „náhražek“, když si chce člověk udělat třeba full English breakfast (vegetariánské párečky, slanina apod.), a některé výrobky vyjdou levněji než v Česku (např. mandlové mléko).

Vlevo mleté maso, vpravo vegetariánská varianta

Vlevo mleté maso, vpravo vegetariánská varianta

Ceny a jak je srazit

V Anglii je dobré počítat se zvýšenými náklady téměř za vše, nicméně dá se tam žít i nízkonákladově. Nepodaří se vám srazit ceny u všeho (třeba u benzínu a nafty, které jsou v Anglii trochu dražší než v ČR), je ale několik věcí, které můžete udělat, abyste neměli příliš vysoké náklady.

  • 99p Store/Poundland – název obchodu mluví za vše. Doporučuji zde kupovat spíš jen nějaké sladkosti/slanosti a trvanlivé potraviny – konzervy, koření apod., zatímco čerstvé výrobky (jako maso a zeleninu) bych raději moc neriskovala.
  • Primark – obchod s levným oblečením. Sem doporučuji zajít např. pro pracovní oblečení nebo obuv, která se může zničit. Na těch několik týdnů či měsíců vám to určitě bude stačit.
  • Home delivery – to jsem již zmínila, určitě to má mimo jiné tu výhodu, že ušetříte za benzín/naftu.
  • eBay, Gumtree – hodí se např. pro nějaké kempingové vybavení apod., jelikož to je v obchodech docela drahé.

IMG_7033

Co dělat, když se auto porouchá

Pokud jedete starším autem, musíte počítat s možností, že se něco může rozbít. Můžete před cestou udělat všechny možné kontroly, ale auto se porouchá i tak. Co to pro vás znamená?

  • Musí se to řešit rychle = nutnost opravení do 1 dne, jinak nemáte kde spát; to znamená, že oprava pro vás bude dražší.
  • Servisy aut jsou v Anglii na každém rohu.
  • Nám naštěstí auto opravili už ten den, ale pokud byste neměli kde spát, stojí za to zkontaktovat asistenční službu, která by vám měla být schopná pomoci s ubytováním. Navíc pokud je vaše auto nepojízdné, tak vám ho asistenční služba do servisu odtáhne.

A ještě jedna rada, která nesouvisí přímo s opravou auta, ale: vždycky s sebou vozte kanystr! My jsme s ním takhle šli 2x pěšky na benzínku, když nám zase došla nafta.

DCIM116GOPRO

Shrnutí života v autě – výhody a nevýhody

Jaké výhody a nevýhody tedy přináší život v autě?

Mezi nevýhody může patřit:

  • Menší pohodlí (zkrátka žijete ještě s jedním člověkem v prostoru velikosti skříně).
  • Při nepřízni počasí není vaření venku zas až taková zábava.
  • Auto se může rozbít.

A výhody?

  • Máte naprostou svobodu v tom, kam chcete zrovna jet.
  • Nemusíte utrácet za hotely, protože si bydlení vozíte všude s sebou.
  • Dá se dovnitř namontovat monitor a udělat si tak vlastní domácí kino i v menším prostoru.
  • Dokáže to dva lidi opravdu stmelit.
  • Je to jednoduše něco, co stojí za to si vyzkoušet, přičemž aspoň sami uvidíte, co zvládnete.
  • Naučí vás to být minimalisty (nic jiného vám ani nezbude).
  • Uvědomíte si, že k životu opravdu nepotřebujete tolik věcí, kolik jste si předtím mysleli (vážně!), a po návratu domů možná pročistíte skříně.

2014-06-15-21h54m_IMG_8866

Najděte si auto na Rentalcars

Řekla bych tedy, že život v autě opravdu stojí za to si vyzkoušet. Naučí vás to hodně věcí nejen o sobě samotných, ale také o tom druhém. A i když to může někdy drhnout, pořád je to skvělá zkušenost. Vážně, zkuste to. 

osprey-728x90

Kam dál? Nechte se inspirovat některým z mnoha dalších cestovatelů v našich rozhovorech!

 

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled