Jeden stát, 17 tisíc ostrovů a každý jiný. Tisíce různých světů. Neznám jinou zemi, která by byla tak rozmanitá, plná protikladů a překvapení. Můžete se do ní vracet znovu a znovu, cestovat zde několik let a stále bude co objevovat. Každý ostrov je unikát, žije zde na 300 domorodých etnik s vlastním jazykem a kulturou. Potřebovali byste celý život, abyste poznali Indonésii.

Skrytá pláž Tunak

Skrytá pláž Tunak

Hledáte informace k Bali? Najdete je v samostatném článku

Proč tam jet?

V Indonésii najdete přelidněná města tepající životem, jedny z posledních zbytků tropických pralesů na Borneu či Sumatře, dlouhé písečné pláže, dosud nepřeplněné turisty a prodejci všeho možného, a tisíce maličkatých neosídlených ostrůvků, kde si můžete připadat jako opravdoví Robinsoni. Desítky sopek vybízejí k horské turistice a pro milovníky zvířat je Indonésie ráj – můžete tu spatřit ohrožené orangutany sumaterské, z velkých savců dokonce slona nebo nosorožce, údajně i nejmenšího primáta světa nártouna. O komodských dracích nejspíš slyšel každý.

Na Indonésii jsou ovšem nejúžasnější její obyvatelé. Budou na vás zírat, mávat, široce se usmívat, zvát vás na kafe a ptát se na vše možné. Většina z nich sice neumí ani slovo anglicky, to jim ovšem nebrání v nadšené interakci s každým bílým „bule“, který zrovna projíždí kolem. Občas vám to poleze na nervy, ale jinak je otevřenost, dětinská zvědavost a permanentní úsměv místních prostě odzbrojující.

Foto 3

Jak se tam dostat?

Pokud chcete letět z Prahy přímo do Indonésie, máte dvě možnosti – s Turkish Airlines přes Istanbul do Jakarty, nebo na balijské letiště Denpasar s přestupem v Dubaji či Amsterodamu. Standartní cena letenek je mezi 16–18 tisíci korun. Pokud vám nevadí dva přestupy, vyplatí se hledat letenky z Evropy do jednoho z asijských hubů – zkuste Kuala Lumpur, Bangkok nebo Singapur. S asijskými aerolinkami pak přeletíte do Indonésie za pár tisíc korun a s celkovou cenou se dostanete na 13–15 tisíc. Pro porovnání cen využívám skyscanner.com, nově letenky po Asii umí vyhledat také azair.cz.

Po zemi se do Indonésie dá vstoupit na hraničních přechodech s Malajsií na ostrově Borneo, z Papuy Nové Guinei a Východního Timoru. Doporučuji vždy na internetu ověřit aktuální informace o pozemních přechodech, ne všechny jsou otevřené pro cizince a situace se často mění. Z Malajsie a Singapuru je možné se do Indonésie dostat i lodí, nicméně zkušenosti cestovatelů s tímto způsobem dopravy nejsou velmi pozitivní – na internetu se dočtete o neuvěřitelném množství hodin strávených na přeplněných a nevybavených lodích, jejichž technický stav naprosto neodpovídá ani základním požadavkům na bezpečnost. Vzhledem k nízkým cenám letenek bych tuto možnost nevolila.

Kdy tam jet?

V této zemi neexistuje jaro, léto, podzim a zima. Jsou jen dvě roční období, a to období sucha a období dešťů. Samozřejmě to nemusí platit absolutně. Obecně by se dalo říci, že období dešťů trvá od listopadu do března včetně. Znamená to, že nebudete moci podnikat túry po kopcích, na některých ostrovech mohou dopravu komplikovat záplavy nebo sesuvy půdy a budete zhruba 50 procent času moknout. K návštěvě Indonésie doporučuji měsíce na přelomu období sucha a dešťů (říjen a listopad, březen a duben), kdy déšť není tak vytrvalý, ale zároveň je všude krásně zeleno a teploty se pohybují na úrovni snesitelnosti. Jinak se připravte na úmorné vedro a vysokou vlhkost vzduchu.

V období dešťů se rýžová pole zazelenají

V období dešťů se rýžová pole zazelenají

 

Peníze

Oficiální měnou je rupie (1000 IDR je cca 1,8 Kč). Dolarem ani eurem v Indonésii nezaplatíte, můžete je však směnit na letišti nebo ve větších městech. Počítejte s tím, že na starší bankovky dostanete horší kurz a někde zaplatíte až 20 procent na poplatku! V menších městech směnárny nehledejte, ve vesnicích nebo na menších ostrovech ani bankomaty.

Z bankomatů můžete většinou vybrat buď 1,5 milionu v menších bankovkách, nebo 3 miliony ve větších, které se vám ovšem budou špatně rozměňovat. To už je lépe vybrat menší obnos a výběr klidně hned opakovat. Zaplatíte sice dvojí poplatek (kolem 100 Kč za výběr), ale ušetříte si situaci, kdy máte mraky peněz a nemůžete s nimi zaplatit. Platby kartou akceptují pouze velké hotely a luxusní restaurace v turistických oblastech (pozor, s kartou AmEx bývá většinou problém).

Zásadním pravidlem je smlouvat! Druhým důležitým pravidlem je uplácet. V Indonésii si kdekdo řekne o úplatek (většinou žádá o „coffee money“), obzvláště policie si takto ráda přivydělává na motorizovaných turistech. Můžete zkusit předstírat, že nerozumíte, občas to funguje. Pokud po vás chtějí nesmyslnou částku, usmívejte se a chtějte odvézt na služebnu. Stále se usmívejte a vyjednávejte. Buďte milí a ještě víc se usmívejte. Většinou to nakonec nestojí víc než 100 Kč, pokud jste tedy nespáchali něco opravdu závažného.

Ceny

Ceny se v Indonésii liší dle toho, v jak moc turistické oblasti se nacházíte. Obecně je Indonésie oproti Evropě velice levná, i když i zde najdete pětihvězdičkové hotely a čtyřhvězdičkové restaurace s „luxusními“ cenami.

  • Cena bydlení: 150 Kč za homestay bez klimatizace, hotely od 300 Kč
  • Cena jídla a pití: typická smažená rýže nasi goreng 30 Kč, velká balená voda 8 Kč, pivo 50 Kč
  • Půjčení automatického skútru: 100 Kč na den, benzín zhruba 20 Kč/litr
  • Vstupy do chrámů: 15–30 Kč
  • Lokální doprava: ve srovnání s ČR jsou autobusy výrazně levnější
Potřebujete natankovat?

Potřebujete natankovat?

Potřebujete vízum?

Od června 2015 se na Českou republiku vztahuje výjimka, díky níž pro turistický pobyt do 30 dnů nepotřebujete do Indonésie víza. Pobyt ovšem není možné prodloužit a je nutno si pohlídat, přes které letiště nebo přístav do země vstoupíte – ne pro všechna místa totiž tato výjimka platí. Za 35 dolarů je stále možné získat tzv. Visa on arrival, která jsou také na 30 dnů, je však možné je za poplatek 250 tisíc rupií jednou prodloužit.

Na indonéské ambasádě v Praze si můžete zařídit již před odletem 60denní víza – stojí 1000 Kč pro jeden vstup a 2000 Kč za vícevstupní. Budete také potřebovat cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu. Imigrační úředníci při příletu často kontrolují, zda máte letenku zpět do Evropy, nebo alespoň ven z Indonésie, a to na datum před koncem platnosti vašeho víza. Nejaktuálnější informace o vízové povinnosti najdete na webu MZV ČR.

Lokální doprava

Mezi většími indonéskými ostrovy je samozřejmě nejjednodušší a nejrychlejší přesun letecky. Vnitrostátní lety jsou velice levné (od stokorun do cca dvou tisíc). Kromě skyscanneru zkuste pro vyhledávání místních letů použít vyhledávač tiket.com. Nejfrekventovanějšími místními aerolinkami jsou Garuda Indonesia, AirAsia, Lion Air a Wings Air. Dle mých zkušeností odhadem pouze jeden z pěti letů letí na čas a výjimkou nejsou ani 5hodinová zpoždění, tak s tím počítejte již při nákupu letenky, ať máte dostatečné časové rezervy. Obzvláště Lion Air je na zpožděné lety specialista.

Mezi ostrovy můžete přejíždět lodí – velkými, pomalými a špatně vybavenými ferries (největší státem vlastněná společnost se jmenuje Pelni a jezdí téměř na všechny větší ostrovy), nebo tzv. fast boats, které jsou o něco dražší a rychlejší. Například na frekventované trase Bali (Padangbai) – Gili Trawangan koupíte on-line lístek na fast boat od 800 Kč jednosměrný, za dvojnásobek zpáteční. Pokud ale obejdete několik cestovních agentur v místě vašeho ubytování a budete smlouvat, můžete ten zpáteční koupit pod 1000 Kč. Pečlivě vybírejte společnost, před nástupem si loď prohlédněte a ujistěte se, že má záchranné vesty! Nehody jsou bohužel celkem časté. Zvažte plavbu ve špatném počasí – bývá velmi nekomfortní.

Na výlety kolem ostrova si můžete pronajmout soukromou loďku, stačí poptat se v rybářské vesnici

Na výlety kolem ostrova si můžete pronajmout soukromou loďku, stačí poptat se v rybářské vesnici

Vlakem lze cestovat pouze na Jávě a v některých částech Sumatry. Dálkové noční autobusy po větších ostrovech jsou bezpečné a pohodlné, ovšem nedostanou vás všude. Za cestu autobusem z balijského Denpasaru do Yogyakarty na Jávě zaplatíte kolem 400 Kč a cesta trvá 17 hodin. Z veřejné dopravy jsou nejflexibilnější shuttle busy (minivany pro cca 8 lidí), kterých po Indonésii jezdí spousta a zajíždí na všechna možná i nemožná místa.

V civilizaci zůstává nejpohodlnější možností taxi, cca 10 Kč za kilometr je cena velice přívětivá, trvejte ovšem na zapnutí taxametru. Mototaxi, tzv. „ojek“ (řidič s motorkou postávající u chodníku, kterého si najmete jako taxi), se vyplatí na krátké vzdálenosti a je potřeba velmi tvrdě smlouvat, pokud nechcete zaplatit nekřesťanské peníze za pár minut jízdy na motorce.

Půjčení auta vyjde levně, zhruba 300–500 Kč na den, s řidičem si maličko připlatíte, ale zase se nebudete stresovat místním provozem. Silnice jsou na mnoha místech ve velice špatném stavu, průjezdné i jen na motorce, a během období dešťů zaplavené, bahnité a úplně nesjízdné.

Doporučuji pronajmout skútr, nasadit helmu (vždy!) a velmi pomalu a opatrně vyrazit, kam vás cesta povede. Nejprve zkuste řídit na venkově, než se vydáte do měst. Časem si na místní styl jízdy zvyknete, v provozu se rozkoukáte a zjistíte, že je to nejzábavnější a nejsvobodnější způsob dopravy vůbec!

Najděte si auto na Rentalcars

Ideální pro projížďku na skútru

Ideální pro projížďku na skútru

Jídlo

Základem místního jídelníčku je rýže a nejtypičtějším způsobem přípravy je její smažení – „nasi goreng“ (smaženou rýži se zeleninou, kuřetem a často volským okem) dostanete téměř všude. Oblíbeným jídlem je „nasi campur“, kdy si k vařené rýži vyberete z mnoha druhů příloh – vejce, kuřecí maso, rybu, vařenou zeleninu atd.

Druhým nejčastějším jídlem jsou smažené nudle.

Určitě ochutnejte tradiční polévku „bakso“ – masové koule a nudle v drůbežím vývaru. Indonéská kuchyně je pálivá, takže se připravte na to, že chilli je skoro v každém jídle a další chilli omáčku dostane vedle, kdyby vám to přišlo málo. Mně to málo nepřišlo nikdy.

Smažený netopýr

Smažený netopýr

Nejrozšířenějším typem street foodu je „gorengan“, což je kousek něčeho (banánu, tofu, sladké brambory atd.), obalený v mouce s kořením a usmažený v mnohokrát přepáleném oleji. Nic zdravého, ale jeden kousek stojí cca jednu korunu a je to rychlé a dobré.

V různých částech Indonésie se kuchyně liší, můžete narazit na velmi netradiční jídla. Na Lomboku jsem byla pozvaná do rodiny na oběd a jako místní lahůdka mi byl předložen netopýr…

Kromě čerstvých mladých kokosů na pití, na kterých si lehko vypěstujete závislost, dostanete bez ohledu na roční období úžasné freshe. V ČR za takový drink zaplatíte kolem 100 Kč, zde jen do dvaceti a máte výběr z nepřeberného množství exotického ovoce, jako je mango, avokádo, sirsak, banán, papaya, vodní meloun, dračí ovoce a spousta dalších. Lahůdka. Jen malé varování – pokud na konci dovolené nechcete vážit o pár kilo více, vždy výslovně žádejte fresh bez cukru, neboť zde přidávají automaticky lžíci (i dvě) do každé sklenice.

Indonéská káva je výborná, hodně lidí si ji pěstuje rovnou za domem a pijí ji na způsob našeho turka. Vyzkoušejte kávu namixovanou se zázvorem, nebo specialitu ostrova Lombok – kávu smíchanou s namletou rýží.

Indonésie je sice muslimská, koupit alkohol zde ale není problém. Nejznámějším pivem je Bintang, za láhev ovšem zaplatíte minimálně 50 Kč. Lokálním alkoholem je „tuak“, což je palmové víno připomínající náš burčák. Destilát z něho se nazývá „arak“. Alkohol lehce koupíte, ale být opilý na veřejnosti vás může snadno dostat do problémů s policií.

Exotické ovoce – durian, rambutan, dračí a hadí ovoce, mangostýny

Exotické ovoce – durian, rambutan, dračí a hadí ovoce, mangostýny

Hygiena, nemoci a očkování

Na evropské standardy je Indonésie s hygienou na štíru. Střežte se pohledu do kuchyní, prostě si objednejte, vyčkejte a vychutnejte si výborné jídlo. Jezte tam, kde jedí místní, suroviny jsou čerstvé díky velkému obratu… spousta místních restaurací totiž nemá ani lednici.

Voda zásadně pitná není. Ledu v drincích se bát nemusíte – díky tomu, že voda není pitná ani pro místní, vyrábí se led z balené vody.

Pokud nejste očkovaní proti vzteklině, dávejte pozor na opice a hlavně na pouliční psy, kterých je zde opravdu hodně. Psi totiž nejsou domácími mazlíčky a na ulicích se množí dost nekontrolovatelně. Z očkování rozhodně doporučuji tzv. cestovatelský základ – obě žloutenky, tetanus a břišní tyfus, ať nemusíte mít obavy najíst se kdekoliv.

Nezbytností je repelent – obzvláště ve východní části země je výskyt malárie a horečky dengue. Zdravotní péče v Indonésii zdaleka neodpovídá západním standardům, proto buďte opatrní, zvláště při jízdě na motorce. Neochutnávejte alkohol neznámého původu.

Jak zůstat v bezpečí

Obloukem se vyhýbejte všem drogám! Za pašování jsou zde velmi vysoké tresty. Dávejte si pozor na krádeže, obzvláště na plážích, na tržištích nebo v hromadné dopravě. Může se stát, že k vám lupiči přijedou na motorce a snaží se vám strhnout kabelku z ramene, proto při jízdě na skútru dávejte vše pod sedačku, abyste nejen nepřišli o peníze a telefon, ale hlavně po pádu ze skútru neskončili v nemocnici. Obecně se vyvarujte klasického nošení drahé zrcadlovky kolem krku, tím si o problém přímo říkáte.

V Indonésii vás může potkat zemětřesení, tsunami nebo výbuch sopky. Je dobré s tímto rizikem počítat. Sledujte místní zprávy, zjistěte si, jak se v případě takové události chovat a zaregistrujte se na Drozd českého ministerstva zahraničních věcí, usnadní to případné pátrání po vaší osobě.

Jedna ze stovek indonéských sopek, ostrov Flores

Jedna ze stovek indonéských sopek, ostrov Flores

Náboženství, zvyky, tradice

Indonésie je nejlidnatější muslimská země na světě, a přestože islám zde není nijak striktní (výjimkou je provincie Aceh), váže se k místní kultuře a náboženství pár zásad slušného chování. Řekneme si alespoň některé základní:

  • Ve venkovských oblastech místní lidé často nepoužívají na jídlo příbor a jedí rukou, i třeba rýži s omáčkou. Jste-li pozvaní na večeři do domácnosti, rozhodně se nebojte požádat o příbor, není to nezdvořilé. Pokud si troufnete vyzkoušet šikovnost vašich prstů při nabírání rýže, jen do toho. Zpočátku si budete připadat divně, poteče a popadá vám to všude okolo, ostatní se budou tiše bavit, ale to natrénujete. Jen dvě zásady – vždy je někde okolo voda na opláchnutí prstů před i po jídle. Použijte ji. Nikdy nesahejte do talíře levou rukou (ta se totiž používá na opláchnutí zadku po vykonání potřeby).
  • Neukazujte na nikoho prstem a sedejte si tak, aby vaše chodidla na nikoho nesměřovala. Pro muslimy je to urážka.
  • Vstupujete-li do něčího domu, zujte se před prahem.
  • Vhodně se oblékejte, nechcete-li budit pohoršení. Po ženách sice nikdo nikde nebude požadovat zakrývání vlasů (ostatně ani většina Indonésanek to nedělá), na druhou stranu je Indonésie konzervativní země a kromě pláží v turistických oblastech se sluší, aby žena měla zakrytá kolena a ramena. Vypravit se na průzkum domorodé vesnice v minisukni a vršku od bikin by bylo opravdu krajně nevhodné.
  • Pro místní lidi je velmi důležité „neztratit tvář“. Chcete-li mít respekt, pamatujte na to a nezvyšujte hlas, buďte trpěliví a usměvaví i v nepříjemných situacích. Vězte, že pro Indonésana je kolikrát morálně přijatelnější zalhat, než ztratit tvář.

Která místa nevynechat

Ostrovy Flores a Komodo

Pokud si půjčíte skútr a rozhodnete se projet na něm ostrov Flores, může se vám stát, že několik dní nepotkáte jediného turistu, jen zvědavé a pohostinné místní obyvatele. Tento ostrov je výjimečný třeba tím, že jako jediný v celé Indonésii je čistě křesťanský. Ve vnitrozemí budete projíždět klikatými serpentinami v horách, na pobřeží najdete nádherné pláže včetně naprosto výjimečných poblíž města Ende – písek tu má sytě černou barvu, na slunci se třpytí a některé části pobřeží jsou pokryty modrými oblázky všech velikostí a odstínů.

Varan komodský

Varan komodský

U vesničky Moni pozorujte východ slunce ze sopky Kelimutu, na jejímž vrcholu jsou tři krátery – v každém z nich je jezero jiné barvy, světový unikát. Z Floresu si určitě udělejte výlet lodí na ostrovy Rinca a Komodo, kde můžete přímo v přírodě (a často i kolem rangerské základny) pozorovat draky – varany komodské, které jinde na světě nespatříte a je to rozhodně velký zážitek.

Kráter sopky Kelimutu

Kráter sopky Kelimutu

Tradiční sasacká svatba

Na ostrově Lombok velice jednoduše poznáte, že se někdo ve vsi žení – na půl dne je doprava zablokována průvodem svatebčanů a hudebních souborů gamelan, jejichž vyhrávání je slyšet široko daleko. Zastavte se a pozorujte nádherně nastrojené procesí, někdo z kolemjdoucích vás jistě srdečně pozve, abyste se zúčastnili celé svatby, včetně samotného obřadu a bohatého oběda. Je to zajímavý pohled do tradic místního etnika Sasaků.

Novomanželé, ostrov Lombok

Novomanželé, ostrov Lombok

Párty ostrov Gili Trawangan

Mezi Bali a Lombokem se nachází tři malinké ostrůvky – Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan. Zatímco první dva jsou ideální k poklidnému odpočinku, „Gili T“ je slavný párty ostrov, kam se sjíždějí jak místní, tak hordy turistů. Přes den odpočívají na pláži pod slunečníkem a v zátoce mezi loděmi šnorchlují pár metrů od břehu s mořskými želvami. Večer obcházejí bary, jejichž výběr je opravdu pestrý.

Šnorchlování se želvami

Šnorchlování se želvami

Trek na druhou nejvyšší sopku Indonésie

Sopka Rinjani na ostrově Lombok měří 3726 metrů a výhled do jejího kráteru s průzračným jezerem je nezapomenutelný. Uprostřed jezera je ještě jedna sopka, je dosud aktivní (naposledy chrlila lávu v listopadu minulého roku) a z jejíhož vrcholu stoupá sloupek dýmu. Okolí jezera je krásně zelené, jako stvořené pro stanování a po náročném treku můžete nechat své tělo odpočinout v lázni horkých pramenů.

Trek na sopku není možný bez oficiálního průvodce a nosiče. Lze volit jednodenní trek (pouze na hranu kráteru s pohledem dovnitř), dvoudenní (hrana kráteru a nejvyšší vrchol), nebo třídenní (poslední noc strávíte uvnitř kráteru u jezera). 3denní trek (cca 3000 Kč vč. jídla a vybavení) je s vysokým každodenním stoupáním i klesáním poměrně náročný a v noci se teplota na okraji kráteru pohybuje kolem 5 °C.

Kráter sopky Rinjani

Kráter sopky Rinjani

Bau Nyale!

Desátý měsíc sasackého kalendáře (kolem poloviny února) se na jižních plážích ostrova Lombok odehrává jedna z nejdůležitějších slavností v souostroví Nusa Tenggara Barat. Celý týden se v okolí města Kuta odehrává bohatý program – tradiční mužské souboje Presean, soutěže v poezii, ale i v jízdě na ponících.

Vrcholem je večer, kdy se na pláži Seger sejdou tisíce lidí, baví se a sledují několikahodinové divadelní drama podle pověsti o princezně Mandalice. Byla tuze krásná a měla mnoho nápadníků. Než by si jednoho vybrala a způsobila tak válku mezi královstvími, vrhla se do moře se slovy, že svůj lid nikdy neopustí a bude se jednou do roka navracet. Její tělo se proměnilo ve vodní červíky a ti se teď každý rok na jeden dva dny objevují v mělkých vodách podél jižního pobřeží ostrova. Lidé je za svítání při odlivu chodí do moře sbírat a poté tyto malé červíky mnoha barev umísťují do zavlažovacích kanálů svých polí nebo z nich připravují speciální sváteční pokrm. Velikost úlovku předpovídá sklizeň rýže na příští rok, jeho konzumace pak zaručuje dlouhý a zdravý život.

Princezna Mandalika

Princezna Mandalika

Kde zjistit více

Wikitravel
Cestovatelská wikipedie – velmi povedený projekt, dozvíte se zde obecné informace o zemi i jednotlivých ostrovech a spoustu praktických tipů.

Travelfish
Jeden z nejoblíbenějších průvodců po jihovýchodní Asii.

Hedvábná stezka
Průvodce, cestopisy a reportáže ze všech zemí světa včetně Indonésie.

Kintari
Stránky česko-indonéské skupiny, která svými tanečními vystoupeními a cestovatelskými přednáškami přestavuje indonéské umění a podporuje dvě školy a školku na ostrově Lombok. Podpořit její rozvojové projekty můžete nejen nákupem šperků z Indonésie, ale můžete jejím prostřednictvím vyjet na Lombok jako dobrovolný učitel angličtiny. Budete tak mít jedinečnou příležitost zblízka poznat místní obyvatele a kulturu. Rozhodně nezapomenutelná zkušenost.

Wonderful Indonesia
Destinace, aktivity i novinky přináší tyto anglické stránky plné pěkných obrázků.

Průvodce Lonely Planet
Někdo to rád tištěné… a na Lonely Planet, jak už určitě víte, máte v členské sekci slevu.

Za zpracování miniprůvodce Indonésií patří velké díky Aničce Ahneové. V Indonésii strávila 4 měsíce v zimě na přelomu let 2014/2015, kdy zde jako dobrovolník učila angličtinu. Spojit se s ní můžete třeba přes Facebook.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled