Kreditní karta je úvěrový produkt. Pamatujte si to. Úvěrový produkt. S pořízením kreditní karty pořizujete úvěr. Pokud ho nejste schopni splácet, naskakují vám nehorázné úroky. A cestování na úvěr je to nejhorší, co existuje.

Dobře, ještě horší je předražený zájezd na splátky. V zásadě se jedná o to samé. Platit zpětně X měsíců nekřesťanské peníze za něco, co jste prožili před půl rokem, je svinstvo.To jeďte raději na Mácháč. V případě kreditní karty máte na splacení jen několik dní. Většinou 30–50. Kdo nestihne splatit peníze do 30–45 dní, nestihne to obvykle ani za 55 či 60 dní. A už v tom lítáte.

originalS pořízením kreditní karty máte na krku úvěr. Nemusíte vyčerpat ani korunu, ale pokud má vaše karta limit čerpání do 100 000 Kč, jste v mezibankovních systémech vedeni jako člověk se stotisícovým úvěrem. Kdykoli totiž můžete kartu vzít a utratit sto tisíc. Nikdo vám v tom nebude bránit. Přistupujte prosím ke kreditním kartám jako k úvěrovému produktu, ať vám prodejci kreditek budou jakkoli mazat med kolem huby. Věřte nám, že budou.

Zastánci kreditních karet tvrdí, že s nimi vylepšíte osobní nebo rodinné cash flow. Splácíte až po nějaké době a peníze máte mezi tím k dispozici. Upřímně, fuck off. Pokud si nedokážete vybudovat cash flow jinak, jste v dluzích. Asi se v nich netopíte, ale máte je. Jediný rozumný dluh je podle nás do jisté míry hypotéka. Život bez dluhů je svobodnější.

Rezerva a bezpečnost

Asi to tak po úvodním odstavci nevypadá, ale kreditní karta je podle nás něco, co by s sebou měl každý cestovatel vozit. I přes všechny nevýhody dříve popsané. Z našeho pohledu především kvůli bezpečnosti na cestách. Pokud by šlo opravdu do tuhého, přišli byste o všechny peníze, a zbyla vám jen kreditka, dostanete se bezpečně domů.

V případě, že dojde ke zneužití karty, je vždy lepší, pokud se jedná o kreditní kartu. Nejsou zneužity vaše peníze, ale peníze instituce, která kartu vydala. Vy to jen nahlásíte a banka už vyřeší vše ostatní. To jsou podle nás největší výhody kreditních karet.

Nežijeme v USA

Nabídka karet v České republice se s tím, co pořídíte v USA, nedá srovnávat. Oblíbený termín TravelHacking původně vznikl právě díky kreditním kartám. Pokud se na jejich poli v USA dostatečně zorientujete a pořídíte si tu správnou, dokážete získat dostatek leteckých mil, abyste si jen za ně zaletěli kamkoli na světě. Platíte pouze letištní poplatky. Stejně tak můžete získat velké množství bonusových bodů pro různé hotelové řetězce za které pak bydlíte.

V ČR bohužel nic podobného není možné. Vzhledem k regulacím, které každým rokem vytváří Evropská unie, to nebude možné ani v budoucnu. Většina srovnání kreditních karet na internetu proto řeší především výši úroku a délku bezúročného období. Na srovnání se můžete podívat třeba tady nebo na serveru mesec.cz. Delší bezúročné období je asi fajn, ale z cestovatelského pohledu nic zásadního.

Výši úroku nehodláme vůbec řešit. Do stavu, kdy musíte splácet úroky, byste se jako zodpovědní cestovatelé neměli nikdy dostat. Pokud se do něj dostanete, není kreditní karta pro vás. Raději ji co nejrychleji splaťte a vypovězte.

Co dostanete navíc?

Kreditní katy lákají na bonusy, které jsou většinou vázány na jejich pravidelné používání (čtěte: Učí vás žít na dluh). Pokud trik prohlédnete a přijdete na kloub tomu, jak efektivně využívat kreditní kartu, aniž byste zbytečně utráceli za věci, které nepotřebujete, máte vyhráno. Kreditní karta slouží vám, ne vy jí.

2 % z nákupů zpět

Jednou z možností, která stojí za využití, je vrácení 2 % z utracené částky. Tudíž nakupujete o 2 % levněji. Není to moc, ani málo. Nemálo karet s tímto benefitem je vedeno zdarma. Může se jednat o výhodnou nabídku na první rok, nebo případ, kdy splníte konkrétní podmínky banky. Většinou je nutné mít v bance běžný účet, na který vám pravidelně chodí dostatek peněz.

2 % zpět čerpáte na kartu a musíte si o ně říct. Přeci vám je nedají jen tak. Citi Bank vrací minimálně 500 Kč, a to pouze v násobcích 500. Tedy 500, 1000 atd. Pro získání 500 Kč zpět musíte tedy utratit 25 000 Kč. Různé banky mají různé podmínky, ale většinou je to podobné. Dříve šlo čerpat peníze pouze přes telefon, dnes už to jde snad všude online. Na cestách se vám 2% z utracené částky mohou samozřejmě hodit.

Letištní salonky

Salones VIP LAN y TAM - Sala 1Velké množství karet nabízí volné vstupy do VIP letištních salonků. Bohužel většina z těch českých se omezuje pouze na salonky pražského letiště, případně ještě na Vídeň. Pěkný přehled karet se vstupem do salonků vytvořil Dave na svém webu cestujlevne.com.

Protože banky vymýšlí stále nové produkty, na které lidi nalákat, je dnes na trhu i pár dalších karet, které na seznamu nenajdete. Patří mezi ně například karta Diners Club Pure+, která je v době psaní knihy k dispozici ve zlevněné a tudíž výhodné, podobě na serveru Mesec.cz. Tato karta nabízí vstup do 500 salonků na celém světě a její vedení vás přijde na 83 Kč měsíčně (990 Kč za rok). Vstup ano, ale ne zdarma. Zaplatíte 490Kč. To se může vyplatit v případě dlouhého stopoveru, když se chcete v klidu osprchovat, dát něco k jídlu a pití (alkohol included, většinou). Salonky nabízí většinou podobné služby, tedy Wifi, klimatizaci, jídlo, pití, alkohol, sprcha, denní tisk, tiskárny výhledy a nevím co ještě :-). Jaké konkrétně si zjistíte na stránkách vydavatele karty. Diners je také organizací, která vám může na cestách pomoci v případě problémů s MasterCard nebo VISA kartou. Další kartová asociace se vždycky hodí.

Cestovní pojištění

Součástí kreditních karet je často i cestovní pojištění. Z našeho pohledu je to velice ošemetné téma a doporučujeme si vždy pečlivě prostudovat podmínky daného pojištění. Často se jedná o produkty, které je možné pojištěním nazvat jen s velkou nadsázkou. Limity plnění jsou mnohdy minimální. Všechny karty navíc své pojištění omezují pouze na prvních 90 dní v zahraničí, pokud se tedy chystáte na delší cestu, nemůžete se na ně spoléhat.

Záleží kam chcete cestovat. Při cestě do USA bychom se kvůli nízkým limitům plnění na pojištění ke kartě určitě nespoléhali. V některých zemích ale mohou limity stačit. Vždy si porovnejte cestovní pojištění nabízené ke kartě se standardním pojištěním od pojišťovny. Nemá cenu rozepisovat a porovnávat jednotlivé nabídky – pojistné podmínky se v čase mění a co platí dnes, nemusí platit za měsíc. Vždy si před cestou udělejte vlastní průzkum a srovnání.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pseudobonusy

Banky ke svým kartám nabízí i další bonusy a vytvářejí VIP, Zlaté, Platinové a Megasuperduper kluby jen pro členy jejich karet. Nic, bez čeho byste nemohli žít. Může jít o různé slevy při nákupech, většinou však pouze u luxusních předražených značek. Někdy díky nim můžete ušetřit pár procent na ubytování v drahých hotelech nebo v autopůjčovnách.

Některé instituce místo vracení procenta z nákupu převádí útratu prazvláštním kurzem do bodů v bonusových programech. Za body pak můžete čerpat jisté výhody. Upřímně, moc vážně to neberte. Abyste se mohli na jednu noc ubytovat v nejlevnější kategorii hotelového řetězce Hilton, musíte na kartě Diners Club Pure+ protočit 650 tisíc. Hahaha.

Ostatní karty na tom nejsou lépe. Určitě se najdou lidé, kterým budou podobné nabídky vyhovovat a dávat smysl. Je dokonce možné, že nějaké slevy skutečně využijete, protože zrovna řešíte nákup uvedené věci. Projděte si jednotlivé bonusové programy, a udělejte si pak sami názor, zda je to něco, kvůli čemu má cenu uvedenou kartu pořizovat. Podle nás nejsou pseudoelitní kluby důvodem, proč danou kreditní kartu zvolit. Zatím jsme jich nijak extrémně výhodně nevyužili. Můžete to ale mít jinak.

Míle

Evropa není Amerika. Což je dobře. Pokud jde ale o míle spojené s kreditními kartami, zas tak dobře to není. Zajímavou letenku pořídíte zhruba za 40–60 tisíc mil. Při založení kreditní karty u nás míle získáte (07/2015) pouze u Citi Bank. Jedná se o 20 tisíc mil v případě splnění všech jejich podmínek. To je málo. Potřebujete minimálně jednou tolik, aby to bylo zajímavé.

Citibank karta ČSA je navíc spojená s FFP (Frequent Flyer Program) OK Plus ze SkyTeamu. Některé další karty jsou pak spojeny s jinými programy (Miles and More), které jsou určitě pro sběr mil zajímavější, ale pořízením takové karty zase získáte maximálně 4000 mil, a to je hodně málo.

Sbíráním mílí v ČR se většině lidí nevyplatí zabývat. Málokdo létá tak pravidelně, aby si „vylétal” další letenku, a karty spojené s mílovými programy většinou umožňují sbírat míle jen tím, že je používáte. Nabízené míle při pořízení karty nejsou výhodné.

Za každých utracených 100 Kč získáte na Citi ČSA kartě 4 míle a maximálně můžete nasbírat 15 000 mil ročně. Co to znamená? Na kartě potřebujete za rok protočit 375 000 Kč, abyste dosáhli na 15 000 mil. To je přes 30 tisíc měsíčně. Z dva až tři roky si je pak možná můžete vyměnit za slušnou letenku. Karty spojené s mílovými programy jsou navíc často zatížené vysokými ročními poplatky. Konkrétně u Citi ČSA to znamená 2500 Kč za rok.

Retenční nabídky

Při pokusu zrušit jakýkoli produkt v bance většinou přijde retenční nabídka. To znamená, že vám nabídnou výhody nad rámec běžných podmínek. Může se jednat například o odpuštění poplatku za vedení karty. Využívejte retenčních nabídek ve svůj prospěch, má to cenu. Platit za rok 2500 Kč nebo 0 Kč je sakra rozdíl. První, co banky začnou odpouštět, jsou právě poplatky za vedení karty. Dává jim to šanci, že vás budou mít možnost jako potenciálního dlužníka obrat na úrocích. Když to půjde dobře, můžete se dostat i dál, než jen ke zrušení poplatků za vedení karty. Zkuste „odejít” a uvidíte.

Odhlašte si obchodních sdělení

Pořízením kreditní karty se dostáváte na seznam lidí, kterým dnes a denně najatá call centra nabízí další a další služby. Jsou otravnější než komáři v Asii. Můžete je vyblokovat, ale mění často čísla a tak je lepší jejich odhlášení. Na to máte právo a rozhodně doporučujeme. Časem vám jejich hovadské dotazy “Vy nechcete šetřit tím že utrácíte?” budou lézt krkem. Šetřím tím, že neutrácím. Zavolejte do banky a požádejte o zrušení obchodních sdělení.

Kreditní karta je pro cestovatele důležitá. Pokud častěji létáte, je zajímavé využít možnosti vstupu do VIP letištních salonků za poplatek. Platíte-li hodně debetní kartou, stojí za to využít vrácení 2 %, a platby přesunout na kreditku. Někdo jako bonus využije pojištění na kratších cestách, někdo dalších výhod z bonusových klubů. Z hlediska finanční bezpečnosti se vyplatí kreditku vozit s sebou. Kreditní karta je ale úvěrový produkt. Pamatujte si to.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Jakub Veselka 11.7.2015 v 5:57 - Odpovědět

    Uz po precteni jedineho uryvku se na knizku tesim!
    Bude pouze elektronicky, nebo i tistene? Jakozo knizni nadsenec bych bych byl rad za druhou variantu ;)
    Zdravim z Hong Kongu!

    • Petr Novak 11.7.2015 v 8:29 - Odpovědět

      Díky Jakube. Snažíme se kreditky využívat zodpovědně a chceme aby tomu tak bylo i u ostatních. TravelBible bude v první řadě k dispozici elektronicky. O tištěné variantě také uvažujeme, ale pokud k tomu dojde, tak ve druhé vlně. Cestování s těžkou knihou není pro nás a tak máme raději ty elektronické :-)