Laos je hned po Barmě druhá nejchudší a nejméně turistická země jihovýchodní Asie. Hned po přejetí hranice s Thajskem poznáte velké výhody i nevýhody, které z toho pro vás plynou. Laos je ale v první řadě až neuvěřitelně krásný, surový, nedotčený a pohostinný. Stačí vědět, kam jet.

Proč tam jet?

Chrámy a mniši jsou v Asii všude. Takže tohle klišé přeskočme – i když je fakt, že v Laosu jich je opravdu hodně. Pokud jste alespoň trochu podobný typ cestovatele jako já, do Laosu se ale na 100 % zamilujete – nikdo nikam nespěchá, čas jako by neexistoval a život má najednou úplně jiný spád…

Vieng Kham, Laos

Vieng Kham, Laos

V téhle zemi mě dostali hlavně 4 věci:

Příroda
Z fotek je to pořád slabota. V Laosu najdete opravdu drsné, nádherné hory, některé stále porostlé původní džunglí. Spousta míst tu vyloženě vybízí k několikadenním trekům a rozhodně doporučuji na nějaký vyrazit. Najdete tu krasové jeskyně, neuvěřitelný Mekong, vodopády, rýžová políčka i kávové plantáže.

Vesnice v horách a život v nich
Tady ještě máte šanci poznat, jak vypadá skutečný život na venkově, civilizací téměř nepolíbený. V některých oblastech ani není signál, jen málokdo má alespoň motorku, vše – včetně domů – se staví z bambusu, vaří se na ohni, místo peněz někdy slouží rýže a slepice (a bambus, jak jinak) a lidi tam ještě nezapomněli na základní hodnoty. Krom toho vás rádi pozvou k sobě domů, i když si vzájemně krom sabaidee nebudete rozumět ani slovo. Takových míst ale rychle ubývá, proto vyražte, dokud je čas…

_FXC8345

Komunismus
Až v Laosu jsem si konečně naplno uvědomil, jak šíleně působí nedemokratické vlády na lidi. Hlavně ty vlády, které u moci drží jen a jen strach. Hned, jak jsem přejel hranici, mi celková atmosféra přišla zvláštní, napjatá. Lidi se bojí naplno projevit. Tohle by si měl zažít každý, aby si uvědomil, v jakém krásném státním zřízení v Evropě teď žijeme.

Travelleři
Nikde jinde na světě jsem zatím nepotkal tolik super lidí, kteří jen tak hodí batoh na záda a vyrazí do neznáma. Potkávali jsme se většinou jen na jeden večer, ale bylo to, jako bychom odjakživa byli nejlepší přátelé. Právě „zaostalost” Laosu odfiltruje všechny senzacechtivé turisty (ti se zastaví maximálně v Luang Prabang), a po zemi tak cestují převážně skuteční cestovatelští „srdcaři”, dobrodruzi a podobní blázni.

_FXC8288

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se tam dostat?

Do Laosu žádná velká mezinárodní aerolinka nelétá. Nejjednodušší je tak přeletět z Bangkoku, Hanoje, Saigonu, Kuala Lumpur, Phnom Penh nebo Siam Reap. Několik společností odsud létá do hlavního města Vientiane a oblíbeného Luang Prabang. Díky sdílení rezervací můžete ale cestu z Prahy do Laosu pořád koupit na jedné letence.

Další možností je doprava po zemi, která je opět nejjednodušší z Thajska. Z Bangkoku až na hranici jezdí přímý noční vlak za pár stovek, kde se v pohodě vyspíte, a ještě ušetříte za ubytování. Přes hranici vás pak buď převeze vtipný motorák na nádraží v polích několik kilometrů od Vientiane, nebo můžete dojet autobusem. Prý se už pracuje na prodloužení trati až do hlavního města, tak jsem na ně zvědav.

Další možnost vstupu do severního Laosu je z Thajska hraniční přechod nedaleko Chiang Rai. Odtud už se autobusem dostanete například do Luang Namtha nebo Luang Prabang. Jen pozor – to, co se na mapě v Laosu zdá jako krátký kousek, je ve skutečnosti pořádná štreka. Do středního Laosu se z Thajska dostanete přes přechod v Nakhon Phanom nebo Savanakhet, na jih pak přes  přechod mezi Ubon Ratchathani a Pakse. Ke všem z nich jezdí z Thajska dálkové autobusy, do Ubon Ratchathani a Udon Thani můžete i levně doletět a značně si tak zkrátit cestu.

Z Kambodže se do Laosu dostanete jen přes hraniční přechod u Mekongu, jednou denně tu jezdí dálkový autobus z Phnom Penh do Pakse. Případně můžete narazit na různé minivany (které jsou ale hodně nepohodlné a dražší) na 4000 Islands, nebo i dál do vnitrozemí.

Z Vietnamu můžete přijet (prý dost děsivým) nočním autobusem z Hanoje buď do Luang Prabang (27 hodin), nebo do Vientianne (24 hodin). Přes další přechody dle dostupných informací žádné autobusy nejezdí, pravděpodobně bude ale možné sehnat nějakou dodávku. Obecně ale bude mnohem lepší raději investovat do letenky.

Do Laosu dojedete po zemi i z Číny a z Barmy.

Pozor na cestování na motorce – pokud si v Laosu koupíte svou, dost pravděpodobně vás s ní z Laosu nepustí. Nejlepší je proto motorku před hranicí prodat a za hranicí si koupit jinou, případně sehnat některou se zahraniční licencí (např. z Vietnamu). Při cestě do Laosu by s tím podle dostupných zdrojů neměl být problém, pokud tedy máte v pořádku veškeré dokumenty a platný mezinárodní řidičák (nebo dostatečný úplatek).

_FXC8084

Kdy tam jet?

Závisí na tom, co chcete vidět a zažít. Obecně je Laos nejpohodovější v zimě (listopad – březen), protože je tam sucho a není vedro. Přesuny tak ve srovnání s deštěm rozbitou silnicí mohou být až dvakrát rychlejší. Díky suchu je v Laosu také mnohem méně komárů a život je tak sám o sobě výrazně příjemnější. Jen dávejte pozor na zimu, v horách může teplota v noci klesnout až k nule.

Na jaře (březen – květěn) může být až 40 stupňů, což je ve srovnání se zimou pekelné horko. Od května do konce října pak hodně prší, teploty se pohybují kolem 30 stupňů a některé řeky včetně Mekongu se rozvodňují a dost tak mohou znesnadnit dopravu. V tuto dobu ale zase můžete vidět krásná zelená rýžová políčka ve svazích hor a obecně mnohem zelenější a barevnější přírodu.

_FXC8125

Potřebuji víza?

Ano. Naštěstí není nutné nic řešit na ambasádě, na všech běžně používaných hraničních přechodech (včetně toho z Kambodže) i na letištích dostanete visa on arrival. Stojí 35 dolarů (lze platit i v lokálních měnách okolních zemí, ale cena je pak vyšší) + 2$ stamping fee (něco jako poplatek za razítko) jak při vstupu, tak výstupu ze země. Pozor, ať máte dolarové bankovky v opravdu perfektním stavu. Mně jednu téměř neznatelně natrženou nechtěli vzít. Minimálně na přechodech z Thajska můžete platit i v bahtech, částka je pak ale zhruba o polovinu vyšší.

Vízum platí 30 dní, ale dá se prodloužit za poplatek kolem 2$/den ve Vientiane, Luang Prabang nebo Pakse.

_FXC8067

Ceny 

Mohlo by se zdát, že Laos bude pohádkově levný. Nebude. Jak doprava, tak jídlo ukousnou celkem velkou část rozpočtu. Jen bydlení může být relativně levné, pokud ovšem máte štěstí a spokojíte se s místní úrovní komfortu. Nejlépe jsem se dostal na celkově 400 Kč za den, ale to jsem se nikam nepřesouval a bydlel úplně mimo turistické oblasti v guesthousu pro místní. Jinak raději počítejte alespoň s dvojnásobkem. A to ještě nesmíte být příliš rozmazlení a chtít „západní standard”. Pokud byste už někde něco takového sehnali, peněženka zapláče.

Cena bydlení: Od 200 Kč za hostel, od 300 Kč za pokoj v guesthousu

Cena jídla: Od 45 Kč za polívku

Cena dopravy: Obykle mezi 1 a 2 Kč/km v autobusu/dodávce

Vstupy: Laosané dokáží turisty ždímat i kvůli přechodu bambusového mostu. Takže jakmile se někde platí, platí se celkem hodně. Třeba jen vstup na vrch uprostřed Luang Prabang vyšel na zhruba 80 Kč.

_FXC8058

Lokální doprava 

Doprava tu odpovídá definici „pravé Asie”. A to se to prý dost lepší. Hlavně v severní části země počítejte s tím, že přesuny jsou hodně dlouhé a namáhavé, i když to na mapě může vypadat jako kousek. Nejčastěji budete jezdit v malých stříbrných dodávkách, kam se v místních poměrech nacpe klidně i dvacet lidí. Pokud mě v Laosu něco opravdu vytáčelo, tak to byly právě tyhle dodávky. Mačkat se mezi chrchlajícími a zvracejícími Laosany není žádná slast a v kombinaci s rozbitými silnicemi a serpentýnami je někdy dost těžké se z toho sám nepozvracet. Nejhorší na tom je, že když už se všichni dostatečně vyzvrací a začíná to vypadat nadějně, zastaví se na jídlo…

Další možností je samozřejmě pronájem motorky, jen pozor na to, ať například z Luang Prabang do Luang Namtha nevyrazíte na nějakém skůtříčku. Cesta může být skutečně dost náročná. Ke kratším přesunům ale motorka poslouží výborně a na jednodenní tripy po okolí se určitě vyplatí si ji půjčit. Stejně tak může být parádní možností pronájem kola (potkal jsem i lidi, kteří na kole projížděli celý Laos).

V turistických lokalitách narazíte i na tuktuky a v Luang Prabang dokonce taxíky. Kupodivu se s nimi moc nedalo smlouvat, někdy měli dokonce ceny k jednotlivým atrakcím napsané na tabuli.

Noční trh v Luang Prabang

Noční trh v Luang Prabang

Jaké je jídlo? 

Hodně závisí na tom, kde jste. Ve Vang Vieng a Luang Prabang mají například naprosto luxusní čerstvě dělané bagety s avokádem. Obecně ale platí, že Laosané sní úpně cokoliv, takže si na trhu můžete občas vybrat mezi žábou, netopýrem, hadem, krysou a pásovcem. Nejčastější maso je z malých černých polodivokých prasátek, kterých na venkově potkáte spousty, a není nic moc.

Ve vesnicích a malých městech narazíte hlavně na nudlové polívky z vývaru s trochou bylinek, zeleniny, kůže a chrupavek. Maso je drahé. Polévky vůbec nejsou špatné (jen je nesmíte srovnávat s Vietnamem a Thajskem), ale po dvou týdnech mi lehce lezly krkem.

Druhým nejčastějším jídlem je pak „sticky rice” – místní chutná lepkavá rýže, ze které si rukou uděláte kuličky, které pak namáčíte do omáčky z vývaru.

Jídlo většinou moc nepálí, i když je fakt, že v Luang Prabang jsem měl nejpálivější polívku v životě. Jenže to jsem si do ní hrdinsky nasypal dvě lžíce chilli… Zásadní problém ale budou mít vegetariáni, nedejbože vegani. Zaprvé nikdy nemáte šanci zjistit, co vlastně v jídle přesně je (anglicky tu nemluví skoro nikdo), zadruhé je stejně ve všem buď nějaký „zvířecí vývar”, nebo přímo maso/kůže/nějakýjinýkuszvířete. Luang Prabang a Vang Vieng jsou světlé výjimky.

Obecně mohu říct, že jídlo v Luang Prabang je zdaleka nejlepší – navíc tu umí i perfektní francouzské snídaně a překvapivě dobrou kávu.

A málem bych zapomněl na alkohol! Beer Lao je totiž nepochybně nejlepší pivo celé jihovýchodní Asie! Dělají i tmavou variantu pro ženské :-). Naopak pozor na Lao Lao – rýžovou pálenku, která umí být pekelně silná, a místní ji do vás budou hodně rádi lít v dost velkém množství. Pokud ji zapijete dostatečným množstvím vody, nebývá z ní ani moc špatně, jen vás ale dokáže až příliš rychle opít.

Nong Khiaw, Laos

Nong Khiaw, Laos

Nemoci a hygiena

Zatím jsem se nesetkal s nikým, kdo by v Laosu chytil malárii, prý tam ale v džungli nějaká je. Není to ale nic, co by nevyřešila moskytiéra, dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy, uzavřené boty a funkční repelent. Stejně tak dengue, která se teoreticky vyskytuje po celém Laosu. Určitě pozor na žloutenku, vzteklinu a podivné jídlo.

Vodu z kohoutku (pokud už na nějakou narazíte) bych určitě nepil, kvůli těžkým kovům asi raději ani po přefiltrování. Naopak vesnickou vodu můžete filtrovat bez obav.

Stejně jako v Thajsku zde rozhodně nesplachujte toaletní papír a pokud ho nutně potřebujete, raději si vozte svůj (moc často jsem na něj nenarazil). Záchod se často splachuje kýblem, případně se připravte na díry v zemi.

Vieng Kham, Laos

Vieng Kham, Laos

Bezpečnost

Krom typických malých krádeží kvůli nepozornosti je kriminalita v Laosu minimální a za sebe mohu říct, že jsem se celou dobu cítil 100% bezpečně. Je ale potřeba dávat pozor na několik věcí.

1) Řízení motorky
Laoské silnice mohou být opravdu nebezpečné, proto se vždy dopředu poptejte na podmínky a náročnost trasy a vyražte až v momentě, kdy jste si opravdu jistí, že to zvládnete. Pokud přijedete v rainy season, rovnou na motorku zapomeňte.

2) Drogy
I když vám je na ulici budou pravděpodobně často nabízet, NIKDY se nenechejte zlákat. Důvody jsou dva. V první řadě je vysoce pravděpodobné, že opodál bude „náhodou” stát policajt v civilu (nebo to bude přímo onen prodejce) a vy ho budete muset podarovat hodně slušnou sumou, abyste se vyhli zdejším drsným trestům. Kdyby se vám náhodou podařilo policajtům vyhnout, nikdy nevíte, co jste vlastně dostali. Může se celkem snadno stát, že si z toho ponesete následky na celý život. Týká se to i (celkem běžného) opia a hašiše, takže pokud si chcete oblbovat mozek, držte se raději Beer Lao.

3) Sex
Pohlavní styk cizince s laoským občanem je zakázán, takže pokud zrovna přiletíte z Bangkoku a budete si chtít dál užívat, raději sbalte nějakou cestovatelku. I tady je totiž vysoká možnost „náhodné” návštěvy policajta, ideálně v ten nejnevhodnější moment…

Peníze

V Laosu se platí kipy, a protože 1 CZK = cca. 320 LAK, celkem běžně tu platíte ve statisících. Turistické agentury a některé guesthousy/hostely vezmou i dolary a thajské bahty, ale kurz nebývá moc výhodný. Dolary ale tak jako tak doporučuji vozit s sebou, protože ne všude narazíte na bankomaty a směna z USD na LAK pořád vychází nejlépe. Celkem snadno se ještě dá měnit z Thajský bahtů, z ostatních okolních měn bych to kvůli kurzu raději nedělal…

V turistických místech není s bankomaty problém, jen počítejte s tím, že vám za každý výběr naúčtují 100 – 200 Kč navíc. Ano, i když máte výběry bez poplatku – tyto peníze jdou totiž provozovateli bankomatů.

Dávejte velký pozor, ať se kipů zbavíte v Laosu, ideálně je všechny utraťte. Jen málokde vám totiž budou chtít kipy směnit a když už, tak s hodně nevýhodným kurzem.

Jeskyně u Vang Vieng

Jeskyně u Vang Vieng

Náboženství a zvyky

Laos je silně věřící buddhistická země, některé obřady a rituály ale vycházejí ze starých animistických zvyků. Ve větších městech máte šanci se s mnichy normálně bavit (hodně jich umí velmi dobře anglicky) a rozhodně toho doporučuji využít.

Zdejší zvyky i etiketa se víceméně shodují s Thajskem, ale pojďme si raději pár základních věcí připomenout:

  1. Nohy jsou špinavé. Při vstupu do domů a hlavně chrámů se proto vždy zouvejte.
  2. Respektujte místní. Kritika, urážky, nebo dokonce křik vám nijak nepomůžou, naopak mohou způsobit velké problémy.
  3. Noste tričko
  4. Nedotýkejte se místních. Hlavně sahání na hlavu (včetně hlazení dětí!) je silné porušení etikety.
  5. Na nikoho neukazujte. Opět hlavně ne nohama. Pozor, když sedíte v chrámu – vaše nohy by neměly směřovat k žádnému z vyobrazení Buddhy.
Mniši v Luang Prabang

Mniši v Luang Prabang

Co byste ještě měli vědět?

  • Zásuvky můžete s dvojvidlicí normálně používat. Jen jsou občas honě pofidérní, takže fakt bacha na mokré ruce.
  • Jedete do úplně jiné kultury. Do země, kde nikdo nikam nespěchá, a kde jsou lidem problémy turistů dost ukradené. Mají co dělat s tím, aby měli co jíst. Pokud si dovolenou představujete jako z katalogu cestovky, kde všechno bude šlapat jako švýcarské hodinky, na Laos raději rovnou zapomeňte.
  • Jen málokde se domluvíte anglicky. Naučte se proto alespoň pár laoských slov a vemte si s sebou obrázkový slovník.
  • Raději moc nevytahujte téma politiky. I v Laosu funguje něco jako tajná policie…
Krasová oblast u Vang Vieng

Krasová oblast u Vang Vieng

Kam se určitě podívat?

Nádherných míst je v Laosu spousta a i měsíc je málo. Některá z nich jsou proto z mého to-visit listu při další návštěvě.

Luang Prabang
Kdyby nic jiného, tak Luang Prabang prostě musíte vidět. V bývalém hlavním městě země se totiž naprosto organicky mísí francouzská koloniální architektura a staré buddhistické chrámy. Představte si pohodu malého městečka v Provence doplňenou o hlubokou posvátnou úctu. Vždy se mi vybaví útulné kavárny a restaurace, spousta mnichů v oranžových hábitech a západy slunce nad Mekongem.

Luang Prabang

Luang Prabang

Nong Khiaw

Pohodové backpackerské městečko v horské krasové oblasti, odkud můžete vyrazit na spoustu parádních treků. Přímo nad městečkem se zvedá vysoká skála s vyhlídkovým altánkem na vršku, odkud se parádně pozoruje východ a západ slunce. Nezapomeňte si do batůžku přibalit Beer Lao a baterku. A pozor, jako za vše podobného v Laosu, se i zde za výstup platí.

Doporučuji půjčit si motorku nebo kolo a vyrazit dál do hor. Případně můžete na lodi vyrazit proti proudu řeky Nam Ou do Muang Ngoy. Čím dál od turistů a civilizace se dostanete, tím budou lidé milejší a pohostinnější.

Nong Khiaw

Nong Khiaw

4000 Islands (Si Phan Don)

Labe je proti Mekongu takový malý potůček. V oblasti těsně u hranic s Kambodžou se rozlívá do hodně velké šířky a ve vodě tak vznikly doslova tisíce menších i větších ostrovů. V oblasti žijí velmi ohrožení sladkovodní delfíni a uvidíte zde spoustu dalších druhů tropických zvířat i kaskádu vodopádů.

Si Phan Don, foto: Honza Vacek

Si Phan Don, foto: Honza Vacek

Vang Vieng

Tohle místo je vlastně dost šílené. Dřív to bývalo vyhlášené drogové doupě, teď sem po velkém policejním zátahu jezdí backpackeři snad celého světa alespoň pařit. Slavný „tubing”, kdy na pneumatikách sjíždíte řeku s koncentrací barů, nad kterou i Vltava dost bledne závistí, si většina lidí prostě neodpustí, a pak se z toho vzpamatovávají ještě dva dni. Pokud vás baví pařit, jděte do toho. Rozhodně se nemusíte bát, že nebude s kým.

Já moc pařící typ nejsem, a přesto bych se do Vang Vieng vrátil. Leží totiž na okraji krasové oblasti, kde můžete navštívit několik jeskyní, zaplavat si v modré laguně, vylézt na kopce s dechberoucím výhledem, nebo prostě jen chodit ve stínu majestátních vápencových skal. Alespoň na den to za to stojí.

Vang Vieng

Vang Vieng

Luang Namtha a Udomxay 

Další oblíbená oblast v horách – naprosto právem. Tady by se dalo trekovat do nekonečna. Odlehlé etnické vesničky nepolíbené civilizací, rýžová políčka, vodopády, jeskyně… I tady se vyplatí půjčit si kolo nebo motorku a vyrazit objevovat malé vesničky a přírodu. Do džungle a mimo cesty raději nevyrážejte sami, těch pár stovek za průvodce vás nezabije a budete mít jistotu, že se neztratíte. Tady by vám totiž žádná mapa nepomohla.

Luang Namtha, foto: Honza Vacek

Luang Namtha, foto: Honza Vacek

Kde zjistit více?

Travelfish
Nejlepší zdroj pro cestování po JV Asii. Praktické tipy pro cestovatele, ne pro turisty.

Laos Guide 999
Velice pěkně zpracovaný web se všemi základními informacemi k zemi a nejzajímavějšími destinacemi.

Wikitravel
Náš nejoblíbenější projekt Wiki. Vše hezky přehledně na jednom místě.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled