Cestujete rádi a často? I s dětmi? Na delší dobu než jen klasický týden? Po vlastní ose, bez cestovky? Ano? Tak to už ani dál číst nemusíte. Pokud ne, anebo ne tak často, jak byste chtěli, máme pro vás pár tipů, jak to změnit. Kam vyrazit, co to bude stát, co vzít s sebou…

portrét_2Tentokrát se o své zkušenosti a zážitky s cestováním podělila Lenka Trnková, matka dvou dětí ve věku 10 a 12 let. Cesty s dětmi podniká již od jejich útlého dětství. Pokud se chystáte třeba na Korsiku, brzy bude k dispozici její e-book o cestě po tomto krásném ostrově, samozřejmě s dětmi. Lenko, díky!

Cestování miluju a nehodlám se ho kvůli dětem vzdát. Proto je vozíme s mužem s sebou už od mala. Zatím jsou nadšené a cestovat s námi je baví.

Znáte výmluvy typu: „Nemůžu, mám přece děti.“ Nebo: „Jé, jak ráda bych jela, ale děti jsou ještě malé, chodí do školky/školy, nezvládly by to…“ Slýcháte takové věty kolem sebe? Nebo je i sami používáte?

Věřím, že vždy máme na výběr. Je to otázka naší volby a priorit. A komfortu samozřejmě. Pokud nechceme cestovat s dětmi, nemusíme. Někdo má hodné babičky a může děti nechat jim. Někdo nemá a musí se postarat sám. Nebo zůstane doma. I to je volba.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Výhody cesty s malým dítětem

Cestovat s malými dětmi dnes už není nic neobvyklého, klidně i přes půl světa. Dovolenou s nimi lze navíc (do určitého věku) pořídit relativně levně.

Vydáte-li se s miminem na cestu letadlem například do hotelu u moře, neplatíte za batole letenku (do 2 let věku). Nemusíte platit ani řešit jídlo, pokud dítě kojíte. Neplatíte ani postel za dítě. Většina hotelů dnes už nabízí dětskou postýlku zdarma. Dá se takhle ušetřit dost peněz nejen na letence. Při první cestě letadlem za moře bylo mému synovi jen pár měsíců. Vybrali jsme ostrov Džerba, bylo to v říjnu. Kojila jsem, odpadl tedy problém s jídlem.

Do letadla vám vezmou bez problému i kočárek. Dojedete s ním až ke vstupu do letadla. Teprve tam si dítě vyjmete, kočárek složíte a předáte do zavazadlového prostoru. Není se čeho bát, vezla jsem tak i kočárek pro dvojčata.

Dokud dítě nechodí do školy a nemusíte se vázat na školní prázdniny, vyberte si termín mimo hlavní sezónu. Opět ušetříte něco peněz.

Jako nevýhoda se může zdát množství věcí, které s sebou budete brát. Na týdenní cestu do teplých krajin to však jistě nebude tak hrozné. Co nemáte, to nepotřebujete.

Kréta2007 144

Nechce se vám hned letět letadlem?

Pro začátek zkuste jen víkend v Čechách. Třeba pod stanem. Většina dětí miluje dobrodružství. Vyhledávaný (a náš oblíbený) je kemp Sedmihorky v Českém ráji. Na webu dokempu.cz si jistě také vyberete ten svůj.

Naše děti spaly pod stanem poprvé ještě jako kojenci. A žádnou újmu na nich rozhodně nepozoruji.

Vybavení na kempování

Pokud jezdíte stanovat rádi a často, vyplatí se pořídit si vlastní kvalitní vybavení. Nejen stan, spacáky a karimatky. Hodí se třeba i polní kuchyně, přístřešek ke stanu, nádobí. Vše je dnes skládací a pohodlně se vejde do auta. Užitečné tipy pro kempingovou výbavu najdete v nedávno publikovaném článku Wild camping – kempování nadivoko.

Z vlastní zkušenosti doporučuji výrobky firmy Outwell a Coleman (třeba přístřešek ke stanu se dá použít i k autu). Slouží nám již mnoho let, jsou kvalitní, lehké a skladné. Polní kuchyni značky Gelert jsme si nechali poslat přímo z Anglie. Vyšla nás ve slevě na cca 53 liber, zatímco v Čechách na 4camping.cz seženete podobnou za více než 3 000 Kč. Skládací křesla máme z IKEA za pár stovek.

S malými dětmi na kolo

Jezdíte rádi na kole a nechcete se toho kvůli dětem vzdát? Pořiďte si vozík za kolo. My měli vozík pro dvojčata (naše děti jsou od sebe rok a půl) a využívali ho dost často.

Dnes je ohromný výběr od řady výrobců, např. Croozer, Burley, Thule (jistě znáte jejich střešní nosiče). Slušný se dá pořídit v ceně kolem 10 000 Kč. Na internetu najdete samozřejmě i mnohem levnější varianty. Tyhle vozíky mohou být multifunkční. Přidáte dopředu kolečko a máte outdoorový kočárek – jako dělaný na procházku po lese nebo jízdu na bruslích. Dá se s ním i běhat. Ano, opravdu to jde, zkoušela jsem to. Vozík se dá využít i v zimě. Místo koleček přiděláte lyže a hurá na hory!

Při pořizování vozíku berte v úvahu zejména to, k čemu ho budete nejčastěji využívat. Dá se vzít nejen na výlety, ale i na nákupy nebo zájmové kroužky. Později se v něm dá vozit třeba náhradní oblečení a svačina. Malému cestovateli poslouží v případě potřeby k prospání. Vyberte vozík s polohováním – bez něj dítěti padá při spaní hlava do klína, což pro něj není pohodlné.

Jsem přesvědčena, že vozíky za kolo jsou mnohem bezpečnější a praktičtější než sedačky. Já sedačku na kolo ani neměla – dvě děti na ni nedáte. Ve vozíku může mít dítě hračky, pití, deku na přikrytí. Cestou se tedy v pohodě samo zabaví.

Výhody vozíku rozhodně převažují. Je lehký, dá se složit a nepřekáží pak ani doma.

Jak dítě povyroste, jsou k mání tyče ke kolu a další udělátka. Váš drobeček je s vámi pevně spojen, nikam se neztratí. Nebudete-li si vědět rady s výběrem vozíku, přečtěte si článek na skibi.cz.

0113

Větší děti

Stanování vaše děti hravě zvládají, ale chtějí změnu? „Zase pod stan? Já už nechci!“ Říká tohle právě vaše dítě? Pak rozhodně zkuste obytné auto nebo karavan. Že to bude drahé? Ano, bude, ale přesto určitě stojí za vyzkoušení.

Domov na kolečkách

Dovolenou s obytným autem jsme absolvovali dvakrát. Poprvé dva týdny v Anglii a pak ještě tři týdny v Norsku. Rozhodně doporučuji!

Obecně se vyplatí uvažovat o obytném autě tam, kde je zima nebo hodně prší. Tedy v zemích jako Norsko, Skotsko, Anglie. Stavět stan v mokru není vždy to pravé ořechové. Ceny půjčovného začínají na 2 000 Kč na den, levnější je to mimo sezónu. Pro představu se podívejte sem. S autem vám půjčí i kempingový nábytek, gril a další vybavení.

Nemusíte se omezovat jen na léto. Stále častěji jsou obytná auta vidět na parkovištích u sjezdovek. V zimních střediscích v Rakousku je to rostoucí móda. Jen pozor, aby auto mělo zimní výbavu.

1064

Jaké auto si vybrat?

Čím větší, tím lepší? Jak kdy – ve větším autě sice máte víc prostoru a pohodlí, ale pozor, pokud během cesty hodláte využívat dálnice a trajekty. Cena se pak může značně navýšit. Například u platby za trajekt hraje velkou roli délka auta, každý centimetr se počítá a cena se násobí!

Spaní pod širákem

Ničeho se nebojte, děti to v pohodě zvládnou. Ty naše loni spaly pod širákem tři týdny na Korsice. Pravda, bylo takové vedro, že bychom se ve stanu nejspíš uvařili. Spaní venku může být velké dobrodružství a pro dítě i nová výzva. Jak si potom doma bude vážit vlastní postele!

Je prima mít s sebou kvalitní karimatku, spacák, malý polštářek, oblíbeného plyšáka. Vyplatí se i kniha na čtení před spaním. A něco proti komárům.

Korsika_2015_0747

Prohlídky velkých měst

Při plánování trasy a míst, která chcete vidět, se snažte o co největší pestrost.

Nám se osvědčilo měnit často během dne způsob dopravy. Vyrazili jsme pěšky, pak kousek tramvají, autobusem. Pak zase pěšky, metrem. Děti se tak nenudily, měly stále na co koukat a na co se ptát.

Hodláte vzít děti do muzea? Super, pokud je to muzeum alespoň trošku interaktivní. Po muzeu může následovat hraní si v parku nebo na hřišti. Ve velkých městech je jich dostatek (Londýn, Dublin i Praha). Londýnská muzea mají navíc stálé expozice zdarma.

Při naší cestě po Novém Zélandu jsme děti (ve věku 7 a 8,5 roku) z muzeí často nemohli ani dostat. Novozélanďané prostě vědí, co děti baví. Nádherná dětská hřiště tam byla doslova na každém kroku. Nebo alespoň velký park.

0037

Cesty během školního roku – jak je to s učením?

Jednoduše, učení s sebou. Ve vaší škole asi nebudou skákat nadšením, když budete brát děti pryč často a nadlouho. Rozumný kompromis se ale jistě domluvit dá. Týden, nebo dva se dohoní celkem snadno. Navíc se učivo může procvičovat v praxi. Můžete nechat děti kupovat v cizí zemi třeba zmrzlinu. Ať si zkouší komunikaci v cizí řeči.

Výborný nápad loni měla má kamarádka. Vzali s mužem děti na cestu do Itálie. Navštívili i Řím a Vatikán. Cestou si hodně povídali o historii navštívených míst a děti teď mají ve škole dokonce náskok v dějepise.

Absolvování cest po světě i po Čechách dětem pomůže v zeměpise a v dalších předmětech. Až o zemi, kterou navštívily, uslyší ve škole, budou mít mnohem lepší představu. Věřím, že to v nich probudí zájem dozvědět se ještě víc a učení pro ně bude větší zábavou.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Zábava na cestu

V obytném autě je většinou brnkačka děti zabavit. Mohou sledovat filmy, hrát karty a jiné stolní hry (třeba magnetické šachy). Existuje i spousta cestovních logických her pro jednoho hráče. Náš oblíbený je hlavolam IQ Twist od firmy Mindok.

Nejsem zrovna zastánce iPadu pro děti, na cestách je to ale výborný pomocník. Když je jízda moc dlouhá a ubíjející, pohádka nebo film to zachrání.

Když už děti nebaví nic a začnou fňukat, je nejlepší zastavit, udělat jídlo, vyvětrat se venku. Po dlouhém únavném přejezdu nebo návštěvě kulturní památky se nám osvědčilo nechat je proběhnout na hřišti nebo vyblbnout v písku. Unaví se a pak zase chvilku vydrží sedět v autě.

Cestování s dětmi je fakt zábavné a největším limitem můžou být právě rodiče, kteří se již dopředu bojí. Přečtěte si článek Jak zařídit, aby to děti bavilo a v klidu začněte plánovat rodinnou dovolenou.

0321

Jídlo na cestu

Na první dny dovolené je dobré mít něco z domova. Namazat pár chlebů nebo housek. Vzít oblíbené sušenky, hlavně ty, co moc nedrobí. Nemusíte pak hned hledat první obchod a utrácet peníze. Ušetříte tím i spoustu času a nervů.

Pod stan obvykle beru hotová jídla, která se dají snadno a rychle uvařit. Například těstoviny a hotovou omáčku ve skleničce. Dají se koupit i vakuově balená sterilovaná jídla, která jsou velmi chutná, nezaberou moc místa a hlavně jsou lehká v batohu. Jako rezervu mám vždy různé druhy polévek v pytlíku. Naše děti si oblíbily i „chilli con carne“ v konzervě. Stačí jen uvařit rýži a pak přidat do hrnce i konzervu fazolí. Hotovo raz dva a všichni se olizují až za ušima.

V našich obchodech i na internetu je poměrně velký výběr také zdravých jídel. Poslední dobou zkouším například dětské polévky z LeGracie. Nemusíte o dovolené vystačit jen s gulášem a lančmítem, jako tomu bývalo kdysi.

Ke snídani se hodí různé kaše. Jsou lehké a skladné. A hlavně moc dobré. Stačí je jen zalít horkou vodou, nebo mlékem (i jen sušeným). Vyzkoušejte třeba od firmy Nominal (prodává Country Life) nebo Mixit (jejich bobule v rejži jsou prostě famózní). Na trhu jich už máme spoustu, jsou i bez cukru, bez konzervantů…

Dáme vám 750 Kč slevu na bydlení. Jen tak! Tady je >>SLEVA<<

Jídlo v restauracích bych pojala jako odměnu, stejně tak zmrzlinu a jiné sladkosti. Pro vás i pro dítě. Třeba když má člen rodiny během dovolené narozeniny. Nebudete pak mít výčitky, že je to drahé (zejména v evropských zemích).

Vaříte-li si na dovolené sami, ušetříte nemalou částku peněz. V Asii to je samozřejmě jiné. Tam je výborné jídlo k mání přímo na ulici, je čerstvě připravené, doslova za hubičku, a protože ho jedí i místní, určitě se nemusíte bát.

Na našich dovolených občas zajdeme do restaurací (nebo jídelen) ochutnat něco místního. V Anglii třeba do „fish and chips“. Když vám podají v papíru zabalenou, čerstvě osmaženou voňavou, křupavou rybu, kape z ní ještě horký olej, k tomu kopec hranolků…

Nakupování potravin v evropských zemích je dnes už celkem hračka. Skoro všude ve větších městech najdete obchody známých řetězců (Lidl, Tesco apod.). Za slušnou cenu se obvykle dá koupit pečivo, těstoviny, jogurty, sladkosti, voda.

Cestovní lékárna

Tak v tom jsem trošku lempl. Obvykle vystačím jen s náplastmi, mastí Fenistil, Tea tree olejíčkem a tabletami Ascorutin (na krev z nosu). V Čechách to zatím vždy stačilo. Do zemí jako Egypt, Turecko apod. ještě beru živočišné uhlí. Osvědčilo se jako prevence před průjmy a žaludečními potížemi. Našim dětem navíc chutná, takže vůbec neprotestují.

Horší úrazy se nám obvykle přihodí někde v cizině. Dvakrát už jsme řešili rozbitou hlavu. Jednou v Egyptě; v areálu hotelu byl naštěstí lékař a ránu sešil. Jizva sice zůstala, ale trvalé následky nejsou. Platili jsme něco na místě, ale doma nám pojišťovna vše vrátila. Měli jsme tenkrát samozřejmě cestovní připojištění.

Pak ještě jednou v Anglii – opět rozbitá hlava. Po noční cestě na pohotovost hlavu slepili (něčím, co připomínalo vteřinové lepidlo). Neplatili jsme vůbec nic, stačila kartička pojišťovny.

Pokud vaše dítě pravidelně bere nějaké léky nebo má alergii, rozhodně s sebou berte vše, co máte. Léky na průjmy a žaludeční potíže však z domova neberu, ty místní obvykle zabírají mnohem lépe. To samé platí často i o repelentech. Ale poraďte se s lékařem. Na vyžádání předepíše potřebné léky, má i takový seznam základní výbavy do cestovní lékárničky – budete klidnější.

Důležité je mít s sebou kvalitní cestovní pojištění. Na sportovní akce využívá naše rodina již léta pojištění rakouského alpského klubu Alpenverein, které platí po celém světě a je vždy na rok. Nemusíte ho tedy řešit před každou dovolenou či víkendem v zahraničí. Rodinné členství vyjde na necelé 3 tisíce korun (ročně).

Při cestování po Evropě vystačíte s málem. Pozor ale, pokud se chystáte do Asie, anebo někam, kde žijí nebezpeční a jedovatí tvorové! Pak je určitě dobré navštívit očkovací centrum a poradit se s odborníky.

Proč brát děti s sebou?

Proto, že je nemá kdo jiný hlídat? I to může být dobrý důvod. To, že nemám hlídání, přece ještě neznamená, že musím tvrdnout doma. Znám případ, kdy svobodná matka vzala své čtyřleté dítě na 5týdenní cestu kolem světa. Ano, to je asi extrém, ale klobouk dolů. Přizpůsobila dítěti program i způsob bydlení a cestu si užili oba. Dítě si možná později nebude nic pamatovat, no a co? Strávili ten čas spolu – a to už jim nikdo nevezme.

Děti se při cestování naučí samostatnosti, otrkají se v cizím prostředí. Zapojte je i do přípravy jídel a do nakupování. Zejména pokud na to doma není čas. Až budou starší, snadněji pak zvládnou třeba tábor.

Ničeho se nebojte a vyrazte s dětmi na cestu. Věřím, že se vám to 100násobně vrátí.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled