Nejen výběry z bankomatů kdekoli na světě zdarma

15.08.2015|Kategorie: Peníze na cestách, Tipy a triky|

Máme pro vás další ukázku z TravelBible na téma výběrů z bankomatů v zahraničí a zahraniční bankovní účty. Když přijde na platby a výběry peněz na cestách, nemáme české banky moc v lásce. Proč? 

Především kvůli více či méně skrytým poplatkům, kterými se snaží platební operace v zahraničí zatížit. I u bank, kde se tváří zcela transparentně, narážíme na nevýhodné kurzy při konverzích na zahraniční měnu. Zbývá tedy jen možnost založit si účet v zahraničí. To se na první pohled může zdát nemožné, ale existují výjimky. Právě o nich bude řeč.

Number26.de

Německá banka Number26 nabízí eurový účet, který je i s platební kartou MasterCard vedený zcela zdarma, což by nebylo zas tak nic zvláštního. Ale účet si u nich mohou založit i občané České a Slovenské republiky a to nejdůležitější – můžete díky němu vybírat ze všech bankomatů na světě zdarma. Respektive za výběr nikdy neplatíte bance, poplatkům společností provozujících bankomaty se v některých částech světa nevyhnete.

Kartu banky Number26 jsme testovali na Islandu, Norsku, Singapuru a v Thajsku. Funguje přesně tak, jak banka slibuje. Největší obavy jsme měli z plateb kartou a následné konverze z místní měny na eura, kurz byl ale nakonec dokonce výhodnější než při platbě českou debetní kartou od Airbank. To samé platí pro konverzi měny u výběrů z bankomatů.  

Screen Shot 2015-08-14 at 23.33.44

Banka Number26 se řadí mezi nejinovativnější banky v Evropě. Na svém blogu infomují pravidelně o novinkách a jsou velice transparentní, hlavně co se poplatků týče. Implementují technologie, o kterých se jiným bankám může zatím jen zdát.

Nově začali spolupracovat s firmou TransferWise, která nabízí konverze mezi měnami za výhodnějších cenový podmínek než směnárny a banky. Můžete tak ze svého eurového účtu Number26 zadat platbu z EUR na USD pro někoho jiného a ta bude provedena prostřednictvím TransferWise. K dispozici máte 8 různých měn a budou určitě přibývat. Zatím můžete posílat peníze v amerických dolarech, britských librách, švédských korunách, indických rupiích, australských dolarech, švýcarských francích a polských zlotých.

Výhody

Karta banky Number26 je výhodná především pro výběry hotovosti z bankomatů kdekoli na světě. Jsou zcela zdarma, což vám u nás žádná banka za stejných podmínek nenabídne. Existují účty u českých bank, kde můžete vybírat zdarma i ve světě, ale vždy jsou zatíženy nějakou podmínkou. Buď minimální částkou, která musí každý měsíc na účet přijít, poplatkem za vedení účtu, nebo je výběr zatížený nevýhodným kurzovým přepočtem. Pro někoho může být výhodou i samotný fakt, že máte účet v německé bance.

Nevýhody

Možná vás to nepřekvapí, ale na žádné jsme nenarazili. Stačí umět anglicky nebo německy, abyste mohli projít ověřovacím procesem.

Jak si v Number26 zřídit účet?

No26_facebook_opengraphVelice jednoduše, stačí se zaregistrovat na stránkách number26.de a ověřit vaši totožnost. V podmínkách banky najdete zmínku o tom, že musíte mít adresu v Německu nebo Rakousku a nově i ve Francii, Řecku, Irsku, Itálii, Slovensku a Španělsku.

Pozor, neplést s občanstvím. Stačí v dané zemi bydlet. Nikde není řečeno, že musíte mít občanství jedné ze jmenovanách zemí. Adresa je nutná pro zaslání karty, do jiné země vám ji nepošlou. To je velice důležité, protože účet bez karty s tolika výhodami přestává být výhodným. Potřebujete tak mít adresu, nebo kamaráda v jedné z uvedených zemí. Což díky možnosti poslat kartu na Slovensko není asi nic složitého.

Předpokládáme, že alespoň jednoho kamaráda ze Slovenska máte – stačí se tím pádem domluvit, že kartu necháte poslat k němu. Vzhledem k tomu, že na účtě zatím nemáte žádné peníze, nemusíte se bát, že by kdokoliv účet zneužil. Jakmile vám kartu dopraví na adresu kamaráda, ten ji již může bez větších problémů přeposlat do Čech.

Nevyužívejte přeposílacích služeb. Kartu vám nepřepošlou a lidem, kterým se ještě podařilo podobné služby využít (než bankovní karty vyjmuly z přepravních podmínek), začala banka účty rušit. Vždy tak využívejte fyzické adresy. Pokud nikoho v jedné z uvedených zemí neznáte, nebo jste se na poslání k němu domů z jakéhokoli důvodu nedohodli, máte stále možnost kartu získat. Bude to ale o něco dražší.

Nám se nejvíce líbí využítí sítě coworkingů Impact HUB, které postupně otevírají celém světě a v ČR fungují tři – v Praze, Brně a Ostravě. Lidé jsou tam většinou velice milí a své kolegy z jiných zemí často znají. Můžete se tak domluvit na zaslání zásilky do bratislavského či mnichovského Hubu a předem je upozornit, že vám tam má přijít. Pak už se v něm jen musíte pro kartu zastavit, nebo zkusit sehnat někoho, kdo vám ji přiveze. Pořád platí, že na kartě nemáte žádné peníze, takže se nemusíte bát, že vám s ní někdo pláchne. Už můžeme jen doufat, aby banka začala fungovat i v ČR, a této nepříjemné části založení účtu nás zbavila.

Ověření totožnosti probíhá formou videorozhovoru v němčině nebo angličtině. Prostřednictvím online aplikace se spojíte s callcentrem banky, které ověření provádí, a tam už dostanete příslušné instrukce. Mějte dopředu připravený doklad totožnosti (ideálně pas).

Pracovník ověří vaše údaje, zeptá se na pár základních otázek, které jste vyplnili při zakládání, a poprosí vás o ukázání pasu na kameru, aby si mohl udělat kopii. Pak s pasem zahýbete ze strany na stranu, aby ověřil reflexní ochranné prvky a pravost pasu. No a je hotovo. Vaše totožnost je potvrzena a účet aktivován. Můžete na něj začít posílat peníze a jen čekáte, kdy dorazí karta. Nám přišla domů za 5 dní.

Důležité upozornění: Při první registraci emailu nesmíte vybrat Českou republiku, ale zemi, kam si chcete kartu nechat poslat. U zasílací adresy nelze změnit jméno. Pokud si ji necháte poslat ke známému, domluvte se, aby vaše jméno dočasně přidal na schránku. Jinak hrozí, že kartu pošta nedoručí.

Jak převést peníze do Number26.de

transferwise-logoÚčet banky je veden v eurech, pokud tedy nemáte eurový účet u české banky, budou se koruny přepočítávat kurzem vaší banky. Vyzkoušeli jsme provést SEPA platbu (platby po EU) z Airbank, která je má zdarma, a tuto platbu porovnat s identickou prostřednictvím služby TransferWise. Při částce 5000 Kč byla platba přes TransferWise výrazně úspornější. Rozdíl byl více než 50 Kč, o které jsme kvůli méně výhodnému kurzu přišli při SEPA platbě.

transferwiseTransferWise je z našeho pohledu naprosto geniální služba, která obchází skryté bankovní poplatky a je zcela transparentní. Ať posíláte peníze do Německa, nebo do Ameriky, vždy platíte na účet v ČR. TranferWise najde jiného člověka, který posílá obdobnou částku opačným směrem a tyto platby „spáruje”. Vaše peníze, tak vlastně zůstávají v Čechách a posílají se tam, kam chtěla platit osoba z Německa – do Čech. Peníze Němce jsou naopak připsány na váš účet v Německu. Jednoduché a výhodné, tak to máme rádi.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

 

Revolut – Peníze na kartě jako cloudové řešení

Jestli máte dost účtů a nechce se vám zakládat další v Německu, nezoufejte. Máme alternativu. Britská služba Revolut.com umožňuje okamžitě posílat a utrácet peníze globálně s nulovými poplatky za platby.

Výběry z bankomatů bez poplatku jsou sice omezeny měsíční částkou 500 britských liber, nebo ekvivalentem dané částky v jiné měně, ale to podle nás pro běžné cestování stačí. V případě, že vyberete více, si účtují 2 % z částky nad limitem. Což díky velice výhodným kurzům a možnosti mít na Revolut peníze v minimálně třech měnách (USD, GBP a EUR) pořád často vyjde levněji než výběry s kartou klasické banky.

revolut

Potřebujete pouze telefon (případně tablet) s operačním systémem Android nebo iOS. Nainstalujete si Revoult aplikaci, vyplníte potřebné údaje a necháte si zdarma poslat platební předplacenou kartu MasterCard. Nám dorazila do 14 dnů a mohli jsme ji hned začít používat. PIN ke kartě získáte z aplikace.

Revolut už jsme osobně testovali při online platbách všude možně a pro výběry v Německu, Thajsku, na Srí Lance a ve Vietnamu. Spousta čtenářů Travel Bible pak po celém světě. Opravdu funguje všude tak, jak slibuje. Konverze na většinu měn jsou výrazně výhodnější  než u klasických bank, platí se jen poplatky provozovateli bankomatů (a zmíněné dvě procenta při překročení limitu 500 liber).

Matoušovi jednou bankomat nevydal žádaných 5000 bahtů (asi 3500 korun), ale z Revolutky je strhl. Řešení s podporou přímo v aplikaci proběhlo naprosto bez problémů a po ověření majitelem bankomatu (Siam Commercial Bank) se peníze přičetly zpátky.

create_phoneVýhody

  • Nemáte další bankovní účet (pokud ho nechcete)
  • Nemusíte oproti bance Number26 řešit adresu pro přeposlání karty
  • Karta je multiměnová. Můžete tak vést tři různé měny. EUR, GBP a USD. Jakmile budete v Anglii a zaplatíte kartou, automaticky se peníze strhnou z účtu v librách. Pokud je tam tedy budete mít – jinak se použije účet v jiné měně a dojde ke konverzi. V době vydání dotisku knihy již Revolut chystá přidání i dalších měn
  • Kurzové přepočty na další měny jsou většinou o něco výhodnější (záleží, jakou máte banku)
  • V případě, že kartu nepoužíváte, můžete si ji bez poplatku jednoduše přes mobilní aplikaci zablokovat i odblokovat. Z důvodu bezpečnosti se vyplatí odblokovávat kartu pouze těsně před platbou či výběrem z bankomatu
  • Revolut lze využít i k internetovým platbám, což je občas díky bezpečnosti nedocenitelné. Díky tomu, že ji můžete zablokovat, a navíc není spojená s vaším běžným účtem, vám ho nikdo nemůže na dálku vyluxovat
  • Můžete si posílat peníze mezi jednotlivými kartami Revolut. Převod se uskuteční okamžitě. Dá se využít např. v případě, kdy si provozovatel bankomatu účtuje za výběr poplatek, kterému se nelze vyhnout, a tak se vyplatí výběry minimalizovat. Cestujete-li ve více lidech, může výběr z bankomatu provést jeden za všechny a ostatní mu peníze bez jakéhokoli prodlení na Revoltku pošlou

Nevýhody

  • Nemáte další účet (pokud ho chcete). Karta není spojena s žádným číslem bankovního účtu
  • Aplikace, komunikace s podporou a veškeré další informace na stránkách Revolut.com jsou pouze v angličtině
  • Pro převod peněz mezi Revolutkami a pro dobití prostřednictvím jiné platební karty musíte být se svým telefonem připojeni k internetu
Už mám těch karet trochu moc. #Testovani

Už mám těch karet trochu moc. #Testovani #TravelBible

Jak nabít na kartu peníze?

Peníze můžete dobíjet prostřednictvím platební karty či odesláním peněz z devizového účtu (EUR, GBP, USD), jejichž jste vlastníky.

Pro dobití kartou můžete využít pouze karty debetní mimo Maestro. Revolut neakceptuje dobití kreditní či předplacenou kartou.

A jak to tedy v praxi provedete? Velice jednoduše. Pustíte aplikaci, vyberete jakou měnu chcete dobít (EUR, GBP nebo USD) a kliknete na ikonku plus. V případě, že budete dobíjet EUR či GBP, nebude vám Revolut účtovat žádný poplatek. Při dobití USD si však momentálně účtuje 3 %. Následně zadáte číslo karty, ze které budete posílat peníze a částku, kterou chcete v dané měně dobít. U karty, kterou použijete pro dobití, musíte mít povoleny internetové transakce.

Nejvýhodnější je dobíjet kartou k devizovému účtu v EUR či GBP. Pokud máte pouze korunový účet, volte vždy ten, u kterého vám banka nabízí nejvýhodnější směnný kurz. Z účtu se vám strhne adekvátní částka a automaticky se připíše na účet Revolutky. Obratem můžete vzít kartu Revolut a zaplatit s ní nebo vybrat peníze z bankomatu. Nádhera. Co myslíte?

Druhou možností, avšak poněkud časově náročnější, je dobití zasláním peněz z účtu. Pokud máte devizový účet v EUR, GBP či USD a banka vám za převod neúčtuje nehorázný poplatek, můžete této možnosti využít. Postup je opět velmi jednoduchý. Pustíte aplikaci, kliknete na ikonku plus a uprostřed v horní části obrazovky vyberete Top up via Transfer. Vyberete si platební instrukce pro převáděnou měnu a zadáte je do platebního příkazu. Účet, ze kterého je převod uskutečněn, musí být na vaše jméno. Za tento typ převodu si Revolut neúčtuje poplatek ani při jedné ze tří měn (EUR, GBP, USD).

V případě, že budete chtít všechny peníze z Revolutky vybrat, můžete si je převést na běžný účet.

Jestli chcete Revolut vyzkoušet, potěšíte nás, když pro instalaci aplikace do mobilu využijete tento odkaz: http://travelbible.cz/go/revolut-aplikace/. Připíše nám to pár drobných na účet a vás to nic nestojí. Berte to jako podporu Travel Bible.

Obdobnou službou jako Revolut je Weswap.com. Tu si však v ČR pořídit zatím nemůžete, tudíž se o ní dále nebudeme zmiňovat. Ale nevěšte hlavu. Výběr z bankomatu je u této karty zdarma pouze nad 200 liber, což je z našeho pohledu docela dost peněz.

 

Víte o podobné službě, nebo se jen chcete zeptat?

Jestli víte o podobné službě, kterou lze v ČR využít a je stejně výhodná napište nám do komentářů. Nebo se jen chcete na něco ohledně bankovního účtu v zahraničí, případně popisovaných služeb zeptat? Šup s dotazy do komentářů. Rádi vám na ně odpovíme.