UPDATE 2021: Tenhle obrovský přehled vznikl původně hlavně pro cestovatele. Jako motivace pro sebevzdělávání ve spoustě „prázného” času v letadlech, autě, při trhání kiwi na Zélandu. Už při psaní mi ale bylo jasné, že jako praktický přehled skvělých zdrojů může posloužit úplně všem. V roce 2021 si zasloužil pořádnou aktualizaci.

Věřím, že může pomoct středoškolákům, vysokoškolákům, všem, kdo se poohlíží po jiné kariéře nebo větší svobodě na volné noze. Ženám, které zůstaly zavřené doma s dětmi a potřebují vlít novou krev do žil. Babičkám a dědečkům, kteří nehodlají do konce života sedět doma před televizí…

Čeká vás článek hlavně o vzdělávání, zlepšování se, tréninku myšlení a jazyka, ale i o hledání nových příležitostí a smysluplném networkingu. Dostanete konkrétní tipy na podcasty, knížky, weby či přednášky, ale i nejlepší platformy pro online kurzy, možnosti, jak zdarma a online (skoro) vystudovat vysokou, či osobní tipy a triky od dalších zajímavých lidí

Vyberte si z něj, co potřebujete. A budu moc rád, když ho pošlete dál. Pojďme na to!


Chápu, že pro mnohé z vás bude slovo vzdělávání spojené se školou – a tím pádem slovo skoro sprosté. Argument „musíš se to naučit na test“ a pak „musíš se to naučit na zkoušku“ u spousty lidí způsobí, že je ani nenapadne po odchodu ze školy se dál vzdělávat. Žádný test ani zkouška je k tomu nenutí.

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ – Mark Twain

Přitom právě neustálá zvědavost, potřeba hledat souvislosti a chuť se vzdělávat podle mě patří k nejdůležitějším pilířům úspěchu.

A nejde jen o vzdělávání ve vlastním oboru. Neustále se snažím rozšiřovat obzory i v oblastech, které s mojí prací (byť často jen zdánlivě) vůbec nesouvisí. Poslední dobou i díky podcastu Hardcore History například opět hodně v historii. Nebo v typografii – nedávno jsem dokončil skvělý online kurz.

Mám k tomu hlavně dva důvody – v první řadě mě to prostě baví. Ve druhé mi nové informace pomáhají dívat se na pracovní i osobní problémy s nadhledem a mnohem širšími souvislostmi.

„Pokud nenávidíte násilí a nevěříte politice, zbývá vám jediný lék: vzdělání.“ – George Orwell

V práci je zároveň skvělé alespoň trochu rozumět tomu, co dělají vaši spolupracovníci. Mnohem snáz se pak deleguje, mnohem lépe chápe jejich pohled při řešení problému. Nikdy bych nenaprogramoval novou funkci u nás na webu, neumím to. Ale díky tomu, že jsem se naučil alespoň základy programování, tuším, jak by mohla fungovat, a jsem schopen programátorovi jeho řečí (!!!) přesně popsat, co po něm chci. Ušetřím tak mnoho hodin práce a spoustu nervů nám oběma.

I to, že se ve škole musíme učit trochu od všeho, i když to v životě asi nebudeme nikdy přímo potřebovat, je v základu skvělé. Provedení a motivace už dost pokulhávají. Krásně o tom mluví pan profesor Hejný v podcastu Deep Talks.

Proč se ale vzdělávat zrovna na cestách?

Neznám lepší příležitost, kdy si trochu procvičit mozkové závity, naučit se něco nového a rozšířit obzory. Při čekání na letišti, v letadle, ve vlaku i po večerech, kdy nemusíte myslet na nic jiného, než kam zítra půjdete na snídani.

Anebo i naprosto cíleně na dvoutýdenním kurzu thajských masáží, na večerních kurzech španělštiny, při lekcích jógy, při surfu. Vždyť stejně jeden z důvodů, proč cestujeme, je chuť vidět a zažít něco nového. Tak proč nezpomalit a nejít víc do hloubky?

„Rád na cestách chodím po městě, fotím a většinou si k tomu pustím podcast.“ – Marek Eiba

Cestování na vlastní pěst nás navíc samo o sobě vystavuje novým impulzům, informacím, lidem a příběhům. Podporuje zvědavost. Jděte tomu naproti, ve stereotypu života doma je to mnohem jednodušší.

Dnes navíc máme k dispozici obrovské množství kvalitních informací naprosto zdarma. Od kratičkých TED-Ed videí po celé vysokoškolské kurzy. Ukážu vám teď některé možnosti a spolu s dalšími cestovateli doporučím konkrétní podcasty, knížky, videa, přednášky či kurzy.

Podcasty

Podcast není nic jiného než rádiový pořad, který ale může vytvořit kdokoliv a nahraje ho na internet. Vy si jej tak můžete stáhnout a poslechnout naprosto kdykoliv.

Protože většina z nich je pravidelných, prostě si jen v appce v telefonu zakliknete jejich odběr a každá nová epizoda se vám sama stáhne tak, že ji pak můžete poslouchat i úplně offline.

ZDARMA.

Zvládám často poslouchat víc než 2 hodiny podcastů denně, přesto mi ale většinou neberou skoro žádný čas. Poslouchám je totiž, když jdu po ulici, když cvičím, uklízím, umývám nádobí, zpracovávám fotky. Při přesunech pak zvládám poslouchat i mnohem víc.

Protože produkovat podcast není zas tak složité, najdete dnes na světě podcasty na téměř jakékoliv téma, v mnoha jazycích a samozřejmě také v různé kvalitě. I v Česko za poslední 2 roky zažívá podcastový boom a těžko se vybírá, čím začít. Proto vám výběr trochu usnadním.

„Posledních 5 let jsem každý rok strávil měsíc v Japonsku. Tam se člověk vzdělává už jenom tím, že tam je. Pustit si pak podcast někde v zenovém chrámu v Kyotu a hodinu tam sedět, to je vzdělávací orgasmus.“ – Petr Ludwig

Nejdřív se ale krátce podívejme, jak na to.

Nejlepší bude, když si do mobilu stáhnete vhodnou appku, a v ní prostě zakliknete podcasty, které odebírat. „Práce“ na 3 minuty.

  • V iPhonu či iPadu už appku máte. Jmenuje se Podcasty a myslím, že vám bude bohatě stačit. Taky iTunes na Macu mají záložku Podcasty, které se samozřejmě synchronizují s těmi na telefonu. :-)
  • Na Android se nabízí asi tři nejlepší možnosti:

Pocket Cast a Spotify využijete i pro snadné přehrávání na desktopu. Většina podcastů (včetně našeho) má ale případně na svém webu možnost přehrát jednotlivé epizody i tam.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Moje TOP 5

The Tim Ferriss Show

Tim mě k podcastům přivedl a dodnes jsem vynechal jen pár epizod. Zpovídá světové špičky ve svých oborech, ať už jsou to úspěšní podnikatelé, sportovci nebo třeba kuchaři. Zároveň se občas dělí o svoje vlastní zkušenosti a life hacky. Doporučuju pro začátek skvělý díl s Calem Fussmanem, další s Jamiem Foxxem a oba díly s Derekem Siversem.

Hardcore History

Dlouho jsem odolával, přitom Hardcore History doporučuje spousta lidí včetně Tima. Teď pokaždé netrpělivě čekám na novou epizodu. Takhle by se historie měla učit na školách! Začněte dílem The Destroyer of Worlds o fenoménu jaderných zbraní, či geniální sérií Blueprint for Armageddon o 1. světové válce. Starší díly jsou placené (stojí pár babek) a najdete je jako jednotlivé „skladby“ na iTunes, případně jako balíčky na dancarlin.com.

99% Invisible

Pro mě odpočinkový podcast, skrz který si rozšiřuju obzory, učím se nad věcmi přemýšlet z více perspektiv a nechávám se fascinovat drobnými detaily s obrovskými důsledky. Čeká vás perfektně připravený pořad rozhlasového formátu, který zkoumá „skrytá” témata napříč obory, na které kouká hlavně z pozice designu. Ať už jde o architekturu a urbanismus, technologie, média, sport, společnost nebo třeba móda. Pro začátek doporučuju epizodu, která vám (jako mnohé jiné) odpoví na otázku, kterou jste si nikdy nepoložili: Kde se vzaly sanitky a paramedici?

Making (Obama, Beyoncé nebo Oprah)

Nádherně zpracované biografické série, které vás provedou trnitou cestou, po které se osobnosti jako bývalý prezident Obama, zpěvačka Beyoncé a televizní ikona Oprah vyšplhaly na vrchol. Spousta biografií začíná až v době, kdy se osobnosti staly slavnými. Podcast Making v tom momentě končí. Díky tomu se dozvíte fascinující souvislosti a pochopíte tvrdou práci, odhodlání a spoustu nezdarů, které na cestě na vrchol přichází. Už se nemůžu dočkat dalších sérií!

Brain We Are

Jediný český podcast, který si pouštím pravidelně. Podle mě nedoceněný poklad české podcastové scény. Hlavně díky velice pečlivé přípravě, kterou autoři Vojta a Kryštof věnují všem epizodám. Těšte se hlavně na témata kolem mozku, mysli a neurověd. Většinou s dost velkým přesahem do života obecně. Nelekněte se délky některých epizod, kluci nebudou plýtvat ani minutou vašeho času.

Podcasty, které si občas také rád poslechnu

Deep Talks

Skvělý český podcast Petra Ludwiga, mimo jiné autora knížky Konec prokrastinace. Zpovídá v něm velmi zajímavé české osobnosti od lékaře bez hranic Tomáše Šebka přes youtubera Kovyho, snowboardistku Evu Samkovou a investigativního novináře Jaroslava Kmentu po již zmíněného pana profesora Milana Hejného. Petr zároveň umí pokládat otázky tak, že rozhovory mají velký přesah do zdánlivě nesouvisejících, a přesto velmi důležitých témat.

Na volné noze

Rozhovory Roberta Vlacha s českými nezávislými profesionály. Od těch digitálních, jako je Michelle LosekootJan Řezáč či David Grudl, až po cestovatelku Lucku Radovou či pořadatele Marketing Festivalu Jindru Fáborského. Rozhovory vznikají primárně jako video, ale obraz podle mě vůbec není třeba, jedna nehybná kamera omrzí po 2 minutách. Takže stahuji audio přes Apple Podcasts. Rozhodně doporučuji i vynikající sérii o investování od Daniela Gladiše.

Big Questions

Cal Fussman, kterého už jsem zmiňoval i jako hosta u Tima Ferrise, začal po setkání s Timem i svůj vlastní podcast a hodně rychle se minimálně u mě vyšplhal na naprostou špičku. Však také celý život zpovídal lidi od maďarské babičky ve vlaku po Al Pacina či Michaila Gorbačova. Na začátku jsem hltal všechny epizody, teď si spíš vybírám osobnosti, které mě zaujmou. Zkuste třeba rozhovor se sestrou zakladatele Facebooku Randi Zuckerberg o pozici žen (nejen) v tech světě.

Freakonomics Radio

Freakonomics RadioJeden z podcastů s dobře využitou velkorozpočtovou rádiovou produkcí, kde publicista Stephen J. Dubner „objevuje skrytou stránku všeho”. V kombinaci s 99% Invisible už díky němu budete vědět o světě všechno. :-) Zkuste pro začátek třeba epizodu o hluku: Please Get Your Noise Out of My Ears.

Koukněte i na sesterský pořad People I (Mostly) Admire, který moderuje ekonom Steven Levitt, se Stephene Dubnerem spoluautor známé série knih Freakonomics.

Should This Exist?

Should this exist?Catarina Fake, spoluzakladatelka služby Flickr, si v každé epizodě pokládá zásadní otázku „Mělo by to existovat?” ve vztahu k jednotlivým moderním technologiím. Ať už jde o roboty, lidské orgány či hovězí steaky ze zkumavky, jadernou energii, chytré telefony, VR, internet, rozpoznávání tváře, nebo třeba medicínské využití psychedelik. Po poslechnutí každé epizody si říkám, že jen častější pokládání této otázky by lidstvu mohlo ušetřit spoustu trablí.

The Drive

Aktuálně jsem se i díky novému projektu Vitalvibe Longevity, na kterém se podílím, pustil do hodně aktivního studia všeho, co souvisí s dlouhověkostí, biologií člověka a biohackingem. Pokud vás téma zajímá a nestačí vám české Brain We Are a Code of Life, The Drive a jeho autor Peter Attia budou jeden z vašich hlavních zdrojů nových informací a vědeckých poznatků. Pokud se chcete ponořit ještě hlouběji, zkuste podcast FoundMyFitness doktorky Rhondy Patrick.

Další doporučení od kolegů cestovatelů a podcasterů

Dan Tržil, autor podcastu Proti Proudu

Marek Eiba, UX designér

Petr Ludwig, GrowJOB, autor knížky Konec prokrastinace a podcastu Deep Talks

Petr Novák, autor Travel Bible

Linda Martišková, autorka podcastu Podle sebe a Příběhy zrození

  • Matematika zločinu – skvělý počin 2 investigativních novinářek, které mapují podsvětí českého soudnictví
  • Deliciously Ella – podcast o zdravém životním stylu a well-being, rozhovory

Skvělé tipy najdete i v článku autora markeťáckého podcastu Demarketing Pavla Šímy.

Velký přehled toho nejlepšího z podcastů

České podcasty

To, že si podcast může dnes založit každý, je sice skvělé. Bohužel to ale znamená, že obsahová kvalita naprosté většiny z nich je hodně bídná. I když českých podcastů vychází pravidelně stovky, krom pár dříve zmíněných jsem je úplně přestal sledovat. Informačně i zpracováním mají ty zahraničí pořád mnohonásobně vyšší kvalitu, čest výjimkám jako Brain We Are.

Nové české podcasty jsem proto se začátkem největšího „podcastového šílenství” úplně přestal sledovat. Poslechnu si je jen na doporučení, nebo pokud je autorem člověk, kterého mě hodně baví sledovat i na dalších kanálech. Uvedu jich proto jen pár, za které se opravdu rád postavím.

Jejich kompletní přehled ale najdete na pěkně zpracovaném webu České podcasty. Doporučuju si je minimálně zběžně projít. Každý si v nich totiž určitě najde něco svého.

Samostatná kategorie jsou za mě podcasty z dílny Českého rozhlasu, které vznikají jako klasické rádiové pořady a stojí za nimi rozhlasoví profíci :-)

A teď už pojďme na převážně zahraniční podcasty, rozdělené podle kategorií.

Od všeho trochu

  • Freakonomics – claim „the podcast, that explores the hidden side of everything“ mluví za vše
  • Hidden Brain – podcast, který kombinuje vědu a příběhy, aby vám pomohl chápat hlavně lidské chování a fungování mozku, ale zdaleka nejen to
  • The Documentary – BBC – nejlepší rozhlasové dokumenty a další faktické pořady ze všech stanic BBC
  • TED Radio Hour – zajímavá témata nejen z TED talků rozebraná více do hloubky v perfektně produkovaných pořadech
  • Stuff You Should Know – věci, které byste měli vědět. Název mluví za vše ????

Osobnosti

Dlouhé, nebo ještě delší rozhovory zajímavých osobností s ještě zajímavějšími osobnostmi.

Věda (i pro normální lidi)

  • Radiolab – jeden z nejposlouchanějších podcastů vůbec, který celý stojí na zvědavosti
  • 99% Invisible – podcast hlavně o designových a architektonických „drobnostech“, které ale mají často velký vliv na náš každodenní život
  • Invisibilia – podcast hlavně o myšlení, domněnkách, předsudcích, představách a emocích, které ovlivňují naše chování
  • The Drive – podcast o dlouhověkosti a fungování lidského těla
  • The Naked Scientists
  • StarTalk – s hvězdami (zdaleka) nejen o hvězdách
  • The Food Chain – o jídle z hlediska podnikání, vědy i kultury

Úspěch, peníze, podnikání a seberozvoj (aneb co se jinam moc nevešlo)

Historie

Jazyky

  • The English We Speak – podcast BBC spíše pro pokročilé. Těšte se na pořádnou várku idiomů
  • 6 Minute English – každodenní angličtina pro středně pokročilé
  • 6 Minute Grammar – anglická gramatika pro středně pokročilé
  • LearnEnglish – angličtina hlavně pro začátečníky
  • Pod101 – výukové podcasty k mnoha jazykům, stačí si vybrat. Od španělštiny přes japonštinu po thajštinu
  • Duolingo podcast – nový podcast s fascinujícími historkami v jednoduché španělštině
  • Coffee Break Languages – několik úrovní francouzštiny, španělštiny, němčiny, italštiny a čínštiny
  • News in Slow – francouzština, španělština, italština a němčina

Máte pocit, že tu nějaký podcast fakt hodně chybí? Dejte mi vědět, prosím. Do komentářů či na matous@travelbible.cz 

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Knížky

Nejen podcasty je cestovatel živ(en). Miluju knížky. Kdybych nemusel dělat nic jiného, asi většinu času strávím čtením. Vždyť v knížkách je schovaná moudrost desítek generací a obrovské množství fascinujících příběhů.

Sice raději čtu na papíře, pro cestovatele je to ale dost nepraktické. Proto většinou používám iPad střídavě s iBooks a Kindle – podle toho, co se kde dá koupit. Ano, opravdu nepotřebujete Kindle čtečku, abyste měli k jejich (Amazon) databázi přístup, appka se dá nainstalovat téměř kamkoliv (včetně počítače).

Českých knížek je v iBooks bohužel dost málo, proto nějaké kupuji na Alze, kde je asi největší výběr, a opět stahuji do iPadu. Kdybych nebyl tak alergický na toho zeleného parchanta, asi bych jich tam kupoval výrazně víc.

„Kniha je základem poznání, učitelem věků, vládcem království ducha.“ – Seneca

Velkou část mojí knihovny zabírají vzdělávací knížky a životopisy zajímavých osobností. Bude to ale asi jen něco kolem třetiny. Zbytek jsou knížky o historii, z níž si můžeme vzít opravdu hodně i do dnešního života, a spousta beletrie, tedy vlastně jakékoliv příběhy.

Nedávno byl někdo dost překvapený, že tolik času trávím četbou knížek, „ze kterých přece nic nemám“. Jenže každý potřebuje v první řadě odpočívat – a krom sexu, sportu a procházek v přírodě asi neznám lepší cestu než ponořit se do napínavého příběhu.

Zároveň jsem si ale až celkem nedávno uvědomil, jak moc mi beletrie pomáhá v životě i práci. Právě díky smyšleným příběhům totiž často nejlépe pochopím, jak vyřešit problémy, které mě zrovna trápí. Třeba v Tolkienovi, Orwellovi, Pratchettovi či Saroyanovi pokaždé najdu hluboké myšlenky, které mi pomůžou něco pochopit, nebo získat nadhled.

„Každý den si před spaním (ať jsem kdekoliv) minimálně půl hodiny čtu. Ze všech knížek si zapisuju moje poznatky a pasáže, které mě nejvíc zaujaly, a po čase se k nim vracím.“ – Markéta Makovská

Než se dostanu ke konkrétním tipům, ještě tu mám jeden – naprosto zásadní – důvod, proč pravidelně číst beletrii. Je to totiž nejlepší způsob, jak si obohacovat a rozvíjet jazyk. Jak češtinu, tak ty cizí. Pokud například chcete dobře psát, musíte nejdřív spoustu kvalitních textů přečíst.

A protože naše vědomé myšlení probíhá z velké části ve slovech, znamená bohatý a rozvinutý jazyk i mnohem efektivnější a tvořivější myšlení.

Takže zapomeňte na trauma z „povinné četby“ a pusťte se do čtení čehokoliv, co vás baví.

Nechci psát žádný TOP seznam, to u beletrie snad ani nejde. Zmíním proto jen autory, ke kterým se rád vracím, a knížky, které mi nějakým způsobem změnily život či pohled na svět.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

Autoři beletrie

  • J. R. R. Tolkien – jeho knížky mají neuvěřitelně hluboký lidský přesah a poskytují zajímavý pohled na fenomén dobra a zla. Pokud jste už četli alespoň Pána prstenů, pusťte se do náročného Silmarillionu. Pak si vše dejte znovu – budete mnohem lépe chápat souvislosti. Promyšlenost celého světa Středozemě je navíc naprosto fascinující.
  • George Orwell – kdyby jedna jediná knížka měla být povinná, měla by to být kniha „1984“, napsaná pár let po 2. světové válce. Dodnes mi z ní hodně mrazí. Mně osobně až hluboce do morku kostí. Dokonale vystihuje nebezpečí, které v sobě skrývá touha po moci, státem či jednotlivci ovládaná média a absolutní nezájem o svět kolem nás. Nepřipomíná vám to něco?
  • William Saroyan – pokaždé, když mám pocit, že celá lidská rasa je jeden velký omyl, případně se cítím smutný či osamělý, otevřu jednu ze Saroyanových krátkých knížek, které pokaždé zahřejí u srdce. Jen málokdo umí tak dobře zachytit krásu každodenních maličkostí a naše pomíjivé problémy. Tracyho tygr je často jedna ze dvou papírových knížek, které vozím s sebou. Ta druhá je jedna ze sbírek kratičkých aforismů od Michala Čagánka.
  • Terry Pratchett – jestli se někdo na svět dívá doslova s nadhledem, je to právě autor geniální humorné fantasy Terry Pratchett. Nechte jeho knížky mluvit za mě. V podstatě každá se dá v klidu přečíst za maximálně dva večery.
  • Václav Havel – i když divadelní hry samozřejmě mnohem lépe vyzní na jevišti, dají se i číst. K Havlovi bychom se hlavně v dnešních dnech měli myslím vracet víc a víc. Ne až tak jako k politikovi, ale dramatiku, publicistovi a filozofu. Pokud jste od Havla nic nečetli, začněte asi hrou Audience a esejem Moc bezmocných.
  • Karel Čapek – pro mě hned po Havlovi nejoblíbenější český autor. Jeho hry i knížky se velmi dobře čtou, přitom obsahují hodně hluboké myšlenky. (Nejen) Válka s mloky a R.U.R. patří mezi naprostou světovou špičku a právě v R.U.R. poprvé zaznělo slovo robot. Ano, robot je skutečně původem z Čech. Čapek je pro mě navíc Novinář s velkým N. Doporučuji i některý z jeho cestopisů, můj nejoblíbenější je Cesta na sever.
  • Ernest Hemingway – mistr slov a fascinujících lidských příběhů. Stařec a moře je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl, ne-li ta úplně nejlepší. Na první pohled naprosto jednoduchý příběh, v podstatě jen jedna postava, a přesto mě knížka pokaždé velmi hluboce zasáhne.
  • Antoine de Saint-Exupéry – do Malého prince jsem se zamiloval na první přečtení a dodnes mě to nepřešlo. Saint-Exupéry toho ale napsal víc a třeba celkem neznámý Noční let mě nedávno velmi mile překvapil.
  • Douglas Adams – nekompromisní britský humor, úžasně absurdní scény a cestovatelská tematika. Sérii Stopařův průvodce Galaxií jsem četl mnohokrát, přesto se k ní rád vracím a vždycky najdu nové skryté fóry a narážky na každodenní nesmyslné lidské „problémy“.
  • Milan Kundera – spolu s Kafkou asi nejznámější český autor v zahraničí. Vlastně jsem potkal jen velmi málo lidí, kteří by ho neznali. Někomu možná potrvá trochu déle Kunderovi přijít na chuť, ale pak to stojí za to. Trochu bych ho přirovnal k olivám či červenému vínu. Na střední, kde jste ho asi museli číst, bylo pro spoustu lidí příliš brzo. Stejně tak, jako když jste poprvé jako dítě ochutnali olivu…
  • Hermann Hesse – další autor, který dokáže jednoduše, s jiskrou a doopravdy krásně psát o obyčejných, ale přesto zásadních lidských potížích a radostech. Většina lidí si k němu najde cestu přes Stepního vlka, moje nejoblíbenější jsou Narcis a Goldmund a Siddhárta.
  • Liou Cch’-sin – geniální sci-fi série Problém tří těles, Temný les a Vzpomínka na zemi mi opět připomněla, jak křehká je naše civilizace. A opět prohloubila zájem o vesmír a nasměrovala myšlenky daleko jak v čase, tak prostoru.
  • Jonas Jonasson – geniálně vtipný současný autor. O Stoletém staříkovi, který vyskočil z okna a zmizel, jste už asi slyšeli. To je ale jen začátek, Jonas píše dál a knížky jsou podle mě lepší a lepší. :-)

Vydělávej na digitálních produktech a cestuj!

První český návod, jak vypátrat ziskový trh pro vlastní digitální produkt. Chceš cestovat, mít pravidelný příjem ať jsi kdekoli? Stát se digitálním nomádem a vydržet na cestě třeba celou zimu?

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Vzdělání, podnikání, peníze a seberozvoj

Než se pustíte do níže uvedených knížek, berte prosím v potaz naprosto zásadní věc. Skvělých knížek jsou v této kategorie tisíce, ale pokud se budete snažit bez ladu a skladu přečíst je všechny, zdaleka nevyužijete jejich potenciál.

Hlavně u konkrétních témat je nejlepší po knížce sáhnout v momentě, kdy aktuálně daný problém potřebujete vyřešit.

Pokud vám knížka nesedne, odložte ji a najděte jinou. Petr například často rád zmiňuje Startup za pakatel. Je to dobrá knížka, já jsem se do ní ale pustil až po vydání Travel Bible. Měl jsem pocit, že mi nepřináší nic nového. Kdybych po ní sáhnul o pár let dřív, třeba právě ona byla ta, která mi mění život.

„Baví mě témata od historie přes ekonomii a marketing až k podnikání. Úmyslně se ale nutím vzdělávat méně. Dřív jsem četl spousty článků a získával pocit, že se učím. Reálně jsem s tím však nic moc nedělal. Teď se snažím dávat víc důrazu na akci a učit se věci opravdu až v době, kdy k tématu něco potřebuju vědět.“ – Dan Tržil

U všech knížek je důležité načasování. U těch s praktickými radami, tipy a triky to ale platí násobně víc.

Čtyřhodinový pracovní týden – Tim Ferriss

Pro mě nejzásadnější knížka ze všech „non-fiction“. Tim mi ukázal, že i blázni můžou být úspěšní a dělat si téměř cokoliv, co se jim zlíbí. Stačí postupně uvést do chodu systémy, které to umožňují. Berte ji jako povinné čtivo.

Principles – Ray Dalio

Nová knížka od jednoho z nejúspěšnějších světových investorů, která mi hodně změnila pohled nejen na investování, ale i na osobní hodnoty, ekonomii a ekonomické cykly, řízení firmy a schopnosti jednotlivce něco reálně změnit.

Na volné noze – Robert Vlach

„Bible” freelancerů. Každý kdo byť jen trochu uvažuje o práci a životě na volné noze, by si ji měl pečlivě nastudovat. I ostřílení volnonožci v ní najdou spoustu praktických tipů a hlavně připomenutí a vysvětlení naprosto základních principů. Sice se vám nevejde do batohu, ale zbytečné vaty se opravdu bát nemusíte.

Losing My VirginityFinding My Virginity – vlastní životopisy Richarda Bransona

Branson je pro mě fascinující postava podnikatelského i filantropického světa. Člověk, který k sobě vždy uměl najít vynikající lidi. Naučil se zakládat firmy a investovat s téměř minimálním rizikem, přitom ale s obrovským potenciálem zisku. Historka o vzniku aerolinky Virgin Atlantic a geniální smlouva s Boeingem je legendární, krásně ukazuje jeho přístup.

Ovládněte svůj mozek – Libor Činka

Ve čtvrťáku na gymplu jsem díky kamarádovi narazil na tuto výbornou knížku z české dílny. Ani jsem ji nemusel číst celou, a přesto jsem se naučil všechny maturitní otázky za méně než 30 hodin. Jsem si stoprocentně jistý, že kdybych si vytáhl kteroukoliv z nich, výsledek bude stejný: jednička. Mimochodem – hned na začátku vám kniha vysvětlí principy rychločtení, které na ni hned celkem snadno aplikujete.

Práce na dálku – J. Fried a D. H. Hansson

Projektový nástroj Basecamp možná znáte. Celý jeho tým má svobodu pracovat na dálku a většina zaměstnanců toho využívá. Majitelé napsali o fenoménu práce na dálku perfektní knihu, která vám objasní, jak řešit spoustu problémů a proč je práce na dálku tak zásadní revolucí na trhu práce.

Restart – J. Fried a D. H. Hansson (anglicky REWORK)

Další pro mě zásadní kniha autorů Basecampu. Staví na hlavu zažité korporátní praktiky a víceméně zapadá do podobné škatulky jako Ferrissův Čtyřhodinový pracovní týden. Ukáže vám, že spousta bláznivých nápadů ve firmách ve skutečnosti není tak bláznivá.

The 22 Immutable Laws of Marketing

Jak říká Seth Godin, dnes je vlastně každý tak trochu marketér. Naprosto s ním souhlasím. A pokud byste si o marketingu měli přečíst byť jen jednu knihu, podle mě by to měla být tato. Dá se přečíst za večer.

Ukaž, co děláš! – Austin Kleon

Krátká a krásná knížečka, která ukazuje, jak být vidět v dnešním světě, kde každý bojuje o svůj dílek pozornosti. Původně určená pro umělce, principy v ní jsou ale natolik univerzální, že je bez problémů můžete aplikovat jak na sebe jako freelancery, tak na firmy. Doporučuji koupit tištěnou verzi, stojí to za to. ????

Začněte s proč – Simon Sinek

Proč děláte to, co děláte? Proč jsou někteří lidé a některé společnosti úspěšnější, vlivnější, inovativnější a bohatší než ostatní? TED talk Simona Sinka na téma firem s PROČ obletěl svět. Kniha z něj vychází a posouvá téma ještě o úroveň dál.

The Hard Thing about Hard Things – Ben Horowitz

Asi nejupřímnější kniha z prostředí technologických startupů. Všichni mluví o tom, jak startup úspěšně rozjet, skoro jen Ben ale na rovinu píše, jak těžké je ho dlouhodobě řídit a udržet na nohou.

O psaní – Stephen King

Umět psát je v dnešní době jedna z naprosto zásadních dovedností. I kdyby to měly být „jen“ e-maily. Knížka legendárního Stephena Kinga je sice hlavně o psaní knihy, ale podle mě se hodí každému, kdo píše, byť jen trochu. Takže každému.

On Writing Well – William Zinsser

Tenhle skvost by někdo měl přeložit do češtiny a vnutit ho do škol jako povinnou četbu. Další naprosto vynikající kniha o tom, jak psát. Tweety, e-maily, články, knihy, cokoliv… Skoro uvažuji, že bych se pokusil napsat českou verzi.

Nástroje titánů – Tim Ferriss

Spousta praktických věcí, vydestilovaná z Ferrissova podcastu. Jak už jsem psal, podcasty jsem slyšel téměř všechny, přesto mi toho kniha dala hodně. Mnohé se totiž mnohem víc hodí ke čtení než jen poslouchání. Z málokteré knihy jsem si udělal tolik výpisků, navíc jsem díky ní narazil na spoustu dalších knižních skvostů.

Jídlo na prvním místě

Dva roky jsem dělal v Green Ways (zelené potraviny doteď jím) a o jídle a zdraví jsem přečetl snad vše, co mi přišlo pod ruku. Jídlo na prvním místě byla jedna z posledních knížek, které jsem na toto téma četl. Víc totiž není na obecné rovině třeba. Vychází sice z principů paleo stravy, ale kouzelné je na ní to, že vše můžete snadno – a hlavně trvale – aplikovat do života a skutečně si výrazně vylepšit zdraví. Aniž byste jedli paleo.

Historie, společnost a věda

Tady toho bohužel nabídnu jen málo. Rád bych čtení o historii, filozofii, psychologii, sociologii či ekonomii věnoval víc času, ale jsem rád, že stíhám dost ze dvou předchozích kategorií.

Nakladatelství Jan Melvil Publishing chystá knihu Hardcore History od Dana Carlina, autora mého nejoblíbenějšího podcastu. Tak se těšte se mnou :-)

Další doporučení od kolegů

Petr Ludwig

Miky Škoda, speaker a zakladatel LowCost Race

Marek Eiba

  • Na volné noze – bible freelancerů od Roberta Vlacha
  • Čtyři dohody, kniha moudrosti starých Toltéků od Dona Miguela Ruize – „Pro mě výlet mimo komfortní zónu, jsem jinak na science based věci. Zajímavý pohled na to, jak automaticky přebíráme věci předchozích generací či jak si vytváříme domněnky.“

Dan Tržil

  • The Subtle Art Of Not Giving a Fuck od Marka Mansona – Neúspěch je potřebný. Čím víc se za něčím honíš, tím víc máš pocit, že toho máš málo
  • The Art Of Fully Living od Tala Gura – Knihu napsal člověk, kterého znám, a dala mi pocit, že to chce naslouchat sám sobě, jít si svojí cestou a všechno bude ok
  • Ego is the Enemy od Ryana Holidaye – název je sebevysvětlující

Markéta Makovská z našeho božího týmu

Verča „Weef” Šubrtová

  • Poslední přednáška od Randy Pausche – „Kniha, která mi otevřela oči, pokud jde o řešení maličkostí a nesmyslů, které – máme pocit – nás bůhvíjak netrápí, ale ve skutečnosti je nad nimi lepší mávnout rukou.“
  • Nastavení mysli od Carol Dweck – „Skvělá kniha o tom, jaké je dvojí nastavení mysli. O tom, že lidské vlastnosti nejsou jednou provždy dané. Utvrdila mě v tom, že když se chce, tak to jde. Tentokrát je to vědecky rozpitvané, hurá!“
  • Losos v kaluži od Markéty Lukáškové

Kdybyste neměli dost čtení, koukněte na skvělá doporučení na blogu Dereka Siverse.

 

Videa, talky & krátké dokumenty

Když nemusím koukat do počítače kvůli práci, snažím se do něj nekoukat vůbec. Občas ale udělám výjimku. Videa jsou totiž další skvělý způsob, jak se vzdělávat. Oproti audiu i knihám mají tu výhodu, že vám mohou spoustu věcí přímo ukázat.

TED

Ještě jste neslyšeli žádný z TED talků? Tak to jděte napravit, právě tady najdete ty nejlepší krátké talky na snad jakékoliv téma, které vás napadne. Poslouchám je jako podcast, většinou jeden denně pro rozšíření obzorů v něčem, o čem jsem dřív netušil. Přidávám pár svých oblíbených:

TED-Ed

Krátká vzdělávací videa, opět na snad každé téma, na které si vzpomenete.

How the Economic Machine Works – Ray Dalio

Jednoduše, přesto velmi dobře vysvětlené fungování trhů a ekonomických cyklů. Video, které by se podle mne mělo pouštět všem už na škole a jednou za čas připomínat.

Vimeo.com – Staff Picks

Oblíbená platforma tvůrců krátkých filmů, občas rád jen tak brouzdám výběrem redakce a většinou nacházím naprosté perly.

Planet Earth II & Blue Planet II

Naprosto fascinující nová série dokumentů o přírodě, podle mě jedny z nejlepších, které kdy vznikly. Jako dítě jsem dokumenty BBC a National Geographic naprosto zbožňoval a jsem moc rád, že tyto dvě série mě k nim opět vrátily.

Jak dostat do textů duši – Otto Bohuš

Doporučení od Petra, které sem moc rád dávám. Netradiční lekce psaní s využitím bekhendu a forhendu aneb záznam přednášky z think-tanku Na volné noze.

Naše šéfredaktorka Alena dodává dva TEDx talky:

Miky Škoda mi doporučil talk The psychology of evil od Philipa Zimbarda. Vřele doporučuji, hranice mezi dobrem a zlem je a vždy bude velmi aktuální a zásadní téma. Video je drsné, ale stojí za to. Dejte si ho aspoň dvakrát.

Tomáš Hájek z Objevimesvet.cz také sdílel dva české TEDx talky:

I Tomáš Zdražil z Investree přidal několik zajímavých tipů. Pod první dva se rozhodně můžu podepsat, další mám uložené ke zkouknutí:

A na závěr jeden od Verči „Weef“ Šubrtové na rozhýbání a cestu od „sním“ k „dělám a žiju“:

 

Blogy

Další skvělý zdroj informací a osobních zkušeností, který je téměř vždy zdarma. Jen je ještě těžší oddělit zrno od plev. I hodně čtené blogy podle mě často stojí za starou bačkoru, naopak občas narazíte na absolutní skvosty, které skoro nikdo nezná. Tipů sem dávám jen pár, jinak byste už v životě nestíhali nic jiného než číst.

Od všeho trochu

  • Seth Godin – každodenní krátké příspěvky, skvělé postřehy
  • Brainpickings
  • Marigold.cz – jeden z nejstarších českých blogů Patricka Zandla – od technologií po politiku

Podnikání, peníze, úspěch, seberozvoj

Zdraví a well-being

  • Code of Life – český biohackerský web
  • Vitalvibe Longevity – nový projekt o dlouhověkosti, kterého jsem součástí
  • Margit.cz – web specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové
  • Blog Petra Růžičky – Petr vás naučí se lépe hýbat. Je žákem světově známého trenéra Ido Portala
  • Paleo Snadno – a na závěr geniální inspirace do kuchyně od Lucie Grusové, které oba s Petrem s projektem pomáháme

 

Online kurzy a přednášky z vysokých škol

Videokurzy jsou pro mě většinou cesta hodně do hloubky. Pokud se chci skutečně naučit novou dovednost a nemám možnost zajít na živý kurz či školení, pak sahám po kvalitních online kurzech. Rád si za ně navíc zaplatím. Pokud někam investuji tisíce korun, udělám vše pro to, abych nejen kurz prošel až do konce, ale hlavně abych poznatky z něj aplikoval do praxe. A vydělal si tak investované peníze mnohonásobně zpět, ať už přímo nebo nepřímo.

Kurzy zdarma

Codecademy

Asi největší platforma pro učení programovacích jazyků pro aplikace i web. Mimo jiné Python, Ruby, HTML & CSS nebo JavaScript. Část lekcí je placená, základy se ale v pohodě naučíte zdarma.

W3schools.com

Další skvělé místo, kde se naučíte webové jazyky HTML, CSS a JavaScript. Najdete zde i další webové základy jako databáze, XML či PHP. Pomůže i český web jakpsatweb.cz.

Coursera

Obrovská databáze online vzdělání zdarma. Od společenských věd a jazyků přes podnikání až po počítače a práci s daty. Coursera spolupracuje s nejlepšími univerzitami a organizacemi z celého světa. Najdete zde téměř vše, co byste mohli potřebovat.

Khan Academy

Platforma hlavně pro děti a teenagery, mnoho kurzů se ale může hodit i vám. :-)

Open Culture

Web, který sdružuje kurzy a přednášky zdarma ze stránek univerzit. Vše tak najdete hezky na jednom místě s možností jednoduchého vyhledávání.

Alison

Platforma, která pro mnoho kurzů nabízí i certifikace, hlavně v oblasti podnikání, technologií, ale i pro jazyky.

Stanford Online

Přednášky a kurzy ze Stanfordu.

Harvard Extension

Přednášky a kurzy z Harvardu.

Podobné weby jako Stanford Online a Harvard Extension najdete téměř u všech velkých univerzit.

Placené kurzy a webináře

Naučmese

Projekt, který je moje srdcovka a bez kterého by třeba nevznikla Travel Bible. V roce se 2020 se chtě nechtě museli přeorientovat na online obsah a myslím, že se jim to povedlo na výbornou. Čekají vás webináře a kurzy na témata od cestování přes mindfulness, investování do nemovitostí, focení a video až po komunitní chov slepic a tanec.

Udemy

Největší platforma s online kurzy o všem možném za desítky až maximálně nižší stovky dolarů. Některé z nich jsou naprosto skvělé, jiné už tolik ne. Naštěstí stačí pořádně koukat na hodnocení (doporučuji číst ty 3* a 4*).

Skillshare

Kurzy podobné Udemy (jsou jich desítky tisíc), kde ale platíte měsíční předplatné a máte pak neomezený přístup ke kterémukoliv kurzu.

CreativeLive

Moje nejoblíbenější zahraniční platforma. Kurzy jsou sice o něco dražší než na Udemy, jenže pečlivě vybrané a máte u nich záruku špičkové kvality. S iPhone a iPad appkou navíc můžete každý den kouknout na jednu libovolnou lekci zdarma. Kurz Smart PR for Artists & Entrepreneurs (od výše zmíněného Ryana Holidaye) byl pro mě asi nejhodnotnější, který jsem kdy kde absolvoval.

Seduo

Nadějná česká platforma, kde stále pravidelně přibývají kvalitní kurzy. Jeden náš o práci na dálku, i když už hodně starý, si dokonce můžete pustit zdarma.  :-)

Digiskills

Další česká platforma, zaměřená hlavně na vzdělávání týmů a firem v oblasti digitálních kurzů. Ke spoustě obsahu se ale můžete dostat i jako jednotlivci.

EasyLingo & Online Jazyky

Česká platforma velmi kvalitně zpracovaných online jazykových kurzů pro začátečníky, pokročilé i různé profese. Mrkněte pro začátek třeba na jejich krátké PDF se 7 metodami, jak se jazyky učit efektivně.

Živé kurzy a semináře

 

I na cestách můžete občas zajít na kurz naživo, ať už bude trvat jeden večer, nebo 2 měsíce. I po výše napsaném pořád myslím, že kvalitní živé kurzy jsou nejlepší formou vzdělávání a jen tak něco je nepřekoná.

Jak je hledat?

  • Meetup
  • FB skupiny (např. pro digitální nomády)
  • Osobní doporučení – ptejte se lidí, kam vyrazit
  • Google – podle mě stále největší cestovatelský i vzdělávací pomocník

U nás samozřejmě vřele doporučuji platformu Naučmese, která původně vznikla hlavně pro živé kurzy. :-)

Ptejte se lidí a zajímejte se o svět kolem vás

Ještě můžete? Asi jste si už všimli, že skoro v každém rozhovoru zmiňuji, jak jsou pro mě důležití lidé, které na cestách potkávám. Fascinují mě. Pokaždé, když mám pocit, že už nemůžu narazit na zajímavější či bizarnější životní příběh, zkříží mi cestu někdo jako indický dědula, kterého jsem zmiňoval v Travel Bibli.

„Vzdělávám se zásadně komunikací s lidmi. Každá chvilka, kdy nemluvím s někým z místních, mi přijde promarněná.“ – Tomáš Hájek

Pokud si ale chcete z cest odnést co nejvíc, je potřeba lidi aktivně vyhledávat a zajímat se o ně. Ať už narazíte na hollywoodskou hvězdu, nebo se budete bavit s babičkou na trhu, nejdál vás vždy dovede upřímný zájem.

Naučte se pečlivě poslouchat. Mlčte. Nechte druhého mluvit. Většina lidí totiž dělá přesný opak. Každý ocení, když se bude moct rozpovídat o svých vášních.

Stejně tak se ale nebojte o svůj příběh podělit vy, pokud uvidíte, že někoho skutečně zajímá. Pojďme ostatním předávat to, co jsme se naučili.

„Tím, že učíme jiné, učíme sebe.“ – Seneca

Navíc – nikdy nevíte, s kým vás daný člověk může propojit.

 

Sdílejte to dál

Věřím, že každý z nás má sílu změnit svět k lepšímu. Pro mě je cestou motivovat co nejvíc lidí vyrazit do světa na vlastní pěst, aby se vrátili zkušenější, samostatnější a tolerantnější. Aby se naučili přemýšlet a dělat si na věci vlastní názor.

Zároveň ale věřím, že obrovská síla leží v kvalitním vzdělání. Jak jsem vám teď ukázal, to nám v dnešní době leží všem bez rozdílu na dosah ruky.

Pojďme společně všechny ty úžasné možnosti šířit dál!

Pošlete článek kamarádům, nasdílejte ho sledovatelům na sociálních sítích. Ukažte jim, že vzdělání může být naprosto fascinující. Že i prokrastinace může být přínosná. Že každý máme v životě alespoň v tomto směru stejnou šanci…

 

A sami se k němu občas vraťte – jsem si jistý, že pokaždé najdete něco nového.

Matouš Vinš


P.S.: Kdyby vám to nestačilo, můj online kurz Digitálního nomádství a práce na dálku je stále k dispozici úplně zdarma.

Najdete v něm spoustu tipů, které vám usnadní práci z domu, online komunikaci s týmem, přechod na volnou nohu i případnou úplnou změnu povolání. Proto mi dávalo smysl ho na jaře 2020 otevřít všem.

I když vznikal v roce 2017, naprostá většina princpů platí dnes. Aktuálně jím prošlo kolem 3000 lidí a ohlasy jsou stále velmi pozitivní. Tak se do něj pusťte: travelbible.cz/kurz-nomadstvi/

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled