Země tří korunek je mnohem více než IKEA, Volvo a masové kuličky. Obrovské území nabízí rozmanité krásy přírody i bohatou kulturu a historii. Náš odvěký rival v hokeji se pyšní kouzelnou krajinou plnou jezer, hlubokých lesů a nerušeného klidu. Na své si tak přijdou hlavně milovníci treků, ale zklamaný nebude snad nikdo. 

P9040060

Proč tam jet?

Švédsko je rozhodně jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Nedotčená divoká příroda se dokonale mísí s vyspělými a moderními městy. Pulzující ruch Stockholmu je skvělým kontrastem proti nekonečné zeleni lesů a luk. Seveřané sice mohou působit uzavřeně, ale v duši jsou to neskutečně milí a ochotní lidé. Kultura Vikingů je nesmírně zajímavá, bohatá a její památky se nachází rozprostřené po celé zemi. Zážitek z pozorování oblohy během polární noci je k nezaplacení, zážitkem je i dokonalá chuť švédských ryb a mořských plodů.

DSC_0751a

Jak se tam dostat?

Pro cestovatele z Česka nejlépe letecky. Mezinárodní letiště se nachází ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö a let zabere zhruba 2 hodiny. Letenky jsou levnější v zimě (nikoliv však kolem Vánoc), většinou v rozmezí 3–5 tisíc Kč. Stockholmské letiště je 40 km od samotného města, proto je nutné připočíst výdaje na transfer. Při cestě na jih je možné využít i letiště v dánské Kodani. Letenky hledejte nejlépe na AZair.cz a nezapomeňte na odlety z Polska!

Je možné jet autobusem, ale cesta trvající 15–25 hodin (v závislosti na trase) je poměrně únavná a časově náročná. Lze také využít železniční dopravy, vlaková spojení však vyžadují transfer v Kodani či Hamburku a časová náročnost tak opět zůstává hlavním negativem.

 

Kdy tam jet?

Tato skandinávská země nabízí úžasný zážitek každému cestovateli, a to v průběhu celého roku. Díky rozloze a členitosti Švédska se může počasí velice lišit v závislosti na oblasti. Zima je dlouhá, doprovázená krátkými dny s typickým nedostatkem denního světla, teploty jsou mnohdy daleko pod bodem mrazu. Nekonečné bílé scenérie zobrazující neposkvrněnou zasněženou přírodu a možnost spatřit severní polární zář slouží jako obrovské lákadlo. Léto přináší období delšího denního svitu a příjemné teploty. Červen a červenec na severu země znamená bílé noci, kdy slunce takřka nezapadne pod horizont.

IMG_20160216_082213

Víza a podmínky vstupu

Švédsko je v EU i v Schengenském prostoru, nabízí tedy bezproblémový a bezvízový vstup (aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR). V případě dlouhodobého pobytu za účelem studia či práce je nutno registrovat se na švédském daňovém úřadu.

Peníze

Ve Švédsku se platí švédskou korunou (SEK), převládají ale bezhotovostní platby téměř za všechno. Kartou se platí v supermarketu, v kavárně i v autobuse a nejsou zde poplatky nebo minimální částky. Na některých místech hotovost dokonce ani nepřijímají, bankovky však přijdou vhod například na trzích či při platbě za toaletu (5–10 SEK). Bankomatů je ve městech dostatek.

DSC_0640a

Ceny

Skandinávie obecně se pohybuje v naprosto jiné cenové úrovni než zbytek Evropy a konkrétně Švédsko je jednou z nejdražších zemí na starém kontinentu. Čísla na cenovkách potravin jsou velice podobná těm českým, je ale nutné vše přepočítat aktuálním kurzem (cca 2,9 CZK = 1 SEK).

  • Cena jídla v restauraci je přibližně 80–150 SEK, v lepší restauraci kolem 300 SEK. Za sklenici piva běžně zaplatíte od 35 do 75 SEK.
  • Doprava se liší město od města – v těch menších je to zhruba 20 SEK za jízdu, ve Stockholmu až 40 SEK.
  • Ceny za ubytování na jednu noc začínají na částce kolem 600 SEK/pokoj v případě hotelu a 200 SEK v případě dormu v hostelu.
  • Vstupné na většinu památek je okolo 100 SEK.

Minimální rozpočet na den doporučuji 1000–1500 Kč za předpokladu, že se vyhnete restauracím a nočním klubům – pak se výdaje citelně zvyšují. Na dopravě ušetříte pěšími přesuny (švédská města nejsou nikterak veliká) nebo zapůjčením kola – cyklostezkami je Švédsko protkané a třeba 3denní půjčení kola ve Stockholmu vyjde na 165 SEK.

DSC_0677a

Lokální doprava

Vzhledem k velké rozloze je běžným dopravním prostředkem letadlo, ceny začínají zhruba na 400 SEK (Stockholm – Göteborg). Možná ušetříte se společností SAS, která pro skupinu Youth (do 26 let) nabízí výhodnější tarify napříč Skandinávií.

Na kratší vzdálenosti perfektně poslouží vlak nebo autobus. Dle mé zkušenosti jezdí všechny prostředky na čas a má-li spoj výjimečně zpoždění, řidiči komunikují mezi sebou, takže případný navazující spoj na vás v zastávce počká, nebo najdou jiný způsob, jak vám s přepravou efektivně pomoci.

Vlaky i autobusy jsou moderně vybavené a pohodlné, obvykle s wifi internetem i se zásuvkami, toto cestování je však poměrně drahé. Vlakové i autobusové spoje vyhledáte na stránkách SJ a nejnižší cenu získáte buď s předstihem zhruba jeden měsíc, nebo v last-minute (do 24 hodin před odjezdem). Studenti a osoby do 25 let mohou dostat slevy.

Taxi se řadí mezi velice nákladnou záležitost – nástupní cena začíná od 50 SEK a kilometr stojí kolem 15 SEK. Většina taxikářů mluví perfektně anglicky, ostatně jako většina Švédů.

Při návštěvě na několik dní se vyplatí pořídit městskou kartu (Göteborg City Card / Stockholm Pass), která zahrnuje jak dopravu, tak i vstupné na několik památek.

DSC_0715

Jídlo

Švédská kuchyně je nám dobře známá především z jídelního koutku IKEA. Masové kuličky a brusinková omáčka stojí na předním místě švédské kuchyně. Ve Švédsku se jí především ryby (mezi oblíbené patří losos, treska, krevety či sleď), ale také hodně čerstvých surovin, lesních plodů a mléčných výrobků.

Švédsko patří mezi největší konzumenty kávy na světě. K pití kávy se vztahuje fika – fenomén, který tvoří nepostradatelnou součást života každého Švéda; jde o přestávku na kávu a něco sladkého.

Znám spoustu veganů a osob na bezlepkové dietě a restaurace i kavárny jim téměř vždy nabízí speciální potraviny a pokrmy.

Nemoci a hygiena

Švédské království je velice čistá a udržovaná země. Přes léto může působit potíže velké množství komárů, a to především v blízkosti vodních ploch. Teplá období také zvyšují nebezpečí nákazy boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Voda z kohoutku je naprosto bezpečná k pití, navíc ji často dostanete zdarma k jídlu ve většině restaurací. Příroda je z velké míry neposkvrněná, takže je možné najít velké množství studánek a potůčků s pitnou vodou.

IMG_20160118_151427

Bezpečnost

Švédsko je považováno za velice bezpečnou zemi s nízkou kriminalitou. S otevřenou migrační politikou a rostoucím počtem přistěhovalců nyní kriminalita mírně vzrůstá, především drobné přestupky jako krádeže apod.

Na vlastní bezpečnost je potřeba dát pozor při návštěvě odlehlých oblastí, protože v řídce obydlených končinách se v přírodě můžete setkat s divokou zvěří.

Náboženství, zvyky, tradice

Většina Švédů se hlásí k luteránské církvi, přítomnost kostelů v každičkém městě je nepopiratelná. Náboženství není nijak sledováno ani monitorováno a nevážou se k němu žádná speciální pravidla.

Švédi velice rádi slaví. Vedou oslavy různých pokrmů a jídel (např. předvelikonoční den semlor, den vaflí 25. března nebo den skořicových rolek 4. října). Mezi další významné oslavy pak například patří Valpuržina noc (pálení čarodějnic poslední dubnovou noc), Švédský národní den (6. června) spojený se státním svátkem, Midsummer (pátek mezi 19. a 25. červnem) oslavující dlouhé letní dny a téměř nikdy nezapadající slunce, sv. Lucie (13. prosince) plná zvláštní předvánoční atmosféry se svíčkami a koledami, a samozřejmě velice populární Vánoce a Velikonoce.

P9090684

Co byste ještě měli vědět?

  • Spropitné není při placení podmínkou, při spokojenosti se servisem však rozhodně není na škodu. 
  • Oblíbeným dopravním prostředkem po městě i okolí je kolo. Na kole potkáte každého a v jakémkoliv outfitu a cyklostezkami jsou protkané všechny ulice. Půjčení kola na denní výlet je proto nejlepší způsob, jak objevovat krásy švédských měst.
  • Pozor na alkohol. Ve Švédsku platí částečná prohibice a alkohol koupíte jen ve speciálních obchodech zvaných Systembolaget v pracovní dny do 19 a v sobotu do 16 hodin. V neděli už koupíte alkohol pouze v barech a restauracích. V běžném obchodě pořídíte nealkoholické či lehké pivo a cider maximálně do 3,5 % alkoholu. Věková hranice na koupi alkoholu ve Švédsku je 20 let. Pokud obsluha baru usoudí, že jste již konzumovali dostatečně, má právo odmítnout opětovně nalít.
  • Švédi jsou velice umírněný národ (neplatí však po konzumaci alkoholu) a dbají na respektování osobního prostoru. Jakékoliv hlučné a vyzývavé jednání považují za společensky nepřijatelné.
  • Při řízení na silnici je třeba dávat pozor na divokou zvěř. Jak naznačují notoricky známé cedule s losy, setkání s takovým tvorem by pravděpodobně bylo to poslední, co by vás v životě potkalo.
  • Po celém území je nesčetně kempů a tábořišť. Ve Švédsku navíc platí tzv. právo volného pobytu v přírodě: můžete se volně pohybovat a stanovat kdekoliv (i na soukromé půdě, pokud svojí přítomností nerušíte majitele pozemku). V přírodních rezervacích je zakázáno rozdělávat oheň.

DSC_0439a

Pár osobních tipů, kam se podívat

Stockholm 

Ačkoliv je často přezdíván Benátkami severu, toto hlavní město se velmi podobá Praze. Je moderní, nádherné a má bohatou historii s nesčetným množstvím památek a možností kulturního vyžití.

Laponsko

Švédský sever za polárním kruhem ukrývá obrovské národní parky (například Abisko) a tradiční kulturu Laponců. Nevšedním zážitkem je například pozorování polární záře, přenocování v ledovém hotelu nebo jízda sobím spřežením. Nejsevernějším městem Švédska a místem vhodným pro návštěvu je hornická Kiruna.

Dalarna 

Tahle provincie nabízí to pravé Švédsko – červené domečky, typické dřevěné vyřezávané koníky, rozlehlá jezera, hory a lesy s nádhernou přírodou.

Göteborg

Druhé největší švédské město slouží jako důležitý přístav severu a jeho hlavní lákadla zahrnují historické centrum nebo přístavní čtvrť.

Západní pobřeží 

Západ Švédska slouží jako riviéra severu. Okolí Göteborgu nabízí útesy a pláže s průzračným mořem, ostrůvky obývané rybáři, ale také atrakce zahrnující vyjížďky na lodi a restaurace s prvotřídními mořskými plody.

Visby

Městečko slouží jako brána na ostrov Gotland na západním pobřeží. Pulzuje historií a kulturou a pozůstatky středověkého opevnění dotváří dokonalou atmosféru přístavního města.

DSC_0652

Kde hledat více informací?

Sverige.cz
Česky psaný blog ze Švédska nabízí plno zajímavých informací a tipů.

Study in Sweden
Blog je veden mezinárodními studenty ve Švédsku a prezentuje jejich zážitky a zkušenosti.

Visit Sweden
Oficiální turistický průvodce Švédskem, jeho hlavními lákadly a krásami, poskytující veškeré základní turistické informace.

Sweden
Oficiální stránky Švédska, plné faktů, tradic, zajímavostí a rad.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si ke Švédsku koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci na ni máte slevu

Svedsko_Lonely
Za zpracování miniprůvodce Švédskem děkujeme Veronice Tomečkové, cestovatelce, blogerce, fotografce. Jejím největším koníčkem je být neustále v pohybu. Ve Švédsku strávila poslední rok studiem žurnalistiky v menším městečku Örebro a stále si zvyká na rozmanitost švédského počasí. Sledovat ji můžete na Facebooku, Instagramu anebo jejím blogu. [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled