Tomáš Hájek: „Většinou se snažím, abych mohl ženu i děti vzít s sebou”

18.12.2015|Kategorie: Členská sekce, Rozhovory|

Tomáše jsem vyzpovídal na několik zajímavých témat. Bavili jsme se o cestování s dětmi, psaní cestovatelských článků pro velká média, prodeji fotek přes fotobanky i jeho blogu My Lost Hat. Je to dobrodruh celým srdcem a má to obrovské štěstí, že ho cestování částečně živí.

Srí Lanka

Srí Lanka

Celkem dlouho ses živil novinařinou a byl jsi jeden z mála lidí, komu se tak splnil sen většiny cestovatelů – vydělávat si cestováním na živobytí. Jak ses k tomu dostal?

Úplně tak bych to neřekl, cestování sice dělá velkou část mé obživy, do dneška tomu tak je, ale vždy jsem k tomu dělal ještě něco jiného. Pracoval jsem 6 let v Rovnosti jako redaktor, pak 8 let v Lidových novinách jako fotograf. A právě v LN přišla jednoho dne kolegyně s nabídkou cesty do Španělska. Každá země dělá něco jako self promo – jako my máme Czech Tourism, který zve zahraniční novináře do Čech – a tehdy mě pozvali Španělé.

Mexiko

Mexiko

Kolegyně mi tenkrát řekla: „Neumím moc dobře anglicky, ani španělsky. Představa, že zůstanu trčet někde ve Vídni na letišti a nebudu vědět, kam nasednout na letadlo, mě dost děsí. Nemohl bys letět ty?“ A já na to kývl.

Psát o cestování jsem ale začal už v Rovnosti. Záhy potom, co jsem se vrátil ze své první dlouhé cesty do jihovýchodní Asie v roce 2004, jsem si uvědomil, že mám dost zajímavé fotky i zážitky, a chtěl jsem je někomu nabídnout. Tehdy tam ještě nejezdilo zdaleka tolik lidí jako dnes, byla to skutečně velká exotika. Tajně jsem proto začal spolupracovat s nějakými nedělními novinami, tuším že to byl Nedělní svět. Napsal jsem pro ně asi dvě věci a zjistil jsem, že se mi díky článkům částečně vrací náklady.

Asie na kinofilm

Asie na kinofilm

Opravdu jen částečně. Tehdy v době předdigitální jsem na dva měsíce v jihovýchodní Asii kupoval asi 90 filmů, celou dobu jsem je s sebou vláčel, a navíc jsem měl strach, že mi to rentgeny na letišti znegují. Naštěstí jsem je v pořádku dovezl domů a za 14 tisíc je nechal vyvolat. Něco pak ještě stály náhledy a scany, takže jenom do fotek jsem investoval asi 25 tisíc, což bylo v roce 2004 docela dost peněz. Bral jsem tehdy asi 11 tisíc měsíčně.

Měl jsem pocit, že bych peníze měl nějak dostat zpátky, a tak jsem začal fotky a články nabízet různým mediím. Občas se dařilo, občas se nedařilo, něco vyšlo… Využil jsem i toho, že jsem pracoval v Rovnosti a jako zpravodajec jsem texty mohl nabízet i jiným oddělením. Za nějaké stokoruny mi tak něco vyšlo i ve Víkendu Rovnosti.

Když jsme pak jeli na tři týdny do Španelska autem se ženou, zase jsem nabízel články, napsal jsem něco i z Anglie… Pomalinku se to pak začalo nabalovat.

Asie na kinofilm

Asie na kinofilm

Pracoval jsi tedy čistě externě?

V Rovnosti jsem byl zaměstnanec, v Lidových novinách živnostník – fotograf, ale byl plně vytížený prací pro redakci. Psaní textů o cestování byl docela příjemný přivýdělek. Moje velká výhoda vždycky byla, že jsem uměl fotit i psát zároveň. Věděl jsem z novin, že lidi v redakci mají spoustu práce a šetří každou minutu, takže vždy píšu článek na míru dané rubrice, a ušetřím jim tak spoustu práce.

Po tripu do Mexika jsme se se ženou vzali a měli jsme nepsanou předmanželskou smlouvu. Žena věděla a ví, že mě cestování naplňuje, takže jsme se dohodli, že si jednou za 3 až 4 roky budu moct vyjet na měsíc pryč. To bylo v roce 2008. Ale už o rok později mi říkala, že jsem nesnesitelný, ať někam jedu, a tak jsme s kamarády naplánovali měsíční cestu do Vietnamu.

Vietnam

Vietnam

Pak v následujících dvou letech přišly pracovní cesty – na měsíc do Peru a na měsíc do Ugandy, kde jsem pracoval jako fotograf a novinář pro společnost Na zemi. Dostala tehdy grant, jehož součástí byla i propagace fair tradu a destinace, které se projekt zrovna týkal. To byla místa, která mi přišla zajímavá, protože do té doby jsem je u nikoho neviděl. Třeba v Peru jsme narazili na chlapíky, kteří jsou světovou špičkou v degustování kávy. Dokážou podle chutě kávy poznat, jestli je rostlina například málo hnojená, blbě zastřižená a podobně.

Když jsme se vrátili z Ugandy, ČSA zrovna rušilo bonusový program, kde jsem měl tehdy asi 80 tisíc poctivě sbíraných mil, a měl jsem asi měsíc na to, abych za ně koupil letenku, nebo by mi propadly. Koupil jsem tedy letenku do Indie, ale s tím, že ji proletím až za rok. Žena byla v tu dobu podruhé těhotná a když jsem letěl, kluk měl necelý rok. Jeli jsme do Kašmíru a na sever Indie a bylo to úplně super.

Indie

Indie

Jak to máš dneska?

I nadále fotím a hodně píšu o cestování, ale do toho fotím a točím zakázky s dronem, založili jsme s kamarádem společnost SKYSHOT. To se teď snažím kombinovat – cestování a fotky s dronem na cestách. Není to úplně jednoduché, ale když chceš, tak to jde.

Co pro tebe znamenala rodina? Říkáš, že jsi měl těhotnou ženu, když jsi jel do Indie… Změnilo se něco?

Rodina je základ všeho. Je strašně důležité s tím druhým mluvit. Všechny cesty probírám se ženou, ale vím, že mi neřekne ne (smích). Dnes se většinou snažím, abych mohl ženu i děti vzít s sebou.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Letos jsme byli třeba týden v Alpách – cestujeme zatím jen po Evropě. Ale šli jsme i na dvoudenní trek Bregenzským lesem v Rakousku. Tahal jsem děti na zádech a dost jsem nadával, protože kluk váží 15 kilo. Občas to děti moc nebavilo, a tak jsme po cestě například hráli kostky. Ale postupně je učím. Dceru navíc vždycky strašně zajímá, kde zrovna jsem, a potřebuje to všem vykládat. Takže paní učitelky často ví víc, než moje žena.

Ale hlavně mám nesmírně tolerantní a báječnou ženu. Chápe, že cestování je moje vášeň a že jím žiju. Drží mě to při životě. Takže doma neřeším, jestli máme žluté nebo modré kachličky, protože je mi to jedno, oboje jsou hezké. Nemluvím do toho a ona mě za to odměňuje. Ještě jsem neviděl nějaký kyselý obličej ve stylu Zase jedeš pryč? Spíš je to něco jako Zase jedeš pryč? Proč nemůžu jet s tebou?!

Vietnam

Vietnam

Když cestuješ s dětmi, máš ještě čas, prostor a energii sbírat materiál do článků?

Jo, píšu o tom, jak se cestuje s dětmi. To je oblast, která je naprosto nepokrytá a nejen kamarády zajímá, jaké to je jet s dětmi třeba do Paříže. Bylo hrozně komplikované vůbec vyřídit dětem pas. Musel jsem například dodat rodný list mojí matky – ne ženiny, mojí – protože se narodila po roce 1953. To neyvmyslíš. (smích) Nicméně tahle kravina je už zrušená.

Jediné, co se mi s rodinou změnilo, je, že už nemůžu vyrážet na dlouhé cesty. Už když jedu na tři týdny, hrozně se mi stýská. A už nedělám žádné hlouposti, jsem na sebe opatrnější. Třeba ve Vietnamu jsem měl hrůzu jít na linii severního a jižního Vietnamu do vyhloubených děr, kde operovali Vietnamci za války. A to nejsem žádný klaustrofobik. Nešel jsem ani do skákání padákem, a to jsem měl možnost.

Ebola, Uganda

Ebola, Uganda

Když jsem odjížděl z Ugandy, řádila tam ebola. Byl jsem zrovna v postižené oblasti. A doma těhotná žena. Před odletem jsem jí volal a vymýšlel jsem, že pojedu na týdenní karanténu u nás na chatě. Nakonec jsme to nějak ustáli, ale jsou to věci, které by mě dřív nenapadly. Pravděpodobnost je sice skoro nulová, pořád se někde něco děje a tenkrát jsem to moc neřešil, ale teď už si nemoc vyhledám a zjistím si příznaky, abych poznal, že se něco děje.

Moje žena vždycky říká, že mám práci snů. Ale na cestách skoro nic neuděláš, nebo pracuješ tak, že sbíráš data, a skutečná práce začíná až doma při jejich zpracování. Dřív jsem s sebou notebook a smartphone vůbec nebral, chtěl jsem mít na cestách klid.

Ale dneska mám na cestách klid, a proto pracuju. Změnil se mi přístup. Kdysi jsme pořád na cestách chodili na pivo, ale dneska to nedělám, protože bych byl další den nepoužitelný. Když máš odvádět nějaké výsledky, ptát se a sbírat informace, musíš to opravdu brát jako práci. Ale pořád moc prima práci!

Indie

Indie

Plánuješ cestovat s celou rodinou i mimo Evropu?

Chtěl bych, ale moc se to nedá naplánovat. Koupit čtyři letenky pro celou rodinu, to už je ranec peněz, a navíc se těžko shání čas. Žena pracuje v administrativě Evropských fondů, dcera chodí do školy… A já nejsem takový alternativec, abych řekl, že bude chodit do školy v Austrálii.

Jiná věc by byla, kdybych dostal práci někde v zahraničí. Už je v podstatě rozhodnuté, že kdyby nějaká světová fotoagentura chtěla, abych pro ně fotil v Austrálii, tak se celá rodina sbalíme a jedeme. To se ale asi nestane. Rozhodně bych chtěl společné cesty postupně prodlužovat, pokud to rodina snese. Nejsem takový diktátor, že bych řekl: „Teď se mnou pojedete na dva měsíce na loď a je jedno, že se vám dělá blbě. Až tam budete, tak se vám blbě dělat přestane!” (smích) Já to takhle nemám, nebavilo by mě to. Musím tam vidět nějakou zpětnou reciprocitu, že mi to vrací, že se jim to líbí a baví je to.

Srí Lanka

Srí Lanka

Proč vlastně cestuješ, co tě na tom baví?

Ze všeho nejraději se potkávám s lidmi. Je to možná klišé, ale já to tak opravdu mám. Baví mě poznávat, jak to v jiných zemích funguje, jak tam lidé žijí. Často jsem přemýšlel o tom, jestli se nedá nějaký byznys ze zahraničí přenést k nám. Třeba rikša. Nikdy jsem to nedotáhl do konce, ale po Brně už nějaké cyklo tuk-tuky jezdí.

Zároveň si cestováním potvrzuji, že se tu nemáme až tak špatně. Člověk si hlavně v chudších zemích uvědomí jednu základní věc – máme se tu jako prasata v žitě. Někdo tu nadává, že dostává dávky jenom 5 tisíc, přitom na světě je spousta lidí, kteří nikdy 5 tisíc ani neviděli, a žijí šťastně.

Vietnam

Vietnam

A myslím, že cestování je důležité i pro děti. Měly by vidět, že se jinde mluví jinými jazyky, jí se jiné jídlo a může se žít i jinak než u nás. Aby věděly, že nejsme pupek světa, že spoustu věcí neděláme úplně nejlíp. Když jdeš po Vídni, pomalu neuvidíš odhozený papírek, protože lidi tam ví, že koše na ulici mají svůj význam. U nás je košů stejně, a přitom se všude válí bordel.

Děcka nás sledují a učí se podle nás. Nadávám synovi, když řekne, že je někdo blbeček – jsou mu tři roky. Ale když řekne, že tam šel nějaký blbeček, co zahodil petflašku, nemůžu s tím než souhlasit. Důležité je vidět, že jsme různí, a že lidi ve světě mají sice stejné problémy jako my, ale řeší je mnohdy v úplně jiných jiných podmínkách.

Srí Lanka

Srí Lanka

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!