Tento malý region je považovaný za nejhezčí část pobřeží Černého moře. Panuje tu velmi příjemné subtropické klima a v minulosti se zcela jistě jednalo o nejvýstavnější a nejluxusnější přímořskou destinaci v bývalém SSSR. 

Proč jet do Abcházie

Průzračně čistá mořská voda a téměř 200 km pláží na jedné straně a na druhé několikatisícové štíty Kavkazu. Velehory a mořské pobřeží si tu vyloženě podávají ruce a tím vzniká velmi zajímavý dovolenkový region, který doplňují příjemné subtropické klima a vegetace a poměrně dobrá dovolenkářská infrastruktura

Vodopád a kostelík v centru Nového Afonu

Vodopád a kostelík v centru Nového Afonu

Dalším důvodem, proč se sem vypravit, je skutečnost, že mnoho lidí kolem vás nemá o existenci Abcházie ani tušení. Země sice vyhlásila samostatnost, ale uznává ji jen málo zemí, a tak ji většinou nenajdete ani na různých seznamech zemí a závislých území světa. No není zajímavé navštívit zemi, která oficiálně neexistuje a o jejíž existenci nemá většina vašeho okolí ani ponětí? 

Zkuste vyslovit slovo Abcházie“ před kýmkoliv, kdo pochází z postsovětských zemí, a jeho reakcí bude, že se začne rozplývat nad krásami tohoto regionu. Když oni, proč bychom se nemohli rozplývat i my? 

V neposlední řadě si tu v praxi velmi dobře vyzkoušíte znalosti ruského jazyka a svou slovní zásobu obohatíte. 

Jak se do Abcházie dostat

Pouze po zemi. V hlavním městě Suchumi sice je letiště, slouží ale jen pro občasné lety. Do Abcházie se proto dostanete pouze po zemi: jeden hraniční přechod má s Ruskem a jeden s Gruzií

V Gruzii je třeba dojet na hranici, tu přejít pěšky a za ní pokračovat místní abchazskou dopravou. Na ruské straně obdobně, v sezoně jezdí i pravidelné autobusové linky z nedalekého Soči. Celoročně jezdí z Moskvy do Suchumi jednou denně vlak (cesta trvá 40 hodin), v sezoně je frekvence vyšší a přidávají se vlaky i z dalších ruských měst. 

Pokud uvažujete o cestě do Abcházie vlastním autem, nastudujte si informace na konzulárních stránkách, kde najdete detailní informace, protože vstup je komplikovaný.

Nejbližší letiště jsou v ruském Adleru a gruzínském Kutaisi. Cena zpáteční letenky s nízkonákladovou společností Wizz Air, která jako jediná z Prahy do Kutaisi létá, může být už 2000 Kč, pokud chytíte akční cenu, jinak běžně 5000–6000 Kč za zpáteční z Prahy/Vídně/Katovic/Wroclawi. 

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Od poloviny května do poloviny října. Mimo tuto dobu nebude moře ještě teplé ke koupání a v horách může ležet sníh. Chcete-li se vyhnout velkým davům turistů, jeďte mimo hlavní prázdniny, které jsou v Rusku červen až srpen. 

Víza a podmínky vstupu

Na internetu najdete mnoho rozdílných informací, následující jsou z dubna 2019. Pokud najdete jiné informace a budou staršího data, tak již nejsou aktuální.

Abcházii jako nezávislý stát uznává jen několik málo zemí, EU mezi nimi není. Všichni turisté ze zemí, které Abcházii neuznávají, musejí mít vízum. Protože Abcházie nemá v zemích, které ji neuznávají, svá zastoupení, je třeba o vízum požádat on-line

park Suchumi

Vlajky států, které Abcházii uznávají. Park Suchumi

Do sedmi dnů byste měli dostat povolení ke vstupu do země. Vytiskněte jej a vezměte s sebou – na hranicích si ho nechají, proto je lepší mít 2 kopie. Pozor, je to pouze povolení, nikoliv vízum!

Povolení je pouze v ruštině. Zkontrolujte si v něm údaje a hlavně uvedený hraniční přechod, zda je správný (z Gruzie, nebo z Ruska). Pokud bude v povolení chyba, vyplňte žádost znovu a odpovězte na mail, v němž vám zaslali povolení, že je v něm chyba. Radši si pro vyřízení povolení nechte časovou rezervu, nedělejte to na poslední chvíli. Optimální jsou 2–3 týdny před odjezdem. Povolení se uděluje zdarma. 

Vízum pak je třeba si do tří pracovních dnů od vstupu na území Abcházie vyzvednout v Suchumi ve vízové kanceláři ministerstva zahraničních věcí na adrese Sacharovova 33 (bude uvedená na povolení ke vstupu). Vízum se uděluje na 10 dní od data vydání a stojí 350 RUB (cca 130 Kč). Pokud zaplatíte platební kartou, cena se nezvyšuje, pokud ale v hotovosti, je cena o administrativní poplatek ve výši 50 RUB vyšší. Vízum se do pasu nelepí, ale pouze zakládá, na hranicích vám ho odeberou. 

Teoreticky je možné přijet do Abcházie jen na víkend. To nebudete mít ani možnost vízum si zařídit. Vzhledem ke specifiku této země naplánujte svůj pobyt tak, abyste si vízum mohli zařídit. 

Pevnost nad Novým Afonem

Pevnost nad Novým Afonem

Je lepší přijet z Gruzie, nebo Ruska? 

Gruzie považuje Abcházii za své území a v návštěvě Abcházie nikomu nebrání, na hranicích jen gruzínští policisté zkontrolují pas, to je vše. Není problém ani se vrátit zpět do Gruzie. 

Přijet z Ruska a vrátit se do Ruska také není problém, turista z ČR ale potřebuje 2 ruská víza, protože území Ruské federace opustí a zase se tam vrátí. To ovšem považuje Gruzie za nelegální vstup na své území a takový turista by mohl mít v budoucnu problémy při návštěvě Gruzie. To samé platí pro přejezd z jedné země do druhé přes Abcházii. Překročení rusko-abchazské hranice považuje Gruzie za nelegální vstup na své území. 

Láká vás Gruzie? Máme pro vás podrobného průvodce Gruzie​ ​– země pohostinnosti, úžasných hor a zrodu vína​.

Z toho vyplývá, že pro občana EU je nejlepším řešením přijet z Gruzie a zase se do ní vrátit. 

POZOR: Pro vstup do Abcházie potřebujete cestovní pas, nikoliv pouze občanský průkaz jako do Gruzie. 

Abchazská strana hranice je bedlivě střežená, od gruzínské je oddělená cca 500 m širokým územím nikoho“, které je třeba přejít pěšky. Turista je na abchazské straně hranice několikrát kontrolovaný a celkem je třeba na přechod hranice počítat s hodinou času. V Evropě už není střeženější hranice, než je právě ta gruzínsko-abchazská. 

Ještě upozornění: cizinci mohou hranice překračovat až od 10 h, dříve pouze místní. Přestože v instrukcích pro zahraniční turisty na internetu je napsané, že hranice se otevírá v 7 h, pasováci vás před desátou nepustí. Čekání si tu nemůžete ničím zkrátit, protože na hranicích kromě parkoviště taxíků nic není, obchod otevírá v půl desáté. Při vstupu i výstupu z abchazského území dostanete do pasu razítko. 

V hraniční zóně nic nefotografujte.

Peníze a přibližné ceny

Abcházie má měnovou unii s Ruskem a jako měnovou jednotku používá ruský rubl (RUB). Rubly je třeba si do země přivézt z domova, nebo je vyměnit v Gruzii. Na hranici s Gruzií není směnárna. V hlavním městě a v přímořských letoviscích jsou banky, které ale vyměňují pouze eura a americké dolary, jinou měnu tady nevyměníte (ani gruzínské lari). Banky jsou otevřené jen ve všední dny, zhruba od 9 do 17 h, mimo tuto dobu je téměř nemožné peníze někde vyměnit. 

Bankomatů je poměrně dost, v každém letovisku minimálně jeden najdete, jenže často nefungují. Je velmi pravděpodobné, že pokud nebude fungovat jeden bankomat, nebudou fungovat ani všechny ostatní. 

Platby kartou jsou možné jen v luxusních restauracích, hotelích, na výletních místech. Nelze spoléhat na platby kartou, nejlepší a nejuniverzálnější je hotovost

Hotel vyšší kategorie, Suchumi

Hotel vyšší kategorie, Suchumi

Ceny jsou zhruba stejné jako v ČR. Jen ubytování tu je levnější mimo sezonu. Počítejte s rozpočtem cca 500 Kč na osobu a den (1500 RUB) mimo sezonu a cca 600700 Kč (18002000 RUB) v sezoně. 

  • Ubytování: v soukromí dvoulůžkový pokoj mimo sezonu 200 Kč, v sezoně 400 Kč. Dobře funguje Booking i Airbnb. Nejrozšířenějším typem ubytování je právě to v soukromí, hostely tu nenajdete.
  • Oběd: v jídelně 100130 Kč, v restauraci 200.
  • Potraviny v obchodě: kilo místního sýru 80140 Kč, bochník chleba 820, láhev ruského piva v obchodě 40 Kč, láhev místního vína 80160 Kč.
  • MHD ve městech: 3–15 Kč.
  • Vstupné do muzeí a památek: téměř všude 80 Kč (200 RUB).

Lokální doprava

Vlaková doprava

Vnitrostátní nejezdí, železniční koleje jsou využívané jen pro vlaky z/do Ruska. 

Autobusová doprava 

V Abcházii je veškerá vnitrostátní doprava silniční. Jezdí tu autobusy a sdílená taxi, která jsou o cca 20 % dražší než autobusy. 

Abchazskou silniční síť tvoří jedna hlavní silnice od gruzínské hranice přes Suchumi na ruskou hranici. Z ní odbočují vedlejší silnice do letovisek na pobřeží, do horských obcí a na výletní místa. Veřejná doprava jezdí po hlavní ulici, některé spoje zajíždějí do letovisek blíže k moři, do hor jezdí autobusy jen do obydlených obcí. Dvouhodinová jízda autobusem stojí cca 90 Kč. Za dvě hodiny se ze Suchumi dostanete do Gagry nedaleko ruské hranice, nebo do Gali nedaleko hranice gruzínské. 

Na výletní místa je třeba si vzít taxík, nebo se zúčastnit některého organizovaného výletu, kterých jsou nabízené hojné počty na mnoha místech ve všech turisty navštěvovaných destinacích na pobřeží. Pokud si bude brát taxík na celý výlet, cenu s taxikářem předem dohodněte. Jste-li tři, může to být i levnější než organizovaný výlet. 

Muzeum boje za nezávislost, Nový Afon

Muzeum boje za nezávislost, Nový Afon

Organizované výlety

Místní cestovní kanceláře ve všech letoviskách nabízejí pestrou paletu výletů na turisticky zajímavá místa země. Informační tabuli o výletech s kontaktem na nejbližší kancelář najdete u každé turistické atrakce před vstupem do botanických zahrad, muzeí, na pláže apod. Účast na výletech je nejlepší a nejlevnější možností, jak poznat to nejkrásnější z Abcházie

MHD ve městech

Suchumi, Gagra, Picunda a snad i další města mají dobře fungující MHD. Jízdné se platí řidiči a ceny se pohybují v rozmezí 315 Kč. Záleží, zda jedete trolejbusem, autobusem nebo sdíleným taxíkem, délka jízdy nemá v MHD na cenu vliv. 

Autopůjčovny

Půjčování aut v Abcházii není běžné, lepší je dohodnout si taxík i s řidičem. Auto si také můžete stopnout.

Chystáte se poprvé stopovat? Tipy v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Abchazská kuchyně

Abchazská kuchyně je velmi podobná gruzínské, liší se především v použití koření. Samozřejmě jsou zde (stejně jako v ostatních postsovětských zemích) populární i ruská jídla. 

Polechtejte chuťové pohárky, navnaďte se na gruzínskou kuchyni v průvodci Gruzie​ ​– země pohostinnosti, úžasných hor a zrodu vína​.

Zajímavější je v tomto případě popsat, co z potravin má Abcházie vlastního. 

Mezi jídla, která seženete téměř v každé restauraci či jídelně, patří plov (podobný našemu rizotu), šašlik, nebo polévka s velkým kusem masa, pak ruská jídla – pirožky, čeburašky (smažené či pečené těsto plněné slanou nádivkou), blini (palačinky většinou s tvarohem) a… hádejte… boršč.

Příloha k masu bývá malá, ke všemu se jako hlavní příloha jí chléb.

Dobře zásobených obchodů s potravinami je v zemi dost, hlady trpět nebudete. Ovšem cca 90 % sortimentu je dovoz z Ruska.

Abcházie má vlastní víno, a to velmi dobré, také med (je možné navštívit i včelí farmu). Pěstuje se tu čaj a prodává se jako sypaný smíchaný s různými příchutěmi, a to jak černý, tak zelený. Místní jsou také různé kořenící směsi. 

Abcházská vína

Abcházská vína

Z ovoce musíte ochutnat místní mandarinky, tedy pokud přijedete v době, kdy zrají, jinak si můžete koupit marmeládu z nich. Mandarinkami je Abcházie známá a v dobách SSSR to byl jediný region, kde se v celé zemi mandarinky pěstovaly. 

Místní je chléb prodávaný v obchodech a sýr, ovšem jen ten, který není balený a prodává se na váhu. Místní jsou také různé ovocné marmelády. 

Ochutnejte i místní vodku čaču a nealkoholické nápoje ze suchumského potravinářského závodu, který jako jeden z mála v zemi nebyl během abchazsko-gruzínského konfliktu zničený a jeho výroba jede od dob SSSR bez přestání. 

Limonády vyráběné v Suchumi

Limonády vyráběné v Suchumi

Nejlépe se s místní kuchyní a kulturou seznámíte na výletech organizovaných místními cestovními kancelářemi ze všech přímořských letovisek s názvem Abchazská hostina (Abcházkoje zastolje).

Nemoci a hygiena

Kohoutková voda je všude pitná. 

V zemi je dostatek lékáren dobře vybavených léky, které jsou levné. Není tedy problém většinu léků kdykoliv obstarat. 

Očkování není povinné žádné. Co se týče nemocí, tak zde na cestovatele nečeká nic zákeřného, spíš jen průjmy a nemoci typické pro plážové destinace – úpal, úžeh a podobně, těm lze ale poměrně dobře předcházet. 

Bezpečnost

Abcházie je bezpečnou zemí, k teroristickým útokům tu nedošlo a boj za nezávislost již před mnoha lety ustal. Protože země žije z turismu a zároveň usiluje o mezinárodní uznání, dávají si pozor, aby nedocházelo k bezpečnostním aférám a aby se turisté cítili bezpečně

Je pravda, že MZV ČR varuje před cestami do Abcházie. Hlavním důvodem patrně bude skutečnost, že ČR Abcházii neuznává, tedy tam nemá velvyslanectví a turistům v nouzi nemůže nijak pomoci. Pro Abcházii je příslušné české velvyslanectví v Rusku, nikoli v Gruzii. V Abcházii nemá velvyslanectví žádná ze zemí EU, takže případná ztráta pasu tu bude větším problémem než v kterékoli jiné zemi. Ovšem drobná kriminalita tu je také minimální a hlavně jí lze s trochou obezřetnosti předcházet

Přes veškerá varování je Abcházie velmi vhodným cílem pro rodiny s dětmi, které chtějí dovolenou trávit na pláži a zároveň se věnovat zábavě, sportu, poznávání přírody a kulturnímu životu. Rodinám nabídne tato země nejvíc, a to včetně bezpečí. 

Náboženství, svátky, tradice

Abcházci jsou pravoslavného vyznání, takže slaví všechny svátky vycházející z této víry. Mnoho svátků převzali z bývalého SSSR. Pak tu jsou svátky spojené s novodobou abchazskou historií. 

Picunda, byzantský kostelík, dnes varhanní koncertní síň

Picunda, byzantský kostelík, dnes varhanní koncertní síň

  • Prvních 14 dní v roce jsou vánoční a novoroční svátky, pak následují Velikonoce, jejichž termín se od katolických může až o 7 týdnů lišit. 
  • 8. března je Mezinárodní den žen.
  • 9. května Den vítězství.
  • 30. září je Den osvobození Abcházie.
  • 26. listopadu mají Den ústavy Abcházie.

Během roku je ještě několik svátků, které ale nejsou – na rozdíl od výše uvedených – dnem pracovního volna. 

Mnoho žen (i mladých) zde dodržuje zvyk, že pokud někdo z rodiny zemře, tak chodí oblečené v černém, některé až do konce svého života

V dubnu se v Suchumi koná Mezinárodní filmový festival. Obecně celá země žije bohatým kulturním životem. V každé obci je divadlo či kulturní sál, kde se několikrát do měsíce, v Suchumi několikrát týdně konají představení. Turistům je v sezoně nabízený bohatý kulturní program, stačí číst plakáty. 

Co byste měli vědět

  • Většinové obyvatelstvo tvoří Abcházci, nikoli Rusové, jak si lidé u nás obvykle myslí. Malé menšiny tvoří Rusové, Arméni a Gruzínci.
  • Úředními jazyky jsou abcházština a ruština. Abcházština je kavkazský jazyk, od ruštiny odlišný, ovšem během posledních sta let byla jeho výuka ve školách několikrát zakázaná a opětovně povolená. Proto se najdou místní obyvatelé, kteří abcházštinu neovládají, nebo ovládají jen její hovorovou verzi. Téměř všechny veřejné nápisy, tabule, upozornění a příručky jsou v ruštině, jako turista narazíte na abcházštinu velmi výjimečně. 
  • Rozloha Abcházie je cca 8600 km2, což je srovnatelné s naším Plzeňským krajem.
  • Abcházie považuje Gruzii za okupanta
  • Válka s Gruzií za nezávislost Abcházie proběhla v letech 19921993 a padlo v ní kolem 4000 Abcházců, což v zemi s polovinou milionu obyvatel znamená, že ztráta někoho blízkého postihla téměř každou rodinu. 
  • Památníky padlým jsou v každé obci i mimo obce. Abcházci památku svých padlých ctí a velmi často nosí k památníkům květiny. Leckdy přicházejí uctít památku padlých i celé školní, sportovní či pracovní kolektivy najednou. 
Památník padlým ve válce za nezávislost, centrum Suchumi

Památník padlým ve válce za nezávislost, centrum Suchumi

  • Abchazská ekonomika se orientuje na cestovní ruch. Turistů sem přijíždí mnoho, ale cca 95 % jich je z Ruska, které Abcházii uznává jako nezávislý stát. V poměrně chladném Rusku má Abcházie pověst teplého přímořského ráje. 
  • Veškerý turismus zde je orientovaný na ruskojazyčnou klientelu, anglický nápis budete hledat velmi dlouho. I domluva anglicky bude složitější (to už je jednodušší mluvit česky). Snad jediné, co tu mluví anglicky, jsou bankomaty. 
  • Pro Abcházce je nepředstavitelné, či těžko pochopitelné, že se občas najdou turisté, kteří přijedou z Gruzie, turisté přece přijíždějí z Ruska. Toto může vést k nedorozumění či komickým situacím. Místní se budou divit, že nemáte ruskou SIM kartu a že nevíte, jakou strukturu mají místní telefonní čísla. 
  • K nedorozumění může dojít, když se vás taxikář zeptá, zda chcete odvézt na hranici. Zkontrolujte si, jakou hranici má na mysli, hlavně pokud budete chtít do Gruzie. Suchumi leží zhruba uprostřed mezi oběma hranicemi, ostatní turisticky zajímavá místa jsou blíže k ruské hranici. 
  • V době války za nezávislost bylo mnoho domů, památek a infrastruktury zničeno. V zájmu rozvoje turismu byla ale turistická infrastruktura obnovená, nyní se obnovuje i kulturní život. Památky jsou bohužel tím posledním, co se obnovuje nebo začne obnovovat. Muzea a kulturní zařízení běžně fungují, ale historické památky jsou ve zchátralém stavu. Ovšem i tak si všimněte, kolik tu je různých parků, altánů, paláců, kolonád, soch či fontán. Dříve tento region (nazývaný také „sovětská riviéra“) mohl směle konkurovat ostatním vyhlášeným přímořským riviérám. 
Pobřežní park Suchumi

Pobřežní park Suchumi

  • Vzhledem k tomu, že v Abcházii není lodní provoz, je tu čisté moře. Dokonce sem jezdí právě kvůli čisté vodě i Rusové ze Soči, které leží jen 20 km od abchazských hranic a je vyhlášeným ruským přímořským letoviskem. 
  • Pláže jsou dost kamenné, hodí se boty do vody. 
  • Čas mají stejný jako v přilehlé části Ruska. Přijedete-li z Gruzie, budete muset přetočit hodinky o hodinu zpět. 
  • Přestože v Abcházii působí několik operátorů mobilní telefonní sítě, pravděpodobně vám přijde SMS „Vítejte v Rusku“. Výhodu to má, že z Ruska jsou telefonáty do ČR levnější než z Gruzie. 
  • V Abcházii je možné se vydat i na několikadenní treky, zde jsou ovšem jediným zdrojem informací (kromě starých průvodců z dob SSSR) pouze soukromé zprávy cestovatelů na internetových fórech. 
  • Češi tu mají ještě z dob socialismu dobrou pověst, jezdilo jich do Abcházie mnoho, líbilo se jim tam a nebyly s nimi problémy. Místním uděláte radost, když jim řeknete, že jste přijeli proto, že jste tam byli jako malé děti, líbilo se vám tam, tak chcete vidět, jak to vypadá dnes. Případně, jste-li později narození, tak řekněte, že sem jezdili k moři vaši rodiče či prarodiče, o dovolené v Abcházii že přímo básní, a tak chcete vidět, jak to tu teď vypadá. 
  • Před odjezdem do Abcházie jsem se často setkávala s představou, že tam „na každém rohu“ stojí ruský voják. Ne, není to pravda, na žádného vojáka – ani abchazského, ani ruského – nenarazíte. Země působí zcela normálně, mírumilovně, jako většina jiných zemí. 
  • V Suchumi byla v sovětských dobách největší opičí chovná a výzkumná stanice v SSSR. V menším rozsahu zde působí dodnes. 
  • Wifi je v každém ubytovacím zařízení včetně soukromých domků, v restauracích a ve většině zařízení pro turisty.
Botanická zahrada Suchumi

Botanická zahrada Suchumi

Pár osobních tipů, kam se podívat

Nový Afon 

Perlou Abcházie je městečko Nový Afon, které kromě pláží nabízí i mnoho dalšího. Hlavní atrakcí je rozsáhlý pravoslavný poutní klášter, dále tu je Stalinova vila, park, jezírko, vodopády, jeskyně, několik stezek zdejší přírodou, muzea, kostelíky a nad městem pevnost. 

Kllášter v Novém Afonu

Klášter v Novém Afonu

Picunda

Za socialismu Čechoslováky hojně navštěvované letovisko. Dodnes je Picunda nejlepším resortem v Abcházii, kromě průzračně čisté vody nabízí i bohaté kulturní a zábavní vyžití. Dokonce tu jsou jediné varhany na Kavkaze, proto sem dojíždějí zájezdy na koncerty z celé země i blízkého zahraničí. 

Picunda

Picunda

Suchumi

Hlavní město, má ovšem veškerou infrastrukturu pro plážové turisty, mnoho zábavních, kulturních a sportovních zařízení. I divadlo a filharmonii, kde se téměř denně konají představení. Město je také dopravním uzlem. Pobyt zde je vhodný pro ty plážové turisty, kteří chtějí svůj pobyt doplnit především kulturními akcemi. 

Budova filharmonie, Suchumi

Budova filharmonie, Suchumi

Gagra

Město, kde plážovou zónu a vysoké hory od sebe odděluje jen hlavní silnice. Velmi vhodné místo pro každého, kdo chce spojit běhání po horách s lenošením na pláži. 

Pláž Gagra

Pláž Gagra

Jezero Rica

Horské jezero ve výšce cca 1300 m n. m. má nejlepší výletní infrastrukturu a nádherné horské panoráma kolem. Je nejčastějším horským cílem organizovaných výletů z pobřežních letovisek. Na pobřeží jezera stojí i Stalinova vila a hlavně cesta k jezeru vede překrásným horským údolím. 

Jezero Rica

Jezero Rica

Stalinovy vily

Sovětský vládce J. V. Stalin si nechal pro svůj odpočinek v SSSR vybudovat 12 vil, z nichž 7 je v Abcházii. Z těch abchazských se jich do dnešní doby dochovalo pět a všechny jsou zpřístupněné turistům. Nejhonosnější je ta u jezera Rica, ovšem veřejnou dopravou nejpřístupnější je vila v Novém Afonu. 

Kde najdu víc info

Turistické informace téměř nenajdete, tištěné průvodce – pokud se o Abcházii vůbec zmiňují – jsou velmi stručné. 

Nejlepší informace poskytují soukromé cestopisy a příspěvky na různých internetových fórech a portálech. Z knižních průvodců budou nejlepší a většinou stále aktuální průvodce z doby SSSR

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Abkhazia

Oficiální stránky abchazského ministerstva zahraničních věcí.

Discover Abkhazia

Stránky pro britské turisty.

APSNY.ru

Základní informace o zemi v ruštině.

Abkhaz World

Zprávy z Abcházie v angličtině.

Veronika Škvárová 

Pracuje jako učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Proto podniká časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a za českou historií vykročíte v knížce 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je také autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled