Chcete odjet na delší cestu, ale musíte platit hypotéku? Máte pěkný podnájem, o který nechcete přijít? Potřebujete si před cestou přivydělat? Krátkodobé pronájmy přes Airbnb vám zaplatí hypotéku či nájem, vlastní byt dokonce může pokrýt náklady na celou cestu. Stačí vědět, jak na to. Sepsali jsme vše důležité, co byste měli znát.

Už v Travel Bibli se o Airbnb několikrát zmiňujeme. Bydlíme přes něj po celém světě a pronájem jednoho z pokojů v domě nám pomáhá financovat cesty. Známe několik lidí, pro které je Airbnb hostitelství – tedy krátkodobé pronájmy pokoje, bytu či celého domu – prací na téměř plný úvazek. O tom ale dnes řeč nebude. Chceme vám ukázat, jak Airbnb chytře využít k podpoře cestovatelského cash flow.

Vysvětlíme vám, jak to celé funguje, přiblížíme, proč vybrat právě Airbnb, a přidáme podrobný návod, jak připravit lákavou nabídku. Dostaneme se i k daním a dalším zákonným požadavkům, k penězům, které můžete reálně vydělat, i ke klasickým chybám začínajících hostitelů (včetně těch našich). S článkem nám hodně pomohla zkušená hostitelka Lenka Papřoková a přidala spoustu svých osobních zkušeností.

Co je Airbnb?

Pokud čtete náš blog a máte ve své knihovně/čtečce Travel Bibli, už je vám naprosto jasné, že na cestách zdaleka nemusíte bydlet jen v hotelech a hostelech. Na Airbnb najdete bydlení ve sdíleném pokoji, útulném bytě v centru Říma, v luxusní vile s bazénem i ve středověkém hradě. Nabídky se pohybují od stokoruny až po desítky tisíc za noc – stačí si jen vybrat, co vám nejvíce sedí. A že je z čeho – na Airbnb najdete přes 2 miliony nabídek v téměř 200 zemích světa.

Jakmile najdete bydlení, které vám vyhovuje, Airbnb vám zprostředkuje komunikaci s hostitelem i platbu. Dopředu víte, kde přesně budete bydlet, jak místo vypadá i jak ho hodnotí předchozí hosté. A hostitel většinou udělá vše pro to, abyste se na místě cítili jako doma.

Podobných služeb existuje relativně hodně – k dlouhodobějším pronájmům je například celkem oblíbený server HomeAway, na stejném principu funguje i Housetrip či 9flats, pronájmy bytů už nabízí i booking.com. Žádná z těchto služeb však ani zdaleka nedosahuje na výběr, který vám nabídne Airbnb.

Jak funguje hostitelství?

Jednoduše. Připravíte nabídku, zveřejníte ji na Airbnb a už jen čekáte, až se vám někdo ozve. A můžete si být skoro jistí, že ozve – poptávka na Airbnb často výrazně převyšuje nabídku. V ČR to platí dvojnásob. Ke všem podrobnostem se dostaneme, nebojte.

Hostitelka Lenka Papřoková ve svém článku o Airbnb hostitelství píše: „Je to jednoduché. Zakladatelé Airbnb začali tak, že pronajali nafukovací matrace ve svém obývacím pokoji. Můžete nabízet celý byt, nebo jen hostinský pokoj, a když hosté přijedou, nemusíte domácnost opouštět. Pro hosty je to výhoda, protože mají kontakt s místním.

Hostitelství spojuje několik profesí. Jsem telefonistka, manažerka, asistentka, uklízečka, recepční, průvodkyně, společník i tísňová linka v jednom. A když se občas v lednici objeví zapomenuté jídlo, je ze mě rázem degustátor. :) Je to zkrátka komplexní podnikání v malém, ideální pro holky jako já.

Dorozumět se několika cizími jazyky není u Airbnb podmínkou, ale rozhodně velkou výhodou. Já se plynule domluvím anglicky a francouzsky, konverzačně též italsky a španělsky, a stále se učím.”

Ve srovnání s dlouhodobým pronájmem se dostanete na mnohem zajímavější peníze. Je jedno, jestli pronajímáte jen jeden pokoj ve svém bytě, nebo celý dům. Samozřejmě hodně záleží na lokalitě, ale možná budete sami překvapení, kam všude lidé přes Airbnb jezdí.

Jak tedy Airbnb využít k financování cest?

Máme pro vás několik variant, jak si hostitelstvím přivydělat buď před cestou, nebo přímo během ní. Pomocí Airbnb také můžete v průběhu cest částečně financovat hypotéku – a když budete mít velké štěstí, tak si i zaplatit veškeré cestovní náklady po světě.

Pronajměte svou nemovitost, zatímco jste pryč

Mnoho lidí si myslí, že když platí hypotéku, nemohou odjet na delší cestu. Máme teď na mysli měsíc a déle. Krátkodobé pronájmy vám mohou většinu nákladů na splátky pokrýt, vy si přitom můžete užívat třeba sluníčka v Karibiku. Stačí najít někoho, kdo se postará o úklid a předávání klíčů – ještě se k němu dostaneme.

Pokud již dům nebo byt vlastníte, může vám Airbnb financování cest usnadnit ještě mnohem víc. Poskytne vám totiž průběžný tok peněz, které hned můžete využít například k placení bydlení tam, kde se zrovna nacházíte. Když budete cestovat po levných zemích, jako například Vietnam či Bali, dost pravděpodobně vám zbyde i na jídlo a atrakce. I „pouhých” 500 Kč denně pokryje v takových zemích všechny náklady na život pro jednoho – pokoj, jídlo, motorku i benzín do ní.

V obou případech to reálně znamená hlavně to, že si se stejným množstvím našetřených peněz můžete na cestách mnohem víc užívat. Jako hlavní zdroj průběžného financování bychom Airbnb nepoužili – je to podnikání jako každé jiné a příjmy vám nikdo negarantuje. Už jen kvůli klidu v duši si raději našetřete dostatek peněz dopředu – i v tom vám ale pronájem může pomoct.

Pronajměte pokoj, abyste si snáze ušetřili na cesty

Bydlíte dva v třípokojovém bytě? Zbyly vám v domě po „odrostlých” dětech tři dětské pokoje? U bydlení přes Airbnb se často počítá s tím, že budete některé prostory sdílet s majiteli. Takový couchsurfing za peníze.

Pokud se před cestou uskromníte a část bytu či domu pronajmete, můžete mít potřebnou částku na účtu mnohem rychleji, než byste čekali. Nemusíte se přitom nikam stěhovat, prodávat vlastní bydlení ani se „upisovat” dlouhodobému nájemníkovi.

Můžete dokonce zkusit pronajmout třeba i zrovna nevyužívaný karavan zaparkovaný na zahradě nebo chalupu v Krkonoších. Matouš třeba nedávno bydlel v tomto krásném karavanu v Melbourne.

IMG_0922

Máte pěkný podnájem a chcete se do něj vrátit i po delší cestě?

Zatím jsme řešili jen možnost, kdy nějaké bydlení vlastníte. Co když ale máte pronajatý a zařízený krásný byt dejme tomu na Vinohradech, odjíždíte na delší dobu na cesty, ale chcete se do bytu vrátit? V nájemní smlouvě jste pravděpodobně podepsali, že v bytě budete bydlet jen vy. To nezní moc nadějně.

Ale nezoufejte – zkuste se s majitelem sejít a trpělivě mu vysvětlit svou situaci i princip fungování Airbnb. Hrajte na dlouhodobý závazek i na city. Obzvlášť je-li majitelem soukromá osoba, bude pro něj mnohem jednodušší, když v bytě zůstanete i dalších pár let po návratu z cesty. Když se ujistí, že se s bytem v době vaší nepřítomnosti nic nestane, často rád povolí. Pak už vám nic nebrání z Airbnb příjmů financovat nájem, zatímco jste pryč.

Jak začít?

V první řadě si ujasněte, co vlastně nabízíte. Levné přespání pro backpackery? Nebo pěkný byt v centru Prahy, kde může celá rodina strávit dovolenou? Či snad poklidné bydlení v moravské vesnici, kde by člověk mohl napsat knihu?

Zodpovězte si i na další důležité otázky: Kdo asi budou vaši nejčastější hosté? Co při bydlení na cestách nejvíce ocení? Co potřebují?

Žádné bydlení není nafukovací. Představte si, jak by váš byt vypadal při plném obsazení. Kolika hostům můžete zajistit pohodlí, aby se nikdo necítil jako platící černý pasažér? Ujasněte si, kolik hostů jste schopni ubytovat, a nepřepalte to,” píše Lenka.

Máte jasno? Připravte podle toho nemovitost nebo její část, nafoťte pěkné fotky a sepište to všechno do slov. Klidně se inspirujte u podobných nabídek, které už na Airbnb jsou a fungují. Poznáte to jak podle ceny, tak podle referencí.

Zjistěte si také, v jakých relacích se pohybují ceny ubytování ve vaší lokalitě, a dbejte na to, abyste na začátku cenu nepřestřelili. Většina cestovatelů se totiž při výběru bydlení rozhoduje podle ceny a referencí. Reference na začátku nemáte, proto bojujte cenou a s přibývajícími hodnoceními cenu zvyšujte.

Nechávejte si zasílat upozornění. Nastavte si na mobilu notifikace žádostí o ubytování a propojte svůj Airbnb účet s mobilem, kde zapípá jako SMSka s vlastním tónem.”

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak připravit kvalitní nabídku

Profil na Airbnb je váš hlavní propagační kanál. Věnujte mu opravdu velkou pozornost. V první řadě musíte zaujmout fotkou a titulkem, ale až podrobný popis hosty přesvědčí, aby přijeli zrovna k vám.

„Stojí za to, aby v nabídce bylo skutečně vše, co cestovatelé hledají, potřebují, ale i po čem touží. Popiskem člověk vytváří očekávání, která by měl dobrý hostitel předčit,” doplňuje Lenka.

Začněte výběrem titulku. Ukažte v něm to nejlepší. Nabízíte prosluněný pokoj s výhledem na Hradčany? Domek na jihu Moravy s vinohradem a vlastním sklípkem? Pokoj v bytě sdíleném se super partou? Na to lidé uslyší. Ti správní lidé.

Nechte si bydlení nafotit od profesionálního fotografa. Nepotřebujete tisíce korun – profi fotky vám může zařídit přímo Airbnb. Případně si alespoň od kamaráda půjčte lepší foťák, přečtěte si pár návodů, jak fotit interiéry (třeba tento z Digital Photography School), a držte se rad, které tam najdete. Kvalitní fotky jsou opravdu zásadní. Nezapomeňte je nahrát v dostatečně vysokém rozlišení, jinak budou pořád vypadat amatérsky.

Nejdůležitější je určitě úvodní fotka, která musí hosty při vyhledávání zaujmout spolu s titulkem natolik, aby si přečetli celý popis. Schválně, na kterou nabídku byste zde klikli jako první? Pravděpodobně na tu, která se vám zdá nejvíce „útulná”.

Screen Shot 2016-04-21 at 14.43.41

Nezapomínejte ale i na další fotky – hosté chtějí dopředu vědět, jak vypadá kuchyň, koupelna, obývací pokoj, případně i celý dům, zahrada či výhled. Čím lepší představu budou předem mít, tím máte větší pravděpodobnost, že si vyberou zrovna vaše bydlení.

V podrobném popisu pro hosty sepište opravdu vše důležité. Hlavní výhody vašeho bydlení, co vše je zahrnuto v ceně (případně i co není, pokud musí platit například za parkování), s kým případně budou bydlení sdílet, jestli se potkají s vámi, nebo jim jen někdo předá klíče… Zmiňte i dostupnost veřejné dopravy, obchodů, restaurací či zajímavosti a aktivit v okolí.

Rozhodně ale buďte upřímní a nesnažte se přehánět. Pokud například víte, že bydlení určitě není vhodné pro rodinu s dítětem, zmiňte to. Může na hosty čekat nějaké nepříjemné překvapení, například větší hluk z ulice? Přidejte to do popisu – možná tím někoho odradíte, ale vyhnete se případným negativním referencím, kvůli kterým byste přišli o mnohem více hostů.

Zmiňte i případné domácí mazlíčky. Alergik na kočky vám za kočičí chlupy asi příliš nepoděkuje. Roztomilé štěně ale zase může naopak někoho nalákat.

Nezapomeňte ani na pravidla domu jako zákaz kouření či hluk na chodbách. Přidejte i jasné informace o příjezdu a odjezdu, jestli je možné se domluvit na nočním check-inu, případně někde nechat přes den zavazadla před odjezdem. Všechny drobnosti tohoto typu hosté ocení.

Kdo se bude o bydlení a hosty starat?

Chcete-li Airbnb využít jako přivýdělek před cestou, klidně tuto část přeskočte. Jinak určitě pečlivě čtěte dál. V době, kdy budete pryč, se totiž o bydlení a o hosty musí někdo starat: předat klíče, vyzvednout je ze schránky, uklidit a připravit byt pro další hosty.

Člověk, který se o hosty stará, vás pravděpodobně bude něco stát. Naštěstí nečekejte žádné závratné sumy. Pokud náklady promítnete do ceny (na Airbnb si většina lidí účtuje jednorázový poplatek za úklid a služby), pořád se vám takový pronájem vyplatí.

Koho vybrat? Ideální je někdo z rodiny, kdo bydlí poblíž, či dobří přátelé, kterým můžete věřit. Pokud ale máte například milou sousedku v důchodu, zkuste oslovit ji – bude pravděpodobně většinu času doma a ocení snadný přivýdělek. Že neumí anglicky? Nastavte proces tak, aby vůbec nemusela s hosty komunikovat. Ideální je schránka na klíč s číselným kódem. Pak už je potřeba jen „rychlá pomoc na drátě”, kdyby bylo potřeba řešit nějaký problém.

„Pozor na to, co a jak delegujete. Ulehčíte si, když zapojíte procesní řízení. Delegujte chytře podle svých silných stránek. Pokud to jde a nejsme zrovna na cestách nebo nemám jinou neodkladnou práci, snažím se nedelegovat komunikaci s hosty online ani na místě,” říká Lenka.

Vyzkoušejte si spolupráci už před vaším odjezdem na cesty, ať můžete vyladit procesy a být si jistí, že se na daného člověka můžete plně spolehnout. Připravte checklist, co je vždy potřeba zařídit, a průběžně ho podle zkušeností aktualizujte.

Možností je i člověk, který bude v jednom z pokojů v bytě bydlet na stálo a o hosty se postará za slevu z nájmu. Ideálně opět někdo, s kým se znáte a můžete mu důvěřovat. Kdyby to nevyšlo, zkuste i housesitting – už jsme o něm dříve podrobně psali.

Připravte i text, který hostům pošlete s potvrzením rezervace. Co by měl obsahovat?

  • Přesnou polohu bydlení a popis cesty. Představte si sami sebe v naprosto cizím městě, kde možná nikdo nemluví vaším jazykem a systém veřejné dopravy funguje naruby.
  • Informace k check-inu i check-outu.
  • Manuál domácnosti, kde hostům vysvětlíte, co jak funguje, co mohou a nemohou používat, kde co najdou… Přidejte i praktické věci – kde se zapíná topení nebo jak se ovládá televize. Stejné informace vytiskněte a nechte na viditelném místě, aby si je hosté při příjezdu připomněli. Nezapomeňte na heslo do sítě Wifi.
  • Překvapte. Pošlete hostům svých 5 nejoblíbenějších restaurací ve městě, seznam všech zajímavých míst v okolí, přehled akcí v době jejich pobytu. Může to být důvod, proč se později vrátí.

Pro hosty je velmi důležité mít jasno v tom, s kým komunikují, kdo je po příjezdu uvítá a předá klíče. Airbnb systém nově umožňuje k nabídce přidat spoluhostitele – tedy přesně člověka, který se o hosty bude v době vaší nepřítomnosti starat. Pomocný hostitel má pravomoc přijímat, zamítat, rušit nebo upravovat rezervace, reagovat na zprávy od hostů, psát recenze, upravovat ceny, dostupnost i popis nabídky a komunikovat se zákaznickým servisem.

Je to podnikání jako každé jiné

Na to nikdy nezapomínejte. Pokud pronajímáte bydlení přes Airbnb, platí pro vás stejné zákony jako pro všechny ostatní a musíte platit daně. Poraďte se s daňovým poradcem, ať máte legislativně vše v pořádku.

Počítejte i s výkyvy příjmů – v podnikání nic není jisté, v dnešní době už vůbec ne. Jak jsme již psali, určitě bychom Airbnb nebrali jako hlavní zdroj financování života na cestách. Vždy mějte dostatečnou zálohu na účtu.

Kolik můžete reálně vydělat?

Výdělek samozřejmě závisí na typu bydlení a na lokalitě. I v ČR se ale dostanete na desítky tisíc měsíčně za celý byt (s pěkným bytem v Praze i na víc), případně zhruba 5 až 30 tisíc za pokoj.

Přímo na Airbnb si můžete udělat představu díky kalkulačce výdělků

Lenka píše: „Pozor na nešikovné nastavování ceny za nabídku. Přesvědčte se, že vám inzerovaná cena skutečně pokryje všechny náklady a vytvoří prostor pro zisk. Ne nutně hned v okamžiku, kdy začínáte. To potřebujete spíše návštěvy přilákat a neodradit přemrštěnou částkou za ubytování bez předchozích cestovatelských referencí. S přibývajícími reviews ale postupně cenu navyšujte až do proměnlivého stropu.

Vyvarujete se finančním ztrátám. Když část zisku pravidelně investujete zpět do podnikání, budete moci nabídku vylepšovat nebo dokonce své nabízené prostory rozmnožovat. Dále svým hostům například dopřejete krásné ručníky, stylové ložní prádlo, na úklid i praní budete moci používat nákladnější prostředky šetrné k životnímu prostředí.

Dejte si pozor také na včasné přednastavování ceny – vytvořte si kalendář se žádanými termíny jako Vánoce, letní prázdniny a další svátky. Větší poptávku budete mít i v průběhu festivalů, velkých sportovních akcí, konferencí či koncertů slavných hudebníků. Když cenu na období zvýšeného zájmu cestovatelů dopředu zvýšíte, nestane se vám, že prodáte pobyt v high season příliš levně. Nebudete muset zbytečně odmítat početné zájemce, nepřipravíte se o zisk ani nebudete okamžitě zabookovaní na rok dopředu.”

Na co si ještě dávat pozor?

  • Dodržujte předpisy. Ujistěte se, že vaše domácnost odpovídá platným bezpečnostním předpisům ČR.
  • Zajistěte elektrobezpečnost. Opravte všechny nechráněné dráty, rozbité zásuvky a hlídejte si, ať máte nainstalované správné pojistky. Překontrolujte instalaci všech elektrických zařízení.
  • Odstraňte rizika. Mohou někde hosté zakopnout? Může na ně něco spadnout? Upravte byt tak, ať je naprosto bezpečný, případně riziková místa viditelně označte a dejte o nich hostům dopředu vědět.
  • Dejte vědět sousedům. Asi nechcete, aby vašim hostům najednou na dveře zabouchal rozzlobený soused. Vysvětlete hostům všechny zvyky a pravidla týkající se společných prostor a nočního klidu. Kdy se musí zamykat hlavní dveře? Mohou si večer pouštět nahlas hudbu, nebo je vše slyšet? Neuškodí informovat sousedy, že budete mít hosty, a připomenout hostům, že nemají obtěžovat lidi v sousedství (např. neklepat jim na dveře nebo zvonit na zvonky).

„Další věc, na kterou by si hostitelé měli dávat pozor, jsou hosté, kteří se snaží obejít systém. Občas vám někdo napíše, abyste mu zprostředkovali ubytování mimo Airbnb. Když to není kamarád ani známý, doporučuji do toho nejít. Jde hlavně o vaši bezpečnost. Hosté přijíždějící přes Airbnb jsou registrovaní a mají ověřenou totožnost. Nepouštějte si domů cizí lidi, o kterých nic nevíte,” doplňuje na závěr Lenka.

Co teď?

Už víte skoro vše, co potřebujete. Začněte. Ladit k dokonalosti můžete za pochodu.

Určitě si přečtěte Lenčin článek Na volné noze a projděte si informace přímo na webu Airbnb.

Chcete si nejdřív bydlení přes Airbnb vyzkoušet?

Zaregistrujte se přes tento odkaz -> bit.ly/bibleairbnb <- a nejen, že dostanete přes 725 Kč slevu na první pobyt, ale ještě tím podpoříte vznik dalších článků na Travel Bibli.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Adam Motvička 26.4.2016 v 13:53 - Odpovědět

    S tím daněním je to složitější. Nejedná se v podstatě o “pronájem”, ta definice se na to nestahuje. Správně je to “hotelová služba”, a tak by se AirBnb i mělo danit. Jenže to zase znamená úplně jiná kolaudace, hygiena, … Takže je to ve výsledku šedá ekonomika stejně jako Uber.

  2. Martin Klečka 2.5.2016 v 14:11 - Odpovědět

    Dobrý den,
    po kliknutí na bit.ly/bibleairbnb se mi zobrazuje sleva pouze 473 Kč namísto 800 Kč. Kde dělám chybu?

    • Matouš Vinš 2.5.2016 v 15:33 - Odpovědět

      Vůbec nikde, výše slevy závisí na libovůli Airbnb a zdá se, že ji opět snížili na původní částku. Jdu to opravit.

  3. Sandra Überall Šilhanová 27.7.2018 v 12:32 - Odpovědět

    Dobrý den, máte v článku již neplatné a chybné informace o legální stránce Airbnb – můžete tím hodně lidem způsobit problémy. Ministerstvo financí vydalo v roce 2017 pokyny, dle nichž se airbnb nemůže uplatňovat jako příjem z pronájmu dle par. 9, ale jako živnost, ubytovací činnost. Jsou zde zcela jiné (mnohem složitější) podmínky, plus nutnost platit DPH z poplatku airbnb. https://travelbible.cz/airbnb-hostitelstvi/

    • Matouš Vinš 10.8.2018 v 15:18 - Odpovědět

      Díky za upozornění a omlouvám se za chybu, zmínku o paragrafu 9 jsem úplně smazal. Nejsme daňoví poradci a právě proto ve článku od začátku na daňového poradce odkazujeme.