Dík Airbnb už jsme v týmu Travel Bible bydleli v součtu hodně přes rok a utratili stovky tisíc korun. Ale co je důležitější – potkali jsme spoustu skvělých hostitelů, bydleli na nádherných místech, zažili nezapomenutelné věci a občas se také poučili, že takhle ne. Přinášíme vám tipy, jak přes Airbnb vybrat to nejlepší bydlení, ať nemusíte opakovat naše chyby.

Co je Airbnb?

Airbnb je webová aplikace s nabídkami bydlení z celého světa. Bydlení, které má k hotelové sterilitě a nudě většinou dost daleko. Své nemovitosti na Airbnb totiž nabízí obyčejní lidé – často jde o jejich vlastní domov.

Můžete tedy přenocovat v pěkném historickém apartmánu v centru Paříže, v karavanu na zahradě jednoho z domů v Melbourne, sdílet s majiteli velký statek na rumunském venkově nebo si na měsíc pronajmout luxusní vilu u moře. Díky referencím ostatních uživatelů máte jasno, do čeho jdete. Vyberete si s téměř jakýmkoliv rozpočtem – od stokorun po desítky tisíc na noc.

Pokud vyberete správně, může být samo bydlení jedním z nejlepších zážitků celé cesty. Hlavně díky skvělým hostitelům. Ukážeme vám, jak na to.

Tip Travel Bible: Airbnb také zprostředkovává i zážitky. Takové, ke kterým se jako běžný turista nedostanete. Komentovaná prohlídka nejlepších graffiti, lekce vaření a ochutnávka tradičního korejského jídla, půlden s organizací, která rozdává jídlo potřebným v San Franciscu, poznávání Paříže s komunitou longboarderů.

Teď už pojďme k tipům, jak vybírat

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Na jak dlouho hledáte?

Nejprve si ujasněte, jestli potřebujete bydlení na pár dní, nebo třeba na měsíc. Způsob výběru se bude hodně lišit.

Na Airbnb naštěstí najdete jak krátkodobé, tak až několikaměsíční pronájmy, nejlépe ale jeho výhod využijete v rozmezí třech dní až dvou měsíců. V některých lokalitách spíše jen na měsíc a méně.

Při dvoudenním pobytu v Amsterodamu nemá smysl bydlet na okraji města. Při několika týdnech vám to ale ušetří spoustu peněz – na kole se přitom dostanete všude.

Stejně tak na pár dní nemusíte řešit kuchyni. V mnoha městech vám ale během týdne ušetří desítky, mnohdy i stovky eur.

Tak jako tak, dlouhodobější bydlení vám umožní srazit cenu za noc dolů. My jsme se zamilovali do slow travellingu, takže nás často zajímají pronájmy na celý měsíc. Za tu dobu se i u bydlení projeví výrazné slevy.

Airbnb má na takové pronájmy dokonce speciální stránku – airbnb.com/sublets. Najdete na ní byty a pokoje na měsíc a déle za velmi slušné ceny.

airbnb pronájmy

Zajímá vás, jak využít svůj byt či dům, zatímco jste na cestách? Napsali jsme i podrobný návod, jak ho nechat vydělávat přes Airbnb.

Jak vybrat nejlepší místo a hostitele na Airbnb?

Dražší ne vždy znamená lepší. Abyste z Airbnb dostali co nejlepší poměr cena/výkon, zaměřte se na následujících sedm bodů:

 1. Najděte vhodnou lokalitu pro váš pobyt
 2. Rozhodněte, jestli chcete bydlet sami, nebo spolu s hostitelem
 3. Přečtěte si popis – pořádně
 4. Projděte si reference – pozitivní i případné negativní
 5. Zkoukněte fotky a přesvědčte se, jestli jsou ověřené
 6. Pročtěte podmínky ubytování a případného storna
 7. Podívejte se, jestli je hostitel aktivní

Vezmeme to hezky postupně.

1. Na lokalitě záleží

Na Airbnb můžete snadno hledat podle mapy. Využijte toho. Není nic mrzutějšího, než ušetřit pár stovek za bydlení, jenže bydlet v nudné čtvrti a nakonec ještě výrazně víc utratit za dopravu.

Předem zjistěte, která část města vám bude vyhovovat. Centrum bývá dražší, neplatí to ale vždy. My máme nejraději podobné čtvrtě jako Vinohrady, Žižkov či Holešovice. Nedaleko od centra, přesto mimo běžný turistický blázinec.

Přibližte si na mapě danou čtvrť a Airbnb vám začne zobrazovat bydlení jen v ní.

2. Chcete byt pro sebe, nebo ho raději sdílet s hostitelem?

Nastává čas využít první filtry. V první řadě cena. Kolik chcete maximálně utratit za noc? Omezte částku posuvníkem Cenové rozpětí v horní nabídce.

U jakých částek naopak vidíte, že se zobrazují jen sdílené pokoje? Téměř vždy tam vyjde lépe hostel, omezte proto hledání i zespodu. Totéž platí pro případ, že chcete něco trochu víc „fancy“.

Kolik vás bude? Chcete celý byt či dům, nebo vám nevadí s někým ho sdílet?

filtrování na airbnb

Tady to nekončí, filtrovat se dá ještě dál. Jak?

 • Podle čtvrti (Ano, jde to i přes filtry.)
 • Podle počtu ložnic, koupelen a lůžek
 • Podle vybavení
 • Podle vychytávek navíc (Chcete bazén? Vířivku? Posilku? Výtah? Potřebujete parkování?)
 • Podle pravidel (Máte psa? Chcete v bytě kouřit?)
 • Podle jazyka hostitele (Ne vždy umí anglicky.)

3. Přečtěte si popis. Pořádně

Asi jste již pár míst vybrali. Možná podle názvu, lokality, úvodní fotky. Teď je čas pořádně pročíst jejich popis – ať nečekáte něco, co nedostanete. Anebo předem objevíte skrytá kouzla.

Tip na začátek: Pokud popis není v angličtině a vy nemluvíte jazykem hostitele, ruce pryč. Ne že by vám popis nepřeložil překladač. Jenže komunikace s hostitelem by se mohla zvrhnout v sérii nedorozumění. On by totiž také používal překladač…

Na co koukat?

Budete bydlet s hostitelem?

Jde-li o celý byt či dům, tento bod přeskočte. U sdílených bytů je to ale zásadní. U hostitele máte celkem jistotu, že vás nebude rušit ani dělat nepořádek v kuchyni. Nebo se to přinejmenším dočtete v referencích dopředu.

Pokud ale máte sdílet byt s jinými hosty, nikdy nevíte, kdo přijede. Občas je to dost nepříjemné, jindy naopak potkáte skvělé lidi.

Kdybyste tuto informaci v popisu nenašli, přitom ale zůstáváte o něco déle, určitě se hostitele předem zeptejte.

Přítomnost hostitele navíc většinou znamená mnohem lepší zážitky i tipy, kam se podívat. Kdybyste potřebovali například koupit správné léky v lékárně či pochopit systém místních autobusů, nebo abyste se dostali na nějaké méně běžné místo, hostitel rád pomůže.

Pozor: Čím dál častěji narážíme na byty „Strictly female guests only“. Ne všechny ženy si do bytu pustí cizí chlapy. :-)

Více informací o lokalitě

V dobře napsaném popisu najdete i důležité informace o tom, co vše seženete přímo v okolí bydlení, kam se případně podívat a jak je to s veřejnou dopravou. Měli byste se dovědět, jestli je poblíž obchod s potravinami a alespoň pár restaurací, jak dlouho trvá cesta do centra a jestli se dá něco dělat přímo v okolí, když se vám zrovna nechce vláčet přes půl města.

Hodí se i informace o dopravě z/na letiště.

Jak je popis napsaný?

I odfláknutý popis mnohé o hostiteli vypoví. Takovým místům se raději vyhněte.
Přikládáme příklady, jak by to nemělo, nebo naopak mohlo vypadat.

Takto určitě ne.

Tady víte, že si s popisem dal hostitel práci. Toto jsou první dva odstavce z 20. Pro pokračování na popis klikněte.

Jaké je vybavení?

Obzvlášť u delších pobytů by vás mělo hodně zajímat, co všechno v bytě můžete využívat. Vybavení najdete vypsané pod popisem, tak často i přímo v textovém popisu.

Po čem určitě koukat?

 • Základy – hlavně ručník
 • Kuchyň – aby v ní šlo opravdu vařit (pokud chcete vařit), někdy je tam jen mikrovlnka
 • Internet
 • Topení/klimatizace, je-li to potřeba
 • Pračka
 • Fén
 • Výtah

Jak probíhá check-in a check-out?

Airbnb není hotel. Nečekejte nonstop recepci. Čím dál víc hostitelů využívá nějakou formu self-check-in – například schránku s kódem, po jehož zadání vám vypadne klíč, případně přímo zámky na kód. Je to velká výhoda hlavně v případě, kdy nevíte, v kolik hodin přesně dorazíte, případně přijíždíte pozdě večer/brzy ráno. Ušetří to nervy jak vám, tak hostiteli.

U naprosté většiny nabídek se s hostitelem bez problémů domluvíte na check-in téměř v jakýkoli čas, občas ale narazíte na jasně vymezené časy. Nemějte to hostitelům za zlé – také chodí do práce a chtějí normálně žít. Myslete na to, ať nepříjemně nečekáte 3 hodiny u dveří, než se hostitel vrátí ze zaměstnání.

Kdo vás hostí?

U každé nabídky najdete informace o hostiteli i jeho fotku. Po rozkliknutí se vám ukáže celý profil s hodnocením všech jeho nabídek. Když bydlíme ve sdílených bytech, často hledáme hostitele s podobnými koníčky a zájmy.

Je škoda být ubytovaný u místních a nedomluvit se. Zapracujte na svých jazykových možnostech s online kurzem Angličtina na cesty.

4. Využijte reference

Čím dál častěji čteme pár referencí ještě předtím, než se pustíme do popisu a fotek. O bydlení totiž vypoví úplně nejvíc a odhalí i důležité drobnosti, které se v popisu nedočtete. Navíc zjistíte, co čekat od hostitele.

Jak najít ty nejrelevantnější? Pokud je jich hodně, vybírejte nejaktuálnější a pokud možno delší.

Ne všechny negativní reference jsou doopravdy negativní – lidi si v dnešní době hodně vymýšlí a čekají vzdušné zámky za pár stovek na noc – pokud jich je ale víc, raději je pozorně pročtěte. Pokud se v nich opakuje něco, co vám vadí, hledejte dál.

Co v referencích hlavně hledat?

 • Informace o hostiteli a jeho komunikaci
 • Jak je na tom čistota
 • Informace o lokalitě
 • Zmínky o hluku
 • Zmínky o posteli
 • Informace o vybavení

Co když je referencí málo, nebo žádné? Nemusí to vadit, samozřejmě ale máte mnohem menší jistotu, do čeho jdete. Pokud nechcete riskovat, hledejte bydlení s alespoň třemi referencemi za poslední půlrok.

5. Jaké jsou fotky?

Pořádně si prohlédněte fotky – získáte z nich jasnou představu, co od ubytování čekat. Hostitelé si mohou přímo od Airbnb nechat udělat fotky profesionálem a naštěstí toho využívají čím dál častěji.

Pokud naopak narazíte jen na pár nepovedených fotek z mobilu, raději hledejte dál. Opět to o majiteli napovídá, že hostitelství nemyslí až tak vážně.

6. Podmínky a případné storno

Pročtěte si pozorně „Pravidla domu“. Většinou se týkají kouření, dětí, párty, domácích mazlíčků a času příjezdu.

Někdy ale hostitel přidává i další – třeba o využití kuchyně a dalších spotřebičů, přístupu do dalších prostor domu (např. na zahradu) nebo o nošení bot v bytě.

Nezapomeňte se podívat i na storno podmínky. Airbnb rozlišuje několik typů, zjednodušeně je můžeme rozdělit na flexibilní, mírné a přísné. Najdete je v boxu s cenami, kde si často můžete zvolit, jestli chcete zarezervovat cenu s možností storna, nebo bez. Více informací najdete také úplně dole na stránce s nabídkou.

storno podmínky airbnb

7. Je hostitel aktivní?

Pokud hostitel neumožňuje Okamžitou rezervaci (najdete v horní nabídce), případně se potřebujete na něco optat, koukněte na index a rychlost odpovědí pod referencemi u profilu hostitele.

Pokud je index nízký (pod 70 %), nebo hostitel odpovídá až za několik dní a vy potřebujete bydlení vyřešit rychle, raději hledejte dál. Většina hostitelů odpovídá do pár hodin.

index odpovědí na airbnb

Jak hodně dopředu rezervovat?

Jde Airbnb využít na poslední chvíli? Určitě ano. Ty nejlepší nabídky ale už budou většinou zabrané.

Rezervace na Airbnb probíhá dvěma způsoby – buď napíšete hostiteli a čekáte na schválení rezervace, nebo ihned díky funkci Okamžitá rezervace (anglicky Instant booking).

Pokud potřebujete bydlení na zítra, je to jasné – využijte okamžitou rezervaci. Ve vyhledávání můžete nastavit, aby se zobrazily jen nabídky s okamžitou rezervací.

Pokud bydlení nepotřebujete ihned, filtr okamžité rezervace vypněte. Získáte větší výběr a možná se dostanete na lepší cenu.

Využijte předběžnou žádost

Vždy máte možnost napsat hostiteli s jen předběžnou žádostí o rezervaci. Hlavně před delším bydlením ji určitě využijte a vyptejte se na vše, co vás zajímá.

Funkce je trochu schovaná – klikněte na „Napiš hostiteli“ pod krátkým popisem nabídky.

Hostitel vám může současně s odpovědí potvrdit žádost a vy pak máte 24 hodin na odsouhlasení jeho pozvání.

Tím se dostáváme k naší oblíbené travelhackingové části. I na Airbnb se totiž cena často dá srazit dolů. Někdy i o desítky procent.

Jak získat co nejlepší cenu?

Lepší cenu na noc získáte několika způsoby:

 • Zůstanete déle, abyste využili týdenní či měsíční slevu
 • O slevu si přímo řeknete a nabídnete hodnotu na oplátku
 • Risknete novou nabídku bez referencí
 • Budete bydlet dál od turistického centra
 • Přijedete mimo sezonu

Z čeho se skládá cena?

Než budeme cenu srážet dolů, je dobré pochopit, z čeho se vlastně výsledná cena skládá. S některými částkami totiž hýbat lze, s některými ne.

V ceně jsou nejčastěji krom samotné ceny za pobyt zahrnuty:

 • Poplatky za úklid
 • Servisní poplatky Airbnb
 • Místní daně
 • Poplatky za hosty navíc

S poplatky Airbnb a místními daněmi nic nevymyslíte. Poplatek za úklid se také nemění, což je užitečné vědět. Při pobytu na jednu noc totiž může (zcela úmyslně) činit až 50 % celkové ceny. Takhle bydlet na jednu noc nechcete – a dost pravděpodobně to nechce ani majitel. Raději hledejte bydlení s nižším poplatkem, kde za jednu noc získáte lepší hodnotu.

S poplatkem za hosty navíc je to nejzajímavější. Proč?

 1. U dětí vám ho majitel často odpustí (Napište mu.)
 2. Pokud se k vám někdo přidá jen na část pobytu, je nesmysl platit za něj celou dobu – domluvte se podrobněji s majitelem (Airbnb tohle neumí nastavit automaticky.)

Bydlete dlouho

Jestli jste ještě nečetli náš článek o Slow Travellingu – pomalém cestování, je načase jej teď uložit a hodně brzy se k němu vrátit. Pomalé cestování totiž přináší spoustu výhod. Mimo jiné vám ušetří pěkné peníze za bydlení.

Mnoho Airbnb hostitelů nabízí automaticky slevu na pobyty delší než týden a pobyty delší než měsíc. Jakmile budete rezervovat na dostatečně dlouhé období, určená částka se vám sama odečte.

Co když jedete na 6 dní? Nebo 27? Anebo hostitel žádnou dlouhodobou slevu neuvádí? Nezoufejte, často stačí napsat si o ni (stejným způsobem, jakým poptáváte další informace – pomocí předběžné žádosti).

Pro hostitele je málokdy výhodnější ubytovat za měsíc 10 různých lidí než jednoho se slevou. Zejména mimo hlavní sezonu a mimo extrémně žádané turistické lokality vám většinou kývnou a slevu poskytnou.

Vyjednejte slevu navíc

Když budete dostatečně drzí, možná získáte slevu i jen na pár nocí. Největší šanci máte u last-minute žádostí v případě, že poptávka v daném místě není příliš vysoká a je v něm konkurence.

Můžete zahrát na city a napsat hostiteli, že jeho nabídka se vám líbí nejvíc, ale tlačí vás rozpočet a hned vedle máte několik levnějších variant. Neslibujeme zázraky, ale občas to zabere. Pro hostitele je pořád lepší místo alespoň nějak zaplnit, než aby zůstalo prázdné.

Mnohem lepší je ale možnost, kdy máte co nabídnout na oplátku.

Umíte dobře fotit a máte s sebou kvalitní fototechniku? Výborně. Vyberte několik nabídek s horšími fotkami a nabídněte, že jim výměnou za slevu či noc zdarma nafotíte nové, mnohem lepší.

Kvalitní fototechnika se na cestách dost pronese. Přečtěte si Vychytávky pro fotografy (nejen) na cestách a inspirujte se od profesionálních fotografů.

Zvládnete namísto popisu z Google Translate napsat vše perfektní angličtinou? Dejte to hostiteli vědět.

Můžete hostiteli uvařit skvělou večeři? I to občas zafunguje.

Pokud budete pozorně pročítat popisy nabídek a zapojíte kreativitu, můžete snadno přijít i na další možnosti, co hostitelům výměnou za slevu nabídnout.

Máte nápady? Něco netradičního, co vám už zafungovalo? Podělte se do komentářů.

Hledáte typicky českou drobnost, která by vašeho hostitele potěšila? Inspirujte se v článku 10 typicky českých dárků, které potěší v zahraničí

Zkuste nové hostitele

U nových nabídek sice logicky nenajdete reference, ale zato máte téměř 100% jistotu, že dostanete výrazně lepší cenu, než kdybyste tam bydleli jako padesátý host.

Navíc se často stane, že o vás nový hostitel pečuje jako vlastní babička. Jen párkrát se stalo, že by nás hostitel uvítal večeří – většinou šlo právě o nadšené nováčky.

I když vám nevadí trocha riskování, rozhodně využijte možnosti předem poptat vše, co vás zajímá. Hostitele si v komunikaci zároveň „oťuknete“.

Hledejte i mimo centrum

Hostitelé mimo nejžádanější čtvrtě logicky nabízí nižší ceny. A co teprve v místech, kam turisté běžně nejezdí. Přitom většinou není vůbec složité dostat se k nim. Poslouží vám tak nejen jako základna pro poznávání destinace, ale současně objevíte i kousek země, kam byste se jinak asi nepodívali.

Podobné nabídky často mají velmi dobře popsané, jak se do místa bydlení dostat. Podívejte se na popis – co se zdá příliš daleko, může být jen 15 minut přímým vlakem. Petrův dům v Řeporyjích úplně na okraji Prahy je typickým příkladem. A v Úvalech kousíček za Prahou jsem našel několik bydlení za hubičku, přitom je to 25 minut a maximálně 41 Kč přímo do centra.

Najděte si auto na Rentalcars

Na co si na Airbnb dávat pozor?

Airbnb nás málokdy zklame. Když už, většinou za to můžeme sami – nepročteme pořádně popis a reference nebo se nedoptáme na to, co nás zajímá. Nač dávat pozor nejvíce?

1. Neúplný popis

Zopakuji – odfláknutý či neúplný popis je většinou známkou, že to hostitel nemyslí úplně vážně.

2. Divná komunikace

Chcete se doptat na pár drobností, jenže z odpovědi hostitele nechápete, co chtěl sdělit? Nebo na vás celá komunikace působí zvláštně? Většinou je to jasné varování před dalšími problémy, které mohou nastat. I proto raději ještě jednou – hlavně u delších pronájmů napište hostiteli před tím, než potvrdíte rezervaci. A věřte své intuici.

3. Není cena za 6 dní vyšší než za týden?

Stává se to často. Jakmile je totiž týdenní sleva 15+ procent, platíte za 6 dní víc než za týden. Není lepší rezervovat 7 dní a odjet o den dřív? Nebo si říct o slevu i na 6 dní? Anebo trochu pozměnit plán a ten den navíc zůstat?

4. Nerezervujete sdílený byt, když chcete soukromí?

Berete partnera/partnerku na romantickou dovolenou? Máte rádi své soukromí a neradi sdílíte třeba jen koupelnu s cizími lidmi? Pak raději rezervujte celý byt.

5. Platby a komunikace mimo Airbnb

Reklamace a požadavky na podporu Airbnb vycházejí pouze z komunikace a plateb přímo na platformě Airbnb. Nenechte se od hostitelů přemluvit ke komunikaci například přes WhatsApp či Line. Ano, možná je to jednodušší, ale většinou to zavání problémem. Matoušovi se to už jednou vymstilo. Už vůbec nikomu neposílejte „zálohu” na účet. Více se dočtete přímo na webu Airbnb.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Další tipy

Na závěr několik drobností, které mohou ušetřit hodně peněz nebo vám zajistit mnohem lepší zážitek.

Lákají jí vás dlouhodobější pobyty na jednom místě v zahraničí? Zkuste House sitting – bydlení zdarma tak trochu jinak.

Co znamená status Superhost?

Už přímo ve filtrech vyhledávání můžete zakliknout, že chcete bydlení od tzv. superhostitelů. Ve výsledcích vyhledávání je poznáte podle červenožlutého odznaku.

superhostitel airbnb

Co tento status znamená? Garanci kvality. Superhostitel u jedné nabídky poskytne minimálně 10 pronájmů za rok, díky čemuž máte jistotu dostatečné zkušenosti. Minimálně 80 % jeho hodnocení musí dosáhnout 5 hvězdiček, odpovídá na alespoň 90 % žádostí a reaguje velmi rychle. Jen zřídka někomu zruší již potvrzenou rezervaci.

Pokud pro vás není rozhodujícím faktorem cena či lokalita, rozhodně doporučujeme po odznacích superhostitelů koukat.

Kuchyně

Jedna z největších výhod Airbnb oproti penzionům a hotelům je pro nás možnost vařit si. Hlavně u dlouhodobých pobytů díky kuchyni ušetříme spoustu peněz. I taková maličkost jako ranní míchaná vajíčka vám například v Berlíně ušetří oproti kavárně kolem 10 € na osobu.

Ne všichni vám ale na Airbnb umožní vaření. Občas dokonce i v případě, že kuchyni mají. Naštěstí to vždy napíšou do popisu. Informace o vybavení kuchyně hledejte spíše v referencích, případně se doptejte. Už několikrát se nám stalo, že hostitel sliboval vybavenou kuchyni, nakonec se ale ukázalo, že nemá ani jeden pořádně ostrý nůž či pánev, kam se vejde víc než jedno volské oko. Což je při dvoutýdenním pronájmu velmi mrzuté.

Další užitečné vybavení

Nejen kuchyně dokáže ušetřit spoustu peněz a starostí. Co ještě při hledání bydlení hodně oceníme?

 • Pračku
 • Předplacenou kartu na MHD
 • Kolo
 • Redukce na evropské zásuvky, je-li to třeba
 • Stůl a židli (vhodné k práci)
 • Kávovar
 • Filtr na vodu

Co když hostitel nabízí více pronájmů?

Spousta lidí pojala Airbnb jako velmi dobrý byznys. Proč ne? Pokud dodržují zákony a nedělají problémy těm, kteří pronajímají jeden volný pokoj proto, že rádi potkají nové lidi, ať je klidně Airbnb živí.

Jakmile ale vidíte, že hostitel pronajímá například 6 různých bytů, připravte se na to, že pravděpodobně přijdete o to nejlepší z Airbnb: osobní přístup a možnost poznat město jako místní.

Pište užitečné reference

Po každém pobytu vám Airbnb pošle k vyplnění jednoduchý formulář, kde se můžete podělit o zkušenost. Pokud se vám na bydlení něco nelíbilo, nenechávejte si to pro sebe – díky zpětné vazbě se v první řadě může zlepšit hostitel, navíc ostatním pomůžete s výběrem. Vypíchněte v referenci i několik drobností, které vás naopak mile překvapily, i to ostatním pomůže.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pronajměte své bydlení, zatímco jste na cestách

Airbnb můžete využít i jako hostitelé. Ideálně v době, kdy jste sami na cestách. Třeba vám velkou část cesty zaplatí. Spolu s několika zkušenými hostiteli jsme do rozsáhlého návodu sepsali vše, co potřebujete o hostitelství vědět. A k tomu přidáváme hned pár dalších užitečných odkazů.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Zuzana 21.8.2017 v 20:50 - Odpovědět

  Ahoj,
  super článek! Chtěla bych se zeptat, jestli jde stále využít slevu na airbnb? Zkoušela jsem to a nejde mi to.
  Díky moc!

  • Petr Novak 21.8.2017 v 22:30 - Odpovědět

   Pokud jsi tam už měla účet tak zpětně sleva využít nejde. Pokud sis ho přes ní založila tak jde, ale ubytování musí být za víc než tuším 80 EUR. Nebo tak něco.