Aljaška je země mnoha tváří – drsná kráska, krajina ledu, půlnočního slunce i magické polární záře. Rozlohou je zhruba 22x větší než Česká republika, ale nežije tu ani milion stálých obyvatel. S návštěvou Aljašky pochopíte pravý význam slova divočina.

Jak ji ale nejlépe poznat na vlastní pěst a nezaleknout se nástrah divoké přírody? V tomto průvodci najdete praktické info ohledně dopravy, peněz, ubytování i nejlepších zážitků, které na Aljašce můžete vyzkoušet. Pojďte si s námi naplánovat tu nejlepší dovolenou.

Aljaška na podzim

Proč jet na Aljašku

Pokud milujete panenskou, člověkem nedotčenou přírodu, není moc krásnějších míst na světě než Aljaška. Čekají na vás dechberoucí scenerie, hory, kterých je tu tolik, že ani nemají jména, ledovce… a divoká zvířata prohánějící se po stráních, ale také třeba přímo vedle silnice. Místní obyvatelé jsou navíc jedni z nejmilejších a nejochotnějších lidí, které můžete potkat.

Začátkem nebo koncem sezony se můžete stát svědky té nejkrásnější světelné show, jakou člověk může spatřit. Není nic kouzelnějšího než polární září barvitě roztančené nebe. Uprostřed léta je naopak nejlepší doba na horské túry – nemusíte mít strach, že se nestihnete vrátit do setmění, ale místo toho si můžete vychutnat půlnoční západ slunce.

Úžasné barvy v národním parku Denali

Úžasné barvy v národním parku Denali

Jak se na Aljašku dostat

Nejlevněji se na Aljašku dostanete z větších letišť jako je například Frankfurt. Nejčastější společnosti, které na Aljašku létají jsou KLM, Lufthansa, Condor. Dvě hlavní letiště jsou Anchorage a Fairbanks. Ceny za zpáteční letenku z Prahy na jedno z těchto letišť se pohybují kolem 25–30 tisíc korun. S trochou štěstí se dá letenka najít i za 20 tisíc, ale to je už opravdu nejlevnější, co seženete.

Jak se dostat do Frankfurtu? Přečtěte si Jak se snadno a levně dostat na letiště v okolí ČR?

Lodní doprava je oblíbená zejména u návštěvníků, kteří sem míří ze Spojených států. Nejčastěji se dá plavba pořídit jako součást balíčku některé z cestovních kanceláří. Lodě vyrážejí nejčastěji z kanadského Vancouveru a plavba trvá většinou sedm dní. Ceny se pohybují od 15 000 Kč za plavbu.

Hodně Američanů přijíždí na Aljašku z kontinentální části USA vlastním autem. Samotná cesta trvá zhruba čtyři dny, ale většina návštěvníků na cestě tráví delší dobu a jednoduše si z přejezdu udělají road trip. Mít vlastní auto je rozhodně výhoda, protože vzdálenosti jsou obrovské a pokrytí veřejnou dopravou je mimo města minimální.

Jelen karibu

Jelen karibu

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Roční období podle místních: červen = jaro, červenec léto, srpen podzim, všechno ostatní = zima. A opravdu to tak sedí. Na Aljašce jsem pracoval od června do září a za tu dobu jsem poznal úplně všechna roční období.

Na Aljašku se dá jet kdykoli – záleží na tom, co očekáváte. Obecně lze ale říci, že většina cestovatelů vyráží na Aljašku v létě.

Chcete teplo, dobré počasí a extra dlouhé dny? Jeďte v červnu nebo červenci. Ke konci června slunce téměř nezapadá, je jen třeba hodinu šero. Většinu času je to taky jen na kraťasy a tričko (i o půlnoci).

Chcete vidět úžasné podzimní barvy? Jeďte na přelomu srpna a září. Podzimní barvy jsou na Aljašce neskutečné a toho období je jednoznačně nejkrásnější na přírodní scenerie. Trvá to bohužel jen třeba dva týdny, rychle přijde zima. Navíc začíná polární záře. Nevýhoda je, že v tomto období už většinou bývá horší počasí.

Chcete vidět polární záři? Nejlepší je samozřejmě zima. Nicméně už ke konci srpna začíná být polární záře velice aktivní. My viděli první už 6. srpna (silnější tak od 20. 8.) a začátkem září byla aurora vidět už téměř každou druhou noc.

Chcete vidět neskutečné zimní scenerie? Zima je na Aljašce také nádherná, ale není snadné tam žít ani cestovat. Zaprvé je opravdu velká zima (–50 °C není výjimkou), zadruhé je dlouhá tma – jsou třeba jen čtyři hodiny světla denně. Zatřetí je také velice složitá doprava. Cesty, které trvají v létě dvě hodiny, jsou v zimě i na šest hodin.

Nádherné podzimní barvy

Nádherné podzimní barvy

Víza a podmínky vstupu

Pro Českou republiku platí bezvízový styk s USA v rámci režimu ESTA (elektronický systém cestovní registrace). Více informací najdete zde. Žádost o ESTA podávejte přes oficiální stránky americké vlády. Stránky jsou k dispozici i v češtině. Pozor dejte na jiné weby, které ESTA také zprostředkovávají – v drtivé většině případů si účtují poplatky za vyřízení.

  • ESTA platí pro turistické, služební a tranzitní cesty do 90 dnů.
  • Za ESTA zaplatíte zhruba 330 Kč (14 $).

Pokud plánujete být v USA déle, žádost o dlouhodobá víza můžete podávat na stránkách americké ambasády.

Kenai Fjords National Park

Kenai Fjords National Park

Peníze a přibližné ceny

Aljaška se řadí mezi nejdražší oblasti USA a je třeba s tím počítat. Měnou je americký dolar a bankomaty bez problémů seženete ve městech i odlehlejších turistických oblastech. Kartou se dá platit téměř všude – krom třeba MHD autobusů, kde potřebujete přesnou hotovost.

S jakou kartou vyrazit? Přečtěte si Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Denní rozpočet se liší s ohledem na to, kde a jak budete většinu času spát. Mnoho cestovatelů si půjčuje auto/karavan, čímž lze výrazně srazit náklady na ubytování.

  • Bydlení: v hostelu od 550 Kč, v guest house od 1000 Kč a 3* hotel seženete od 1400 Kč.
  • Jídlo: v levnější restauraci 350 Kč.
  • Pití: 0,3l balená voda 35 Kč, točené pivo v restauraci 115 Kč, třetinka pivo plech 30 Kč, 0,7l víno 300 Kč.
  • Benzin: 16 Kč za litr (pozor, na benzinkách jsou ceny za 1 galon).
  • MHD: Anchorage 45 Kč, Fairbanks 33 Kč, celodenní jízdenka 66 Kč.
  • Vstup do muzea: 260 Kč.

Běžné potraviny rozhodně nakupujte ve velkých řetězcích jako Walmart, kde jsou ceny ještě celkem přijatelné. Na malých vesnicích jsou ceny opravdu vysoké. Základní ceny můžete porovnat na stránce Numbeo.com.

Jízda na koňském dostavníku

Jízda na koňském dostavníku

Lokální doprava

Vlaky

Cestování vlakem je dražší a o něco pomalejší než autobusem. Rozhodně je to ale zážitková jízda. O tom, že projet se vlakem opravdu stojí za to, můžete číst zde. Jízdenky a informace najdete on-line.

Autobusy

Pokud se chystáte cestovat autobusem, nejlevnější varianta je Alaska Shuttle. Pamatujte ale, že svůj lístek musíte zarezervovat předem on-line.

Auta

Půjčení auta je na Aljašce celkem drahé. Vyplatí se využít některý z carsharingových systémů.

Výhodou cestování autem je benzin levnější než v Evropě. Zas ale jsou tam obrovské vzdálenosti, takže člověk stejně utratí víc.

Najděte si auto na Rentalcars

Letecká přeprava

Oblíbené jsou zejména vyhlídkové lety kolem vrcholu Mt. Denali. Zarezervovat si můžete i přistání na ledovci. Ceny takových letů se pohybují kolem 12 000 Kč na osobu. Jednosměrná letenka z Anchorage do Fairbanks se dá sehnat zhruba za 2000 Kč.

Stopem

Stopování můžeme všem maximálně doporučit, nejednou nám zastavilo hned první auto a průměrná doba čekání je takových 10–15 minut. Zastavují jak místní, tak cestovatelé a mnohokrát se navíc dozvíte zajímavé informace. Stopování zde funguje skvěle také proto, že Aljaškou vede víceméně jedna hlavní silnice a většina lidí tak má stejnou cestu jako vy. Lépe se nám osvědčilo stopování bez cedule.

Kola

Kola si může půjčit ve Fairbanks, kde najdete hned několik půjčoven. Za první hodinu zaplatíte přibližně 155 Kč, za každou další 110. V Anchorage se kola dají půjčit ve sportovních obchodech nebo půjčovnách.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Taxíky

Taxislužba je na Aljašce poměrně drahá. Pro Anchorage existuje šikovná stránka, která vám spočítá cenu z místa A do místa B.

MHD

Veřejná doprava je ve městech Anchorage a Fairbanks celkem levná. Autobusy se platí jednorázově. Jedna jízda v Anchorage stojí 45 Kč (2 $), celodenní permanentka 110 Kč (5 $). Ve Fairbanks pak jízda 33 Kč (1,5 $) a permanentka 66 Kč (3 $).

Trasy a jízdní řády je nejjednodušší vyhledávat na Google mapách, případně na webech Anchorage, Fairbanks.

Tím ale nízké ceny končí. Veškerá doprava po Aljašce je jinak velice drahá. Vzdálenosti jsou velké a obecně je po hromadné dopravě malá poptávka.

Cesta vlakem nádhernou krajinou je velký zážitek

Cesta vlakem nádhernou krajinou je velký zážitek

Výlety s místními

Další možností, jak poznat Aljašku i mimo turistická místa, je vyrazit na organizované výlety s místními. Odpadne vám veškerá starost s dopravou a zažijete i netradiční zážitky jako třeba pozorování velryb, výlet na psím spřežením nebo pozorování polární záře z těch nejlepších míst.

Powered by GetYourGuide

Jídlo

Jestliže budete chtít vyzkoušet tradiční aljašské speciality, sáhnete hlouběji do kapsy. Aljašská kuchyně je skvělá zejména pro milovníky masa, ale i pro vegetariány se vždy něco najde. Lov je tu stále velice populární, takže v restauracích najdete zvěřinové speciality, mořské plody a ryby. Co tedy vyzkoušet?

  • King crab – aljašský krab královský je opravdovou pochoutkou, také si ale za něj pořádně připlatíte. Za jednoho kraba dáte v přepočtu kolem 1100 Kč.
  • Caribu chilli – další tradiční jídlo, kterému dává jedinečnou chuť právě maso z jelena karibu.
  • Grilled salmon – není nad čerstvého lososa. Pokud jste milovníci ryb, není o čem rozhodovat. Čerstvý aljašský losos chutná mnohem lépe než losos, kterého můžete sehnat u nás.
  • Reindeer burger – když chcete vyzkoušet netradiční burger, proč ne právě sobí?
  • Alaska Seafood Etouffee – jednoznačná volba pro milovníky mořských plodů a krevet.
  • Alaskan Halibut – další z výborných aljašských ryb.
  • Reindeer sausage – sobí klobása je cenově nejdostupnější variantou, pokud byste rádi vyzkoušeli sobí maso.
  • Wild berry dessert – na Aljašce roste mnoho lesního ovoce a dezerty z něj jsou opravdu výborné.
  • Moose steak – steak z losa považujeme za nejlepší maso, které jsme kdy ochutnali. Rozhodně stojí za to vyzkoušet. Problém je, že v běžné restauraci se nedá sehnat, protože zvěřina se nesmí přímo servírovat hostům. Je potřeba to domluvit s někým z místních obyvatel, kteří mají většinou plné mrazáky losů.
Losí rodinka přímo před domem

Losí rodinka přímo před domem

Ubytování

I díky složitější dopravě mezi městy je na Aljašce lepší naplánovat si další kroky a ubytování dopředu. Možností máte celou řadu – od luxusních hotelů v městech jako jsou Anchorage, Fairbanks nebo Juneau, B&B a útulné rodinné penziony roztroušené po celém státě až po chaty uprostřed ničeho.

  • Bed & Breakfast: Pro intimnější a osobnější zážitek si můžete vybrat ubytování v jednom z mnoha Bed and Breakfast (B&B) nebo penzionů. Hostitelé jsou obvykle ochotni sdílet své znalosti a tipy na nejlepší místní atrakce, výjimkou nejsou ani posezení u ohně a jiné aktivity, při kterých můžete nakouknout pod pokličku místní kultury.
  • Chaty v divočině: Pro pravé dobrodruhy nabízí Aljaška možnost ubytování v odlehlých chatách uprostřed neposkvrněné přírody. Tyto chaty často vyžadují trochu plánování a přípravy, ale zážitek z noci v divočině je nepřekonatelný.
  • Kempování: S nepřeberným množstvím státních parků a přírodních rezervací je kempování jednou z nejlepších možností, jak skutečně prožít aljašskou divočinu. Kempy nabízejí různé stupně vybavenosti, od základních tábořišť po plně vybavené kempy s veškerým komfortem.

Nemoci a hygiena

Aljašku lze po této stránce zařadit mezi jednu z nejbezpečnějších oblastí. Chytit tu můžete maximálně tak rýmu, proto nepodceňte oblečení. Nejsou vyžadovaná ani doporučovaná žádná specifická očkování. Pokud se chystáte pít vodu v přírodě, určitě si přibalte filtr a vyhněte se ledovcovým řekám. Voda z kohoutku je pitná na celé Aljašce.

Nejvíc komárů je na jihu kolem Juneau a na severu za polárním kruhem. V oblasti, kde jsem pracoval (kolem parku Denali), jich bylo překvapivě málo. Velká výhoda ale je, že nepřenáší nemoci.

Obecné informace o zdraví na cestách najdete v článku Jak si na cestách udržet pevné zdraví?

Monumentální nejvyšší hora Severní Ameriky – Denali (6190 m n. m.)

Monumentální nejvyšší hora Severní Ameriky – Denali (6190 m n. m.)

Bezpečnost

V dnešní době všemožných teroristických útoků a přírodních katastrof bych si troufl říct, že Aljaška je jedno z bezpečnějších míst na světě. Nesetkal jsem se s tím, že by někde někoho okradli. Lidé jsou tu neskutečně milí a nápomocní. Hodně jsme stopovali, celkem jsme jeli v asi 50 různých autech a nikdy jsme se necítili v nebezpečí.

Nějaká rizika ale na Aljašce samozřejmě jsou.

Zvířata

Na Aljašce žije opravdu hodně divokých zvířat. Není výjimkou potkat medvěda přímo na silnici nebo losa na cestě. Je proto potřeba dodržovat základní pravidla:

  • Dělejte rámus – v Česku jsme nabádáni být v lese potichu a nerušit přírodu. Na Aljašce (a kdekoliv, kde jsou divoká zvířata) je to přesně naopak – je potřeba být hlučný (hlasitě se bavit, tleskat atd.). To proto, aby o vás zvířata věděla a nepřekvapili jste je. Medvěd na člověka jen tak nezaútočí. Nicméně jedním z důvodů útoků je nečekané překvapení, proto je potřeba, aby o vás medvěd věděl už z dálky.
  • Chodit ve skupině – nikdy údajně nebyl zaznamenán útok medvěda na skupinu 3 a více lidí.
  • Nosit bear spray – velký pepřový sprej určený přímo na medvědy. Kdyby už náhodou k útoku došlo, může vám zachránit život. My jsme ho naštěstí nikdy nemuseli použít. Cítíte se ale mnohem bezpečněji, když ho máte u sebe.
  • Neutíkat – pokud už se dostanete do blízkosti medvěda, nikdy neutíkejte! V medvědovi se pak probudí lovecký instinkt a zaútočí na vás. Je potřeba ustupovat pomalu.
  • Nechodit blízko – toto pravidlo platí hlavně v souvislosti s losy. Mnoho lidí bylo zraněných losem, protože k němu šli moc blízko. Los vypadá na první pohled jako nevinné zvíře, ale je to přesně naopak. Je mnohem nebezpečnější než medvěd.
  • Nenechávat jídlo ve stanu ani v autě – vždycky všechno jídlo vyndejte a dejte aspoň 100 metrů od místa, kde stanujete. Jídlo může zvířata přilákat, ale pokud je dostatečně daleko, o vašem stanu zvíře vůbec nemusí vědět.

Počasí

Na Aljašce je počasí opravdu hodně proměnlivé. Může být nádherné slunečno, za hodinu průtrž mračen a za další hodinu zase krásně. Proto je potřeba být vždy připraven a mít s sebou dobré oblečení do deště. Teploty také můžou rázně klesnout, takže nikdy nechoďte na delší výlety pouze v kraťasech a tričku. Vždycky přibalte i něco delšího a teplejšího.

Pár vychytaných kousků najdete v našem doporučeném vybavení do letních nebo zimních hor.

Soukromé pozemky

Aljaška je součástí USA, což je stát, kde je opravdu hodně soukromých pozemků naprosto všude. V drtivé většině případů jsou označené cedulemi „private property“ nebo „no trespassing“. Pokud tuto ceduli uvidíte, rozhodně zvolte jinou cestu! Na Aljašce je zákonem povolené zastřelit člověka, pokud vstoupí na váš soukromý pozemek. Zbraň tu má naprosto každý (dá se legálně koupit téměř všude a většina místních ji má také proti zvířatům místo bear spraye).

Medvědi přecházející dálnici

Medvědi přecházející dálnici

Náboženství, svátky, tradice

Věřících obyvatel je na Aljašce míň než v kontinentálních Spojených státech – zhruba 35 % (v USA 49 %). Drtivá většina z nich se hlásí ke křesťanství. V USA je tradiční pravidelné nedělní chození do kostela, což ale na Aljašce mírně komplikují velké vzdálenosti a malé množství kostelů.

Ani na Aljašce nepřijdete o oslavy Dne nezávislosti (4. července). I v poměrně malých městech se v 11 hodin vypraví do ulic honosné průvody a alegorické vozy vyzdobené národními barvami, které rozhazují cukrátka dětem. Ve větších městech jako Anchorage nebo Fairbanks můžete čekat doprovodné akce v podobě koncertů a food festivalů, které zakončí tradiční ohňostroje.

Velkou sportovní i kulturní událostí jsou Eskymácké olympijské hry, které se každoročně konají ve Fairbanks třetí víkend v červenci. Na tuhle událost se sjíždí Eskymáci ze všech koutů Aljašky včetně nejmenších vesniček. Nečekejte klasické sportovní klání. Přesto budete svědky neskutečných sportovních výkonů i bizarních disciplín, jako je vzpírání ušima nebo stahování tuleňů z kůže.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Zřejmě nejočekávanější sportovní událostí je slavný závod psích spřežení Iditarod. Mašérství je jedním z nejoblíbenějších sportů na Aljašce a Iditarod má každoročně velkolepý zahajovací ceremoniál v Anchorage. O závodě se více dočtete na oficiálních stránkách závodu.

Chcete-li mít jistotu, že zažijete bílé Vánoce a třeba potkáte i Santa Clause a jeho pomocníky v čele s Rudolfem, je Aljaška to správné místo, kam vyrazit. Samotného Santu můžete potkat přímo „na severním pólu“, tedy ve vesničce, která nese název North Pole. Santa má i svoje webové stránky. ;-) Oslavy Vánoc se podobají těm evropským – ve městech najdete vánoční trhy, koncerty a kluziště. Z Anchorage do Sewardu vypravují i speciální vánoční vlak. 

Novoroční oslavy se nesou v duchu večírků, ohňostrojů a dobrého jídla. Nechybí plesy ani koncerty. V lyžařském resortu Alyeska se každoročně koná Torchlight Parade, při které se desítky lyžařů pouští ze svahu dolů s pochodněmi v ruce.

Přetahování ušima – jedna z disciplín eskymácké olympiády

Přetahování ušima – jedna z disciplín eskymácké olympiády

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky jsou stejné jako v kontinentální USA. Je potřeba adaptér.
  • Spropitné se dává mnohem vyšší než v Česku. Očekává se 15–20 %. Když dáte 10 % (což je naprosté minimum), víceméně to znamená, že se vám servis moc nelíbil.
  • Minimum značených cest. Pozor na to, že postup zarostlou krajinou trvá mnohem déle než po cestách. Vaše běžná pochodová rychlost se sníží zhruba na polovinu. Například politika národního parku Denali je záměrně nevytvářet umělé značené trasy a přimět tak turisty, aby chodili pokaždé jinou cestou. Tím zajišťují naprostou panenskost přírody.
  • Slunce je silné, ale téměř vůbec neopaluje. V červnu a červenci bývá občas velké teplo a člověku je horko i v kraťasech a tričku. Ani jednou jsme ale nepoužili opalovací krém. Pokud se na Aljašku chystáte v zimě, mnoho slunečního svitu si neužijete.
Žádné značené cesty v parku Denali – brodění řek je běžné

Žádné značené cesty v parku Denali – brodění řek je běžné

Co dělat, vidět a zažít na Aljašce?

Denali

Určitě nesmíte vynechat národní park Denali s nejvyšší horou Severní Ameriky. Za hezkého počasí je velehora viditelná až z Anchorage. Pokud přijíždíte k parku z jihu, zastavte se na vyhlídce Denali Viewpoint South. Nebuďte zklamaní, když horu neuvidíte hned první den, má svoje specifické počasí. Jen třetina návštěvníků má to štěstí ji spatřit.

Určitě jeďte autobusem do parku. Alternativ je několik, za nejlepší ale považujeme osmihodinovou trasu do Eielson Visitor Center. Pokud se vám osm hodin zdá dlouho, věřte, že se nudit nebudete. Čekají vás ohromující výhledy, divoká zvířata a řidič ochotný zastavit pokaždé, když někdo z cestujících spatří zvíře.

Pokud plánujete pobýt v parku déle, vyrazte do divočiny na pár dní s camper busem, který vám zastaví, kdekoliv se vám bude líbit. Pěší túry a stanování v panenské přírodě jsou opravdu zážitkem. Během naší třídenní cesty do hloubi parku jsme nepotkali jediného člověka.

Jak za výlet do Eielson Visitor Center, tak za camper bus zaplatíte zhruba 775 Kč (35 $). Připočítejte 220 Kč (10 $) za jednorázový vstup, pokud nemáte roční Annual Pass do všech národních parků USA, který pořídíte za 1170 Kč (80 $). Pas je platný pro celou skupinu.

Zajeďte se podívat i na smečku aljašských huskyů a podívejte se na ukázku psího spřežení v akci, která je v parku zdarma každý den ve třech různých časech.

Východ slunce nad Denali

Východ slunce nad Denali

Fairbanks a okolí

Gold Dredge 8 – kde jinde vyzkoušet rýžování zlata než na Aljašce. Navíc s garancí, že si zlato vyrýžujete. Zjistíte něco z historie zlaté horečky a vláčkem se svezete k obřímu stroji na rýžování zlata.

Riverboat Discovery není pouhou výletní plavbou. Výletní parník cestou zastavuje na různých místech a vy se podíváte do původní eskymácké vesničky, na sobí farmu, budete svědky zapřahání psího spřežení a na závěr vedle vás přistane hydroplán.

Návštěvu Chena Hot Springs si nejvíc užijete v zimních obdobích a v sezoně polární záře. Jde o odlehlé místo s termálními prameny, které je jak dělané pro pozorování noční oblohy. V okolí jsou hezké stezky pro pěší výlety, navštívit můžete celoroční ledové muzeum nebo sobí farmu.

Rýžování zlata v Gold Dredge 8

Rýžování zlata v Gold Dredge 8

Zastávka ve 49th State Brewery

Pokud se řadíte k fanouškům filmu „Into the wild“, rozhodně si nenechte ujít zastávku v 49th State Brewery v Healy. Před pivovarem totiž stojí replika slavného „magic bus“, která byla použitá při natáčení filmu. Mají tu několik druhů velice dobrých tankových piv.

The Bus v 49th State

The Bus v 49th State

Kenai Fjords

Na ledovce se jeďte podívat do Kenai Fjords National Park. Pokud chcete vidět i nějaká zvířata, národní park nabízí ideální kombinaci. K jednomu z nejzajímavějších ledovců (Exit Glacier) se dostanete pěšky. Za dalšími ledovci už musíte lodí z přístavu Seward, vybírat můžete z několika variant. Doporučujeme vyrazit alespoň na šestihodinový výlet za cca 3000 Kč, který rozhodně stojí za to.

Ledovec v Kenai Fjords

Ledovec v Kenai Fjords

Whittier

Další místo, odkud se můžete buď lodí, nebo i na kajaku vydat za ledovci.

Lachtani

Lachtani

Denali Highway

Nenechte se zmást názvem, tato „dálnice“ se po nějaké době mění v prašnou cestu. Čekají vás zde krásné výhledy do přírody, hor a potůčků. S velkou pravděpodobností narazíte i na nějaké to zvíře, ať už losa, orla či medvěda. Na dálnici se dostanete odbočkou u osady Cantwell, nebo Paxson, pokud přijíždíte z druhé strany.

Unikátní krajina kolem Denali Highway

Unikátní krajina kolem Denali Highway

Výlety s místními

Co dalšího zažít a kam vyrazit? Inspirujte se nabídkou místních cestovních kanceláří. V turistických kancelářích najdete letáčky s možnostmi výletů po okolí, pokud si potřebujete naplánovat cestu dopředu, omrkněte nabídku lokálců na Get Your Guide.

Powered by GetYourGuide

Polární záře

Pokud se na Aljašku chystáte brzy na jaře, anebo koncem srpna, nesmíte si nechat ujít tuhle báječnou podívanou. Nejlepší oblast na pozorování je zeměpisná šířka mezi Denali a polárním kruhem. Na webu Geofyzikálního institutu ve Fairbanks naleznete nejen předpověď na nejbližší dny, ale také model aktuální aktivity a předpověď pro následující hodiny.

Hodit se vám také může mobilní aplikace, jako je např. Aurora, která vás při aktuální zvýšené solární aktivitě navíc upozorní. Pokud je aktivita na stupni 4 a výš, máte velkou šanci, že polární záři uvidíte.

Pokud možno vyrazte za město, nebo kamkoliv mimo světelný smog – podívaná bude o to lepší. Pokud na obloze vidíte zatím jen matné zelené pásy polární záře, zkuste být trpěliví. Za pár minut, nebo za půl hodiny můžete být svědky ohromné světelné show.
Nepodceňte oblečení a přibalte s sebou termosku s čajem na zahřátí.

Na konci srpna je aurora nejčastěji viditelná mezi 2. a 3. hodinou ranní. Ke konci září už začíná být viditelnost i kolem půlnoci.

Jak fotit polární záři?

  • Stativ je nutností.
  • Čas expozice mezi čtyřmi a deseti vteřinami.
  • Co nejnižší clona.
  • ISO v rozmezí 800–3200.
  • Manuální ostření.
Aljaška je jedno z nejlepších míst na světě pro sledování polární záře

Aljaška je jedno z nejlepších míst na světě pro sledování polární záře

Perličky na závěr

Starostou města byl po 20 let kocour
Ano, i to je na Aljašce možné. Oficiální hlavou města Talkeetna nebyl nikdo jiný než kocour – celých 20 let.

Oficiálním zákonem je také zakázané vyhodit živého losa z letadla. Dokážete si představit, co se asi muselo stát, že vznikl takový zákon?

Pokud budete mít zálusk vyzkoušet medvědí maso, vězte, že prý vůbec není dobré. Raději vyzkoušejte losa, soba nebo karibu.

Medvěd v národním parku Denali

Medvěd v národním parku Denali

Kde zjistit více

Alaska.org

Průvodce Aljaškou pro nezávislé cestovatele přináší mapy, místa a tipy pro různorodé aktivity.

Bell’s Travel Guides

Zde si (mimo jiné) můžete stáhnout PDF průvodce, které se věnují jednotlivým oblastem Aljašky. Stejné průvodce najdete také zdarma v tištěné podobě snad v každém visitor centru.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Matěj Halouska a Adriana Plotzerová

Ajťák a markeťačka, milovníci lowcost cestování a hobby fotografové. Aljašku jsme do hloubky poznali během tříměsíčního pracovního pobytu v rámci Work and Travel. Delší dobu jsme strávili také v Yellowstonu, Anglii, Jižní Koreji, Finsku nebo na Krétě. O své zážitky a zkušenosti se moc rádi dělíme s ostatními, proto čtěte náš blog Czech the World a sledujte nás na Instagramu. Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se nás kontaktovat, moc rádi vám odpovíme.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled