Austrálie je snem nejednoho cestovatele a dobrodruha. Země protinožců je plná nekonečných, cukrově bílých pláží, nebesky modrého oceánu a zpěněných vln, zalitých všudypřítomným slunečním svitem po celý rok – hotový ráj na Zemi.

DSC_0592

Proč tam jet?

Austrálie voní exotikou a dobrodružstvím. Od moderních měst a úchvatné přírodní scenérie přes unikátní faunu a flóru, kterou lze jen těžko hledat kdekoliv jinde na světě, po nepřeberné množství aktivit, jako je surfování, potápění, safari nebo usínání uprostřed pustiny osvětlené pouze Mléčnou dráhou na obloze – tento kontinent zkrátka má co nabídnou každému a na jeho návštěvu zaručeně nezapomenete.

DSC_0800

Jak se tam dostat?

Nevýhodou Austrálie zůstává, že se od Evropy nachází takřka na druhé straně zeměkoule. Cesta ze starého kontinentu proto znamená nákladný a časově náročný přesun. Zpáteční letenky do Austrálie se většinou pohybují kolem 25–30 000 Kč a samotný let včetně transferu zabere kolem 24 hodin (i více). Přestupy bývají v Dubaji (já letěla přímo z Prahy s Emirates) či Abu Dhabí, anebo v některé z asijských metropolí (v závislosti na aerolince).

Vzhledem k tak dlouhému letu je však stopover v některém ze zajímavých exotických měst vítanou přestávkou a způsobem, jak protáhnout rozbolavělé nohy. Určitě vyzkoušejte odlety z Londýna, a to do všech velkých australských měst – Sydney, Melbourne, Brisbane i Perthu, často můžete narazit na velmi pěknou akci. 

Můžete ale zkusit hledat i trochu složitější variantu, která může cenu při troše štěstí srazit pod 20 tisíc. Do Austrálie totiž létá několik nízkonákladových linek z Asie, například AirAsia, Jetstar a Tigerair. Obecně nejlépe vychází lety do Melbourne, i když je kupodivu skoro nejdál. U zpátečních letenek vám nejlépe vyjdou akce Evropa – Kuala Lumpur + návazný let s AirAsia, u jednosměrných může dobře fungovat i Bangkok a Singapur. Zkoušejte i lety přes Jakartu a Denpasar (Bali).

Zpáteční let Kuala Lumpur – Melbourne

Zpáteční let Kuala Lumpur – Melbourne

Kdy tam jet?

Vzhledem ke své široké rozloze a umístění na jižní polokouli blíže k rovníku než Evropa má Austrálie příjemné počasí na většině svého území i během zimních měsíců. Na severu (například poblíž města Cairns a Velkého bariérového útesu) je tropické počasí během celého roku. Na jihu kontinentu (především Tasmánie) se během zimních měsíců může teplota přiblížit až k bodu mrazu. Ani cesta do Melbourne není v zimě nejlepší nápad. Nezapomeňte však, že v Austrálii jsou roční období naopak – tudíž Vánoce jsou uprostřed léta, zatímco červen až srpen jsou na druhou stranu nejchladnější měsíce.

DSC_0188

Víza a podmínky vstupu

Česká republika má s Austrálií uzavřenou dohodu o populárních Working Holiday vízech. Nejjednodušší možností, jak se do Austrálie podívat, je ale eVisitor visa – povolení ke vstupu pro krátkodobý pobyt – zažádejte o něj zde.

Opravňuje vás k opakovanému pobytu o délce 90 dní kdykoliv během jednoho roku, přičemž můžete po 3 měsících odletět na pár týdnů například na Bali a opět se na 90 dní vrátit. Několikadenní „visaruns” ale raději nezkoušejte, imigrační úředníci by si vás pak mohli chtít hodně nepříjemně proklepnout. Vízum je zdarma a vyřídí ho většinou do několika hodin. Ani pak není potřeba nic tisknout – vízum se pevně váže k číslu vašeho pasu a imigrační úředník ho v systému uvidí.

Důležitá věc, která se moc neví: Na eVisitor sice nesmíte pracovat, ale můžete dobrovolničit výměnou za jídlo a střechu nad hlavou, pokud dobrovolničení není hlavním cílem cesty (není, cílem je přece cesta samotná :-)). A dokonce i dostávat drobné kapesné. Což se v tak drahé zemi dost hodí. Ne-opravdu vás nenabádáme k ničemu nelegálnímu, mají to přímo na webu ministerstva:

Screen Shot 2016-04-29 at 17.59.31

Na delší dobu dostanete buď visitor visa na rok, kdy se za vás někdo zaručí, ale nesmíte pracovat, anebo studentské vízum, které umožňuje pracovní povolení na 20 hodin týdně současně při studiu. Pokud byste v Austrálii chtěli pracovat víc, musí vás někdo zaměstnat a zaplatit státu nekřesťanské peníze za to, abyste mohli zůstat. Takže nepočítejte s tím, že to vyjde s prací v kavárně.

Více informací o možnostech víz naleznete na stránkách Generálního konzulátu nebo přímo na stránkách australského Ministerstva imigrace a občanství.

DSC_0120

Kolik co stojí?

Australská města se tradičně umisťují na předních příčkách nejdražších míst planety. S přihlédnutím k vysoké životní úrovni Australanů a k výšce jejich příjmů mohou být jejich leckdy astronomické ceny pro peněženku obyčejného smrtelníka velkým  šokem. Častá odpověď ostatních cestovatelů při otázce „Jdeš na pivo?” zní zhruba takto: „Sorry, but I’m fuck*n’ broke.” Lowcost v Austrálii zhruba odpovídá asijskému cestování na vysoké noze.  

  • Za jídlo v regulérní / ne drahé restauraci ve městě utratíte kolem 15 až 25 dolarů, v lepší restauraci zhruba 40 až 50 dolarů; 0,3 l piva se pohybuje mezi 6 a 9 dolary, cena sklenky vína je na tom podobně. Naštěstí v obchodech koupíte pitelné už za $10 za lahev.
  • Ceny za městskou hromadnou dopravu se poměrně liší v závislosti na městě, přibližně se ale platí kolem 4 dolarů za jednu jízdu.
  • Ubytování a jeho cena je taktéž závislá na lokalitě. Hostely na severu se dají sehnat kolem 20–25 dolarů za noc ve sdíleném pokoji/dormu. V okolí Melbourne nebo Sydney se cena za dormitory vyšplhá na 25–40 dolarů za noc a obecně platí, že čím menší dorm, tím vyšší cena. Vlastní pokoj vyjde na 70–100 dolarů za noc; je to opět závislé na vzdálenosti od centra a na kvalitě ubytovacího zařízení. Celkem dobře tu funguje AirBnb, vlastní pokoj seženete při troše štěstí už za 45 dolarů na noc.
  • Cestování je kapitola sama o sobě. Skupinové výlety po okolí se často pohybují v přijatelném rozmezí zhruba 100 dolarů za den – prostě se domluvte s partou v hostelu a pronajměte auto. Vlaky i lety jsou obecně hodně drahé, relativně schůdnou variantou jsou ještě autobusy.

Kolem a kolem, doporučený rozpočet na den je od 100 (naprosté minimum) do 200 dolarů. A to ještě nesmíte moc pařit. Večer v hospodě vám z karty vycucne přes sto dolarů, ani nemrknete.

DSC_0016 (3)

Lokální doprava

Díky široké rozloze Austrálie s mezi jednotlivými důležitými městy téměř vždy létá (například let Sydney – Perth trvá bezmála 5 hodin, jednosměrné letenky se dají sehnat zhruba od 130 AUD; kratší přelety mezi Sydney a Gold Coast nebo Melbourne se pohybují kolem 50–75 AUD). Oblíbené jsou letecké společnosti Qantas a Virgin Australia, ale též nízkonákladové Jetstar a Tigerair.

Do okolí jednotlivých měst se poté dostanete vlakem nebo autobusem; cena je většinou tak 3–4x vyšší, než za stejnou vzdálenost v ČR. Při plánování cesty je nejvýhodnější pořídit tzv. bus pass nebo rail pass (Greyhound Australia, Rail Australia), kdy se zakoupí celková trasa s různými zastávkami namísto kupování jednotlivých přejezdů. Při jízdě vlakem se vyplatí skupinová jízdenka.

Oblibě se také těší pronájem auta či karavanu pro nezávislé zdolávání větších vzdáleností. Oříškem však může být řízení na druhé straně silnice a volant vpravo. Hodně lidí auto/karavan na začátku koupí a před odletem zase prodá, už na zmíněné tři měsíce to často vyjde levněji než pronájem.

Cena za taxi se velice liší dle města. Bývá 1,70–2,50 AUD za km a nástupní cena se pohybuje od 3 do 5 dolarů; taxametr je vždy přítomen. Spropitné se nikterak neočekává, i když zaokrouhlení částky na celý dolar není nikdy na škodu.

Co se týče dopravy ve městech, mnohé nabízí zdarma určité trasy po městě; například v Brisbane je to několik linek autobusů v centru, Melbourne má v centru „free tram zone” a tramvaj kroužící po městském okruhu prohlídkovým tempem, Perth má také hromadnou dopravu v městské zóně bez poplatku, Sydney nabízí několik shuttle autobusů napříč hlavní ulicí; tyto služby velice ulehčují honbu za poznáváním města.

Oblíbená je také doprava na kole, a to převážně mezi místními; města jsou tomu vesměs velice dobře přizpůsobena. Samotná hromadná doprava po městě vždy záleží na destinaci – Sydney a Melbourne mají systém karet (Opal card, Myki card), které se předem nabijí na určitou částku a poté se pípá při nástupu/výstupu. Obě mají denní strop – maximální částku, kterou za den strhnou, pak už jezdíte zdarma. Karty dostanete na nádraží, v mnoha obchodech a informačních centrech za malý poplatek na počkání. Žádné složitosti jako u nás.

Najděte si auto na Rentalcars

DSC_0903 (4)

Jaké je jídlo?

Australská kuchyně je silně ovlivněna okolními kulturami a chutěmi a australská kolonizační historie na ní zanechala patrnou stopu. Původní kuchyně (bohatá na mořské plody, ryby, čerstvou zeleninu a ovoce i prvotřídní víno) je v dnešní době obohacena o vlivy z Evropy, Ameriky, Afriky i Asie. Burgery, autentická asijská kuchyně v restauracích na každém rohu (mají výborné sushi a vietnamské Pho) a barbecue stojí vedle steaků z klokaního (kangaroo/roo), krokodýlího (crock) nebo velbloudího masa (rozhodně si je nesmíte nechat ujít); krokodýl či emu jsou pak k dostání spíše ve specializovaných restauracích. 

V supermarketu se dá běžně koupit sušené maso emu nebo krokodýlí. Jedním z nejznámějších produktů z Austrálie je bezpochyby Vegemite – pomazánka se vzhledem čokolády, avšak specifické hořko-slané chuti, které přijde na zub jenom málo lidí, avšak vyzkoušet se musí. Austrálie se také hrdě pyšní jednou z nejkvalitnějších káv na světě a pití tohoto nápoje se zde těší vysoké popularitě. Sydney mě naučilo zapomenout na Starbucks.

_FXC1744

Typické pro australskou kulturu jsou vydatné snídaně – brunche. Pro mnoho lidí nejdůležitější událost dne. Čekejte typické toasty, vajíčka a avokádo, ale i husté polévky, grilovanou zeleninu, nebo třeba již zmíněné burgery.

Převážně ve velkých městech se velice dbá na zdravý životní styl, obchody a restaurace tudíž nabízí velké množství alternativ pro lidi s upraveným jídelníčkem.

Nemoci, hygiena a bezpečnost

Hygiena může působit menší problémy v tropických oblastech a v pustém vnitrozemí, kde je obtížnější najít zdroj pitné vody. Vodní toky a plochy většinou varují před přítomností sladkovodních krokodýlů, koupání v nich se proto rovná pokusu o sebevraždu. Na výlet do těchto oblastí je tedy potřeba předem se dostatečně zásobit.

Austrálie je z velké většiny pokryta pouští a drtivá většina populace je proto shromážděna v okolí velkých měst na pobřeží. Zhruba 75 % vody z kohoutků je tak bez problémů pitná, což znamená, že pokud jste ve městě, s vodou není problém. V parcích a centrech jsou dokonce všudypřítomné fontánky na pití, které oceníte nejvíce při sportovních aktivitách a při výběhu po okolí pod žhnoucím sluncem. V přírodě a odlehlých oblastech se však její pití nedoporučuje. Kohoutky s pitnou vodou bývají vždy označené. Co se týče nemocí či ohrožení hygieny, žádné větší nebezpečí cestovatelům nehrozí. 

Města jsou obecně také velmi bezpečná, jediným problémem proto občas zůstávají různá nemilá zvířátka. V Austrálii je největší koncentrace smrtelně jedovatých tvorů na Zemi. Ale naštěstí se vás 99 % z nich bojí stejně jako vy jich, takže se vám z daleka vyhnou. Ale znáte to – nedrážděte hada bosou nohou.

DSC_0360

Čím zaplatím?

V Austrálii se platí australským dolarem, který měl k březnu 2016 směnný kurz cca 18 Kč za 1 AUD. Běžně se dá zaplatit hotově i kartou – karty přitom berou téměř všude a fungují i evropské bezkontaktní čipy či Apple Pay. Bankomaty různých bank jsou takřka na každém rohu.

DSC_0232 (2)

Náboženství, zvyky, tradice

K náboženství v nějaké formě se hlásí zhruba polovina obyvatel Austrálie. V převážné části vede křesťanství, ale díky velkému množství přistěhovalců (především z Asie) je zde i velké zastoupení buddhistů, muslimů a hinduistů. K náboženství se zde však nevážou žádné speciální zvyky či pravidla a multikulturalismus i otevřenost je vidět na každém kroku.

Co se týče oslav různých zvyků a tradic, Australané rádi slaví. Díky multikulturalismu si na své přijdou milovníci asijské kultury (například oslava čínského nového roku je velice populární a velkolepá). Jednou z největších oslav pro samotné Australany je každoročně 26. ledna Australia Day – státní svátek, kdy se celý národ obleče do národních barev a oslavy ve městech jsou spojené s průvodem, hudbou a podobně. Dalším z oblíbených svátků/oslav je Melbourne Cup Day, spojený s dostihovými závody (říjen), kdy se celý národ sejde u obrazovek a sází na své oblíbence. Zážitkem je poté oslava Vánoc, jelikož tento svátek přichází uprostřed léta a teploty přes 30 °C a k tomu vánoční výzdoba jsou nezapomenutelnou podívanou.

DSC_0458

Co byste ještě měli vědět?

  • Austrálie je světoznámá coby domov nesčetného množství životu nebezpečných tvorů (pavouci, hadi, žraloci, krokodýli), nicméně nic není tak zlé, jak se říká. Pokud se nevydáte na vlastní pěst na výlet do divočiny, většinou žádného jedovatého hada ani pavouka nepotkáte. Je větší pravděpodobnost, že vás trefí blesk, než že váš život skončí v čelistech žraloka, a sladkovodního krokodýla nejspíše uvidíte pouze v ZOO (pokud nebudete pokoušet osud koupáním v řece mimo civilizaci).
  • Připravte se na přítomnost hmyzu, především švábů (šváb velikosti mé dlaně je ve velkých městech na denním pořádku) a neuvěřitelně neodbytných much ve vnitrozemí.
  • Na druhou stranu pochování si koaly, pohlazení klokana, krmení papoušků nebo pozorování velryb a delfínů je více než slušná protiváha hrající ve prospěch australské fauny.
  • Spropitné v restauraci, hotelu nebo taxi se většinou neočekává, nicméně zaokrouhlení hodnoty na celý dolar nebo přidání dýška v závislosti na spokojenosti s obsluhou nikdy neurazí.
  • Zásuvky mají naprosto jiný tvar, proto se bez adaptéru speciálně pro Austrálii neobejdete.
  • Ve velkých městech je australský přízvuk příjemný, i když Australané rádi zkracují slova a používají spoustu speciálních výrazů. Ve vnitrozemí však jejich přízvuk nabývá naprosto jiného rozměru a i otrlý mluvčí může mít problém s dorozuměním se při konverzaci s místními (takzvaní bogans nebo také rednecks).
  • Kvůli ozonové díře a blízkosti ke slunci je potřeba používat vysoký ochranný faktor. Litrové balení opalovacího krému s faktorem 60 není v obchodech žádnou výjimkou.
  • K procestování Austrálie je potřeba velká kupa času a vzhledem k nákladům vynaloženým už jenom na cestu je lepší vyhradit si alespoň nějaký ten měsíc, dva, tři… a hodně peněz.
  • Můžete po cestě vyzkoušet dobrovolničení přes Workaway, HelpX, nebo WWOOFing – nabídek najdete spoustu a nejen, že tak potkáte super lidi, naučíte se něco nového, ale i slušně ušetříte za bydlení a jídlo.
  • Australané neznají pesimismus a špatnou náladu; pláže vypadají až kýčovitě dokonale a australský uvolněný životní styl je až nebezpečně návykový. Po návštěvě Austrálie se vám bohužel může stát, že váš život bude nadosmrti poznamenaní a budete se chtít za každou cenu vrátit „down under“.

DSC_0184

Pár osobních tipů, kam se podívat

Sydney 

Ačkoliv není hlavním městem Austrálie, bezpochyby je nejnavštěvovanější destinací a cílem většiny turistů. Domov symbolického Sydney Opera House a Sydney Harbour Bridge zaručeně odzbrojí každého cestovatele. Kromě notoricky známých památek a skvostných pláží nabízí Sydney také bohatý noční život a kulturní vyžití.

DSC_0853

Melbourne 

Co postrádá Melbourne v počtu pláží, vrchovatě vyváží jeho kulturní bohatost a šarm. Atmosféra plná umění, nákupních příležitostí, moderna, tradičních trhů, vůně kávy a nostalgie na vás dýchne z každé pomalované zdi a butiku. Ne nadarmo se Australané věky věků přetahují o to, které z těchto dvou měst je to „lepší“.

DSC_0547 (3)

Great Ocean Road 

Ikonická trasa lemující jihovýchodní australské pobřeží směrem od Melbourne. Tato oblast nabízí jedny z nejnádhernějších výhledů na oceán a jeho malebně tvarované útesy. Jedním z největších lákadel je 12 apoštolů – skalní formace s původně 12 vápencovými skalami, která slouží jako jeden ze symbolů celého kontinentu.

DSC_0994 (2)

Velký bariérový útes 

Největší korálový útes na světě se nachází podél pobřeží Queenslandu, poblíž města Cairns; je jedním z přírodních divů světa. Proto tento ráj pro potápění a šnorchlování rozhodně nesmí chybět na „must see“ listu při návštěvě Austrálie.

Outback 

Dalším z typických symbolů Austrálie je červený písek a mohutný skalní útvar Uluru, střídající tisíce odstínů rudé a oranžové během východu a západu slunce. Uluru je mýty zahalený zázrak přírody a nachází se v samém srdci Austrálie, obklopený pouští a drsnou přírodou Outbacku (vnitrozemí).

DSC_0184 (2)

Fraser Island 

Největší písečný ostrov na světě se nachází u pobřeží Queenslandu a je ztělesněním skutečného australského ráje na Zemi. Eukalyptové pralesy, písečné duny a sladkovodní jezera je nejlepší objevovat z kapoty terénního auta.

Whitsundays 

Ostrovy Whitsundays se pyšní označením jedněch z nejkrásnějších pláží na světě. Toto tropické pásmo je součástí Velkého bariérového útesu a nabízí nesčetné možnosti pro luxusní dovolenou.

DSC_0350b

Tasmánie 

Tento ostrov je málokdy cílem turistů navštěvujících Austrálii. A je to škoda. Skvostná příroda, v zimě zasněžené hory a tasmánský čert si určitě zaslouží pozornost. Tasmánii se díky poloze přezdívá „Under Down Under“ a krásou slouží jako malá ochutnávka neposkvrněné přírody (podobné například Novému Zélandu).

_FXC1698

Kde najdete více informací?

www.gumtree.com.au
Ať už hledáte v Austrálii cokoliv – od pohovky přes ubytování až po nabídky práce – Gumtree je tím správným místem, kde začít.

www.exploreaustralia.net.au
Užitečný web pomůže třeba s kempováním, s hledáním sprch, s parkováním v národních parcích… a přináší dalších rady k nezaplacení.

www.wikicamps.com.au
Výborná mobilní aplikace, která vám poradí, kde bezpečně složit hlavu, které místo si nenechat ujít a kde hledat informační centra – to vše na jedné mapě.
Za zpracování miniprůvodce Austrálií děkujeme Veronice Tomečkové, cestovatelce, blogerce, fotografce. Jejím největším koníčkem je být neustále v pohybu. V Austrálii, konkrétně v Sydney, strávila rok studiem a prací. Sledovat ji můžete na FacebookuInstagramu anebo jejím blogu

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled