Všichni máme své sny. Jasné představy o naší jedinečné budoucnosti. Možná k nám začaly přicházet už v dětství s nespočtem nápadů. Mnoho z nás však zůstává pouze u snění a má dojem, že mohou pouze fantazírovat, zatímco realita bude vždy vypadat jinak. Co kdybych ale řekla, že naše sny, které máme a opravdu od srdce cítíme, jsou dosažitelné, pokud nebudeme jen tak sedět se založenýma rukama?

sopka rinjani lombok

Takto vznikl dům z bambusu na exotickém ostrově Lombok v Indonésii, po kterém jsem toužila už jako malá holka a jehož stavbu jsem společně s českým přítelem začala realizovat ve 26 letech. Cesta k dosažení reality byla mnohdy trnitá, ale pravděpodobnost jejího naplnění zůstávala stále stejná, pokud jsem věřila tomu, že to dokážeme.

Dobrovolničení na Lomboku v Indonésii

Na Lombok jsem se poprvé dostala v roce 2016 prostřednictvím české neziskové organizace Kintari, která na tento ostrov vysílá dobrovolníky, ti zde pak v místních školách a školkách učí angličtinu. O tom, jak Kintari funguje a jak se můžete stát dobrovolníkem i vy, zjistíte více na jejich webových stránkách.

Dobrovolnictví má mnoho výhod, je zde ale jedna, která mnohonásobně převyšuje všechny ostatní: poznáte totiž zemi úplně jinak. Místní lidé vás berou automaticky mezi sebe a vy se najednou cítíte jako doma. Získáte přátelství a vazby, které jen obyčejným cestováním minete. Stanete se součástí místních lidí, kultury i zvyklostí. Budete na tuto zemi zkrátka koukat úplně jinýma očima. Toto se stalo i mně, když jsem se na Lombok dostala poprvé. Zamilovala jsem se do něj.

dobrovolničení v indonésii

Po roce jsem se vrátila jako koordinátor dobrovolníků Kintari a začala vznikat reálná myšlenka postavit si svůj vlastní dům. A nejen tak obyčejný dům: vytvořit ekologickou a co nejvíc soběstačnou nemovitost, která bude ideálně celá z bambusu, takže bude perfektně zapadat do tamního kulturního prostředí.

Cesta k domu z bambusu

Bambus je v jihovýchodní Asii nesmírně zajímavým stavebním materiálem a už jen při vyřčení tohoto slova se nám vybaví něco velmi výjimečného. Roste v hojném množství v teplých krajích a řadí se mezi nejrychleji rostoucí traviny na světě. Má velmi specifické vlastnosti, díky kterým je vhodným stavebním materiálem. Zároveň se s ním pojí elegance a jakási vznešenost, která stavbám dodává nádech luxusu.

počátky stavby z bambusu

Cena bambusu je v exotických zemích poměrně nízká, takže pokud se zde rozhodnete pro bambusovou stavbu, náklady překvapivě nebudou tak vysoké. Bambus je symbolem exotiky. Asi nikdo neměl možnost ubytovat se v bambusovém domě v Evropě či USA. Pro Indonésii je tento stavební materiál naopak typický a místní přírodní podmínky dovolují, aby se z něj hojně stavělo.

Bambus je úžasným materiálem pro stavbu právě díky své snadné dostupnosti a následné využitelnosti. Na rozdíl od některých států západního světa se zde nemusíte ohlížet na pravidelné střídání léta a zimy. V Indonésii je léto pořád. Střídá se období dešťů a sucha, ale horko je tady po celý rok. Nemusíte tedy řešit žádnou tepelnou izolaci, jako je tomu jinde. V této tropické zemi se naopak zabýváte otázkou, jak vzduch co nejlépe zchladit, abyste se nepotili od rána do noci. I s tím může bambus a jeho správné využití velice dobře posloužit.

hotový bambusový dům

Na celé této myšlence mě fascinovala především jedna věc: možnost trávit část roku ve své rodné zemi (nebo v zemi, kde je vám prostě dobře a už nějakou dobu tam žijete) a pak na několik měsíců odletět do exotického ráje, kde se člověk rád schová před nelítostnou zimou. Lákala mě zároveň i představa být uprostřed exotické džungle a žít v naprostém souladu s přírodou. V domě, který v podstatě byl přírodou sám vytvořen.

Způsoby získání půdy v Indonésii

Jako cizinci nemůžeme v Indonésii půdu neomezeně vlastnit, je ale několik způsobů, jak půdu získat. Lze ji buď koupit na určitou dobu (přes Indonésana), nebo ji na určitou dobu od Indonésana pronajmout. Další variantou je založit v Indonésii svou vlastní firmu, na kterou pozemek koupíte (to je ale celkově složitější proces a potřebujete více informací). Samozřejmě existují agentury, které s tímto procesem dokážou pomoci.

Stavební povolení v Indonésii

Asi vás hned zpočátku napadne otázka, jak je to v Indonésii se stavebním povolením. Myslím, že mnohé z vás potěším. Stavební povolení je totiž položka, která je tady výrazně jednodušší než v západním světě.

Pokud chcete mít celý proces legální a vyhnout se tak případným potížím, je stavební povolení potřeba. Stačí však o něj pouze zažádat na příslušném úřadě daného okrsku, takzvaném PÚ, a poté se může ihned začít stavět.

pracovník na lomboku

Důležité je zažádání, nemusí se čekat až na jeho vyřízení. Na PÚ jednoduše oznámíte, že chcete stavět, a vyřídíte si IMB (něco jako naše číslo popisné). Během stavby pak jen dodáte nákresy objektu, ideálně od architekta, a zaplatíte decentní poplatek za vyřízení.

Stavíme

Ačkoli jsme o stavbě bambusového domu nevěděli skoro nic, pustili jsme se do toho s obrovskou vervou a krok za krokem studovali nejrůznější detaily, učili se od zkušených lidí, absolvovali workshopy, měli jsme architekta i projektového manažera, tým zkušených lidí a k tomu ve volném čase studovali další detaily spojené se stavbou.

přední pohled na hotový bambusový dům

Ošetření bambusu

Alfou a omegou úspěchu je bambus před stavbou správně ošetřit. To jde totiž ruku v ruce s jeho životností. Nesmí se podcenit. Nepřítelem bambusu jsou v tomto případě především termiti, kterým v syrové podobě náramně chutná, a vy do tří let začnete vyměňovat zničené kusy. Naopak správně ošetřený bambus vydrží až 30 let.

Další důležitou informací je povědomí o takzvaném fyzickém 3D modelu, který je před samotným zahájením stavby žádoucí. Tvoří jej většinou architekt za účelem jasnější představy pro stavaře (v Indonésii takzvaní „tukani“), kterým tento „modýlek“ pomáhá v průběhu celé stavby bambusové konstrukce.

Podtrženo sečteno

Nejnáročnější bylo získat kvalitní informace. Téměř na vše jsme museli přicházet sami, nebo neustále hledat lidi, kteří mají zkušenost se stavbou. Přesně za tímto účelem jsem pak pro podobné nadšence, jako jsme my dva, ke konci naší stavby vytvořila e-book, který vás provede celým procesem. Stavět dům na druhém konci světa z materiálu, o kterém nic nevíte, může být děsivé. Zároveň se s tím pojí obrovská zvědavost a touha tvořit něco nového, nevšedního.

Při stavbě domu v Indonésii myslete ještě na jednu zásadní věc: střet naší evropské mentality s indonéskou. My Evropané jsme poměrně pragmatičtí, a když něco děláme, tak to chceme udělat co nejlépe. Indonésané moc prakticky nepřemýšlejí – a už vůbec neberou v potaz něco takového jako „vydržet do budoucna“.

pohled z dronu na hotový bambusový dům

Oni žijí tady a teď, budoucnost je vyloženě nijak netrápí. Což je v mnoha ohledech skvělé a přitažlivé (hlavně v oblasti seberozvoje a nastavení zdravějšího mindsetu), rozhodně ale ne u stavby domu z bambusu, u kterého jsou klíčové procesy ke správnému ošetření stavebního materiálu.

Svoboda + business + ekologie: jak se mohou vzájemně doplňovat

Tyto tři oblasti představují tři pilíře, na kterých jsme náš bambusový dům postavili. Vlastní dům na Lomboku totiž člověku dává obrovskou svobodu žít v exotickém ráji, na místě, které je neuvěřitelně krásné a umožní vám napojit se více sami na sebe a zklidnit se. Být více „tady a teď“.

Zároveň je tento dům i něčím, co v sobě má potenciál velmi pěkného zisku do budoucna. Existuje mnoho možností, jak této nemovitosti dobře využít – ať už jde o formy pronájmů, nebo poskytování exkluzivních služeb. Dalším vrcholem tohoto magického trojúhelníku je i ekologie, kdy tvoříte svůj domov v souladu s přírodou a s minimální zátěží životního prostředí, což je v současné době stále aktuálnější a důležitější téma.

místní před domem

Terapie džunglí

Džungle na ostrově Lombok v Indonésii představuje skvělé prostředí pro osobní rozvoj. Pro napojení se na sebe. Pro nalezení klidu a rovnováhy. Každý z nás se potřebuje občas zastavit a nacítit víc sám na sebe. Nechat se obklopit klidem a přírodou. Vypnout. Zrelaxovat. Srovnat si hodnoty a posunout se na své cestě životem kupředu. Zažít znovuzrození na retreatu.

bambusová koupelna

Limity jsou pouze v naší hlavě

Asi jste už někdy někde slyšeli, že naše realita je ovlivňovaná limity v naší hlavě. Mohu tento fakt jen potvrdit. V angličtině pro to existuje krásný termín „A limit is the sky“. Na svém článku o bambusovém domě bych nám všem chtěla znovu připomenout, že všechno, co v našich životech chceme, je možné. Je to možné, pokud tomu věříme a jsme ochotní pro to něco udělat.

Dana Bartošová

Co by vás ještě mohlo zajímat?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled