Platební karty jsou super nástroj, který vás víceméně vždy a všude rychle dostane k penězům či zaplatí útratu. Po přečtení tohoto článku však zjistíte, že na ně číhá neustálé nebezpečí. Leckdy jsme to i my sami, kdo je svým nezodpovědným jednáním vystavuje zbytečně různým rizikům. Pojďme se podívat, jak je využívat zodpovědně a mít své peníze v bezpečí.

Jak své karty chránit a minimalizovat jejich zneužití?

Chceme vám přiblížit vše, co o dané problematice víme a podařilo se nám zjistit. A protože naši blízcí pracují v bance, víme toho celkem dost. Podvodníci jsou ale všude a neustále se zdokonalují. Zatímco čtete tyto řádky, vymýšlí nové a nové triky a realizují ty, které ještě zůstaly neodhaleny. Stoprocentní bezpečnost vám bohužel nikdo nezajistí, většině podvodů se ale snadno ubráníte.

Asi nejznámějším zneužitím je tzv. skimming. Prostě vám bez vašeho vědomí zkopírují data z magnetického proužku (černý pruh na zadní straně karty) a použijí je k výrobě karty padělané. V některých případech se ani nikdy nedohledá, kde a jak k tomu došlo. Kdo vám kdy a kde data zkopíroval. Jen vám najednou z účtu záhadně zmizí peníze. Nejvíce profláknuté je získávání dat z karty při výběru z bankomatu, jenže to není jediný způsob.

Skimming se neomezuje pouze na úpravu bankomatu, ale může proběhnout i „hacknutím” platebního terminálu nebo vstupních dveří, za kterými se bankomat skrývá. Podvodník navíc může data získat i za pomoci obsluhy terminálu, ať již fyzickým přepsáním údajů z karty, jejich zapamatováním, nebo sejmutím pomocí čtečky. Vaše karta tak není ohrožena jen v bankomatech, ale i v barech, restauracích, čerpacích stanicích a hotelech. Víceméně všude.

Jak se bránit uložení údajů z karty obsluhou?

  • Platbu si ohlídejte, práva jsou na vaší straně
  • Rozhodně nenechte kartu odnést někam do zázemí či mimo váš dohled
  • Nedovolte, aby si údaje kdokoli kamkoli opisoval
  • PIN zadávejte tak, aby ho nikdo neviděl
  • Mává-li číšník s vaší kartou kolem klopy svého kabátu, větřete nebezpečí, může tam mít čtecí zařízení
  • I karta, kterou jste nikdy nepoužili a leží vám kdesi v šuplíku v hotelovém pokoji, může být zneužita. Jak víte, že si ji ze šuplíku v době vaší nepřítomnosti někdo nepůjčil?

PIN smíte znát jen a jen vy. Jestli ho někomu vytroubíte, nebo někomu dovolíte ho vidět a zapamatovat si, nemůžete se divit, že se karta otočí proti vám. Říkáte si, to je přece jasné! Ale teď ruku na srdce – zná PIN k vašim kartám jen vaše hlava? Nemáte ho nikde napsaný? A chráníte si při každém vyťukávání ruku? Váš PIN by navíc neměl nijak logicky souviset s vašimi osobními údaji, například datem narození.

Jako obrana proti bankomatovému skimmingu se doporučuje používat jen bankomaty, které dobře znáte, a neznámým se vyhýbat. Pro cestovatele rada nic moc. Jezdíte, přesouváte se, bankomaty se mění… To ovšem neznamená, že nemůžete využít další tipy.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se bránit skimmingu během cestování?

Pokud máte možnost vyhnout se bankomatům umístěným v ústraní či tmavých místech, udělejte to. I odborníkům v oboru v některých případech dá identifikace nepatřících částí na bankomatu celkem zabrat. My jsme amatéři, tak ať na to aspoň vidíme.

Hotovost vybírejte přes den. Skimmovací zařízení bývá ve většině případů instalováno ve večerních hodinách a odebíráno brzy ráno. Tímto způsobem mohou být data sbírána i několik dní.

Data z karet se z bankomatu přenášejí buď v reálném čase nebo jsou ukládána na instalované čtecí zařízení a vyzvednuta podvodníky později. On-line přenos většinou věští přítomnost vozu v blízkosti bankomatu, kde sedí jeden či více týpků s notebooky a stažená data odesílají parťákům, kteří je ihned využijí k výrobě karet a vyzvednutí peněz z bankomatů na druhé straně světa.

Úspěšný skimming znamená získání nejen dat z magnetického proužku, ale také vašeho PINu

Pokud k bankomatu musíte přistoupit přes dveře se čtečkou, preventivně použijte k otevření nějakou neplatební kartu nebo alespoň nějakou, která má jiný PIN než ta, se kterou se chystáte vybrat. Znáte to. Pod svícnem je největší tma. Skimming se nevyhýbá ani bankomatům umístěným na pobočkách finančních institucí. Na dveřích vám pak zkopírují data z karty a při výběru z bankomatu se dostanou k PINu.

Když už se proderete k bankomatu, zkontrolujte jeho čtečku karet, zda nevykazuje známky přídavného zařízení. Jeli bankomat celý opatlaný a čtečka je vyblejskaná, není to dobré. Pravděpodobně tam nepatří. Pokud čtecí zařízení instaluje amatér začátečník, může zas vypadat velmi neuměle a na první pohled poznáte, že je něco špatně. Horší je to s profíkem. Ten má nádobíčko v barvách bankomatu a vymakané tak, že se dá jen těžko rozeznat. Někteří provozovatelé bankomatů se vám identifikaci skimmovacího zařízení snaží ulehčit tím, že na obrazovce bankomatu promítají jeho pravou podobu. Máte tak větší šanci zjistit, že je něco jinak než má být. Jenže kolik takových bankomatů je?

Snímání PINu bývá velmi často zabezpečeno nenápadně umístěnou malou kamerou, nebo snímáno přímo z klávesnice za pomoci jiné, falešné, umístěné přes tu původní. Zakrýváte-li si pečlivě zadání PINu, vyhnete se jeho sejmutí kamerou. Ovšem pozor. Na bankomatech bývá pro bezpečné zadání přímo nad klávesnicí instalována stříška. I v ní může být kamerka, takže byste si druhou ruku neměli pokládat z její vnější části, ale vnitřní.

V případě zjištění podezřelého chování bankomatu v průběhu výběru, můžete transakci zrušit a informovat o tom vaši banku, se kterou se domluvíte na případné blokaci karty. O nestandardním chování bankomatu je vždy také vhodné dát zprávu provozovateli zařízení. Určitě ho kontaktujte i v případě, že hned na začátku skimming odhalíte. Ochráníte tím ty, kteří by přišli po vás a někdy i ty, kteří bankomat použili před vámi. Číslo, kam volat, by mělo být na bankomatu dohledatelné. V případě nestandardního chování bankomatu vám provozovatel také dokáže říci, zda jde skutečně o nějaký problém, nebo se takto bankomat chová normálně.

Jak na cestách zabránit zneužití platební karty?

I když nemáte šanci odhalit všechny podvodníčky, můžete jim alespoň zabránit, aby se dostali k většímu množství vašich financí. A je to možná jednodušší, než by se mohlo zdát. V první řadě oddělte většinu svých peněz od platebních karet, možností máte několik:

Spořicí účet

Ke spořicímu účtu kartu nedostanete. Však je také od toho, aby se na něj spořilo, ne utrácelo. Většinu svých peněz nechávejte na spořícím účtu – na běžném, ke kterému máte kartu, si držte jen nezbytné minimum. Převést potřebné prostředky ze spořicího na běžný účet je otázka několika kliknutí na počítači nebo v mobilní aplikaci, kterou už mají snad všechny banky.

Na spořicím účtě jsou vaše peníze v mnohem větším bezpečí. Úplně nejlepší varianta jsou pak dva spořicí účty – jeden, který aktivně využíváte právě k převodům na běžný účet, a druhý u jiné banky, kde máte většinu naspořených peněz, na které vůbec nesaháte.

Revolut

Tato karta, o které jsme psali v knize i zde na blogu, řeší většinu problémů spojených se zneužitím účtu. Váže se totiž čistě k mobilní aplikaci, s vaším účtem nemá nic společného. V aplikaci ji jedním kliknutím zablokujete i odblokujete. Peníze si na ni obratem nabijete pouze pokud je potřebujete. V případě zneužití se to okamžitě dozvíte formou notifikace v mobilní aplikaci. Když je karta zablokovaná, přijde vám notifikace dokonce i v případě, že ji někdo naskimmuje a chce použít. Kdyby došlo k zneužití Revolut karty, neměli byste přijít o moc peněz. Vždy jen o to, co na kartě necháte a nevyberete. Využíváme ji jak pro výběry v zahraničí, tak pro internetové platby v jiné měně než CZK.

Revolut kartu doporučujeme všem cestovatelům i pro její další výhody. Například se s ní dostanete zdarma i do letištních salonku.

V zahraničí určitě využijete i další platební karty vhodné pro cestovatele. V článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc jsme porovnali Revolut, Wise, Twisto a Curve.

Kreditka

I o kreditních kartách a jejich cestovatelských výhodách jsme se v Travel Bibli dopodrobna rozepsali. O jejich výhodách a nevýhodách jsme napsali i jeden z prvních článků na boží blog. Kreditku se určitě nevyplatí využívat k výběrům z bankomatu, ale pro platby u obchodníků a online je na cestách super pomocníkem. Pokud ji totiž někdo zneužije, peníze dostanete zpět mnohem snadněji než u klasické debetní karty. Je to logické – zneužity byly peníze banky, ne vaše. Ale pozor! Kreditka je úvěrový produkt, tak s ní tak zacházejte.

o-BEST-TRAVEL-CREDIT-CARD-2013-facebook

Nastavení limitů

Důležité je i nastavení limitů na kartě. Většina bank opět nabízí možnost je snadno změnit v internetovém bankovnictví, takže vám průběžně stačí limit maximálně několik desítek tisíc a když potřebujete více, jednorázově limit zvýšíte. Pokud vám chodí z banky upozornění na veškeré transakce, abyste podvodníka odhalili hned, a máte nízké limity, nikdy při zneužití karty nepřijdete o moc peněz.

Není nad názornou ukázku, a tak jsme všem, co mají koupenou Travel Bibli a přístup do členské sekce, připravili různé ukázky skimmingu. Díky nim mnohem snáz podvod odhalíte ještě před tím, než se stanete jeho obětí. Zjistíte, kde na bankomatech hledat skimmovací zařízení a jak vypadají, i další užitečné tipy na ochranu vašich karet a financí. 

Kde hledat na bankomatu zařízení na podvodné získání PINu a zkopírování karty?

Kam podvodníci nejčastěji umísťují čtečky karet a kamery pro sejmutí vašeho PINu?

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Nástroje proti zneužití karet

Finanční instituce se dnes všemožně snaží účty a karty ubránit proti zneužití. Využívejte nástrojů, které nabízejí. Máte-li možnost si jednoduše měnit limity vašich plateb/karet, dělejte to. Nemějte nastaveny limity, které využijete jen občas či jsou nad vaše možnosti. U karet se většinou definují limity pro výběry z bankomatů, platby obchodníků a internetové. Využíváte-li kartu jen pro některé či pro některé zřídka, nastavte si optimální limit. Pamatujte, že i nula je limit.

Heslo do počítače si čas od času změníte (tedy doufáme!). Dělejte tak i s PINy vašich karet.
Řada vydavatelů karet (bank) dnes nabízí i jejich snadné zamykání/odemykání. Nepoužíváte-li kartu, zamkněte ji. To jde jednoduše i u naší oblíbené Revolutky z mobilní aplikace.

O snížení rizika zneužití karty při platbách na internetu jsme se již zmiňovali v Travel Bibli. Používejte jen ověřené internetové obchodníky, nejlépe využívající systém platebních bran 3D Secure. Pro ještě větší bezpečí při platbách používejte kartu vydávanou taktéž pod systémem 3D Secure. Dnes už je v ČR vydává většina bank.

Malým pomocníkem v ochraně před nechtěným načítáním karty může být také peněženka s RFID ochranou. Na trhu je jich celá řada, stačí si vybrat typ nebo design. Na cestách přijde vhod větší peněženka, kam bez problémů umístíte i pas, boarding pass a jiné doklady. Pokud ale preferujete menší kousky, tak se poohlédněte po opravdu maličké Go Travel Micro Wallet.

A teď pár rad pro fajnšmekry. Lidé se zneužití karet brání porůznu. Někteří si zapamatují či někam bezpečně poznamenají CVV kódy a na svých kartách je znečitelní (seškrábají). Brání se tak zneužití karty na internetu, kdy platbu bez CVV kódu neuděláte. Ti, kteří cestují jen po zemích, kde se používají čipové bankomaty/terminály, magnetický proužek na kartě poruší tak, aby se data z něho nedala zkopírovat. A někdo takto vozí i více než desítku karet, kdy každá má svůj konkrétní účel – některá pro výběry, jiná pro internetové platby, další pro platby u obchodníků, jedna pro otevírání zabouchnutých dveří a poslední pro přítelkyni…

A závěrem ještě desatero, jak si kartu a peníze chránit:

  1. Kartu ochraňuj a nikdy ji nenechávej bez dozoru
  2. PIN můžeš znát pouze ty a nesmíš dovolit, aby ho znal kdokoli jiný
  3. Podezřelým bankomatům, terminálům, obchodům a obsluhám se vyhýbej
  4. Nenakupuj na pofidérních internetových obchodech
  5. Ztrátu či zneužití karty okamžitě nahlas vydavateli (tvojí bance)
  6. Pravidelně kontroluj oprávněnost účtovaných transakcí
  7. Všímej si nestandardních maličkostí při použití karty
  8. Hraj si s limity své karty –⁠ jejich výše musí odpovídat tvým potřebám a možnostem
  9. Využívej všech fičur, které ti pro ochranu karet vydavatel/banka nabízí
  10. Nenech se oblbnout a nikomu neposílej nebo nediktuj údaje o své kartě či účtu

A úplně nakonec se dá asi říci – buďte při svých výběrech a platbách obezřetní, ale nepanikařte. Vše, co jsme vám kolem zneužití karet ukázali, není důvodem k tomu je přestat používat.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Michal Kučera 16.2.2016 v 16:31 - Odpovědět

    Podelim se o par mych karetnich tricku (a budu rad za dalsi)… samy o sobe nejsou nezlomne, ale v kombinaci s jiz vyse uvedenym zvysuji sanci, ze mam sve prostredky pod svou kontrolou:

    -proti precteni a zapamatovani si cisla karty + CVV kodu obsluhou v obchode ci restauraci, precmaram vzdy cvv kod tlustym cernym fixem (obvykle hned jak kartu prvne podepisuju). Kod je mirne reliefni, takze precist ho lze i tak, da to ale uz celkem praci (chce to dobre svetlo) a vsimnete si, ze se o to podvodnik snazi… moc mu to nepujde..

    -ve fake penezence je dobre nosit pro jeji vyssi duveryhodnost krom nejakych drobnych i platebni kartu. NEFUNKCNI samozrejme. Prosla je ale prilis napadna a teoreticky zlodej by z ni mohl byt rovnou podrazdeny. Optimalni a nenakladana je (pred odjezdem) predstirana ztrata karty, jeji nasledna blokace a vydani nove. Ta puvodni na sobe tak ma jeste datum daleko dopredu a pritom ale uz neni funkcni.

    -takova karta se mi taky jevi jako vhodna pro otvirani dveri (viz clanek) – tu at si klidne i naskimminguji ;)

    -neni od veci, si pred cestou do telefonu (a pro sichra klidne i nekam papirove) ulozit seznam tel. cisel na jednotlive pouzivane banky pro telefonni blokaci karty (ne vsude je dostupny internet, ze ;)

    • Matouš Vinš 22.2.2016 v 6:34 - Odpovědět

      Jo, nefunkční neprošlá karta je obecně super věc :-)
      Dá se použít třeba jako „záloha” při půjčení motorky – s pasem ví, že vás můžou oškubat, protože bez něj jste v zadeli (ok, máte dva, to taky netuší, pořád ale zůstává problém s vízem). S kreditkou si taky myslí, že vás můžou oškubat, ale vy je v klidu můžete poslat do háje. Žádné „odřeniny které tam před tím nebyly” vás najednou nemůžou zaskočit.