Botswana je jednou z nejideálnějších zemí pro pozorování divoké zvěře v Africe a zároveň není tak masově navštěvovaná jako Keňa či Tanzanie. Můžete tu celý den jezdit džípem po národním parku a nepotkat žádné lidi. Přes cestu vám běhají sloni nebo nosorožci, ve stínu se povalují nažraní lvi. V noci u ohně pak uslyšíte jejich řev a bude se vám zdát tak blízko, až se vám zježí vlasy na zátylku.

Přespat v neoploceném kempovišti uprostřed opravdové divočiny, kde slyšíte všechny zvuky noci a v křoví pár metrů od vás svítí oči hyen, to se vám dnes poštěstí opravdu málokde. A je to zážitek na celý život.

Proč jet do Botswany

Botswana je jednou z nejstabilnějších a nejbezpečnějších zemí v Africe. Patří mezi ty bohatší a na rozdíl od jiných safari destinací si zde již před časem uvědomili, že své přírodní bohatství musejí chránit. Kempy v národních parcích mají velmi omezenou kapacitu a ubytování v lodžiích je natolik luxusní a drahé, že s masovým turismem se tady převážně nesetkáte. Vláda podporuje ekoturismus a můžete si být jistí, že tzv. „conversation fees“, které zaplatíte v národních parcích, jdou opravdu tam, kam mají – zpět do parku.

botswana

Nosorožec se drbe o kůl v zemi, Khama Rhino Sanctuary

V Botswaně máte jednu z mála posledních příležitostí vidět nosorožce ve volné přírodě, a to v části Moremi Game Reserve nazývané Chief´s Island, nebo v národním parku Khama Rhino Sanctuary. V Chobe National Parku se pro změnu setkáte s největší sloní populací na světě, žije jich tu kolem 70 tisíc.

Legendární jsou také lvi s černou hřívou z pouště Kalahari. Zde se také můžete seznámit s kořeny veškerého lidstva, když navštívíte některou z vesnic posledních zbývajících afrických Křováků. O největší vnitrozemské deltě na světě – deltě řeky Okavango a jejím unikátním ekosystému s vodními kanály prošlapanými od hrochů – by se daly popsat stohy papíru. Botswana má hodně „nej“ a všechna se točí kolem její překrásné nedotčené a divoké přírody.

botswana

Vodní kanály v deltě řeky Okavango

Pokud je vaším africkým cílem expedice na safari, přečtěte si na blogu průvodce Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Jak se do Botswany dostat

Letecky

Nejvíc letů míří do hlavního města Gaborone a turistického Maunu. Většina jich je z Johannesburgu, existují i linky z některých dalších velkých afrických měst (Kapské Město, Harare, Nairobi, Windhoek…). Z Evropy proto doporučuji hledat letenku do Johannesburgu a pak navazující spoj. Ceny letenek záleží na sezoně, během našich letních prázdnin (a botswanské zimy, hlavní turistické sezony) se letenka do Johannesburgu pohybuje kolem 18–20 tisíc, mimo turistickou sezonu i pod 10 tisíc. Hledejte také lety z okolních letišť – Berlín, Vídeň, Londýn… Přelet do Gaborone vás pak bude stát zhruba 3 tisíce korun.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Autem

Do Botswany se dá snadno dojet z kterékoliv sousední země, silnice vedoucí přes hraniční přechody jsou asfaltové a dobře udržované. Nejfrekventovanějšími hraničními přechody jsou Martin´s Drift mezi Jihoafrickou republikou a Botswanou, a Ngoma Bridge na severní hranici Botswany s Namibií. Počítejte s tím, že během prázdnin v Jihoafrické republice, víkendů a špičky turistické sezony můžete na hranicích strávit klidně několik hodin ve frontách.

Autobusem

Pravidelné mezinárodní linky jezdí z Johannesburgu (cesta trvá 6 hodin, cena od 375 Kč), Windhoeku (hlavního města Namibie) a z Viktoriiných vodopádů v Zimbabwe.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Špička turistické sezony je v zimě (během našeho léta) od května do září, kdy v Botswaně neprší. Během těchto horkých a suchých měsíců se zvěř shromažďuje kolem stálých vodních zdrojů, je to tedy nejvhodnější doba pro safari. Prostě si počkáte u nějakého napajedla a budete pozorovat antilopy, slony i lvy, jak se přicházejí napít.

botswana

Antilopy přicházejí k napajedlu

Nejchladnějšími měsíci jsou červen a červenec, kdy teplota v Kalahari může v noci spadnout až k nule. Od října do ledna se teploty obvykle pohybují mezi 35 a 40 stupni. Zároveň během listopadu začíná v Botswaně období dešťů, které vrcholí v lednu a únoru, kdy nejvíc srážek spadne na severu země v oblasti národního parku Chobe.

Botswanu jsem navštívila v období dešťů, kdy je v severní části země krásně zeleno a vše kvete. Občas nám pršelo a zvěř byla díky dostatku vody i pastvy rozptýlená, což ztěžovalo její pozorování. Takže jsme sice viděli méně zvířat než návštěvníci v zimních měsících, na druhou stranu jsme si užívali samoty v divočině. V kempech jsme většinou bydleli sami a v národních parcích jsme potkali maximálně dvě auta za den, občas žádné.

Pokud byste chtěli Botswanu navštívit ve špičce turistické sezony, mějte na paměti, že kempy uvnitř vyhlášených přírodních rezervací, jako je delta řeky Okavango, Moremi Game Reserve nebo Chobe National Park, je potřeba rezervovat až rok dopředu!

botswana

V období dešťů musíte být hodně pozorní, abyste zvířata v bujné vegetaci zahlédli

Víza a podmínky vstupu

Občané států Evropské unie pro vstup do Botswany víza nepotřebují. Týká se to pobytů do 90 dnů během období 12 měsíců. Na hranicích ovšem dostanete povolení na pouhých 30 dnů, které je následně třeba prodloužit.

Pokud byste do Botswany plánovali přejet z některé sousední země v pronajatém autě, nezapomeňte váš plán předem sdělit v autopůjčovně, aby vám vystavili dokumenty nezbytné pro překročení hranic – tzv. border letter.

Aktuální informace o vízové situaci můžete ověřit na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Botswanská měna se nazývá Pula (1 Pula = 2,1 Kč), ta se dělí na 100 thebe. Na rozdíl od sousedních zemí se v Botswaně nedá platit jihoafrickým randem, ale pouze Pulou. Ve většině turistických center najdete bankomaty i zaplatíte kartou (Visa, Mastercard, American Express). Pamatujte, že na branách do národních parků požadují při platbě pouze hotovost.

Ceny v Botswaně jsou skoro stejné jako u nás, benzin a většina potravin o něco málo levnější. Obzvlášť levné je kvalitní hovězí maso.

botswana steak

250g T-bone steak v přepočtu za 32 Kč

  • Bydlení: v hotelu cca 360–500 Kč za osobu/noc, guest housy až na pár výjimek v Maunu téměř neexistují, lodžie od 2000 Kč až po luxusní lodžie v deltě řeky Okavango, kam se dostanete pouze soukromým letadlem a kde za noc zaplatíte i několik desítek tisíc. Nejvýhodnější a nejvyužívanější typ ubytování je v kempu ve vlastním stanu, kde noc stojí okolo 200 Kč za osobu. Výjimkou jsou kempy v Moremi Game Reserve a Chobe National Park, kde za exkluzivitu spaní v divočině zaplatíte v kempu cca 1300 Kč za osobu a noc.
  • Jídlo: v restauraci 100–300 Kč, street food jako v Asii zde bohužel nenajdete, ale levně a bez vaření se dá najíst v supermarketech Spar, na výběr mají vždy několik hotovek a hojně se tam stravují i místní. Jídlo (např. kuře s hranolky, maso s rýží) vyjde na 50–80 Kč.
botswana

Levné jídlo střední kvality ze supermarketu Spar

  • Nápoje: balená voda 5 l za 30 Kč, pivo (Castle nebo Lion jsou nejznámější) v plechu 25 Kč (v restauraci 46), láhev vína od 80 Kč. Alkohol nakupujte v „Tops“ – speciální obchody s alkoholem vždy vedle Sparu. Přímo v supermarketech se neprodává.
  • Potraviny v obchodě: bochník toustového chleba 22 Kč, kilo brambor 29 Kč a rajčat 27 Kč, 1 mango 15 Kč, litr mléka 22 Kč, 12 vajec 50 Kč, půlkilový hovězí rumpsteak 80 Kč, máslo 250 g za 75 Kč.
  • Další ceny: benzin i nafta cca 17 Kč/l, 5 kg briket 90 Kč, dřevo na oheň 50 Kč.
  • Vstupné do národních parků 80–250 Kč za osobu na den, auto 100 Kč na den.

Lokální doprava

Letecká přeprava

Na vnitrostátních leteckých linkách se můžete přepravit mezi Gaborone, Francistown, Maun a Kasane. Nejžádanější je let z Gaborone do hlavního turistického centra a brány do národních parků – Maunu. Cena letenky se pohybuje mezi 5 a 10 tisíci korun. Z Maunu létá také mnoho malých letadel s turisty do luxusních lodžií v deltě řeky Okavango, kam se nedá přepravit jiným způsobem.

botswana sloni přes cestu

Sloni přes cestu

Vlaky

V Botswaně lze využít železnici pouze pro přepravu na trase Lobatse–Francistown s několika zastávkami po cestě včetně hlavního města Gaborone. Vlaky dál pokračují do Bulawaya v Zimbabwe. Lístek z Gaborone do Francistown vás bude stát cca 180 Kč.

Autobusy

jezdí mezi všemi hlavními městy a většími vesnicemi v zemi, nejsou to ale moc časté, natož pravidelné spoje. Na nádraží dorazte s velkým předstihem, protože autobusy se rychle plní, a vezměte s sebou dost vody, klimatizaci opravdu nečekejte. Autobusem z Gaborone do Francistown to stojí 220–260 Kč.

Auta (autopůjčovny)

Vzhledem k málo rozvinuté veřejné dopravě doporučuji využít auto. Hlavní silnice v zemi jsou asfaltové a relativně dobře udržované, i když na „dálnici“ mezi Kasane a Maun jsme po větších deštích nejeli víc jak 50 km/h a kličkovali mezi dírami v propadlém asfaltu. Takže stav asfaltek bude nejspíš velmi proměnlivý. Většina menších silniček a cest vyžaduje auto 4 x 4, hlavně pokud se chystáte do Makgadikgadi Pans nebo Moremi Game Reserve a Chobe National Parku. Tam je čtyřkolka nezbytností.

botswana

Auto 4 x 4 se střešním stanem a kompletním vybavením na kempování

Pokud se do národních parků na severu země vypravíte v období dešťů, vždy se na místě ptejte v turistických informacích či u bran do parku na aktuální stav cest – mnoho z nich je v tomto období rozbahněných až nesjízdných, snadno zapadnete v bahně nebo nějaké hlubší louži. Obecně se doporučuje vydávat do těchto míst ve skupině alespoň dvou aut, abyste se mohli v případě zapadnutí navzájem vytáhnout.

Auto si snadno půjčíte v hlavních turistických centrech – Gaborone, Francistown, Maun či Kasane. Mezi největší autopůjčovny patří například Avis, Britz či Europcar. Rozhodně si půjčte čtyřkolku, pokud nechcete být omezení na hlavní silnice a máte v plánu projet hlavní botswanské národní parky. Doporučuji auto v dieselu, protože se silnějším autem se snáz vyhrabete z písku nebo bahna.

Nejoblíbenějším typem auta je Toyota Hilux. Nejjednodušší a nejpohodlnější na cestování a kempování v parcích je auto se střešním stanem, obnáší to ale pořádnou pálku za půjčovné – v sezoně cca 3,5 tisíce na den, mimo hlavní sezonu o tisícovku míň. O něco levněji vyjde půjčit si auto v Johannesburgu. Pamatujte i na pořádné pojištění auta, půjčovny nabízejí několik druhů v závislosti na výši spoluúčasti.

Taxíky

Taxislužby fungují ve větších městech a jsou bezpečné. Nástupní taxa je 40 Kč a cena 30 Kč na kilometr.

Kuchyně

Botswanská kuchyně není podle mého názoru nijak inspirativní a ničím nevyniká. Stejně jako v okolních zemích místní jedí kukuřičnou kaši, instantní výrobky, hovězí maso. Pokud budete bydlet v drahých lodžiích, jídlo bude mezinárodní a nejspíš v ceně ubytování. Během kempování si budete vařit sami. Nejčastěji budete nakupovat instantní a trvanlivé potraviny v supermarketech. Vždy ve městě nakupte zásoby na pár dní, na venkově totiž nic nekoupíte. Nejznámějšími supermarkety jsou Spar, Shoprite nebo Choppies.

Co rozhodně musíte ochutnat:

Hovězí! Botswanské hovězí je legendární, jeho export je jedním z hlavních příjmů země. Naložené, nenaložené, sedmisetgramové steaky, celé regály věnované v supermarketu hovězímu masu. V jižní Africe grilování říkají „braai“, je velice populární a grily budete mít k dispozici v každém, i tom nejlevnějším kempu.

botswana

Hovězí steak, který se vám nevejde na talíř

Biltong – tradiční sušené maso, místní ho jedí ve velkém. Je to super věc pro dny strávené v autě, ať už při dlouhém přejezdu, nebo při celodenním „self drive“ safari v národních parcích. Je to zdravé, energeticky hodnotnější než nějaké sušenky a hlavně strašně dobré. Kupujte si ho nejlépe na váhu, prodávají ho skoro všude. Mně nejvíc chutnaly hovězí „chilli bites“ a „love bites“, vyzkoušet ovšem můžete i pštrosa nebo antilopu kudu.

Nemoci a hygiena

Do Botswany není povinné žádné očkováníkromě žluté zimnice, pokud cestujete ze zemí s jejím výskytem, jako jsou například Keňa, Tanzanie či Uganda.

V některých kempech je možné natočit si pitnou vodu z kohoutku, obecně to ale nedoporučuji, jistotou je kupovaná voda balená. Nám se osvědčilo koupit desetilitrový barel s kohoutkem a doplňovat si z něj menší láhve na pití.

Území celé Botswany je malarickou oblastí, proto hlavně v období dešťů a na severu území dodržujte prevenci před komářím bodnutím – dlouhé nohavice a rukávy, repelent, moskytiéry ve stanech. Stejná opatření by vám měla pomoci chránit se před spavou nemocí přenášenou mouchou tse-tse.

Některá divoká zvířata (jako například šakali, veverky nebo opice) mohou přenášet vzteklinu. Proto je v žádném případě nekrmte.

Bilharzie je parazit, který je v jižní Africe v přírodních vodách. Jedinou prevencí před nakažením je nekoupat se. Což je zároveň i dobrou prevencí před sežráním krokodýlem nebo hrochem…

Přestože je Botswana jednou z mála zemí na světě, která poskytuje svým občanům léčbu antiretrovirotiky úplně zdarma, stále patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených. Některé zdroje uvádějí, že až 22 % populace je HIV pozitivních!

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Bezpečnost

botswana dopravní značka

Pro Evropana poněkud nezvyklá dopravní značka

Botswana je jednou z nejbezpečnějších zemí v Africe. Neválčí se tu, korupce je o něco nižší než v okolních státech, nehrozí zemětřesení ani tsunami. Místní lidé jsou velmi přátelští a míra kriminality až neuvěřitelně nízká. Většina rizik tedy čeká v jízdě autem a kontaktu s divokou zvěří.

Pro svou bezpečnost se snažte dodržovat následující zásady:

  • Neřídit v noci – v Botswaně žijí miliony kusů hovězího dobytka a oslů (ano, podle některých zdrojů až 3 miliony divokých oslů). Po setmění se rádi shromažďují uprostřed vozovky a užívají si sálajícího tepla. Vzhledem k neexistenci osvětlení a počtům zvířat na silnici je jízda potmě opravdu extrémně nebezpečná. Nehledě na to, že můžete klidně nabourat do slona, a to i na dálnici.
  • Nepřekračujte povolenou rychlost (120 km/h na hlavních silnicích, 80, pokud je vedle silnice nějaká vesnice, a 60 km/h ve městech). Nejenže jezdit rychleji je na jejich silnicích nebezpečné samo o sobě, ale jsou také velmi přísní ohledně rychlostních omezení. Podél všech hlavních silnic jsou radary.
  • Neparkovat ve vyschlých korytech řek. V sušších oblastech to sice může lákat, ale stane se, že sto kilometrů vedle přijde bouřka a vás spláchne přívalová vlna.
  • Upouštět gumy na autě, pokud jezdíte terénem – bahnem a pískem. Značně to zlepší průchodnost terénem (díky nižšímu měrnému tlaku).
  • V národních parcích se nesmí vystupovat z auta. Nikde kromě pár vyznačených míst a na vstupních branách. Snažte se toto nařízení dodržovat, protože většina divokých zvířat běhá o dost rychleji než vy.
  • Nekrmte zvířata, neděste je túrováním motoru (hlavně slony, ti jsou schopní obrátit vám auto na střechu jediným mávnutím chobotu), dávejte pozor, abyste se nedostali mezi matku a mládě nebo mezi hrocha a vodu. Obecně doporučuji něco málo nastudovat o afrických divokých zvířatech.
  • Pokud spíte v neoploceném kempu v národním parku (Moremi Game Reserve, Chobe National Park), po setmění se nevzdalujte od auta a ohně. Zvažte nocování v těchto kempech s malými dětmi, protože hyena si na dospělého většinou netroufne, na dítě ano.
  • Nenechávejte žádné jídlo ve stanu nebo venku a ujistěte se, že máte dobře zapnutý zip stanu, když jdete spát.
  • Prohlédněte boty, než do nich vlezete, jestli se tam neusídlil škorpion. Pozor taky na jedovaté hady.
botswana

Vraky podél hlavní silnice, v Botswaně obvyklá scenerie

Náboženství, svátky, tradice

Botswana je etnicky velice rozmanitá země. Žijí zde příslušníci celkem 26 kmenů, takže můžete pozorovat rozdílné zvyky či tradice v různých koutech země. Nejznámějšími obyvateli Botswany jsou Sanové neboli Křováci. Byli prvními obyvateli Afriky, jejich kresby jsou datované až 25 tisíc let zpátky. Dnes žijí pouze v Botswaně a Namibii v oblasti pouště Kalahari.

Křováci z pouště Kalahari

Křováci z pouště Kalahari

Návštěvu jejich tradičních vesnic (nebo alespoň tzv. „living musea“) si rozhodně nenechte ujít, vždyť jsou to možná i naši předkové… Nejnápadnější vám nejspíš přijdou Hererové. Ženy Hererky na ulici poznáte snadno už na dálku podle barevných viktoriánských šatů. Potkat je můžete hlavně ve městě Maun.

S nápadnými projevy náboženského cítění se v Botswaně nesetkáte, přestože náboženství a tradice hrají ve společnosti poměrně důležitou roli. Dodržuje se zde tradiční uctívání předků, kteří mají dodnes vliv na každodenní život místních. Tato původní víra se mísí s křesťanstvím, které se do země dostalo s misionáři v 19. století. V dnešní době je zhruba třetina obyvatel křesťany, ostatní vyznávají směs křesťanské liturgie a tradičních náboženství.

Co byste ještě měli vědět

  • Je zdvořilé nejdřív se zeptat, jak se daří, až pak se ptát na cestu.
  • Místní rozhodně ocení, když se naučíte pár slov v jejich jazyce (Setswana), jinak ale ve většině země se domluvíte bez problémů anglicky.
  • Dýško se od vás očekává – pokud vám někdo pohlídá auto na parkovišti, pomůže se zavazadly, natankuje benzin apod., adekvátní částka je cca 10 Kč. V restauraci (pokud není dýško automaticky započtené) je zvykem dávat 10 %. Dát dýško průvodci na safari, řidiči nebo kormidelníkovi vaší lodi není povinnost, ale pokud jste s jeho službami opravdu spokojení, částku mezi 60 a 100 Kč velmi ocení.
  • Řídí se vlevo, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz.
  • V on-line mapách je spousta chyb, speciálně v Google Maps (veterinární plot je zanesený jako silnice, některé silnice zase jako vodní toky apod.). Proto doporučuji mít s sebou pro jistotu i mapu papírovou, nejlépe od Shellu.
  • Země je rozdělená několika veterinárními ploty, které mají zabránit šíření nemocí z divoké zvěře na chovný dobytek (např. kulhavky a slintavky). Přes tyhle ploty nesmíte převážet čerstvé maso, občas ani mléčné výrobky. Ze severu na jih neprovezete maso ani zmražené nebo vakuované. Autem budete muset projet dezinfekcí a očistíte v ní i boty. Kontroly probíhají v závislosti na ročním období, momentálním rozšíření nemocí a náladě kontrolorů.
  • Časový posun: GMT + 2 hodiny.
  • Zásuvky 230 V 50 Hz. Mají jak kulaté, tak hranaté zásuvky, je proto dobré pořídit oba typy adaptéru.
  • Nepočítejte s tím, že budete všude dostupní tak, jak jste zvyklí v Evropě. Mobilní telefony mají signál jedině podél hlavních silnic a ve městech. V národních parcích se nechytáte vůbec.
  • Wifi bude pouze v lodžiích a hotelech, v kempech jen v turistických lokalitách – v Maunu a Kasane.
  • Pokud cestujete přes celou zemi autem, natankujte na každé benzince, kterou potkáte. Mimo větší města jich totiž moc není a snadno by vám mohlo dojít palivo. V národních parcích benzinky nejsou vůbec, takže vjíždějte s plnou nádrží, především pokud se chystáte na několikadenní pobyt nebo přejezd skrz Moremi a Chobe.
  • Pokud chcete kempovat v národních parcích, musíte být plně soběstační. V kempu najdete většinou jen toalety, vodu a ohniště, případně gril. Musíte si tedy dovézt vlastní vybavení i zásoby jídla a pití.
botswana

V národních parcích benzinku u „silnice“ nenajdete

Tipy, kam se podívat

Delta řeky Okavango

Žádná oblast na světě se jí nepodobá a najdete ji na seznamu UNESCO. Stovky vodních kanálů proplétajících se mezi vysokou trávou a papyrusem, hladina pokrytá kvetoucími lekníny, tůně plné hrochů a krokodýlů, ostrovy, na nichž se pasou zebry a stovky druhů ptactva. Suchozemská část delty (tam se dá dostat autem) se jmenuje Moremi Game Reserve a je to jedna z na zvěř nejbohatších safari destinací v Africe.

botswana

Plavba v tradičních kánoích mokoro

Určitě si nenechte ujít plavbu s průvodcem na tradičních kánoích mokoro, při které si nejlíp vychutnáte tenhle vodní svět. Pokud chcete strávit opravdu luxusní dovolenou, je delta řeky Okavango pravým místem. Exkluzivní ubytování v lodžiích (kam se lze dopravit jedině malým soukromým letadlem) uprostřed nedotčené přírody si pro své dovolené či svatební cesty oblíbilo už mnoho světových celebrit.

Národní park Chobe

se pyšní největší sloní populací na světě. Sloni tu na vás opravdu vykukují skoro za každým křovím a pozorovat velká stáda, jak dovádějí v řece Chobe při své každodenní koupeli, bych mohla klidně několik hodin v kuse. Část národního parku zvaná Savuti je vyhlášená pro pozorování lvů.

Spát tu můžete v neoploceném kempu, od ostatních návštěvníků dostatečně daleko na to, abyste se cítili sami uprostřed divočiny. Nejintenzivnější zážitek z Botswany, kdy se nám dva metry od stanu a ohniště večer prošel obrovský slon a začal spásat křoví v našem kempovišti, mám právě odsud. Bylo to sotva pět minut poté, co jsme zalezli do stanu, a následující čtvrthodinu jsme zírali ven a neodvažovali se skoro ani dýchat, natož pohnout…

chobe - botswana

Národní park Chobe patří slonům

Výlet z Kasane na Viktoriiny vodopády

Kasane je městečko na hranici čtyř států – Botswany, Namibie, Zimbabwe a Zambie. Slouží jako základna pro denní výlety do národního parku Chobe a na doplnění proviantu pro několikadenní pobyty v divočině. Pokud vám nevadí větší počty turistů a nechcete si nechat ujít jeden z divů světa, podnikněte z Kasane jednodenní výlet k Viktoriiným vodopádům.

Ve městě najdete mnoho agentur a i každá lodžie či jiné ubytování vám budou schopné tento oblíbený výlet zajistit. Na vodopády se můžete jet podívat buď do Zambie (což je o něco jednodušší), nebo do Zimbabwe (v období sucha jediná možnost, jak ve vodopádech vidět také nějakou vodu), protože tyto země se o vodopády dělí. Celodenní výlet stojí zhruba 1300 Kč agentuře (hotelu) plus 660 Kč za vstup do národního parku Victoria Falls. Počítejte také s výdaji za víza do země, ve které si chcete vodopády prohlédnout.

Khama Rhino Sanctuary

Národní park, který vznikl za účelem záchrany nosorožců v době, kdy byli v Botswaně na pokraji vyhubení. Je to jedno z mála míst, kde můžete tahle majestátní zvířata pozorovat. V parku najdete ubytování v bungalovech, krásný neoplocený kemp se sociálkami a vybavením pro grilování i restauraci.

Kromě nosorožců zde můžete vidět také dalších 28 druhů zvířat a přibližně 230 druhů ptáků. Je možné zakoupit průvodcované túry, anebo se do parku vydat vlastním autem. V takovém případě je nutný náhon na všechna čtyři kola, protože některé cesty jsou písčité a hrozí uvíznutí. Nejlepší dobou pro pozorování nosorožců je podvečer v blízkosti napajedel, kdy zvířata chodí pít a dopřát si bahenní koupel.

botswana

Nosorožci se v podvečer shromažďují u napajedla

Křováci v Kalahari

Viděli jste film „Bohové musejí být šílení“? Přesně takové Křováky je dodnes možné osobně potkat. Na západě Botswany, uprostřed pouště Kalahari, se zastavte v oblasti kolem města Ghanzi a Dekar. V této lokalitě sídlí velká komunita Sanů neboli Křováků. Ve vesnici Dekar najdete kulturní centrum i ukázky umění Sanů a dozvíte se zde něco o jejich historii, tradicích a způsobu života. Sanové byli první obyvatelé afrického kontinentu, jsou to nedocenitelní stopaři divoké zvěře a znalci pouštních rostlin. Dnes už toto etnikum obývá pouze oblast Kalahari v Botswaně a Namibii, nepropásněte proto příležitost poznat je blíže.

botswana, rozdělávání ohně

Rozdělávání ohně po křovácku

Solné pláně Makgadikgadi Pans

Rozkládají se na 12 000 km čtverečních. Od obzoru k obzoru se táhne rovná bílá a vyprahlá pustina. Ztrácíte odhad vzdálenosti i orientaci. Pocit prostoru je ale nepopsatelný. Vydat se sem musíte velmi dobře připravení a s GPS, zásobami a informacemi. Bezpečné je to pouze v období sucha zhruba od května do listopadu, protože v období dešťů se pánve zatopí, a i když je voda hluboká jen pár centimetrů, velmi snadno zde s autem uvíznete.

Na záchranu můžete čekat i několik dní, provoz je téměř nulový. Pokud budete v Botswaně v období dešťů, můžete si pánve prohlédnout z rezervace Nata Bird Sanctuary, kde máte možnost dojet autem až k zatopené pánvi a nekonečno uvidíte z pozorovatelny „na břehu“. Pokud budete mít štěstí, spatříte obrovská hejna plameňáků, kteří se sem touhle dobou slétají za potravou.

Nata Bird Sanctuary

Nata Bird Sanctuary

Kde najdu víc info

Tištěný průvodce „Botswana“ – Veronica Roodt a Shell

Zaručeně nejlepší a nejdetailnější průvodce od ženy, která žila 15 let v deltě řeky Okavango. V průvodci najdete podrobný popis jednotlivých oblastí, GPS souřadnice, spoustu užitečných tipů i fotografie a základní údaje o savcích a ptácích, které lze v národních parcích pozorovat.

Mapy Shell a Veronica Roodt

Stejná autorka vydala detailní mapy jak celé Botswany, tak národních parků. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že průjezd Moremi Game Reserve a Chobe National Parku bez těchto map s GPS souřadnicemi bychom v období dešťů asi tak snadno nezvládli.

Lonely Planet

Průvodce „Botswana and Namibia“, dostupný pouze v angličtině. V členské sekci najdete slevu.

Wikitravel

Projekt Wikipedie, kde najdete všechny základní informace, které byste mohli na cestách potřebovat.

Moje Afrika

Web cestovní kanceláře Stella Travel, kde najdete spoustu užitečných informací a rad. Majitelka je moc milá, věnovala nám několik hodin svého času při konzultaci itineráře našeho road tripu po jižní Africe. Mimo jiné je schopná zařídit vám i auto z půjčovny – a to za lepší peníz, než byste si ho rezervovali na internetu.

Botswana Tourism Organisation

Oficiální stránky turistické organizace.

Anna Ahneová

Anna Ahneová

Cestovatelka na volné noze a nadšená fotografka. Strávila dohromady rok v Asii, kde například učila angličtinu jako dobrovolník v Indonésii, fotila pavoučí ženy v Barmě a projela Vietnam od severu k jihu. Jejím posledním objevem a láskou je jižní Afrika, takže když zrovna necestuje po Evropě, plánuje cesty právě tam. O svých zkušenostech a zážitcích ráda píše a doufá, že inspiruje další lidi k tomu vyrazit do světa.

Ve spolupráci s Travel Bible vydala letos i svůj první e-book Procestuj svět jako učitel angličtiny, kde detailně vysvětluje, jak na výuku angličtiny v zahraničí. Kontaktovat ji můžete na a.ahneova@gmail.com nebo na Facebooku.

Stáhni si ukázku 94 stránek knížky

Nekupuj zajíce v pytli, přečti si zdarma ukázku, která tě přesvědčí, že procestovat svět jako učitel angličtiny je jednoduché. 

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled