Cestování po České republice, Evropě i jiných kontinentech je úžasné, nádherné, osvobozující… dokud nám nejde o zdraví, nebo dokonce o život. V tu chvíli i sebekrásnější místo ztrácí své kouzlo a my máme jediné přání – uzdravit se co nejdříve.

Do jisté míry jde samozřejmě o štěstí. Je spousta cestovatelů, kteří projeli svět a po zdravotní stránce nebyli nijak dobře připraveni – no a přežili bez větších obtíží. A pak druhý extrém – přes veškerou snahu a prevenci dojde k onemocnění či úrazu.

Zdraví na cestě je důležitější, než sehnat letenku za super cenu, krásné ubytování na neobvyklém místě nebo zažít adrenalinu, co se do nás vejde. Přípravu každé cesty po zdravotní stránce nepodceňujeme, proto i jeden z workshopů na Slow Travel Festivalu byl o první pomoci. Vedl ho Marek Balicki, který pracuje jako lektor pro První pomoc živě. Právě se připravuje na svou první dlouhou cestu. Dal dohromady seznam všeho, co byste měli před cestou zařídit, abyste byli maximálně připravení a ne nemile překvapení. Marku děkujeme!

Pro většinu z nás nevšední sanitky v Benátkách, Itálie

Teoretická fáze příprav

Jak se tedy na cesty připravit a nic nepodcenit? Na začátek by si měl každý cestovatel zodpovědět pár důležitých otázek, které vás navedou správným směrem.

  • Kam pojedu?
  • Na jak dlouho?
  • Kolik nás jede?
  • Jak se budu přepravovat?
  • Jaké zdravotní vybavení umím používat?

1. Kam pojedu?

Je obrovský rozdíl řešit zdravotní obtíže na území ČR, anebo v zahraničí. Doma totiž máme (ač se to mnohým nemusí zdát) velmi vyspělou, všem dostupnou zdravotní péči a zkušené dispečerky záchranné služby na telefonu, které vás budou vést v první pomoci krok za krokem až do příjezdu sanitky.

V zahraničí bude velmi záležet, v jak vyspělé oblasti se zrovna nacházíte – můžete narazit na spoustu bariér:

  • nedostupnost zdravotní péče
  • pochybnou hygienu či nesterilní přístup
  • neochotu
  • jazykovou bariéru
  • drahé soukromé kliniky
  • specifická zdravotní rizika pro danou oblast

2. Na jak dlouho? (víkend, 14 dní, měsíce, roky)

To je podstatné při tvorbě lékárničky a dostatečné zásoby léků, zvažování vhodného očkování, zdravotního pojištění, preventivních lékařských zákroků (např. u stomatologa).

Jaké cestovní pojištění zvolit a na co si dát při výběru pozor? Inspirujte se v článcích o ročním a krátkodobém pojištění.

3. Kolik nás jede? (sólo, pár, zájezd, expedice)

Počet lidí hraje roli opět při tvorbě lékárničky a zvážení množství zdravotního vybavení a léků. Jde-li o klasický organizovaný zájezd do zahraničí, většinou by vám měl být nápomocen přidělený delegát. V případě expedice lze určité vybavení rozložit mezi ostatní, tím pádem vzniká prostor vzít i specifičtější vybavení (což většinou zajišťuje organizační tým ve spolupráci s lékařem).

Sólo cestovatel si bude muset poradit především sám.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

4. Jak se budu přepravovat? (autem, motorkou, na kole, pěšky s batohem)

Každý typ cesty si žádá jinou přípravu a má svá specifika. Zatímco někdy máme místa až až, jindy musíme počítat každý gram.

  • Auto – často se stává, že zdravotnické vybavení předimenzujete, protože co kdyby náhodou… a auto to uveze.
  • Motorka, skútr – už začínáme řešit nedostatek místa, ale pořád tam je nějaký motor, který nám pomůže odtahat naši výbavu na cestách.
  • Kolo, koloběžka – místa je ještě méně, navíc si to pěkně odšlapeme.
  • Batůžkář – místo na lékárničku téměř žádné a každý gram se počítá.

5. Jaké zdravotní vybavení umím používat? (profesionál vs. laik, absolvované kurzy první pomoci)

Profesionální zdravotník ve vaší partě může být významná pomoc – přece jen by měl umět poskytnout rozšířenou první pomoc i za použití speciálních léků a vybavení.

Také laik má možnost navštívit speciální kurzy první pomoci a zvýšit tak šanci na přežití sobě i svému okolí.

Zjistíte, že k záchraně života často není třeba speciálního vybavení, stačí pouze znalosti a schopnost improvizovat.

Opravdu zážitkové kurzy firmy První pomoc živě

Zdravotní maraton po doktorech

Chtě nechtě, některé lékaře byste měli navštívit ideálně v horizontu několika měsíců před odjezdem, aby se stihlo vše potřebné od očkování přes případné zákroky nejen u zubaře. Doporučuji začít u svého praktického lékaře.

S ním konzultujte:

  • aktuální zdravotní stav,
  • event. nastavení dlouhodobé léčby,
  • předepsání léků,
  • sepsání vašich alergenů,
  • krevní skupinu,
  • platnost současných očkování a jejich kompletaci v očkovacím průkazu (nutnost k vystavení mezinárodního očkovacího průkazu v centru cestovní medicíny).

Dalším krokem bude již zmiňované centrum pro cestovní medicínu (v ČR např. očkovací centrum nebo Centrum cestovní medicíny). Zde se opět zeptají na základní informace ohledně vašeho zdraví (chronická onemocnění, užívané léky, alergie, platné očkování, aktuální zdravotní stav atd.).

Poté sdělíte cestovatelský záměr a zkušený lékař s vámi probere možná rizika, doporučí vhodné očkování, speciální pomůcky (filtrace vody, moskytiéra…) a navrhne vhodné vybavení cestovní lékárničky (zejména léky). Na cestovatele jsou zvyklí, zodpoví všetečné otázky, vystaví mezinárodní očkovací průkaz i případné potvrzení pro určité léky, aby nebyl problém při přechodu hranic nebo vstupu na palubu letadla. Také poradí ohledně cestování s dětmi, protože přece jen jde o velmi specifickou problematiku závislou na mnoha faktorech.

Tip: Nezapomeňte si vzít účet za případné očkování a zjistěte u své zdravotní pojišťovny, zda máte nárok na příspěvek, i ušetřených 500 Kč se přece hodí (vyřízení na pobočce mi trvalo asi 5 minut).

Mezinárodní očkovací průkaz

Něco málo k očkování

Za cestovatelský standard se považuje platné očkování na tetanus, žloutenky A, B a břišní tyfus.

Můžou se hodit i jiné očkovací vakcíny (vzteklina, meningokokové nákazy, japonská encefalitida, žlutá zimnice a další). Co se týká původců, přenosů, příznaků i léčby, doporučuji pořádně prostudovat stránky očkovacích center (viz výše), mají to pěkně zpracované.

Pozornost věnujte načasování první návštěvy kliniky. Pokud budete očkovaní více vakcínami, může se to pěkně protáhnout. V době očkování nesmíte být akutně nemocní (rýma u většiny vakcín nevadí), mezi různými typy očkování musí být časový odstup doporučený výrobcem (často 14 dnů) a například očkování proti vzteklině se provádí ve třech dávkách v průběhu tří týdnů s následným přeočkováním po jednom roce.

Vedlejší účinky závisí na citlivosti každého jedince, častější mohou být zejména u očkování tzv. živou vakcínou (např. žlutá zimnice), kdy je původce onemocnění oslaben a aplikován do těla, které na něj samo vytvoří protilátky. S vedlejšími účinky je potřeba počítat, není ostudou si v případě potřeby vzít i nemocenskou (nebo dovolenou), než se v práci trápit či ohrožovat nepozorností ostatní.

Jedna z mnoha návštěv centra pro cestovní medicínu a aplikace očkování

Lékaři vhodní k vyšetření před cestou

  • Zubní lékař – revize chrupu, plomby, preventivní vytrhnutí osmiček atd.
  • Dermatolog – preventivní vyšetření mateřských znamének či jejich chirurgické odstranění.
  • Dámy: gynekolog – preventivní vyšetření či zákrok, předepsání léků/mastí pro řešení případných komplikací v zahraničí.
  • Eventuálně specialista, u kterého jste sledovaní (neurolog, kardiolog) a předepsání speciálních léků na cesty (injekce s lékem pro alergiky, diabetiky apod.).

Pečlivé vyšetření u zubaře před cestou po světě

Další nezbytnosti

Vyberte vhodné cestovní pojištění – pozor přitom na různé výluky (sporty, nadmořská výška), limity plnění a jiné nástrahy.

Cestovní pojištění byste měli při cestách do zahraničí uzavírat automaticky. Petr si při cestování po Taiwanu zlomil klíční kost a hned po návratu do Čech proto vznikl rozsáhlý článek Kde sehnat nejlepší roční cestovní pojištění.

Kurz první pomoci

Zvažte vhodný kurz první pomoci. Ano, jsou to další peníze navíc, ale až to nedej bože možná budete potřebovat a půjde o život, jsou zkušenosti z výcviku doslova k nezaplacení.

Při výběru si projeďte recenze firem, na trhu jich je spousta. Důležité je podstatnou část kurzu absolvovat praktickými nácviky a simulovat různé situace doplněné třeba umělou krví, ať je to co nejvíce reálné.

Tip: Marek Balicki v minulosti vedl kurzy první pomoci pro První pomoc živě. Nyní v jejich nabídce najdete taky online kurz první pomoci

Příprava cestovní lékárničky

S tvorbou lékárničky pro vaši cestu vám pomůžou jak v kvalitních kurzech první pomoci, tak v centrech cestovní medicíny.

Základ všeho je vždy prevence. Mnohé vybavení může pomoct zvýšit šanci, že k nákaze vůbec nedojde. Jde o vhodný oděv, moskytiéru s impregnací proti komárům (Permethrin), účinný repelent, speciální cestovní filtr na vodu, opalovací krémy a další. Například i při sexu se nezapomeňte chránit kvalitním elektronicky testovaným kondomem – nejlépe vaším, ať máte větší jistotu, že nemá trhlinky.

Filtrace vody je vhodná především pro dobrodruhy, kteří jsou i několik dnů/týdnů mimo civilizaci. Při používání místních vodních zdrojů člověk nikdy neví, zda v přítoku neleží například rozkládající se mršina či jiný zdroj kontaminace. Je lepší mít se na pozoru a zvolit vhodnou pomůcku pro filtraci. Většina dostupných filtrů zachycuje pouze bakterie, nikoli viry, což může (ale i nemusí) stačit, výběr je na vás.

Filtry na vodu oceníte i při wildcampingovém dobrodružství. Jak se na takovou výpravu v divoké přírodě připravit jsme sepsali do článku Wild camping – kempujte nadivoko

Důležité je umět s tím, co vezu s sebou, pracovat – ideálně zvládnout s jednou pomůckou vymyslet co nejvíc způsobů použití, prostě improvizovat. Ušetříte tím velkou část místa v batohu. Zjistíte, že v mnoha případech vám bude stačit povědomí o první pomoci a z pomůcek to, co zrovna máte po ruce.

Pokud se dostanete do situace, kdy budete ošetřovat někoho cizího, zejména hrozí-li kontakt s tělními tekutinami pacienta, v první řadě myslete na své bezpečí a zdraví. Na pacienta sahejte nejlépe pouze v rukavicích pro první pomoc.

Jako příklad níže uvádíme především základní vybavení cestovní lékárničky autora článku Marka, které s sebou většinou bere na cesty po světě. Názory, co je základní a co rozšířené, se budou u každého samozřejmě lišit. V rozšířené variantě taky nebudete brát vše, ale vyberete si dle potřeb včetně léčiv.

Základní vybavení cestovní lékárničky

  • zdravotnické rukavice
  • zaškrcovadlo (např. SWAT)
  • sterilní krytí 10 x 20 cm (vakuovaná kompresní gáza)
  • elastický obvaz
  • skalpelová čepelka (podobná žiletce)
  • spínací špendlík
  • dezinfekce
  • odolné polštářkové náplasti (gelové)
  • termoizolační fólie

Autorova lékárnička v batohu pro každý den v ČR

Lékárnička v rozšířené variantě

Je na vás, co s sebou chcete nosit, s čím umíte pracovat a kolik máte peněz.

  • viz předchozí základ
  • hemostatikum – např. gáza Celox – k zástavě opravdu masivního krvácení
  • izraelský obvaz – vylepšený tlakový obvaz k zástavě krvácení
  • další obvazy (různé velikosti)
  • trojcípý šátek
  • resuscitační rouška
  • sáček
  • sterilní tampony
  • nepřilnavé krytí do otevřené rány – Inadine, mastný tyl…
  • gel určený na popáleniny – Water-Jel
  • nůžky – pro moto cestovatele – záchranářské
  • pinzeta na obočí – malá a špičatá, má všestrannější použití
  • sterilní injekční jehly a stříkačky (2ml, 10ml) – do rozvojových zemí
  • náplast (cívka nebo „americká stříbrná páska“)
  • dezinfekce rukou, repelenty, chemická nebo mechanická úprava vody
  • univerzální dlaha – např. SAM Splint
  • náplasťové stehy – Steri-strip
  • teploměr
  • popřípadě jiné užitečné vybavení dle typu cesty a vašich kompetencí

Léky

  • pozor na vybrané země vyžadující potvrzení původu léčiv z důvodu ilegálního obchodu
  • u léků, které potřebujete mít při sobě i na palubě letadla (hlavně ty s jehlou, např. inzulin), doporučuji mít s sebou žádaný dokument – bližší informace i potřebná potvrzení léčiv dostanete v centru cestovní medicíny
  • vyndat z neskladného obalu, pečlivě popsat, gumičkou připevnit příbalový leták a uchovat v průhledném voděodolném sáčku
  • uchovávat v suchu mimo přímé slunce
  • pozor na lokální prodej léčiv v zahraničí (tržnice, ulice…)
  • neužívat po uplynutí doby použitelnosti – zejména na cestách, kdy se stále mění podmínky skladování
  • u výběru léčiv individuálně pro vás je nanejvýš důležitá spolupráce s vaším lékařem
  • níže uvedené léky slouží jen pro informaci; ne všechna léčiva jsou volně prodejná a je potřeba řídit se instrukcemi lékaře a příbalového letáku

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Základní léky

  • zastavující průjem – Ercefuryl, Smecta…
  • tlumící bolest – Paralen, Ibalgin, Aulin, Algifen…
  • snižující horečku – Paralen, Ibalgin…
  • širokospektrální antibiotika – Ciplox…
  • tlumící případnou alergickou reakci – Epipen injection, Zyrtec, Fenistil Gel…
  • masti na plísňová onemocnění – Fungicidin mast, Clotrimazol, Imazol krémpasta…
  • vaše osobní léky na chronická onemocnění – srdce, astma, alergie…
  • otrava nejen jídlem – Carbosorb (známe jako tzv. živočišné uhlí)
  • popřípadě užívaná hormonální antikoncepce

Rozšířené vybavení léky

  • viz předchozí základ
  • léky proti nevolnosti – Torecan, Motilium, Kinedryl…
  • kašel – Stoptussin, Codein…
  • projímadlo – Guttalax…
  • pálení žáhy – Maalox, Helicid…
  • opruzeniny – Dětský zásyp…
  • infekce zažívacího traktu – Entizol, Endiaron…
  • oční a ušní záněty – Fucithalmic, Ophtalmo Septonex…
  • probiotika – Biopron Forte…
  • prevence malárie – Malarone…
  • léčba výškové nemoci – Diluran…
  • rehydratační roztok – při dehydrataci způsobené především těžkými průjmy, zvracením – Kulíšek Forte…
  • podpora trávení nejen po dietní chybě – Pancreolan Forte, Espumisan, Anacid…
  • uvolnění křečí – bolestivá menstruace – většina žen již má svůj „oblíbený“ lék, nebo doporučí gynekolog (Panadol, Algifen, Valetol…), ledvinové či žlučové kameny – No-Spa…
  • dezinfekční gel na ruce – Sanytol, Sterillium…
  • záněty močových cest – Biseptol…
  • podpora imunity – velký výběr vitaminů všeho druhu
  • zmírnění následků podrážení pokožky sluncem – Panthenol pěna…
  • prevence a léčba křeče svalů (nikoliv záchvaty) – hořčík – Magne B6 Forte – ideálně v malých sáčcích; obsah vložený pod jazyk začne působit rychleji než tablety

Na cestách se občas nevyhneme kontaktu s divokou zvěří. Tipy, jak se při takovém setkání zachovat najdete v článku Cestovatelův průvodce světem nebezpečných zvířat: od prevence až po léčbu

10 tipů na závěr

  1. Před oblékáním vždy preventivně vytřepte oděv i boty, štíři (a jiná zvířátka) si mohli věci vybrat jako svůj nový pelíšek.
  2. Před vstupem do vody zjistěte, zda se v okolí neobjevují nebezpeční vodní živočichové, zejména některé typy medúz, mořští ježci atd.
  3. Místní jídlo ochutnávejte v restauracích a klidně i na ulici, hlavně přitom pozor na místa, kde nemusí být takový odbyt jídla, hrozí tedy zkažení potravin. Nejlepší je vidět tepelnou úpravu vašeho pokrmu na vlastní oči.
  4. Ani malé rány nepodceňujte, proveďte brzkou dezinfekci, případně krytí rány.
  5. To, že místním jejich výrobky a tepelně neupravené potraviny nevyvolávají zdravotní problémy, neznamená, že to samé platí pro vás.
  6. Jako prevenci průjmu pečlivě zvažte jakýkoliv kontakt s místní vodou z kohoutku (led, zmrzlina na ulici, čištění zubů, oplachování ovoce…).
  7. Popíjejte alkohol pokud možno s důvěryhodnou osobou a nenechávejte své pití bez dozoru – stává se, že si vás někdo vytipuje, něčím omámí a v lepším případě pouze okrade.
  8. Když už si půjčíte motorku, skútr, kolo apod., půjčte si a opravdu použijte i adekvátní ochranné pomůcky. Velkou část nehod mají na svědomí cizinci, kteří v jiném prostředí často chybují.
  9. Vysokohorskou turistiku, Urbex, freediving a jiné aktivity provádějte pokud možno s někým. Každý občas chybujeme nebo máme smůlu, potom přijde vhod parťák s pomocnou rukou.
  10. Máte-li s sebou svoje sterilní jehly a stříkačky a jste ve zdravotním zařízení s evidentně nízkou úrovní hygieny, trvejte na tom, aby léky připravili před vámi. Mohlo by se stát, že mimo váš dozor dojde k nevhodné manipulaci nebo výměně za již použité.

Pozor na vaše nehody při cestách v cizím prostředí

A teď už jen najít na mapě správnou destinaci, koupit letenku za boží cenu a vybrat správný batoh. Šťastnou cestu a ať vám v lékárničce ubývá maximálně Ibuprofen po ranní kocovině. :-)

Marek Balicki
Třicetiletý záchranář, zdravotní sestra, hasič a lektor zážitkové první pomoci se chystá na svou vysněnou dovolenou ve světě. Sledovat ho můžete na facebookové stránce Záchranář na cestách nebo na blogu Paramedic’s journey.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled