Cestování s dětmi je jedno z témat, kterým věnujeme pozornost. Pro někoho narození dítěte znamená výrazné omezení minimálně v prvních letech života, pro jiné je naopak výzvou k překročení limitů zažitých společností. Přece jen pořád jste za exota, když se rozhodnete vláčet dvouleté dítě letadlem procestovat Srí Lanku, zmizet na 8 měsíců s 3 dětmi do jihovýchodní Asie, vozit rodinu Evropou v karavanu, anebo se vydat poznávat africké safari.

Když už se ale s dětmi rozhodnete cestovat, vyrojí se vám v hlavě miliarda otázek, zda je váš plán vůbec proveditelný. V tomhle článku najdete kompletní návod k létání s dětmi od nákupu letenky až po úspěšné přistání v cíli. Pojďte se tedy ponořit do čtení.

Nákup letenky

Pravidlem číslo jedna je, že každý, kdo letí letadlem, musí mít vlastní letenku a palubní lístek. I děti a miminka. Často se traduje, že miminka do dvou let létají zdarma. To vždy záleží na konkrétní aerolince a případné akci – opravdu se může stát, že miminko poletí zadarmo. I pak ale musí mít vlastní letenku a palubní lístek.

Je pro vás létání úplně nové? Přečtěte si nejprve článek Čeká vás první let? Zvládněte jej jako profík.

Při nákupu letenky zadáváte věk dítěte. Podle toho systém rozhodne jak o ceně letenky, tak o tom, jestli dítě sedí na vlastní sedačce, nebo u rodiče na klíně. Děti do dvou let sedí na klíně. I jim ale můžete koupit vlastní sedačku. Pokud se pro to rozhodnete, kontaktujte přímo leteckou společnost. Velmi rádi vám pomohou vše zařídit.

Některé dálkové společnosti při rezervaci letenky pro dítě mladší 2 let automaticky přiřazují místa za toaletami, tedy tam kde se dá upevnit dětská postýlka (baby bassinet). Popřípadě nabízí větší možnost výběru sedadla, kde si právě tato místa můžete zdarma rezervovat. Počet postýlek je ale omezen a ne všechna letadla jimi disponují. Liší se také váhové a věkové limity pro dítě u jednotlivých leteckých společností, zatímco s Qatar Airways vás nechají přepravit i téměř dvouleté dítě, pokud splňuje váhu do 11 kg, ostatní společnosti tak „štědré“ většinou nejsou.

Rozmyslete se také, zda chcete, aby dítě sedělo přímo na sedačce, nebo letělo v certifikované autosedačce. I to je možné zařídit právě přes leteckou společnost. Autosedačku v tom případě musíte mít certifikovanou pro letadlo (nálepka CE pro použití v letadle) a samozřejmě se vám musí vejít do prostoru mezi loketními opěrkami (např. u Ryanair 42,5 cm). Dítě v autosedačce samozřejmě potřebuje mít koupené vlastní místo.

Jak se na cestu s dítětem připravit

Přemýšlejte dopředu, plánujte a ideálně si napište seznam toho, co běžně potřebujete pro péči o dítě. Nejlepší je po celý den na papírek zaznamenávat, co vše jste pro dítě použili. Nestane se vám, že byste pak na něco zapomněli.

Sbalit nezapomeňte léky, krémy, hygienické potřeby (zubní kartáček) a oblíbené hračky. Léky, krémy a gely sbalte do uzavíratelných sáčků o objemu max. 100 ml (pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem). Na letišti je budete vyndávat při bezpečnostní kontrole na pás. Mějte je tedy na jednom místě při ruce, ať kontrolou projdete rychle.

Nejefektivnějšího sbalení dosáhnete s předem připraveným seznamem

Dětem nezapomeňte přibalit jídlo a pití na cestu. Obojí si totiž pro děti můžete vzít do letadla. Jídlo a pití vyndáváte při bezpečnostní kontrole na pás. Pití doporučujeme mít v uzavíratelných dětských láhvích, aby bylo na první pohled jasné, že jde o pití pro děti. Obyčejné pití by vám totiž mohli na kontrole vyhodit.

Zavazadlo pro dítě

Přístup k zavazadlům pro děti se diametrálně liší podle věku dítěte. U dětí do dvou let, které cestují s rodičem na klíně, některé aerolinky povolují vlastní zavazadlo, jindy si můžete pro miminko vzít pouze jeden kus vybavení pro děti (postýlka/kočárek/autosedačka). U dětí nad dva roky obecně platí, že už mají vlastní sedadlo, tedy stejná zavazadla jako dospělí.

Jaké velikosti příručních zavazadel mají evropské aerolinky, to najdete v článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Přepravní politika jednotlivých leteckých společností je poplatná času a nikdy není od věci důkladně přečíst přepravní podmínky týkající se přepravy zavazadel a cestování s dětmi. Pro představu uvedeme několik odlišných přístupů, které letecké společnosti mají. Odlišnosti platí především pro cestování s malými dětmi do dvou let. Platí pravidlo, že cokoli potřebujete navíc, můžete dokoupit. Většinou je ale možné cestovat se základem, který je zdarma. Velmi často platí pravidlo, že může letět pouze jedno dítě do dvou let na jednoho dospělého.

 Co vám letecké společnosti přepraví zdarma při cestování s dětmi?

Jednotlivé přepravní podmínky zavazadel a potřebné výbavy pro děti zjišťujte vždy před samotnou cestou letadlem. Na internetových stránkách aerolinek najdete často sekci věnovanou speciálně cestování rodin s dětmi. Pokud taková sekce neexistuje, hledejte přímo v přepravních podmínkách. Níže najdete příklady tří různých přístupů aerolinek k cestování s dětmi.

Ryanair vám pro dítě do dvou let zdarma přepraví dva kusy vybavení (cestovní postýlka / kočárek / autosedačka). Pro starší dítě si musíte za kočárek zaplatit. Více informací na jejich webu.

U Wizz Air musí dítě do dvou let vždy sedět v náručí rodiče. Autosedačku vám Wizz Air přepraví, pokud si koupíte sedadlo navíc. Pro dítě můžete místo příručního zavazadla převézt zdarma sportovní kočárek (musí být možné ho složit), ne obojí. Pokud byste chtěli příruční zavazadlo i kočárek, musíte připlatit.

Čeká vás dlouhý let? Praktický tipy najdete v článku Jak zkrotit JET LAG? Aneb jak se vypořádat s časovým posunem a spánkem.

Odbavení

Platí, že než vstupujete na bezpečnostní kontrolu, musíte mít u sebe palubní lístek (ať už v mobilu jako QR kód, nebo vytisknutý). Pokud to váš let umožňuje, vždy doporučujeme udělat on-line check-in, tedy mít jistotu, že budete sedět pohromadě. Pokud cestujete například se společností Ryanair, musí si alespoň jeden z rodičů koupit sedačku už při nákupu letenky.

Pokud letíte s nízkonákladovou společností, odbavení udělejte vždy dopředu on-line. Na odbavení na letišti se mohou u těchto společností vztahovat další poplatky.

Odbavení můžete udělat i přímo na letišti. Speciálně u dlouhých letů to často ani jinak nejde. Na letiště tedy dorazte s předstihem a na přepážce se usmívejte. S dětmi máte šanci, že dostanete lepší sedačky. Dokud jsou volné, přidělují se rodinám s dětmi sedačky hned za toaletami, kam je možné přidělat postýlku.

Tip: Pokud cestujete jen jen rodič s dítětem, pro jistotu si také přibalte rodný list dítěte, popřípadě vytištěný dokument se souhlasem druhého rodiče. Toto platíte zejména v případě, že má vaše dítě jiné příjmení než vy.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Na letišti

Máte vytištěný palubní lístek, což je vaše vstupenka do další části letiště – k odletovým bránám. K těm se dostanete tak, že projdete bezpečnostní kontrolou.

Na mnoha letištích mají rodiny s dětmi vlastní frontu, někde hledejte úplně samostatný vchod k bezpečnostní kontrole. Například na letišti v Barceloně. Stačí sledovat ukazatele s piktogramy.

Při bezpečnostní kontrole se nezapomeňte dobře rozhlédnout – na mnoha letištích mají rodiny s dětmi vlastní frontu

Bezproblémový průběh bezpečnostní kontroly zajistíte tak, že se na ni dobře připravíte.

  • Připravte si palubní lístek a cestovní pas, ukažte ho pracovníkům kontroly a obojí položte do připravených boxů na pás.
  • Předem si připravte do tašky všechno jídlo a pití pro děti tak, abyste je měli po ruce.
  • Do uzavíratelných igelitových pytlíků dejte všechny gely, pasty, krémy a prášky jak pro sebe, tak i pro děti. Maximální povolený objem gelů a tekutin na osobu je 1 litr, objem žádné z nádob ale nesmí přesáhnout 100 ml. Starosti si ušetříte tím, že tyto věci dáte do odbaveného zavazadla a nebudete limitovaní množstvím.
    • Výživa pro kojence (voda, mléko, svačinky) není nijak limitována ani velikostí balení, ani celkovým objemem.
  • Do připravených plastových přepravek na pás položte veškerou elektroniku (každý notebook musí být v samostatném boxu a nesmí být ničím zakrytý), uzavíratelné sáčky s gely a léky i všechno jídlo a pití pro děti do letadla.
  • Pokud chcete, můžete si vzít prázdnou plastovou láhev, kterou si za bezpečnostní kontrolou naplníte vodou pro sebe.
  • Na pás položte všechna příruční zavazadla a svršky typu šály, volné svetry, bundy a čepice.
  • Na některých letištích budete muset vyzout boty (v Praze ne).
  • Nezapomeňte si sundat hodinky, vyndat z kapes klíče a mobilní telefony, abyste pohodově prošli bezpečnostním rámem.

Děti, které už jsou větší a bez problémů chodí, budou vyzvány, aby prošly bezpečnostním rámem samy. Rámem procházejte postupně a až poté, co vás k tomu vyzve pracovník bezpečnostní kontroly.

Počítejte s tím, že pití pro děti vloží do speciálního skeneru. Nezapomeňte se přihlásit k tomu, že je vaše a potvrdit, že je to pití pro dítě. Tekutiny v tomto množství totiž neprocházejí standardním skenerem jako ostatní elektronika a zavazadla; pokud by se k nim nikdo nehlásil, na kontrole je vyhodí.

Připravujete se na dlouhý let s dítětem? Rady k nezaplacení najdete v článku Zaoceánský let s malým dítětem: výzva, nebo katastrofa

Kočárky a autosedačky

Cestujete s dětmi a potřebujete s sebou vzít autosedačku či kočárek. Zkontrolovali jste, že vám je letecká společnost přepraví, ale nevíte, jestli si je můžete vzít až do letadla, k odletové bráně, nebo jestli je musíte rovnou předat spolu s odbavenými zavazadly? Na to bohužel neexistuje přesný recept, ale obecně platí, že skládací kočárek s sebou můžete vzít až k odletové bráně a personálu ho předáte až před nástupem do letadla.

Pokud si v cílové destinaci pronajímáte auto, můžete si chtít s sebou vzít vlastní autosedačku. Jak ji dostat do cílové destinace? U autosedaček záleží na jejich velikosti – pokud se vejde do skeneru pro zavazadla na bezpečnostní kontrole, můžete ji s sebou vzít až na odletovou bránu a tam ji předat personálu letecké společnosti (v Praze se vejde i autosedačka pro větší děti).

Autosedačku v dalších případech musíte odbavit – tedy jít s ní na přepážku (ano, i když máte odbavení hotové on-line a vytisknuté palubní lístky). Na odbavovací přepážce vám vytisknou kód, který připevníte k sedačce, a tu pak odnesete do části letiště, kde přijímají nadměrná zavazadla.

Ve většině případů budete kočárek i autosedačku vyzvedávat po výstupu z letadla na letišti v části pro rozměrná zavazadla (sledujte cedule bulky luggage). To platí i v případech, kdy jste kočárek předávali personálu až před nástupem do letadla.

Další variantou je využít certifikovanou autosedačku, která je zároveň kočárkem. Tuto vychytávku si zamiloval Matouš a létání s autosedačkou Doona vřele doporučuje.  Z autosedačky se díky integrovanému podvozku během chvilky stane kočárek a vy ušetříte jeden kousek výbavy.

autosedačka doona

Autosedačka s kolečky je ideálním kouskem výbavy při létání s malými dětmi

Odletová brána a nástup do letadla

Pohodlně jste prošli bezpečnostní kontrolou a čeká vás už jen nástup do letadla. K tomu musíte najít odletovou bránu, ze které odlétá vaše letadlo. Pokud ji nemáte vytištěnou na palubním lístku, dívejte se na letištní odletové cedule a sledujte informace ke svému letu.

Teď vám nezbývá než čekat, což si můžete zkrátit tím, že na letišti najdete pro děti zábavu. Dnes už jsou běžné dětské koutky i na letištích, zkuste nějaký najít. Na letišti Václava Havla v Praze na terminálu 2 je dětský koutek ve druhém patře budovy – je to samostatná místnost, kde najdete spoustu hraček pro děti a spoustu klidu pro sebe.

Poohlédněte se po dětském koutku, kde se děti zabaví

Před nástupem do letadla si znovu připravte palubní lístky a pasy. K tomuto nástupu se dostavte s předstihem. U některých nízkonákladových společností – například u Ryanair – je pravidlem, že příruční zavazadlo si na palubu letadla může vzít pouze prvních 90 cestujících. Pokud jste za touto pomyslnou hranicí, zavazadla vám zadarmo odbaví, ale nepoletí s vámi na palubě a vy si je po přistání vyzvednete z pásu s ostatními zavazadly.

V letadle s dětmi

Nastoupili jste do letadla a našli vlastní sedačku. Pokud máte dítě starší dvou let, usaďte ho samostatně na sedačku a připoutejte. Při vzletu musí dítě sedět na vlastní sedačce připoutané čelem po směru letu. Jestliže letíte s dítětem do dvou let sedícím na vašem klíně, požádejte o bezpečnostní pás pro dítě a záchrannou vestu.

Dítě mladší dvou let usaďte na váš klín

Vestu vložte pod sedadlo před vámi a připoutejte dítě do bezpečnostního pásu: váš vlastní pás protáhnete okem v pásu dětském, zapnete nejdříve sebe, posadíte na sebe dítě a zapnete ho do pásu. Při vzletu opět musí dítě sedět vzpřímeně čelem po směru letu, i když je to miminko. Nesnažte se tedy dítě v tuhle chvíli uspávat, museli byste ho pravděpodobně budit.

Od chvíle, kdy v letadle zhasnou kontrolky značící povinnost mít zapnutý bezpečnostní pás, můžete sebe i dítě rozepnout a volně se v letadle pohybovat. Letadla jsou pro cestování s dětmi vybavená a můžete v nich využít přebalovací pulty. Ty jsou umístěné na jedné z toalet (označené cedulkou). Děti mohou od některých leteckých společností dostat i malé dárky – omalovánky, pastelky, malé hračky.

Jak zabavit děti během cesty? Přečtěte si článek Jak zabavit děti v letadle? Aktivity a hračky pro děti 0–8 let.

V letadle nezapomeňte jíst a pít. Může se stát, že v ceně letenky nemáte občerstvení, to si můžete v letadle dokoupit. Pokud letíte s dítětem do dvou let a máte nárok na občerstvení pro sebe, počítejte s tím, že dítě žádnou svačinku nedostane. Připravte si proto vlastní. Děti starší dvou let už dostanou vše stejně jako dospělí, včetně jídla a pití.

Na dálkových letech s klasickými aerolinkami ale zároveň mají většinou pití i přesnídávky k dispozici, stačí o ně požádat.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Zavazadla po přistání

Po výstupu z letadla nezapomeňte vyzvednout svoje odbavená i nadměrná zavazadla. Kočárky a autosedačky vám většinou vydají až ve chvíli, kdy je všechno ostatní na pásu, počítejte tedy s 15 minutami čekání. Rozmyslete si také, jestli nechcete kočárek a autosedačku před letem zabezpečit fólií. Na některých letištích (speciálně v Praze) se k těmto zavazadlům chovají dost nešetrně a mohou vám je vrátit poničené. Škrábance nikdo neřeší, pokud vám ale kočárek zničí, vyplňte na místě reklamaci.

Teď už můžete s chutí vyrazit na cestu letadlem i s dítětem a víte přesně, co vás čeká. Cestování s dětmi se nemusíte bát. Obohatí to vás i vaše děti. Jen pozor, na cestování se může vytvořit závislost. 

Edita a Michal Bízovi

Mají jednoho syna Maxe a cestují s ním od jeho šesti týdnů. Rozhodli se, že s dítětem cestovatelský život nekončí, ale naopak začíná. Procestovali velký kus světa a rozhodli se motivovat i ostatní rodiny s dětmi k tomu, aby se cestování nebály. Píší proto blog www.bizovi.cz zaměřený speciálně na cestování s dětmi.

Jaké další články na blogu by se vám pro cestování s dětmi mohly hodit?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled