V dnešní době nám cestovatelky se svými rodinami čím dál častěji ukazují, že poznávání světa s malými dětmi už je naprosto normální. Doba se změnila a na klišé, že dítě rovná se konec cestování, můžeme klidně zapomenout. Jak to ale vypadá, když cestovatelka miminko teprve očekává? Má se letadla obávat, nebo je to naprostá pohoda?

Těhotenství je velice individuální záležitost a každá budoucí maminka ho prožívá natolik odlišně, že je lepší brát jakékoliv rady s rezervou a spolehnout se na své tělo a vlastní intuici. Není žádná ostuda probrat plánovanou cestu se svým gynekologem.

Dagmar Delgado Fortes pracuje jako delegátka pro cestovní kancelář. Létání je součástí její práce a na vlastní kůži otestovala, jak to vypadá v každém ze tří trimestrů a jak si ho co nejvíc usnadnit.

1. trimestr – na zemi vám bude asi lépe

Po zjištění, že čekáte cestovatelské miminko, pravděpodobně nastane fáze rozkoukávání se a zjišťování všech možných omezení, která se s jiným stavem pojí. Na začátku těhotenství se doporučuje extra opatrnost, protože se teprve rozhoduje o tom, jestli bude všechno v pořádku pokračovat.

Hodně maminek samozřejmě také sužují ranní nevolnosti. Na cestování letadlem nebudete mít ani pomyšlení. Pokud se takhle cítíte většinu dní, určitě není na škodu cestu odložit, protože strávit let na toaletě není cestovatelský zážitek, na který by člověk rád vzpomínal. Směřujte let spíš do posledních týdnů prvního trimestru nebo rovnou na ten druhý, kdy už se snižuje riziko potratu a zároveň mizí prvotní problémy a únava.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Zkušenost Dagmar z 1. trimestru

Měla jsem to štěstí, že ranní nevolnosti mne minuly, což jsem jako delegátka pracující 6 dní v týdnu a k dispozici na telefonu prakticky 24 hodin denně opravdu ocenila. Můj první let v jiném stavu byl naplánovaný až na 12. týden, tedy na konec prvního trimestru. Zpět jsem letěla hned o týden později a všechno proběhlo naprosto normálně, až na pár maličkostí:

  • Sedmihodinový let se zdál ještě delší než obvykle.
  • Víc než kdy jindy jsem se snažila v letadle chodit a protahovat, protože v těhotenství stoupá riziko žilní trombózy.
  • Jídlo v letadle neuspokojilo mé rozmanité chutě, které jsem v tu dobu měla – naštěstí jsem se předem vybavila pořádnou svačinou.
  • Moje spotřeba vody stoupla asi na dvojnásobek, což se projevilo i na počtu návštěv WC během letu.

V zásadě tedy nic dramatického a i poměrně dlouhý let byl naprosto zvládnutelný. Váš let může vypadat zcela odlišně, proto s tím počítejte.

Letíte poprvé a ještě k tomu těhotné? Nakoukněte do článku Čeká vás první let? Zvládněte jej jako profík a připravte se krok za krokem.

2. trimestr – ideální chvíle na cestování

Druhý trimestr se všeobecně považuje za nejvíc pohodový a vhodný k cestování. Nemusí to tak samozřejmě být u každého, ale je velká šance, že právě v této době odezní nevolnosti a únava, což je moment, který je třeba využít – nebude to totiž trvat dlouho.

V současnosti je velmi moderní naplánovat se svým partnerem především na druhý trimestr tzv. babymoon, tedy něco jako líbánky, které pravděpodobně na nějakou dobu budou poslední nezapomenutelnou dovolenou jenom ve dvou. Tak si je pořádně užijte.

cestování letadlem během těhotenství

Ve druhém semestru se spousta párů vydává na jednu z posledních dovolených ve dvou

Kam se vydat

Při výběru budoucího cestovatelského cíle je potřeba zohlednit váš zdravotní stav. Pokud se cítíte fajn a těhotenství je bez komplikací, není důvod odepřít si ani vzdálenější destinaci. Položte si však několik zásadních otázek, které vám při rozhodování pomohou:

  • Jaká je v cílové destinaci úroveň zdravotní péče? Bude o mě dobře postaráno v případě problémů?
  • Jaká je v zemi hygiena? Budu mít k dispozici teplou vodu, hygienické pomůcky a podobně?
  • Je potřeba nějaké specifické očkování, které zatím nemám?
  • Co všechno kryje cestovní pojištění? Vztahuje se vůbec na možné komplikace spojené s těhotenstvím, předčasným porodem apod.?
  • Jaká je místní kuchyně? Bude mi tam v jiném stavu chutnat? Mám nějaké specifické chutě? Není místní kuchyně moc pálivá, kořeněná a podobně?
  • Jaké aktivity máme v plánu?
  • Jak budeme v zemi dál cestovat? Vlakem, autobusem, pěšky?

Čeká vás dlouhý let? Praktické tipy najdete v článku Jak zkrotit JET LAG? Aneb jak se vypořádat s časovým posunem a spánkem.

Vyberte si několik preferovaných destinací a nelítostně je podrobte těmto otázkám. Snadno tak zjistíte, jestli si cestu opravdu užijete. Teď už se totiž rozhodujete nejen za sebe, ale za dva. V dnešní době už i spousta takzvaně rozvojových zemí může splňovat kritéria hygieny i lékařské péče, takže výběr je opravdu veliký, jen je třeba dát si trochu práce se sháněním informací.

Těhotenství není ten nejlepší čas pro nové očkování, takže to je jedno z velmi důležitých hledisek při rozhodování. Není na škodu zamyslet se nad aktivitami, které chystáte, protože potápění nebo i obyčejné jízdy na čtyřkolkách jsou teď pro vás tabu.

Zkušenost Dagmar z 2. trimestru

Ve 22. a 23. týdnu jsem absolvovala dva poměrně dlouhé lety mezi Kapverdskými ostrovy a Evropou. I když jsem dřív byla vždy schopná celou cestu prospat, z nějakého důvodu to na nočním letu ve 22. týdnu prostě nešlo. Místo spánku jsem většinu letu prochodila po letadle a únava byla znát ještě několik dní poté.

Naopak zpáteční let byl jedním z mých nejlepších vůbec. Letadlo nebylo zcela plné a povedlo se mi na přepážce u odbavení domluvit tři sedadla v poslední řadě jen pro sebe. Při mé výšce 160 cm jsem tak získala možnost let pohodlně prospat a dorazila jsem krásně odpočatá.

Netajte svůj požehnaný stav a naopak se zkuste zeptat už při check-inu na možnost lepšího místa. Pokud to aspoň trochu půjde, personál rád pomůže. I kdyby to nevyšlo, při nástupu do letadla to zkuste znovu u letušek – při troše štěstí se může povést i nějaký ten upgrade na vyšší třídu, a to už za zeptání stojí. V přední části letadla bude let nejklidnější, úplně vzadu zase může být šance na víc volných sedadel vedle sebe a jako bonus to máte blízko na toalety.

cestovani letadlem behem tehotenstvi

Pečlivě zvažte, v jaké části letadla byste chtěly sedět

3. trimestr – stihnu to ještě?

Ve třetím trimestru si už aerolinky kryjí záda a nechtějí riskovat předčasný porod na palubě. Palubní personál je pro tyto případy odborně vyškolený, ale upřímně – kdo by chtěl porodit ve výšce několika kilometrů na sedadle letadla? Čím blíž do porodu, tím větší riziko, proto mají letecké společnosti nastavená přesná pravidla týkající se přepravy těhotných.

Než si tedy objednáte letenku na období třetího trimestru, vše si s aerolinkami ověřte, ať máte jistotu, že vás opravdu přepraví. Všeobecně se do 28. týdne létá bez omezení (s výjimkou maminek dvojčat a vícerčat). Dál pak už je potřeba mít s sebou lékařskou zprávu a po 36. týdnu už vás prakticky žádná letecká společnost nebude chtít pustit na palubu.

létání ve třetím trimestru vám nepovolí každá společnost

Ne každá aerolinka vám dovolí let ve třetím trimestru

Zkušenost Dagmar z 3. trimestru

Letěla jsem ve 29. týdnu a navzdory různým obavám to byl jeden z nejpohodovějších letů, co jsem zažila. Dost mne pobavily vyděšené pohledy posádky při pohledu na mé bříško připomínající dobře vyzrálý meloun. Po vzletu mi donesli moji vlastní velkou láhev vody a samozřejmostí byla i pomoc s ukládáním palubního zavazadla do skříňky. Bylo vidět, že mne letušky v podstatě po celý let „hlídají“, jestli jsem v pořádku (a nechystám se rodit ☺).

Zkušenost Pavly (členky Travel Bible týmu) ze 3. trimestru

I já letěla ve 29. týdnu s Turkish Airlines z Jakarty do Vídně. Letěla jsem sama spolu s malou dcerou (3 roky) přes den (12hodinový let a poté dvouhodinový) a let jsme obě zvládly bez problémů. Zato příprava na samotný let byla mnohem náročnější kvůli vyřízení potvrzení od doktora. Turkish Airlines vyžadují dokument v angličtině (nebo turečtině), s oficiálním vyjádřením doktora na hlavičkovém papíře nemocnice. Oproti ostatním aerolinkám ale na webu neuvádí žádný vzor. Toto těžko získané potvrzení po mně nakonec nikdo nechtěl a upřímně si myslím, že kvůli malému břichu si mého těhotenství ani nikdo z posádky nevšiml a žádných „extra“ se mi nedostalo.

Srovnání nejoblíbenějších aerolinek

Protože se pravidla u jednotlivých leteckých společností mohou lišit, projděte si srovnání těch nejoblíbenějších, se kterými z ČR létáme (informace jsou platné k termínu vydání článku).

ČSA Czech Airlines

S Českými aeroliniemi můžete bez problémů létat do konce 34. týdne, nebo do konce 28. týdne v případě dvojčat. Je ale potřeba prokázat se těhotenskou průkazkou nebo potvrzením od lékaře, ve kterém jste týdnu.

easyJet

Pokud čekáte jedno miminko, můžete cestovat až do konce 35. týdne, s dvojčaty do konce 32. týdne.

Wizz Air

Pokud nemáte žádné komplikace, je možné letět až do konce 34. týdne, ovšem od 28. týdne po vás bude letecká společnost vyžadovat tzv. MEDIF (Medical Information Form), který potvrdí vaši způsobilost k cestování letadlem.

Ryanair

U nekomplikovaného těhotenství povolují cestu až do konce 36. týdne, u vícečetného těhotenství do konce 32. týdne. Od 28. týdne je nutné se prokázat speciálním formulářem, který je ke stažení na webových stránkách a který musí být podepsaný ošetřujícím lékařem.

Travel Service / SmartWings

Do konce 34. týdne můžete letět bez problémů (u dvojčat do 28. týdne), jen je potřeba s sebou vzít těhotenskou knížku nebo lékařské potvrzení, v jakém jste právě týdnu, jinak vás do letadla nepustí.

Emirates

Od 29. týdne těhotenství je nutné si připravit zdravotní osvědčení (stáhnete na jejich webu) podepsané lékařem nebo porodní asistentkou. Po 36. týdnu (nebo po 32. týdnu u dvojčat) je možné cestovat jen na základě předchozího schválení letu ze strany Emirates Medical Services.

Kde se můžu pojistit na cesty v těhotenství?

Když už máte jistotu, že můžete letět, zamyslete se nad cestovním pojištěním. Předčasný porod bez pojištění by mohl vyjít i na miliony. Naštěstí i v těhotenství je možné si pojištění na cesty sjednat. Naprostá většina pojišťoven už ale po 26. týdnu nebude jakékoliv komplikace v souvislosti s těhotenstvím hradit. Některé pojišťovny také budou požadovat potvrzení od lékaře o zdravotním stavu ještě před vydáním smlouvy. V případě rizikového těhotenství vás nebudou chtít pojistit vůbec – bývá vždy vyloučené z pojistného plnění.

Tip: ERV Evropská pojišťovna je nejvíc benevolentní – bez problémů vás pojistí až do 2 měsíců před plánovaným porodem. Pojištění snadno zajistíte on-line a krytí léčebných výloh do 6 milionů Kč by mělo bohatě stačit. Vztahuje se i na případný předčasný porod a nezbytnou péči o předčasně narozené miminko. Sama jsem si před mým úplně posledním letem vše ověřovala a díky pojištění jsem se cítila klidněji i při cestování ve třetím trimestru.

Cestovní pojištění by mělo být součástí každé vaší cesty bez ohledu na to, zda těhotná jste, či nikoliv. Průvodce najdete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Tipy a triky pro pohodový let v těhotenství

  • Voda je při létání nejlepší přítel každé těhotné – dodržujte pitný režim víc než kdy jindy. Nespoléhejte jen na aerolinky, raději s sebou na palubu vezměte láhev vody (kterou je potřeba obstarat až za bezpečnostní kontrolou).
  • Sedadlo v uličce je nejlepší volba, a to pokud možno v blízkosti toalety.
  • Snažte se procházet po letadle co nejčastěji (alespoň jednou za hodinu), je to prevence nepříjemných otoků nohou a obávané trombózy. Podobně poslouží i cestovní kompresní punčochy.
létání během těhotenství - tipy a triky

Během letu oceníte především pohodlné oblečení a místo v uličce

  • I když sedíte, můžete co nejčastěji hýbat nohama, procvičovat prsty na nohou a kotníky, jednoduše co nejvíc podpořit svůj krevní oběh.
  • Let zpříjemní i oblíbená svačinka, protože běžné jídlo v letadle vám nemusí v tomhle stavu „vonět“ nebo vám porce jednoduše nebude stačit. Většinou se dá na palubě něco dokoupit, ale často jsou to absolutně nezdravé a předražené snacky. Klidně si nachystejte něco sama a nespoléhejte jen na palubní nabídku, až udeří hlad. Vhodný je například domácí sendvič, sušené ovoce, ořechy nebo cereální tyčinky v originálním balení. Naopak pozor na čerstvé ovoce, měkké sýry a veškeré tekuté potraviny, na které se vztahuje množstevní limit 100 ml (a musí být v plastových nádobách). Pokud letíte do země mimo EU, převoz čerstvých potravin může být zakázaný úplně (to si před letem ověřte).

Více o zakázaných a rizikových předmětech se dočtete v článku Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

  • Je potřeba mít s sebou těhotenskou průkazku a nejlépe i číslo na vašeho lékaře, stejně jako potvrzení o cestovním pojištění a kontakt na jejich asistenční službu.
  • Víc než kdy jindy oceníte pohodlné a volné oblečení, které nikde neškrtí.
  • Vyhněte se nepohodlným botám. Ze zkušenosti je nejlepší hned na palubě je sundat a nasadit si místo nich teplé ponožky, které zajistí maximální pohodlí.
  • Většina z nás pravděpodobně bude v těhotenství cestovat s doprovodem, což je samozřejmě mnohem příjemnější, navíc odpadá starost o ukládání příručních zavazadel.
  • Pokud poletíte sama, jak se stalo mně, neváhejte požádat o pomoc s palubním zavazadlem letušky nebo i ostatní cestující.
  • Na většině letišť je možná asistence při ukládání odbavených zavazadel z pásu na vozík, stačí se zeptat na informační přepážce. Vzhledem k tomu, že v jiném stavu nemáte nosit těžká břemena, nestyďte se říct o pomoc.

Nebojte se létání v těhotenství

Věřím, že cestování v těhotenství je nejen možné, ale při správném plánování si ho můžete maximálně užít. Koneckonců po narození miminka už to prostě bude úplně jiné. Pokud se cítíte dobře, nic nebrání tomu vyrazit za poznáním.

Dagmar Delgado Fortes

Dagmar je cestovatelka tělem i duší, delegátka, průvodkyně a milovnice pohodového životního stylu bez stresu a spěchu. Její vášní je cestování, tanec a plnění si (nejen cestovatelských) snů. Od roku 2015 žije na ostrově Boa Vista, kde našla i svou osudovou lásku. Své postřehy, zážitky a fotky z Kapverd na Facebooku Milujeme Kapverdy a na Instagramu můžete sledovat nejnovější fotky na účtu @Milujeme Kapverdy.

Kam dál?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled