Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Kdo z nás by nechtěl umět plynule mluvit alespoň dvěma, třemi, nebo snad pěti jazyky. Už se vám v hlavě ozývá „ale když já nejsem ten jazykový typ“? Učení se cizím jazykům je snazší a zábavnější, než nás to učili ve škole.

Aplikací Paretova pravidla můžeme říct, že 20 % úsilí vynaloženého k naučení se slovní zásobě nám přispěje k porozumění 80 % jazyka. Například v angličtině pouhých 300 slov tvoří 65 % všech psaných materiálů. 

Jazyky k cestování neodmyslitelně patří. I proto jsme o jejich učení psali celkem rozsáhlou kapitolu v Travel Bibli a určitě se k nim ještě vrátíme. Tentokrát pro vás Marek Bartík připravil super tipy, jak se jazyk učit rychle a efektivně. Tedy přesný opak toho, jak (m)učení probíhá na většině základních a středních škol. Vše několikrát otestoval na sobě, mluví totiž anglicky, španělsky, německy a momentálně se učí vietnamštinu. Marek studuje na Fakultě informačních technologií na ČVUT, miluje cestování, přírodu, focení, čtení a psaní. Píše na svůj blog.

Proč se učit cizí jazyk?

Jazyk sám o sobě je jednou z nejpodstatnějších součástí kultury v cizí zemi. Místní lidé se vám více otevřou, když se budete alespoň snažit mluvit s nimi jejich rodnou řečí. Jde o jedinečný způsob pravého a nefalšovaného poznání kultury zevnitř, nikoli z leckdy ulhaných médií. Navíc vám to může přinést značné slevy při smlouvání. :-)

Více jsme o tématu už psali v článku Proč by se měl cestovatel učit jazyky? A které?

Důležité je zamyslet se nad důvodem, proč se chcete cizí jazyk naučit. Děláte to pro sebe, anebo pro někoho jiného? Musíte, nebo chcete? Jakou máte motivaci? Jak objektivně měřit vaše zlepšení?

Naučte se jeden jazyk a rázem budete částečně rozumět mnoha dalším jazykům ze stejné jazykové rodiny. Pravděpodobně rozumíte skvěle slovensky, jelikož čeština je váš rodný jazyk. Podívejte se do Srbska a zjistíte, že částečně rozumíte srbštině. Nebude vám trvat dlouho srbsky se naučit. Až budete umět srbsky, chorvatština, bosenština a černohorština jsou pro vás jazyky naučené zadarmo. Rázem se vám otevřely další dveře do jiného světa.

fdldiapositiva1

Jak se učit a naučit cizí jazyk efektivně a rychle?

Odpověď na otázku nejspíš všichni známe – sbalit se a odletět do země, kde se daným jazykem mluví. A přežít. Tuhle možnost bohužel nemáme všichni, ať už je příčinou málo peněz, málo času či rodina na krku. Někdy tu možnost máme, ale chceme se před cestou připravit, abychom se cítili sebejistěji.

Ve škole nás učili spoustu slovíček, gramatiku, nutili nás myslet si, že jazyk musíme umět perfektně, než jím vůbec smíme promluvit. Opak je pravdou.

Potřebujeme především sebevědomí. Potřebujeme sebevědomí v daném jazyce. Neměli bychom se bát promluvit a dělat chyby. Dělat chyby je podstatné. Chybami se přece člověk učí.

Poslední dva měsíce před odletem na Kostariku za studiem ve španělštině jsem se tomuto jazyku začal intenzivněji věnovat. Nikdy dříve jsem se španělsky neučil (ani žádný jiný románský jazyk) a po příletu jsem měl pocit, jako kdybych nic neuměl. Příliš jsem se soustředil na nepodstatné detaily a bál se mluvit. Po měsíci na Kostarice a po intenzivním samostudiu jsem uměl plynule španělsky, několikahodinová debata pro mě již nebyla problémem. Nebál jsem se už ani prezentovat před třídou nebo napsat esej – něco, co pro mě předtím bylo naprosto nemyslitelné – ve španělštině.

Dalším podstatným milníkem pro mě bylo cestování Střední Amerikou na vlastní pěst. Slyšet rozdílnou výslovnost, jiná slovíčka a poprat se s tím sám mi opravdu zvedlo sebevědomí v mých jazykových schopnostech.

Požádejte rodilého mluvčího, ať vás opraví, když něco řeknete špatně. Toto určitě není pro každého; pokud vám vadí, když vás někdo opravuje, raději to nezkoušejte.

Učení se novým jazykům pak můžete brát i jako životní styl. S každým dalším naučeným jazykem pro vás bude snazší hledat vazby s těmi předchozími a půjde to přece jen rychleji. Je to perfektní trénink pro paměť, udržuje váš mozek zdravý.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak s učením cizího jazyka začít?

Stanovte si cíle

Začít s něčím novým obvykle bývá ten nejtěžší krok. Často se budeme plácat na tom samém místě bez výraznějšího pokroku. S tím nám může pomoci stanovení cílů – malých i velkých. Např.:

  • Naučit se 100 nejpoužívanějších slov v psaném i mluveném projevu.
  • Umět objednat si kávu.
  • Vést krátký monolog o sobě (např. 5 minut).
  • Mluvit hodinu s kamarádem v hospodě.
  • Naučit se časovat 100 nejpoužívanějších sloves.
  • Přečíst si článek v novinách bez nakouknutí do slovníku.

Začněte s pár minutami denně

Navykněte si na učení nového jazyka. Pouhých 10 minut denně si jistě najdete a bude se vám do toho chtít víc, než kdybyste se měli jednou týdně učit 70 minut. Navyknout si vám usnadní vytvoření rutiny – učte se každý den před spaním, po snídani, anebo třeba o pauze na oběd.

Už za pouhé čtyři týdny si můžete vytvořit zvyk, který si již nemusíte více připomínat a budete ho automaticky dělat sami. Určitě vás to bude bavit a nezůstanete u pouhých 10 minut. :-)

Případně vyzkoušejte český program Online jazyky, postavený podle nejaktuálnějších trendů ve vzdělávání. Na jednu jazykovou úroveň vám teď stačí jen 90 lekcí po 20 minutách… tedy 30 hodin čistého času.

online jazyky na různých zařízeních

Propojujte vaše znalosti

Vytvářejte si postupně slovní zásobu, hledejte vazby mezi příbuznými slovy. Ke každému novému slovesu se můžete naučit podstatné nebo přídavné jméno se stejným kořenem. U přídavných slov se například můžete zaměřit na protiklady. Nová slovíčka naučená v kontextu si mnohem snadněji zapamatujete.

Nejpodstatnější je naučit se říct:

  • jak se to řekne,
  • co to znamená,
  • vysvětli mi to jinak.

Když ze sebe uděláte kašpara nebo si necháte něco vysvětlit třeba pantomimou, o to spíš si slovíčko zapamatujete.

Nesnažte se být perfektní

Vždy bude nutné něco se naučit nazpaměť, ale nevěnujte tomu největší část času a energie. Zpočátku se učte nejpoužívanější slovesa bez časování, mluvte jen v přítomném čase. Důležité je mluvit, trénovat a myslet v novém jazyku.

Zapojte učení jazyka do vašich každodenních aktivit

Podívejte se, jak trávíte svůj čas, a zamyslete se, jak do toho vpravit studium. Trávíte čas pravidelným sledováním televize, seriálů, čtením zpráv, hraním her? Co děláte při cestě veřejnou dopravou?

  • Čtěte noviny v cizím jazyce (doporučuji program Calibre pro stažení novin do Kindle a slovník též pro Kindle). Vyhledávejte jen pro vás zajímavé rubriky – lépe a snáze se čtou a naučí vás potřebnou slovní zásobu. Zkuste číst noviny cílové země, můžete se leccos dozvědět ještě před návštěvou.
  • Sledujte filmy a seriály v cizím jazyce s původními titulky (tip na španělského režiséra – Pedro Almodóvar).
  • Věnujte se „hrám“ se systémy odměn – OnlineJazyky.czDuolingo, Memrise a dalším. Najděte, co vás baví a udrží dlouhodobě ve hře.
  • Poslouchejte tamní hudbu a podcasty (i jen jako kulisu při práci, zvykněte si na poslech cizího jazyka).

Buďte kreativní

Vymyslete si svůj styl učení. Z vlastní zkušenosti doporučuji sledování TEDx videí při běhání na běžícím páse. TEDx nejsou jen v angličtině, na YouTube najdete spoustu videí též v jiných jazycích (např. rumunsky) i s titulky.

Polepte si byt papírky s cizími slovíčky. Ideálně na místech, kde je uvidíte tak často, až vás budou štvát. Udělejte si i kartičky se slovíčky a noste je vždy po kapsách, trénujte pak při cestě veřejnou dopravou.

Pište

Pište si do malého sešitu vlastní slovník. Ten mějte vždy při sobě a zapisujte si i překlad nově naučeného slovíčka, popř. slovo samotné, ke kterému si poté dohledáte význam či vznik slova. Nezapomeňte si zaznamenávat hlavně slovíčka (i fráze) typická pro daný region či zemi. Je to opět součást kultury, o kterou se můžete podělit s ostatními.

Hravá memorovací aplikace AnkiApp

Hravá memorovací aplikace AnkiApp

Poznejte nové kamarády

Mluvte, mluvte, mluvte. Jsme v České republice a máme tu obrovskou komunitu zahraničních studentů, pracovníků a turistů. Úspěšně u nás funguje spousta mezinárodních spolků a událostí, dokonce i jazykových kurzů pořádaných zdarma rodilými mluvčími.

Choďte s těmito cizinci na pivo, sportovat, anebo s nimi rovnou bydlete.

Jak ne – ztráta času

Nešetřete na jazykovém kurzu. Spousta školských institucí – i těch placených – učí jazyky neefektivně, neztrácejte tím čas. Vyberte si nějaký opravdu kvalitní. Někomu vyhovuje samostudium, je především mnohem flexibilnější.

Neučte se pouze z jediného zdroje – například samotné Duolingo nebo jedna tlustá učebnice vás nenaučí vše. Podstatné je naučit se mluvit a získat sebevědomí. Gramatika a slovní zásoba už bude následovat sama.

Nesnažte se umět mluvit a psát perfektně. Říkejte nesmysly, mluvte o nepodstatných věcech, tlachejte o počasí a o všem, co vás napadne. Nechte lidi, ať se vám zasmějí.

program easy lingo

Jak se zdokonalit v cizím jazyku?

Už umíte plynule a hodně dobře mluvit? Máte motivaci se zlepšit?

Dělejte to samé, jako kdybyste se chtěli zlepšit v češtině:

  • Prezentujte.
  • Pište články, knížky.
  • Čtěte náročnější literaturu.
  • Opusťte komfortní zónu (ano, toto klišé jsem si neodpustil).

Jak si udržet jazykové znalosti

Trénovat, trénovat, trénovat. Pro udržení dosažené jazykové úrovně, slovní zásoby a plynulosti mluveného projevu je třeba trénovat. V porovnání s učením se něčemu novému to není tak těžké a časově náročné.

Skypujte s kamarády z cizích zemí, udržujte s nimi kontakt. Poznávejte nové rodilé mluvčí i z různých zemí, mluvících stejným jazykem. Zapojte se do mezinárodních spolků, buddy programu, staňte se dobrovolníkem nebo sami učte jazyk nějakého začátečníka.

Pokračujte ve čtení knih a článků v cizím jazyce. Sledujte filmy, seriály a poslouchejte hudbu, nebo si i zazpívejte karaoke. Cestujte!

Nebojte se, že všechno zapomenete po týdnu netrénování. Rychleji se ztrácí slovní zásoba, ale jakmile se jednou něco naučíte, v hlavě to zůstane a bude snazší si vše zopakovat.

Nejprve se naučte mluvit cizím jazykem, nebojte se dělat chyby a nesnažte se být perfektní. Gramatika a slovní zásoba není tak podstatná, jak se nám to snažili namluvit ve škole. Snažte se získat sebevědomí v daném jazyce. Každý další jazyk už pak bude jednodušší se naučit.

Nyní vám zbývá jen začít. Hodně štěstí!

Případně se podívejte na video, jak se pomocí zrychlené výku jazyků naučit mluvit anglicky za 30 hodin.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Robert Malik 15.12.2016 v 17:54 - Odpovědět

    Pekné tipy na učenie myšlienkové mapy sú celkom fajn ale na učenie jazykov sa mi nepáčia. Je mnoho metód a každá sa snaží naučiť. Je len na vás ktorú si vyberiete v respektíve, ktorá vám najviac sedí. Mne sa najviac pozdáva metóda Imitum : http://www.imitum.com/efektivna-metoda-vyucby-jazyka.html Hlavne sa mi páči pretože kladie vätší dôraz na rozprávanie ako gramatiku a predsa len keď vycestujem s nikým si nepíšem ale rozprávam….

  2. Kateřina a Lukáš Agnolozzi 27.1.2017 v 22:56 - Odpovědět

    Krásný článek! Karel IV, mluvil tolika jazyky, že mě již od základky fascinoval ke studiu. Bohužel jsem neměla velké štěstí a veškeré finance na školy jsem si musela zajišťovat sama. Nelenila jsem po odpolednách a po škole se drtila němčinu, jsem z východních Čech a tak přece mohu tady provázet německé turisty…. Zvládla jsem to a než jsem šla na unverzitu, tak jsem němce opravdu provázela. Do toho se plácala s angličtinou(již od střední) a italštinou (již od základky). Není to moc, ale tři jazyky se hodí :) když je člověk šikovný, dokáže si vydělat i pěkné penízky. Dnes bych si nedokázala představit život bez internetu, jelikož mě dává práci. Po studiích a pracích jsem se vdala, narodil se nám synek a? Nastal mi problém s angličtinou, kterou jsem pozapoměla, tedy takové spíše pracovní fráze. Naštěstí jsem narazila na http://anglictina-bez-biflovani.cz/obchodni-anglictina a netrvalo mi dlouho si vše osvěžit. Teď bydlíme já, manžel a syn v itálii a já používám všechny 4 jazyky pro mou kreativní práci. Chtěla bych jen říci, nebojte se mluvit. Pokud to není perfektní, časem se zlepšíte. Zkuste si kurz přes internet, nebo nějaký test. Nebo mluvte se svou nej kamarádkou nebo kamarádem jen cizým jazykem, kupte si noviny v jiném jazyku… Začátky jsou těžké, znovuoprášení je těžké – ale stojí to za to. Věřte, ještě teď se mi občas stane, že nevím jak to říct – ale pomocí dalších slovíček se vždy dopídíme principu.

  3. cirda 21.2.2017 v 21:37 - Odpovědět

    Velmi poučný článek taky jsem začínal se právě začal učit angličtinu tak sháním nové způsoby a materiály jak se tento jednoduchý jazyk naučit co nejrychleji. Trochu mi s výukou angličtiny pomohl i tento kurz. http://bit.ly/2lH1UZt Je levný ale docela netradiční a naučil jsem se všechny základy docela rychle. Travel bible zajímavé doporučení. Díky moc.

  4. Simonka Hrubá 27.2.2017 v 20:28 - Odpovědět

    Dobrý den. Článek je opravdu krásný. Nemusím chodit až za Karlem IV, ale stačí mi podívat se na svojí babičku. Sama byla učitelkou cizích jazyků (němčina, ruština), jako samouk se ještě naučila chorvatštinu, italštinu a okrajově angličtinu. Osobně jsem si z ní chtěla vzít příklad, ale učení mi opravdu nejde. Asi nemám předpoklady k tomu, aby mi vlezl do hlavy alespoň jeden jazyk. Nakonec mi kamarádka poradila, ať si zaplatím online kurz. Když jsem se jí ptala jaký, poslala mi tento odkaz http://www.anglictina-bez-biflovani.cz/anglictina. Musím jí i touto cestou poděkovat. Ještě to rozhodně není dokonalé, ale přeci jen už se alespoň domluvím.

  5. Martin 12.8.2020 v 15:08 - Odpovědět

    Ahoj, pouzivam Vocabulary Player – MyPlaylist iOS Aplikaci. Skvele na vyuku vlastni slovni zasoby. https://apps.apple.com/us/app/vocabulary-player-myplaylist/id1495623665?ign-mpt=uo%3D2