Chceš ubytování úplně zdarma? Nemáš v daném místě přátele ani vhodné kontakty? Pak by tě měl zajímat Couchsurfing a Bewelcome. Dvě sítě fungující na stejném principu, sdílení. Tohle si pamatuj. Neplatíš penězi, sdílíš sám sebe. Své zkušenosti, kulturu, osobnost. Nebo třeba kuchařské umění. Sám jsem na svých cestách hodně couchsurfoval, ale také jsem několik desítek neznámých lidí ubytoval u sebe doma. A vždycky to až na pár drobných výjimek bylo super. Všechny výjimky přitom spočívaly ve špatné komunikaci nebo očekáváních.
Tak tedy, co čekat: Úžasné lidi, kteří tě pravděpodobně překvapí svou otevřeností a životní filosofií. Místo na zemi vedle postele hostitele, nebo postel s nebesy a vlastní koupelnu – obojí jsem zažil na vlastní kůži. Obrovskou várku inspirace. Párty. Možnost poznat dané místo “zevnitř”. Debatu o náboženství a filosofii do 6 do rána…
Už se mi poštěstilo bydlet na plachetnici u naprosto úžasného Francouze, jeden Skot mě vzal vlastním člunem na ostrov uprostřed Loch Lomond a ukázal mi klokany, kteří tam úplně volně pobíhají, a v nejmenovaném městě na jihu Moravy jsem dostal klíče od krásného domu a měl ho týden úplně pro sebe.
Domů za mnou jednou přijela parta šesti Poláků a celý večer se zvrhl v neuvěřitelnou párty, jindy zase dorazil učitel z Filipín, který přijel do Brna na konferenci, nedávno se mi na poslední chvíli ozvaly dvě super Američanky, které už nějakou dobu dobrovolničí v Senegalu, a zvaly mě, ať za nimi přijedu do hliněné chýše v domorodé vesnici. Jedna z nejlepších pak byla návštěva Malajce JunYiho, se kterým jsem zažil jeho první sníh v životě, a o rok později se s ním znovu setkal v Kuala Lumpur. Všichni tito lidé mě až neuvěřitelně obohatili a s velkou částí z nich zůstávám dál v kontaktu.
Občas se bohužel objeví drobné problémy v komunikaci, stačí se ale proti nim dopředu pojistit. Vždycky se několikrát před příjezdem ujisti, že všechno platí. A vem si na hostitele číslo. I tak se něco může zvrtnout a ty zůstaneš bezradně viset kdesi na okraji velkého cizího města. Měj pro tyto případy připravené záložní řešení. I kdyby mělo být drahé, ušetří ti hodně nervů. A většinou ho nebudeš potřebovat.
Podobných služeb jako je couchsurfing nebo Bewelcome existuje víc. Některé jsou zaměřené například na kolaře. O všech píšeme v knize.
Trochu problém je v dnešní době to, že spousta lidí vnímá Couchsurfing jako hostel zadarmo, a ve velkých turistických městech kvůli tomu spousta lidí přestala hostovat. Nebo se přesunuli na Bewelcome. Počítej s tím, že sehnat couch v Benátkách, Paříži nebo Amsterdamu vyžaduje notnou dávku trpělivosti a desítky rozeslaných requestů bez odpovědi. U Bewelcome je to o něco lepší.
Když to neklapne přímo v cílové destinaci, občas není na škodu zkusit okolní města. Pokud tam jezdí příměstské vlaky, je to elegantní řešení zapeklité situace.
Na závěr pár tipů jak sehnat nejlepší couch:
- Vyhýbej se turistickým destinacím jako Londýn, Amsterdam nebo Paříž
- Nahraj si takovou profilovou fotku, na které je ti dobře vidět do obličeje
- Popros před první cestou pár kamarádů, ať ti na Couchsurfing napíšou krátkou referenci
- Skutečně si vybírej lidi, kteří tě nejvíce zaujmou, a napiš jim, proč chceš navštívit zrovna je. Hromadné requesty potenciální hostitele leda naštvou
- Piš zhruba 1-2 týdny dopředu, ve velkých městech klidně i pouhé 3 dni před příjezdem.
- Málokdo ví, co bude za měsíc v den vašeho příjezdu dělat
- Neboj se lidí s lehce výstředním profilem, většinou to bývají ti nejlepší
- Oslovuj i ty, kteří mají v profilu hostování nastavené na „Maybe“ – budeš mít mnohem větší šanci vyčnívat z davu
Máš další dotazy? Napiš nám do komentů!
Matouš