Couchsurfing: Sdílej (se) a můžeš bydlet zdarma

05.07.2015|Kategorie: Bydlení na cestách|

Chceš ubytování úplně zdarma? Nemáš v daném místě přátele ani vhodné kontakty? Pak by tě měl zajímat Couchsurfing a Bewelcome. Dvě sítě fungující na stejném principu, sdílení. Tohle si pamatuj. Neplatíš penězi, sdílíš sám sebe. Své zkušenosti, kulturu, osobnost. Nebo třeba kuchařské umění. Sám jsem na svých cestách hodně couchsurfoval, ale také jsem několik desítek neznámých lidí ubytoval u sebe doma. A vždycky to až na pár drobných výjimek bylo super. Všechny výjimky přitom spočívaly ve špatné komunikaci nebo očekáváních.

Tak tedy, co čekat: Úžasné lidi, kteří tě pravděpodobně překvapí svou otevřeností a životní filosofií. Místo na zemi vedle postele hostitele, nebo postel s nebesy a vlastní koupelnu – obojí jsem zažil na vlastní kůži. Obrovskou várku inspirace. Párty. Možnost poznat dané místo “zevnitř”. Debatu o náboženství a filosofii do 6 do rána…

Už se mi poštěstilo bydlet na plachetnici u naprosto úžasného Francouze, jeden Skot mě vzal vlastním člunem na ostrov uprostřed Loch Lomond a ukázal mi klokany, kteří tam úplně volně pobíhají, a v nejmenovaném městě na jihu Moravy jsem dostal klíče od krásného domu a měl ho týden úplně pro sebe.

Plachetnice - Azurové pobřeží

Domů za mnou jednou přijela parta šesti Poláků a celý večer se zvrhl v neuvěřitelnou párty, jindy zase dorazil učitel z Filipín, který přijel do Brna na konferenci, nedávno se mi na poslední chvíli ozvaly dvě super Američanky, které už nějakou dobu dobrovolničí v Senegalu, a zvaly mě, ať za nimi přijedu do hliněné chýše v domorodé vesnici. Jedna z nejlepších pak byla návštěva Malajce JunYiho, se kterým jsem zažil jeho první sníh v životě, a o rok později se s ním znovu setkal v Kuala Lumpur. Všichni tito lidé mě až neuvěřitelně obohatili a s velkou částí z nich zůstávám dál v kontaktu.

Občas se bohužel objeví drobné problémy v komunikaci, stačí se ale proti nim dopředu pojistit. Vždycky se několikrát před příjezdem ujisti, že všechno platí. A vem si na hostitele číslo. I tak se něco může zvrtnout a ty zůstaneš bezradně viset kdesi na okraji velkého cizího města. Měj pro tyto případy připravené záložní řešení. I kdyby mělo být drahé, ušetří ti hodně nervů. A většinou ho nebudeš potřebovat.

Podobných služeb jako je couchsurfing nebo Bewelcome existuje víc. Některé jsou zaměřené například na kolaře. O všech píšeme v knize.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Trochu problém je v dnešní době to, že spousta lidí vnímá Couchsurfing jako hostel zadarmo, a ve velkých turistických městech kvůli tomu spousta lidí přestala hostovat. Nebo se přesunuli na Bewelcome. Počítej s tím, že sehnat couch v Benátkách, Paříži nebo Amsterdamu vyžaduje notnou dávku trpělivosti a desítky rozeslaných requestů bez odpovědi. U Bewelcome je to o něco lepší.

Berlín

Když to neklapne přímo v cílové destinaci, občas není na škodu zkusit okolní města. Pokud tam jezdí příměstské vlaky, je to elegantní řešení zapeklité situace.

Na závěr pár tipů jak sehnat nejlepší couch:

  • Vyhýbej se turistickým destinacím jako Londýn, Amsterdam nebo Paříž
  • Nahraj si takovou profilovou fotku, na které je ti dobře vidět do obličeje
  • Popros před první cestou pár kamarádů, ať ti na Couchsurfing napíšou krátkou referenci
  • Skutečně si vybírej lidi, kteří tě nejvíce zaujmou, a napiš jim, proč chceš navštívit zrovna je. Hromadné requesty potenciální hostitele leda naštvou
  • Piš zhruba 1-2 týdny dopředu, ve velkých městech klidně i pouhé 3 dni před příjezdem.
  • Málokdo ví, co bude za měsíc v den vašeho příjezdu dělat
  • Neboj se lidí s lehce výstředním profilem, většinou to bývají ti nejlepší
  • Oslovuj i ty, kteří mají v profilu hostování nastavené na „Maybe“ – budeš mít mnohem větší šanci vyčnívat z davu

Máš další dotazy? Napiš nám do komentů!

Matouš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!