Dánsko může v porovnání se svými skandinávskými sousedy působit jako nudná placka, ale tím se nenechte zmást. Dánsko je ideální víkendovou destinací i zemí, ve které můžete strávit celé léto objevováním malých měst, zapadlých pláží a ostrovů a být fascinováni historií i současností téhle malé monarchie.

Maják Rudbjerg Knude

Maják Rudbjerg Knude

Proč tam jet?

Dánsko je od nás jen kousek, snadno sem doletíte nebo dojedete autem či vlakem a pokud zrovna nebude týden v kuse pršet a celá země nebude pokrytá mlhou, určitě si si to tu zamilujete. Poklidné zelené pastviny, pohádkové hrady, větrné mlýny, majáky a malebná města, která vypadají jako postavená ze stavebnice. Ostatně vzniklo tu Lego a také se tu narodil Hans Christian Andersen, takže je Dánsko země zaslíbená hrám a dětem.

Kodaň je centrem skandinávského designu a v posledních letech také místem, které udává trendy v gurmánském světě (už 18 restaurací tu má michelinskou hvězdu). Západní pobřeží je pro změnu ideální pro milovníky kitesurfingu a windsurfingu – díky silnému větru se sem sjíždí borci z celé Evropy. K Dánsku také patří stovky ostrovů – ať už je to izolovaný Bornholm, Rømø nebo Fanø ve Wadden sea nebo desítky miniaturních ostrůvků rozesetých v Baltském moři.  

Já osobně na Dánsku miluji ten klid. Nikdo nikam nespěchá, všichni si užívají den, sluníčko svítí, pije se kafe a griluje se i když je venku jen těsně nad nulou. Dánové pro to mají speciální slovo hygge. Dalo by se to volně přeložit jako pocit, kdy proměnujete normální všední činnosti v něco nevšedního a svátečního a užíváte si každou minutu života. K tomu všemu patří dánský minimalismus a smysl pro design a tak celá země vypadá trochu jako z katalogu. Včetně obyvatel.

Dánský design - židle od Arne Jacobsena

Dánský design – židle od Arne Jacobsena

Jak se tam dostat?

Lety z Prahy do Kodaně se s Norwegian dají v akci pořídit již za 1500 Kč za zpáteční letenku. Běžně se ceny pohybují mezi 2500 – 3000 Kč. Pokud míříte do Jutska, je výhodnější letět do Billundu, kam létá přímá linka ČSA za zhruba 4200 Kč. Občas se objevují letenky z Berlína pod 1000 Kč, někdy pak může být výhodnější si tam z ČR zajet.

Kromě letecké dopravy se dá do Dánska jednoduše dostat také vlakem nebo autobusem. Včasná jízdenka Evropa Českých Drah do Kodaně nebo Aarhusu s přestupem v Hamburku vyjde na 3300 Kč/zpáteční s tím, že můžete vystoupit dříve (např. v Roskilde cestou do Kodaně nebo v Padborgu, Koldingu či Horsens při cestě do Aarhusu). Pokud plánujete cestu do Jižního Jutska, vyplatí se jet do německého hraničního města Flensburg a odtud pak vlakem Dánských drah. Cesta Praha-Flensburg se dá pořídit už za 1100 Kč/zpáteční opět jako včasná jízdenka Evropa.

Do Kodaně také jezdí Flixbus s přestupem v Berlíně za 2200 Kč/zpáteční nebo přímá linka Student Agency za 3300 Kč/zpáteční.

Cesta na ostrov Mandø

Cesta na ostrov Mandø

Kdy vyrazit?

Klima je podobné jako u nás – zimy jsou trochu teplejší a deštivější, léto naopak studenější. Je důležité počítat s pořádným větrem a s tím, že se počasí může měnit z minuty na minutu. Dánsko nemá žádné hory, a tak se tu mraky pohybují mnohem rychleji. Ideálním počasím na návštěvu Dánska je léto, kdy jsou dlouhé dny a krátké noci a čím více na sever jedete, tím toto pravidlo platí víc. Příjemné je i jaro a podzim, i když počítejte s tím, že bude větší zima, než jste zvyklí z ČR. Předvánoční období má také své kouzlo, zejména ve větších městech, např. Kodani nebo Aarhusu.  

Letní Kodaň

Letní Kodaň

Ceny

Dánsko patří mezi nejdražší země Evropy. Zjednodušeně se dá říci, že tu všechno stojí zhruba třikrát víc než v ČR. Pokud se vyhnete drahým restauracím, barům a budete bydlet přes Airbnb nebo v hostelech, dá se dostat na částku 1500 Kč na den. Ale stačí jeden večer v útulném dánském baru a rázem je cena o tisícovku vyšší. Ušetřit se dá zejména za dopravu, stačí si jen půjčit kolo – ve větších městech funguje bike sharing.

Cena bydlení: od 650 Kč za hostel, od 950 Kč za pokoj přes Airbnb, od 2300 Kč za pokoj v *** hotelu.

Cena jídla na ulici: 110 – 180 Kč.

Cena lokálního jídla v restauraci: 370 – 800 Kč.

Ceny nápojů: balená voda 1,5 l kolem 33 Kč, stolní víno kolem 230 Kč, místní pivo 0,3 l kolem 45 Kč.

Cena dopravy: lístek na MHD/jedna jízda: 75 – 90 Kč, cesta 100 km vlakem/autobusem: 580 Kč.

Částky uváděné dále v textu jsou z března 2016 a mohou se měnit.

Potřebuji vízum?

Není třeba. Dánsko je zemí Evropské Unie, takže občané ČR mohou do této země vycestovat s občanským průkazem či cestovním pasem.

V posledním měsíci se kvůli uprchlické krizi v Evropě zpřísnila kontrola na hranicích s Německem a Švédskem a nyní je nutné mít k cestě do Dánska platný cestovní pas. Aktuální informace si můžete ověřit na stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Ostrov Mandø

Ostrov Mandø

Lokální doprava

V Dánsku jsou vlaky hlavním prostředkem hromadné dopravy. Většinu tratí provozuje státní firma DSB, jen na východě vlastní dvě tratě společnost Arriva. Obě společnosti spolu dobře fungují a tak vám stačí jen jeden lístek. Vlak je v Dánsku hodně drahý – 100 kilometrů vás vyjde v přepočtu na 580 Kč, například cesta z Kodaně do Aalborgu vyjde na 1650 Kč (pro srovnání let Kodaň – Aalborg s Norwegian vás vyjde na 1750,-).

Pokud kupujete lístky online, dají se najít takzvané Orange lístky, kdy je cena na vybraných spojích levnější, někdy až o polovinu. Většinou jsou to časy, kdy jsou vlaky nejméně vytížené a čím dříve lístek kupujete, tím je větší pravděpodobnost, že bude zlevěný. Dánské vlaky vypadají jako divné housenky, ale jsou překvapivě rychlé, zásuvky jsou samozřejmostí, internet je poměrně rychlý a zdarma. Jídelní vozy neexistují, proto nezapomeňte na svačinu. S kolem se taky nejezdí zrovna pohodlně a navíc za něj musíte platit (s vyjímkou S-tog v Kodani a okolí).

Tam, kde nejezdí vlaky, jezdí autobusy. Dánsko je rozdělené do několika regionů a v každém z těchto regionů operuje jiný autobusový dopravce – včetně MHD v městech uvnitř regionu. Cena lístku se pak počítá na zóny.

Na vyhledávání spojení je nejlepší web Rejseplanen a stejnojmenná aplikace. Ceny vycházejí na kilometry stejně jako vlak, s tím rozdílem, že tady žádné zlevněné jízdenky nenajdete. Pokud ovšem jezdíte stejnou trasu nebo vás je větší skupina, vyplatí se vám Klippekort – karta, na které je deset jízd z bodu A do bodu B, kdy jednotlivá jízda pak vychází zhruba o třetinu levněji. A platí i ve vlaku. Existuje i několik firem operujících mezi velkými městy – například Abildskou.

Protože je obecně doprava v Dánsku na naše poměry drahá, vyplatí se jezdit na kole. Jednak ušetříte a jednak je to nejlepší způsob zažít Dánsko jako domorodec. Ve velkých městech funguje bike sharing. Kodaň má nový bike sharing systém Bycyklen, který je celoročně v provozu. Jsou to elektrokola s tabletem s navigací, nosičem a všemi dalšími vychytávkami k tomu, abyste mohli celý den strávit na kole. Jen se musíte registrovat s platební kartou na webu, strhne se vám depozit a pak máte na výběr. Buď budete platit 25 DKK za hodinu nebo 70 DKK na měsíc s tím, že všechny jízdy do 30 minut jsou zdarma a každá další hodina je za 6 DKK.

Kodaň kolo

Ve městech Aarhus a Aalborg je systém trochu jednodušší – stačí mít dvacetikorunovou minci a princip je stejný jako u nákupního košíku. Po vrácení kola do stojanu se vám mince zase vrátí. Kola jsou zde v provozu od 1. dubna do 30 října. V dalších městěch jako je Odense nebo Randers je opět nutná registrace na webu: cibi.dk, kde se vám strhne depozit 500 DKK, prvních 30 minut máte zdarma a za každou další hodinu platíte 10 DKK. Kola si také můžete půjčit v běžných půjčovnách, kdy se ceny pohybují od 270 Kč na den.

V Dánsku samozřejmě  jezdí i taxíky – vždy mají taxametr, dá se platit kartou a ceny se pohybují od 90 Kč/kilometr. Jen málokdy je ale skutečně potřebujete využít.

Kodaň

Kodaň

Jídlo

Dánská kuchyně je dost svérázná a nemá zrovna mnoho obdivovatelů. Vévodí tu žitný chleba, který čerstvě upečený a se slaným máslem chutná božsky. Je i základem pro dánské národní jídlo smørrebrød (v překladu jednoduše máslo a chleba). Smørrebrød je vlastně taková obdoba českého chlebíčku. Jen chleba je minimum a často ho marně hledáte pod vrstvou dalších surovin, jako třeba masové kuličky, uzený losos, šunka, sýr, roastbeef, uzenáče, paštika, vejce, červená řepa, smažená cibule a další zelenina. Čím víc, tím líp. To všechno se zakápne remoulade – dánskou verzí naší tatarky. Obložený chleba je v Dánsku typickým obědem. Teplé jídlo se jí až v k večeři.

Smørrebrød

Smørrebrød

Dánové jí nejčastěji maso, ryby a brambory spolu s různými omáčkami. Například taková brun saus je vlastně variací na naše nepopulární UHO, ale tuhle dánskou verzi já osobně miluju. Jinak jsou Dánové milovníci polotovarů a fast foodů – v supermarketech najdete zmražené téměř cokoliv, stačí jen ohřát. A jedním z nejpopulárnějších jídel jsou párky alias pølse. Na každém rohu najdete pølsevøgn – typické stánky, kde mají hot dogy na mnoho různých způsobů.

Pokud chcete zkusit něco netradičního, doporučuji třeba sledě naloženého v kari omáčce nebo smaženou prasečí kůži (flæskesvær). A ze sladkostí pak cokoliv s lékořicí – ať už zmrzlinu, čokoládu, slané lékořicové bonbony nebo lékořicový likér. Lékořice je tu hodně populární a pokud nejste jejím příznivcem, každý vás bude přesvědčovat o tom, že jste ještě neochutnal tu pravou.

I v Travel Bibli se dočtete, že Kodaň je rájem fine-diningu a obecně místem, kde si snad každý gurmán přijde na své. Nejlepší restaurace světa Noma, dalších 17 michelinských restaurací (z toho mnohé „tříhvězdičkové”), vynikající kavárny, bary, hala se streetfoodem z celého světa… Před tím, než otevřete tenhle web s doporučeními, si projděte své úspory a pořádně si ten pohled užijte. Protože po návštěvě Kodaně už nic nebude jako dřív.

Milovníci alkoholu budou v Dánsku šťastní. Nebo nešťastní, to záleží podle toho, kolik si s sebou vezmou peněz. Všichni známe Carlsberg a Tuborg, ale v Dánsku jsou desítky minipivovarů, které produkují mnoho zajímavých piv. A nesmím zapomenout na Akvavit. Typická kmínka je pravděpodobně nejznámnějším alkoholem. Vedle toho ochutnejte také mentolovou Fisk, bylinkový Gammeldansk nebo lékořicový Gajoj či Små Blå.

Jako vegetarián či vegan nebudete mít problémy, zeleniny je všude mnoho a supermarkety nabízí mnoho možností. Navíc ve větších městech narazíte i na speciální podniky pro vás určené, takže se není čeho bát.

Kodaň

Kodaň

Nemoci a hygiena

V Dánsku se není čeho obávat, je vyspělou evropskou zemí, žádné očkování ani zvláštní opatření nutné není. Voda z kohoutku je pitná. Jediné, co je překvapivé: Takové jarní slunce (i když je venku jen 5 stupňů) vás dokáže pěkně spálit. Tak pozor na to.

Bezpečnost

Dánsko je bezpečnou zemí a kriminalita je obecně nízká. Samozřejmě, že se může stát, že vás někdo okrade, zejména v turistických oblastech. Pravděpodobnost, že vám někdo ukradne nezamčené kolo, je v Dánsku mnohem nižší, než v ČR.

Peníze

V celé zemi se platí dánskými korunami (DKK). Kurz se pohybuje okolo 3,6 Kč za 1 DKK. Přepočítávání cen je tedy lehké – vizualně se zdají být úplně stejné jako v ČR, ale ve skutečnosti jsou zhruba 3x vyšší. Platit kartou se dá téměř všude a je to běžná praxe. Kartou můžete často platit i na bleším trhu nebo u průvodčího ve vlaku. Bankomaty jsou na každém rohu, ale mnoho bank v ČR si bude účtovat za výběr poplatky.

Náboženství, tradice a zvyky  

Většina Dánů patří mezi protestanty, každé narozené dítě se automaticky stává členem církve a platí církevní daň, pokud se výslovně neodhlásí. V běžném životě jsou ale Dánové spíše ateisté a do kostela se vypraví jen pokud jsou křtiny nebo svatba. Není nutné dodržovat žádná speciální pravidla. Dánové slaví tradiční křesťanské svátky jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo Nanebevstoupení Páně.

V Dánsku je důležitým pojmem rovnoprávnost a to zejména mezi pohlavími. Opatrně proto s klasickým gentlemanstvím, protože podržet ženě dveře nebo jí pomoct do kabátu tu může být bráno trochu jako náznak méněcennosti.

Dánové jsou asi jako každá monarchie hrdí na svou královskou rodinu. Najdete ji na pohledech,  suvenýrech a pokud nějaký člen královské rodiny slaví narozeniny, vyvěšuje se vlajka pomalu v každé druhé dánské rodině.

Co byste ještě měli vědět?

  • Zásuvky jsou tu typu C – dvojice kulatých kolíků bez uzemnění. Všechny běžné nabíječky vám budou bez problémů fungovat.
  • Na dálnicích neplatí osobní automobily žádný poplatek – výjimkou jsou dva mosty: Størebælt mezi Sjællandem a Fynem a Øresund, který spojuje Kodaň se švédským Malmø.

Osobních tipy, kam se podívat

Vadehavet national park

Na západním pobřeží Jižního Jutska se nachází tři ostrovy: Fanø (na který se dostanete trajektem z Esbjergu), Mandø (kam jezdí speciální traktor nebo to při odlivu můžete risknout i se svým autem) a Rømø (na ten se jezdí nudně po mostě). Fanø i Rømø mají nekonečné pláže – někdy je to od začátku pláže k moři i patnáctiminutová procházka. Po plážích se jezdí autem i na kole a občas tu spatříte i autobus, který zastaví u cedule s jízdním řádem ledabyle zabodnuté v písku. Ostrovy jsou ideálním cílem pro kiteboarding a další sporty, ke kterým potřebujete pořádný vítr. Nezapomeňte se pak zastavit v Ribe, což je nejstarší dánské město.

Nekonečná pláž na ostrově Fanø

Nekonečná pláž na ostrově Fanø

Skagen

Nejsevernější výběžek Dánska, který z jedné strany omývá Baltské moře a z druhé moře Severní. Skagen je oblíbenou letní destinací, což dá rozum, dny jsou tu dlouhé a okolí krásné. Zajděte se podívat na Grenen, kde se obě moře potkávají nebo k majáku Rudbjerg Knude, který pomalu pohlcují okolní písečné duny.

Grenen – nejsevernější cíp Dánska

Grenen – nejsevernější cíp Dánska

Christiania

Pokud se vydáte do Kodaně, nezapomeňte navštívit tohle město ve městě. Christiania je neobvyklý sociální experiment – vznikl jako hippie kolonie v 70. letech a poloanarchistická ideologie tu vládne dodnes. Obyvatelé neplatí daně. Je tu tolerován prodej lehkých drog, ale jinak je Christianie krásným příkladem komunity, která může fungovat téměř nezávisle na okolí. Určitě se vydejte dál než na Pusher street, protože Christianie přitahuje hlavně umělce a jiné kreativní duše. Najdete tu pomalované domky, umělecké dílny, designové obchůdky a další zajímavá zákoutí.

Autonomní oblast Christiania v Kodani

Autonomní oblast Christiania v Kodani

Møn

Tenhle malý ostrov v jihovýchodním Dánsku se pyšní nádhernými křídovými útesy, které jsou místy až 100 metrů vysoké. Kromě útesů a pláží tu najdete zapadlé vesničky s hrázděnými domky a kostely, co pamatují staletí.

Bornholm

Se nachází kdesi v Baltském moři mezi Švédskem a Polskem. Vlastně je to do Švédska blíž než do Dánska. Život je tu trochu ospalý – kromě potulování se po plážích nebo vřesovištích, obdivování místních kostelíků a větrných mlýnů nebo rybaření toho tady k vidění moc není. Avšak pro ty, co hledají klid a pěknou přírodu, je to ideální útočiště. Ostrov se dá celý objet na kole.

Aarhus

Druhé největší dánské město se pyšní mnoha zajímavostmi. Jednou z nich je bezesporu muzeum moderního umění Aros, které má na střeše charakteristický duhový kruh, který je součástí expozice. Kousek odtud se nachází Den Gamle By – místní skanzen plný starých hrázděných domků, kde můžete náhlédnout do života v Dánsku mezi 17. a 19. stoletím. Kromě toho se můžete potulovat starými ulicemi Aarhusu, posedět v některé kavárně u kanálu nebo obdivovat moderní architekturu nedávno dostavěného přístavu.

Duhový kruh na střeše muzea Aros v Aarhusu

Duhový kruh na střeše muzea Aros v Aarhusu

Thy National park

Jeden ze tří dánských národních parků se nachazí na severu Jutského poloostrova. Je tvořen písečnými dunami, které jsou porostlé trávou či vřesem a tvoří tak nezaměnitelný krajinný ráz. Celý komplex se vlivem větru mění a duny tak pomalu putují krajinou. Pokud vás duny přestanou bavit, zastavte se v městečku Klitmøller, které je vyhlášeným surfařským centrem a přezdívá se mu studená Hawai.

Odense

Třetí největší město Dánska je rodištěm Hanse Christiana Andersena. Nachází se tu jeho rodný dům a také zábavné muzeum Tinderbox, kde ožívají všechny známé pohádky. V Odense je také mnoho příjemných parků, můžete si zde půjčit kanoi či šlapadlo a toulat se po místních kanálech. V okolí Odense se také nachází pohádkový hrad Egeskov nebo vikingské muzeum Ladby s jedinou nalezenou pohřební lodí v Dánsku.

Kde zjistit více?

Visit Denmark

Oficiální turistický portál Dánska plný tipů na výlety, článků a dalších aktualit.

Visit Copenhagen

Oficiální turistický portál Kodaně.

Rejseplanen

Vyhledávač spojení.

Wikitravel

Wikitravel nikdy nezklame. Základní informace o Dánsku na jednom místě.

Lonely Planet

Kdo raději tištěné průvodce, může si k Dánsku koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci na ni máte slevu :-)

271

Blanka Novotná

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled