Erasmus+ zná každý. Možná ale nevíte, že tento program není jen o semestrálním studiu na zahraniční univerzitě. Erasmus+ znamená také pobyty v zahraničí v rámci Evropské dobrovolné služby (European Voluntary Service, EVS) nebo krátkodobé výměny mládeže. A na rozdíl od té části programu Erasmus+, kterou každý zná jako semestr v zahraničí, nepotřebujete chodit na vysokou školu, abyste se mohli přihlásit na EVS nebo výměnu mládeže.

V rámci Erasmus+ si můžete kromě studia v zahraničí vybrat mezi dalšími dvěma typy programů. Kristýna jezdí na krátkodobé výměny mládeže a tréninky, zatímco Michal strávil rok v Chorvatsku jako dobrovolník Evropské dobrovolné služby.

Co to je výměna mládeže

Výměny mládeže (méně formální) nebo tréninky (více praktické) jsou krátkodobé projekty financované z rozpočtu programu Erasmus+. Konají se po celé Evropě a v dalších státech, které jsou součástí programu – Arménie, Turecko, Gruzie, Srbsko nebo Bosna a Hercegovina.

Kristýna byla v rámci Erasmus+ dva týdny v Arménii nebo týden v Srbsku. Pod vedením odborníků se v Srbsku zúčastnila workshopů o PR a komunikačních strategiích, v Arménii pro změnu projektu, který učil mladé lidi podnikat. Kristýna říká, že díky těmto projektům se s místními dostala na místa, kam vás běžně nenapadne se podívat, ať už to byla továrna na výrobu tradičních koberců v Arménii nebo ruina starého pivovaru kousek od Bělehradu.

erasmus+

Naše koordinátorka Erasmus+ na výměně mládeže ve Španělsku

Na jak dlouho se na výměny mládeže a tréninky jezdí

Výměny mládeže a tréninky většinou trvají jeden dva týdny a sejde se na nich parta až 60 lidí z různých zemí. Za svůj život můžete jet na neomezený počet výměn mládeže a tréninků – pokud vás česká vysílající organizace vybere.

Jaké jsou podmínky k účasti v programu

Zdarma máte na projektu ubytování, jídlo i program. Účastníci platí pouze cestovní pojištění a letenku, která vám ale bude následně proplacená (do rozpočtu na cestu se většinou v pohodě vejdete). Abyste byli schopní pochytit, o čem projekt vlastně je, měli byste rozumně ovládat angličtinu. Někdy na projekt jedou i lidi, kteří cizím jazykem nevládnou. K čemu ale, když se pak nezapojí do party ostatních účastníků, že?

A co váš věk? Obecně záleží na typu projektu, ale většina z akcí nemá horní věkovou hranici pro účastníky. Výměny mládeže jsou spíše pro mladší ročníky, tréninky jsou myšleny pro všechny věkové kategorie a výjimkou nejsou ani lidé okolo padesátky.

Co budete na výměně mládeže dělat

Erasmus+ je program, který primárně podporuje vzdělání, kulturní porozumění, pochopení a sdílení zážitků a znalostí. Každý projekt má svoje vlastní téma od podpory podnikatelství po zaměstnanost mladých. Po dobu pobytu se očekává vaše účast na programu, který se skládá z workshopů, přednášek nebo exkurzí. V programu většinou bývá některý den volný, takže v klidu stihnete spojit pobyt s prozkoumáním okolí.

Co získáte účastí na výměně mládeže

Projekty Erasmus+ jsou určitě jedinečnou zkušeností. Na projektech poznáte lidi, kteří jsou na stejné vlně, a seznámíte se se zajímavými lidmi z dalších zemí. Spoustě lidí nějaký projekt otočil život naruby a motivoval je třeba k radikální změně studia, nebo dokonce profese. Navíc po každé akci získáte Youthpass – oficiální osvědčení o absolvování kurzu, kterým se můžete prokazovat v životopise.

Pokud se však na výměnu mládeže budete hlásit jen s tím, že se někam zadarmo podíváte, brzy narazíte. Erasmus+ není programem, který by podporoval pouhý turismus zdarma. České vysílající organizace mají s podobnými případy zkušenost – také proto se během přihlašování většinou zodpovídají otázky o vaší motivaci a o tom, jak moc vás dané téma zajímá. Pokud si nedáte na přihlášce aspoň trochu záležet, organizace to poznají a pravděpodobně vás na projekt nevyberou.

Vysokoškoláci najdou podrobný návod v článku Proč na vysoké vyrazit do světa s Erasmus+ a jak na to?

erasmus+

Výměna mládeže organizovaná Mladiinfo

Co je Evropská dobrovolná služba (EVS)

Pokud vás láká vyzkoušet si život v cizí zemi na delší dobu, pak velice zajímavou možností, jak strávit až rok v zahraničí zdarma, nabrat nějaké pracovní zkušenosti a poznat podobně naladěné lidi z celé Evropy, skýtá Evropská dobrovolná služba (EVS). Zúčastnit se jí mohou mladí lidé od 17 do 30 let věku.

Léta funguje EVS pod programem Erasmus+, postupně se však bude trochu měnit s příchodem evropského sboru solidarity. Tento nový program bude fungovat i na opačném principu (organizace si z databáze vyberou vás, ne vy je) a celý program bude rozšířený o asijské či africké projekty. První projekty evropského sboru solidarity už probíhají a je možné se na ně hlásit. Obecné principy a podmínky EVS však zůstanou stejné i po přejmenování programu, jen budete mít ještě více možností, kam cestovat.

Michal je jeden z tisíců Evropanů, kteří se programu EVS zúčastnili. Byl rok v Chorvatsku. O své EVS říká, že – kromě přátel z celé Evropy, které získal – mu rok v zahraničí dal hodně z hlediska profesního i osobního rozvoje. Získal spoustu nových zkušeností v oblastech, které pro něj předtím byly neznámé, a zdokonalil schopnosti, které už měl. Zjistil, že svět není černobílý a že lidé z rozdílných zemí toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát – rozhodně víc, než toho, co je rozděluje.

erasmus+

EVS dobrovolníci a projektový koordinátor

Na jak dlouho se na EVS jezdí

EVS můžeme rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé projekty. Krátkodobé trvají od dvou týdnů po dva měsíce, dlouhodobé maximálně po dobu jednoho roku. Platí zde pravidlo, že můžete absolvovat libovolný počet krátkodobých EVS, případně několik krátkodobých a jednu dlouhodobou, pokud celková doba nepřesáhne jeden rok.

Na kolik vás to vyjde

Rok v zahraničí. Zní to dobře, že? A to ještě není vše. EVS je pro dobrovolníky zcela zdarma.

Na jakých nákladech dobrovolníci ušetří, co je jim hrazené:

  • Cesta z domova na místo projektu a zpátky
  • Zajištěné ubytování
  • Jídlo i veřejná doprava v místě
  • Kapesné, s kterým se při troše štěstí dá vyjít
  • Zdravotní pojištění po celou dobu, což je také velmi důležité, neboť nikdy nevíte, co vše se při dlouhodobém pobytu v cizí zemi může stát

Víte, kolik stojí roční cestovní pojištění a jaké využíváme my? Porovnali jsme 6 pojišťoven a výsledky si můžete přečíst v článku Kde sehnat nejlepší roční cestovní pojištění.

Co budete na EVS dělat

Dobrovolnictví, práce? A jaká? Na webu evropské komise můžete najít celou řadu oblastí, ve kterých lze na EVS vycestovat. Je tam opravdu všechno možné od projektového managementu, sportu, práce s lidmi s postižením nebo dětmi, životního prostředí až po sociální práci. A teď to nejlepší pro ty, kteří nemají moc zkušeností – hlavním kritériem výběru na projekt EVS by nemělo být nabité CV, ale především motivace pomoct hostitelské organizaci a zapojit se do jejích aktivit a do lokální komunity.

Co získáte účastí na EVS

Michalova kamarádka Nastja říká, že než vyjela na EVS, měla práci, která ji nebavila, kupovala věci, které nepotřebovala, a neustále si stěžovala a hledala důvody, proč by věci, kterých chtěla dosáhnout, neměly vyjít. Evropská dobrovolná služba v chorvatském Splitu jí od základů změnila život. EVS jí pomohla najít to, co opravdu chce v životě dělat, a dala jí možnost k osobnímu i profesnímu růstu. Poznala mnoho skvělých inspirativních lidí, kteří se stali jejími přáteli, a díky nim zjistila, že pokud něco opravdu chcete, můžete pohnout i horami.

erasmus+

EVS – Tradiční středomořská večeře

Vyplatí se tedy vyjet na EVS?

Měřeno penězi zřejmě ne, ale život přece není jen o penězích. I pokud se ale díváte na svět čistě utilitárníma očima, pracovní zkušenost ze zahraničí se v životopisu vyjímá celkem pěkně. EVS však je především životním zážitkem a zkušeností, která vám dá hodně z hlediska osobního rozvoje, mezikulturních kompetencí, samostatnosti i cizích jazyků.

Strávíte delší dobu v zahraničí, ale tím, že tam budete žít, danou zemi poznáte mnohem lépe a do větší hloubky než obyčejný turista. Podíváte se do míst, kolem kterých byste za běžných okolností jen projeli po dálnici. Získáte náhled, jakým způsobem žijí místní lidé, jaké mají radosti i problémy, ochutnáte jejich kuchyni a získáte nové přátele. To je na Erasmu+ obecně zřejmě to nejcennější a ani EVS není v tomto směru výjimkou.

Michal říká, že EVS (nejen) pro něj byla velmi důležitá zkušenost i z pohledu vlastního rozvoje. Jestliže jste skoro rok v cizí zemi sami za sebe, dozvíte se o sobě spoustu nových, mnohdy i trochu nečekaných věcí. Získáte také odlišnou perspektivu na život a jiné zvyky ve své vlastní zemi.

Samozřejmě EVS je dobrou zkušeností i z profesionálního hlediska, kdy získáte nové zkušenosti a porovnáte své znalosti a metody práce s lidmi z různých zemí a kultur. Může jít o velice zajímavou formu vyzkoušení si vlastních limitů, vyjití ze zóny komfortu, ve které se snažíte setrvávat doma, ale i o vyzkoušení věcí, které vás nikdy dřív vůbec nenapadly, nebo jídel, která byste normálně neochutnali. Michalovo „EVS poprvé“ bylo třeba ochutnání kraba, nebo spuštění se na laně nad propastí z jednoho útesu na druhý (tzv. zip-line), pro některé z jeho přátel i seskok padákem nebo plavba lodí.

erasmus+

EVS na výletě do Černé Hory

Osobní zkušenost s dobrovolnictvím

Anna Landsmannová se zúčastnila Evropské dobrovolné služby (EDS) v roce 2018. Díky tomuto programu měla možnost žít 2 měsíce v Turecku a podílet se tam na záchraně mořských želv.

Jak to všechno začalo 

Na tento projekt jsem narazila úplnou náhodou při brouzdání na internetu. Přestože jsem přihlášku a motivační dopis poslala v poslední možný termín, na projekt mne k mému překvapení vybrali. Začala jsem tedy pomalu vyřizovat formality (bookování letenek, podpis dobrovolnické smlouvy atd.), těch ale bylo naprosté minimum a se vším mi pomáhala má vysílající organizace Be International z Brna.

Projekt

V Turecku jsem pracovala od září do října a nebyla jsem tam sama – celkem nás bylo 13 dobrovolníků ze všech koutů Evropy. Společně jsme bydleli i pracovali, jako tým fungovali dobře. Jsem ráda, že jsem měla možnost všechny tyto zajímavé lidi poznat, s některými jsem v kontaktu doteď. 

Pracovali jsme na pláži za vesnicí Kazanli, poblíž města Mersin. Tato oblast Turecka není příliš zasažena turismem, díky tomu jsme mohli poznat autentický turecký venkov. 

Naše pracovní úkoly se lišily první a druhý měsíc. První měsíc totiž ještě bylo období líhnutí želvích mláďat. Ta se nejčastěji líhnou pozdě večer, každou noc jsme proto monitorovali pláž a hledali jsme čerstvě vylíhlé želvy. Ty jsme pak dávali do krabice a na konci jsme je společně pouštěli do moře. Kromě monitorování pláže jsme také každý den sbírali odpadky z pláže. Všechen plastový odpad může být nebezpečný pro malé želvy i jiná zvířata, komplikuje jim totiž cestu do moře, nebo můžou omylem sníst malé kousky plastů. 

Druhý měsíc se program změnil, místo večerních pochůzek jsme měli odpolední workshopy. Naším úkolem bylo vymyslet vzdělávací divadelní představení pro děti, které je mělo naučit, že odhazovat odpadky je špatné. Toto představení jsme pak předvedli dětem na několika školách. 

Po práci legraci

Evropská dobrovolná služba nemá být jen o práci. Dobrovolníci by se měli také něco dozvědět. My jsme každý týden měli hodiny turečtiny, kromě toho jsme také absolvovali přednášky o želvách a nejrůznější exkurze například do třídírny odpadu nebo do želví nemocnice.

Pracovali jsme vždy v týdnu a víkendy jsme měli volné, plus jsme měli ještě dva dny ‘dovolené‘ každý měsíc. 

Co beru jako obrovské plus je, že jsme měli možnost poznat autentickou tureckou kulturu. Největším vystoupením z komfortní zóny pro mě bylo sdílet společný byt s tolika lidmi a nemít téměř žádné soukromí. Celkově zážitek hodnotím pozitivně, projekt mi určitě daleko víc dal, než vzal. 

Dobrovolnictví je jedinečná příležitost jak poznat danou zemi a její obyvatele jinak než na klasické dovolené. Pokud o podobném projektu uvažujete, tak se nebojte a jeďte, určitě toho nebudete litovat. 

Shrňme to pro ty z vás, kteří ještě nebalí kufry a nekupují letenku:

EVS:

  • Věk: 17–30 let
  • Délka projektu: 2–12 měsíců
  • Cílová země: EU a přidružené programové země
  • Jazyková vybavenost: většinou angličtina nebo jazyk země, kam jedete
  • Pracovní zkušenosti a vzdělání: nejsou důležité
  • Zdarma máte: letenku, ubytování, jídlo, zdravotní pojištění

Výměny mládeže a tréninky:

  • Věk: 17–99 let
  • Délka projektu: 5 dní – 2 týdny
  • Cílová země: EU a přidružené programové země
  • Jazyková vybavenost: většinou angličtina na komunikativní úrovni
  • Zdarma máte: letenku, ubytování, jídlo, program

Jak se na oba projekty přihlásit

Jak se vlastně dá na EVS z České republiky vyjet? Možnosti jsou v zásadě dvě. Buď si můžete vybrat přímo konkrétní projekt v zahraničí z databáze na webu evropské komise, kontaktovat hostitelskou zahraniční organizaci a poté si najít vysílající organizaci v České republice, anebo se přihlásíte přímo na konkrétní projekt přes českou vysílající organizaci.

Obě cesty jsou možné a obě by vás nakonec měly dovést k cíli v podobě až jednoho roku stráveného prací v zahraničí. Informace o organizacích najdete na oficiálních stránkách programu nebo na FB v různých skupinách, třeba EVS – volná místa pro české dobrovolníky.

A když máte volno jen pár týdnů?

Pak je kratší výměna mládeže nebo trénink to pravé. V ČR existuje zhruba dvacítka organizací, přes které můžete vyjet na popisované projekty. Každá z našich českých vysílajících organizací má jiný systém přihlašování na projekt. Centrální databáze nabídek pro české účastníky zatím neexistuje.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Některé nabídky můžete najít na webovkách organizací, další ve skupinách na Facebooku (třeba Youth projects Czech Republic nebo Aktuální projekty Erasmus+). Hledat můžete také v evropské centrální databázi všech konaných E+ aktivit – Salto-Youth.

Většinou platí, že organizace, které jsou zapojené do výměn mládeže, nabízí i Evropskou dobrovolnou službu, i když ne výlučně. Za následující organizace a jejich spolehlivost se Kristýna s Michalem můžou zaručit:

Už máte sbaleno? Pokud stále ještě ne, mrkněte se na více informací o programu. Informace najdete na českých stránkách Erasmus+ nebo třeba na Mladiinfo.

Mladiinfo je skupina mladých lidí, kteří chtějí pomáhat dalším mladým lidem. Proto jsme jako nadšenci založili Mladiinfo – organizaci mladých pro mladé – a provozujeme největší infoportál svého druhu v ČR. Dozvíte se, jak vychytat stipendia do zahraničí, jak levně cestovat, jak dostat stáž vašich snů a mnoho dalšího.
erasmus+

Mladiinfo ve Štrasburku při European Youth Event

Kristýna Wagnerová

Kristýna je vášnivá cestovatelka, která ráda sbírá zkušenosti skrze různé zahraniční projekty a stáže a pak o nich píše na Mladiinfo. Za minimum peněz díky projektům projela řadu zemí. Pasuje se do role odborníka na zahraniční stáže i role znalkyně projektů, které vás nízkorozpočtově dostanou na různá místa světa. Zeptat se jí můžete na e-mailu kristyna@mladiinfo.cz.

Michal Vávra

Michal je, jak jinak, také vášnivý cestovatel. Má za sebou neuvěřitelné množství všech možných zahraničních projektů, takže by o nich mohl vyprávět hodiny. Mimo jiné strávil rok v Chorvatsku právě díky Evropské dobrovolné službě a tento zážitek pokládá ve svém životě za zcela zásadní. Kontaktovat ho můžete přes e-mail michal@mladiinfo.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Radka Poulová 13.4.2018 v 19:56 - Odpovědět

    Super článek, Mladiinfo čtu moc ráda :) A lituju, že jsem se o výměnách a tréninkových kurzech dozvěděla až těsně před třicítkou – za studií bych bývala měla na projekty mnohem víc času, než eď s omezenou dovolenou.
    Akorát si myslím, že výměny mládeže jsou věkově omezené do 25 let. Jen pro group leadera bývá věk neomezený. A taky není pravda, že účast je vždy zdarma – řada vysílajících organizací si bere účastnický poplatek 500-1000 Kč. Není to moc, ale peníze to jsou.