Foťte mobilem jako profesionál – stačí 4 profi triky

01.01.2018|Kategorie: Foto & video, Tipy a triky|

Buďme upřímní: fotografování má jednu velkou nevýhodu. On totiž fotoaparát není právě lehký, a když se rozhodnete vydat se za svými úlovky, musíte počítat s tím, že se trochu pronesete (na rozdíl od mobilu). Zkušení (a nejenom cestovní) fotografové mi jistě dají za pravdu.

Všichni víme, jak z těžké fototechniky po čase bolí záda. Navíc není bez rizika, že ji nešťastnou náhodou někde necháte, případně ji někdo odcizí. Takové případy nejsou bohužel výjimkou.

Otázka je tedy jasná: jak si z cest přivézt pěkné snímky, přitom se ale vyhnout starostem s fotoaparátem? Řešením je použít smartphone.

Jaký mobil se hodí

Přestože současné smartphony jsou technologicky takřka dokonalé, nelze bohužel počítat s tím, že fotografie pořízené smartphonem se kvalitou vyrovnají těm z fotoaparátu.

Smartphone má oproti standardním fotoaparátům řadu nedostatků. Tím největším je fakt, že většinou postrádá optický zoom. Pro kompenzaci tohoto hendikepu je ideální zvolit přístroj s co možná nejvyšším počtem megapixelů (minimálně 4–5), v současné době nejsou výjimkou ani smartphony s hodnotami v rozmezí 8–16 Mpx.

Pokud víte, že svůj chytrý telefon budete často používat právě pro fotografování, kromě počtu megapixelů se při nákupu soustřeďte i na další prvky výbavy.

Smartphone jako doplněk k digitální zrcadlovce používám z jednoho prostého důvodu – k rychlé a jednoduché tvorbě předběžného panoráma. Podle rychlého náhledu dokážu lépe komponovat výsledný obraz. Představte si, jak moc musí být změněna kompozice a perspektiva obrazu, když zaznamenáte 180˚ panoráma, které chcete zobrazit na svém monitoru

Světelnost

Pozornost je třeba věnovat například světelnosti. Důležité je mít orientační přehled o tom, kolik světla je schopen vstřebat čip telefonu – taková informace se vám bude hodit při pořizování fotografií za zhoršeného osvětlení. V tomto případě platí rovnice, že nižší clonové číslo znamená lepší výsledek. Čip se světelností f/1.8 tedy ve zhoršených světelných podmínkách fotí lépe než ten se světelností f/2.2.

Světelnost pod f/2.0 už lze považovat za velmi dobrou. U mobilních fotoaparátů se ani při nejlepším osvětlení nevyhnete šumu, ale u přístrojů s nízkými hodnotami světelnosti je tento negativní jev do jisté míry potlačen.

Na co dalšího je dobré se zaměřit při výběru smartphonu určeného pro cestovní fotografii?

Smartphone se světelností fotoaparátu f/2.0. Fotografie vznikla několik minut před západem. Západovku ze stejného místa, ale zrcadlovkou najdete v tomto článku.

Co je to OIS?

S touto zkratkou se můžeme často setkat v různých propagačních materiálech nebo návodech k použití. Ne každý sice ví, co tato tři písmena znamenají, pro úspěšný výsledek fotografických toulek je to však jeden z klíčových faktorů.

Jedná se o tzv. optical image stabilization, tedy optickou stabilizaci obrazu. Funguje na hardwarové bázi, takže ji do smartphonu nelze dodatečně doplnit například aktualizací nebo stažením aplikace.

A k čemu že je dobrá? Při dobrých světelných podmínkách vám pomůže, když se vám klepou ruce. Drobný třes se nevyhýbá nikomu z nás – a je o to markantnější, čím lehčí je předmět držený v rukou. Proto bývají fotografie ze smartphonů obecně vždy mírně rozostřenější než ty z těžší zrcadlovky. OIS dokáže efekt třesu významně eliminovat, takže výsledné snímky jsou ve většině případů ostré a bez máznutí. Stejně tak pomůže optická stabilizace i při pořizování večerních snímků, kdy je pro čip mnohem složitější správně vyhodnotit scénu.

Laserové ostření

Někteří výrobci (z těch známějších například LG či Asus) umísťují vedle čočky fotoaparátu pod poloprůhledným zatmaveným sklem další speciální senzor. Ten dokáže pomocí laserového paprsku zaměřit, jak daleko se snímaný objekt nachází, a na základě toho provede přesné přiostření. Fotíte-li panoramatické záběry, efektu laserového ostření si pravděpodobně vůbec nevšimnete, ovšem při pořizování makrofotografií je tato funkce nedocenitelná.

Přisvětlovací LED dioda

V současné době xenon nahradily LED diody, jejichž vývoj jde neustále kupředu. Technologie je již na nesmírně vysoké úrovni a LEDky jsou samozřejmou součástí každého mobilu, v některých modelech výrobci instalují rovnou dvě.

Ideálně je LED dioda dvoutónová – jedno světlo je odstínu studenějšího a druhé teplejšího. Tento jednoduchý trik pomůže zbavit se efektu červených očí. Fotografované osoby navíc nebudou mít nepřirozený odstín barvy pleti.

Víte, jak správně fotit mobilem? Vyzkoušejte 4 tipy od profesionála

1. Jde to i bez selfie

Znám pouze jednoho člověka, který dokáže vytvořit opravdu dokonalé selfie. Jednoho. Ale myslím, že právě vy – čtenáři tohoto článku – to bohužel nejste… Selfie je totiž velmi specifická fotografická disciplína. Na první pohled vypadá jako ta úplně nejsnazší, opak je však pravdou. Neexistuje totiž větší klišé než právě selfie. Vězte, že nikdo, dokonce ani vaše vlastní matka, netouží vidět padesát variací vašeho obličeje pózujícího před jedním a tím samým předmětem.

Selfie nemají žádnou uměleckou hodnotu. Jediné, co přinášejí, je vaše vlastní tvář… Jenže to je trochu málo. Jistě, čas od času si nějaké to „selfíčko“ dovolit můžeme. Pokud ale toužíte po hodnotnějších fotografiích, zkuste na to jít jinak. I mobil dokáže vykouzlit perfektní snímky. Zapojte kreativitu, fantazii a odvahu experimentovat. A pokud iniciativa přece jenom dojde a vy se rozhodnete sáhnout po selfie jako „poslední záchraně“, pak ho raději nezapomeňte opatřit popiskem. Jedině tak totiž divák může zjistit, cože to na snímku – tedy s výjimkou vaší bizarní podobizny – vlastně vidí.

Jak na pořádný epic selfie…? vám poradí Petr Jan Juračka.

2. Nepoužívejte blesk…

Staré dámy v muzeích a divadlech náhle vypadají jako bájné nestvůry a hostům na slavnostní party se ďábelsky lesknou červené oči. Důvod?

Blesk v mobilním fotoaparátu neobyčejně snižuje kvalitu výsledného snímku a degraduje jeho hodnotu. Pokud jste někdy blesk zkoušeli použít, pak mi jistě dáte za pravdu. V opačném případě s tím raději ani nezačínejte.

Vlastně se sám sebe ptám, proč výrobci tuto funkci do jejich přístrojů vůbec zabudovali, protože fotografování mobilem by se mělo obejít zásadně bez blesku. Něco jiného je profesionálně nasvětlená scéna s použitím jednoho, či více externích blesků nebo zábleskových světel. Ovšem pro běžné použití je blesk tabu! Už jen dodržováním tohoto základního pravidla získáte daleko kvalitnější výsledky.

Jestliže si nevíte rady, můžete zajít na kurz Foťte iPhonem jako zrcadlovkou.

3. Používejte aplikace

Speciální fotografické aplikace mohou pomoct proměnit obyčejný snímek ve velmi zajímavou fotografickou kompozici. Zkuste být trochu velkorysí a neomezte se pouze na aplikaci Instagram. Možnosti jsou nesmírné, a když se ně zaměříte, zjistíte, jak bohatou nabídku trh poskytuje.

Obyčejný snímek, lehce upravený jedním z mobilních grafických editorů. I takovou fotografii můžete zařadit do svého portfolia pro mobilní fotobanky

Za sebe mohu doporučit například aplikace Pixlr, Snapseed, PhotoDirector, Adobe Photoshop Express, Adobe Photoshop Lightroom, ale i mnoho dalších. Nejvhodnějším způsobem je zadat do vyhledávače v App Store nebo Google slovní spojení „photo editor“ a pak už volit dle vlastního uvážení nebo recenzí ostatních uživatelů.

4. Nezoomujte, radši ořízněte

Většina dnešních smartphonů je opatřená digitálním zoomem, který umožňuje přiblížit, či oddálit fotografovaný objekt. Tato funkce se na první pohled jeví velmi užitečná, pravda je však taková, že ve skutečnosti dokáže výsledný obraz spíše zkazit.

Nezoomujte, zkuste krok vpřed a změňte úhel pohledu

Na rozdíl od optických zoomů kompaktních fotoaparátů nebo objektivů pro zrcadlovky jsou totiž technologie těch mobilních stále poněkud nedokonalé a fungují na principu prostého digitálního zvětšení. Kvalita rozlišení a kresba v detailu je potom výrazně snížená. Místo zoomování tedy raději popojděte pár kroků. Pokud potřebujete cílit na větší detail, výslednou fotografii zvětšete a ořízněte pomocí editoru.

Další z příkladů, kde můžete porovnat, jak je důležitý úhel pohledu a kompozice (zdroj první fotky – mapy.cz)

Ještě nejste na Instagramu?

Ruku na srdce: co bychom si bez nich počali? Přes půl miliardy lidí na této planetě tráví ve společnosti sociálních sítí alespoň dvacet minut denně a Instagram mezi nimi hraje stále důležitější roli. Tak proč toho nevyužít?

Jak a na co fotí zajímaví čeští instagrameři? 11 nejzajímavějších českých cestovatelských účtů na Instagramu.

Umísťování fotografií na Instagram navíc poskytuje uživateli zajímavou a cennou zpětnou vazbu. Snadno a rychle zjistíte, které vaše snímky slaví největší úspěch a zaujmou nejvíce sledujících, což vám umožní dále přizpůsobovat portfolio a ladit jej k postupné dokonalosti.

Ovšem i práce s touto aplikací má svá specifika. Nevrhejte se do ní bezhlavě a promyslete, co je vlastně vaším cílem. Chcete se profilovat jako ten, kdo hází na internet „každou blbost“, nebo byste raději, aby si vás ostatní uživatelé zapamatovali jako šikovného a originálního fotografa, který zveřejňuje pouze to, co uzná za vhodné?

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

4 tipy, jak se stát úspěšným instagramerem:

 1. Sdílejte pouze to nejlepší. Nikdo nemá zájem prohlížet si tisíce fotografií denně. Méně je totiž někdy více. Radši několik opravdu pěkných snímků než hromadu fotografického braku, který jen zbytečně zahlcuje volný prostor datových center.
 2. Totéž platí pro úpravu fotografií. Někdy je vhodnější nechat fotku bez zásahů, nebo poupravit jen mírně a s citem, než originál za každou cenu měnit k obrazu svému.
 3. Pamatujte, že Instagram sice disponuje různými filtry, ale špatnou fotografii filtrem nevylepšíte.
 4. A mimochodem: hashtag #nofilter přináší nejvíce lajků na Instagramu.

I se smartphonem dnes můžete pořizovat kvalitní fotografie. Pokud si osvojíte základní triky, jak na to, je to v mnoha ohledech dokonce snazší – přece jen s sebou nemusíte tahat několik kilogramů profesionální výbavy a neustále se strachovat o její osud. Na druhou stranu se majitel „fotosmartphonu“ musí smířit s nižším rozlišením a tím, že jeho snímkům zkrátka bude chybět třetí rozměr.

Stejná pravidla zmíněná v předchozích článcích platí i v případě, že v ruce držíte smartphone. Vyčkejte a buďte trpěliví!

Pro zisk skutečně špičkové fotografie už zkrátka je kvalitní zrcadlovka nezbytností. Pokud to s fotografováním myslíte vážně, pak se bez takového přístroje neobejdete. Výsledek vaší práce ale bude stát za to – ať už budete fotit jen tak pro radost, nebo máte s fotografiemi další plány (například vytvořit fotoknihu nebo velkoformátové tisky).

Nechystáte se fotit mobilem, pořád preferujete klasickou kvalitu ze zrcadlovky? Přečtěte si článek Foťte na cestách jako profesionál.

Vaše honba za prvotřídními záběry právě začíná. Držím vám palce, aby vás na ní doprovázely samé překrásné zážitky a fotografování se stalo vaší novou vášní.

Martin Šístek

Zaměřuje se na fotografování nejzajímavějších míst nejen v České republice, ale i po světě. Snaží se, aby výsledkem toulek byly snímky, které udělají na pozorovatele dojem svou autentičností, nespoutaností či originalitou. Pokud se budete držet jeho rad, můžete to dokázat taky. Inspiraci v Martinových fotkách najdete na Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!