Chystáte se na dovolenou, prodloužený víkend, toulat se přírodou a chcete své vzpomínky zachytit na fotografii. V kapse máte jako vždy připravený mobil. Tentokrát se ale posuneme o level výš a budeme fotit digitálním fotoaparátem. Nevíte, jak na to?

V 1. díle série Foťte na cestách jako profesionál jsme se zabývali tím, co předchází samotnému focení od výběru kompozice, místa, času, objektu focení. Nakousli jsme kouzlo zajímavého záběru. Dnes budeme pokračovat v samotném focení a zmíníme i postprodukci.

Pokud můžete, foťte do RAWu

Fotografie nejčastěji pořizujeme ve dvou formátech: JPG (vhodnější pro laickou veřejnost), nebo RAW (používaný profesionály).

  • Chcete-li, aby výsledkem vašeho fotografování byl okamžitý výstup z fotoaparátu, použijte formát JPG (upravený obrazový soubor).
  • Naopak formát RAW je de facto jakýsi datový polotovar – jde o syrová data z fotoaparátu (která lze posléze transformovat do JPG nebo TIFF), u kterých se předpokládá další upravování.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Představme si oba formáty spolu s výčtem jejich výhod a nevýhod.

RAW

Výhody

  • Vyšší dynamický rozsah.
  • Žádná konverze ve fotoaparátu.
  • Má rozsáhlé možnosti editace.
  • Oproti JPG nedochází ke ztrátě kvality, což považuji za hlavní výhodu.
  • Úpravy lze kdykoliv zrušit a vrátit se k původní verzi.
  • Z originální RAW fotografie lze vytvořit několik fotografií, z nichž každá bude upravena jiným způsobem.
  • I z méně kvalitní fotografie (například přeexponované) lze vytvořit velmi pěkný snímek.

Nevýhody

  • Soubor je výrazně větší než JPG (průměrný RAW může mít 20 MB, u JPG jen 4 MB – záleží na velikosti a rozlišení čipu).
  • Vyžaduje tedy vyšší kapacitu paměťových karet.
  • Potřebuje specifický software (je nutné dokoupit speciální program, například Adobe Photoshop Lightroom, Nikon Capture NX-D, Canon Digital Photo Professional).
  • Pomalejší sekvenční snímání.

JPG

  • Jedná se o výsledek postprocesů, které už se snímkem provedl samotný fotoaparát (konkrétní způsob úprav závisí na typu foťáku).
  • Fotografii není nutné dále upravovat a lze ji rovnou publikovat.
  • Vhodný tam, kde již nepotřebujeme hotové snímky dále upravovat.
  • Hodí se při potřebě rychlejší sekvence snímání, při časovém presu (například je-li nutné odevzdat fotografie co nejdříve po vyhotovení, jako třeba při reportážní fotografii).

Jak a na co fotí zajímaví čeští instagrameři? 11 nejzajímavějších českých cestovatelských účtů na Instagramu.

Fotografujte v režimu priority clony, času, nebo v manuálním módu

Veškeré moderní fotoaparáty mají zabudovaný tzv. automatický režim. Jeho užívání je velmi snadné a intuitivní, ovšem skutečně perfektní snímek s ním nevytvoříte. Chcete-li výsledky své práce zdokonalit, využijte raději speciální režimy. Pro začátek postačí, když se naučíte pracovat s následujícími třemi pojmy.

Hodnota citlivosti ISO

Nastavujete-li citlivost, ovládáte množství šumu. Nejvíc se to uplatní při nepříznivých světelných podmínkách, například při fotografování v příšeří. Vyšší hodnota citlivosti fotoaparátu znamená, že přístroj je citlivější na světlo. Vzniklý šum potom lze poměrně dobře redukovat při postprocesu (viz dále).

Pokud chcete zachytit hvězdy na noční obloze, musíte na fotoaparátu zvýšit ISO na hodnoty kolem 1600–3200. S menšími hodnotami je nezbytná expozice na delší časy, při kterých ale dochází k rozmazání hvězd vlivem rotace Země

Hodnota clony

Ovlivňuje hloubku ostrosti a míru „rozmazání“ pozadí nebo popředí. Při vyšších clonových číslech je dosažena větší hloubka ostrosti a naopak. Hloubkou ostrosti se rozumí rozdíl mezi zaostřenou a rozmazanou částí snímku. Práci v programu priority clony považuji za stěžejní a používám jej více než manuální režim.

Díky porozumění funkci clony v objektivu a jejích hodnot dokonale kontrolujete hloubku snímku, a nejen to. Clony v objektivu jsou různého charakteru a konstrukce. Takhle nádherně kroužkuje objektiv určený pro FF zrcadlovku Nikkor 24-120mm f/4

Priorita závěrky

Uplatní se při fotografování rychle se pohybujících objektů (jedoucí auto, běžící zvíře, tekoucí vodopád), ovlivňuje (ne)ostrost záběru. V módu priority závěrky nastavujete její rychlost, pro kterou fotoaparát automaticky dopočítá vhodnou clonu.

Klíčem pro správné používání těchto tří módů je, abyste svůj fotoaparát uměli ovládat a nastavili vždy optimální hodnotu, která vám pomůže dosáhnout požadovaného výsledku. Taky je třeba dobře znát vztah mezi zmíněnými třemi hodnotami.

Jak vytvořit netradiční fotku na turisticky rušném místě? Kombinací několika expozic vznikne zajímavý snímek

Vždy mějte fotoaparát v pohotovosti

Mezi fotografy se s nadsázkou říká, že nejlepší fotoaparát je ten, který máte právě u sebe. Správný fotograf je neustále v pohotovosti a s prstem na spoušti čeká na okamžik vhodný k zachycení. Jinak spolehlivě zafunguje zákon schválnosti – jakmile totiž přístroj schováte, stane se něco, co byste bývali chtěli vyfotit, ale než rychle sáhnete do brašny, je pozdě.

Pamatujte, že kouzlo okamžiku a jistá nahodilost patří k základním faktorům, které ovlivňují úspěch. Proto buďte neustále připraveni a naučte se rychle reagovat. Náhodou potkáte exemplář vzácného brouka, nachomýtnete se k unikátní společenské události, stanete se svědkem kouzelného západu slunce… Vždycky se může něco stát.

A ještě něco: nezapomeňte na nabitou baterii a volné místo na kartě.

Jaké fotoaparáty pro rok 2018 doporučuje autor článku? Čtěte Nejlepší cestovní fotoaparáty 2018.

Ztraťte se – naschvál a účelně

Svět je plný známých, překrásných míst – a stejně tak fotografií, které je zachycují. Miliardy takřka totožných snímků. Chcete-li, aby ten váš byl něčím odlišný, je třeba pro to něco udělat. I místo, které bylo již nesčetněkrát zachycené, lze vyfotografovat nově a neotřele, chce to pouze trochu nápaditosti a kreativity. Tady moje rada zní: ztraťte se.

Vydejte se na vlastní pěst a kráčejte, kam vás nohy zavedou. Zkuste se vydat třeba do úplného neznáma, záměrně zabloudit, zkrátka se odvázat. S sebou vezměte fotoaparát a objevujte, zkuste sejít z vyšlapaných cest a najděte svou vlastní. Můžete poprosit o radu místní a třeba je přímo požádat, aby vám doporučili odlehlé místo, kam turistická noha ještě nevkročila.

 

První fotografii si představuji tak, že zabere spousty lidí. Druhým snímkem zvýrazníte technologickou podstatu. A pro třetí fotografii London Eye je potřeba se trochu projít, ale máte fotku bez lidí. Vidíte? I slavné místo může být bez lidí

Zálohujte

Zálohování by mělo být pro každého fotografa naprosto automatickým, bohužel ne vždy to platí. Připomínám tedy, že máloco dokáže pokazit dovolenou tolik jako fakt, že přijdete o paměťovou kartu plnou neopakovatelných záběrů. Pokud se chcete takové nepříjemnosti vyhnout, pokuste se předejít jí pomocí jednoduchých pravidel.

Vyplatí se například používat přístroj se dvěma sloty na SD kartu a nastavit ukládání na obě dvě. V případě, že se vám jedna z nich náhodou poškodí nebo ztratí, máte jistotu, že jsou snímky na druhé. Totéž platí po stažení fotografií do počítače: nezapomeňte snímky uložit kromě pevného disku třeba na přenosný disk nebo do cloudu.

Postproces

Fotografové mezi sebou vedou tichou válku: na jedné straně stojí zastánci klasických filmů, kteří odsuzují jakékoliv zásahy do fotografií. Na straně druhé jsou „moderní“ fotografové. Ti první považují počítačové úpravy za jistou formu podvodu, druzí proti nim nic nemají.

V dnešní době však neexistuje profesionální fotograf, který by nepoužíval editační software. Setkáte-li se s někým, kdo vám bude tvrdit opak, nevěřte mu. Už jen použití digitálního fotoaparátu totiž znamená automaticky úpravu výsledného snímku, kterou provede samotný přístroj (přinejmenším fotíte-li na formát JPG).

Pouze stisknutím spouště práce rozhodně nekončí. Chcete-li se stát úspěšným fotografem, bez zvládnutí tzv. postprocesu se to neobejde.

Podívejte se na tento zajímavý kurz (v angličtině), kde se naučíte upravovat fotografie profesionálním způsobem.

Staňte se nefotografickými kouzelníky

Díky počítačovým úpravám můžete s obrázkem doslova kouzlit: lze si hrát s kontrastem, světlem, jasem, můžete minimalizovat šum, nastavit expozici, zachránit přeexponovaná či podexponovaná místa, retušovat (a nejen celulitidu)… Čím víc úprav provedete, tím víc zkušeností získáte.

Jen pro zajímavost se můžete zkusit vrátit k některé své starší fotografii, zkusit ji upravit znovu a následně porovnat výsledek s tím, jak jste si s fotkou pohráli dříve. Je to rozdíl, že?

Zde můžete vidět jednoduchou záchranu fotografie, kterou jsem „prohnal“ Photoshopem.

Čtete tipy a říkáte si, čím tedy na dovolené fotit? I na tuto otázku najdete na blogu odpověď v článku Jaký foťák vybrat na cesty?

Dávejte pozor na zloděje

Byť to přímo nesouvisí s vlastním fotografováním, je důležité mít toto pravidlo na paměti. Osobně znám řadu lidí, kteří mohou vyprávět. Příběhy o neuvěřitelné důvtipnosti a drzosti zlodějů jsou leckdy až legendární. Jestli patříte mezi ty, kteří s nimi měli tu čest, pak jistě víte, o čem mluvím.

Není možné se zlodějům vyhnout, jedinou účinnou obranou proto je prevence. Pokud to s fotografováním myslíte vážně, je vhodné zahrnout do pojištění domácnosti také pojištění fotografického vybavení. Případně zkuste využít speciálních služeb určených přímo pro fotografy.

Jak se vyvarovat zcizení fotoaparátu?

  • Nekontrolujte fotografickou výbavu na letišti a jiných zalidněných místech.
  • Noste fotoaparát neustále při sobě (například na krku). Pokud víte, že jej nebudete potřebovat, nechte ho raději v bezpečí hotelu.
  • Pokud možno s ním neprovokujte – nevytahujte jej například v prostředí vyhlášeném vyšší kriminalitou.
  • Speciální brašny na fotoaparáty a příslušenství jsou pro zloděje přímo lákadlem, raději je proto noste méně viditelným způsobem.
  • Pokud používáte brašnu s popruhem, nenoste ji pouze přes rameno, ale i přes hlavu. Natáčejte ji vždy směrem ke zdi (nikoliv například do silnice, kde vám ji snadno mohou vytrhnout z ruky okolo jedoucí motorkáři).
  • Zakryjte černou lepicí páskou název fotoaparátu, popruhu, fotobatohu a dalšího příslušenství.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Tip na závěr – někdy je vhodné fotoaparát odložit

Také jsem to dříve dělal. Klasická chyba, s níž začíná většina fotografických nadšenců – fotí zkrátka příliš moc. Jedna fotka za druhou, ať jich je co nejvíc. Postupem času zjistíte, že takhle to nefunguje. Jedna věc je zachytit kouzlo okamžiku na snímek, druhá vštípit si tu chvíli do paměti a prožít ji naplno.

Chcete-li si vytvořit příjemnou vzpomínku, nelze to dělat s fotoaparátem neustále v pohotovosti. Proto taky raději zastavte, rozmyslete se, zkuste situaci chvíli vnímat jen vlastními smysly. Mnohem lepší než sto průměrných fotografií je deset špičkových, které budou schopné vyprávět vlastní příběh a sdělit oněch tisíc slov, o kterých již byla řeč.

Martin Šístek

Zaměřuje se na fotografování nejzajímavějších míst nejen v České republice, ale i po světě. Snaží se, aby výsledkem toulek byly snímky, které udělají na pozorovatele dojem svou autentičností, nespoutaností či originalitou. Pokud se budete držet jeho rad, můžete to dokázat taky. Inspiraci v Martinových fotkách najdete na Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled