Tentokrát jsme si vzali pod lupu náročnější disciplínu, velmi limitovanou prostorem a váhou – balení jídla na treky. V tomto článku se podělíme o několikaleté zkušenosti od zabalení jídla na kratší dvoudenní výlet až po přípravu a vaření na náročném několikatýdenním přechodu. Co si se sebou zabalit a nestrádat. Nebo naopak později nelitovat každý gram navíc?

Plánování jídla na trek před samotnou cestou

Jestliže se chystáte na cestu s batohem, jídlo bude jednou z vašich hlavních starostí. Už při balení potřeba zvážit několik kritérií.

Klíčové jsou odpovědi na tyto otázky:

  • Jak dlouho budu na cestě?
  • Budu na trase míjet města, vesnice nebo nějaké farmy?
  • Najdu zdroje pitné vody?
  • Budu brát hotové jídlo?
  • Budu vařit? Mám potřebné vybavení?

Další faktory, které je potřeba zvážit:

  • Vybírejte potraviny, které se rychle nekazí a ideálně téměř nic neváží.
  • Berte v potaz dostatečnou energetickou hodnotu.
  • Preferujte jídlo, které zasytí na delší dobu.
  • Nezapomínejte na vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů.

Jídlo (a nádobí) na kratší výlety

Pokud se vydávám na kratší dvoudenní túru s batohem, neřeším ve většině případů žádný vařič ani nádobí. Vím, že dva dny se dají v pohodě zvládnout na nevařené stravě konzumované za studena. Jediné pomůcky, které pro cestování na víkend využiji, jsou igelitové (silikonové) sáčky, plastové misky, kapesní nožík a láhev na vodu nebo camelbak (vak na vodu do batohu).

Láhev o objemu 1–1,5 litru volím v případě, že mám možnost vodu někde doplnit. Jinak vezmu camelbak o objemu 3 l, který na víkend většinou stačí. To ale neplatí v případě náročných sportů a horkého počasí – vždy zohledním konkrétní situaci a množství vody tomu uzpůsobím. Pokud po cestě budu míjet potok, ale nejsem si jista jeho nezávadností, přibaluji do batohu tablety na desinfekci a úpravu pitné vody. Dobře funguje i tento miniaturní filtr

Do plastových misek balím většinou ovoce, zeleninu a další věci, které je možné pomačkat. Nic neváží a víčko od misky může dobře posloužit místo talíře nebo prkýnka na krájení. Místo šetří i skládací misky s víkem, které po zkonzumování obsahu složíte a ušetříte kousek místa v batohu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Snídaně a svačiny

Mým tipem na snídani jsou ovesné vločky a müsli, které můžete zalít jogurtem nebo podmáslím. Takové jídlo je výživné a dodá tělu po ránu rychlou energii.

Ke svačině balím vedle zmíněného ovoce a zeleniny např. proteinové tyčinky, čokoládu, bonbony a oříšky pro rychlý přísun energie. Dále můžete přibalit sušené maso, sušené ovoce.

Oběd a večeře

Co se týče oběda, mívám dvě možnosti. Obvykle s sebou balím sendviče – se zeleninou, sýrem a šunkou, resp. trvanlivým salámem, pokud je sendvič až na druhý den. Před výletem zjišťuji, zda nebudu míjet hospodu, restauraci nebo bufet, kde bych mohla otázku oběda vyřešit. Sendviče v takovém případě slouží jako večeře.

Pokud jsme sendviče zkonzumovali už k obědu, co bude k večeři? Vzhledem k tomu, že jde o dvoudenní vandr, musíte řešit v podstatě jen jednu večeři. Dobře poslouží sáčkovaný tuňák, tortilly, arašídové máslo a další.

Jídlo už máte pod palcem, teď zbývá vyřešit zbytek vaší výbavy? Inspirujte se v našem doporučeném vybavení na letní treky v horách nebo ve vychytávkách na kempování do přírody.

trek v přírodě

Plánování jídla je nezbytnou součástí přípravy na trek

Jídlo na týdenní trek

V případě delší výpravy postupuji stejně jako u zmíněného kratšího treku, ale přidám několik věcí. První nezbytností jsou kastrůlky nebo outdoorové nádobí. Tato lehká a skladná výbava se dá pořídit v řádu stokorun.

Do batohu přibaluji také vařič. Existuje několik typů:

  • Plynové vařiče
  • Benzinové vařiče
  • Lihové vařiče
  • Kombinované vařiče

Vybíráme vařič

Konkrétní typ vařiče zvolte podle charakteru vaší cesty. Osobně doporučuji poradit se přímo v obchodě, nebo poslat dotaz na e-shop, kde vám s výběrem poradí (v případě, že jsou profíci; pokud se vám jen snaží prodat nejdražší produkt, obraťte se jinam).

Já osobně používám plynový vařič, je lehký, skladný a náplně se dají sehnat prakticky v každém outdoorovém obchodě a kempu. Jen pozor – s náplněmi se nesmí do letadla, a to ani do zavazadlového prostoru. Sháním proto náplně až na místě, dnes není problém najít obchod předem na internetu. Stejně hledám i místa pro případné dokoupení náplně. Velké 450g balení vydrží pro dvě osoby zhruba 14 dní v případě, že na něm vaří ráno čaj a pak až večeři.

Má to ale háček, ne všechny kartuše se dají zkombinovat se všemi typy vařičů, takže se při hledání informací zaměřte i na tento fakt.

Plynový vařič na cesty

Plynový vařič

Co dalšího nepatří do letadla? Základní pravidla jsme sepsali do článku Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

Tipy k potravinám a „vaření“

Dostáváme se ke konkrétním potravinám. Pokud berete vařič, určitě s sebou vezměte čaj nebo kávu. Po ránu si na čaji pochutnáte k snídani, dodáte tělu tekutiny, v případě zimy nebo deště se s ním můžete zahřát. O případném vylepšení slivovicí ani nemluvě.

Přes den dávám přednost rychlým sendvičům nebo obloženým chlebům, vařič používám jen večer. A co vařím? Pokud potřebuji šetřit plyn a čas, dělám buď sušenou bramborovou kaši, nebo kuskus, jelikož tyto potraviny stačí pouze zalít horkou vodou. Pro zpestření chuti s sebou vozím nějaké koření – pepř, sůl, papriku, kari, sušený česnek… fantazii se meze nekladou. Sáček s kořením je malý, skladný a lehký, ale dokáže dodat šmrnc nejobyčejnějšímu jídlu. Kaše i kuskus jsou skvělé třeba s konzervou tuňáka (kupuji jej zásadně v oleji, přičemž olej nevylévám a míchám ho rovnou do jídla).

K večeři můžete uvařit také těstoviny nebo rýži. Těstoviny jsou uvařené rychleji než rýže, šetříte tedy čas i plyn. Rýže zas nasytí na delší dobu. Vždy s sebou mám pro jistotu pár sáčků s polévkou. Tu vylepšuji různými přísadami, které zrovna mám po ruce – sýrem, uzeninou, bramborami… V Norsku jsem přidávala čerstvé houby, našli jsme je cestou.

vaření na treku

Na vařiči si uvaříte kdekoli a kdykoli

Jídlo na delší výpravy

Někdy potřebujete vyrazit na delší výpravu. Nebudeme se bavit o extrémech typu expedice na Everest, kdy potřebujete šerpy, kteří vám jídlo ponesou… Pokud ale vyrážíte na dlouhé několikatýdenní túry, je jasné, že zásoby na celý ten čas neunesete.

V takových případech ušetříte trochu místa a hlavně zátěže, pokud přibalíte proteinové tyčinky. Dají se jíst místo oběda, protože tělu dodají potřebnou energii a živiny. Večeři pak řeším stejně jako v případě jídla na týden, přibalím ale ještě dehydrované jídlo. Je k dostání na internetu a v obchodech s outdoorovým zbožím. Většinou cestuji s partnerem, takže vozíme balení pro dva.

Nevýhodou dehydrovaného jídla je pořizovací cena. Balíček pro dva lidi vyjde zhruba na 240 korun, pro jednoho seženete od 160 korun. Nespornou předností je rychlost přípravy – sáček stačí pouze zalít vařící vodou. Další výhodou je chuť. Pravda, nepochutnáte si jako v restauraci nebo u maminky. Pokud ale už týden jíte prakticky jen těstoviny, oceníte chilli con carne, mysliveckou směs nebo hovězí s brambory takřka michelinskou hvězdičkou.

Doplňování zásob

U dlouhých expedic musíte myslet na doplňování zásob. Zajímejte se, jaké vesnice, usedlosti a farmy budete míjet. Prozkoumejte trasu na internetu a podívejte se také do průvodce. Předem zjistěte, jaké jsou v cílové zemi svátky a zvyklosti, jestli mají obchody otevřené o víkendu apod. Potraviny lze v některých případech doplnit také na hotelích a penzionech. V horách lze jídlo sehnat na chatkách i na nouzových noclehárnách, ale ve většině případů za to připlatíte.

Při plánování cesty beru zásoby na počet dnů, než dorazím do předpokládaného cíle + rezervy na zhruba dva dny navíc. Opět záleží na konkrétní lokalitě a typu cesty. Když jsme putovali po GR 11, doplňovali jsme zásoby porůznu. Nejčastěji z obchůdků ve vesnicích, výjimečně v supermarketech ve větších městech. Nakoupit se dalo také na benzinkách, v kempech. Zásoby jsme doplňovali v intervalu přibližně čtyř dní.

Na cestách se nám už párkrát stalo, že ve vesnici, kam jsme dorazili, měli zavřeno. Pomohly nám v první řadě zejména naše rezervy – proteinové tyčinky, polévky… Zkusili jsme najít nějaký hotel nebo kemp a dokoupili zásoby z toho, co nám byli ochotni prodat, nejčastěji chléb, trvanlivý salám, sýr. Vždy to ale znamenalo snížení dávek jídla, zmenšení porcí.

Dehydrovaná strava na treky

Dehydrovanou stravu připravíte raz dva, nevýhodou je ale její pořizovací cena

Pokud se vám něco takového přihodí, nezapomeňte rezervy při nejbližší příležitosti zase doplnit. V horách mi jednou došla voda a v okolí žádná vhodná nebyla. Potkali jsme v protisměru pár z Bulharska a ptali se jich, kde je nejbližší zdroj. Odpověděli, že zhruba po dvou kilometrech, a okamžitě nám nabídli své zásoby. Myslím, že není problém požádat o pomoc lidi. Osobně se mi nikdy nestalo, že by někdo odmítl pomoct. Lidé v horách jsou vstřícnější – těžko říct, jestli proto, že hory tak na lidi působí, anebo přitahují takový druh lidí.

Míříte do přírody daleko od kempů? Postřehy a tipy z praxe najdete taky v článku Wild camping – kempujte nadivoko.

Voda

Vodu do hor tahám v objemu minimálně 1,5 litru. Záleží, jestli v cíli čeká nějaký zdroj. Objem přizpůsobuji také počasí a náročnosti terénu. V horách doplňuji zásoby vody přímo z potoka, vždy bez problému. Důležitá zásada přitom je, aby se v okolí zdroje nepásl dobytek. V případě, že si nejsem čistotou zdroje jistá, vozím s sebou desinfekci vody.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Extra tipy

Pokud vyrážím za hranice, vždy zjišťuji možnosti stravování podle konkrétní destinace. Většinou chci ochutnat nějakou místní specialitu, abych si rozšířila obzory a vyzkoušela něco nového a neobvyklého.

V případě Islandu byly v nabídce takové „lahůdky“ jako vařená ovčí hlava, shnilé žraločí maso a puding z vnitřností. K něčemu takovému jsem ale neměla odvahu (ani žaludek), tak jsem se spokojila s čerstvou rybou. Jelikož je Island obklopený mořem, lze se spolehnout na čerstvost a kvalitu. Lepší rybu jsem nikde neochutnala.

Při svatojakubské cestě napříč Španělskem jsem chvíli šla Pyrenejemi. Zde jsem narazila na zvláštní, ale velice sympatický způsob prodeje potravin a výrobků z místních hospodářství. Farmáři občas své výrobky rozmístí do přihrádek podél cesty, nechají tam pokladničku a ceník a je jen na poctivých pocestných, aby si koupili, co potřebují. Takto jsem nakoupila báječný med, osvěžující cider a domácí chléb.

Láká vás pochod do Santiaga de Compostela? Přečtěte si 9 tipů na přípravu na svatojakubskou cestu: trasy, příprava, bydlení i jídlo.

V Bulharsku jsme zase v horách často narazili na polorozpadlá stavení a v nich za pár drobných ochutnali báječnou domácí kuchyni – od plněných paprik, rajčat zapečených s masem až po polévky a guláše všeho druhu. K dobrému jídlu zde patří dobré pití. V přepočtu za dvacet korun českých jsme dostali deci rakije. Jde o destilát, po němž tančíte okolo ohně bulharské národní tance, pějete písně dokola a vyjete na Měsíc. Jen ta rána pak bývají trochu mlhavá.

Ač se to může zdát nemožné, lze vyrazit na několik týdnů s batohem. Pokud se pro takovou cestu rozhodnete, promyslete itinerář a zásoby naplánujte podle toho. Při několikatýdenní cestě vážil můj batoh plus minus 20 kilogramů i se zásobami. Unést se dá, ale nejdříve si to vyzkoušejte na kratší túře.

Teď už zbývá jen zabalit a užít si cestu. Ale nezapomeňte, že co do batohu zabalíte, to taky ponesete!

Autorka Vendula Říhová miluje cestování, hory a vlky, ráda maluje a vaří. Jako dítě nesportovních rodičů se ke sportu dostávala postupně – nejdříve kolo, snowboard, běh. Pak se přidala vysokohorská turistika, ferraty a v poslední době i horolezecká stěna. Mezi místa, která jí nejvíce učarovala, patří Island, Norsko a v podstatě jakékoliv hory. Pracuje jako redaktorka, žije v Praze. Pokud byste ji chtěli kontaktovat, pak přes e-mail vendularihova@gmail.com.

Kam dál?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled