Nejmladší stát Spojených států amerických. Pár ostrůvků uprostřed Pacifiku. Pearl Harbor. Rodiště surfingu. Co si představíte, když se řekne Havaj? Já vždy pláže, surfaře a písničku „Over the rainbow“. Vyjít si legendární „schody do nebe“ byl můj tajný sen. Havaj je však mnohem víc – každý z ostrovů je unikátní a skrývá, co jinde nenajdete. Zaručuji, že vaším největším problémem bude rozhodnout se, který k návštěvě vybrat.

Dead man’s catwalk trail

Proč jet na Havaj

Havaj je známá především pro svoje nekonečné léto. Na ostrově Big Island naleznete horu Mauna Kea, která by trumfla Mount Everest, pokud byste výšku počítali od dna moře, i tak má 4207 m n. m. Můžete tu zažít vše, co k vysokým horám patří, tedy sníh i výškovou nemoc. Jsou zde aktivní sopky – z jedné už několik desítek let vytéká láva a vy toho můžete být svědkem.

Naproti tomu střed ostrova Kauai je nejdeštivějším místem na planetě, na Na Pali Coast se klikatí proslulý Kalalau Trail skrz nekonečné množství odstínů zelené. Na všech ostrovech je nespočet míst na šnorchlování a surfování, najdete tu i raritní zelenou pláž. Velmi zblízka můžete vidět žraloky, delfíny, velryby, želvy a rejnoky. Pro milovníky historie zde je Pearl Harbor. A nesmím zapomenout na slepice – ty jsou tady totiž všude.

Slepice čekající na zbytky

Jak se tam dostat

Jak jistě tušíte, jinak než vzduchem to nepůjde. Připravte se na minimálně dvacet hodin letu. S největší pravděpodobností vás bude čekat jeden přestup v Evropě (Frankfurt, London Heathrow, Mnichov, Amsterdam) a další v Severní Americe (Los Angeles, San Francisco). Zpáteční letenku seženete od 22 tisíc.

Většina letů míří na mezinárodní letiště v Honolulu, které je dopravním uzlem spojujícím Ameriku s Asií a Austrálií. Dvě mezinárodní letiště leží i na Big Island (Hilo a Kona). Cestu můžete zpestřit stopoverem v některé z metropolí.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tomjak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy a proč v tuhle dobu

Na Havaji opravdu vládne nekonečné léto a vydat se sem můžete kdykoli. Rok tu má jen dvě roční období – léto (od května do října), kdy je průměrná teplota okolo 30 °C, a „zimu“ s průměrem okolo 25 °C. Teploty v noci klesají jen o pár stupňů.

Polihale State park

Polihale State park

My jsme navštívili Havaj v jejich pomyslné „zimě“, kdy teplota spadla pod dvacet stupňů jen výjimečně (pokud nepočítám vysoko položená místa). Pro místní to bývá pokyn pořádně se obléct, zatímco Středoevropané jsou rádi, že si od sluníčka odpočinou. Největší zima nám paradoxně byla v autobusech, kde klimatizaci opravdu nešetří.

Nevýhodou pobytu v těchto měsících je brzký západ slunce (okolo šesté večerní), častější dešťové přeháňky a rozbouřenější moře. Déšť většinou netrval dlouho a kromě pobytu na severozápadě ostrova Kauai v blízkosti Na Pali Coastu nám nijak nebyl překážkou (kvůli deštěm rozvodněným řekám jsme museli v půlce vzdát Kalalau Trail, pršelo nepřetržitě tři dny… stačilo přejet na jih ostrova, kde byla modrá obloha).

Havajské léto je paradoxně označené jako „low season“ – jednoduše proto, že pro mnoho turistů jsou vysoké teploty nepříjemné. Léto je také sezonou hurikánů a bouří. Moře je touhle dobou klidnější.

Teplota moře se celoročně drží na 25 °C.

Makapu u Beach lookout

Makapu u Beach lookout

Víza a podmínky vstupu

Pokud plánujete pobyt do devadesáti dní, pro vstup do země stačí zaregistrovat se do ESTA (Electronic System of Travel Authorization), povinnost platí i pro nezletilé děti. Je nutné vyřídit to on-line několik dní před odjezdem. ESTA bude platit dva roky (nebo do vypršení platnosti pasu) a vstupovat do USA můžete opakovaně, cena je 14 $ (300 Kč). Také musíte vlastnit e-Pas (cestovní pas se strojově čitelnými informacemi a nosičem dat s biometrickými údaji).

Dejte pozor, abyste žádost vyplňovali na oficiálních stránkách Americké vnitřní bezpečnosti, můžete totiž velice snadno narazit na různé agentury, které si naúčtují několikrát víc.

Pokud plánujete pobyt delší nebo za jiným účelem (studium, práce), musíte žádat o klasická víza. Dokument, který vám přijde na e-mail, raději vytiskněte. Nikdo ho po nás nikdy nechtěl, ale jistota je jistota. Připravte se, že než na americkou půdu vstoupíte, budou vás fotit, odebírat otisky prstů a ptát se na adresu, kde budete ubytovaní.

Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Kailua Gulch

Kailua Gulch

Peníze a přibližné ceny

Havaj bohužel není Asie, ale naopak předražená Amerika. Vysoké ceny jsou rozhodně jednou (pravděpodobně i jedinou) z nevýhod. Přesto, že jsme za pobyt utratili o mnoho víc, než jsme plánovali, musím říct, že rozhodně nelituji. Záleží samozřejmě, jak moc se chcete rozšoupnout – jsou totiž výdaje, na kterých se dá ušetřit. Na druhou stranu by byla velká škoda některé věci vynechat a nevidět.

Rozhodně si před odjezdem zařiďte kreditní kartu. Speciálně pro zamlouvání ubytování a pronájem auta. Některé věci bohužel obejít s debetní kartou nelze. V tomto ohledu je to pravá Amerika, kde se žije kreditkami. Za našeho pobytu jsme používali kartu Revolut (pokud nebyla požadovaná karta kreditní). Jediné místo, kde karta nefunguje, jsou tankovací automaty na benzinových pumpách, vždy ale šlo zaplatit přímo na pokladně.

Bezkontaktní platby tady zdaleka nejsou tak rozšířené jako u nás. Pokud vám bankovní terminál nabídne tuto možnost, doporučuji ji využít – za vyjevený pohled pokladní to stojí.

Let vrtulníkem nad ostrovem Kauai

Let vrtulníkem nad ostrovem Kauai

Bankomat z vás většinou vytáhne poplatek 65 Kč, vyplatí se proto vybírat vyšší částky. Ve větších městech je bankomatů dostatek, na odlehlejších místech to může být problém. Většinu věcí lze bez problému platit kartou, zatímco hotovost je nejčastěji potřeba na MHD a když jíte „na ulici“.

  • Ubytování: Airbnb od 20 $ (420 Kč) za dvojlůžkový pokoj (dejte pozor na nepřiměřeně velké cleaning fee), kempování od 18 $ (za campsite pro max. 6 lidí), hostel od 32 $ (660 Kč) za 6–8lůžkový pokoj, hotel od 100 $ (2100 Kč). Ceny ubytování jsou uváděné bez daně (9,25 %), stejně tak ceny v obchodech (daň se liší dle druhu zboží).
  • Jídlo: na ulici od 12 $ (250 Kč), např. North Shore Shrimp Trucks (na ostrově Oahu) nebo Shrimp Station (Waimea na ostrově Kauai), v restauraci od 15 $ (310 Kč).
  • Potraviny: toastový chléb od 2,5 $ (52 Kč), balíček těstovin od 1,6 $, shave ice od 4 $ (84 Kč), sushi balíček 12 kusů 13 $.
  • MHD: lístek na autobus 5 $ (105 Kč) celodenní, 2,5 $ jedna jízda (Oahu).
  • Památky: Palác Iolani (Honolulu) dospělí 15 $ (315 Kč).
  • Ostatní: Hanauma Bay – pronájem kompletního šnorchlovacího vybavení 20 $ (415 Kč), za stejnou cenu se dá vybavení i koupit. Potápění se žraloky cca 100 $ (2100 Kč), květinový havajský věnec na krk od 6 $, vyhlídkový let helikoptérou cca 200 $ (Kauai).
Šnorchlování na Lahaina

Šnorchlování na Lahaina

Lokální doprava

Letecká doprava

Doprava mezi ostrovy probíhá letecky (lodní se údajně neujala a byla označená za neekologickou). Téměř monopol mezi leteckými společnostmi má Hawaiian Airlines. Ceny letenek se pohybují okolo 100 $ a nijak výrazně se nemění. Lety trvají krátce (30–45 minut), i tak dostanete džus na osvěžení. Za odbavené zavazadlo je nutné připlatit 25 $ (520 Kč).

Co se týče pozemní dopravy, liší se ostrov od ostrova.

Autobusy

Na Oahu funguje hustá síť autobusové dopravy, společnost se nazývá The Bus (nečekejte ale žádné moderní a přehledné stránky). Pro lepší orientaci si do mobilu stáhněte aplikaci DaBus2. Autobusem můžete ostrov doslova obkroužit. Nevýhodou je, že pokud jedete z/na letiště, tak vás s velkým zavazadlem autobus nemusí vzít. Pokud jsme jeli brzo ráno (nebo pozdě večer), nebyl problém – záleží vždy na řidiči.

Vlak

Vlakem se po Havajských ostrovech zatím cestovat nedá. Do roku 2025 ale plánují vystavět vlakovou trasu podél pobřeží a ulehčit tak ovzduší. Pokud jste vlakoví fanoušci, můžete se na některých místech svézt historickou železnicí, která byla používaná v době, kdy se tu cukrová třtina pěstovala ve velkém. Hledejte pod heslem Sugar Cane Train.

Waimoku vodopády

Waimoku vodopády

 

Taxi

Ceny taxíků jsou samozřejmě vysoké, zhruba 3 $ za kilometr. Dobře fungují Uber a Lyft (obdoba Uberu) za mnohem příznivější ceny.

Autopůjčovny

Najděte si auto na Rentalcars


Nejlepší variantou rozhodně je pronájem auta. Už z letiště tedy můžete odjet svým autem a při odletu ho zde zase vrátit. Do autopůjčoven jezdí z terminálů shuttle busy. Varianta je to rozhodně nejpohodlnější, ale také dražší. Na druhou stranu jsou místa, kde se bez auta dopravuje velmi komplikovaně.

Půjčovny vám budou nabízet „předplacení“ benzinu, nemusíte tak myslet na dotankování (udělají to za vás, až auto vrátíte). Ceny mohou být výhodnější než na benzinových pumpách, je tedy na vás, jak se rozhodnete. Auta jsou většinou benzinová s automatickou převodovkou. Půjčení auta ve střední kategorii od 30 $/den (620 Kč) plus pojištění (nemilých 30 $/den). Benzin stojí 1 galon od 3,2 $ (od 18 Kč/litr).

Foto: www.ondrejsustik.com

K řízení vám stačí český řidičák. Samozřejmě byste měli mít i mezinárodní část, tu ale v půjčovně vidět nechtěli. Na kreditní kartě vám zadrží určitou částku (většinou 200 $), kterou dají zpět pár dní po vrácení auta. Dejte pozor, aby hlavní řidič byl majitelem kreditní karty. Ten, kdo za půjčení platí, musí být zároveň řidičem, přidání dalšího řidiče je samozřejmě za poplatek.

Autostop

Většinou jsme se pohybovali autobusem, nebo půjčeným autem. Několikrát jsme zkoušeli stopovat na Oahu, např. když nám ujel autobus. Byli jsme naprosto neúspěšní (a to i v dešti)! Naopak ostrov Kauai byl pro stopování ráj, speciálně sever.

Cyklistika

Pokud jste zastánci cyklistiky, můžete si tu užít i aktivní dovolenou. Pohodlně se dá dostat třeba z Waikiki až k Hanauma Bay. Různě po ostrovech jsou rozmístěné cyklostezky. Nahlédnout můžete do Bike Map. Na ostrově Kauai například pořádají půldenní výlety, kdy si můžete sjet dolů Waimea kaňon a během 19 km překonat převýšení 1100 m.

Jídlo a pití

Ostrovy jsou obklopené mořem, takže se připravte na čerstvé krevety, ryby a sushi. Určitě ochutnejte ovoce vypěstované na Havaji – ananas, banány, papáju, avokádo. Chutná totiž neuvěřitelně skvěle. Typické jsou také makadamiové ořechy.

Jako první osídlili ostrovy Polynésané a jejich odkaz tu žije dodnes. Na Oahu se můžete v polynéském kulturním centru zúčastnit tzv. Luau, ochutnat typické speciality (Lomi-lomi salmon, Hawaiian Poi, Kalua Pig) a poznat jejich kulturu. Jako typickou havajskou svačinku můžete vidět v obchodech Spam musubi, vypadá trochu jako přerostlé sushi. Nahoře je grilované maso Spam, pod ním rýže, celé zabalené řasou nori.

Výběr zmrzliny shave ice

Výběr zmrzliny shave ice

Co se sladkostí týče, oblíbená je zmrzlina shave ice – ledová tříšť zformovaná do požadovaného tvaru, politá sladkými sirupy dle vašeho výběru. Někdy je doplněná zmrzlinou z makadamiových oříšků. Zdravější variantou je Acai bowl, kde jsou rozmixované Acai bobule ozdobené ovocem.

Nápoje si jistě oblíbíte. Na ostrově Kauai vyrábí rum. Zdarma si můžete přijít ochutnat různé druhy příchutí (kokos, káva apod.). Pokud jste milovníky kávy, nezapomeňte zajet na jih ostrova. Pod městečkem Kalaheo se rozkládají kávové plantáže, které svou produkcí patří k největším v celých USA. Několikrát denně tady pořádají bezplatné prohlídky, kde vám vysvětlí výrobu kávy. Nejdůležitější částí je ochutnávka, která dá vašemu krevnímu tlaku pořádně zabrat. Káva se pěstuje i na ostrově Big Island v městě Kona.

Shrimp truck, Kauai

Shrimp truck, Kauai

Kempování

Kempování není pro Havaj úplně typické. Běžnější je, že se ubytujete v hotelu na Waikiki beach a budete jezdit na organizované zájezdy, nebo si půjčíte auto. Za celý měsíc jsme potkali pouze hrstku lidí, kteří měli – stejně jako my – na batohu připnutý stan.

Při průzkumu internetu zjistíte, že na všech ostrovech jsou kempy, některé z nich mají velmi působivé recenze. Většinou se nachází u pláží, vybavením se liší, standardem jsou venkovní sprchy. Někdy je možnost pronajmout si „cabin“, výrazně se to ale odrazí na ceně.

Kempy se musí dopředu zamluvit on-line, nebo musíte navštívit příslušnou kancelář. Problémem je, že každý kemp je jeden den v týdnu zavřený, mnohé jsou již obsazené a u některých se dá koupit pouze vícedenní permit. Všemu kraluje požadavek permit si vytisknout, opravdu.

Přečtěte si průvodce kempováním v divoké přírodě Wild camping – kempujte nadivoko.

Na Kauai jsme jednou v kempu přes noc zůstali, nikdo ale nekontroloval, jestli jsme měli zaplacené. Něco jako recepce tu nefunguje. Kontroly prý chodí ráno, nebo navečer. Asi 70 % nocí jsme nakonec strávili stanováním nadivoko, nebo v autě; zbytek v backpackerech a Airbnb.

Najít příhodné místo nám nikdy nedělalo větší potíž, je však nutné vyhnout se typicky nápadným místům (parky, pláže). Vězte taky, že nocování mimo kemp je v USA samozřejmě nelegální, rozhodnutí je na vás. Nedejte se ale odradit – pokud budete při plánování důslední, určitě si Havaj v kempech užijete. :-)

Wailua vodopády

Wailua vodopády

Nemoci a hygiena

Před dovolenou v zemi duhy si nemusíte dělat hlavu s očkováním, žádné speciální nepotřebujete. Určitě si pořiďte cestovní pojištění s vysokým krytím. Zdravotní péče je na vysoké úrovni, ale několikanásobně dražší, než jsme zvyklí. Hygienické standardy jsou stejné jako u nás. Voda je téměř všude pitná – pokud pitná není, budete na to upozorněni nápisem (např. v horách).

Dobrou zprávou je, že tu nenajdete žádné smrtelně nebezpečné zvíře. V přírodě vás může překvapit jedovatá stonožka, která přes noc ráda zalézá do bot. Jed není pro člověka smrtelný, ale místo vám může nepříjemně otéct na několik dní. Pokud by se vám něco nezdálo, zajděte k lékaři.

Žije zde několik druhů hadů a pavouků, kteří mohou být nebezpeční, spíš se ale před vámi schovají a zaútočí pouze v obraně. Známý je např. velký hnědý pavouk (cane spider), který může vyděsit svojí velikostí. V lesích vás na některých místech mohou překvapit divočáci. My měli štěstí jen na malého čuníka.

Výjimečně potkáte škorpiona. V moři můžete narazit na ježky a medúzy. Zmíním i žraloky, všichni jsme přece viděli film Surfařka (mimochodem… k napadení došlo na ostrově Kauai). My jsme žádné nemilé zvířátko nepotkali. Vědět o sobě dávali jenom komáři.

Rostlinu raději žádnou neochutnávejte, některé mohou být jedovaté.

Sluníčko pálí o sto šest, proto se opalovací krém a láhev s vodou stanou vašimi nejlepšími kamarády. V každém beach parku teče pitná voda – není sice chuťově nejlepší, před dehydratací vás ale uchrání. Většina pláží je pod kontrolou plavčíků (nikoli všechny). Speciálně v „zimě“ jsou vysoké vlny vhodné pouze pro zkušené surfaře, zatímco ostatní se můžou jen a jen kochat z pláže.

Foto: www.ondrejsustik.com

Vyskytují se bleskové povodně, které zatopí mosty a rozvodní řeky. Mohou přijít nečekaně i do míst, kde zrovna neprší (protože pršet může v horách u pramenů řeky), a pak zkomplikují brodění řek u některých stezek.

Pokud budete vstupovat do národních parků, je samozřejmě nutné řídit se pravidly parku.

Havaj neznamená jen teplé počasí. Pokud se rozhodnete navštívit vysoko položená místa, nezapomeňte zimní oblečení – teploty bývají kolem nuly.

Každý rok přijíždí na Havajské ostrovy přes devět milionů turistů. Dle statistik zde zemře jeden turista týdně, nejčastěji při plavání, šnorchlování, potápění, nebo pěší turistice.

Pojďme na čerstvý kokos

Pojďme na čerstvý kokos

Bezpečnost

Dle bezpečnostních statistik (co se týče kriminality) je Havaj o něco málo bezpečnější než zbytek USA. My se zde cítili velmi bezpečně, obzvlášť v menších městech. Uprostřed Honolulu je riziko samozřejmě podobné jako v ostatních velkých městech.

Rozsáhlým problémem je bezdomovectví, což trochu kazí ideální představu ráje. Na druhou stranu – pokud být bezdomovcem, tak rozhodně tady. Většina bezdomovců žije na plážích. K dispozici mají pitnou vodu, sprchu a záchod (a tak většinou ani nezapáchají). Většina z nich má telefon a někteří i auto. Podle místních nejsou nebezpeční (ve smyslu agrese), je však jasné, že využijí příležitost.

Jednou jsme na konci pláže sami chtěli nadivoko zakempovat, pod každým stromem už ale někdo ležel. Rozhodně nebylo příjemné být obklopení bezdomovci pozdě večer na odlehlém místě, my jsme je ale vůbec nezajímali a maximálně se otočili na druhý bok.

Policie v Americe pomáhá a chrání (stejně jako u nás). Celé ostrovy se jenom hemží zákazovými a příkazovými cedulemi s dodatkem, že je to zákon. Na letišti jsou samozřejmě striktní pravidla jako všude a v příručním zavazadle nepropašujete ani nejmenší nůž. Pokud budete na letišti čekat přes půl hodiny, vsadím se, že o jejich kampani „If you see something, say something“ se vám bude zdát.

Večer často objíždí místa, která by byla příhodná pro přenocování (jednou už jsme se chystali ke spánku, když nás policista slušně požádal, ať jdeme spát někam jinam).

Cesta z Hany

Cesta z Hany

Náboženství, svátky, tradice

Slaví se tradiční americké svátky plus některé typické pouze pro Havaj.

V březnu je to Prince Jonah Kuhio Kalanianaole Day, který doprovází oslavy a průvody – zasloužil se údajně o zlepšení života havajského lidu. Dalším vyloženě havajským svátkem je King Kamehameha Day, slaví se v srpnu na památku prvního havajského krále. Mezi další události patří například Honolulu Marathon v prosinci nebo Hawaii International Film Festival v říjnu. Ve stejný měsíc se můžete těšit i na Hawaii Food and Wine Festival. Pokud máte rádi typický tanec hula, můžete se zúčastnit týdenního soutěžení v této disciplíně. Po Velikonocích se koná Merrie Monarch Festival, který si už získal celosvětovou popularitu. Od roku 1978 se také každoročně koná triatlonový šampionát Iron Man.

Tyhle akce jsou sice skvělou sondou do místní kultury, počítejte však s tím, že se budete „mačkat“.

Mezi místní zvyky patří například zouvání před vstupem do domu. Pokud budete pozvaní na návštěvu, očekává se, že přinesete část pohoštění. Typický havajský věnec „flower lei“ je vhodný dárek k mnoha příležitostem. Zajímavé je, že pokud má dívka květinu za levým uchem, je zadaná, pokud za pravým, je k mání.

Co se týče řízení, klakson se tu nepoužívá.

Na Havaji se za věřící považuje 42 % obyvatel, největší zastoupení mají křesťané. Najdete tu i východní náboženství a náboženství původních obyvatel. Dle některých zdrojů se tady hojně vyskytují i různé „polosekty“.

Z běžného života – jak jsme ho měli šanci vidět – je pro mě nejrozšířenějším náboženstvím surfování a nejposlouchanější modlitbou pohodové písničky vybrnkané na ukulele.

Vánoční stromeček trochu jinak

Vánoční stromeček trochu jinak

Co byste ještě měli vědět

  • Havajci obecně jsou usměvavý a pohodový národ. Na letišti mě rozesmála tato konverzace mezi cestujícím a obsluhou letiště: „How are you?“ „I’m fine, you?“ Smích. „I live in Hawaii.“
  • Musím vás zklamat: na letišti vám květiny na krk nikdo nepověsí. Pokud byste po nich toužili, můžete si je koupit v supermarketu (najdete je v ledničce vedle pokladny).
  • Zásuvky jsou tu stejné jako v celé Severní Americe, budete tedy potřebovat redukci a spotřebiče pouze na 120 V.
  • V zimních měsících uvidíte duhu minimálně jednou za den. Duha je i na registračních značkách aut a na občanských průkazech místních.
  • V obchodech fungují různé věrnostní programy. Namísto kartičky si vás zaregistrují pod telefonním číslem – rozhodně se tomu nebraňte, podařilo se nám takto ušetřit i 14 $ a správnost čísla nikdo kontrolovat nebude.
  • Většina pláží nese označení „beach park“. V takových najdete zázemí, jako je záchod, odpadkový koš, pitná voda a venkovní sprcha, mají ale i omezení v podobě otevíracích hodin pro veřejnost. Samozřejmě je tu zakázané kempovat.
  • Na letišti v Honolulu se dá bez problémů přespat. Pokud se tu budete večer potulovat, odkážou vás na speciální místo, kde se můžete natáhnout na kamennou lavičku a bude vás hlídat dozorce (jsou tu zásuvky, záchody a slabý signál letištní wifi). Při vstupu do tohoto „hotelu“ po vás můžou chtít ID a číslo letu, kterým zítra letíte. Ráno vás ve čtyři vzbudí.
  • Na letišti v Honolulu je wifi pouze za poplatek (195 Kč za 2 hodiny, 240 za den), na ostatních ostrovních letištích není vůbec (a to ani ve Starbucks).
  • Některá ubytovací zařízení nabízejí šnorchlovací vybavení (většinou zdarma), surfovací prkna a kola za zvýhodněné ceny. Nejdřív se ale přesvědčte, zda je cena opravdu výhodná.
  • Na všech havajských ostrovech potkáte velké množství volně pobíhajících slepic. Přivezli je sem už Polynésané, po hurikánu v roce 1992 na ostrově Kauai se to ale dostalo „mimo kontrolu“. Slepice se tu doslova rozlétly po celém ostrově, resp. po celé Havaji.
Pravý havajský z Walmartu

Pravý havajský z Walmartu

Pár osobních tipů, kam se podívat

Oahu

Největším trhákem je samozřejmě Waikiki beach a Pearl Harbor. Vynechat je by byla určitě velká škoda.

Pearl Harbor

Vstup na Arizonu je zdarma, počet vstupenek je ale limitovaný, doporučuji tedy přijít ráno. Po zhlédnutí poučného dokumentu vás lodí odvezou na památník. Procházet se nad hromadným hrobem tisícovky vojáků je zvláštní zážitek, který vás po dnech šnorchlování vrátí zpět na zem.

Honolulu

Honolulu

Honolulu

je velkoměsto se vším všudy – najdete tu mrakodrapy, silnice o několika proudech i nákupní zóny. Pokud by vás omrzelo válení na pláži, můžete se jít ztratit do nákupního centra Ala Moana.

Přestože je Waikiki beach uprostřed města a je opravdu hodně turistická, nějakým způsobem si mě získala. Za vámi pulzuje město, sedíte pod palmou a pozorujete pohledné surfaře.

Hanauma Bay

Za zmínku určitě stojí Hanauma Bay, chráněný korálový útes, kde můžete za 7,5 $ šnorchlovat. Voda je mělká a korály nejsou ostré (plavčíci kontrolují, abyste na ně nešlapali). Nacházejí se tu i vysoce ohrožené druhy ryb. Každé úterý je zavřeno.

Hned naproti si můžete vyběhnout Koko Head, kráter nabízející výhledy na všechny světové strany. Nahoru se jde po starých vlakových kolejích, něco už ale pamatují a výstup je opravdu prudký, vezměte si pořádné boty. Nejlepší je načasovat výšlap na východ, nebo západ slunce – už kvůli vysokým teplotám během dne.

Koko Head

Koko Head

North shore

Nejenom moje oblíbené místo na Oahu je North shore. Nabízí nádherné pláže (Sunset Beach, Waimea Bay), roztomilá městečka s pohodovou atmosférou (Waimea) a skvělá místa na šnorchlování (Shark’s Cove, Three Tables). Toužíte po adrenalinovém zážitku? Můžete se zde v kleci potápět za žraloky a jako odměnu si potom dát výborné krevety ve Shrimp Trucku. Obojí vřele doporučuji.

Pokud jste viděli fotky z Oahu, vsadím se, že vás zaujaly ty ze Schodů do nebe (The Stairway to heaven). V současné době jsou uzavřené a hlídané, vstup zakázaný (pokuta 1000 $). Legální cesta je z opačné strany (Moanalua Valley trail, po 2 mílích odbočíte na Moanalua Middle Ridge), což je stezka velice náročná, velká část vede po hřebeni a některá stoupání nelze překonat bez pomoci lan. Nezapomeňte na pořádné boty, hodně vody a určitě nechoďte sami.

Legalní cesta na schody do nebe

Legální cesta na Schody do nebe

Maui

Road to Hana

Největším lákadlem je Road to Hana – 64 mil dlouhá vyhlídková jízda z Kahului do Hany. Silnice lemující pobřeží má mnoho zastávek (vodopády, vyhlídky). Pokud vám to tu přijde povědomé, natáčeli zde Jurský park. Vyhlídky jsou velmi špatně značené, musíte sledovat odpočet mil. Pro nás byly nejzajímavější zastávky u Rainbow Trees, městečko Ke’Anae s působivým pobřežím a Wai’anapanapa Black Sand Beach.

Bamboo Forest, cesta k Waimoku vodopádům

Bamboo Forest, cesta k Waimoku vodopádům

Daleko zajímavější však je cesta z Hany, pokud to neotočíte a budete pokračovat. Absolvujete několik kilometrů nezpevněné úzké cesty bez svodidel, která vede podél pobřeží. Pojištění z většiny autopůjčoven se na tuhle část trasy nevztahuje. Odměnou vám budou krásné výhledy, méně turistů a trocha toho dobrodružství.

Cesta z Hany

Cesta z Hany

Haleakala National Park

Pokud budete v cestě pokračovat (pochybuji, že by se vám to teď chtělo obracet), dorazíte k Haleakala National Park. První zastávkou je Kipahulu Visitor Center, kde koupíte vstupenku do národního parku. Platí tři dny a stojí 25 $ (510 Kč) za auto, nebo 12 $ na osobu bez auta. Pokud budete mít štěstí, můžete se vykoupat v Seven Sacred Pools at Ohe’o, a pokud ne, projděte skrz bambusový les k Waimoku Falls.

Další zastávkou přirozeně je samotný kráter sopky Haleakala. Cesta je klikatá a dlouhá, určitě ale stojí za to. Pokud plánujete návštěvu na východ slunce, je nutná rezervace. Na jeho západ čekejte přeplněná parkoviště. Zažijete obrovský teplotní rozdíl: od hladiny moře vystoupáte do výšky 3055 m n. m., takže z plavek rovnou do zimní bundy. Výhledy jsou dechberoucí, a pokud máte čas, zkuste některou z mnoha pěších stezek.

Moc se nám také líbilo na západě Maui (i přes četné davy turistů).

Haleakala Národní park

Haleakala Národní park

Kauai

Střed ostrova je nejdeštivějším místem na planetě. Znamená to jediné – spousta zelené, vodopády a duha několikrát denně. Pokud by vám došla trpělivost s deštěm, na jihu ostrova máte téměř jisté slunečné počasí. Ostrov je těžko přístupný – říká se, že ze země uvidíte maximálně 30 % krás ostrova. Oblíbené proto jsou vyhlídkové lety helikoptérou.

Pobřeží NaPali

Pobřeží NaPali

Waimea kaňon

Největším lákadlem je Waimea kaňon (Mark Twain jej nazval Grand Canyon of the Pacific). Na severozápadě se pak táhne proslulý park Na Pali Coast (nepřístupné hory s ostrými hřebeny, pokryté zeleným kobercem). Právě tady se klikatí jedna z nejkrásnějších i nejnebezpečnějších turistických stezek, Kalalau Trail. Kvůli brodění řek a strmým srázům je lepší zvolit „sušší“ měsíce. Nezapomeňte na povolení – kvůli velkému zájmu je nutné koupit jej s velkým časovým předstihem.

Určitě se také vyplatí dojet autem na různé vyhlídky, kde si budete moct tuhle krásu užít dosytosti. Jen je potřeba trocha štěstí… pokud je zataženo, moc toho neuvidíte. Tady je i slavný vodopád z prvního dílu Jurského parku. Pokud byste zatoužili cítit se stejně jako hrdinové filmu, jedna letecká společnost zde má povolení k přistání.

Poipu Beach Park

Plážové letovisko leží na jihu a je hodně turistické, ale skvělé na šnorchlování. Jestli vyhledáváte soukromí, zamiřte na úplný západ – po několika kilometrech kamenité cesty dojedete na Polihale State Park, nekonečnou pláž s minimem lidí.

Black Sand Beach Hana

Black Sand Beach Hana

Big Island

Jak už název napovídá, jedná se o největší z ostrovů. Najdete tu pět sopek, z toho tři činné. Největší atrakcí je samozřejmě Hawai’i Volcanoes National Park. Zažijete a uvidíte mnohé neobvyklé: lávu tekoucí do moře, lávové tunely a stormy, noční nebe ozářené tekoucí lávou, nebo si na lávovém poli můžete i zatrekovat.

Mezi klasiky ostrova patří i zelená pláž (na světě najdete pouze čtyři takové) nebo potápění s rejnoky.

Mauna Kea

je největší sopkou a horou na světě – od mořského dna je vysoká deset kilometrů. Naposledy o sobě dala vědět v roce 1984. Co se týče aktivních, sopka Kilauea svoje vystoupení ještě neukončila a lávu chrlí od roku 1983. Je považovaná za nejaktivnější sopku světa.

Výšková nemoc

Ohledně návštěvy Mauna Kea mějte na paměti, že během dvou hodin vystoupáte od hladiny moře do výšky přes 4000 metrů.

Místo je naprosto ideální k pozorování hvězd (v návštěvnickém centru najdete teleskopy). Pokud přijedete ve správný čas, můžete si postavit i sněhuláka.

Kde najdu více info?

The Backpackers Guide to Hawaii

Průvodce v angličtině.

Hawaiian Islands

Jeden z oficiálních průvodců v angličtině.

Mahalo

Cestovatelé píší pro cestovatele. Nejen o Havaji, v češtině.

Hawaii Travel Guide

Další z oficiálních průvodců. Možnosti rezervací, v angličtině.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Nikola Cejnarová, Michal Krajčovič

Společně jsme na Havajských ostrovech strávili listopad 2017. Havaj se pro nás stala nezapomenutelnou zastávkou na cestě z Kanady na Nový Zéland. Naše cesta ale rozhodně nekončí. Pokud by vás ještě něco zajímalo, ozvěte se mi na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled