Instagram je nejrychleji rostoucí platformou, kterou využívají stovky milionů lidí na celém světě. Cestování a cestovatelské účty jsou zde jako doma, vždyť Instagram je nekonečná studnice travel inspirace, která funguje často lépe než kdejaký průvodce. Najdete tam všechno: kde je nejlepší photo spot, kde se nejlíp najíst a kde levně a příjemně ubytovat, díky Instagram Stories se dozvíte třeba i aktuální počasí v dané destinaci.

Jak z obrázkové sítě vytěžit maximum, jak na ní uspět a jak se seznámit s prima cestovatelskými parťáky pro vás sepsala Aki Votrubová, markeťačka, cestovatelka a blogerka.

Markeťačka, cestovatelka a blogerka Aki Votrubová při své nedávné cestě na Nový Zéland

Co je to vlastně ten Instagram

Instagram je sociální síť a mobilní aplikace, kterou stačí stáhnout, vymyslet si název účtu (vaše jméno, nebo přezdívka, která vás charakterizuje), nahrát profilovou fotografii – a je z vás instagramer. Tedy skoro.

Ještě zbývá vymyslet, co budete fotit. Jídlo? Cestování? Módu? Rodinu? Makrofotografie? Od každého trochu? Tomu se pak říká „lifestyle“… Jak vidíte, možností je nespočet. Je opravdu jen na vás, jak se na Instagramu budete prezentovat. Pak už stačí jen nahrávat to, co vám dělá radost, a hlavně sledovat účty, které vás budou bavit a inspirovat. A protože najít takové účty může být na začátku trochu oříšek, pár vám jich poradím.

Instagramový svět se tak trochu podobá nekonečné pavučině, která je plná obrázků, ale hlavně lidí a nápadů. Původně malá komunitní aplikace na sdílení fotek se za necelých osm let existence transformovala ve svět, který má své leadery, subkomunity a pravidla.

Jednou z nejvýznamnějších skupin tvůrců zde jsou právě cestovatelé. Špičky této komunity se živí tím, že cestují po světě a o zkušenosti se dělí se svými fanoušky. Jiní jsou jim v patách a chtějí dané destinace zažít na vlastní kůži – a opět se podělit o zážitky se svými followery. Někdy kritizovaná honba za fotkou je ale ve finále často to, co lidi k cestování motivuje ještě víc – a to je mně osobně velmi sympatické, protože #ToTravelIsToLive. ;-)

Inspirujte se fotkami z 1. výběru 14 nejzajímavějších českých cestovatelských účtů na Instagramu a 11 nejzajímavějších českých cestovatelských účtů na Instagramu (2. díl).

Instagram sbližuje

Fotka od @danekpavel z jeho oblíbené lokace, německého jezera Eibsee

Znám dokonce případy, kdy se díky Instagramu lidé s podobnými zájmy seznámili a jsou z nich přátelé, co spolu cestují. Jak se to stane? Na Instagramu často sledujeme i lidi, které neznáme – zkrátka proto, že nás zajímá obsah, který tvoří, tedy jejich fotky, videa, Instagram Stories… Dozvíme se tak, co fotí, kam cestují, co jedí a jací jsou.

Díky Instagram Stories dnes víme mnohem více o tvůrcích, které sledujeme, protože se nám tam „ukážou“, mluví do kamery a sdílí toho s fanoušky mnohem víc, než bylo dříve možné jen skrz posty. Když se takhle navzájem sledují tvůrci, kteří mají podobný pohled na svět, často se pak setkají i off-line (nejen na InstaMeetech) a dál cestují mnohdy společně.

Například já jsem díky Instagramu poznala skvělé cestovatele, kteří se stali mými přáteli. Na mém úplně prvním InstaMeetu v roce 2015 to byl třeba Pavel Daněk (@danekpavel), se kterým jsme si hned kápli do noty a fórky děláme dodnes. Na dalším InstaMeetu v Drážďanech jsem se seznámila s videomakerem Kryštofem z účtu @Cestology a díky Instagramu znám třeba i travel youtuberky @restlesschildcz a @_weef_. Obě jsou to báječná stvoření a s Péťou Restless Child dokonce budeme v únoru společně cestovat po Evropě.

Cestovatelka @restlesschildcz a večerní Hvar

Jak v nekonečném moři fotek najít ty správné tvůrce

V cestovatelském světě na Instagramu není nic nemožné. A je jedno, jestli máte 500 followerů, nebo 5000. Jak ale naopak tvůrce s podobným zaměřením najít? Způsobů je hned několik. Můžete procházet hashtagy – ale pozor, vykašlete se na #travel a podobné generické tagy. Procházejte naopak ty, které se používají v komunitě.

#hashtagy

Hashtagy jsou vlastně štítky. Mohou to být jednotlivá slova, zkratky, někdy ale i celé výrazy/věty. Klade se před ně znak křížku „#“ a díky tomu je lze prokliknout na stránku se souhrnem všech instagramových příspěvků, které jejich autoři daným štítkem označili.

Z československých hashtagů můžeme jmenovat například #dnescestujem nebo #wildculturecz. Ze světových je asi nejpoužívanější #neverstopexploring nebo třeba #passionpassport. Tyto hashtagy většinou fungují pod stejnojmennými stránkami, které repostují nejlepší fotky jimi označené.

V cestovatelském světě mají dokonce své hashtagy i holky. Dívčím travel hashtagem je třeba #dametraveler nebo #sheisnotlost. Podobných komunitních hashtagů je téměř nekonečně, najít je můžete pod fotkami vašich oblíbených tvůrců. Nebojte se je převzít, kombinovat, obměňovat – díky tomu se vaše fotky dostanou k mnohem více lidem.

Holky cestovatelky se mohou prosadit skrz hashtagy #dametraveler nebo #sheisnotlost / Foto: @akivotrubova v Rotoruze na Novém Zélandu

Geotagy

Kromě hashtagů se dá krásně virtuálně cestovat a objevovat také skrz „geotagy“, tedy označení lokace. Když na Instagramu v sekci s lupou najdete v „místech“ třeba Eiffelovu věž, uvidíte devět nejlepších (nejlajkovanějších) fotek z daného místa a dále chronologicky úplně všechny fotky, které byly na daném místě vyfocené a označené.

V nepřeberném množství fotek nejsou už jen ty od profesionálních cestovatelů, ale i od úplně běžných turistů, kteří často fotí věci tak, jak jsou. To bývají fotky, které oceňuji víc než nastylované travel fotky – vidím totiž, jak dané místo skutečně vypadá a co od něj mohu čekat.

„Například díky tomu, že jsem dopředu procházela „geotag“ jezera Tekapo, věděla jsem, že je tam přes den obrovské množství turistů. Vstala jsem tedy před pátou ranní a užila si východ slunce ve chvíli, kdy bylo kolem slavného novozélandského kostelíku prakticky liduprázdno – viz obrázek zde níže.“

@akivotrubova, jezero Tekapo, Nový Zéland

Repost

Už jsem zmínila repostovací travel účty. Jejich správci za vás vybírají ty nejlepší cestovatelské fotky na Instagramu a sdílí je s veřejným označením autora. Je to tedy výběr toho nej. Když budete takové účty sledovat, můžete si být jistí, že inspirace a krásné fotky se jen pohrnou. Z českých repostovacích účtů je dobré sledovat již zmiňovaný @wildculturecz. Jedním z prvních českých účtů, které repostují nejen cestování, je @igerscz.

Potřebuji velký a drahý foťák?

Odpovím vám hned na začátku: nepotřebujete. Častá představa o instagramových tvůrcích je, že tahají techniku za desítky či stovky tisíc korun, mají tunu stativů a objektivů a často i několik těl fotoaparátů. Ano, jsou takoví fotografové – například John Bozinov (@johnbozinov), který jezdí na expedice do polárních krajin, nedávno sdílel fotku s veškerým svým „gearem“… nosí toho s sebou opravdu hodně.

Tipy před nákupem fotoaparátu najdete na blogu v článku Jaký foťák vybrat na cesty?

Jsou ale i skvělí fotografové, kteří fotí na malou bezzrcadlovku (třeba fotograf Jiří Kryl – @j1rk4 – fotí na malé olympusácké OM-D), mají úžasné fotky a sledují je desetitisícové komunity. Existují dokonce velmi slavné účty, jejichž autoři fotí jen na telefon. Takové fotky najdete třeba pod hashtagem #shotoniphone a asi „největším“ českým autorem je právě Pavel Daněk.

Fotograf a dobrodruh @johnbozinov

Focení

Kvalita fotky je pro výsledný obrázek důležitá, samozřejmě. Fotíte-li za dobrých světelných podmínek, pak vám mobil s lepším foťákem stačí. Když ale chcete fotit za šera, nebo třeba při východu/západu slunce, může se fotoaparát s lepším čipem hodit. Já sama do horších světelných podmínek (nebo abych měla světlé fotky) používám objektiv se světelností 1.8, takže získávám krásně rozostřené pozadí fotky i hodně světla v ní. Digitální rozostření pozadí dnes už ale umí například i některé telefony, třeba iPhone 6S Plus a novější.

Zlepšete se a Foťte na cestách jako profesionál (1. díl).

Editace fotek

Kvalitní fotku chceme cvaknout nejen proto, aby byla sama o sobě pěkná a ostrá, ale také abychom si mohli dovolit pořádně ji editovat. Já osobně používám program Lightroom (v jeho mobilní verzi, která je podle mě skvělá, jednoduchá a intuitivní), ovšem pokud s editováním fotek začínáte, doporučuji aplikaci VSCO – nabízí zajímavé rozmanité filtry, které fotkám často opravdu pomohou. Filtry ale nepoužívejte „v plné palbě“. Dolaďte expozici, kontrast a ostrost… s fotkou si zkrátka víc hrajte. Editování fotek se dá, stejně jako všechno, krásně natrénovat, stačí jen věnovat tomu čas a trochu trpělivosti.

Nalevo je fotka před úpravou, napravo již upravená v programu Lightroom a v aplikaci VSCO. Foto: @akivotrubova, Londýn

5 základních pravidel (nejen) travel instagramera:

  1. Vstávej na východ slunce, vždycky se to vyplatí (i když ti to ve 4.30, kdy zvoní budík, tak nepřijde).
  2. Používej komunitní hashtagy (nikdy nevíš, kdy tě nějaká stránka repostne a tvoji fotku s označením vzápětí uvidí tisíce lidí).
  3. Na profláknutých lokacích zkus vytvářet fotku jinak než všichni ostatní.
  4. Jdi si zafotit s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako ty (můžete se toho do sebe hodně naučit).
  5. Instagram je komunita chovej se podle toho (reaguj na příspěvky ostatních, označuj lidi, kteří tě inspirují, mluv s ostatními).

Aki Votrubová

Aki má svůj blog o cestování a Instagramu (www.akivotrubova.cz) a na Instagramu ji najdete pod nickem @akivotrubova. Také školí, jak na Instagramu uspět – a to fotografy, markeťáky, blogery, či jen hobby nadšence do Instagramu a focení.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled