Izrael – jeden z nejmladších států na světě – vás uchvátí svým jídlem, krásnou přírodou, zajímavou historií, milými lidmi s unikátním přístupem k životu, úžasnými plážemi a slunečným počasím. Já se do Izraele zamilovala na první pohled.

Proč jet do Izraele

Kolébka světových náboženství, technologická velmoc, země s různými klimatickými pásmy, jediná demokracie na Blízkém východě, světová špička ve zdravotní péči, malá země, ve které žijí lidé z celého světa. To všechno je Izrael. Ze severu na jih ho projedete za pět hodin, ze západu na východ za dvě.

Na malém území zažijete a uvidíte tolik zajímavých a rozmanitých věcí jako nikde jinde na světě.

Izrael Jarkon park

Šedesát procent rozlohy Izraele tvoří poušť, a přesto se zelená díky unikátnímu zavlažovacímu systému a obrovské píli

Můžete se vykoupat ve Středozemním, Rudém a Mrtvém moři, také v řece Jordán a v Galilejském jezeře. Uvidíte, jak vedle sebe žijí lidé, kteří vyznávají různá náboženství a pocházejí z mnoha koutů světa. Od severu na jih můžete navštívit řadu biblických míst, o kterých jste pouze četli.

Mrtvé moře, Izrael, dovolená

Mrtvé moře a okolní pouštní krajina

Poté, co Izrael navštívíte, uvidíte celý izraelsko-palestinský konflikt v jiném světle a pochopíte věci, které jste dřív nechápali. Izrael je pro mě jedno z nejzajímavějších míst, která jsem v životě navštívila, a určitě vám jeho návštěvu doporučuji. A zvládnete to i na vlastní pěst.

Pobřeží Izrael

Dlouhé písčité pláže Středozemního moře

Jak se do Izraele dostat

Letět můžete do Tel Avivu (celoročně), nebo do Ejlatu (od října do března). Do Izraele létají pouze nízkonákladové společnosti, zpáteční letenku proto seženete už za tři tisíce korun. Počítejte ale spíš s cenou 5–9 tisíc. Z Prahy, Bratislavy, Katowic a Vídně létají do Izraele společnosti UP (EL AL), SmartWings (ve spolupráci s ČSA), Ryanair, Wizz Air.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

izrael

Letiště Ben Gurion v Tel Avivu

Kdy jet do Izraele

Počasí v Izraeli se liší nejen podle sezony, ale také lokality. Na jihu Izraele, v letovisku Ejlat, je teplo celoročně. Teplota moře zde neklesá pod 21 stupňů. Ideální období pro návštěvu je listopad až březen. V létě teploty stoupají nad 40 stupňů. Počasí u Mrtvého moře je velmi podobné jako v Ejlatu.

Jeruzalém leží ve výšce 800 metrů nad mořem, teplo tam je suché, proto se velmi dobře snáší. V zimním období může teplota klesnout i na 5 stupňů. V ostatních částech Izraele je teplo většinou vlhké, pocítíte ho intenzivně. Teploty od července do září neustále přesahují 30 stupňů, pro cestování nedoporučuji.

Ideální období pro návštěvu Izraele je říjen, listopad (příjemné teplo, moře je skvěle vyhřáté po létě) a květen, červen (krásné teplé počasí, už se dá koupat v moři). V Izraeli prší v období od listopadu/prosince do dubna/května. Jde ale jen o několik dní a déšť netrvá dlouho.

Přístav Jaffa

Přístav Jaffa je jedním z nejstarších starověkých přístavních měst na světě

Víza a podmínky vstupu

Občané ČR vízum do Izraele při pobytu do tří měsíců nepotřebují. Pokud tam chcete zůstat déle než 90 dní, je potřeba vycestovat alespoň na jeden den mimo Izrael a po návratu můžete pobýt dalších 90 dní.

Platnost pasu musí být při vstupu do Izraele minimálně 6 měsíců. Pokud cestujete do arabských zemí, nechte si radši udělat druhý pas. Pokud byste měli v pase izraelské razítko, většina arabských zemí vás na své území nepustí. Naopak (do Izraele s arabským razítkem) je to v pohodě. Při žádosti o druhý pas uveďte tyto důvody, na úřadech už to znají.

Více informací o tom, jak a proč si vyřídit druhý pas jsme sepsali do článku Proč mít dva cestovní pasy a jak je zařídit?

Aktuální informace naleznete k vízům i náležitostem cestovního pojištění na stránkách MZV ČR.

Křtitelnice u řeky Jordán. Místo, kde podle tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Nazaretského

Peníze a přibližné ceny

V Izraeli se platí šekely (NIS nebo ILS). Kurz se většinou pohybuje kolem 6 Kč za 1 šekel. Peníze můžete vybírat z mezinárodních bankomatů (jsou označené anglicky). Kartou zaplatíte téměř všude, dokonce i na tržišti. Hotovost potřebujete pouze do autobusu, někdy taxíku, případně na nějaké malé občerstvení. Směnárny jsou také skoro všude, měnit můžete € nebo $.

Každopádně nejlepší a nejvýhodnější je platit všude kartou a hotovost vybrat v bankomatu už na letišti. Ušetříte tím čas a peníze při hledání směnáren s vhodným kurzem.

Ať už vyrážíme kamkoli, na cestu si vždy bereme vícero platebních karet. Základem je Revolut, další možnosti jsme sepsali do článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

Izrael je ve srovnání s ČR velmi drahá země. Nejvíc utratíte za jídlo a ubytování.

  • Bydlení: v hostelu / guest housu 500–1500 Kč, v hotelu 2–3 tisíce, Airbnb 1–3 tisíce Kč.
  • Jídlo: v restauraci 480–600 Kč, na ulici např. šauarma (gyros) 180–240 Kč.
  • Nápoje: balená voda 40 Kč, pivo 70 Kč.
  • Potraviny v obchodě: jogurt 30, mléko 40, pita chléb 13 Kč.
  • Památky: pevnost Masada (lanovka jeden směr) 350 Kč.
  • MHD ve městech (ne po celé zemi): 30 Kč.
izrael

Archeologické vykopávky v Caesarea Philippi

Lokální doprava

Letecká přeprava

V rámci Izraele můžete letět z Tel Avivu do Ejlatu se společností Arkia. Let trvá 40 minut, cena jednosměrné letenky je 600–3000 Kč. Autem to trvá 4 hodiny. Pokud spěcháte nebo si nechcete auto pronajímat, letecká přeprava je možná volba.

O využití letadel na krátké vzdálenosti a ekologickém dopadu si můžete přečíst v článku Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé.

Vlaky

Vlaky jsou moderní, čisté a velmi pohodlné. Cestovat s nimi můžete téměř po celém Izraeli, s výjimkou Ejlatu. Cena jízdenky například z Tel Avivu do Haify je 180 Kč. Vlaky nejezdí o šabatu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Auta (autopůjčovny)

Cestování autem po Izraeli je pohodlné. Pronájem auta hledáme vždy na stránkách Rentalcars. Standardní auto stojí cca 1100 Kč na den a potřebujete k tomu kreditní kartu.

Plánujete půjčit auto v zahraničí poprvé? Máme pro vás článek Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor

Taxíky

Cestování taxíkem je v Izraeli bezpečné a pohodlné. Taxikáři mají povinnost vždy zapnout taxametr. Přesto se radši předem zeptejte na cenu a pohlídejte, aby taxametr zapnul. Taxi si můžete velmi pohodlně objednat přes aplikaci Gett, která funguje v celém Izraeli. Nástupní taxa je cca 80 Kč, cena za kilometr cca 26 Kč.

Monit šerut

Velmi pohodlný způsob cestování po Izraeli. Jde o mikrobusy, které nemají jízdní řád. Jakmile se naplní, vyráží. Fungují také během šabatu. Jsou nejlepším způsobem, jak se dostat z letiště Ben Gurion v Tel Avivu do Jeruzaléma nebo Haify. Dovezou vás na přesnou adresu.

Můžete je také využít na přepravu z Jeruzaléma do Tel Avivu během šabatu.

V rámci měst mají tyto „sdílené taxíky“ přesně vyznačenou trasu bez zastávek. Prostě na ně zamáváte a řidič zastaví. Když chcete vystoupit, požádáte ho, aby zastavil. Platí se řidiči v hotovosti.

MHD

Autobusová doprava je po celém Izraeli celkem dobrá a poskytuje ji společnost Egged. Určitě ale počítejte s tím, že vám autobus nemusí přijet přesně podle jízdního řádu. Jednorázová jízdenka ve městech stojí 30–40 Kč. Na šabat (pátek od západu slunce do sobotního západu slunce) MHD nejezdí.

Negevská poušť

Negevská poušť

Kuchyně

Jídlo v Izraeli je velmi rozmanité, protože zde žijí lidé z celého světa. Díky kvalitní zelenině a ovoci má vše výbornou chuť. Izraelská kuchyně je opravdu výtečná.

Určitě doporučuji vyzkoušet:

Šauarma – gyros, jehněčí, kuřecí nebo krůtí maso v pita chlebu nebo v lafě (něco jako tortilla) se zeleninou dle vašeho výběru, hummusem a tchinou (100% sezamová pasta s kořením).

Falafel – smažené kuličky z mleté cizrny nebo fava fazolí. Většinou se podává v pita chlebu s hummusem, tchinou a zeleninou.

Šakšuka – vajíčka vařená v rajčatové omáčce s paprikami, cibulí, česnekem, koriandrem. Perfektní jídlo.

Hummus – cizrnová pasta smíchaná s tchinou, česnekem, solí, citronem, pepřem. Hummus běžně koupíte v jakýchkoli potravinách, jí se většinou s pita chlebem. Určitě vám doporučuji navštívit nějakou typickou „hummusovou“ restauraci např. v Abu Ghosh (blízko Jeruzaléma). Dostanete velké množství salátů, které vám budou neustále doplňovat, skvělé maso na grilu, výtečný hummus a pita chleby.

V Izraeli můžete vyzkoušet etiopskou, beduínskou, indickou, kurdskou, jemenskou, marockou kuchyni a mnohé další. Opravdu si výtečně pochutnáte. Ještě jsem nenavštívila podobnou zemi s tak rozmanitou kuchyní. V Izraeli si dopřejete skutečný gurmánský zážitek.

izrael

Typická izraelská restaurace s velkým množstvím salátů, kterých můžete za jednu cenu sníst, kolik chcete

Nemoci a hygiena

Do Izraele nepotřebujete žádné speciální očkování. Lékařská péče je tam jedna z nejlepších na světě. Jedná se o světovou špičku v mnoha lékařských oborech.

Nemusíte se bát žádných střevních potíží jako například v sousedním Egyptě.

Kohoutková voda je pitná a bezpečná. Na ulicích bývají často fontánky s pitnou vodou. V restauracích a kavárnách můžete požádat o kohoutkovou vodu, v naprosté většině případů ji dostanete zdarma. Pijte hodně: i když se to nezdá, můžete se rychle dehydrovat.

muž na ulici v Tel Aviv

V Izraeli se skloubí tradiční s moderním

Bezpečnost

Je obrovská škoda, že nás média masírují tím, jak je v Izraeli nebezpečno a válčí se. Já jsem v Izraeli žila dva roky, poprvé jsem tam byla dokonce v době druhé libanonské války. V Izraeli se cítím bezpečně. Chodila jsem sama po Jeruzalémě pěšky i v noci a cítila jsem se mnohem bezpečněji než v Praze.

Před cestou do Izraele je dobré sledovat místní zpravodajství pro získání aktuálních informací. Nedoporučuji sledovat zahraniční média, která situaci téměř vždy zkreslují.

Ostražitost je namístě v případě, že chcete navštívit palestinská území. Nemůžete na ně jet například s izraelskou poznávací značkou (auto zaparkujte na checkpointu a pokračujte taxíkem). Před vstupem na území se vždy poraďte s izraelskými vojáky nebo policií, kteří vám rádi pomůžou a poradí.

Téměř všude uvidíte policisty, vojáky a ostrahu. Při vstupu do veřejných objektů většinou budete muset projít bezpečnostní kontrolou a ukázat obsah vaší tašky. Nebojte se a berte to tak, že se jedná také o vaši bezpečnost, kterou chrání.

Aktuální informace o bezpečnostní situace v Izraeli se dočtete na stránkách ministerstva.

Zeď nářků v Jeruzalémě

Zeď nářků v Jeruzalémě

Náboženství, svátky, tradice

Tři čtvrtiny Izraelců se hlásí k judaismu, zbytek k islámu, křesťanství, drúzskému náboženství, samaritánskému náboženství a baháismu.

Veřejné svátky se v Izraeli řídí židovským kalendářem. Nový den začíná při západu slunce, což znamená, že svátky začínají ve večerních hodinách den před oficiálním datem.

Šabat začíná západem slunce v pátek večer a končí po západu slunce v sobotu večer. Na šabat nejezdí MHD, naprostá většina obchodů a restaurací je zavřená. Záleží také na místě – v Jeruzalémě je o šabatu zavřené téměř vše, ale například v Tel Avivu a Ejlatu šabat až tolik nepocítíte. V sobotu večer všechno znovu ožívá, MHD začíná jezdit, obchody a restaurace otevírají. Neděle je první den pracovního týdne, vychází to z Tóry, kdy Bůh stvořil svět za šest dní a sedmého dne odpočíval.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

V Izraeli je během roku mnoho svátků. Je dobré zjistit předem, jestli se vaše cesta s nějakým svátkem nepřekrývá. Například na Pesach je v Izraeli vše drahé, letenky vyjdou také dráž, protože se jedná o relativně dlouhé volno, kdy mnoho Izraelců cestuje buď mimo Izrael, nebo sem na svátky přijíždí, pokud žijí v zahraničí. Po celém Izraeli se tvoří zácpy, všude je plno lidí.

Na svátek Yom Kippur se celý Izrael na 24 hodin zastaví – nikde nesmí jezdit auta, všude je zavřeno. Jedná se o nejsmutnější den v roce, den smíření. Být v Izraeli na Yom Kippur bych vám nedoporučovala. Možná to pro vás může být zajímavé, ale nikam nebudete moct jet a nic si nekoupíte.

Svátky, během kterých naopak do Izraele jet doporučuji, jsou Den nezávislosti a Purim. Oba jsou spojené s velkými pouličními oslavami. Na Purim vyjdou všichni do ulic v maskách a slaví se do ranních hodin.

izrael

Nápis „Jděte v pokoji“ při východu z pláže ve městě Herzelia

Co byste ještě měli vědět

  • Izraelci jsou velmi otevření a srdeční, mohou ale působit i trochu neomaleně až drze. Třeba do vás nechtíc narazí, ale neomluví se. Neuvědomují si, že do vás narazili. Pokud se však ozvete, velmi zdvořile se omluví a budou na vás velmi milí.
  • Izraelci vám vždy velmi rádi pomohou a nenechají vás na holičkách. Nebojte se oslovovat je na ulici a žádat o rady. Často udělají opravdu cokoli, aby vám pomohli.
  • V Izraeli nefunguje koncept čekání v řadě. Pokud je potřeba na něco čekat, např. na autobus, vytvoří se hlouček lidí. V momentě, kdy autobus přijede, všichni se do něho začnou tlačit. Nechte evropskou zdvořilost stranou a začněte se tlačit taky, můžete použít i lokty. Než jsem sama sebe překonala a odhodlala se tlačit hlava nehlava taky, trvalo mi to dost dlouho.
  • V Izraeli je standard dávat 10% spropitné. Číšníci mají nízký plat a žijí vlastně ze spropitného. Mimochodem – proto tam služby vypadají jinak než u nás, uvidíte sami. Pokud byste 10 % nedali, s největší pravděpodobností vás na to upozorní a požádají o doplacení.
  • Izraelci rádi smlouvají, ale ne všude. Jde to hlavně na tržišti, ve venkovních stáncích i v některých obchodech. Pokud máte světlé vlasy (jako třeba já), může se stát, že sem tam obdržíte něco zdarma, anebo dostanete nadprůměrný servis.
  • Nikde jinde na světě vás nebudou na letišti kontrolovat tak jako v Izraeli. Všem svým známým radím, aby se předem na tyto bezpečnostní kontroly psychicky připravili a počítali s tím, že mohou být nepříjemné a dlouhé. Připravte se, že vám s největší pravděpodobností otevřou zavazadla. Při pohovoru mluvte pravdu, nestresujte se a buďte jim ve všem nápomocní. Berte to prostě tak, jak to je. Na letiště přijďte s předstihem 3 hodiny před odletem. Izraelské aerolinie jsou nejbezpečnější na světě a letiště Ben Gurion je nejhlídanější na světě. Tyto bezpečnostní prohlídky neberte nijak osobně, v Izraeli se prostě dělat musí.

Jak zvládnout bezpečnostní kontroly s grácií se dočtete v článku Letištní průšvihy: jak se co nejlépe připravit na svůj let a přitom se vyhnout nepříjemným situacím

Trhy v Acco

Trhy v Akko

Pár osobních tipů, kam se v Izraeli podívat

Jeruzalém

Kolébka judaismu, křesťanství a islámu. Velmi zajímavé místo, z každého kamene na vás dýchá historie. Je velmi zvláštní vidět, jak vedle sebe žijí židé, muslimové, křesťané a lidé různých vyznání z celého světa. Na Jeruzalém si vyhraďte klidně tři dny.

Skalní dóm Jeruzalém

Staré město v Jeruzalémě, pohled na Skalní dóm

Prozkoumejte Staré Město a navštivte takové památky jako je Západní zeď (Zeď nářků), Chrám Božího hrobu a Al-Aksá mešita. Také se nezapomeňte projít po Via Dolorosa a podívat se na Jaffskou bránu.

Mrtvé moře

Nejníže položené odkryté místo na světě –417 metrů pod hladinou moře. Mrtvé moře je světový unikát, v jehož vodě a bahně se nachází jedinečné složení minerálů, které mají léčivé účinky na různá kožní onemocnění a na vaši pokožku. Voda je díky obsahu soli (34 %) tak hustá, že vás nadnáší. Doporučuji například pláž Kalia nebo pláže v Ein Bokeku.

izrael

Mrtvé moře vás nadnáší, jen pozor, aby se vám slaná voda nedostala do očí

Masada

Pevnost Masada je starobylé opevnění, které se nachází na vrcholu izolované skalní plošiny v Judské poušti s výhledem na Mrtvé moře. Postavil ji Herodes mezi lety 37 a 31 př. n. l. Jedno z nejzajímavějších míst, která můžete v Izraeli navštívit.

Pevnost Masada

Pevnost Masada

Tel Aviv

Moderní přímořské město s krásnými plážemi, pohodovými lidmi, výbornými restauracemi, bistry, kavárnami a skvělým nočním životem. 

Tel Aviv, Izrael dovolená

Haifa

Haifa je proslulá hlavně pro své terasovité zahrady Bahá’í, známé také jako Visuté zahrady v Haifě.  Tyto terasy byly úplně dokončeny v roce 2001 a skládají se z 19 teras a více než 1 500 schodů vedoucích vzhůru do kopce.

Haifa Izrael

Zahrady v Haifě

Ejlat

Nejjižnější izraelské město u Rudého moře, které je obklopené pouští. Moře je plné barevných rybiček a korálových útesů, můžete si tam zaplavat s delfíny, anebo v poušti zajezdit na velbloudech.

izrael

Korálové útesy v Rudém moři

Negevská poušť

Negevská poušť, rozprostírající se na jihu Izraele, pokrývá více než polovinu země a je jedinečnou ukázkou drsné, ale překvapivě rozmanité krajiny. V Negevu se nachází také několik historických a archeologických lokalit, včetně starověkých Nabatejských měst jako Avdat a Shivta. Je to také vyhledávané místo pro mnoho outdoorových aktivit, jako je trekking, cykloturistiku a ježdění na velbloudech.

Negevská poušť

Negevská poušť

Akko (Acre)

Toto středověké město je také na seznamu světového dědictví UNESCO a je plné historických památek, včetně křižáckých tunelů a citadely. Navštivte trhy se středověkou atmosférou a ochutnejte místní speciality.

Objednejte si výlet s místními

Powered by GetYourGuide

Kde najdu víc info

Touristisrael.com

Výborné stránky, na kterých se dozvíte téměř vše, co o cestování po Izraeli potřebujete vědět.

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete snad vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Petra Uzan

V Izraeli jsem žila dva roky, studovala jsem tam moderní hebrejštinu a pracovala na Velvyslanectví ČR v Tel Avivu. Již osm let dovážím do ČR kosmetiku z Mrtvého moře a jsem také lektorka hebrejštiny. Do Izraele létám velmi často, můj manžel je Izraelec. Díky svým zkušenostem a znalosti hebrejštiny jsem se rozhodla napsat sérii praktických průvodců po různých místech v Izraeli. Více informací najdete na mém blogu Petra Uzan.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled