Magická hra světel, která se během temných nocí z čista jasna objeví na obloze, tančí, mihotá a s přicházejícím úsvitem zase mizí. Někdy hraje pestrými barvami a její divoký tanec snad nikdy nekončí, jindy je poklidná, rozvážně pluje po noční obloze a vyčkává přicházející ráno.

Snad každý ji chtěl jednou spatřit, ne každému se ale poštěstí – polární záře. V tomto článku proto shrnujeme ověřené tipy, jak své šance na úspěšné pozorování polární záře zvýšit, kam se za aurorou vydat a jak ji co nejlépe vyfotit.

Tajemství polární záře

O auroře borealis už jste možná slyšeli, málokdo ale zná také její jižní protiklad – auroru australis. Obě vznikají stejně, vyskytují se poblíž polárních kruhů, přesněji řečeno u magnetických pólů, a každá z nich je magicky svá. 

Polární záře je výsledkem vesmírného počasí, kdy sluneční vítr reaguje s částicemi v atmosféře a vzniká tato neskutečná podívaná. Celý proces se odehrává vysoko nad zemí, nejčastěji ve výšce kolem 100 km, a právě výška, skladba a hustota atmosféry v místě reakce ovlivňují barvy polární záře. Ojediněle je aurora zbarvená do červena, fialova, nebo je lehce namodralá, nejčastěji ale hraje zelenými odstíny.

Finsko polární záře

Faktory, které ovlivňují výskyt polární záře

Světelné efekty polární záře jsou pozorovatelné jen během naprosté tmy, daleko od lidských obydlí a světelného smogu. Noční obloha musí být temná, ale křišťálově čistá, protože mraky by vám celou podívanou zastínily. Vyvarujte se také nocím s jasným úplňkem, který osvítí celou oblohu a světelná podívaná nebude ani zdaleka taková jako pár dnů předtím nebo později.

Jak zvýšit šance na úspěšný lov

Načasování aneb kdy ji vidět

Aurora se objevuje během celého roku, ne vždy je ale viditelná. Nejlepší podmínky panují v polárních oblastech v období zimy, kdy jsou noci nejdelší. K úspěšnému zachycení tančící aurory se na sever vydejte v období října až března a vyčkávejte mezi 22. a 2. hodinou ráno. V tu dobu je záře nejjasnější, s příchodem rána se začíná postupně vytrácet a rozptylovat.

Jižní polovina, aurora australis, se vám nejčastěji zjeví mezi dubnem až listopadem, kdy je na jižní polokouli zima. Pamatujte však, že kvůli horší dostupnosti je jižní polární záře ještě nevyzpytatelnější než ta severní a nemusí se vám během celého pobytu na jižní polokouli vůbec ukázat.

Významnou roli hraje také cyklus solární aktivity, který trvá 11 let. Během jeho vrcholu je polární záře jasnější a dokonce viditelná i ze vzdálenějších míst (sporadicky se poštěstí i na území ČR). Poslední takové maximum bylo roku 2014, ojedinělá světelná podívaná nás tedy čeká v roce 2025.

Délka pobytu

Statisticky největší šanci, že auroru spatříte, máte na Aljašce. I tady byste ale měli zůstat minimálně tři noci, abyste měli to štěstí. Vidět polární záři zkrátka není jen tak a čím déle poblíž pólů strávíte, tím pravděpodobněji ji zahlédnete. 

Aurora by tedy neměla být jediným cílem vaší výpravy, dost možná byste se z výletu vraceli zklamaní. Raději si naplánujte aktivity na několik dní a případná polární záře bude třešničkou na dortu celého dobrodružství.

polární záře aljaška

Předpověď polární záře

Při lovu na polární záři vám také mohou asistovat moderní aplikace a přístroje, které výskyt polární záře předvídají. Mezi nejspolehlivější patří předpověď Aljašského geofyzikálního institutu, který nabízí dlouhodobou i hodinovou predikci. Další oblíbenou stránkou je Aurora Service, kde z několika grafů vyčtete podmínky, které musí nastat, aby byla aurora v daném místě viditelná, i jejich aktuální stav. 

Notifikace na zvýšenou aktivitu vám budou zasílat placené i bezplatné aplikace, které si nainstalujete do mobilu. Z těch zdarma asi nejlépe funguje My Aurora Forecast, kterou najdete jak na Google Play, tak na App Store.

Pokud se vám za polární září nechce cestovat, můžete zkusit štěstí i v ČR. Český astronomický úřad vám po registraci do systému bude zasílat upozornění. Přihlašovací formulář najdete zde, zprávy však můžete očekávat opravdu ojediněle. K nejvyšším aktivitám za poslední dobu došlo v letech 2011 a 2015.

Kp index

Jednou z nejdůležitějších hodnot, které byste měli při předpovědi polární záře sledovat, je Kp index. Je to index geomagnetické aktivity a určuje, jak silnou auroru můžeme v nejbližší době spatřit. Kp index se značí hodnotami na stupnici 0–9, přitom 0 znamená žádnou aktivitu a 9 naopak extrémně silnou, tzv. solární bouři. Zatímco v severských zemích stačí pro pozorování aurory Kp 4, v ČR by se měl index pohybovat kolem Kp 8.

Kp index severní polární záře

Zdroj aurora-service.net

Podobně vysoké hodnoty musíte vyhlížet i v případě, že se chystáte pozorovat jižní polární záři z Tasmánie nebo Nového Zélandu.

Kp index jižní polární záře

Zdroj aurora-service.net

Extra tipy aneb jak si auroru užít na maximum

Ke všem výše zmíněným tipům se hodí dodat ještě pár bonusových, které vám pozorování nebo čekání na polární záři zpříjemní. Zejména v severských zemích doprovázejí hon na světelnou záři teploty hluboko pod nulou. Nezapomeňte se proto teple obléct a ideálně připravit i horký drink do termosky nebo nahřívací polštářky.

Pokud si nejste jistí, jestli to, co pozorujete na obloze, je opravdu pomalu se zjevující aurora, zkuste ji vyfotit. Barvy na displeji foťáku jsou jasnější a polární záře tam bude zřetelnější (zabarvená do zelena).

Velkou výhodou, zejména při pozorování polární záře na Islandu, je být mobilní. Lokální oblačnost může pozlobit nejednoho cestovatele. Jestliže u sebe máte auto, stačí prozkoumat jednu z meteorologických aplikací, najít místo poblíž, kde je obloha jasnější, a vydat se tam.

Buďte trpěliví. Aurora dokáže potrápit a rozhodně si dává načas. Někdy se i při splnění veškerých ideálních podmínek na obloze zjeví jen malý, lehce nazelenalý pruh, jindy se záře zase zjeví v době, kdy ji nikdo nečekal. Nezapomínejte také, že ty přenádherné fotky na internetu jsou často dílem zkušených fotografů, kteří skvěle ovládají editaci fotek. Zejména slabá polární záře proto nemusí vypadat tak, jak si teď představujete. V každém případě je to ale přírodní jev, který stojí za to vidět a zažít.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak polární záři vyfotit

Jakmile jednou zažijete tuhle parádu, určitě si vzpomínky nebudete chtít nechat jen pro sebe. Jak už to ale s aurorou bývá, není to jen tak. K tomu, abyste docílili perfektní fotografie polární záře, potřebujete vybavení, jako je stabilní stativ – a to i v případě, že fotíte na mobil. Ideálně byste měli vyrazit s foťákem s manuálním nastavením.

Mezi základní pravidla focení aurory patří 

  • ostření na co nejvzdálenější bod (nebo nekonečno)
  • vypnutá stabilizace i blesk 
  • citlivost ISO v rozmezí hodnot 800–3200 
  • nízká clona 
  • delší čas expozice

Nejlepší rada při focení aurory ale zní – experimentujte. Sami brzo zjistíte, za jakých podmínek se vám povedou ty nejlepší snímky. Intenzita i rychlost, jakou se polární záře pohybuje, ovlivňují, jaké hodnoty expozice byste měli nastavit.

Chcete zlepšit své fotografické schopnosti? Přečtěte si tipy od profesionálních fotografů v článku Vychytávky pro fotografy (nejen) na cestách

Nejlepší destinace, kde vidět polární záři

Tromso, Norsko

Proslýchá se, že norské Tromso je nejlepší evropskou destinací k pozorování polární záře. Své pozorovatelské štěstí tu můžete zkusit na vlastní pěst, nebo se připojte k jedné z mnohých agentur, které „lovy“ na polární záři pořádají.

Další zajímavé norské destinace jsou Špicberky a Lofoty, které se ale kvůli komplikované dopravě mohou podstatně prodražit. Na své si tu však přijdou především dobrodruzi, kteří chtějí spojit výpravu za polární září s netradičními aktivitami, jako jsou pozorování velryb, sáňkování nebo třeba noční plavby. 

polární záře lofoty

Abisko, Švédsko

Švédský národní park Abisko patří k místům, kam pozorovatelé polární záře vyráží na jistotu. Protože se u jezera Abiskojaure téměř nikdy netvoří mračna, aurora je viditelná v průměru 160 nocí v roce. Vůbec tedy nevadí, že tu nevede silnice, noční podívaná vás zcela uchvátí a hravě vykompenzuje ztížené podmínky. Záře je navíc často pozorovatelná i z města Kiruna, kam ze Stockholmu létá přímá linka.

Luosto, Finsko

Severní část finského Laponska představuje krajinu, kde počty sobů převyšují lidskou populaci. Teploty tu během polární zimy klesají hluboko do minusu, proto jsou zde na cestovatele výborně připravení. Pozorování polární záře si můžete zpříjemnit a sledovat ji rovnou z pohodlí tradičních srubů s otevřeným ohněm i saunou nebo třeba ze skleněných iglú.

Pokud vám předpověď nebude přát, v Laponsku se rozhodně nudit nebudete. Kromě sobího safari můžete navštívit i Santovu dílnu ve vesničce Rovaniemi, kam se dostanete po silnici i tradičnější cestou psím spřežením. 

Island

Země ledu a ohně nabízí přehršel přírodních krás a aurora borealis je opravdový zlatý hřeb večera. Za dobrých podmínek spatříte světelnou show i z Reykjavíku, ještě lepší podívaná se vám ale naskytne, pokud vyrazíte za město. V divoké, téměř nedotčené krajině najdete spoustu příhodných míst k pozorování, vydat se ale můžete také do méně obydlených oblastí s horkými prameny, kde si čekání na tančící oblohu zkrátíte s nohama v teplé vodě.

Rusko

Značná část Ruska leží za polárním kruhem, což je pro pozorování aurory naprosto ideální pozice. Kvůli horší dostupnosti ale dává spousta cestovatelů přednost jiným destinacím. Odvážní dobrodruzi, kteří se nezaleknou nepříznivých podmínek, budou téměř jistě ocenění přenádherným vesmírným představením. V evropské části Ruska můžeme doporučit například Petrozavodsk a okolí přístavů Murmansk a Archangelsk.

polární záře rusko

Aljaška, USA

Aljaška je bezpochyby nejlepším místem pro sledování aurory. I když můžete záři vidět téměř ze všech jejích koutů, oblast Fairbanks je díky časté jasné obloze a tmavým nocím tou nejideálnější. Navíc se zde pohodlně ubytujete v jednom z hotelů, který vám oproti malým vesničkám v okolí Dalton Highway poskytne dobrou základnu na noční výlety.

Kanada

Utábořit se v divoké nedotčené krajině s tančící noční oblohou nad hlavou není v severní Kanadě problém. Čím víc na sever zavítáte, tím větší podívaná se vám nabídne. Na mnohých místech není turismus související s polární září rozvinutý, takže celá ta kouzelná show bude patřit jen vám. Mezi nejlepší pozorovatelská místa patří okolí měst Labrador, Churchill i Whitehorse.

Skotsko/Irsko

Polární záři můžete zažít i ve Skotsku nebo Irsku, oproti skandinávským zemím jsou zde však šance mnohem nižší (a už vůbec byste sem neměli vyrazit jen za tímto účelem). Nejpravděpodobněji se vám poštěstí na některém z odlehlých míst na skotském severu a v nejseverněji položeném bodu Irska – Malin Head.

island polární záře

Jižní ostrov, Nový Zéland

Nový Zéland je jedním z míst, kde cestovatelé mohou zažít jižní polární záři. Nejlepší bod k pozorování překvapivě neleží na samotném jižním cípu ostrova, ale v okolí Mt. Cook. Tohle místo je vyhlášené pro svou temnou oblohu bez rušivého osvětlení. Také proto je právě zde jeden z největších novozélandských teleskopů. Pokud vám nevadí noční „zahřívací procházka“, jeden z nejlepších výhledů nabízí Mount John u jezera Tekapo.

Tasmánie, Austrálie

Barevně světélkující noční obloha se pravidelně zjevuje i při jižním pobřeží Tasmánie. Aurora australis bývá nejlépe vidět z nejjižnějšího bodu celé Austrálie – Cockle Creek, kde namísto turistické pasti narazíte na prostor ke kempování, přírodu, ze které se tají dech, a nezapomenutelnou oblohu.

Ushuaia, Argentina

Přezdívané jako „konec světa“, pyšní se toto nejjižněji položené město na světě nejlepšími podmínkami ke sledování jižní polární záře hned po Antarktidě. V zimě se noci protáhnou až na 17 hodin, během kterých se šance na pozorování tohoto vesmírného představení značně zvyšují. I tak ale nemáte vyhráno – kvůli časté oblačnosti zůstává aurora skrytá za mraky.

Fascinuje polární záře i vás? Pochlubte se svými zážitky v komentářích.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled