Cestovatelský batoh patří mezi vybavení, které nekupujete každý rok. Samozřejmě chcete, aby něco vydržel, nebolela vás záda už po prvním kilometru, dalo se v něm snadno orientovat, vešel se jako příruční zavazadlo… Souvisejících otázek je nespočet. A protože je často pokládáte i nám, dali jsme dohromady praktického průvodce.

Následující rady se vám budou hodit, ať už jste se rozhodli poprvé cestovat jako batůžkáři, nebo se po deseti letech loučíte s batohem, který s vámi projel svět.

Základní typy batohů

Když pomineme batohy do školy nebo do kanceláře, setkáte se nejčastěji s turistickým batohem, který pro jeho univerzálnost využijete i na poznávání památek ve městě. Jeho výběru se budeme věnovat v tomto článku.

Pokud patříte mezi sportovní nadšence, můžete do prodejny zavítat například i pro některý ze speciálních batohů:

  • skialpový a freeridový s různými úchyty na lyže a případné další vybavení;
  • lezecký batoh, který kromě normálního turistického vybavení musí unést i lana a třeba zmiňované lyže;
  • batohy na kolo a in-line bruslení s vakem na vodu, úchyty na helmu a s výraznými reflexními páskami;
  • běžecký batoh s vakem na vodu, který běžce co nejméně omezuje;
  • expediční batoh o velkém objemu z velmi odolných materiálů…

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Prvně si proces výběru ukážeme hezky v infografice, pak se dostaneme i ke konkrétním tipům na mnoha cestovateli ozkoušené batohy. Čtěte dál!

Jak vybrat vhodný batoh na cestování?

1.Jak nejčastěji cestujete?

Spíš nalehko do města a na pláže? Turistika s přespáním na chatách? Nebo spoléháte sami na sebe a veškeré vybavení nesete na zádech? Batoh vybírejte i s ohledem na to, jestli v něm potřebujete věci jen přenést z místa na místo, nebo vám bude sedět na zádech celý den.

2. Co v něm budete nosit?

Pokud jen oblečení do města a třeba foťák, bude vám stačit batoh zhruba do 30 litrů. Podobně na túru od chaty k chatě, kdy v batohu nesete pár kousků náhradního oblečení a malou svačinu. Treky se stanem, vařičem, jídlem a spacákem nejčastěji vyžadují velké batohy kolem 50–70 litrů.

3. Kolik peněz do něj chcete investovat?

Zrovna batoh nepatří mezi ty části outdoorové výbavy, na kterých byste měli přehnaně šetřit.

Nákup nekvalitního batohu vás bude bolet, a to doslova. Což neznamená, že musíte kupovat batoh s tisíci vychytávkami, které nevyužijete, nebo top značky, kde platíte spíš za logo než za lepší funkčnost. Obecně se dá říct, že ceny dobrých batohů se pohybují v nižších tisících korun.

4. Berete si batoh na palubu letadla?

Pokud s sebou netaháte zbytečnosti, často vám tzv. příruční batoh poslouží zároveň jako hlavní zavazadlo. U letů s nízkonákladovými aerolinkami se bez něj neobejdete (jestliže nechcete připlácet za zavazadlo). Pokud navíc letíte do tepla, bude vám stačit na celou dobu pobytu.

Hledáte vhodný batoh na palubu letadla? Inspirujte se tipy v článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla

Obecně platí, že na palubu můžete vzít zavazadlo o maximálních rozměrech zhruba 55 × 40 × 20 cm a 7 až 9 kg (konkrétní rozměry vždy zkontrolujte u dané společnosti, třeba Wizz Air vám vezme zdarma jen zavazadlo o rozměrech 40 × 30× 20 cm). Tomu zhruba odpovídá batoh o 30 litrech – pokud ho nenarvete k prasknutí. Některé aerolinky povolují kromě příručního zavazadla i brašnu na laptop (předem si ověřte).

Mezi vyzkoušené příruční batohy do letadla patří třeba Osprey Farpoint 40 (zvlášť když cestujete spíš po městech) nebo Deuter Futura 32 (sice má větší rozměry, ale vzít ho na palubu nikdy nebyl problém a na treky je ideální). Mimochodem, doporučujeme nastupovat do letadla až mezi posledními. Palubní personál už je shovívavější a kvůli dodržení odletu i netrpělivější. Má tak mnohem menší motivaci váš batoh detailně prohlížet a měřit.

Batoh Osprey Farpoint 40

Osprey Farpoint 40

Pokud sháníte vhodný fotobatoh, Matouš teď vozí skvělý Peak Design Travel Backpack, před ním to byl několik let Lowepro ProTactic 450AW (teď už je na trhu zase o kus vymazlenější batoh druhé generace Lowepro ProTactic II). Vejde se mu tam všechno, co potřebuje – tedy dva foťáky, objektivy, vybavení na kávu, oblečení, počítač, iPad, rekordér na podcasty a další nezbytnosti + spousta kabelů, dnes schovaných a přehledně seřazených v Peak Design Tech Pouch.

Peak Design Travel Backpack

5. Pánský, nebo dámský batoh? Nebo něco mezi?

Nebavíme se o tom, jestli bude růžový, nebo modrý. Jak máme každý krapet jinou postavu, potřebujeme trochu jiný batoh. Dámský batoh má kratší záda, užší ramenní popruhy a jinak tvarovaný bederní pás. Pokud si budete s drahou polovičkou batohy různě přehazovat, nemusíte to moc řešit – holkám sedí i pánské batohy, i když drobnějším dámám pánský batoh na celodenní nošení nedoporučujeme. Pokud ale kupujete batoh vyloženě na míru pro sebe, může i tohle být parametr, podle kterého vybírat.

Základ každého dobrého batohu na cesty

Dobrý zádový systém

Oč jde? O polstrovaný a pevný, avšak rozumně poddajný bederní pás. Nese zhruba 3/4 hmotnosti batohu a šetří vaše ramena a páteř. Dobře padnoucí ramenní popruhy a také polstrovaná záda, aby batoh netlačil na zádech a dobře odváděl pot. Materiál nesmí být běžný molitan: nasaje pot, dlouho schne a je studený.

„Zárukou bývají renomované firmy a batoh mimo nejnižší cenové kategorie. Pokud sáhnu po batohu za 2000 Kč a materiál bude měkoučký jako vata, pak je velká pravděpodobnost, že budu zklamaný. Kvalitní polstrování vydrží roky, zdaleka ne tak rychle se vymačká,“ říká Ondra Fliegl z outdoorové prodejny Hanibal

Kvalitní materiály

Aby se batoh hned po záruce nerozsypal. „Platí totéž, co u popruhů. Jedinou zárukou je materiál Cordura (Nylon 66), který v patřičné gramáži vydrží dlouho. Jiné materiály mohou být také velmi kvalitní, u nich se nejlépe orientuje dle značky a ceny,“ dodává Ondra.

Přístup z více míst

Stává se vám, že po pečlivém sbalení potřebujete jako první vytáhnout zrovna věc, kterou jste zabalili úplně na dno batohu? Pokud má vaše krosna vedle více komor i přístup z boku (nebo odjinud), nijak vás to nerozhodí. I na tohle při nákupu myslete.

Přiměřený počet kapes

Na maličkosti typu doklady, mapy, rukavice, sluneční brýle, mobil, bonbony, klíče, láhev na vodu, nabíječky – prostě věci, které potřebujete rychle najít a mít po ruce. Bacha ale, ať těch kapes nemáte dvacet, pak se v nich ztratíte. Nejčastěji se setkáte s vnitřní a vnější kapsou ve víku batohu, postranními kapsami na vodu, kapsami v přední části batohu nebo kapsičkami v popruzích a bederním pásu.

Rozšiřitelnost

Hodí se, když můžete špinavé boty nebo prádlo oddělit od čistého. Nebo lze-li batoh zvětšit, protože potřebujete víc místa na suvenýry nebo jídlo. Při nákupu proto mrkněte, jestli můžete vnitřek batohu pomocí zipů rozdělit na víc částí. Všimněte si, zda má batoh nahoře látkový „tunel“, který vám přihraje pár dalších litrů navíc, zároveň ale nezaclání, když prostor navíc zrovna nepotřebujete.

Pláštěnka

Hodí se nejen při dešti. Dobře poslouží třeba v prašném prostředí. Je přece jednodušší vyprat špinavou pláštěnku než celý batoh. Většinou je odepínací, takže ji z batohu nevytratíte a přitom snadno sundáte. Někdy se pláštěnka prodává jako doplněk za 300 až 400 Kč. Raději ji ale vnímejte jako nedílnou součást batohu a mějte vždy s sebou.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

10 kroků, jak zjistit, jestli batoh dobře sedí

Hurá! Odpověděli jste si na všechny podstatné otázky, projeli internet, poptali u známých, zúžili svůj výběr a teď jdete batoh vyzkoušet do prodejny. Jak na to, abyste si po pár kilometrech s báglem na zádech nezačali spílat, že jste se nechali ošálit cenou, slevou, nebo prostě jen hezčím designem batohu?

Poradí vám Ondřej z Hanibalu, kde už jich prodali stovky.

  1. Nechte batoh naplnit zátěží, stačí 10 kilo. Úplně dolů dejte třeba spacák, který tam možná často ponesete, rozhodně nic těžkého.
  2. Dobrý batoh má plno postranních popruhů. Utáhněte je, abyste batoh co nejvíc zmenšili.
  3. Než si batoh hodíte na záda, povolte všechny popruhy, které ponesou hmotnost nákladu – to znamená bederní pás, ramenní popruhy, prsní popruh. Až budete mít batoh na zádech, budete popruhy dál utahovat.
  4. Délku zad nastavte přiměřeně jejich velikosti. Vysoké postavy zpravidla nastaví zádový systém co nejdelší, menší jedinci přesně naopak.
  5. Nasaďte batoh na záda.
  6. Zapněte bederní pás. Správné umístění je kolem horních konců pánevních kostí. Ne zcela v boku, ne přes břicho. Víte, jak se říká „nasadit si toho hodně na bedra“? Až s plným batohem zapnete bederní pás, měl by se vám batoh zdát podstatně lehčí. Pokud tomu tak není, máte bederní pás nasazený špatně.
  7. Utáhněte ramenní popruhy. Dobře zapnutý bederní pás váš batoh nadzvedne, utažení na ramenou zajistí, že vám batoh bude dobře sedět na celých zádech.
  8. Zapněte prsní popruh. Bývá výškově nastavitelný (užitečné hlavně pro dámy). „Prsák“ vám ještě dál pocitově odlehčí batoh a zajistí rozložení hmotnosti po celých zádech. Pomůže, aby vás po dlouhém treku večer na chatě bolela ramena co nejméně.
  9. Přitáhněte balanční popruhy (malé popruhy nad ramenem mezi ramenním popruhem a batohem). Pomůžou, aby horní část batohu seděla na zádech co nejlépe. Čím vyšší (tedy plnější) batoh ponesete, tím více balanční popruhy oceníte. V terénu si je možná někdy uvolníte, abyste horní část provětrali, v obchodě je ale zkoušejte přitažené.
  10. Zkuste nandat pláštěnku. Až vás chytne slejvák, potřebujete ji natáhnout raz dva. Tak pozor, ať je správně po ruce, zakryje celý batoh a dobře se s ní manipuluje. Žádné dlouhé štrachání a hledání v batohu.

Několik větších batohů na cesty

Tři menší batohy, které se hodí jako příruční zavazadlo, jsme vám už představili. Teď ještě ty větší, ať se vám lépe vybírá. Neříkáme, že jsou nejlepší. Každému sedne něco jiného. Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte.

Batoh na náročné treky

Zkuste Osprey Atmos AG (pro pány) nebo Osprey Aura AG (pro dámy). Čeká vás skvěle zpracovaný zádový systém, nízká hmotnost a promyšlené detaily.

Osprey Atmos AGOsprey Aura AG

Univerzální společník

Nečeká vás žádné velké trekování, ale přesto víte, že budete batoh nosit hodně? Mrkněte na řadu Osprey Kestrel.

Osprey Kestrel

Osprey Kestrel

Vychytávky aneb bez čeho se (ne)obejdete

Kromě popsaných základních parametrů můžete při výběru batohu ocenit spoustu drobných vychytávek. „Mezi nejčastější patří možnost uchycení trekových holí, kapsa na hydrovak nebo možnost přichytit mačky nebo helmu zvenčí. Zajímavou možností je taky batoh 2 v 1, kdy z jednoho batohu uděláte dva a ten menší nosíte třeba na vycházky do města nebo na závěrečnou štreku na vrchol. Podobně jde z u některých batohů vytvořit z víka ledvinku,“ doplňuje Ondra.

Vychytávka: sedací batoh

A co tak batoh, na který se můžete posadit pohodlně jako na stoličku a bez obav, že rozbijete tu skleněnou vázičku, kterou vezete mámě jako dárek z eurovíkendu? Pokud vám stačí pohodlný menší bágl, který se vejde na palubu letadla a využijete ho i na běžné cestování v rámci Česka, mrkněte na batoh Bagobago s vestavěnou stoličkou.

„Současná verze je spíš pro městskou turistiku nebo kratší (jednodenní) výlety někam do přírody. Na týdenní přechod vhodný není. Připravujeme i jiné verze, ale to ještě může několik týdnů až měsíců trvat,“ říká Michal Hudeček, jehož rodina s nápadem na batohy Bagobago přišla a vyvíjí je. „Batoh se hodí třeba při čekání na MHD nebo ve frontách na lístky na památky. Na festivalech si lidi můžou díky němu vychutnat koncerty vsedě. Využívají je i rodiny při fandění na sportovních akcích, kde se stojí podél trati (rallye, lyžování atd.). Další samostatnou skupinou jsou třeba důchodci, kteří batoh využívají na jakékoli výlety, protože si potřebují sedat mnohem častěji a špatně se jim zvedá ze země.“

Batoh pro děti

Nemůžeme zapomenout na malé cestovatele. I jim na záda patří kvalitní batoh adekvátní jejich velikosti a výšce. Sice nebudou nosit žádný těžký náklad, ale zaslouží si batoh, který budou chtít nosit rádi a hlavně dlouho. Po rodičích se rádi opičí a je pravděpodobné, že budou batoh vyžadovat.

Nákup prvního funkčního batohu jsem u syna řešila ve 3 letech před dovolenou v Albánii. Cestujeme hodně autem a batoh se stal limitem pro přepravu hraček – co se vejde. Kritéria jsem měla jasná. Batoh musí mít pevná záda, reflexní prvky, bederní a prsní popruh, nastavitelné ramenní popruhy, gumové dno, vnitřní kapsu a boční kapsy na pití. U popruhů je důležité, aby byly vykrojené, jinak sjíždí z ramen.

Věc, kterou vás řešit nenapadne, ale u dítěte je důležitá a u kvalitních výrobců samozřejmá: i samo dítě dokáže batoh zapnout a rozepnout. Ať už jde o zipy, nebo o spony na popruzích. Samozřejmě nezapomeňte na výšku batohu, nechcete-li, aby dítěti bouchal do zadku. Bonusem byl plyšák. Do užšího výběru postoupilo pár značek, vyhrál batůžek značky Boll jak u mě, tak u syna, který se bez něj (napěchovaného hračkami) na žádný výlet nevydá.“ – Alena, redaktorka Travel Bible

V čem se liší batoh na expedice?

Co když vyrážíte na horskou expedici? Jako třeba Michal, který letos v červnu úspěšně zdolal Denali (6 190 m), nejvyšší horu Severní Ameriky. V čem se liší požadavky na expediční batoh?

„Nový batoh jsem kupoval po 15 letech, když ten starý definitivně dosloužil. Chtěl jsem batoh, který bude mít objem minimálně 100 litrů a bude umět spoustu dalších věcí. Takových je na trhu jen pár, takže rozhodování je dost jednoduché. Většinou už mají spoustu vychytávek, které na expedici potřebujete – třeba úložné prostory na technický materiál typu mačky, cepíny apod.

Hodně jsem zkoumal, jak odolné má batoh plastové přezky – když se na cestách rozbijí, tak jsi v kelu. Zvažoval jsem, kolik batoh váží a jak robustní má konstrukci. Důležité taky bylo, aby měl přístup na vodu z boku. Mezi klíčové vlastnosti samozřejmě patří, jak je odolný a jak se nosí. V prodejně jsem do něj naskládal předpokládaných 30 kg, pochodoval po prodejní místnosti pár desítek minut a krapet tím stresoval tamní personál.

Dnes vím, že se to vyplatilo. Vybraný batoh zvládl krom expedice taky třítýdenní cestu po Myanmaru a Thajsku a pár kratších výletů.“

Ochrana a impregnace: aby batoh vydržel věky

Batoh je takový otloukánek. Často zmokne. Trpí prachem, když se několik hodin natřásá na korbě rozhrkaného autobusu na kraji světa. Občas se vyválí v bahně – ať už se tam skutálí náhodou, nebo ho tam celí unavení švihnete sami. Při vystupování z vratké loďky se nacucá slanou mořskou vodou a pak obalí pískem z pláže. Zkrátka, za všechny ty útrapy si zaslouží trochu péče. Jen tak vám vydrží další cestovatelskou pětiletku (ideálně i déle). Jak se o něj ale starat, když do klasické pračky ho nacpete jen těžko?

„Batoh skladujte na suchém a slušně větraném místě. Vnější nečistoty typu písek, bláto a podobně otřete vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě. U některých batohů lze rozebrat zádový systém, pak ho můžete vyprat v ruce v kbelíku. S čistírnou nebo pračkou opatrně, ale jemně vyprat ve vlažné vodě asi není problém,“ doporučuje Ondra.

„Látka, ze které jsou batohy vyrobeny, je natřena tzv. zátěrem, který částečně (ale ne zcela) brání promokání. Proti dešti používejte pláštěnku. Ideálně ji nasazujte dřív, než začne lít. Pokud ale rádi nasazujete pláštěnku až na poslední chvíli, pomůže impregnace. Ani ta ale neudělá batoh nepromokavým.“

I přes veškerou péči se může stát, že váš batoh bude potřebovat opravit. Třeba urvaný popruh, zlomenou přezku nebo díru, kterou tam váš kámoš nechal, když si do turistického batohu nahodil skialpy. Někdy pochodíte u výrobce, spíš ale fungují servisy brašnářů a ševců.

Ať už nakonec vyberete jakýkoli batoh, hlavně ať vám sedne a zažije s vámi co nejvíc dobrodružství.


Lenka Mydlová

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Eliška Plitzová 31.1.2017 v 11:02 - Odpovědět

    Zajímalo by mě, jaký batoh nosí Matouš :-)

    • Matouš Vinš 31.1.2017 v 11:08 - Odpovědět

      Cituji sám sebe :-)
      Pokud sháníte vhodný fotobatoh, Matouš teď vozí Lowepro ProTactic 450AW. Vejde se mu tam všechno, co potřebuje – tedy dva foťáky, objektivy, cafflano na kávu, oblečení, počítač, iPad a další nezbytnosti + tuna kabelů. „Do letadla se vejde akorát a nosí se skvěle. Navíc se na něj dají připnout další kapsy, například na větší objektiv,” říká.

      • Eliška Plitzová 31.1.2017 v 11:14 - Odpovědět

        Ajo, už to čtu :D Přehlídla jsem ten popisek. Myslela jsem si, že to máš jen na fotovýbavu, tak mi to bylo divné. Díky :-)

  2. Jiří Procházka 23.7.2017 v 10:35 - Odpovědět

    Ahoj, jdu koupit ten Farpoint 55. Myslím že jsem tu někde viděl odkaz na nějakou slevu do cestovatelského obchodu, ale nějak už nevím kde to bylo? See you in Thailand :-)

  3. Renata Tomínová 1.9.2017 v 12:16 - Odpovědět

    Chystam se na dva mesice pod stan a cestovat pesky a vybiram vetsi batoh. Mate prosim nekdo zkusenosti s timto – batoh zajo eiger 45 backpack ruda? Pripadne muzete zhodnotit klady/zapory? Diky

    • Petr Novak 1.9.2017 v 12:22 - Odpovědět

      Rentato bohužel s tímhle batohem zkušenosti nemáme. Podle popisu vypadá ale velice dobře. Pokud s ním ale chceš 2 měsíce někde chodit pěšky doporučuju si ho dojít osobně někam vyzkoušet. Batoh musí opravdu pohodlně sedět. Nevím jestli ho mají u Hanibala, ale určitě bych zašel tam. Jejich personál je absolutní špička a skvěle poradí.