Zahřát, ochladit, rychle schnout a nesmrdět. To jsou asi základní funkce, které čekáte od funkčního oblečení. Kromě toho by mělo být lehké jako pírko, neškrábat a nestát majlant. Mrkněte, jak se vyznat v materiálech a vybrat funkční oblečení, které zrovna vám bude vyhovovat nejlépe.

Povídat si budeme hlavně o termoprádlu, tričkách a mikinách. Bundy patří do funkčního oblečení také, ale jejich výběr vydá na další článek.

Jak funguje lidská termoregulace

Musíme trochu upřesnit první větu v článku. Funkční oblečení samo o sobě nijak nehřeje ani neochlazuje. Umělá, nebo přírodní vlákna, ze kterých je vyrobené vaše tričko nebo mikina, „jen“ vytváří vzduchové kapsy, které tělu pomáhají teplo udržet a nepustit, nebo naopak odvést od těla pryč a tím ho ochladit.

Podobně jako vlákna fungují i naše chlupy nebo zvířecí srst. Když je vám zima, vzpřímí se chlupy, zatáhnou se póry na pokožce a tělo se tak snaží udržet v teple. Když je venku vedro nebo jste si při běhání přidali kilometr navíc, tělo se chce ochladit. Chlupy tedy klidně leží na pokožce, póry se otevřou a pustí ven pot, který vaše tělo ochladí.

Všimněte si, že zvířata jsou v zimě jakoby načechranější – svou srstí vytvářejí další vrstvu, která jejich tělo chrání před chladem. Protože to s námi evoluce zamýšlela jinak, pouze na své tělo už nemůžeme spoléhat a nezbývá nám, než v obchodě svoje další vrstvy koupit.

Tento článek vznikl v roce 2017 ve spolupráci s Hanibal.cz a jednalo se o PR text. Od té doby jsme jej párkrát aktualizovali a doplnili o další vychytávky.

Typy funkčních materiálů

Snad každého půlroku se objeví nový funkční materiál, který je „zaručeně lepší“ než všechny, které jste doteď používali. Nezřídka se jedná jen o nového výrobce a novou obchodní značku, materiál jako takový ale až tak převratnou revoluci nepřináší. Kvůli doplnění funkcí se materiály mezi sebou kombinují. Tady máte přehled těch nejrozšířenějších na 1. a 2. vrstvu funkčního prádla:

Přírodní

Merino

Merino v zimě hřeje a v létě chladí

  • Z jemné a lehké vlny ovcí merino (nejčastěji Austrálie a Nový Zéland).
  • Šijí se z něj ponožky, trička, spodní prádlo, spodky a tepláky, mikiny, svetry, rukavice a čepice.
  • Hřeje, i když se namočí.
  • Po propocení nezapáchá.
  • Jemná vlněná příze se může v porovnání s umělými vlákny snáz potrhat. 100% tričko z merina vám proto vydrží méně než tričko vyrobené ze směsi merina a umělého vlákna.
  • Má dobré tepelné regulační vlastnosti. V zimě zahřeje, v létě naopak ochladí.
  • Je prodyšné a dokáže pojmout vlhkost o hmotnosti 30 % svého suchého stavu. To s umělým vláknem nikdy nedáte.

„Merino nosím jak na cestách, tak běžně doma. Není to dokonalý materiál, ale jeho klady u mě převažují nad zápory. Za největší výhodu považuju termoregulační vlastnosti, kdy i v minusových teplotách mám na sobě jen 2–3 vrstvy, a přesto mi není zima. Mezi největší nevýhody merina patří jeho cena, pomalu schne a nevydrží tolik, co syntetika.“ Petr Novák, autor Travel Bible

V Travel Bibli merinu opravdu fandíme, i proto jsme jedno takové vychytané cestovatelské triko v merino vytvořili.

dámské cestovatelské triko travel bible

Bambus

  • Bambus rychle roste a není nutné jej hnojit nebo postřikovat. Pokud tedy hledáte přírodní alternativu merina, tohle je volba pro vás.
  • Šijí se z něj hlavně trička, ponožky, spodní prádlo.
  • Je výrazně levnější než merino, přitom funguje podobně (když se zpotíte, nezapáchá).
  • Dobře ho snáší lidé s citlivou pokožkou.
  • Na rozdíl od umělých vláken pomalu schne.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Peří

  • Používá se na 2. a 3. vrstvu. Prádlo z něj nečekejte.
  • Kromě bund a spacáků se z něj šijí i tenké bundy a vesty, které slouží jako náhrada fleecové (nebo jiné) mikiny.
  • Dobře hřeje, je lehké a skladné.
  • Peří ovšem nesmíte namočit, jinak nebude izolovat od zimy a hřát.

„Bez péřové bundy nedám ani ránu, na nekomfort jsem už prostě stará. Kvalitní péřovka je pro mě na cestách základ.“ Lucka Radová

Péřové bundy jsou velmi skladné

Umělá vlákna

PP (polypropylen), PES (polyester), polyamid (nylon)

  • Nejčastější materiály na výrobu funkčního oblečení.
  • Pevná pružná vlákna.
  • Oblečou vás od ponožek až po bundu a čepici.
  • Rychle schnou, dobře drží teplo a odvádějí pot.
  • Jen tak je neroztrhnete a neodřete. Snadno se udržují.
  • Existují v různých kombinacích a pod různými obchodními názvy, např. CoolDry, Softshell, COOLMAX, Polartec, Lycra.
  • Po propocení snadno zapáchají a často nejsou tolik příjemná na tělo.

Jak správně vrstvit funkční oblečení?

Obecně se funkční oblečení dělí do tří vrstev. Jasné vymezení se ale občas stírá. Pokud si třeba pořídíte zateplenou bundu, získáte najednou vrstvu druhou (zahřeje) i třetí (chrání před větrem a mokrem).

Na lyžování je to super, protože ze svahu zamíříte rovnou do vyhřáté chaty. V létě ale na sebe takovou bundu nedáte (a musíte si tedy pořídit jinou). Teplejší tričko (často vlněné s vyšší gramáží) si někdo obleče jako první vrstvu přímo na tělo, jiný už jej nosí spíš jako lehkou mikinu.

Jak vybrat a vrstvit funkční oblečení

Jak si vybrat a vrstvit funkční oblečení?

Pokud chcete oblečení nosit a různě kombinovat celý rok, pořiďte si spíš víc různě tlustých a různě funkčních věcí. Třeba funkční tričko, na které dáte rovnou bundu proti větru, protože u oceánu paří slunce a zároveň dost fouká.

První (nebo základní) vrstva funkčního oblečení

  • Také nazývané jako funkční prádlo nebo termoprádlo
  • Patří sem spodní prádlo a ponožky, zkrátka veškeré pánské a dámské termoprádlo.
  • Má vás zahřát, dobře odvádět pot a pohlcovat pach.
  • „Spoďáry“ a „fusekle“ nosíte přímo na těle, proto by vám měly velmi dobře sedět a neškrábat.

Termoprádlo vybírejte podle aktivity, na kterou ho budete primárně používat, a ročního období (nebo geografické šířky). Na běh a kolo s možností převlečení se hodí spíše syntetika, na trek nebo lezení s omezenými možnostmi převlékání spíše vlna, která nezapáchá ani po několika dnech nošení.

Vlna i syntetika se vyrábějí v různých tloušťkách. Lehčí jsou vhodné do horkého léta nebo pro lidi, kterým chlad nedělá problém. Trička s vyšší gramáží se hodí víc na zimu nebo věčně zimomřivým lidem.

Druhá vrstva

  • Druhá vrstva funkčního prádla má zahřát, umožnit volný pohyb, snadno schnout a nezabrat půlku batohu.
  • A aspoň trochu slušně vypadat.
  • Patří sem všechny pánské a dámské mikiny, „flísky“, svetry, vesty a lehké péřovky.

Jako ideální materiál Ondra Fliegl z Hanibalu doporučuje: „Polartec Power Stretch je odolný, pružný, hřeje i vlhký a je poměrně lehký. Nebo případně levnější Pontetorto Tecnostretch či Multistretch. Posledně jmenovaný má velmi podobné vlastnosti jako dražší Polartec Power Stretch, je levnější, ale není tak příjemný a trvanlivý.“ A dodává: „Vhodné jsou také materiály s příměsí vlny. Lépe zvládají změny mezi vytopeným interiérem a chladným venkem. Znamená to, že uvnitř vám nebude takové vedro, venku vám nebude taková zima.“

Třetí vrstva

  • Třetí vrstva má ochránit před větrem (častým zdrojem zimy) a zabránit promoknutí.
  • Patří sem bundy – zateplené, proti větru, péřovky…
  • Asi nejznámějším materiálem na bundy (ale třeba i boty) je GORE-TEX.

Na bundu patří kvalitní funkční batoh, jehož výběr zaslouží pozornost. Věnovali jsme se mu v článku Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční.

Abychom to shrnuli:

  1. Základní vrstva (funkční prádlo): Tato vrstva je nošena přímo na kůži a její hlavním úkolem je odvádění potu od těla. Funkční prádlo může být z materiálů jako polyester, polypropylen, merino vlna nebo směs těchto materiálů. Merino vlna je známá svými vynikajícími termoregulačními a antibakteriálními vlastnostmi.
  2. Izolační vrstva: Tato vrstva pomáhá udržet tělo v teple tím, že izoluje a zadržuje teplo, které tělo produkuje. Mohou to být svetry, mikiny, fleecové bundy atd. Materiály používané pro tuto vrstvu mohou zahrnovat fleecové tkaniny, peří, syntetické izolace, merino vlnu atd.
  3. Vnější vrstva (nepromokavá / větruodolná vrstva): Tato vrstva chrání před vnějšími podmínkami, jako je déšť, sníh nebo vítr. Tato vrstva by měla být nepromokavá a větruodolná. Běžnými materiály pro tuto vrstvu jsou Gore-Tex nebo jiné voděodolné/breathable tkaniny.

4 tipy, jak správně vybrat funkční prádlo

Pokud jste výběr běžného trička nebo kalhot doteď nenechávali na mamince a Ježíškovi, zvládnete zkoušení funkčního oblečení levou zadní. Nezapomeňte, že si vlastně pořizujete „druhou kůži“.

  1. Funkční oblečení by mělo příjemně přiléhat na tělo, nemělo by vás ale škrtit.

Když vám bude nátělník nebo tričko plandat, neutvoří se mezi tkaninou a kůží izolační vrstva a z vašeho nákupu se rázem stane „nefunkční“ oblečení. Prostě vám i v tom nejdražším tričku bude horko, nebo zima.

  1. Nasimulujte pohyb, ke kterému oblečení nejčastěji použijete.

Na stěně a ferratách hodně vzpažujete a nohu si dáváte skoro za krk. Na běžkách a turistice s holemi hodně krčíte ruce v lokti. Každé kalhoty musí snést dřep – od zadku až po kotník. Takže si v kabince trochu zacvičte a zkontrolujte, že při vzpažení nemáte rukávy po loket a spodní část trička vám neleze z kalhot, že lokty a kolena se jen tak nerozpářou, nebo že i když si zkoušíte péřovou bundu, necítíte se jak sněhulák, který se nikam nepohne.

  1. Jak se ve funkčním oblečení cítíte.

Všimněte si, jak je vám materiál příjemný na těle. Ideálně svoje nové spodky vůbec necítíte, v horším případě je ze sebe budete chtít hned servat.

  1. Bacha na švy.

Když vám při namáhavém fučení do kopce poklesne morálka, chcete se soustředit spíše na každý další krok než na ten blbý šev za krkem, který svědí hůř než bodnutí komára. Zvlášť u oblečení, které jde přímo na tělo, platí, že čím méně švů, tím menší riziko, že prádlo bude později škrábat. Zkontrolujte, že se švy už v obchodě nepářou a z oblečení nelezou nitě. Šev musí také vydržet nějaké to zatahání – minimálně takové, jako když v lese zavadíte o „neviditelnou“ větev.

Už jste funkčně oblečení od hlavy k patě. Sebelepší ponožky jsou na nic, když vás budou tlačit boty. Máme návod i na jejich výběr v článku Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné.

Vychytávky funkčního oblečení

Občas má funkční oblečení „vychytávku“, která se dost šikne. Nebo taky ne. Při výběru přemýšlejte, zda danou věc skutečně použijete. Pro někoho je třeba kapuce na mikině úplně zbytečná, jiný se bez ní neobejde.

Mezi běžné „drobnosti“ navíc patří třeba prodloužený rukáv s dírou na palec. Rolák se zipem, který nedře do ohryzku. Prodloužený zadní díl trička. Pánské termospodky s dírou a překryvem materiálu místo poklopce pro snazší malou potřebu.

Díry na palce jsou jedny z těch maličkostí, které si zamilujete

Podceňované kusy funkčního oblečení

Ne vždycky si potřebujete koupit tu nejlepší bundu nebo hned tři nové kusy oblečení naráz. Občas vás dobře zahřejí nebo ochladí i úplně obyčejné věci. Třeba vyhrnout nebo stáhnout rukávy. Takže vyzkoušejte, že vám rukávy na tričku, mikině a bundě dobře sedí na předloktí, neshrnují se a hned tak se nevytahají. K pocitu zahřátí často stačí nasadit čepici nebo kapuci, hlavou totiž uniká nejvíc tepla. Jako základní prevenci podchlazení doporučuje čepici ve svém článku o úrazech na cestách i instruktor první pomoci Vlasta Polách.

Ondra z Hanibalu doporučuje tyto podceňované kousky: „Dlouhé spodky. Na těle a rukách má člověk v zimě několik vrstev, ale na stehnech, kolenou a lýtkách jen jedny kalhoty? To je trochu nepoměr. Taky vlněné trenky a kalhotky: hřejí a výrazně méně zapáchají. Pro holky funkční sportovní podprsenka. Zajistí oporu pro větší prsa, zahřeje a nestudí. A ponožky!“

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak prát funkční oblečení

  • Funkční prádlo perte nejvýše při teplotě, kterou výrobce uvádí na štítku (většinou na 40 °C).
  • Vlnu stačí často jen vyvěsit na vzduchu nebo na topení a zápach často zmizí. Syntetika si zápach uchová, takže ji musíte prát vždycky.
  • Vlnu perte JEN v pracích prostředcích na sportovní oblečení, ideálně v těch speciálně na vlnu. Dodávají lanolin zpět do vláken a prodlužují životnost.
  • Syntetické termoprádlo můžete prát v běžných jemnějších prostředcích, ale určitě BEZ aviváže.
  • Klasický prášek a aviváž ničí funkční vlákna – omezují jejich schopnost odvádět vlhko a regulovat teplo.

„Běžný prací prostředek poškodí tenká vlněná vlákna. Starému syntetickému prádlu by nemusel uškodit, ale i na něj je vhodnější používat jemné prostředky na sportovní prádlo. Lépe se vymáchají z prádla a nedráždí kůži,“ vysvětluje Ondra, proč spolu s novým tričkem koupit i speciální gel na praní.

Osobní zkušenost k nezaplacení

Pokud vám jde ze všech těch materiálů, pravidel vrstvení a funkcí hlava kolem, nezoufejte. Deset lidí má deset názorů na to, bez jakého funkčního oblečení se neobejdete, který materiál je nejlepší a jak správně vrstvit.

Jenže každý se zahříváme a potíme při jiné venkovní teplotě. Zatímco jeden bude při patnácti stupních rozepínat na bundě „průduchy“ v podpaží, jiný bude po kapsách hledat rukavice, protože se mu špatně dokrvují ruce a nohy. Takže až vám bude někdo v prodejně tvrdit, že bez kapuce na mikině se (ne)obejdete, znovu si představte, na co budete daný kus oblečení používat, a rozhodněte se sami.

Nejčastější otázky o funkčním prádle

Kolem funkčního prádla, termoprádla a vrstvení panuje spousta otázek, proto se stručně pokusíme odpovědět na ty nejčastější.

  • Co je to funkční prádlo?

Funkční prádlo je speciální typ oblečení navržený tak, aby reguloval tělesnou teplotu a odváděl pot od těla. Je ideální pro fyzické aktivity, jako jsou sport, turistika nebo jakékoliv outdoorové aktivity.

  • Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem?

Funkční prádlo je navržené tak, aby odvádělo pot od těla a udržovalo tělo suché a pohodlné během fyzických aktivit. Termoprádlo na druhou stranu je navržené tak, aby udržovalo tělo v teple v chladném počasí. Zatímco oba typy oblečení mohou obsahovat podobné materiály, jako je polyester a merino vlna, jejich hlavní funkce jsou odlišné. Mezi laickou veřejností jsou to ale často zaměňované pojmy.

  • Jak a jak často se pere funkční oblečení?

Funkční oblečení by mělo být prané podle pokynů na etiketě, ale obecně platí, že by mělo být prané v chladné vodě na jemném cyklu. Mělo by se sušit na vzduchu, aby se předešlo poškození materiálu. Nikdy nepoužívejte aviváž a ideálně prací prostředky speciálně navržené pro funkční oblečení.

  • Kdy nosit termoprádlo?

Termoprádlo je nejlepší nosit, když je venku chladno a vy plánujete být venku delší dobu. Je to ideální pro zimní sporty jako je lyžování nebo snowboarding, ale také pro turistiku nebo kempování v chladném počasí.

  • Jak správně používat funkční prádlo?

Funkční prádlo by mělo být nošeno přímo na tělo jako první vrstva oblečení. Mělo by být dostatečně těsné, aby odvádělo pot od těla, ale ne natolik těsné, aby omezovalo pohyb.

Kam dál?

Vyberte si i další kousky do vaší cestovatelské výbavy s pomocí následujících článků. Anebo mrkněte do našeho doporučeného vybavení.

Lenka Mydlová

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled