Výběr karimatky patří společně s výběrem spacáku mezi základní stavební kameny zajišťující náš tepelný komfort při spánku na cestách. Ani ten nejteplejší zimní spacák nám totiž nezaručí klidnou noc, pokud jej nedoplníme vhodnou karimatkou. A právě výběru karimatek se budeme věnovat na následujících řádcích. 

Typy karimatek

Každý typ karimatky má výhody i nevýhody a je jen na nás, zda zvolíme co nejlehčí, nebo co nejteplejší variantu. Oba typy mají totiž něco do sebe a každý z nich nám bude nejlepším společníkem v jiných podmínkách. 

Tento článek vznikl v roce 2020 ve spolupráci s Hanibal.cz jako PR text. Od té doby jsme jej několikrát aktualizovali a doplnili o další cestovatelské vychytávky.

1. Pěnové

Pěnové karimatky jsou nejklasičtějším typem karimatek, velmi oblíbeným v minulosti, který opět získává na popularitě. Velká výhoda oproti (samo)nafukovacím karimatkám je, že pochopitelně není třeba se obávat jejich propíchnutí během používání. Další výhodou je nižší váha, která se pohybuje okolo 400 g. Ovšem největším benefitem je rychlost jejich sbalení a vybalení, která je podstatně vyšší, než je tomu o (samo)nafukovacích karimatek.

Dle konstrukce se dělí na dva typy: běžné „rolovací“ karimatky, anebo skládací karimatky, které vypadají jako harmonika. Rozdíl mezi těmito konstrukcemi není prakticky žádný. Co ale karimatky naopak rozlišuje, je případný plastický vzorek, který je typičtější u harmonikového“ provedení. To je totiž často tvarované do podoby plata na vejce“ – výčnělky zajišťují větší pohodlí a prohlubně v sobě zadržují ohřátý vzduch, tím zvyšují tepelný komfort karimatky. 

pěnová rolovací karimatka na cesty

Yate Evazote 14

pěnová karimatka na cesty

Yate Wave Alu

Obvykle jsou využívané jako třísezonní karimatky, jejich tepelný odpor (značený R, výklad pojmu najdete níže) v průměru dosahuje hodnoty kolem 2, proto jejich využití pod bodem mrazu už je hraniční. 

2. Samonafukovací

Samonafukovací karimatky fungují na principu pěnového výplňového materiálu, který do sebe po otevření ventilu karimatky nasává vzduch, a tím se rozpíná. Na závěr se karimatka před použitím pouze lehce dofoukne. 

Samonafukovací karimatky se řadí do těžší kategorie. Váha závisí na jejich tloušťce (mezi 2,5 až 5 cm) a obvykle se pohybuje okolo 700 g

samonafukovací karimatka na cesty

Robens Air Impact 38

Samonafukovací karimatky nabízejí větší komfort než karimatky pěnové a víc vyrovnávají nerovnosti terénu, zároveň ale hrozí jejich propíchnutí. Pokud k němu dojde, veškeré pohodlí se doslova vyfoukne, proto je vhodné nosit lepicí sadu i nějakou ochrannou podložku např. netkanou textilii tzv. tyvek

Tento typ karimatek také nabízí vyšší tepelný komfort (tepelný odpor obvykle dosahuje hodnoty 3,5 a výše i v případě tenčích variant), proto je také vhodnější i pro čtyřsezonní použití.

3. Nafukovací

Nafukovací karimatky v sobě nemají žádnou pěnovou oporu jako samonafukovací, proto je musíte od začátku do konce nafouknout vlastními silami. Odměnou však je obecně nižší váha a zejména menší rozměry ve sbaleném stavu, než je tomu u karimatek samonafukovacích. Zároveň stále drží vyšší úroveň tepelného komfortu

nafukovací karimatka na cesty

Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0 2019 Long

Jejich použití je tedy vhodné jak pro třísezonní, tak i čtyřsezonní využívání – vždy dle jejich tloušťky, od které se také odvíjí tepelný komfort každého modelu. Ten je ovšem dále ovlivněn i vnitřním členěním karimatky, použitými materiály a dalšími technicko tepelnými vlastnostmi karimatky (některé varianty karimatek na zimu dosahují tepelného odporu i více než 5). Největší výhodou, stejně jako u samonafukovacích karimatek, je obecně lepší vyrovnávání nerovností terénu, tedy i vyšší komfort.

Společně s pěnovými karimatkami jsou oblíbenou variantou např. pro dálkové treky, kde je jejich váha významným faktorem.

4. Alumatky

Karimatky s hliníkovou fólií nebo-li alumatky jsou bezkonkurenčně nejlehčím (cca 120 g), nejlevnějším a nejskladnějším (ve skladnosti jim mohou konkurovat jen některé nafukovací karimatky) typem karimatek. Zároveň jsou také nejméně pohodlné a mají nejmenší tepelný komfort ze všech. Tvoří je dvě vrstvy – pěnová a hliníková, která je otočená nahoru, aby odrážela teplo spáče zpět k jeho tělu. 

alumatka na cesty

Yate Alu Matte 190/60

Vzhledem k nízkému tepelnému odporu není vhodné je samostatně využívat jindy než v nejteplejších měsících roku. Častěji jsou využívané v kombinaci např. se (samo)nafukovacími karimatkami s nižším tepelným odporem. 

Ideální karimatku musí doplnit stejně pečlivě vybraný spacák. Provedeme vás v článku: Jak vybrat vhodný spacák: od letní dovolené po zimní túru

Na co se při výběru karimatky zaměřit 

Délka a šířka karimatky

Karimatku je potřeba vybrat také dle proporcí našeho těla – na krátké karimatce, na které nás budou studit nohy, nebo na úzké, ze které budeme sklouzávat na zem, se určitě dobře nevyspíme. 

Některé značky proto vyrábějí varianty karimatek v podobě např. regular“ a large“ – tedy běžné a dlouhé, které se liší v délce o cca 10–15 cm.

Další, v čem se mohou karimatky lišit, je i jejich šířka, kdy některé značky kromě běžné šířky vyrábějí i variantu wide“ – v průměru o 10–15 cm širší možnost těm, kteří se rádi převalují. 

Pro ty, kteří své pohodlí vymění za lehčí vybavení, je také zajímavá možnost zvolit karimatku v kratším provedení (tzv. torzo“) o průměrné délce cca 120 cm. Tělo a hlava jsou na karimatce, zatímco nohy už přečuhují“. Tuhle zkrácenou variantu je ideální kombinovat s běžně dlouhou alumatkou, aby pod nohama byla alespoň minimální izolace. Torzo vyrobíte z každé běžné pěnové karimatky, nebo koupíte v podobě zkrácených (samo)nafukovaček. Torza lze samozřejmě využít i pro naše nejmenší dětské spolucestovatele.

Chystáte se spát pod hvězdami, anebo v bezpečí stanu? Poradíme i s jeho výběrem: Jak vybrat stan, který bude vyhovovat všem vašim potřebám

Tloušťka karimatky a tepelný odpor, tzv. R

Každý typ karimatek má určitou typickou tloušťku. Např. alumatky jsou zpravidla nejtenčí (cca 4 mm), pěnové karimatky mají okolo 1 cm a nejpohodlnější (samo)nafukovací cca 3–5 cm. Tloušťka karimatky ovšem není pouze otázka pohodlí, zároveň totiž jako jeden z faktorů ovlivňuje tepelný odpor, značený R. Odpor popisuje schopnost karimatky izolovat od chladného podkladu – čím vyšší je hodnota R, tím víc karimatka izoluje.

Na izolaci – a tedy tepelný odpor – ovšem nemá vliv jen tloušťka karimatky, ale také další faktory. 

U pěnovek je tepelný odpor zvyšovaný např. pomocí hliníkové vrstvy či plastickým vzorkem, kdy se v jeho prohlubních drží ohřátý vzduch. V případě (samo)nafukovaček je tepelný komfort zvyšovaný komorami uvnitř karimatky, které vzduch zadržují, aby se stále dokola neochlazoval od země a nestudil na záda spáče. Čím propracovanější systém komor (samo)nafukovacích karimatek, tím vyšší tepelný komfort. 

Univerzální vs. dámská karimatka

Dámské varianty karimatek se od univerzálních obvykle liší zejména kratší délkou a vyšším tepelným komfortem. Kratší karimatka pomůže ušetřit alespoň malou část hmotnosti a vyšší tepelný komfort se hodí kvůli větší zimomřivosti ženského pohlaví.

Hmotnost

Bezkonkurenčně nejlehčí karimatky jsou alumatky, které obvykle váží okolo 120 g. Pro váhu a nízký tepelný komfort jsou ale spíše využívané jako doplněk (samo)nafukovaček. 

Pěnové karimatky patří vzhledem k jejich větší tloušťce (tedy i většímu komfortu) k těžší kategorii karimatek. Jejich váha bývá okolo 400 g. Jsou oblíbené na dálkové treky i trampy – jednak pro svoji váhu, ale také pro odolnost a rychlost rozložení i složení. 

U váhy samonafukovacích i nafukovacích karimatek velmi záleží na jejich tloušťce. Samonafukovací karimatky jsou většinou těžší než karimatky nafukovací, a to právě kvůli pěnové výplni. Některé modely nafukovacích karimatek ale mají tak dobře řešený poměr tepelného komfortu a hmotnosti, že jsou stejně jako pěnovky oblíbené u dálkových trekerů i ultralighterů.

Máte vybranou karimatku, nebudete ji ale přece nosit v ruce. Pomůže vám článek: Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční

Rychlost rozložení a spolehlivost

Máme tu další z faktorů, podle kterých lze karimatky vybírat. Alumatky a pěnové karimatky jsou okamžitě složené i rozložené. Pěnové karimatky se navíc nosí zpravidla vně batohu, takže jsou snadno dostupné v jakoukoliv denní dobu. Oba tyhle typy karimatek jsou také odolné a je možné je rozložit na jakékoliv podloží, aniž by hrozilo jejich významné poškození.

(Samo)nafukovací karimatky sice poskytují větší pohodlí, zato jejich příprava na použití i složení zabere významně víc času. Navíc se zpravidla balí dovnitř batohu, jsou tedy během dne hůř dostupné. Jejich velkou nevýhodou je hrozba propíchnutí. Rozhodně je vhodné pod karimatku na spaní šoupnout plachtu a pečlivě vybírat, kam karimatku umístíte. K tomu se ještě hodí nosit s sebou na cesty speciální opravnou lepicí sadu pro případ, že se vám nepodaří propíchnutí předejít.

Protiskluzové karimatky

Ačkoliv se to třeba zdá nepodstatné, svrchní materiál karimatky může být významným faktorem ovlivňujícím klidný spánek. Povrch všech alumatek je na dotek téměř stejný, proto se tato problematika týká spíše ostatních typů karimatek. Některé totiž můžou být doslova klouzavé, což způsobuje, že z nich uživatel během spánku neustále „padá“ a může ho budit chlad od země nebo tvrdé podloží. Povrch karimatek, který na dotek víc připomíná klasický textil, je tedy lepší, protože na něm svrchní materiál spacáku víc „drhne“.

Něco navíc – správná péče o karimatku

Péče o karimatku se liší podle jejího typu. Alumatkám a pěnovým karimatkám stačí, když je necháte po návratu z cesty před sbalením uschnout, případně je omyjete od nečistot. 

Samonafukovací a nafukovací karimatky je samozřejmě také nutné nechat uschnout – jak zvenku, tak zevnitř. Oba typy karimatek můžou totiž navlhnout tím, jak je dofukujete ústy a vháníte do nich teplý vlhký vzduch, který v nich kondenzuje – po uzavření karimatky ventilem vlhkost nemá kudy z karimatky odejít. Tyhle typy karimatek je proto vhodné vždy po návratu i na skladování nechat s otevřenými ventilky. Je také vhodné skladovat je rozbalené, aby se pěna v nich nedeformovala. Prodloužíte tím jejich životnost.

Některé nafukovací karimatky mají kromě malého ventilku i širší vstup na nafukování. Vedle rychlejšího naplnění karimatky vzduchem slouží i jako velký větrací otvor, aby karimatka mohla ještě kvalitněji a rychleji vyschnout. Malý ventilek v tomto případě slouží jen na upouštění vzduchu a nastavení ideální tvrdosti karimatky po lehnutí. 

Péče o karimatky během cest se také hodně liší podle jejich typu. Pěnové karimatky a alumatky jsou odolné a nehrozí jim poškození, které by znemožňovalo jejich pohodlné používání. 

Zato samonafukovací a nafukovací karimatky mají již jmenovanou nevýhodu v náchylnosti na propíchnutí. Proto je potřeba před jejich rozložením zkontrolovat terén a odstranit případné hrozby v podobě např. ostrých kamínků. Pokud spíte ve stanu, jejich použití bude vždy bezpečnější. Jestliže spíte pod širákem, zkuste si pořídit lehkou plachtu (nebo třeba pončo), kterou rozložíte pod nafouknutou karimatku. Můžete tak mít větší klid, že se ráno neprobudíte na zemi kvůli propíchnuté karimatce.

Ať už je teplo, nebo zima, pokud budete mít nohy v chladu a otlačené paty, bude se vám špatně spát i na nejlepší karimatce. S výběrem obuvi poradíme v článku: Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné

Jaká karimatka je nejlepší?

Všechny typy karimatek mají něco do sebe – některé jsou lehké, jiné pohodlné, další odolné. Na každý účel se hodí jiný typ karimatky, proto je nutné si při výběru karimatky položit následující otázky: 

  • Do jakých klimatických podmínek vyrážím? 
  • Jak moc náročný jsem na měkkou podložku na spaní? 
  • Budu karimatku nosit celou dobu v batohu, záleží mi tedy i na její hmotnosti?
  • Obávám se propíchnutí karimatky, protože vím, že budu spát pod širákem a nebudu brát žádnou plachtu pod sebe? 

A nakonec i neméně významnou: Jaké jsou mé finanční možnosti

Na tyto a obdobné otázky je nutné znát odpovědi, aby se každý z nás vyvaroval např. nevítaného chladu od země nebo třeba zbytečně velké a těžké karimatky

Teď už tedy jen promyslet, kam a jak vyrazit, a pak hurá na výběr karimatky a na cesty.

Sylvie a Matěj z „Cestuj se mnou

Před pár lety propadli dálkovým trekům. Od té doby už to s nimi jde jen z kopce do kopce a dál doplňují svou sbírku dálkových tras. Během toho se dali do psaní blogu, kde popisují své dosavadní dálkové treky, snaží se tak pomáhat dalším cestovatelům vydat se na jejich vlastní dobrodružství. Sledovat Cestuj se mnou můžete na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled