Na kvalitní spánek na cestách má vliv mnoho faktorů. Některé z nich ovlivnit nemůžeme, mnohé však ano. A právě výběr spacáku a karimatky, zejména jejich ideální kombinace, nám může zvýšit komfort spánku, anebo taky připravit krušné noci.

Pojďme si posvítit na to, jak vybrat spacák, který přesně odpovídá vašim potřebám. Ale nejdříve trochu komplexněji…

Když spacák nestačí…

Večer se klepu zimou a skáču do spacáku, jenže ne a ne se zahřát. Jak je tohle možné, vždyť je teprve podzim a já si pro jistotu brala zimní spacák s extrémní teplotou do –20 °C. Komu se tohle v začátcích cestování nestalo? Jako bychom někdy zapomínali, že teplotní hranice spacáku je jen číslo a pouze jediný puzzlík v celé velké skládačce, který napovídá, zda se vyspíme v klidu a teple, anebo budeme celou noc klepat kosu. 

Kromě vlivů počasí, jako je teplota, vlhkost vzduchu, vítr a z toho plynoucí pocitová teplota, nás totiž ovlivňují i faktory podstatně přízemnější, a to např. hlad, žízeň, potřeba odskočit si „na malou“, to, zda jsem muž, nebo žena, anebo třeba, zda vlezeme do spacáku v suchém či propoceném oblečení. Co ale můžeme vždy ovlivnit a na co si dávat pozor, je správná kombinace spacáku a karimatky. Ani ten nejteplejší spacák totiž nebude dostatečně izolovat, pokud k němu nezvolíme vhodnou karimatku.

Termoizolační schopnost spacáku totiž spočívá v jeho schopnosti „nafouknout“ se a držet v sobě nehybný vzduch, který je nejlepším tepelným izolantem – této schopnosti spacáků se říká loft. Když ležíte ve spacáku, znamená to, že vrstva zmíněné izolace pod vámi je pochopitelně stlačená vaší váhou, žádný vzduch v ní není. Vy tedy ležíte jen na výplni spacáku bez vzduchu potřebného pro správnou izolaci. 

A právě proto je nutné k vhodnému spacáku přibalit i vhodnou karimatkukterá nepředstavuje jen změkčení podloží, na kterém spíte, ale zejména vaši tepelnou izolaci od země. 

Tento článek vznikl v roce 2019 ve spolupráci s Hanibal.cz jako PR text. Od té doby jsme jej několikrát aktualizovali a doplnili o další cestovatelské vychytávky.

Další faktory ovlivňující tepelný komfort spaní:

Pocitová teplota:  vzniká kombinací teploty a vlhkosti vzduchu, rychlosti větru – zajímá nás tedy podstatně víc než teplota reálná
Vlhkost vzduchu: čím vyšší vlhkost vzduchu, tím nižší je pocitová teplota (toto ovšem platí pouze při nízkých teplotách)
Vítr: silnější vítr podstatně snižuje pocitovou teplotu, proto je vhodné pokud možno spát na závětrné straně
Hlad a žízeň:  každý potřebuje na produkci tělesného tepla dostatek energie, kterou čerpáme z jídla a pití, proto není vhodné chodit spát hladový nebo žíznivý
Únava: unavenému tělu dochází energie na tvorbu tělesného tepla
Tělesné potřeby: zadržování potřeby jít si odskočit tělu zbytečně ubírá další energii
Pohlaví:  ženy jsou obecně zimomřivější než muži
Vlhké oblečení: tělesným teplem budete mokré oblečení ve spacáku vysušovat (a plýtvat tak energií), vlhkost z obleku bude odváděná do spacáku, čímž se mu zhorší izolační schopnosti
Dýchání do spacáku: krátkodobě zahřeje, dlouhodobě to však není správná cesta – zvyšuje vlhkost ve spacáku a má stejně nežádoucí vliv jako vlhké oblečení
Materiál oblečení: máte-li do spacáku suché oblečení, ještě to neznamená výhru, je totiž třeba zvolit i vhodný materiál oblečení – nejlépe merino či jiné funkční materiály
Ponožky: pokud je vám zima, navlečte si také teplé ponožky, které ovšem musí mít volnou gumičku, aby nezabraňovaly proudění krve

Typy spacáků

Každý typ spacáku má jiné výhody a vždy je potřeba promyslet, na jaké aktivity a do jakých podmínek jej budeme využívat. A hlavně – jakou kombinaci typů nakonec zvolíme. Bude to třísezónní péřový quilt, nebo třeba letní syntetický spacák?

V této části vám představíme jednotlivé typy spacáku a jejich výhody i situace, do kterých se nehodí. Eliminační metodou se tak nejlépe dopracujete k výběru toho nejlepšího spacáku.

1. Dle tvaru

Zvolíme anatomickou mumii, nebo univerzální dekový spacák? Anebo se vydáme ultra light směrem a vystačíme jen s quiltem? 

Mumie

Dnes nejběžnější a anatomicky tvarovaný spacák širší v ramenou, zužující se směrem dolů k nohám i směrem nahoru až do míst, kde je kapuce. Důvod, proč je tento tvar spacáku nejoblíbenější, je prostý: méně prostoru kolem těla ve spacáku znamená také méně práce pro tělo spacák vyhřát. Zároveň se tím celkově zmenší objem i váha spacáku oproti tzv. dekovému typu.

Dekový

Jak název napovídá, opravdu jde o spacák, který má tvar přeložené deky spojené zipem do tvaru L tak, aby se dal úplně rozložit a mohl sloužit i jako přikrývka. Kvůli tepelným ztrátám způsobeným jejich neanatomickým tvarem jsou ovšem využívané spíše v létě. Dnes už dekové spacáky nejsou tak často k vidění jako v minulosti, ale pro jejich univerzálnější využití při letních aktivitách nebo spaní v místnosti (právě díky možnosti rozložit je na deku) si stále najdou své fanoušky. 

jak vybrat spacák - dekový spacák

Quilt

Připomíná spacák „bez zad“. Je oblíbeným kouskem na spaní pro ultralightery. Vychází z toho, že polovina výplně (ta pod spacákem) je během spánku stlačená, takže ztrácí izolační schopnost – proto se z ní prakticky stává „mrtvá váha“, která představuje pouze zbytečné závaží v batohu. Běžně se quilt ke karimatce přichytává popruhy či gumičkami, které zajistí, že spáč se během spánku neodkryje a zachová si tepelný komfort.

2. Dle sezóny využití

Při výběru spacáku dbejte také na jejich dělení dle sezóny, které se řídí jejich hraničními teplotami. Ty jsou obvykle označované jako komfortní, limitní a extrémní (na spacáku uvedené v podobě např. 8 °C / 3 °C / –10 °C). 

Teplota označovaná jako komfortní je taková spodní hranice okolní teploty, při které spíme v uvolněné poloze a nepociťujeme chlad.

Limitní teplota je spodní hranice okolní teploty, při které se musíme polohou a oblečením ve spacáku přizpůsobit podmínkám, abychom nepociťovali chlad. Již nespíme v uvolněné poloze.

Extrémní teplota je spodní hranice okolní teploty, při které již mohou hrozit následky na zdraví, ačkoliv se maximálně přizpůsobíme oblečením i polohou při spánku. 

Letní

Nejlehčí varianta spacáků využívaná na letní aktivity a na spaní v interiéru. Často se vyrábí bez některých izolačních prvků jako léga na zipu (zabraňuje unikání tepla) nebo stahovacího límce u krku ve spacáku (společně se stahováním kapuce tvoří další bariéru proti úniku tepla). Absence těchto zateplovacích prvků je – vedle řidšího plnění spacáku – dalším důvodem, proč je tento typ obecně nejlehčí. Hraniční teploty bývají 8 °C / 3 °C / –10 °C.

Třísezónní

Nejuniverzálnější typ spacáku dle hraničních teplot a dle uživatele využitelný pro letní i zimní aktivity. Zpravidla je vybavený zateplovacími prvky, které letní typy spacáků postrádají. Vhodný je např. na dálkové treky, kde mohou v průběhu trasy v noci hrozit velké teplotní rozdíly (hraniční teploty např. –1 °C / –7 °C / –25 °C).

Zimní

Tyhle spacáky na zimní aktivity poskytují nejvyšší tepelný komfort. Jsou vždy vybavené zateplovacími prvky a zaručují klidný spánek, i když venku mrzne až praští (hraniční teploty např. –14 °C / –23 °C / –43 °C).

Vždy samozřejmě záleží na tom, jak je uživatel spacáku otužilý a jak je na tepelný komfort náročný. Někomu může i na teploty pod nulou bohatě dostačovat třísezónní spacák určený do teplot kolem 0 °C, jiný naopak stejný spacák vyžaduje i při letních aktivitách. Vždy je nutné myslet zejména na vlastní bezpečí i na to, že je rozhodně vhodnější k udávaným hraničním teplotám si pár stupňů připočítat.

Ať už je teplo, nebo zima, pokud budete mít nohy v chladu a otlačené paty, bude se vám špatně spát i v nejlepším spacáku. S výběrem obuvi poradíme v článku: Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné

3. Dle výplně

To, co vytváří tepelnou izolaci spacáku, je vzduchový polštář, kterému se říká loft. A právě „kostru“ tohoto polštáře tvoří výplň spacáků. Celé kouzlo tedy tkví v tom, kolik vzduchu se udrží v malém uzavřeném prostoru v mezerách mezi výplní spacáku.

Peří

Peří je obecně nejefektivnější a zároveň nejlehčí z izolantů, záleží ovšem i na dalších faktorech: na jeho tzv. plnivosti, dále na poměru, v jakém je spacák plněný, a nakonec na jeho druhu. 

Plnivost se označuje pojmem cuin – čím vyšší jeho hodnota, tím lepší izolace (mluvíme např. o hodnotě 700 cuin). 

péřový spacák sir joseph rimo III

Péřový spacák Sir Joseph Rimo III s plnivostí peří 600 cuin

Poměr peří ve spacáku značí kombinaci prachového a nedraného peří, kdy zejména prachové peří tvoří loft a peří nedrané tvoří tomu prachovému oporu, jakousi kostru. Nejlepší poměr se obecně uvádí 90 : 10 ve prospěch prachového peří. 

Druhy peří používané na spacáky jsou dva – peří husí a kachní. Husí peří má výhodu v tom, že udrží loft lépe než peří kachní, a kachní peří se zase lépe vyrovnává s vlhkostí. Právě citlivost na vlhkost je obecně největší slabinou péřové výplně spacáku. Další nevýhodou je i pořizovací cena, ale za kombinaci nižší váhy a zároveň větší hřejivosti spacáku to rozhodně stojí. 

Péřové spacáky mají totiž ještě jednu velkou výhodu: o poznání delší životnost než spacáky se syntetickou výplní. Peří má při správné péči významně menší tendenci se lámat, takže loft udrží delší roky než spacáky plněné syntetikou. 

Syntetika

Syntetických vláken, která se na výplně spacáků používají, je obrovské množství a jejich vlastnosti jsou hodně různé. Největší výhoda oproti peří je, že jsou obecně finančně dostupnější, a hlavně, že umělá vlákna jsou odolnější proti vlhkosti – jejich navlhnutí tedy neznamená ztrátu izolačních vlastností, jako je tomu v případě peří. 

Nevýhodou syntetiky naopak je vyšší váha a životnost – opakovaným balením a vybalováním spacáku se umělá vlákna lámou a postupně ztrácí loft (tudíž i schopnost chránit uživatele před chladem). Jejich náchylnost k lámavosti se ovšem liší podle druhu syntetických vláken. 

4. Dle uživatele

Kromě hraničních teplot je vhodné spacáky rozdělit i dle uživatele – muži, ženy a děti. Pro mužské a ženské pohlaví jsou totiž výše rozebírané tepelné komforty odlišné – ženy zpravidla na zimu trpí víc než muži, proto je třeba v jejich případě hledět na udávané teploty s ještě větší rezervou. Stejný případ nastává i v případě dětí, které jsou na zimu pochopitelně také háklivější – pro ně jsou spacáky určené pro dospělé nevyhovující už kvůli jejich délce. Právě proto někteří výrobci vyrábí spacáky speciálně určené pro ženy, stejně tak pro děti.

Dámský

Anatomicky přizpůsobený ženskému tělu a tepelným potřebám. Dámské spacáky jsou často širší v oblasti hrudníku a boků. Dále jsou v oblasti nohou více zateplené než spacáky univerzální – ženy totiž vzhledem k jejich termoregulaci častěji trpí na studené nohy a ruce. Mnohdy jsou taky ke koupi kratší varianty.

Dětský

Přizpůsobený menší dětské postavě, pro kterou by byl dospělý spacák příliš dlouhý a široký – dítě by jej nedokázalo vyhřát. Vyrábí se dokonce i „rostoucí“ spacáky, které lze přizpůsobit výšce dítěte, spacák tedy i několik let drží tempo s růstem dítěte.

jak vybrat spacák - dětský spacák

Rostoucí dětský spacák Boll Patrol

Univerzální

Běžný spacák vhodný pro muže i ženy.

Chystáte se spát pod hvězdami, nebo v bezpečí stanu? Poradíme i s jeho výběrem: Jak vybrat stan, který bude vyhovovat všem vašim potřebám

Na co se dále při výběru spacáku dívat

Kapuce

Anatomicky tvarovaná kapuce je příjemnější na spaní než ty, které vytvaruje pouze gumička po jejich obvodu. Právě stahování obvodu kapuce tvoří hlavní bariéru proti unikání tepla kolem obličeje. Vhodné je zaměřit se na kapuci (nejlépe ji vyzkoušet) a ujistit se, že se vám bude snadno a příjemně přizpůsobovat situaci, optimálně jednou rukou. 

Límec

Zvyšuje tepelný komfort tím, že zabraňuje unikání tepla kolem krku, tvoří tedy další bariéru hned po stahování kapuce kolem obličeje. Stejně jako u kapuce se i u límce zaměřte na jeho stahování.

Zip a léga zipu

Některé spacáky mají tzv. chytré zipy, které lze zaaretovat tak, aby se nerozjížděly. Další drobnost, na kterou se vyplatí podívat, je, kde zip u nohou končí – u zimních spacáků je vhodnější, aby zip nevedl níže než ke kolenům, nohy tak zůstávají ve větším teple – zipem totiž uniká teplo. Proto se také k zipům do spacáků všívá ještě tzv. léga, která vytvoří bariéru, aby jím teplo unikalo co nejméně. 

jak vybrat spacák - zipy

Praktické chytré zipy u spacáku značky Patizon

Léga slouží ještě k jednomu účelu – je-li pevná a správně řešená, zabraňuje kousnutí jezdce zipu během zapínání spacáku (což umí za chladných nocí pěkně potrápit!). Poslední, na co je třeba se zaměřit, je jezdec zipu. U zimních spacáků je vhodné, aby byl jezdec větší, pak se s ním totiž dobře manipuluje např. i v rukavicích. Stejně tak je velké usnadnění, pokud má jezdec „svítící“ poutko – ve tmě se snadno hledá.

Kapsička

Kapsička na vnitřní straně spacáku se hodí na uložení mobilu či baterií, aby se přes noc vlivem chladu zbytečně nevybíjely. Lze využít i na uložení dokladů, abyste je měli během noci při ruce a pod kontrolou. 

Svrchní materiál

U svrchních materiálů se vyplatí zaměřit jednak na jejich šustivost, jednak na odolnost proti natržení a prodření. Pokud bude spacák využívaný spíše na „čundry“ a spaní v lese, je vhodné volit méně šustivou variantu a odolnější materiál. Stejně tak je dobré šustivost zohlednit, patříme-li mezi spáče s lehkým spánkem.

Vnitřní materiál

Vnitřní materiál spacáku je zejména otázkou pohodlí. Např. šustivé materiály víc kloužou a jsou méně příjemné na holou kůži, zatímco jemnější materiály připomínající bavlnu jsou na holé tělo o poznání příjemnější a také nám víc připomenou pohodlí domácího prostředí

Máte vybraný spacák, ale nebudete ho přece nosit v ruce. Pomůže vám článek: Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční

Něco navíc – správná péče o spacák

Jak o spacák pečovat (a jak ho skladovat), aby byl co nejdéle funkční a jeho izolační vlastnost časem co nejméně klesala? 

  • Během cest je dobré spacáky nechat přes den vyvětrat a vysušit na sluníčku, pokud je možnost. Spacák zvlhlý po noci ve stanu nikdy nebude tak dobře izolovat.
  • Doma je důležité spacáky neskladovat v kompresním vaku, který je určený pouze pro jejich transport. Spacáky potřebují prostor. Jejich opakovaným skládáním a rozkládáním, stejně jako dlouhodobým zmačkáním v kompresním vaku, totiž ztrácí loft. Tím trpí zejména spacáky se syntetickou výplní – jejich vlákna mají větší tendenci se lámat než pírka péřových výplní. 
  • K péřovým spacákům jsou často dodávané vaky určené na jejich skladování, ve kterých mají spacáky dostatek místa. Nejlepší řešení pro všechny typy spacáků však je využít poutka na jejich pověšení (umístěné na konci spacáku u nohou) a skladovat je až do dalšího dobrodružství pověšené na suchém místě, aby měly dostatek prostoru a mohly „dýchat“.

Otázky, které vám pomohou vybrat vhodný spacák

Na základě rozdělení spacáků tedy promyslete, jakou kombinaci jejich typů zvolíte. Každé prostředí vyžaduje jiný spacák, proto je nutné pečlivě promyslet následující otázky: 

  • Vybírám spacák s vidinou, že ho budu nosit v batohu spíše delší dobu, nebo ho půjdu vyvětrat pouze na víkend? 
  • Budu ho používat vícekrát do roka, nebo s ním vyrazím jen jednou za sezónu? 
  • Půjdu do extrémních podmínek, kde potřebuji špičkový spacák? 
  • Nakonec taky: Jaké jsou mé finanční možnosti?

A právě odpovědět si na tyhle (a podobné) otázky je nutné zejména proto, abychom zbytečně nepřecenili či nepodcenili nároky, které na svůj nový spacák budeme klást, a mohli si naši cestu maximálně užít. 

Teď už stačí jen vyrazit. Hodně štěstí a šťastnou ruku při výběru.

Sylvie a Matěj z „Cestuj se mnou

Před pár lety propadli dálkovým trekům. Od té doby už to s nimi jde jen z kopce do kopce a stále doplňují svou sbírku dálkových tras. Časem se dali do psaní blogu, kde popisují své dosavadní dálkové treky, snaží se tak pomáhat dalším cestovatelům vydat se na vlastní dobrodružství. Sylvii a Matěje můžete sledovat na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. […] teď už jen postavit stan nebo přístřešek, anebo jen rozbalit karimatku a hodit na ni spacák. Pokud máte místo na břehu potoka nebo řeky, případně jste na pláži u moře, nezapomeňte […]