Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

01.04.2018|Kategorie: Tipy a triky|

Moc rádi slyšíme, že se do světa vydává stále víc cestovatelů. Na druhou stranu nás netěší informace o tom, jak se snová dovolená proměnila v noční můru. Jako by se stoupajícím počtem cestovatelů rostla i jejich nepřipravenost. V článku se proto zaměříme na cestovní komplikace, kterým lze předcházet, a poradíme, jak se vyhnout nepříjemnostem v zahraničí.

Na co se zaměříme?

Tento článek vznikl ve spolupráci s Bagalio a jedná se o PR text

Létání

Bezpečnostní kontroly na letišti jsou asi největším strašákem, vyhráno ale nemáte ani po jejich klidném absolvování. Pokud neletíte jen s příručním zavazadlem, bagáž, která putuje do podpalubí, odevzdáváte při odbavení. Zde vás nečeká žádný problém – kufr nebo batoh se zváží a vydává na cestu do letadla (pokud splňuje váhové i rozměrové limity). To ale neznamená, že neprochází bezpečnostní kontrolou a problémy teprve nenastanou.

Vaše zavazadlo nejdřív projde rentgenem, kterým pracovníci zkontrolují, jestli neobsahuje nedovolené látky nebo předměty. Pokud vznikne podezření, zavazadlo prozkoumá ještě jeden pracovník – a pokud není jasno ani poté, budete přivoláni k otevření vašeho zavazadla.

Tato nepříjemná a stresující situace rozhodně není dobrým startem vašeho dobrodružství. Zvlášť v případě, že letadlo nebude čekat a vy zůstanete na letišti. Vyhněte se tedy zbytečným trablům a zakázané předměty nechte doma.

Pokud plánujete cestovat pouze s příručním zavazadlem, ověřte si u aerolinky povolené velikosti, abyste až na letišti nezjistili, že jste přesáhli limit a musíte připlatit. Při výběru příručního zavazadla na e-shopu Bagalio volte palubní kufry ve velikosti S nebo palubní batohy CabinZero, které splňují maximální povolené rozměry většiny aerolinek. Ušetříte si tak problémy při odbavení a zároveň nebudete bagáž hledat na pásu u výdeje zavazadel po přistání letadla. Při výběru buďte praktičtí. Volte zavazadlo, ve kterém snadno a přehledně uložíte veškerý obsah.

Co nepatří do letadla

Nesmíte převážet předměty, které jsou:

 • výbušné,
 • hořlavé,
 • chemické,
 • jedovaté nebo obsahující nebezpečné látky, které by mohly způsobit vážná ublížení na zdraví.

To znamená kyseliny, autobaterie, žíraviny, benzin a plyn do zapalovačů, ředidla, alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 70 %, tlakové nádoby a další.

Přestože informace přístupné na stránkách aerolinek zní jasně, stále se najdou předměty, které způsobují vrásky letištním zaměstnancům i samotným cestovatelům. Ruku na srdce – ne každý cestovatel je totiž čte. Jaká omezení byste ale měli znát?

Sporné předměty

1. Power banka

Power banky (stejně jako jiná elektronika, popřípadě cennosti) do odbavovaného zavazadla nepatří. S power bankami to ale není tak jednoduché – spadají totiž do stejné kategorie jako Li-Ion baterie, na které se vztahují speciální omezení.

Obecné pravidlo neexistuje, proto se před každým letem ujistěte, že vaše power banka splňuje kapacitní omezení dané letecké společnosti. Maximální povolená kapacita baterií a power bank se uvádí ve watthodinách (Wh). Buď je vyznačená přímo na vašem zařízení, nebo ji vypočítáte pomocí jednoduchého vzorečku.

[Wh] = [mAh] / 1000 * [V]

Netvrdím, že vás do letadla nepustí s power bankou, která převyšuje kapacitu. Sama jsem o omezení nevěděla a po roce na cestách zjistila, že moje power banka několikrát převyšuje kapacitní omezení. Nikdy jsem problém neměla, stačí ale narazit na přísnější kontrolu nebo špatně vyspalého letištního zaměstnance a o power banku přijdete. Jste to vy, kdo porušuje pravidla, kontrolor jen vykonává svou práci.

2. Střelné zbraně

Střelné zbraně můžete v odbavovaném zavazadle převážet, jen pokud o svém záměru dopředu informujete leteckou společnost a pokud jste držitelem zbrojního průkazu. Dostanete-li od letecké společnosti zelenou, dostavte se k odbavení s dostatečným časovým předstihem a vaše zavazadlo bude po veškerých kontrolách speciálně označené. Přesné informace najdete v přepravních podmínkách aerolinky, se kterou letíte.

Do podmínek nahlédněte i v případě, že cestujete s maketou střelné zbraně, nebo třeba se startovací pistolí.

3. Zapalovač

Cestujícím je dovoleno převážet jeden zapalovač, a to v příručním zavazadle. Spolu s tekutinami ho umístíte do uzavíratelného plastového pytlíku, ze kterého jej během letu nesmíte vytáhnout. Vlastníte-li benzinový nebo turbo zapalovač, nechejte je raději doma, do letadla vás s nimi totiž nepustí a na letišti byste o ně přišli.

Některé aerolinky vyžadují převážet zapalovače pouze na těle, to znamená v jakékoli kapse oděvu.

Zapalovač patří do příručního zavazadla

4. Propanbutanová láhev

Chystáte se na cestách kempovat a nevíte, jestli v zahraničí koupíte plynovou láhev, která odpovídá vašemu vařiči? Vzít plynovou nádobu z domu není řešení – jedná se o výbušninu, se kterou vás do letadla za žádných okolností nepustí. Raději si proto na internetu ověřte, jestli je závit vašeho vařiče shodný se systémem plynových kartuší v cílové destinaci.

Co nepatří do příručního zavazadla

Létání jen s příručním zavazadlem vyžaduje trochu umu. Pominu-li volbu zavazadla, problémy nastávají u jeho obsahu a mnohých sporných položek. Mezi ty ale nepatří ostré předměty, tupé nástroje, střelné zbraně (ani jejich plastové repliky, např. dětské plastové pistolky). Tyto položky jsou zakázané z důvodu bezpečnosti cestujících i posádky a neexistují výjimky.

Nevíte si rady, jaké příruční zavazadlo zvolit a jaké jsou váhové limity nejoblíbenějších nízkonákladovek? Užitečné informace naleznete v článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Následující odstavce uvádějí příklady zmíněných sporných položek. Dvakrát s nimi bez problému odletíte, potřetí už nemusíte. Míra bezpečnostních kontrol je na každém letišti jiná a finální rozhodnutí je vždy na pracovníkovi letiště, který má právo konkrétní položku z přepravy vyloučit. Proto budete-li cestovat s následujícími předměty nebo potravinami, počítejte, že o ně na letišti můžete přijít.

1. Tekutiny

Krémové sýry v příručním zavazadle vám zabaví během bezpečnostní kontroly

Bezpečnostní kontrolou projdete jen s těmi tekutinami, které jsou v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Všechny musíte umístit do jednoho uzavíratelného plastového pytlíku a jejich celkový objem nesmí přesáhnout jeden litr. Tohle pravidlo zná každý. Víte ale, co se skrývá pod pojmem tekutina?

Tekutinou se rozumí nejen nápoje, ale také kosmetika, marmelády, gely, pomazánky, krémové sýry, jogurty, med, spreje i laky na vlasy. Zabavit vám také mohou tekutější ořechové máslo, konzervu tuňáka v nálevu, deodorant… v podstatě vše, co obsahuje tekutou složku a převyšuje hmotnostní limity.

Ty se ale nevztahují na potraviny pro děti. Do letadla tak můžete bez problémů vzít i láhev s dětskou stravou nebo třeba přesnídávku. Na některých letištích můžete být požádaní o jejich ochutnání dítětem nebo dospělým, na jiných tuto formalitu nevyžadují.

Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi, přečtěte si kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu.

2. Potraviny

Svačina v příručním zavazadle vám zejména u nízkonákladových společností nebo dlouhých přestupů přijde vhod. Do příručního zavazadla můžete přibalit cukrovinky, pečivo, krekry, čaj, zeleninu i ovoce. Při výběru ovoce volte celé syrové kousky, které nepouští šťávu, a na ovocný nebo zeleninový salát raději zapomeňte.

Při volbě potravin i suvenýrů zvažte vaši cílovou destinaci. Míříte například na Nový Zéland, do Austrálie nebo USA? Tamní velmi přísné kontroly na příletu se od evropských značně liší a čerstvé jablko nebo suvenýr z bambusu možná způsobí velké problémy.

Důrazně proto doporučujeme situaci nepodcenit a připravit se předem. Internet je plný webů, které se zabývají touto problematikou – užitečné informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo třeba CzechKiwis.cz.

Pokud si i tak nebudete jistí, jestli danou potravinu můžete do země přivézt, raději ji deklarujte a na případné bezpečnostní kontrole to vysvětlíte. Vyhnete se tak zbytečným pokutám za nedeklarované zboží.

3. Lana, provazy i kabely

V příručním zavazadle není povolené převážet kabely, lana, lanka ani provázky, které jsou delší než 1 m. Je to pravidlo, o kterém se moc neví a se kterým se nejspíš ani moc nesetkáte, ale znáte to – nikdy neříkej nikdy. Může se stát, že vám zabaví dlouhý HDMI kabel, struny, pevnou lepicí pásku nebo třeba šňůru od hamaky.

Zabavit vám mohou také šňůry od hamaky

4. Trekové hůlky

Turistické hole jsou ve většině případů zakončené ostrým kovovým hrotem, kterým můžete ohrozit další pasažéry nebo posádku letadla. Hůlky (stejně jako další potenciálně nebezpečné předměty – nože, pinzety, nůžky, žiletky, velké deštníky) vám tedy s největší pravděpodobností na palubu letadla neprojdou.

5. Stativ a selfie tyč

Většina monopodů i tripodů je vyrobená z kovové konstrukce, která do příručního zavazadla nepatří. Otázka stativů a selfie tyčí je v cestovatelských skupinách poměrně častá a jak se ukazuje, zkušenosti cestovatelů se značně liší. Zatímco někteří létání se stativem nedoporučují, jiní mají pozitivní zkušenosti.

Ty se týkají především malých cestovatelských stativů, které nejčastěji přivážou zvenku na zavazadla a při vyžádání je rozloží. Matouš ve svých 5 vychytávkách, které vozí na cesty, doporučuje malý a lehký GorillaPod, se kterým už v příručním zavazadle létal nesčetněkrát.

Nechce se vám cestovat se stativem? Foťte mobilem jako profesionál – stačí 4 profi triky.

6. Stan

Součástí stanu je kovová konstrukce, která brání jeho převozu v příručním zavazadle. Ostré kolíky vám zabaví hned, tyče vám ve výjimečných případech projdou. Především u drahých stanů se nevyplatí podstupovat toto riziko a raději se poohlédněte po jiném řešení. Pokud stan nemůžete nahradit hamakou, zkuste vyhledat a koupit tyče ve vaší destinaci. Taky můžete zkusit štěstí ve facebookových skupinách nebo na Couchsurfingu a stan si od někoho vypůjčit.

Převážíte-li stan v příručním zavazadle, kovové kolíky a tyče vám s největší pravděpodobností zabaví

7. Nože a nůžky

Létáte-li jen s příručním zavazadlem a potřebujete přepravit nůžky nebo malý nožík, nic není ztracené. Ve většině případů vás do kabiny letadla pustí s nožíkem s délkou čepele do 6 cm i nůžkami s délkou hrany do 6 cm. Správně ale tušíte, že je to jen teorie. V praxi se můžete setkat s nevlídnými pohledy i na nůžky na nehty.

8. Elektronika

Veškerou elektroniku vždy převážejte v příručním zavazadle a nabitou. Při bezpečnostní kontrole vyndejte – stejně jako tekutiny z příručního zavazadla – mobil, tablet a počítač a uložte je do boxu bez dalších předmětů. Pracovníci letiště vás také mohou požádat o zapnutí. Tím dokážete, že se nejedná o repliku, ve které třeba pašujete drogy. Pozor ale – na letišti mají také právo kontrolovat, jestli například v počítači nemáte pirátské programy, filmy či hudbu. Slyšeli jsme jen o jednom případu, kdy se to stalo, je ale dobré s tím počítat.

Pokud převážíte polaroid a nové papírky, připravte se na možné komplikace. Nepoužité papírky by se mohly zničit při projetí rentgenem, doporučujeme tedy požádat kontrolory o ruční prohlídku bez použití přístrojů. 

Během bezpečnostní kontroly umístěte elektroniku do samostatné bedýnky

Dovozní restrikce a omezení

Bezpečnostní kontrolou jste v pořádku prošli, pokojně sedíte v letadle a říkáte si, že veškeré „nebezpečí“ je už za vámi? Omyl. Země, do které míříte, může mít speciální pravidla – a ta vás mohou nemile zaskočit. Pokud máte v plánu přivézt zboží vyšší hodnoty, alkohol, tabák nebo větší finanční obnos, předem si ověřte, že je toto množství v souladu s dovozními limity vaší destinace. Celní správu byste neměli podceňovat ani při příletu do Evropy, některé suvenýry by se totiž mohly výrazně prodražit.

Čeká vás dlouhý let? Praktické tipy najdete v článku Jak zkrotit JET LAG? Aneb jak se vypořádat s časovým posunem a spánkem.

Rozhodně doporučuji dát si s přípravou vašeho výletu větší práci a zkontrolovat veškerá omezení, která pro vaši destinaci platí. Do mnohých zemí (příkladem může být Chile, Austrálie, USA) vás nepustí s čerstvým ovocem nebo zeleninou. Na podobná pravidla můžete narazit, i když se vracíte do Evropské unie ze státu mimo EU. Informace o jednotlivých restrikcích naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Velmi přísná pravidla vás čekají například při příletu do Austrálie, kde vám problémy mohou způsobit i „jen“ špinavé boty. Veškeré předměty, které přišly do styku s vodou nebo hlínou, natož čerstvé ovoce nebo zelenina, jsou zde velké tabu.

Bonusové rady

Jedete jen s příručním zavazadlem, čeká vás několikadenní přestup v třetí zemi a rádi byste přivezli láhev alkoholu? Nevěšte hlavu. Láhev kupte v bezcelní zóně na letišti a prodavačům řekněte, že vás čeká přestupný let. Alkohol vám zabalí do speciálního igelitového pytlíku, který při přestupu předložíte celníkovi. Tento postup si ale vždy ověřte u pracovníků letiště.

Pokud se chystáte koupit příruční zavazadlo a nechce se vám čekat na jeho doručení, můžete si jej jednoduše objednat na e-shopu Bagalio a pak jej vyzvednout v jedné z kamenných prodejen. Nachází se v centru Prahy i Brna, takže to hravě zvládnete třeba cestou na letiště.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Pokuty, o kterých jste netušili

Oprosťme se od létání, nepříjemnosti vám mohou způsobit také zákony, o kterých jste nevěděli.

Pepřový sprej

Možná vás překvapí, že „pepřák“ je v některých zemích považovaný za zbraň a vlastnit ho (nebo dokonce použít) je nelegální. Pro příklady nemusíme chodit daleko. S tímto zákonem se setkáte už v Belgii, Francii nebo třeba Řecku. Pokuta, která vás čeká, nepatří mezi nejnižší, proto cestování s pepřovým sprejem raději zvažte.

Dron

Vydáváte se po vzoru Petra Jana Juračky do zahraničí a plánujete zachytit netradiční zážitky a nádhernou přírodu dronem? Toto oblíbené zařízení nepatří mezi nejlevnější cestovatelské vybavení a přijít o něj kvůli zabavení na letišti může být velmi nepříjemné. V mnohých zemích navíc platí zákony, které použití dronu pod tučnou pokutou zakazují, nebo jej musíte registrovat. Bližší informace naleznete například ve facebookové skupině Cestujeme s drony / Travel with drones.

Vždy se ujistěte, že jsou drony ve vaší destinaci povolené

Wild camping

Kempování nadivoko může být dobrodružný a nezapomenutelný zážitek. Obzvlášť pokud budete stanovat v zemích, kde to není povolené. Z evropských zemí vypíchnu především Anglii – věřte mi, že rozhořčený anglický farmář s puškou v ruce nebývá nejvlídnější. Na Aljašce je dokonce zákonem povolené zastřelit cizího člověka, pokud vstoupí na soukromý pozemek.

Kouření a elektronické cigarety

Kuřáci by si před vstupem na zahraniční půdu měli ověřit zákony, které se týkají kouření. V některých zemích se může jednat o zákaz kouření na veřejných prostranstvích, jinde mohou být zákony ještě přísnější. V Thajsku vás od listopadu 2017 čeká pokuta i za kouření na jedné z dvacítky vybraných pláží.

Pozor také dávejte na e-cigarety. V přibližně 20 zemích jsou e-cigarety nelegální a za jejich použití vás může čekat až několikaleté odnětí svobody.

Zapálit si cigaretu na thajské pláži se může pořádně prodražit

Setkali jste se s nějakým dalším omezením, o kterém by měli vědět i další cestovatelé? Podělte se s námi v komentáři a společně tak předcházejme problémům, které nás na cestách mohou potkat.

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy a odjíždět odsud jen tak nehodlá. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého se pokouší o nemožné. V Indonésii usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

10 komentářů

 1. Tereza 9.4.2018 at 13:19 - Reply

  Skvělej článek, ještě bych doplnila, že jsem už dvakrát zažila celníky, kterým vadil můj polaroid (jehož popularita zase stoupá) a především krabička s novými papíry. Polaroidové papíry nesmí projít zářením vyšším než XY rentgenů (teď fakt nevím tu hodnotu z hlavy), takže jsem je prosila, ať to jen prohlídnou sami a neprojíždí to tím tunelem. Jednou to nakonec neudělali, podruhé volali jakéhosi šéfa, který se mi zaručil, že hodnota v jejich rentgenu není tak vysoká jako XY. Nezbylo mi než nechat je to projet a papírům se kupodivu nic nestalo 🙂

  • Pavla Trávníčková 13.5.2018 at 22:12 - Reply

   Terko díky za komentář. Doplnila jsem info do článku. 🙂

 2. Radka Poulová 13.4.2018 at 20:05 - Reply

  Pracovala jsem pro aerolinky, a u nás tedy vždy jediná povolená možnost, jak přepravovat zapalovač nebo sirky, byla NA TĚLE – tedy v jakékoli kapse oděvu. Aby se při případném vznícení o tom vědělo hned. Určitě tedy ne v příručním zavazadle, kde to může trvat dlouho, než si někdo všimne, že v binu cosi doutná…

  • Pavla Trávníčková 13.5.2018 at 22:03 - Reply

   Radko, díky za super tip. Dodala jsem ho do článku. 🙂

 3. Tomáš Mařík 24.10.2018 at 15:03 - Reply

  Děkuju za článek. Posdílím také jednu spornou zkušenost. Nedávno mi zabavili u palubního zavazadla na letišti v Praze repelent s DEET, i když šlo o v pytlíku zabalenou lahvičku s objemem 100 ml a s mechanickým rozprašovačem, s odůvodněním, že se jedná o dráždivý sprej a že si mám příště sebou vzít repelent ve formě masti nebo gelu. A to jsem letěl jenom do Dánska.

 4. Miroslav 16.9.2019 at 15:17 - Reply

  Chci se zeptat , je možné si vzít v příručním zavazadle ,nebo u sebe balené cigarety ?

  • Matouš Vinš 22.9.2019 at 17:26 - Reply

   Ano. Jen zapalovač pouze v příručním a správně pouze jeden.

 5. Jirka 26.1.2020 at 23:02 - Reply

  Dobrý den, chci si do letadla vzít batoh s kovovou konstrukcí, která nejde nijak vyndat, je součástí zádového systému batohu Deuter. Myslíte si, že by mohl být problém s odbavením?
  Děkuji za odpověď. Jirka

  • petr 26.1.2020 at 23:11 - Reply

   Konstrukce batohu problém není. Sám Takový používám. Petr

 6. Hanka 27.8.2020 at 12:03 - Reply

  Stejná zkušenost v PRG 🙂

Napsat komentář

1

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!