Moc rádi slyšíme, že se do světa vydává stále víc cestovatelů. Na druhou stranu nás netěší informace o tom, jak se snová dovolená proměnila v noční můru. Jako by se stoupajícím počtem cestovatelů rostla i jejich nepřipravenost. V článku se proto zaměříme na cestovní komplikace, kterým lze předcházet.

Tento článek vznikl v roce 2018 ve spolupráci s Bagalio.cz jako PR text. Od té doby jsme jej několikrát aktualizovali a doplnili o další cestovatelské vychytávky.

Létání

Bezpečnostní kontroly na letišti jsou asi největším strašákem, vyhráno ale nemáte ani po jejich klidném absolvování. Pokud neletíte jen s příručním zavazadlem, bagáž, která putuje do podpalubí, odevzdáváte při odbavení. Zde vás nečeká žádný problém – kufr nebo batoh se zváží a vydává na cestu do letadla (pokud splňuje váhové i rozměrové limity). To ale neznamená, že neprochází bezpečnostní kontrolou a problémy teprve nenastanou.

Jak to chodí na letišti krok za krokem, jsme shrnuli do článku Čeká vás první let? Zvládněte jej jako profík.

Vaše zavazadlo nejdřív projde rentgenem, kterým pracovníci zkontrolují, jestli neobsahuje nedovolené látky nebo předměty. Pokud vznikne podezření, zavazadlo prozkoumá ještě jeden pracovník – a pokud není jasno ani poté, budete přivoláni k otevření vašeho zavazadla.

Tato nepříjemná a stresující situace rozhodně není dobrým startem vašeho dobrodružství. Zvlášť v případě, že letadlo nebude čekat a vy zůstanete na letišti. Vyhněte se tedy zbytečným trablům a zakázané předměty nechte doma.

Pokud plánujete cestovat pouze s příručním zavazadlem, ověřte si u aerolinky povolené velikosti, abyste až na letišti nezjistili, že jste přesáhli limit a musíte připlatit. Pokud preferujete kufr, zvolte kousky ve velikosti S nebo se koukejte po palubních kufrech. Jestli vybíráte batoh, tak CabinZero, splňuje maximální povolené rozměry většiny aerolinek. Výběrem správného příručního zavazadla si ušetříte problémy při odbavení a zároveň nebudete bagáž hledat na pásu u výdeje zavazadel po přistání letadla. Buďte praktičtí. Volte zavazadlo, ve kterém snadno a přehledně uložíte veškerý obsah.

Co nepatří do letadla

Nesmíte převážet předměty, které jsou:

  • výbušné,
  • hořlavé,
  • chemické,
  • jedovaté nebo obsahující nebezpečné látky, které by mohly způsobit vážná ublížení na zdraví.

To znamená kyseliny, autobaterie, žíraviny, benzin a plyn do zapalovačů, ředidla, alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 70 %, tlakové nádoby a další.

Přestože informace přístupné na stránkách aerolinek zní jasně, stále se najdou předměty, které způsobují vrásky letištním zaměstnancům i samotným cestovatelům. Ruku na srdce – ne každý cestovatel je totiž čte. Jaká omezení byste ale měli znát?

Sporné předměty

1. Power banka

Power banky (stejně jako jiná elektronika, popřípadě cennosti) do odbavovaného zavazadla nepatří. S power bankami to ale není tak jednoduché – spadají totiž do stejné kategorie jako Li-Ion baterie, na které se vztahují speciální omezení.

Obecné pravidlo neexistuje, proto se před každým letem ujistěte, že vaše power banka splňuje kapacitní omezení dané letecké společnosti. Maximální povolená kapacita baterií a power bank se uvádí ve watthodinách (Wh). Buď je vyznačená přímo na vašem zařízení, nebo ji vypočítáte pomocí jednoduchého vzorečku.

[Wh] = [mAh] / 1000 * [V]

Netvrdím, že vás do letadla nepustí s power bankou, která převyšuje kapacitu. Sama jsem o omezení nevěděla a po roce na cestách zjistila, že moje power banka několikrát převyšuje kapacitní omezení. Nikdy jsem problém neměla, stačí ale narazit na přísnější kontrolu nebo špatně vyspalého letištního zaměstnance a o power banku přijdete. Jste to vy, kdo porušuje pravidla, kontrolor jen vykonává svou práci.

2. Střelné zbraně

Střelné zbraně můžete v odbavovaném zavazadle převážet, jen pokud o svém záměru dopředu informujete leteckou společnost a pokud jste držitelem zbrojního průkazu. Dostanete-li od letecké společnosti zelenou, dostavte se k odbavení s dostatečným časovým předstihem a vaše zavazadlo bude po veškerých kontrolách speciálně označené. Přesné informace najdete v přepravních podmínkách aerolinky, se kterou letíte.

Do podmínek nahlédněte i v případě, že cestujete s maketou střelné zbraně, nebo třeba se startovací pistolí.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

3. Zapalovač

Cestujícím je dovoleno převážet jeden zapalovač, a to v příručním zavazadle. Spolu s tekutinami ho umístíte do uzavíratelného plastového pytlíku, ze kterého jej během letu nesmíte vytáhnout. Vlastníte-li benzinový nebo turbo zapalovač, nechejte je raději doma, do letadla vás s nimi totiž nepustí a na letišti byste o ně přišli.

Některé aerolinky vyžadují převážet zapalovače pouze na těle, to znamená v jakékoli kapse oděvu.

Zapalovač patří do příručního zavazadla

4. Propanbutanová láhev

Chystáte se na cestách kempovat a nevíte, jestli v zahraničí koupíte plynovou láhev, která odpovídá vašemu vařiči? Vzít plynovou nádobu z domu není řešení – jedná se o výbušninu, se kterou vás do letadla za žádných okolností nepustí. Raději si proto na internetu ověřte, jestli je závit vašeho vařiče shodný se systémem plynových kartuší v cílové destinaci.

Co nepatří do příručního zavazadla

Létání jen s příručním zavazadlem vyžaduje trochu umu. Pominu-li volbu zavazadla, problémy nastávají u jeho obsahu a mnohých sporných položek. Mezi ty ale nepatří ostré předměty, tupé nástroje, střelné zbraně (ani jejich plastové repliky, např. dětské plastové pistolky). Tyto položky jsou zakázané z důvodu bezpečnosti cestujících i posádky a neexistují výjimky.

Nevíte si rady, jaké příruční zavazadlo zvolit a jaké jsou váhové limity nejoblíbenějších nízkonákladovek? Užitečné informace naleznete v článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Následující odstavce uvádějí příklady zmíněných sporných položek. Dvakrát s nimi bez problému odletíte, potřetí už nemusíte. Míra bezpečnostních kontrol je na každém letišti jiná a finální rozhodnutí je vždy na pracovníkovi letiště, který má právo konkrétní položku z přepravy vyloučit. Proto budete-li cestovat s následujícími předměty nebo potravinami, počítejte, že o ně na letišti můžete přijít.

1. Tekutiny

Krémové sýry v příručním zavazadle vám zabaví během bezpečnostní kontroly

Bezpečnostní kontrolou projdete jen s těmi tekutinami, které jsou v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Všechny musíte umístit do jednoho uzavíratelného plastového pytlíku a jejich celkový objem nesmí přesáhnout jeden litr. Tohle pravidlo zná každý. Víte ale, co se skrývá pod pojmem tekutina?

Tekutinou se rozumí nejen nápoje, ale také kosmetika, marmelády, gely, pomazánky, krémové sýry, jogurty, med, spreje i laky na vlasy. Zabavit vám také mohou tekutější ořechové máslo, konzervu tuňáka v nálevu, deodorant… v podstatě vše, co obsahuje tekutou složku a převyšuje hmotnostní limity.

Ty se ale nevztahují na potraviny pro děti. Do letadla tak můžete bez problémů vzít i láhev s dětskou stravou nebo třeba přesnídávku. Na některých letištích můžete být požádaní o jejich ochutnání dítětem nebo dospělým, na jiných tuto formalitu nevyžadují.

Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi, přečtěte si kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu. Poradíme i jak je během letu zabavit Jak zabavit děti v letadle? Aktivity a hračky pro děti 0–8 let.

2. Potraviny

Svačina v příručním zavazadle vám zejména u nízkonákladových společností nebo dlouhých přestupů přijde vhod. Do příručního zavazadla můžete přibalit cukrovinky, pečivo, krekry, čaj, zeleninu i ovoce. Při výběru ovoce volte celé syrové kousky, které nepouští šťávu, a na ovocný nebo zeleninový salát raději zapomeňte.

Při volbě potravin i suvenýrů zvažte vaši cílovou destinaci. Míříte například na Nový Zéland, do Austrálie nebo USA? Tamní velmi přísné kontroly na příletu se od evropských značně liší a čerstvé jablko nebo suvenýr z bambusu možná způsobí velké problémy.

Důrazně proto doporučujeme situaci nepodcenit a připravit se předem. Internet je plný webů, které se zabývají touto problematikou – užitečné informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo třeba CzechKiwis.cz.

Pokud si i tak nebudete jistí, jestli danou potravinu můžete do země přivézt, raději ji deklarujte a na případné bezpečnostní kontrole to vysvětlíte. Vyhnete se tak zbytečným pokutám za nedeklarované zboží.

3. Lana, provazy i kabely

V příručním zavazadle není povolené převážet kabely, lana, lanka ani provázky, které jsou delší než 1 m. Je to pravidlo, o kterém se moc neví a se kterým se nejspíš ani moc nesetkáte, ale znáte to – nikdy neříkej nikdy. Může se stát, že vám zabaví dlouhý HDMI kabel, struny, pevnou lepicí pásku nebo třeba šňůru od hamaky.

Zabavit vám mohou také šňůry od hamaky

4. Trekové hůlky

Turistické hole jsou ve většině případů zakončené ostrým kovovým hrotem, kterým můžete ohrozit další pasažéry nebo posádku letadla. Hůlky (stejně jako další potenciálně nebezpečné předměty – nože, pinzety, nůžky, žiletky, velké deštníky) vám tedy s největší pravděpodobností na palubu letadla neprojdou.

5. Stativ a selfie tyč

Většina monopodů i tripodů je vyrobená z kovové konstrukce, která do příručního zavazadla nepatří. Otázka stativů a selfie tyčí je v cestovatelských skupinách poměrně častá a jak se ukazuje, zkušenosti cestovatelů se značně liší. Zatímco někteří létání se stativem nedoporučují, jiní mají pozitivní zkušenosti.

Ty se týkají především malých cestovatelských stativů, které nejčastěji přivážou zvenku na zavazadla a při vyžádání je rozloží. Matouš ve svých 5 vychytávkách, které vozí na cesty, doporučuje malý a lehký GorillaPod, se kterým už v příručním zavazadle létal nesčetněkrát.

Nechce se vám cestovat se stativem? Foťte mobilem jako profesionál – stačí 4 profi triky.

6. Stan

Součástí stanu je kovová konstrukce, která brání jeho převozu v příručním zavazadle. Ostré kolíky vám zabaví hned, tyče vám ve výjimečných případech projdou. Především u drahých stanů se nevyplatí podstupovat toto riziko a raději se poohlédněte po jiném řešení. Pokud stan nemůžete nahradit hamakou, zkuste vyhledat a koupit tyče ve vaší destinaci. Taky můžete zkusit štěstí ve facebookových skupinách nebo na Couchsurfingu a stan si od někoho vypůjčit.

Převážíte-li stan v příručním zavazadle, kovové kolíky a tyče vám s největší pravděpodobností zabaví

7. Nože a nůžky

Létáte-li jen s příručním zavazadlem a potřebujete přepravit nůžky nebo malý nožík, nic není ztracené. Ve většině případů vás do kabiny letadla pustí s nožíkem s délkou čepele do 6 cm i nůžkami s délkou hrany do 6 cm. Správně ale tušíte, že je to jen teorie. V praxi se můžete setkat s nevlídnými pohledy i na nůžky na nehty.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

8. Elektronika

Veškerou elektroniku vždy převážejte v příručním zavazadle a nabitou. Při bezpečnostní kontrole vyndejte – stejně jako tekutiny z příručního zavazadla – mobil, tablet a počítač a uložte je do boxu bez dalších předmětů. Pracovníci letiště vás také mohou požádat o zapnutí. Tím dokážete, že se nejedná o repliku, ve které třeba pašujete drogy. Pozor ale – na letišti mají také právo kontrolovat, jestli například v počítači nemáte pirátské programy, filmy či hudbu. Slyšeli jsme jen o jednom případu, kdy se to stalo, je ale dobré s tím počítat.

Pokud převážíte polaroid a nové papírky, připravte se na možné komplikace. Nepoužité papírky by se mohly zničit při projetí rentgenem, doporučujeme tedy požádat kontrolory o ruční prohlídku bez použití přístrojů. 

Během bezpečnostní kontroly umístěte elektroniku do samostatné bedýnky

Dovozní restrikce a omezení

Bezpečnostní kontrolou jste v pořádku prošli, pokojně sedíte v letadle a říkáte si, že veškeré „nebezpečí“ je už za vámi? Omyl. Země, do které míříte, může mít speciální pravidla – a ta vás mohou nemile zaskočit. Pokud máte v plánu přivézt zboží vyšší hodnoty, alkohol, tabák nebo větší finanční obnos, předem si ověřte, že je toto množství v souladu s dovozními limity vaší destinace. Celní správu byste neměli podceňovat ani při příletu do Evropy, některé suvenýry by se totiž mohly výrazně prodražit.

Čeká vás dlouhý let? Praktické tipy najdete v článku Jak zkrotit JET LAG? Aneb jak se vypořádat s časovým posunem a spánkem.

Rozhodně doporučuji dát si s přípravou vašeho výletu větší práci a zkontrolovat veškerá omezení, která pro vaši destinaci platí. Do mnohých zemí (příkladem může být Chile, Austrálie, USA) vás nepustí s čerstvým ovocem nebo zeleninou. Na podobná pravidla můžete narazit, i když se vracíte do Evropské unie ze státu mimo EU. Informace o jednotlivých restrikcích naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Velmi přísná pravidla vás čekají například při příletu do Austrálie, kde vám problémy mohou způsobit i „jen“ špinavé boty. Veškeré předměty, které přišly do styku s vodou nebo hlínou, natož čerstvé ovoce nebo zelenina, jsou zde velké tabu.

Bonusové rady

Jedete jen s příručním zavazadlem, čeká vás několikadenní přestup v třetí zemi a rádi byste přivezli láhev alkoholu? Nevěšte hlavu. Láhev kupte v bezcelní zóně na letišti a prodavačům řekněte, že vás čeká přestupný let. Alkohol vám zabalí do speciálního igelitového pytlíku, který při přestupu předložíte celníkovi. Tento postup si ale vždy ověřte u pracovníků letiště.

Pokud se chystáte koupit příruční zavazadlo a nechce se vám čekat na jeho doručení, můžete si jej jednoduše objednat na e-shopu Bagalio a pak jej vyzvednout v jedné z kamenných prodejen. Nachází se v centru Prahy i Brna, takže to hravě zvládnete třeba cestou na letiště.

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy a odjíždět odsud jen tak nehodlá. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého se pokouší o nemožné. V Indonésii usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Tereza 9.4.2018 v 13:19 - Odpovědět

    Skvělej článek, ještě bych doplnila, že jsem už dvakrát zažila celníky, kterým vadil můj polaroid (jehož popularita zase stoupá) a především krabička s novými papíry. Polaroidové papíry nesmí projít zářením vyšším než XY rentgenů (teď fakt nevím tu hodnotu z hlavy), takže jsem je prosila, ať to jen prohlídnou sami a neprojíždí to tím tunelem. Jednou to nakonec neudělali, podruhé volali jakéhosi šéfa, který se mi zaručil, že hodnota v jejich rentgenu není tak vysoká jako XY. Nezbylo mi než nechat je to projet a papírům se kupodivu nic nestalo :)

    • Pavla Trávníčková 13.5.2018 v 22:12 - Odpovědět

      Terko díky za komentář. Doplnila jsem info do článku. :)

  2. Radka Poulová 13.4.2018 v 20:05 - Odpovědět

    Pracovala jsem pro aerolinky, a u nás tedy vždy jediná povolená možnost, jak přepravovat zapalovač nebo sirky, byla NA TĚLE – tedy v jakékoli kapse oděvu. Aby se při případném vznícení o tom vědělo hned. Určitě tedy ne v příručním zavazadle, kde to může trvat dlouho, než si někdo všimne, že v binu cosi doutná…

    • Pavla Trávníčková 13.5.2018 v 22:03 - Odpovědět

      Radko, díky za super tip. Dodala jsem ho do článku. :)

  3. Tomáš Mařík 24.10.2018 v 15:03 - Odpovědět

    Děkuju za článek. Posdílím také jednu spornou zkušenost. Nedávno mi zabavili u palubního zavazadla na letišti v Praze repelent s DEET, i když šlo o v pytlíku zabalenou lahvičku s objemem 100 ml a s mechanickým rozprašovačem, s odůvodněním, že se jedná o dráždivý sprej a že si mám příště sebou vzít repelent ve formě masti nebo gelu. A to jsem letěl jenom do Dánska.

  4. Miroslav 16.9.2019 v 15:17 - Odpovědět

    Chci se zeptat , je možné si vzít v příručním zavazadle ,nebo u sebe balené cigarety ?

    • Matouš Vinš 22.9.2019 v 17:26 - Odpovědět

      Ano. Jen zapalovač pouze v příručním a správně pouze jeden.

  5. Jirka 26.1.2020 v 23:02 - Odpovědět

    Dobrý den, chci si do letadla vzít batoh s kovovou konstrukcí, která nejde nijak vyndat, je součástí zádového systému batohu Deuter. Myslíte si, že by mohl být problém s odbavením?
    Děkuji za odpověď. Jirka

    • petr 26.1.2020 v 23:11 - Odpovědět

      Konstrukce batohu problém není. Sám Takový používám. Petr

  6. Hanka 27.8.2020 v 12:03 - Odpovědět

    Stejná zkušenost v PRG :)