Toužíte poznat Indonésii, ovšem v její pravé a turisty nepozměněné formě? Na západ od Bali leží jeden z největších a nejlidnatějších ostrovů světa, který bohužel mnoho cestovatelů přehlíží. Vydejte se na Jávu, nechte se oslnit kulturním bohatstvím ostrova a poznejte Indonésii trochu jinak.

Proč jet na Jávu 

Jestli ještě váháte, tak zahoďte pochyby za hlavu. Tento ostrov v srdci Indonésie sice není tak známý jako jeho sousedé, přesto toho tolik nabízí. Uchvátí vás jeho neuvěřitelná příroda, která je na každém kousku jiná. Exotické ovocné stromy i palmy se v horách mění na jehličnaté lesy doprovázené banánovníky a na samotném východě ostrova jsou rozlehlé savany, které se staly domovem několika endemických druhů zvířat.

průvodce jáva dieng

Ostrov je prošpikovaný sopkami a východy slunce jsou tak neuvěřitelná podívaná

Ať už budete na ostrově kdekoli, téměř vždy se vám naskytne pohled na některou z mnoha javánských sopek tyčících se v dáli. V jejich kráterech nebo okolí často bývají modravá jezera, horké prameny nebo naleziště síry.

Přívalové deště a horské prameny vytvořily majestátní vodopády, od kterých nebudete chtít odejít a kde se můžete nerušeně vykoupat. Pokud preferujete pláže a koupačky v oceánu, jsou vám k dispozici pobřeží nejen na Jávě, ale i na přilehlých a mnohdy neobydlených ostrůvcích v okolí.

Milovníci historie si taky přijdou na své, vždyť právě Jáva byla už odedávna historickým centrem souostroví. Králové, sultáni, vyznavači hinduismu, buddhismu, animismu i islámu – ti všichni si tu nechali postavit chrámy, paláce i místa odpočinku, z nichž některé se dodnes aktivně využívají. 

průvodce jáva dieng

Kromě kostelů a mešit na ostrově najdete taky hinduistické a budhistické chrámy

A jako třešnička na dortu působí vždy usměvaví obyvatelé, kteří se vám pokaždé budou snažit za každou cenu pomoci a zprostředkovat ty nejlepší zážitky, abyste na jejich milovanou Jávu s radostí vzpomínali.

Jak se na Jávu dostat

Do Jakarty, která leží na Jávě a je hlavním městem Indonésie, se pohodlně a rychle dostanete jedině letadlem. Bohužel od covidu se ceny letenek drasticky zvýšily a na ceny kolem 15 000 už můžeme jen smutně vzpomínat. Z Prahy létá řada společností a jejich nabídky se nyní cenově pohybují kolem 25 000 Kč, v každém takovém případě je nutné alespoň jednou přestoupit.

Cenově výhodněji a častokrát i rychleji vycházejí lety z Vídně nebo Budapešti. Obvyklé ceny bývají kolem 23 000 korun a jedny z nejlepších společností, s jakými můžete letět, jsou Singapore Airlines, Turkish Airlines (s příjemným přestupem a zadarmo organizovanou prohlídkou Istanbulu), Qatar Airways nebo KLM.

Ceny letenek šly nahoru, to neznamená, že neexistují způsoby, jak se je pokusit srazit na minimum. Pár takových triků a mnoho dalšího najdete v Petrově kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

průvodce jáva dieng

Jávě se většina turistů vyhýbá, a přitom se o tolik ochudí

Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, může pro vás být atraktivní kombinace Evropa–Singapur nebo Kuala Lumpur a odtud nízkonákladovým letem do Jakarty. Mezi lowcost společnosti patří například AirAsia a Lion Air, který pod sebou zaštiťuje několik společností, ale všechny z nich bývají častokrát zpožděné až o několik hodin. Trochu dražší lety operují Garuda Indonesia a KLM.

Jestli míříte na Bali, ale nechtěli byste se ochudit o Jávu, můžete z Denpasaru na Bali přeletět například do Yogyakarty a prozkoumat historické chrámy v okolí, nebo přejet autobusem do východní Jávy, kde byste rozhodně neměli vynechat jezero Ijen.

Přečtěte si více o Bali jako destinaci pro digitální nomády v článku (3) Bali – Kam jezdí čeští a slovenští digitální nomádi.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Na Jávě (ostatně jako v celé Indonésii) panují dvě roční období – sucha a deště. Období sucha začíná v květnu a trvá do září, kdy začínají občasné přeháňky.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Osobně preferuji období dešťů. Zatímco dopoledne jsou horká a na slunci se i spálíte, déšť přichází až v odpoledních hodinách. Nedá se na to spoléhat stoprocentně, ale po většinu dnů platí, že se obloha začne zatahovat kolem oběda a první kapky spadnou kolem 2. hodiny odpoledne. Pokud tedy přivstanete, stihnete se vrátit z výletu předtím, než vůbec začne pršet. Nejdeštivější měsíce jsou leden a únor.

Období sucha má naopak každý den slunečný a teploty ve velkých městech na severním pobřeží, jako jsou Jakarta nebo Semarang, dosahují až 33 °C (pocitově o několik stupňů víc). Kvůli vysoké vlhkosti a téměř nulovému vánku se připravte, že poledne budou nesnesitelná a na výlety byste měli vyrazit buď brzo ráno, anebo později odpoledne.

jáva průvodce pláže

Vlny na jižním pobřeží jsou velmi silné a koupat se můžete jen na vybraných plážích

Většina cestovatelů proto volí měsíce, kdy se tato období lámou, a přijíždí v březnu/dubnu, anebo říjnu/listopadu.

Kolegyně Pavla na Jávě trvale žije. Mohl by vás zajímat podcast Pavla Trávníčková: O životě na Jávě, cestování v Íránu i zodpovědném cestování.

Víza a podmínky vstupu 

Bezvízový styk pro české občany skončil se znovuotevřením indonéských hranic a v blízké době se žádné změny neplánují. To znamená, že v každém případě potřebujete vízum. Pro cesty na méně než 30 dnů je nejsnadnější tzv. visa on arrival (VoA), které si můžete vyřídit buď online před cestou (e-VoA), anebo po příletu na místě. Visa on arrival (VoA) můžete jednou prodloužit, čímž se dostanete na 60 dnů. Cena víza je 35 USD a prodloužení 500 000 IDR.

Ověřte si, jestli je vaše příletové letiště na seznamu těch, kde můžete získat vízum na příletu a vezměte si peníze s sebou do letadla, protože na některých letištích mají bankomaty až za pasovou kontrolou.

Pokud jedete na více než 30 dnů a nechcete trávit čas na Jávě prodlužováním víz, doporučuji si předem zařídit vízum B211A. Jeho cena je 105 USD a můžete ho na místě prodloužit o dalších 2×60 dnů.

Spousta cizinců se přiklání k možnosti žádného víza a každý měsíc z Indonésie odlétají do Malajsie nebo na Singapur na tzv. visa run. Účelem je získat výstupní razítko a do země se zase vrátit v následujících pár dnech. Takových výletů byste se ale rozhodně měli vyvarovat – především těch jednodenních. Už několikrát se stalo, že cizinec nebyl vpuštěný zpátky do Indonésie, protože pracovníci na letišti si dali jedna plus jedna dohromady a došlo jim, že se cizinci vyhýbají poplatkům a zařizování víza, což prostě není fér.

indonésie batika

Výroba ručně malované batiky je úžasná podívaná

Od května 2019 se taky zdaleka nevyplatí překračovat platnost vašeho víza a zůstávat v zemi déle, než máte povolené. Denní pokuta se nyní vyšplhala z 300 000 IDR (500 Kč) na 1 milion (1600 Kč), což už vám pobyt značně prodraží. Také pamatujte, že den příletu a odletu se započítává do povolených 30 nebo 60 dnů.

Aktuální podmínky ověřte na stránkách MZV a najdete je také na stránkách indonéské ambasády.

Nezapomeňte si před cestou vyřídit kvalitní cestovní pojištění. Naše favority najdete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Peníze a přibližné ceny

V Indonésii nezaplatíte jinak než indonéskými rupiemi (IDR). Pokud nemáte Revolut kartu, kterou byste si nabili korunami nebo jinou měnou a na Jávě z ní potom v bankomatech pohodlně vybírali rupie, doporučuji zvolit kombinaci karta + hotovost.

Směnárny bez problémů najdete ve větších městech a bankomaty prakticky na každém rohu (v odlehlejších místech to bude přinejmenším na každé benzince). Zkontrolujte si u vaší banky, jestli účtuje poplatky za jednotlivé výběry, protože jejich výše je v Indonésii limitovaná. Na každém bankomatu najdete nálepku, která značí, jestli stroj vydává 50tisícové, anebo 100tisícové bankovky. V prvním případě vyberete maximálně 1 250 000 IDR (cca 2000 Kč) a v druhém 2,5 milionu rupií.

Indonéské banky vydávají jak Mastercard, tak Visa, takže byste ani s jedním typem karty neměli mít problémy.

Bankomaty sem tam nějakou kartu sežerou, proto si jich na cestu vemte raději hned několik. Jaké jsou nejlepší karty pro cestovatele? Přečtěte si článek Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

dům jáva indonésie

Tradiční javánské domky najdete jen na pár místech

I když je Jáva ostrov dvakrát větší než Česko, ekonomické rozdíly mezi jednotlivými provinciemi jsou obrovské a uvedené ceny jsou jen ilustrační.

  • Bydlení: 200 Kč za lůžko v lepším hostelu nebo pokoj pro dva v guest housu horší kvality, pokoj v hotelu od 350 Kč.
  • Jídlo: od 25 Kč jídlo ze stánku na ulici, od 130 Kč jídlo v restauraci, kilo ovoce od 12 Kč.
  • Nápoje: 8 Kč za velkou balenou vodu, 50 Kč za plechovku piva.
  • Potraviny v obchodě: 20 Kč za 500 ml kokosové vody, 20 Kč za malý balíček BeBe, 8 Kč za instantní nudle.
  • Památky: 7 Kč do většiny muzeí a neturistických chrámů. U těch turistických se ceny pro cizince mohou vyšplhat i přes 500 Kč (např. Borobudur nebo Prambanan).
  • MHD: 6–15 Kč.
  • Parkovné: 4 Kč za motorku, 10 Kč za auto (platí se při odjezdu chlapíkovi, který bude usměrňovat provoz na výjezdu z parkoviště).
  • Toalety: 4 Kč (pokud poplatek nikdo nevybírá, tak se peníze hází do bedny před záchody).
  • Internet: 20 GB mobilních dat u Telkomsel za 120 Kč.

Lokální doprava 

Letecká přeprava

Na Jávě je několik vnitrostátních a mezinárodních letišť, takže letecká doprava je nejrychlejší formou přesunů mezi javánskými městy i sousedními ostrovy. Letenky hledejte na indonéském serveru Traveloka, kde najdete jak lowcostové aerolinky (AirAsia, Lion Air), tak dražší společnosti, jako jsou KLM nebo Garuda Indonesia. 

Vlaky

Oproti ostatním indonéským ostrovům je Jáva protkaná sítí železnic, které se klikatí ničím nenarušenou krajinou i mezi kaskádovitými rýžovými políčky. Nejen že si budete moct užít pohled na buvoly pasoucí se u řeky, ale taky komfort, za který byste v Česku dost připlatili.

Doporučuji vyhnout se těm nejlevnějším vlakům, kde se v šesti lidech mačkáte na malém prostoru a nepohodlných stolicích. Pokud jste vyšší než 165 cm, je tato možnost také passé. Levné vlaky nejsou na „obry“ stavěné a kolena budete mít pravděpodobně až v rozkroku naproti sedícího pasažéra.

Trochu dražší vlaky (označené jako executive) jsou úplně jiná písnička. Polohovatelné sedačky, velký prostor na nohy (malí Indonésané položí nohy na opěrku na sedačce před nimi bez toho, aby je museli krčit) a někdy dostanete i polštářky. Zabalte s sebou mikinu, protože klimatizace nastavená na mrazivé teploty nebývá nic příjemného. Na druhou stranu se můžete zahřát horkou čokoládou, kávou nebo jinými pochutinami, které ve vlaku servírují.

jáva vlak

Vlakem pravidelně prochází průvodčí, stráž i zaměstnanci jídelního vozu

Jízdenky kupujte zavčas, klidně i dva měsíce dopředu. Na Jávě nejezdí tolik vlaků, takže se rychle zaplní. Cena lístků navíc roste s prodaným množstvím sedaček. Zapomeňte na pohled na přeplněné vlaky: pokud už jsou všechna místa obsazená, do vlaku vás za žádnou cenu nepustí.

Lístky můžete koupit na nádraží, anebo ještě lépe on-line na Traveloka. Zde si zvolíte i místenku. Při výběru místa pamatujte, že ta nejlepší jsou uprostřed vagonu, kde to tolik nehoupe a jste v ideální vzdálenosti od toalet umístěných na obou koncích vozu.

Vlaky z Jakarty

V Jakartě máte na výběr ze dvou nádraží, která jsou v centru. Z Gambiru jezdí rychlejší a dražší vlaky vyšší kvality, zatímco z Pasar Senen spoje levnější. Cestovatelé nejčastěji využívají vlaky na trase Jakarta–Yogyakarta, kde je nejlepší volit buď executive třídu v levnějším vlaku Fajar Utama YK, anebo jakoukoli třídu ve vlaku Taksaka jedoucího z/do Gambiru.

Autobusy

Autobusová doprava je levná, ale neskutečně zdlouhavá a nepohodlná. Dálkovými autobusy tedy jezděte jen v těch nejkrajnějších případech, nebo pokud přejíždíte z jednoho ostrova na druhý. Oproti vlaku máte minimální prostor pro nohy, nepohodlné sedačky, kolony, a řidiči, kteří nepřetržitě troubí, vás unaví natolik, že druhý den téměř celý prospíte.

Autobusy jezdí většinou přes noc, aby se vyhnuly kolonám. To se ale povede jen málokdy a počítejte se zpožděním (na trase z a do Jakarty může být až několikahodinové). Mimo Jakartu vám řidiči při výstupu zastaví na jakémkoli místě podél trasy – stačí, když upřesníte místo na cestě.

Ve většině případů máte v ceně lístku i večeři (rýži se zeleninou, masem nebo vejcem), kterou dostanete během jedné ze zastávek. Lístky koupíte on-line přes Traveloka, na nádražích, anebo u agentur, které poskytují ty nejpohodlnější spoje – počet sedaček je poloviční oproti normálním autobusům.

Ceny autobusů, které mají 54 sedaček a je lepší se jim vyhnout, jsou třetinové oproti vlakům. Prostornější autobusy s asi 30 sedačkami stojí přibližně stejně jako levné vlaky. Vlakem se z Jakarty do Yogyakarty dostanete za 250–400 tisíc rupií (400–600 Kč), zatímco za lístek na autobus zaplatíte 100–250 tisíc rupií (160–400 Kč).

Shuttle busy

jsou taky známé jako „travel“. Dostanou vás snad na všechna místa po ostrově a využijete je hlavně, pokud se vydáváte do odlehlejších míst poblíž větších měst. Cenově vyjdou trochu dráž než autobusy, ale za to pohodlí to stojí. Jde o osobní auta nebo dodávky pro maximálně 8 lidí a kontakty na ty lokální vám dají místní. 

Auta

Půjčení aut doporučuji jen Asií ošlehaným řidičům. Jezdí se vlevo, doprava je hustá a kvůli všudypřítomným motorkám se vám mimo dálnice nepovede jet rychleji než 60 km/h. Místo pronajmutí auta si můžete objednat auto s řidičem. Ceny se liší podle velikosti skupiny a města, kde si chcete auto pronajmout, přibližné informace ale najdete opět na Traveloka, anebo se optejte ve vašem ubytování.

auto yogyakarta

V Yogyakartě se večer projedete i osvícenými šlapacími autíčky

Motorky

Na Jávě vlastní každá rodina několik motorek, proto není časté, že by si je někdo pronajímal. Na turistických místech, jako je město Yogyakarta, se už ale tomuto cestovatelskému trendu přizpůsobili, takže si buď v půjčovně, nebo na ubytování pronajmete motorku (skútr) za 110 Kč na den. Za litr levnějšího benzinu Pertalite zaplatíte 12 Kč.

motorka jáva

S motorkami se dostanete všude, buďte ale opatrní. Nehody jsou tu na denním pořádku

Taxíky

Ve velkých městech běžně narazíte na taxíky, které přivoláte mávnutím. Mezi nejlepší taxi agenturu patří Blue Bird, kde máte jistotu, že řidič použije taxametr. Blue Bird poznáte podle modré barvy, loga s ptákem a nápisu. Existuje spousta společností, které Blue Bird kopírují – jejich vozy jsou kromě nápisu téměř identické.

On-line přepravci

Ve většině velkých měst najdete pohodlnější a levnější varianty k taxi. Grab i GO-JEK nabízí přepravu sdíleným autem, autem, anebo na motorce, což ocení hlavně jednotlivci. Vyberte si jednu z aplikací, pak už stačí jen zvolit místo vyzvednutí a váš cíl.

Připravte se na to, že vám řidiči budou vždycky psát nebo volat. Většinou se ptají na vaši přesnou lokaci a barvu oblečení, které máte na sobě. Pro tyto účely je dobré znát tyto dvě věty:

  • Aku di depan… = stojím před… (doplňte název budovy).
  • Aku bule = jsem běloch/běloška.

Nemusíte se ale ničeho bát, stačí poprosit člověka, který stojí vedle vás, a on vám ochotně pomůže řidiči odepsat nebo zavolat. Mně se nejvíc osvědčili pomocníci na nádražích a majitelé obchůdků.

MHD

Organizovaná MHD není na Jávě tak častá, ale v městech, jako jsou Jakarta, Yogyakarta, Semarang i Surakarta, narazíte na autobusy, které se jmenují TransJakarta (BRT), TransJogja atd.

Na turistických informacích si ověřte, jestli jízdenku koupíte na zastávce, nebo byste si měli pořídit kartičku, na kterou nabijete kredit. V Jakartě stojí jedna jízda přibližně 5 Kč.

MHD v Jakartě

Kromě autobusů se v Jakartě přepravíte i místními vlaky známými jako KRL. Na letiště se z centra dostanete také vlakem (airport train) a jedna jízda vás vyjde na 115 Kč (70 000 rupií).

historické centrum Jakarta

Když MHD selže, zkuste kolo :) Taková veselá kola i s kloboučky pronajímají v historickém centru Jakarty

V březnu 2019 se otevřela historicky první linka MRT (nadzemní vlak), která spojuje jih města s jeho středem. Pasažéři musí projít terminálem, kde přiloží nabitou MRT kartičku. Tu si zakoupí na pokladně nebo v automatech. Další možností je linka LRT (metro).

Ubytování

Sehnat hostel v turistických městech jako jsou Jakarta nebo Yogyakarta je velmi snadné. Na ostatních místech se spíše setkáte s tradičními pokoji pro 2 osoby. Stále častěji se také objevují tzv. syariah ubytování, kde společně na jednom pokoji ubytují jen sezdané páry. Proto si bedlivě přečtěte podmínky na portálech, kde ubytování rezervujete např. Traveloka nebo Booking.com.

Ubytování v Jakartě

Jakarta je obrovské město, a tak při hledání vhodného ubytování dbejte na jeho polohu a také dostupnost. Za mě nejvýhodnější polohu nabízí skvělý hostel Wonderloft, který se nachází na severu v historické části Kota Tua. Další prima hostel, který se nachází blíže vlakovému nádraží Gambir, je Konko. Skvělé ubytování v západní části města, to znamená blíže k letišti, poskytuje Sambina Prima Hotel.

Hledáte-li soukromý pokoj, ve městě najdete stovky hotelů od těch pofidérních až po luxusní apartmány. Na booking.com doporučuji využít filtry a vyhledávání omezit pouze na ubytování s aktuálními recenzemi a hodnocením vyšší než 8. Ta nejlevnější ubytování často zapáchají, jsou vlhká, smrdí myšinou,…. Zkrátka se jim chcete raději vyhnout.

Kuchyně

Základem kuchyně je rýže, kterou Indonésané jedí třikrát denně. Maso je poměrně drahé a často ho nahrazuje tempeh nebo tofu. Nejčastější úprava jídla je smažení a místní kuchyně rozhodně nepatří mezi ty nejzdravější. Smažené dobroty všeho druhu známé jako gorengan najdete u každého stánku.

Doporučuji vyhnout se restauracím a ochutnávat pouliční jídla. Malý stánek, kde vám připraví jídlo na počkání, se jmenuje warung. Větší výběr ale nabízí tzv. warteg, kde dostanete rýži a ukazujete, jakou přílohu k ní chcete.

Místní milují pálivé jídlo. Pokud si nechcete spálit chuťové buňky hned první den, při objednávání říkejte „tidak pedas“ (nepálivé). Krom toho vám může přijít vhod fráze „tanpa gula“ (bez cukru). Pro místní je totiž naprosto běžné sladit čaj dvěma vrchovatými lžícemi cukru.

pecel mendoan jídlo indonésie

Pecel je tradiční jídlo, které se skládá z povařených listů přelitých pikantní arašídovou omáčkou. Jako bonus si můžete přiobjednat mendoan neboli smažený tempeh obalený v těstíčku z mouky

Mezi nejznámější pouliční jídla patří:

  • Nasi goreng – smažená rýže na způsob našeho rizota. 
  • Mie ayam jsou nudle s kuřetem a povařenými listy podobnými špenátu. 
  • Masožravci by neměli vynechat rendang (dlouho vařené hovězí a prý jedno z nejlepších jídel na světě), bakso, soto a sate.
  • Vegetariáni a vegani si určitě oblíbí cap cay, kwetiau, gado-gado nebo pecel. Pro jistotu ale vždycky hlaste předem, že do jídla nechcete maso (daging), masové koule (bakso) nebo vejce (telur).

Milovníci sladkého určitě nepřijdou zkrátka. Sladký martabak, různé druhy buchet zvaných kue nebo plněné knedlíčky bak pao vám jistě zachutnají. Nebuďte ale překvapení, když místo posypky (jak ji známe u nás) bude zákusek nebo milkshake zdobený nastrouhaným sýrem.

Co byste neměli vynechat je exotické ovoce, kterého je všude plno. Během české zimy panuje jejich sezona a cena za mango, dračí ovoce i durian jde podstatně dolů.

durian indonésie

Říká se, že durian je nejsmradlavější ovoce na světě a buď ho milujete, nebo nesnášíte

Kávoví nadšenci si pochutnají na pravé indonéské kávě, která patří k nejlepším na světě.

Javánci dokážou zabalit do plastového sáčku snad vše. Myslete při svých cestách zodpovědně: 8 + 1 tip na vybavení pro zodpovědné cestovatele.

Nemoci a hygiena

Ke vstupu do Indonésie nejsou potřeba žádná speciální očkování, doporučuje se známé cestovatelské trio – žloutenka, tetanus a břišní tyfus. Na Jávě na divoké psy téměř nenarazíte a volně pohybující se opice jsou jen v národních parcích, takže riziko poškrábání nebo pokousání je minimální.

Dávejte ale pozor na komáry. Nejlepší ochranou jsou dlouhé rukávy i nohavice, pro jistotu si můžete v obchodě koupit aromatický olejíček minyak kayu putih, který nejen odpuzuje komáry, ale je také vhodný při nachlazení nebo masáži.

Voda z kohoutku není pitná a místní ji buď filtrují, nebo převařují.

jídlo indonésie jáva

Na vesnici vám jídlo naservírují třeba i na banánovém listu

Bezpečnost

Jáva je bezpečná země. Pokud se nebudete účastnit demonstrací, tak vám žádné nebezpeční nehrozí. Jako všude jinde si musíte dát pozor na kapsáře a nevystavujte cennosti na odiv. 

V každém případě je dobré sledovat bezpečnostní informace na stránkách MZV a zaregistrovat se do systému DROZD.

Náboženství, svátky, tradice 

Jáva je pestrý ostrov nejen co se týče kultury, ale také náboženství. V minulosti byla indonéským centrem buddhismu (je tady největší buddhistický chrám na světě zvaný Borobudur) i hinduismu (hinduistické chrámy najdete na náhorní plošině Dieng i v okolí města Yogyakarta).

V průběhu let tato náboženství ustoupila do pozadí a momentálně v Indonésii žije nejpočetnější skupina muslimů na světě, většina z nich právě na Jávě. 

Nemusíte se ale bát žádných restrikcí. V souostroví spolu v míru žijí vyznavači šesti náboženství a několika dalších místních věr. Na druhou stranu je zákonem dané, že každý Indonésan se musí hlásit právě k jednomu z těchto náboženství nebo věr, takže ateisté tu nepochodí s pochopením. S největší pravděpodobností vás budou považovat za křesťana, tak jim to nevyvracejte.

Náboženství vás nijak svazovat nebude, ale připravte se na poměrně konzervativní společnost. Co platí v Jakartě – snadno dostupný alkohol, noční kluby, odhalená těla – se nevztahuje na zbytek ostrova. Pro jistotu se v neturistických oblastech vyhněte výstřednímu chování i oblékání.

Nátělníky, hluboké výstřihy i kraťásky přitáhnou víc pozornosti, než byste si přáli. Mešity jsou veřejně přístupné a při vstupu vás požádají, aby se muži zakryli minimálně od pasu dolů a ženy by měly mít zahalená ramena i kolena.

kultura jáva

Rozhodně nevynechejte tradiční taneční nebo hudební představení

Festivaly

Mezi svátky, oslavy a festivaly, které byste neměli zmeškat, patří každoroční Dieng Culture Festival, který se koná v srpnu na náhorní plošině Dieng. Program tohoto několikadenního festivalu je protkaný tradičními hudebními vystoupeními, kostýmy, tanci a báječnou atmosférou okolních hinduistických chrámů. Takovou událost si nenechají ujít tisíce lidí, takže bude narváno.

Během květnového úplňku vás ohromí buddhistické oslavy spojené s narozením BuddhyVesak. Tisíce mnichů se sejdou na úpatí Borobuduru, kde společně v měsíčním svitu meditují.

Pokud letíte do Indonésie o prázdninách, nenechte si ujít každoroční oslavy výročí Indonéské republiky, které se konají 17. srpna. Cesty lemují barevné praporky už týdny předem, děti ve školách ladí kostýmy a nacvičují formace, aby ty největší oslavy vypukly bez problémů. Některé silnice se kvůli kilometrovým průvodům uzavírají, ve vesnicích si děti připomínají tradiční hry, Indonésané s úsměvem na tváři dotváří nezapomenutelnou atmosféru. 

Bližší informace o lokálních festivalech nejen na Jávě, ale v celé Indonésii najdete na stránkách Wonderful Indonesia.

lukostřelba jáva

Na některých místech se i cizinci mohou zapojit do výuky tradiční lukostřelby v sedě

Svátky

Obdobou křesťanských Vánoc je na Jávě svátek Eid al-Fitr (Idul Fitri) známý také jako Lebaran. Jde o pohyblivý svátek na konci měsíce ramadánu a je lepší se mu vyhnout. Lebaran doprovází týdenní dovolená, kdy se většina lidí vydává zpátky do svých rodišť, obchody jsou zavřené a některé turistické atrakce taky. Jakarta se vyprázdní, a protože se v tak krátkou dobu vydává několik milionů lidí mimo hlavní město, doprava kolabuje a lístky jsou beznadějně vyprodané několik měsíců dopředu.

Během ramadánu budou některé pouliční stánky zavřené, ale omezovat vás to nijak nebude. O to víc si budete moct užít noční stánky s pochutinami, které se prodávají jen v období půstu.

Další svátek, kdy turisté narazí na zavřené atrakce i obchody, je Eid al-Adha (Idul Adha), kdy si muslimové připomínají Ibrahíma a jeho oddanost k bohu, konají se veřejné modlitby a nabízejí obětiny. 

Co byste ještě měli vědět

  • V Indonésii se mluví více než 700 jazyky, z nichž úředním jazykem je jen indonéština. Na Jávě se setkáte s mnoha místními jazyky, nejčastěji to bude javánština a sundánština. 
  • Zásuvky jsou stejné jako v Česku, některé z nich ale nemají uzemnění.
  • Na „západní“ záchody narazíte ve většině ubytování, u místních tu spíš budou turecké záchody. Tak či tak, toaletní papíry nejsou moc běžné, místní preferují bidety, záchodové spršky, kbelík s vodou. Pokud toaleťák použijete (koupit ho můžete v každém obchodě), nevhazujte ho do záchodu, ale do odpadkového koše.
  • Spropitné se nedává, v drahých restauracích někdy uvádějí ceny bez daně.
  • Smrkání je nezdvořilé.
  • se z hlubokých talířů lžící nebo pravou rukou
pouliční jídlo jáva

Stánky s jídlem najdete na každém rohu. Na většině z nich je i název jídla, které prodávají

  • Levá ruka je považovaná za nečistou (slouží k oplachování zadku), takže byste měli přijímat i dávat věci pouze pravou rukou.
  • Zdraví se jemným podáním pravé ruky, kterou si poté přiložíte k srdci. Tímto způsobem se Indonésané taky loučí.
  • V celé Indonésii se jezdí vlevo.
  • Při přecházení cesty se dobře rozhlédněte i na semaforech (auta odbočující vlevo mají téměř vždy zelenou). Pokud přecházíte mimo přechod, pozvedněte ruku, čímž dáte najevo váš úmysl přejít. V hustém provozu jděte pomalu, ale konstantní rychlostí. Pokud nejede tolik aut nebo motorek, raději rychle přeběhněte.
  • V Indonésii mají několik časových pásem, to na Jávě je GMT+7.
  • Mobilní data jsou optimální cesta, jak vyřešit často chybějící wifi. Nejlepší pokrytí má Telkomsel, který taky nabízí aplikaci do mobilu, v níž si můžete dobít kredit i vybrat vhodný balíček.
  • V tradičních ubytováních (homestay nebo ta mimo turistické oblasti) vás nemusí ubytovat, pokud s partnerem nejste manželé. Vždy si pro jistotu přečtěte pravidla ubytování.

Osobní tipy, kam se podívat

Náhorní plošina Dieng

Plošina vulkanického původu přímo v srdci ostrova byla v minulosti důležitým bodem. Právě tady najdete nejstarší hinduistické chrámy a náboženství kloubící islám s prvky šamanismu. Pokud vás historie nezajímá, určitě vás nadchnou místní přírodní skvosty, jako jsou sirná jezera, propasti, sopečné krátery, horké prameny nebo východ slunce z vrcholku některé z hor v okolí.

Díky nadmořské výšce (okolo 2000 m n. m.) tu rostou rostliny, na které jinde na Jávě nenarazíte. Pěstuje se tu česnek, zelí, mrkev, saláty a také ovoce zvané carica, které najdete v jihoamerických Andách a tady.

jezera v dieng na jávě

V Diengu si příroda opravdu vyhrála

Baturaden

Na úpatí druhé nejvyšší hory ostrova je zelenavé údolí zvané Baturaden. Tohle místo se stalo oblíbenou destinací hlavně pro místní, kteří se sem vydávají odpočinout u jednoho ze stovek vodopádů a nebo na masáž u sírových pramenů.

baturaden horké prameny

V horkých pramenech se můžete vykoupat i nechat namasírovat

Tisíc ostrovů a ostrov Tidung

Ostrůvky na severu Jávy připomínají únik do ráje. Jen pár hodin od rušné Jakarty na vás čekají bílé písečné pláže a nekonečné azurové moře. Pokud se nevydáte na soukromý výlet lodí, tak nečekejte, že tu strávíte romantické chvilky ve dvou. Jde o turistická místa, kam se vydávají především místní.

Yogyakarta

Kdysi bývalé hlavní město Indonésie je nyní jediným místem na ostrově, kterému panuje sultán. Známé pro svoji historii i výrobu tradičních produktů, jako jsou batiky, vějíře, dřevěné masky nebo kabelky z „knoflíků“ vyřezaných z kokosových ořechů, každoročně přiláká miliony zahraničních turistů. Bez problémů si zde půjčíte motorky a projedete okolí. 

Pokud vás nelákají nejznámější památky (Borobudur a Prambanan), tak nezoufejte. V jejich blízkosti najdete spoustu dalších, menších a levnějších chrámů, např. chrám Mendut. Odpočiňte si na jedné z mnoha pláží. Nudit se v Yogyakartě rozhodně nebudete.

Stínové divadlo, tradiční loutky a hudební doprovod můžete sledovat v muzeu loutek

Bromo

Jedna z mnoha sopek, které na Jávě jsou, si vysloužila větší popularitu než ostatní – Bromo. Nepředstavujte si žádné namáhavé šplhání na sopku: po silnici se dostanete na nejednu vyhlídku právě na tuhle sopku i na její vyšší „sestru“, sopku Semeru. 

Pokud se chcete dostat do absolutní blízkosti, stačí sjet dolů, dostat se skrze popelavé údolí, kterému se přezdívá „tenggerské písečné moře“, a na sopku vyjít. Nahoře se vám naskytne pohled přímo do nitra sopky – čmoudícího kráteru.

výhled na sopku bromo

Výhled na Bromo stojí za brzké vstávání

Bandung

Samotné město Bandung vás okouzlí historickými budovami z dob nizozemské okupace i netradiční atmosférou plovoucího trhu. V jeho okolí toho ale najdete mnohem víc. Mezi místa, která byste rozhodně neměli zmeškat, patří Bílý kráter (Kawah Putih), sopka Tangkuban Perahu a všudypřítomné čajové plantáže.

čajové plantáže Bandung

Čaj přímo z plantáže můžete ochutnat právě v Bandungu

Jezero Ijen

Modravé jezero uvnitř sopečného kráteru vás okouzlí svými barvami, ale také zarmoutí při pohledu na dělníky, kteří těží a vynášejí síru na povrch kráteru. Jde o největší kyselé jezero na světě, které je díky svému pH schopné rozežrat i plechovku.

Při nočním stoupání k vrcholu se vám nabídne další netradiční podívaná, kdy z kráteru šlehají plameny modrého ohně.

jezero ijen

Jezero Ijen je nejen oblíbeným turistickým místem ale taky nesmírně namáhavým pracovištěm

Objevujte Jávu s místními

Powered by GetYourGuide

Kde najdu víc info 

Nikolas Cestuje

Web nabitý informacemi o Indonésii, Jávě a dalších ostrovech. Nikola je Češka, která vystudovala indonesistiku, provdala se za Sundánce a už několik let spolu žijí na Bali.

Wonderful Indonesia

Oficiální stránky Ministerstva cestovního ruchu, kde najdete informace o zajímavých místech, festivalech a mnoho dalšího.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se v roce 2017 usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Střípky z jejího života s javánským manželem, snahy o vybudování knihovny, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller nebo ji můžete navštívit v rámci zodpovědných cest, které pořádá pro TravelNative.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled