S Jitkou se známe díky Naučmese, kde najdete její kurzy k cestování po Jihovýchodní Asii. Předala nám spoustu hodnotných rad k cestování v tomto regionu a o některé z nich se chceme podělit i v rozhovoru. Přidáme i pár tipů k pořádání podobných kurzů a samozřejmě Jitčiny osobní zkušenosti s cestováním.

Pokud se do regionu chystáte, nebo se jen chcete dozvědět něco k jeho zemím, určitě se stavte na kurzu o Thajsku, Filipínách, nebo obecně k Jihovýchodní Asii. Jitka prý chystá už i kurz k Barmě, odkud se nedávno vrátila.

Bagan, Barma

Bagan, Barma

Co tě v Jihovýchodní Asii před lety tak nadchlo?

V podstatě asi všechno. Pro mě to byl úplně jiný svět, byla jsem jako v Jiříkově vidění.

Byla jsem nadšená z lidí, z dusna, z nádhernýho moře, z vynikajícího jídla, z džusíků… Spíš bych měla hledat, co mě nenadchlo. A to bych měla co dělat!

Pangkor island, Malajsie

Pangkor island, Malajsie

V Asii jsem byla  poprvé před 12 lety jen na skok. Úplně sama v Bangkoku jsem si pozdě večer hledala ubytování na Khao San Road a měla hodně malou dušičku, když mi několikrát za sebou řekli „FULL“. Naštěstí jsem pak našla pokoj. Předraženou „díru bez oken“ s doutníkovým odérem, ale střecha nad hlavou to byla.

Pak už to ale vše vycházelo skvěle. Druhý den jsem jela do Ayutthayi, vlezla do mikrobusu a tam nějaká Němka říká: „Čau lidi, nejedete někdo na Ko Samet?” Tak jsem odpověděla, že já. A ona na to: „No tak super, pojedeme spolu!”. A bylo vymalováno. I to mi přijde skvělé – je to bezpečný region i pro solo cestovatele a člověk se tam vždycky s někým seznámí. Takže když jsem přijela domů plná zážitků, už jsem věděla, že se tam musím vrátit a že to musí být daleko delší cesta.

Muong Noi, Laos

Muong Noi, Laos

Kolikrát jsi už v JV Asii byla? 

To bych musela spočítat. Několikrát v Thajsku, potom v Kambodži, Laosu, Vietnamu, Malajsii, Singapuru, Barmě, na Filipínách a teď naposledy na chvilku na Bali, takže dohromady asi sedmkrát. Strávila jsem tam v rámci různě dlouhých cest přes osm měsíců a v celé Asii už víc jak rok života.

Ostrov Pamilacan u Boholu, Filipíny

Ostrov Pamilacan u Boholu, Filipíny

Proč se tam vracíš teď? 

Ten magnetismus, proč se vracím, je pořád stejný jako na začátku – ne-li intenzivnější. Jednou jsem si řekla, že bych měla objevovat i jiná místa na Zemi a vyrazila jsem do Latinské Ameriky, do Ekvádoru a na Galapágy. Bylo to super, ale něco uvnitř mi zavelelo, abych další cestu zase směřovala do Asie.

A co konkrétně? Je to mix spousty věcí… Baví mě lidi, atmosféra. Jen vylezeš z letadla a lidi jsou víc v pohodě. Celková energie je daleko příznivější, vše je víc v klidu. Hodně se mi líbí tropické podnebí, baví mě i to dusno. A samozřejmě nádherné moře, spousta památek a příroda, ze které přechází zrak. No a v neposlední řadě místní kuchyně. Ta je k sežrání! (smích)

Rýžové víno – Dalat, Vietnam

Rýžové víno – Dalat, Vietnam

Máš nějaká TOP místa?

Hodně se mi líbila malajská džungle na Borneu, hlavně v okolí Kinabatangan river. Mám pocit, že z každé země se mi nějaký kousek vryl pod kůži, ale asi to není ani tak místem, jako hlavně zážitky s ním spojenými. Třeba v Laosu v Muong Noi jsme celý den šlapali mezi rýžovými políčky a došli do malé vesničky, kde prý turistu vidí dvakrát do roka. Takže jsme zažili moment, kdy všichni všeho nechají a jdou se na tebe kouknout. Na Filipínách jsem zase šnorchlovala se žraloky velrybími. To byl neuvěřitelný zážitek, úplně ti při tom plesá srdce!

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat, Kambodža

Vnímáš mezi zeměmi v JV Asii velké rozdíly?

Jak se to vezme. Mě se líbí věta „Same same but different.” Dokonale to tu vystihuje. Hodně se používá na místních tržnicích, když se jim to zrovna hodí. Ale sedí to i na jednotlivé země. Jsou si hodně podobné – jak přírodou, tak lidma a i třeba kuchyní, ale přitom jiné. Každá má svoje specifické kouzlo.

Bagan, Barma

Bagan, Barma

Kdybys měla tři týdny času a musela si k návštěvě vybrat jen jednu zemi, která by to byla?

Podle mě záleží na tom, jak moc jsi zcestovalý a co chceš zažít. Pokud jsi do té doby cestoval jen po Evropě, je myslím ideální začít v Thajsku. Protože Thajsko má turistické služby vyladěné jak švýcarské hodinky. Ale neznamená to, že by ostatní země byly na cestování nějak složité. Třeba Malajsie a Vietnam jsou  v pohodě. Samozřejmě – kdyby jsi hned začal Laosem nebo Kambodžou, asi budeš překvapený. Všechno tam jde mnohem pomaleji a turistická infrastruktura tam není tak rozvinutá.

Malajsie by byla asi druhá volba. A potom i Filipíny, tam se také necestuje špatně. Jedinou nevýhodou je, že se skládají ze spousty ostrovů, a samozřejmě – každá zajímavost je na jiném ostrově. Takže narozdíl od Thajska vyžadují Filipíny plánování dopředu. Nakoupit letenky, zabookovat ubytování… To jde v Thajsku řešit v pohodě za pochodu podle nálady. Na Filipínách to je samozřejmě také možné, ale může ti to cestování celkem prodražit.

Palawan, Filipíny

Palawan, Filipíny

A kam bych vyrazila já osobně? Rozhodně do Barmy! Zrovna jsem se z ní vrátila a jsem úplně nadšená. Lidi jsou tak milí, že to snad ani víc nejde. Tisíce zlatých pagod na každém rohu a pláže liduprázdné, i když jste tam v největší sezóně. Jakmile to půjde, chci se do Barmy vrátit.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Děláš o JV Asii kurzy na Naučmese. Co tě k tomu přivedlo?

Před mnoha lety jsem zaznamenala, že vzniklo Naučmese, a přišlo mi to jako skvělý projekt. Říkala jsem si, čím bych mohla přispět já, co tam ještě není. Tehdy jsem tam žádný cestovatelský kurz neviděla a přitom vždy, když někdo z mých známých někam jel, volal mi, abych mu dala rady na cesty.

Luxusní kupé ve vlaku, Vietnam

Luxusní kupé ve vlaku, Vietnam

Tak jsem vlastně vyplnila díru na trhu a vypsala první kurz. Tehdy jsem chtěla udělat jen Thajsko, ale Adam Marčan mi říkal: „Začni raději nějakým obecným, nadregionálním kurzem a pak uvidíš, jak se to bude vyvíjet.” Bylo dost těžké takový kurz připravit, protože srovnat tolik zemí není jednoduché. Ale kurzy už běží rok a půl a lidi to pořád baví, takže si myslím, že to byl dobrý krok. Teď tam mám navíc samostatné kurzy k Thajsku a Filipínám a chystám se dát co nejdříve dohromady Barmu.

Yangon, Barma

Yangon, Barma

Co bys poradila lidem, kteří chtějí přichystat podobný kurz?

Vždy se dopředu účastníků ptám, co od kurzu očekávají. Protože se tam pokaždé sejde jiná skupina lidí a je potřeba jim informace přizpůsobit. Jednou jsou tam začátečníci a pak přijdou lidé, kteří už byli v několika zemích regionu. Srovnávací kurz jednotlivých zemí se mi osvědčil, koukám na JV Asii jakoby z letadla, aby si lidi udělali představu.

Kombinuji praktické tipy – například jak se nenechat oškubat od podvodníčků a na co si dát pozor po příletu, jak na levnou dopravu – a pak každou zemi představím konkrétně. Se zajímavými místy, které navštívit, aby lidi získali lepší představu, co je přesně láká.

Pokud chystáte podobný kurz, určitě si k regionu najděte co nejvíce informací, lidi se budou ptát. Většinou nestačí jen to, že jste tam byli. Důležitý je celkový koncept, informace a hodnota pro lidi.

Mt. Kinabalu, Borneo, Malajsie

Mt. Kinabalu, Borneo, Malajsie

Můžeš se na závěr podělit o nějaké konkrétní tipy a triky z tvých kurzů?

Co lidi třeba neví je fakt, že je normální si ubytování prohlédnout předem. V Česku by se na vás asi dívali divně, ale tam je normální přijít na recepci a před tím, než si objednáš ubytování, se kouknout na pokoj. A rozhodně to doporučuji! Určitě si tam všímej, jestli na povlečení, zdech a stropě nejsou červené skvrnky – pokud jo, jsou tam štěnice. Z takového místa zdrhej, jak rychle to jen jde. Nikdy nemáš 100% jistotu, ale na první pohled poznáš opravdu hodně. Stejně tak je to s koupelnou.

Jinak je podle mě klíčové otevřít se místním lidem – nedělat, že všechno vím, a nepovyšovat se nad ně. Současně ale v Asii platí „důvěřuj ale prověřuj”. Oni ti nikdy neřeknou „nevím”, protože by to znamenalo, že ti nemůžou pomoct. Tak si raději něco vymyslí. Vždycky se tedy raději ptám dvakrát, a jen když jsou odpovědi shodné, znamená to, že by mohly být správné.

Thajsko – Točené pivo je tu vzácné

Thajsko – Točené pivo je tu vzácné

Jezte tam, kde jí hodně místních, a ne tam, kde jí hodně turistů… Možná pár dní potrvá, než si váš žaludek zvykne na místní jídlo (slivovice pomáhá!), ale streetfood s místními je vždy vynikající.

Poslední důležitá rada: Když se něco nedaří podle plánů, nerozčilujte se a nekřičte, nic se tím nevyřeší. Je to urážlivé a místní vůbec neví, jak na to reagovat, akorát je to vyděsí. V momentě, kdy nastane problém, musíte ho vyřešit jako Asiat. Začněte se smát. Najednou všechno půjde. Uvidíte, že oni vždycky nějaké řešení najdou.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled