Cestovatelovo novoroční předsevzetí aneb Kam to bude v roce 2017?

01.01.2017|Kategorie: Tipy a triky, Země|

Už vás to doma nebaví, anebo jen váháte, kam přesně se vrtnout? Možností jsou mraky, takže jen pouvažujte, jak chcete investovat svůj čas a peníze. Vybrali jsme 11 aktuálních tipů na zajímavé destinace roku 2017. Pláže, surfování a potápění, nebo raději džungle a divočina? Či snad máte raději ochutnávání místní kuchyně?

Každá země má něco do sebe – v tomto ohledu se nedá vodit za ručičku. Konečné rozhodnutí je pouze na vás. Ale dovolili jsme si přidat pár tipů. Takže: kam to bude, dámy a pánové?

Albánie

Albánie je zemí průzračných jezer a řek, rájem milovníků off-roadu a klikatých horských cest. Daleko v horách nenarazíte na živáčka, jen v letní sezoně na pastevce, krávy a ovce a malé farmy zpracovávající mléko a báječné sýry.

Albánie je poseta vojenskými bunkry, v silnicích je tolik děr, že se vám D1 bude zdát jako luxusní dálnice, a obyvatelé jsou neuvěřitelně srdeční a pohostinní lidé. Zajeďte si do Theth, u Ohridského jezera ochutnejte růžového pstruha. Zamiřte třeba i do národního parku Shebenik-Jabllanice, kde cesta končí, ale vy nikdy nezapomenete na to krásné ticho ani na přírodu, netknutou lidskou rukou.

Vydejte se do tajemné Albánie co nejdříve, její tvář se mění stejně rychle, jak Albánci vnímají turistický potenciál této balkánské země.

Více o Albánii najdete v miniprůvodci ve členské sekci Travel Bible

Írán

Pryč s předsudky. Jedná se o velice bezpečnou zemi. Mnoho cestovatelů – včetně Petra s Matoušem – tvrdí, že zde potkali nejmilejší a nejpohostinnější lidi. V dnešní době se Írán otevírá světu a cestování je tam čím dál jednodušší. 

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

V této romantické zemi, která vznikla na základech Perské říše, se nachází nejposvátnější město Mashhad a plno památek i přírodních zajímavostí, kterým kontrastuje zmatečný Teherán pod čepicí smogu. Útulné vesničky s hrady, dechberoucí mešity a celkově „tak trochu jiný svět“ si žádný dobrodruh nemůže nechat ujít.

Zajímá vás Írán?

Tasmánie

Není Austrálie jako Tasmánie. Na první pohled se možná mohou podobat, ale…

Už jen místní obyvatelé – Tasmánci – jsou prostě hrdí Tasmánci, žádní Australané. Říká se, že Tasmánie je zmenšená podoba Nového Zélandu, což ale vůbec neznamená, že by jste měli zajímavá místa za pár dní za sebou. Jsou jich tam tisíce. Panenské pláže, pralesy s obřími eukalypty a stromovými kapradinami, podivná zvířata, vyprahlé pláně ve středu země, hory, úrodné nížiny, vinice, příjemná městečka… Kupte za pár set dolarů ojeté auto a dejte se do objevování!

Zajímá vás Tasmánie? Přečtěte si Matoušův článek v magazínu Dotyk

Nový Zéland

I pokud zrovna nejste fanoušci Pána prstenů, rádi ochutnáte rozmanitost této země – zelené louky s ovcemi, pláže se skvělými surfspoty, pralesy, ale i vysoké vrcholy pokryté ledovci. Každý si přijde na své. A když při procházce sopečnou krajinou vystoupáte na jednu z vlnících se hor a máte všechna jezera a jakoby celý svět na dlani, je to zážitek na celý život.

Celkovému dojmu přidává pestrá zvířena zahrnující i exempláře, které nenajdete nikde jinde na světě. Vše vám jen usnadní vstřícní usměvaví obyvatelé přezdívaní „kiwi“.

Více o Novém Zélandu najdete v miniprůvodci ve členské sekci Travel Bible

Maroko

Země, kde fascinující mozaiky hrají barvami a ve svěžím vzduchu se vznáší vůně tropických rostlin smíšené s výpary slazeného mátového čaje, u nás známého pod jménem Touareg, a vodních dýmek.

Tato přitažlivá země má na svém kontě osobité architektonické památky. Rádi lyžujete? A co takhle udělat si zpestření na písečných dunách? Nebo vyzkoušet jednu z nejlepších surfařských destinací na západním pobřeží?

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Nezapomeňte také navštívit noční trhy v Marakéši, a pokud toužíte vznášet se nad oblaky, vystoupejte na nejvyšší horu Toubkal.

Patagonie

Zažijte si, jaké to je být úplně sám na konci světa. Společnost vám budou dělat jen tučňáci, lamy, nebo masa ledovců. Když se dostanete ve správný čas na správné místo, zahřeje vás nejen u srdce východ rudého slunce ozařujícího všechnu tu krásu. Zahřát dokáže i chutné argentinské víno nebo vřelé přivítání od místních. Nemine vás ani nabídka k výstupu na aktivní vulkán nebo projížďka kajakem nezalidněnými zaledněnými krajinami.

Více o Patagonii najdete v miniprůvodci

Laos

Aneb ta pravá Asie. Představte si chrámy s pokojně kráčejícími mnichy v oranžových hábitech, rozeklané vrcholy hor, rýžová políčka a civilizací nepolíbené vesničky. Pokud se potřebujete pořádně očistit od všech evropských nesmyslů a výmyslů, tohle je pravé místo, kde čas jako by neexistoval a kde zjistíte, jak málo potřebujete ke štěstí. Většinou se navíc nedomluvíte anglicky a nezbude vám tedy, než být na všechny také milý a užívat si krásu přírody kolem. Místní Beer Lao, navíc patří k nejlepším pivům v Asii.

Více o zemi najdete v miniprůvodci na Travel Bibli

Mongolsko

Mongolsko nabízí nekonečné moře písku pouště Gobi, kterou obklopuje nedotčená příroda. Pohyb po Mongolsku není zrovna jednoduchý – chybí tu silnice, ale na travnatých stepích se můžete při pomalé jízdě kochat ztělesněnou divokostí koní a krajinou, která jako by snad ani nepatřila na planetu Zemi. Kočovní pastevci jsou navíc velice pohostinní. Spali jste už někdy v jurtě?

Bali

Nomádi, milovníci pohody, zdravého jídla i surfaři se na tento ostrov sjíždí z celého světa. Je zde pro ně všeho dost, můžete se třeba jen ztrácet mezi rýžovými políčky a nacházet zajímavá místa i lidi.

Když vás omrzí milí lidé, odpočinek vám nabídnou hinduistické chrámy nebo moře s vlnami k surfování či na objevování podmořského světa. Ani válení se neomrzí, můžete vybírat z několika barev a druhů pláží nebo horkých pramenů. A neodjíždějte bez výletu na některou ze zdejších sopek.

Více o Bali najdete v miniprůvodci a v seriálu Kam jezdí digitální nomádi

Keňa

Země, kde lze pozorovat extrémní kontrasty mezi chudými a bohatými nebo národní parky, kde se prohání stáda zeber, žiraf a vlastně všeho, co se vám vybaví, když řeknete „Afrika“.

Více o zemi najdete v miniprůvodci

Taiwan

Taiwan nepatří k těm „profláklým“ cestovatelským destinacím, proto zde lze získat zcela autentické zážitky.

Nechte se opojit ostrovem obklopeným plážemi a útesy a spoustou malých ostrůvků, nabažte se teplých pramenů, ochutnejte nespočet gastronomických zázraků počínaje ovocem z trhů a konče luxusními restauracemi.

Nebo si nechte natočit vynikající čaj s příchutěmi do PET láhve a užijte si zábavu o samotě ve středozemních horách. Také návštěva čajové plantáže s ochutnávkou stojí za to. A nezapomeňte vyzkoušet ráj šnorchlování.

Hodláte prožít rok jako každý jiný? To je zbytečné – žijete jen jednou, stejně tak rok 2017 je pouze jeden. Na každém z vás záleží, jak prchavý čas využijete. Udělejte si rok 2017 opravdu nezapomenutelným a dovezte si ze zahraničí zkušenost, o které jste ani nesnili. Co čeká za hranicemi neobvyklých či turisticky oblíbených zemí, to se nedá vyprávět. Travel Bible vám tímto přeje autentické zážitky a spoustu splněných (nejen) cestovatelských snů.

Tak kam to bude v roce 2017?

Johana Vinšová

Napsat komentář

1

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!