Tato středoasijská země je v mnoha ohledech unikátní. Rozkládá se na dvou kontinentech, je zajímavá po kulturní stránce, protože se tu mísí prvky asijské s ruskými, západními i sovětskými. Žije zde přes 100 různých národů a národností. Většinu vnitrozemí tvoří rozsáhlé stepi. Místní obyvatelé jsou velmi milí, nápomocní a především nezištní.

Je to země, která se ukazuje takovou, jakou skutečně je, a nenabízí jen svou „lepší stránku“.

Proč jet do Kazachstánu

Kazachstán je devátou největší zemí světa a leží na dvou kontinentech. Středoevropanům nabízí mnoho neobvyklého. Lemují jej vysoké hory převyšující 5000 m n. m. Většinu jeho vnitrozemí tvoří pro Středoevropany neobvyklé rozlehlé stepi. Země má vnitrozemské podnebí – zimní teploty klesají k –40 °C a letní naopak k 35 °C, což je pro Středoevropana také nezvyk.

kazachstán

Ťanšan ve výšce 3200 m.n.m., Šymbulak u Almaty

Země je rájem pro lowcost cestovatele, cenová úroveň zde totiž leckoho velmi mile překvapí. A kdo se chystá složit zkoušku z ruského jazyka, bude mu cesta do této země neocenitelnou praxí, ruštinu si totiž velmi dobře procvičí v praxi a své znalosti obohatí.

Země je kulturně velmi rozmanitá.

Jak se tam dostat

Do Kazachstánu je cesta jakkoliv jinak než letadlem zdlouhavá. Z České republiky létá do Almaty přímo ČSA. S jedním přestupem v Moskvě, Minsku, Kyjevě či Istanbulu se do Kazachstánu dostanete také velmi pohodlně. Z nízkonákladových společností létá z Budapešti do Astany společnost Wizz Air. Pokud chcete letět do jakéhokoliv jiného kazašského města než Astany a Almaty, nejlepší spojení nabízí společnost Aeroflot.

Zpáteční letenky z Prahy do Almaty nebo Astany běžně seženete za cca 9000 Kč, v akcích i méně. Letenky s Aeroflotem do jiných měst jsou dražší, počítejte tak 15 000 Kč za zpáteční, míň skutečně jen v akci.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

kazachstán

Nur-Sultan, park Atameken, Kazachstán v miniatuře

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

V Kazachstánu panuje vnitrozemské klima, tj. teplá léta a velmi chladné zimy. Navíc je jižní část země teplejší než severní. Nejlepším obdobím pro cesty na sever země (Nur-Sultan) je červen až srpen, září tu už bývá chladné a občas napadne i sníh. Na jihu (Almaty) je září ještě velmi příjemné. Hlavní sezona je v měsících červen až srpen, mimo sezonu už může být značně omezená doprava i otevírací doba turistických atrakcí na odlehlejších místech.

Víza a podmínky vstupu

Od 1. 1. 2017 byla pro turistické pobyty občanů ČR a SR, které nepřesáhnou 30 dní, zrušená vízová povinnost. Pro všechny ostatní typy pobytů nebo pro turistické pobyty nad 30 dní je třeba vízum, které se neuděluje na hranicích – vyřiďte ho předem na kazašském konzulátu. Pro cesty do Kazachstánu je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v zemi.

Aktuální informace k vízovému režimu naleznete na stránkách ministerstva zahraničí a na stránkách Velvyslanectví Republiky Kazachstán v České republice а Slovenské republice.

Peníze a přibližné ceny

Místní národní měnou je kazašský tenge (KZT).

Cenová úroveň v Kazachstánu leckoho překvapí, je poměrně nízká, a to i ve srovnání se sousedními zeměmi. Navíc kvalita zboží a služeb odpovídá standardu v ČR. Na pobyt v zemi vám bude stačit zhruba 60 % toho, co byste zaplatili za obdobný pobyt doma.

Neexistují zde (až na několik málo výjimek) dvojí ceny – pro místní a pro cizince. I ceny organizovaných výletů cestovních kanceláří jsou nastavené tak, aby si je mohli dovolit místní. V Kazachstánu lze vyjít (pokud nevyhledáváte luxus) s 3000 Kč na osobu a týden (ubytování, jízdenky, vstupenky, jídlo i nějaký suvenýr).

kazachstán

Jezero Jesik ve stejnojmenném národním parku

  • Bydlení: lůžko v hostelu již od 80 Kč, v hotelu od 125 Kč.
  • Jídlo: oběd v restauraci 80 Kč, v jídelně 50 Kč.
  • Nápoje: láhev místního vína od 70 Kč, balená voda 1,5 l 7–20 Kč, šálek čaje od 3 Kč.
  • Potraviny: kilo jablek 15–30 Kč, tabulka místní čokolády 20 Kč, kilo místního sýra v samoobsluze od 80 Kč.
  • MHD: 5–10 Kč.
  • Památky: vstupné do muzea 15–40 Kč, celodenní organizovaný výlet z Almaty do Čarynského kaňonu 350 Kč.

Lokální doprava

Letecká přeprava

V Kazachstánu funguje velmi dobrá vnitrostátní letecká doprava. Všechna větší města mají svá letiště a ceny vnitrostátních letů jsou nižší než v Evropě.

Vlaková doprava

je v bývalém SSSR velmi populární a spojuje Kazachstán i se sousedními zeměmi. Vlakem se dostanete prakticky do jakéhokoliv města v zemi. Jen přejezd z Astany či Almaty ke Kaspickému moři je zdlouhavý a není levný, tohle se už vyplatí letět.
Ohledně vlaků je potřeba rozlišovat mezi električkami a pojezdy.

Električky jsou vlaky k sezení na krátké jízdy (max. 6 hodin). Pojezdy jsou naopak lůžkové, v ceně bývá i povlečení a jezdí se s nimi na delší vzdálenosti i několik dní. Oba typy vlaků mají tři třídy a jízdenky do obou se prodávají na jméno po předložení dokladu totožnosti.

Pro představu: jízdné lehátkovým vlakem za 11hodinovou cestu je 200 Kč, električkou ve 3. třídě 80 Kč za 4 hodiny jízdy.

Jak vypadá jízda rychlovlakem z Astany do Almaty a jaký komfort na vás čeká, to můžete zhlédnout na videu.

Autobusová doprava

Je rozšířená, autobusy ale jezdí vzdálenosti do max. 24 hodin jízdy. Příměstská doprava je vyloženě autobusová. Jízdenky se prodávají u pokladny a na příměstských/městských linkách přímo v autobusu.

MHD ve městech

Všechna větší města mají perfektně fungující MHD, její průvodčí umí poradit, kde vystoupit/přestoupit. Každá jízda se platí zvlášť u průvodčího. Pro MHD jezdí prakticky všude autobusy, jen v Almaty je jedna trasa metra.

kazachstán

Zastávka MHD v Astaně, čekající si mohou stáhnout do mobilu romány ve třech jazykách

Autopůjčovny

Půjčování aut není v Kazachstánu obvyklé, populárnější je najímání si taxíků či soukromých aut i s řidičem. S tím rádi poradí v každém hotelu.

Nevýhodou je, že výletní místa jsou veřejnou dopravou téměř nedostupná (místní si tam dojedou vlastními auty). Doprava jezdí do obydlených míst, ne však na výletní místa. Je tedy dobré využívat taxíky (cena bývá 10 Kč/km), pro náročnější celodenní výlety za smluvenou cenu.

Údajně je velmi dobré jezdit v Kazachstánu stopem, řidiči stopaře berou a za stop se neplatí.

Zatím nemáte s autostopem zkušenosti? Nevadí. Přečtěte si Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Kazašská kuchyně

Kazašská kuchyně je založená na mase. Méně se tu jí vepřové, víc skopové a koňské. Příloha k masu (rýže, brambory) je většinou malá a ke všem jídlům se jí chléb.

 

kazachstán

Balchaš, místní tržnice, nabídka sýrů

Dalším populárním jídlem je plov (podobný našemu rizotu), který seženete ve všech restauracích a jídelnách, a to vždy na několik způsobů. Známým je také bešbarmak – skopové/koňské maso vařené v kotli s nudlemi. Velmi populární jsou i ruská jídla – pirožky, čeburašky (smažené či pečené těsto plněné slanou nádivkou), blini (palačinky většinou s tvarohem) či boršč.

Oblíbené je stravování v samoobslužných jídelnách, rusky stolovaja. Najdete je v téměř každé ulici i v každém obchodním domě. V restauracích s obsluhou se k účtu připočítává 10 % za obsluhu.

Populárním nápojem je čaj. Je tu oblíbenější než káva a v restauracích se běžně prodává nejen po šálcích, ale i po konvičkách.

Jih Kazachstánu má teplejší podnebí, takže se tu daří mnoha druhům ovoce. Nejznámější jsou jablka, vždyť Almaty znamená v překladu město jablek. Almatinská jablka byste neměli zapomenout ochutnat. Populární je tu i khaki. V okolí Almaty je několik vinařství – kupte si v supermarketu nějaké místní víno, zcela jistě nezklame.

Populární tu je i pití piva. Dováží se sem z Ruska, ČR i dalších zemí, výběr v obchodech je tedy velmi bohatý.

Pokud si budete chtít koupit čokoládu, tak ta značená pouze slovem „čokoláda“ je hořká.

kazachstán

Plov a okurková polévka

Nemoci a hygiena

Kazachstán jako poměrně chladná země nepředstavuje žádné větší zdravotní riziko. Spíš než se zákeřnými chorobami počítejte s nachlazením z prudké změny počasí. Bez nadsázky mohu Kazachstán nazvat zemí lékáren. Najdete je vyloženě na každém rohu a ať budova, v níž sídlí, vypadá sebehůř, lékárna vždy splňuje standardy lékáren v Evropě. Léky stojí sotva polovinu co u nás a lékárníci s výběrem ochotně poradí.

Na dotaz, jestli je kohoutková voda pitná, dostanete rozporuplné odpovědi. Většina domácností a hotelů má filtr a pije vodu filtrovanou. Některé domácnosti kohoutkovou vodu nepijí a radši kupují balenou, jiné zase bez problémů kohoutkovou vodu pijí.

Bezpečnost

Kazachstán je poměrně bezpečnou zemí. Je třeba dávat pozor spíš na kapsáře a podobně drobnou trestnou činnost, té se však při troše obezřetnosti dá předejít. Na všech nádražích, letištích a ve většině veřejných budov je nutné před vstupem projít bezpečnostní kontrolou.

kazachstán

Turkestán, nejvýznamější muslimské poutní místo ve Střední Asii

Jazyk, kultura a česká menšina

Kazachstán je mnohonárodnostní stát. Kazaši tvoří jen 57 % obyvatelstva, tento podíl se ale v důsledku vysoké porodnosti kazašských žen zvyšuje. Rusů je cca 20 %, dalšími početnými národy jsou Ukrajinci, Uzbeci, Němci, Korejci (najdete i českou menšinu). Většina z nich má za mateřštinu ruštinu, nikoliv kazaštinu.

Úředním jazykem je sice kazaština, ale ruština dostala statut jazyka oficiálního. Oba jazyky jsou na všech školách v Kazachstánu povinným vyučovacím předmětem. Většina nápisů je dvojjazyčná. Není těžké najít někoho, kdo kazašsky nerozumí, ale rusky se domluvíte prakticky s každým.

Oba jazyky používají jako písmo azbuku, kazaština jako turkický jazyk plánuje přejít do roku 2025 na latinku.

V kazašských školách je povinným vyučovacím jazykem i angličtina, proto by neměl být problém dorozumět se s mladší generací i anglicky.

Náboženství, svátky, tradice

V Kazachstánu jako mnohonárodnostním státu existuje velké množství různých vyznání. Náboženství ale je soukromou záležitostí a veřejný život mu není podřízený. Kazaši jsou většinou muslimové a Rusové pravoslavní. V každém městě stojí mešita a pravoslavný chrám. Svatyně ostatních náboženství již pravidlem nejsou.

Státní svátky byly většinou převzaté z bývalého SSSR:

  1. a 2. leden – nový rok.
  2. leden – pravoslavné Vánoce.
  3. březen – Mezinárodní den žen.
  4. březen – Nauryz meyramy (svátek jara / nového roku).
  5. květen – Svátek jednoty lidu Kazachstánu.
  6. květen – Den vítězství.
  7. srpen – Den Ústavy Kazachstánu.
  8. říjen – Den Republiky.

Mezi oblíbené kazašské tradice patří různé hry a závody na koních. Velký význam pro Kazachy má svatba, která musí být velkolepá a rodiny jsou ochotné se kvůli ní zadlužit i na mnoho let.

Co byste ještě měli vědět

  • Alkohol je povolené pít až od 21 let věku.
  • Pokud neovládáte ruštinu, naučte se před cestou alespoň číst azbuku, určitě se vám to vyplatí.
  • Invalidé mají na nádražích a v dalších zařízeních zvláštní pokladny, na přechodech pro chodce mají zvláštní tlačítka a na každém parkovišti mají vyhrazená místa. Ve frontách mají přednost.
  • V autobusech muži pouštějí ženy sednout. Muž si nesedne, dokud v autobuse nějaká žena (byť mladá) stojí.
  • Řidiči jsou vůči chodcům velmi ohleduplní, na přechodu jim vždy dávají přednost (a leckdy i mimo přechody).
  • Ubytování v hotelích se poskytuje na časové období zvané „sútki“. V ruštině to znamená dobu 24 hodin. Některé hotely mají pevně stanovené, odkdy se lidé mohou nastěhovat a dokdy se musí vystěhovat. Jiné hotely to mají tak, že od doby nastěhování začíná běžet 24 h, za které se platí cena uvedená v ceníku. Jsou i hotely, které mají zvláštní cenu za polovinu (tj. 12 hodin). Nádražní hotely můžou mít i extra cenu za 6 hodin.
  • Pokud před nádražím bude soukromá osoba nabízet ubytování, prvně si ho prohlídněte a zkontrolujte, zda svítí světlo apod. Většinou za cenu hotelu či ubytovny nabízí kvalitu mnohem nižší. Pod názvem „kvartíra“ (byt) nabízí většinou jen jeden pokoj ve svém bytě. Neplaťte dříve, než si vše prohlédnete.
  • Pokud chcete vyrazit do národního parku, je to tady trochu složitější. Parky nemají veřejnou dopravu a ani v hotelích vám nikdo nedokáže pořádně poradit. Při návštěvě jakéhokoliv národního parku je nejlepší řídit se informacemi v posledním vydání cestovního průvodce.
  • Nezapomeňte smartphone, pokud ho máte. Každé kazašské město nabízí ke stažení mnoho pro turisty užitečných aplikací, např. linky MHD, plány měst, otevírací doby muzeí apod.
  • Většina turistických atrakcí leží osamoceně ve stepi několik kilometrů od nejbližší komunikace. Step je nehostinná, není na ní stín ani možnost nabrat si vodu. Než se vydáte na nějakou atrakci stopem a pak pěšky (ten, koho si stopnete, vám nejspíš zastaví na hlavní silnici u odbočky k atrakci), zvažte, zda případné zdravotní problémy (úpal, úžeh, dehydratace apod.) stojí za úsporu peněz, které byste dali za organizovaný zájezd, nebo za taxi.
  • Kazašská města, ulice, náměstí apod. mají dva názvy – kazašský a ruský. Místní většinou znají oba názvy, na mapách může být pouze jeden.

Pár tipů, kam se podívat

Nur-Sultan (dříve Astana)

Futuristické město, metropole vzniklá během posledních dvaceti let. Turistům nabízí totéž co západní velkoměsta, ovšem za zlomek ceny. Hlavním městem Kazachstánu je od roku 1997.

kazachstán

Nur-Sultan, výstavní bulvár Nuržol

Almaty

Bývalé hlavní město Kazachstánu a doposud největší město v zemi, plné širokých ulic překypujících zelení a různými památníky, pomníky a sochami. Procházky v něm jsou vždy příjemné. Almaty má i pěkné horské panoráma. Město je výchozím bodem pro pěší túry i pro lyžování v pohoří Ťan-šan, kam se pohodlně dostanete MHD.

Karaganda

Město známé těžbou uhlí a těžkým průmyslem nabízí možnost návštěvy památníků, dolů a dalších průmyslových atrakcí. Je tu i největší městský park ve Střední Asii, v něm leží geografický střed Eurasie. V městské čtvrti Jugovastok (Jihovýchod) postavili nádhernou mešitu a zcela nový velmi elegantní katolický chrám s klášterem. Nedaleko města leží největší sovětský pracovní tábor Karlag zřízený J. V. Stalinem, dnes je z něj muzeum.

kazachstán

Karaganda, geografický střed Euroasie

Malinovka

V této obci na sever od Astany fungoval v době vlády J. V. Stalina ženský pracovní tábor Alžír. Dnes je tu velmi úhledný památník obětem a malé muzeum. Místo je menšího rozsahu než Karlag, ovšem lépe dostupné veřejnou dopravou.

kazachstán

Malinovka, památník pracovního tábora Alžír

Borodinovka

Vesnice v Akťjubinské oblasti založená v roce 1911 českými osadníky. I když tu dnes žije obyvatel českého původu jen poskrovnu, kdo hledá nějaké české stopy, měl by ji navštívit.

Medeo a Šymbulak

Dvě horská, moderně vybavená střediska na svazích Ťan-šanu dostupná MHD z Almaty, dobře zařízená pro zimní sporty.

Čarynský kaňon

Velmi malebná zmenšenina amerického Grand Canyonu. Pro turisty je nejzajímavější část nazývaná Údolí zámků plná zvláštních skalních útvarů. Celý kaňon působí opravdu impozantně.

kazachstán

Čarynský kaňon

Taraz

Město v jižním Kazachstánu, které kdysi leželo na Hedvábné stezce, dnes nabízí archeologické naleziště a několik typických středověkých středoasijských mauzoleí.

kazachstán

Nově vybudovaný park ke 20. výročí založení Kazachstánu v Tarazu

Turkestán

Největší muslimské poutní místo ve Střední Asii, je ale přístupné všem, ne pouze muslimům. Turisté tu mohou navštívit několik mauzoleí, dalších svatyní, muzejní expozici a repliky středověkého opevnění. Celý poutní areál je nově zrekonstruovaný a osázený růžemi.

Borovoe (Burabay)

Výletní a rekreační místo u stejnojmenného jezera na sever od Astany. Je plné skal zvláštních tvarů, proto opředené mnoha pověstmi a mýty. Nabízí vyžití pro turisty, skálolezce, cyklisty, milovníky vodních sportů, ale i plážové turisty a především rodiny s dětmi. Místo se vyznačuje i zvláštním mikroklimatem prospěšným dýchacímu ústrojí.

Atyrau

Město, kde je hranice mezi Evropou a Asií nejviditelnější. Řeka Ural tu protéká centrem města.

Oblast u Kaspického moře

v okolí města Aktau je známá podzemními mešitami a pouštními skalními útvary.

Ile-Alatau

je nejlépe dostupný a velmi pěkný národní park u města Jesik nedaleko Almaty. Na nádraží v Jesiku si domluvte taxi. Z Almaty to může být pohodlný jednodenní výlet.

Korgalžinský národní park

ve stepi na severu země je zajímavý pro ty, kteří rádi pozorují ptáky. Návštěvu domluvíte v městě Korgalžin v muzeu místní přírody.

Bajkonur

Kosmodrom, z kterého byly do vesmíru odpalované sovětské rakety, nyní ho pro své vesmírné výzkumy stále využívá Rusko. Exkurze je možná, je ale třeba zvláštní povolení.

Bajkonurem se můžete virtuálně projít v krátkém videu.

Kde najdu víc info

Visit Kazakhstan

Oficiální stránky kazašského úřadu pro cestovní ruch.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová

Pracuje jako učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Podniká proto časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a po stopách české historie v knize 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je také autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Lukáš Podhora 17.5.2018 v 0:28 - Odpovědět

    V Kazachstánu jsme strávili 3 týdny vloni na přelomu července a srpna 2017. Přidám ještě pár mých postřehů, některé věci jsem taky viděl jinak než jsou popsané v článku:

    – přímá linka z Prahy do Almaty už je několik let zrušená, přestože byla využívána docela pravidelně především Kazachstánci, kteří studovali nebo působili v ČR. Takových jsme potkali opravdu hodně. :-).
    – nejlevnější varianta je pravděpodobně Wizz Air z Budapešti do Astany, cca 5 hodin letu, a potom vlakem do Almaty. Jedna cesta trvá cca 18 hodin, vyšla nás každého cca na 600,- Kč Rychlovlaky Grand Class podle videa jsou možná čerstvou novinkou, každopádně my jsme cestovali starým sovětským rozhrkaným lůžkáčem kde bylo 6 lůžek v jednom kupéčku, ale byl jinak klimatizovaný a dost pohodlný.Čekal bych spíš něco takového.
    – JÍZDENKY DO VLAKU JE POTŘEBA KUPOVAT DOPŘEDU ONLINE – tickets.kz – myslím hodně dopředu, vlaky bývají dlouho vyprodané.
    -Nejhorší možná varianta je jet autobusem, jede 24 hodin v namačkaném neklimatizovaném buse, lidi které jsme potkali a jeli tím tak říkali že to bylo strašný.
    – ceny potravin jsou minimálně stejné nebo lehce vyšší než v ČR. Kvalita potravin v obchodech je dost špatná, jediné co má kvalitu jsou západní značky, které ale stojí cca 2x tolik než jsme zvyklí u nás. Ubytování jsme nenašli pod 200,- Kč za hostel. Jediné, co je v Kazachstánu opravdu podstatně levnější, je benzín a tedy jízdné, cca 10,- Kč za cestu po městě.
    – městská MHD je fajn, ale nemá moc přesný schedule. Orientovali jsme se v Almatě pomocí aplikace 2gis. Autobusy jsou často staršího data. Jízdné se kupuje buď přímo u řidiče, anebo na to má speciálního člověka přímo v buse.
    – mezi městy jezdí tzv. Maršutky – jedná se o o starý transportér přeplněný cestujícíma až po strop. Mají své stanoviště, kde čekají tak dlouho než se naplní lidma a pak až vyjedou. Cena byla asi 100 tenge za jízdu.
    – za stop se platí, lidi stopují i uprostřed města, funguje to jako místní taxislužba. Stopuje se s rukou nataženou směrem dolů k cestě. Většinou někdo zastaví tak do 10ti sekund.

    • Veronika Skvarova 17.5.2018 v 14:32 - Odpovědět

      V Kazachstánu jsem pobyvala celé záí 2017. Co se týče jízdenek do vlaku, nikdy nebyl problém koupit je na nádraží, na přeplněný či vyprodaný vlak jsme nenarazily. Portál tickets.kz nebyl vždy funkční. Z uvedeného vyvozuji, že mimo sezónu není problém sehnat jízdenky na vlak ani na poslední chvíli. Co se týče cest autobusem, tak na dálkové tratě se prodávají pouze jízdenky na sezení, tudíž o namačkaném autobuse nelze mluvit, neboť tam více lidí, než kolik je sedadel, necestuje.
      Absolutně nesouhlasím s vysokými cenami potravin a ubytování v Kazachstánu. Nikde jsme za 2 osoby neplatily více než 10 EUR za noc, 250 kč pro 2 osoby mi drahé nepřijde. Náklady 300Kč na týden, když si i dopřávám to, co si doma nemohu dovolit mi vysoké nepřijdou. Všechny potraviny, co jsem si v Kazachstánu koupila, mi přišly kvalitní, žádné problémy jsem s nimi neměla, všechny byly o ca. 30% levnější než v ČR. Dovoz především z Ruska a postsovětských zemí, opět levnější než v ČR. Dovoz ze Západu malý a v množství místních a ruských výrobků nepostřehnutelný, je možné, že toto zboží je drahé, ale je tu velký výběr levnějších místních a ruských alternativ.

      Osobně po návštvě ca. 65 zemí považuji Kazachstán za velmi bezproblémovou zemi a v poměru cena/kvalita za nejlevnější.

  2. Lukáš Podhora 17.5.2018 v 0:48 - Odpovědět

    Co byste ještě měli vědět:

    – řidiči ve městech jezdí jako hovada, kupodivu málokdy se něco stane. Při pohybu opatrně.
    – kazachstán je země policejních kontrol. I když jsou víza zrušená, na letišti dostanete vjezdní doložku kterou musíte nosit permenentně v pase a na konci pobytu odevzdat, a kdykoliv ji po vás někdo může chtít. S půjčováním auta taky opatrně, zahraniční turisti, které jsme potkali, si stěžovali na buzeraci od policistů za přestupky. V tomto dvojí metr platí.
    – platí striktní zákaz pití alkoholu na veřejnosti, pod pokutou 5000,- Tenge – i ve vlaku nebo v parku na lavičce
    – v horách neexistuje něco jako turistické značení. V okolí Almaty je turistický rezort Shymbulak, kam míří všichni turisti a horolezci, většinou se ale dostanete dál než k njbližší hoře. dál do hor není možné chodit, protože zde začíná pohraniční pásmo se spoustou příslušníků pohraniční stráže. Přecházet hranici směrem na Kyrgystán přes hory je zakázané, přestože podle map tam cesty vedou.

    • Veronika Skvarova 17.5.2018 v 14:27 - Odpovědět

      – S prvním bodem jako chodec nesouhlasím, ale budiž, kdo poznal kazašské řidiče z pozice řidiče a ne chodce, může mít jiný názor.
      – kontroly, kromě bezpečnostních na letišti, nádražích a některých veřejných budovách jsem nezažila. To, že se musí na letišti vyplnit doložka a při odjezdu odevzdat, je běžné i v dalších nejen asijských zemích, nevím, proč právě z tohoto vyvozovat, že se jedná o zemi policejních kontrol.
      – co se týče hor bez tur. značení, to je běžné v mnoha zemích, nejen v Kazachstánu, to, že Medeo a Šymbulak jsou zaměřeny na zimní sporty, v textu uvádím.

  3. Veronika Skvarova 17.5.2018 v 14:16 - Odpovědět

    aTady se někomu v Kazachstánu nelíbilo, tolik doplnění jeko k žádnému jinému průvodci na Travelbibli jsem ještě nečetla a to mi ostatní přijdou mnohem stručnější než Kazachstán.

    • Lukáš Podhora 22.5.2018 v 22:22 - Odpovědět

      To jestli se mi v Kazachstánu líbilo nebo ne není přece předmětem diskuze. Stejně tak jím není snaha shodit tvoji práci nebo zkušenost :-).
      Přišlo mi prostě že dost faktů, které jsi uvedla, se úplně rozchází s tím jak jsme to zažili my, případně jsou dost zavádějící, např. s tou dopravou.vlakem, když sdílíš video s luxusním vlakem a v reálu jedeš starým kodrcákem ;-).

      Mimochodem jsem přesvědčený o tom, že dobrá kritická recenze by měla být součástí každého článku, minimálně ve sféře kde pracuju je tohle naprosto běžné. Nevím, jestli takovou recenzi poskytuju zrovna já, každopádně si myslím že je jenom dobře, pokud to i tady na Travel Bibli někdo dělá. Špatně je ale pokud se u toho budeme urážet a hádat na osobní rovině – takže ještě jednou : díky za dobrej článek i doufám konstruktívní diskuzi :-)

      • Veronika Skvarova 16.7.2018 v 10:19 - Odpovědět

        To video vlaku tam dodala redakce, to není moje a poprvé jsem ho viděla
        také až ve zveřejněném průvodci. Co se týče tvých poznámek, tak je
        klidně můžeš zkopírovat do všech ostatních průvodců na Travelbibli.
        Značené trasy kromě pár středoevropských zemí nikde neexistují, mimo
        země EU se musí vyplnit vstupní karta téměř všude, a tu pak odevzdat při
        odjezdu na pasovce, řidiči jako hovada jezdí také všude, tedy hlavně v
        rozvojových zemích. Čtu všechny průvodce na Travelbibli a musím říci,
        že jen málo z nich obsahuje skutečně pro nezávislé cestovatele podstatné
        informace, nechci se chválit, ale Kazachstán mi z toho, co na
        Travelbibli je, přijde nejlepší. Sama cestuji nezávisle a tak vím, jaké
        informace potřebuji. V mnoha průvodcích mi mnoho podstatného chybí, což
        leckdy ví jen ten, kdo v dané zemi byl. Jestli ti jde o kritickou
        recenzi, tak podobně doplň všechny země, kde jsi byl.