Kde se v zimě ohřát, když nechcete letět do Asie

19.12.2019|Kategorie: Tipy a triky|

Zimě dvakrát nefandíte a nejraději byste těch pár mrazivých měsíců nevykoukli zpod peřiny, anebo rovnou utekli do teplých krajin? Jakkoli krásně to zní, ne každý si něco takového může dovolit.

Dobrou zprávou je, že za teplem nemusíte jezdit na opačnou stranu zeměkoule. I v Evropě najdeme celou řadu míst, kde se v zimě nejen zahřejete, ale možná i opálíte. Některé z těchto destinací jsou válecí, jiné zase pro aktivnější jedince, a jestli toužíte po nějaké koupací, kde si užijete radovánky i v jiné než studené vodě, na seznamu najdete taky horké prameny, které vás i v zimě zaručeně zahřejí.

U oceánu nebo moře

Ještě než sbalíte kufr a zamáváte zasněžené krajině z okénka letadla nebo auta, je pár věcí, na které byste neměli zapomenout.

 • Respektujte výstrahy ohledně koupání a silných podvodních proudů. V zimní sezoně na většině míst nenajdete plavčíka, je tedy nasnadě být dvakrát tak opatrný. 
 • Kromě dobré nálady si nezapomeňte přibalit větrovku, která přijde vhod během větrných dnů i dlouhých večerů u skleničky vína nebo dobré kávy, a hlavně foťák, ať dokážete zachytit všechny ty krásy, o kterých si v mrazivém Česku necháváme jen zdát.

Kanáry

Ať už pro svou zimní dovolenou zvolíte kterýkoli z Kanárských ostrovů, nešlápnete vedle. Kanáry jsou vyhlášenou evropskou destinací, kde se ohřejete v každém ročním období. Díky výhodné poloze v Atlantském oceánu a poblíž afrického kontinentu se průměrná zimní teplota vzduchu pohybuje kolem příjemných 20 °C. Kanárské ostrovy jsou také jedním z mála míst, kde si i v zimě užijete radovánky v oceánu. Voda je sice chladnější (kolem 18 °C), rozhodně ale osvěží. 

A protože každý z ostrovů je naprostý unikát, který nabízí něco jiného, ty nejoblíbenější si teď přiblížíme podrobněji.

Gran Canaria

gran canaria v zimě

O Gran Canarii se mluví jako o „miniaturním kontinentu“, který díky své rozmanité krajině nabízí vše, po čem cestovatelovo srdce touží. Na jihu, kam míří většina cestovatelů, vás ohromí majestátní písečné duny připomínající ne tak vzdálenou Afriku. Vyprahlá písečná krajina, která se svažuje až do útrob oceánu, je ale naprostý opak toho, co najdete na severu nebo ve středu ostrova. 

Skalnatému a hornatému vnitrozemí dominují rovnou dva vrcholy, které se tyčí do výšky necelých 2000 metrů nad mořem. Za návštěvu stojí i sopka Pico de Bandama, na jejímž vrcholu se vám nabídne netradiční podívaná do vyhaslého sopečného kráteru. 

Pokud horská turistika není váš šálek kávy, rezorty na jihu nabízí spoustu outdoorových zážitků, jako je třeba jóga na pláži, a sever ostrova – to je surfařů ráj.

Tenerife

tenerife v zimě

Ostrov „věčného jara“ je svou rozlohou největším ostrovem Kanárského souostroví a zde leží i nejvyšší hora celého Španělska – Pico del Teide. Tyčí se do výšky 3718 m n. m. a zdolat ji je oříšek i pro trénované horaly (k výstupu je potřeba mít povolení). Kousek pod vrchol se ale dostanete i za pomoci lanovky a ještě vám zbyde energie na prozkoumávání dalších krás národního parku Teide. 

Přírodní krásy Tenerife najdete po celém ostrově, zůstávat jen na jednom místě by tak byla velká škoda. Zatímco v jižní části, kde panuje suché počasí s vyššími teplotami, připomíná příroda měsíční krajinu, návětrné severní pobřeží je plné zeleně.

Průměrné zimní teploty se na Tenerife pohybují kolem 25 °C a oceán je zde teplejší. I tak to nejspíš nebude na žádné dlouhé koupání, teploty mírně pod 20 °C ocení hlavně otužilci a jiní nadšenci.

Fuerteventura

O Fuerteventuře se mluví jen málokdy, a když ano, tak ve spojitosti se surfováním. Turisté „nesurfaři“ proto dávají přednost ostatním z ostrovů a na Fuerteventuru jich tolik nejezdí. Božský klid, nekonečné pláže a naprostá pohoda jsou ale jen jedny z pádných důvodů, proč byste měli jít proti proudu a objevovat krásy tohoto ostrova bez přeplněných turistických rezortů a falešných lákadel.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Autentickou atmosféru zažijete, pokud si na místě půjčíte auto a prozkoumáte ostrov křížem krážem na vlastní pěst. Dostanete se k opuštěným majákům, všudypřítomné pasoucí se kozy vás dovedou do výroben tolik proslulého kozího sýra a nejspíš objevíte i jednu z pláží, kterou budete mít jen a jen pro sebe.

Stejně jako okolní ostrovy vznikla i větrná Fuerteventura sopečnou aktivitou a příroda si tady opravdu vyhrála. Kopcovitá měsíční krajina černé barvy plynně přechází v nekonečné pláže zlatavého i bílého písku, které se svažují až do hlubin azurově zbarveného moře. 

Lanzarote

lanzarote v zimě

I když je Lanzarote součástí Kanárských ostrovů, klima na ostrově se od ostatních dost liší a právě tady zažijete zase o trochu jinou dovolenou. Kvůli velmi větrnému počasí pravděpodobně raději obléknete triko než plavky, průměrné denní teploty v zimních měsících se ale stále pohybují kolem 18 °C, což je pořád podstatně víc než v Česku.

Ostrov je z velké části pokrytý černo-červenou lávou a na zeleň narazíte jen ojediněle. Sopečná krajina s více než 300 sopkami není ale jediné, co vás na ostrově uchvátí. Gejzíry a jeskyně, ve kterých žijí tvorové, které téměř nikde jinde na světě nenajdete, bezpochyby stojí za návštěvu.

Neuvěřitelnou sílu přírody poznáte nejen v národním parku Timanfaya, kde stačí vložit otep slámy do díry v zemi a ta během pár okamžiků shoří, ale také při procházce pod Famarskými útesy, kde o sobě silnými údery dává znát bouřící oceán.

Malaga, Španělsko

malaga v zimě

Přístav Malaga je se svými 300 slunečnými dny v roce jedním z nejteplejších španělských měst. Leží v zátoce v provincii Andalusie, proti chladným větrům ze severu ho chrání hory a na jihu se rozprostírá Středozemní moře. 

S příjemnými zimními teplotami kolem 17 °C a liduprázdnými ulicemi si Malagu užijí nejen milovníci vína a dobré kávy, ale také ti, kdo přijíždí za uměním. Prozkoumejte malby jednoho z nejslavnějších španělských rodákůPicassa. Zajděte do jeho muzea, pronikněte do tajů kubismu – a kdo ví, třeba vás jeho malby inspirují k vlastní tvorbě. 

Při návštěvě v zimních měsících nemůžete vynechat proslulé vánoční trhy. Při pohledu na nádherně vyzdobenou třídu Calle Larios se vám bude tajit dech. Moře bude v tu dobu studené, ale pokud si přece jen budete chtít zadovádět ve vodě, okolní lázně a horké prameny jsou k tomu jako stvořené.

Madeira

madeira v zimě

Zelená perla Atlantiku je jedním z dalších míst v Evropě, kde se ohřejete i v zimě bez obav z nepříjemných teplotních výkyvů. Díky strategické poloze u afrického pobřeží a Golfskému proudu na Madeiře ani v zimních měsících teploty zpravidla neklesají pod 18 °C.

Zatímco v prosinci většinou pár dní v týdnu prší, v lednu si budete užívat dlouhé dny a až 10 hodin příjemných slunečních paprsků denně. Na přelomu těchto dvou měsíců nemůžete vynechat megalomanskou silvestrovskou podívanou. Jak dokazuje zápis v Guinessově knize rekordů z roku 2007, madeirský novoroční ohňostroj patří mezi ty nejlepší a hlavně největší na světě.

Na Madeiře se ale nebudete nudit v žádnou dobu a je dost pravděpodobné, že ani nestihnete objevit všechno, co na vás na ostrově čeká. Černé písečné pláže jsou jen bránou do neskutečně pestrého podvodního světa. Pokud potápění neholdujete, vydejte se na okružní jízdu na lodi kolem pobřeží a nenechte si ujít pozorování delfínů a velryb, se kterými si s trochou štěstí budete moci i zaplavat.

Ve vnitrozemí vás okouzlí nejen nesmírně bohatá vegetace, ale i jedny z nejlepších přírodních treků v Evropě. Následujte zavlažovací kanály (tzv. levády) a objevte přírodní skvosty skryté v jednom z nejstarších evropských lesů.

Sicílie

sicílie v zimě

Sicílie sice nepatří mezi ostrovy s nejteplejší zimou, i tady se ale ohřejete v porovnání se zasněženými zimními měsíci u nás. Mírné zimy kolem 16 °C jsou výborným lákadlem pro krátké úniky ze studeného Česka a v dubnu si často vystačíte jen s tričkem s krátkým rukávem. 

Sicílie nenabízí jen krásné azurové pobřeží a největší evropskou sopku Etnu, najdete zde také spoustu historických památek a monumentů. Navíc si pochutnáte na výborné italské kuchyni, kterou na Sicílii pojali zase trochu jinak. Po vynikajících těstovinách i krémové zmrzlině v netradičních kornoutcích se vám budou sliny jen sbíhat. 

Kypr

kypr v zimě

Pokud je Kypr na seznamu destinací, kam byste se jednou rádi podívali, udělejte tak v zimě. Díky příjemným teplotám kolem 1820 °C tady oproti jiným oblíbeným letním destinacím nenarazíte na zavřené dveře u většiny ubytování i restaurací. Je pravda, že některé se kvůli menšímu počtu návštěvníků přes zimu zavírají, valná většina je ale připravená vás obsloužit i ubytovat se vší noblesou a za výhodnější ceny.

Nebojte, že během návštěvy Kypru se veškeré vaše aktivity omezí jen na pikniky na pláži při západu slunce a vyjížďky na širé moře. Kypr nabízí mnohem víc. Prozkoumejte archeologické vykopávky a ruiny starověkých civilizací, vyberte si některé ze stovek stezek a poznejte zemi z úplně jiné perspektivy. Během těchto procházek určitě narazíte na jednu z vesniček, kde by byl hřích neochutnat místní speciality.

Kam nejezdit

Mallorca

Mnoho cestovatelů pro svou zimní výpravu za teplem zvažuje i Mallorku, ta bohužel nenabízí takové přívětivé podmínky jako Kanárské ostrovy nebo Malaga. Pokud ale česká zima přetrvá až do dubna, můžete o Mallorce pomalu, ale jistě začít uvažovat. V té době se začne oteplovat a také propršených dnů bude méně a méně.

Azory

azory v zimě

Ani Azory nejsou tou nejlepší volbou pro únik před chladným počasím. Teploty, které se pohybují kolem 10–16 °C, nejenže moc nezahřejí, většinu zimy zde také prší a sluneční paprsky na ostrovy dopadají jen pouhých pár hodin denně. Dobrou zprávou ale je, že i za nepříznivého počasí se vždy můžete ohřát v termálech, které na ostrovech najdete.

V horkých pramenech

Piešťany a Karlovy Vary jsou klasika, která dříve nebo později omrzí. Vydejte se do horkých pramenů napříč Evropou a spojte léčebné procedury s ochutnáváním tamní kuchyně i s kulturním zážitkem. 

Island

horké prameny island

Island je proslulý nejen svou divokou nespoutanou krajinou, ale také oblíbenými horkými prameny. Na ostrově jich najdete hned několik, většina cestovatelů zamíří do až neuvěřitelně modrých vod Blue Lagoon, kde teplota vody i v zimě dosahuje 40 °C. 

Pokud byste rádi navštívili i jiné horké prameny a nechcete se přitom mačkat mezi davy dalších návštěvníků, vždy si dopředu zjistěte informace. Mnohé prameny jsou buď přes zimu zavřené (např. Landmannalaugar), nebo se k nim budete jen těžko dostávat – autobusy jezdí hlavně v sezoně a na některých silnicích platí zákaz vjezdu vypůjčených aut (např. Hveravellir). V takových případech většinou nezbývá nic jiného než se přidat k organizované tour. 

S vypůjčeným autem se sice nedostanete ke všem pramenům, zato snadno uprchnete mimo civilizaci, kde si právě v zimních měsících budete moct užívat pohled na nádhernou polární záři.

Pantelleria, Itálie

Ostrůvek poblíž Sicílie je horkými prameny přímo prošpikovaný. Sopečnou aktivitu ve prospěch ozdravných lázní využili zejména v přístavu Gadir, kam mířili lidé už ve starověku. Sopečných jezírek tady najdete hned několik a je jen na vás, jaké z nich si vyberete. Každé se liší nejen teplotou vody, ale také obsahem minerálů, které vašemu tělu dopřeje.

Cascate del Mulino, Itálie

horké prameny toskánsko

Horké prameny pod širým nebem, o kterých se toho moc nepíše. Tahle italská nádhera vás nadchne. Nedaleko vesnice Saturnia leží Cascate del Mulino – sírové léčivé horké prameny, které jsou přístupné během celého roku. V okolí nenajdete moc zařízení, a tak se raději z domu vybavte vším, co byste mohli potřebovat.

Vstup je zadarmo, proto se prameny mohou během dne rychle zaplnit i místními, kteří si je oblíbili. Vyrazte raději brzo ráno a vychutnejte si jejich hřejivou sílu i během mrazivých okolních teplot. Pokud byste náhodou zatoužili po něčem luxusnějším, v okolí jsou ještě placené lázně, v kterých proudí voda ze stejných pramenů.

Bath, Velká Británie

Objevte lázně starých Římanů v městě, které kolem lázní vyrostlo. Historická budova lázní je sice přístupná k placeným prohlídkám, kvůli špatné kvalitě vody se tam bohužel nevykoupete. O to lepší a modernější jsou termální lázně opodál, kde se dokonce můžete nahřívat ve střešním bazénu s výhledem na zapadající slunce

Budapešť, Maďarsko

lázně budapešť

Navštívit Budapešť bez toho, abyste zavítali do proslulých lázní, by byl hřích. Město leží na geologickém zlomu. Díky tomu zde ze země vyvěrá až 120 horkých pramenů, kolem kterých funguje přibližně 30 lázeňských komplexů. Těmi nejznámějšími jsou Széchenyi Fürdő a Gellért Fürdő, za návštěvu ale také stojí ty z dob turecké nadvlády, např. Császár, Király, Rácz a Rudas. Budapešťské lázně jsou zážitkem nejen díky hřejivé vodě s léčebnými účinky, ale také vás okouzlí architekturou jednotlivých lázeňských budov.

Ať už cestujete do vzdálenějších zemí, anebo po Evropě, mějte vždy na paměti, že reprezentujete naši zemi. Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé

Pavla Trávníčková

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!