Někteří této zemi přezdívají „královna afrického safari“ a je pravda, že více než 40 různými národními parky a zvířaty z „Velké pětky“ se může chlubit málokterá země na světě. Nicméně kromě rozlehlých plání s pasoucími se zvířaty vám může Keňa nabídnout i další zajímavé a neobvyklé zážitky, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

Máme pro vás podrobného praktického průvodce pro cestování po Keni na vlastní pěst. Najdete zde všechny praktické informace, které pro svou vysněnou dovolenou budete potřebovat. Od cesty do Keni, přes víza, očkování, dopravu a bezpečnost až po tipy na nejkrásnější místa a zážitky.

Článek původně vyšel v roce 2016, v roce 2023 ho výrazně rozšířil a doplnil o své zkušenosti i fotky Matouš Vinš, jeden z autorů Travel Bible.

Proč do Keni letět

Keňa je známá především díky safari, o tom není pochyb. Má širokou nabídku národních parků, které se liší například cenou, rozsahem, dostupností (do některých se dostanete po 1–2 dnech jízdy autem), druhy zvířat či nabídkou ubytování nebo adrenalinových zážitků.

Skoro ve všech uvidíte zebry, antilopy, gazely, různé opice, prase bradavičnaté nebo žirafy. Jen některé ale nabízejí pohledy na majestátní slony, stáda buvolů nebo pakoňů a hlavně velké kočkovité šelmy.

Africký buvol v národním parku Hell's Gate v Keni

Blízká setkání s divokými zvířaty na safari jsou k nezaplacení – národní park Hell’s Gate v Keni

Na své si v Keni přijde každý, ať už touží po luxusu, nebo více autentickém prostředí a dobrodružství.

Jeden z nejdostupnějších, nejstarších a snad i nejlevnějších parků se nachází hned u Nairobi – Nairobi National Park, který je nejlepší variantou například pro ty, kteří preferují nízkonákladové cestování a nechtějí utrácet za ubytování, dopravu nebo vysoké vstupní poplatky. Přitom zde při troše štěstí krom ikonických žiraf s mrakodrapy na pozadí uvidíte i lvy.

Nairobi národní park, Keňa

Národní park Nairobi a ikonický pohled na žirafy s mrakodrapy v pozadí

Nedaleko Nairobi můžete za rozumné peníze navštívit i národní parky Mount Longonot, Lake Naiwasha, Hells Gate a případně o kousek dál už o něco dražší, ale o to krásnější Lake Nakuru.

Největší lákadlo mezi národními parky je ale určitě slavný Maasai Mara, pokračování obrovského parku Serengeti v sousední Tanzánii.

Z Keni uvidíte i Mt. Kilimanjaro, nejvyšší horu Afriky

Z Keni uvidíte i Mt. Kilimanjaro, nejvyšší horu Afriky

Pokud někdo chce Keňu prozkoumat o něco víc a nespokojí se jen se safari, na pobřeží Keni se rozléhají úchvatné pláže a přístavní města nabízí nejen luxusní resorty a vynikající jídlo, ale i zajímavý pohled do historie kolonialistické éry.

Například pevnost Fort Jesus v Mombase vybudovaná Portugalci v 16. století je zapsána ve světovém dědictví UNESCO. A pokud byste například chtěli vědět, kde najdete nejlepší pizzu nejen v Keni, ale snad na celém africkém kontinentě, zjistíte to při návštěvě pobřežního městečka Malindi.

Pláž v Keni

Pláž v Keni

V Keni najdete i rozlehlé kávové a čajové plantáže, nádherná jezera a samozřejmě hory. Jen kousíček od rovníku se do výšky přes 5 tisíc metrů zvedá dechberoucí Mt. Kenya, kde můžete vidět poslední zbytky ledovce. Na jeden z hlavních vrcholů přitom můžete vystoupat i bez speciálního vybavení.

Hlavní město je kapitola sama o sobě a rozhodně se vyplatí pár dní v něm pobýt, než vyrazíte někam jinam. Při procházce po střechách nočního Nairobi, pozorování úchvatných západů slunce a rušného nočního života člověku přijde, že se nachází v moderní metropoli, která ale přes veškeré technologie a uspěchaný životní styl stále neztratila svoje kouzlo. Každý si tak rozhodně přijde na své a stačí se jen rozhodnout, jaké aktivity chce vyzkoušet.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Mt. Kenya – druhá nejvyšší hora Afriky

I tento pohled najdete v Keni: Mt. Kenya – druhá nejvyšší hora Afriky

Jak se do Keni dostat

V Keni se nachází celkem tři mezinárodní letiště – Jomo Kenyatta International Airport v Niarobi, Moi International Airport v Mombase a Eldoret International Airport. Je proto dobré mít jasno, do jaké části země máte namířeno, a na základě toho volit cílovou destinaci. Většinou ale pro cestu z Evropy nejlépe vychází letenky do Nairobi, do dalších částí země pak není problém koupit vnitrostátní let za pár stovek. 

Ceny nejlevnějších letenek se většinou pohybují v rozmezí 11–18 tisíc Kč. Cenu ale hodně ovlivní doba, kdy letenku kupujete, s jakou společností a na jaké letiště poletíte. Doporučuji odlet z Vídně nebo Mnichova, dokážete tak ušetřit několik tisíc, které určitě využijete někde jinde, a pravděpodobně i jeden přestup.

Z Prahy létají nejčastěji British Airways, Turkish Airlines, KLM nebo Emirates, z Vídně a Mnichova můžete krom toho využít i většinou dost výhodný let s Ethiopian Airways. Přímé pravidelné linky bohužel do Keni z blízkého okolí ČR nelétají. 

Běžné letenky hledejte přes Kayak.com, Expedia.com, Pelikan.cz, Letuska.cz či Skyscanner. Nakupujte pak ideálně přímo u aerolinky, i kdyby to bylo o pár stovek dražší než jinde. V případě potíží nebo změn se vám to velmi vyplatí.

Nevíte si rady s nákupem výhodných letenek? Zkuste online kurz #TravelHacking o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kromě leteckého vstupu je možné se do Keni dostat autem nebo autobusem z některých ze sousedních zemí, konkrétně Tanzanie, Ugandy a teoreticky i Etiopie. Oblast kolem hranic Etiopie a Keni je ale dlouhodobě problematická a pokud se jí můžete vyhnout, vyhněte se jí. 

Plameňáci na jezeře Bogoria, Keňa

Plameňáci na jezeře Bogoria

Kdy letět do Keni a proč v tuhle dobu

Díky odlišným geografickým podmínkám v různých částech země se dá vyrazit prakticky jakýkoliv měsíc v roce, opět ale záleží na aktivitách, kterým se chcete věnovat.

Pokud vyrážíte do Keni hlavně na safari a jde vám o unikátní zážitky s divokou zvěří, máte hned několik možností. V období červenec–říjen vás čeká nejlepší počasí – je období sucha, což znamená slunečno s velmi malou pravděpodobností deště. Další výhodou je menší výskyt komárů. Jestli míříte do Maasai Mara nebo do větších národních parků, můžete také spatřit obrovské přesuny velkých stád.

Pokud chcete ze safari vytěžit opravdu maximum, zarezervujte si výlet v prosinci, lednu nebo únoru. Počasí je stále teplé, obloha blankytně modrá a díky přicházejícímu období dešťů se začíná vše krásně zelenat. Když máte štěstí, podaří se vám zachytit i právě narozená mláďata, která přicházejí na svět na přelomu listopadu a prosince.

Žirafa a její mládě v parku Naiwasha, Keňa

Žirafa a její mládě v národním parku Naiwasha

Pro milovníky pláží není problém vypravit se do pobřežních letovisek kdykoli v roce, nicméně nejlepšími měsíci jsou listopad, prosinec, leden a únor.

Od března do zhruba poloviny června probíhá období dešťů, kdy často prší a v některých místech, například v hlavním městě Nairobi, teploty klesají na 13–14 stupňů. Pokud neprší, je spíše zataženo a ve většině regionů je mnohem větší výskyt komárů.

Celkově shrnuto, obdobím s nejvíce turisty a s nejlepším počasím – tudíž s nejvyššími cenami – je červenec až srpen a leden až únor. Naopak obdobím s nižšími cenami je září–prosinec a s vůbec nejnižšími cenami březen–červen.

Pláž v Mombase s výhledem na Indický oceán

Pláž v Mombase s výhledem na Indický oceán

Víza a podmínky vstupu

Do Keni potřebujete vízum. Zařídíte ho buď on-line díky e-Visa, dopisem na nejbližší konzulát, nebo přímo na místě při příletu na letiště, případně při překročení hranic po zemi z jedné ze sousedních zemí. Keňský prezident se dlouhodobě snaží prosadit bezvízový vstup do země, uvidíme, jestli se stane realitou.

V nabídce máte hned několik možností. Nejčastější a také nejpoužívanější je tzv. single entry visa za 50 dolarů (1200 korun), které je platné 90 dnů. Druhou možností je transit visa, které stojí 21 dolarů (500 korun) a s platností 72 hodin je určené těm, kteří v Keni jen přestupují nebo například vyráží na Mt. Kilimanjaro.

Třetím typem je multiple-entry visa, stojí 100 dolarů (2400 korun), platí 90 dní a je možné s ním vycestovat mimo Keňu, zas se vrátit a nemuset žádat o nové vízum. 

Jestli nechcete zůstat pouze u Keni, rozhodně zvažte The East Africa Tourist Visa. Zahrnuje východoafrické země Keňu, Rwandu a Ugandu, stojí 100 dolarů (2400 korun) a platí 90 dní. Můžete cestovat po těchto třech zemích a nemusíte při každém vstupu žádat o nové vízum. Zažádat nicméně musíte v zemi, kterou navštívíte jako první.

Počítejte také – především na letištích – s odebíráním otisků prstů a někdy i prohlídkou kufrů.

Centrum Nairobi – keňské vlajky uvidíte téměř všude

Centrum Nairobi – keňské vlajky uvidíte téměř všude

Peníze

Měnou v Keni je keňský šilink KES a kurz je 1 CZK = 7 KES (prosinec 2023). Ještě v roce 2020 byl přitom kurz 1:4, což nám hraje do karet a cestování po Keni je tak o něco levnější. Jen vstupy do národních parků se vždy počítají v dolarech nebo eurech.

Kartou většinou zaplatíte jen ve velkých obchodních domech, lepších hotelech a restauracích. Ještě v roce 2019 přitom nebylo spojení vždy stabilní a platba občas neprošla. Vždy s sebou proto vozte hotovost, hlavně pokud vyrážíte do odlehlejších míst.

Hotovost si buď můžete vybrat v Keni z bankomatů, nebo dovézt eura a na keňské šilinky je směnit ve směnárně nebo bance.

Doporučuji používat kartu Revolut a hotovost vybírat z ní. Více se dočtete ve velkém testu platebních karet na cesty. Ve zkratce vám tahle aplikace, s kterou je spojená platební karta, umožňuje vést účty v mnoha světových měnách. Nabíjí se nejjednodušeji přes vaši klasickou platební kartu, kterou máte od banky, na účet v CZK (ideálně). Odtud vám umožní udělat konverzi na jakoukoli jinou měnu, kterou si v aplikaci aktivujete, a že jich nabízí opravdu hodně.

Kurz, kterým převádíte koruny třeba na eura, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Více se dozvíte například v našem článku o platebních kartách na cesty.

Registrujte se na Revolut.com

Při výběru z bankomatu i platbě kartou dávejte velký pozor na takzvané DCC  Dynamic currency conversion. Jedná se o to, že částka je přepočtená na koruny, takže ihned víte, kolik vám následně vaše banka strhne z účtu. Kurz, kterým částku převádí místní banka nebo zprostředkovatel platby kartou, však není vůbec výhodný a je lepší tuto službu vždy zamítat.

Čajové plantáže v okolí Mt. Kenya

Čajové plantáže v okolí Mt. Kenya

Přibližné ceny

Pokud chcete, může být Keňa velmi levná, s relativně rozumným komfortem (ne luxusem) se bez problémů dostanete na 400 až 500 Kč/den.

Nepočítám ty dny, kdy budete v národních parcích, jejich blízkém okolí a na vyhlášených plážích. Tam počítejte s denním rozpočtem minimálně několik tisíc korun.

  • Ceny bydlení: nejlevnější ubytování může stát i 50 korun za noc, očekávejte ale horší podmínky, hlavně ve větších městech. Za slušné a decentní ubytování v hostelu obvykle zaplatíte okolo 150–500 korun na noc, za hotelový pokoj dáte něco v rozmezí 1200–1600 korun. Nejdražší jsou hotely na safari, případně luxusní resorty v blízkosti pláží. Tam se ceny dokážou přehoupnout i přes 10–20 tisíc za noc.
  • Jídlo na ulici: může být velmi levnou záležitostí, hlavně když využijete pouličních stánků, kde se dá sehnat porce za 10–30 korun, případně koupit pití za 15–20 korun. Maso je považováno za větší luxus, takže porce masa z ulice vás vyjde na 40–70 korun.
  • Jídlo v restauraci: očekávejte podobné ceny jako u nás. Jeden chod ve slušné restauraci vyjde na 100–300 korun, v luxusnější dáte za oběd i přes 500 korun. Nejlevnější jsou restaurace indické, nejvíce zaplatíte v čínských a japonských.
  • Zábava: utratíte za ni asi nejvíce peněz, především pokud jedete do Keni kvůli safari. Částky se mohou vyšplhat i do desítek tisíc, denní poplatek je většinou okolo 1500–2500 korun. Pokud se rozhodnete pro vícedenní safari, cena bude 10–20 tisíc za víkend. Jestli nechcete příliš utrácet, doporučuji navštívit Nairobi National Park, kde za vstup dáte okolo 1200 korun (děti okolo 600 korun), případně se rozhlédněte po ostatních atrakcích například v Nairobi.
  • Vstupy do různých muzeí a památek: většinou stojí 100–250 korun.
  • Místní doprava: velmi levná. Ve městě zaplatíte 3–10 korun za jízdu. Větší autobusy stojí o něco více, 10–20 korun za jízdu. U taxíků se cena pohybuje okolo 100–500 korun, ovšem stává se, že vás taxikář může pěkně obrat.
Hroši na jezeře Naiwasha, Keňa

Hroši na jezeře Naiwasha

Jak cestovat po Keni

Počítejte s tím, že Keňa je mnohem větší než to při prvním pohledu na mapu vypadá. Ať už proto, že země kolem rovníku obecně vypadají mnohem menší, tak proto, že sousedí s ještě větší Ethiopií a Tanzánií. Česká republika by se do Keni vešla více než 7x. Počítejte s tím při plánování přesunů

Autobusy a minibusy

Nejpoužívanější dopravou mezi městy jsou dálkové autobusy. Ceny se liší na základě vzdálenosti a doby cesty, většinou dáte 25 korun za hodinu, takže například cesta z Nairobi do Mombasy vás vyjde na 250–300 korun. Kvalita autobusů se velmi liší, podle toho se pohybuje i cena, doporučuji raději trochu připlatit.

Další velmi častou variantou jsou klimatizované expresní minibusy, které vás často naberou přímo na hotelu a dovezou zase do dalšího ubytování. Nejlépe je rezervujte na recepci bydlení, případně online.

Zastávkové dálkové minibusy – říká se jim matatu – jsou sice dobrodružnější a levnější, ale cesta v nich trvá mnohem déle a počítejte s tím, že téměř určitě povezou o hodně víc lidí, než je jejich oficiální kapacita. Nějaká ta slepice se taky vmáčkne…

Vnitrostátní lety

Po celé Keni se kvůli rozloze celkem hodně létá. Nepočítejte s úrovní a frekvencí jako v zemích JV Asie, u turisty používaných tras se ale naštěstí nemusíte bát ani desítky let starých rozhrkaných letadel.

Lety nejsou moc drahé, často se dostanete pod 1000 Kč za let, mezi Nairobi a Mombasou i méně. Nejčastěji narazíte na aerolinky Kenya Airways, Safarilink nebo Skyward Express.

Počítejte s tím, že v Nairobi se vnitrostátně létá ze dvou letišť – hlavní trasy víc z „hlavního” letiště Jomo Kenyatta International Airport (NBO), lety na menší letiště pak spíš z Wilson Airport (WIL).

Například do Maasai Mara pravděpodobně poletíte malým vrtulovým letadlem. Proto pokud se létání bojíte, zvažte přecijen raději cestu po zemi. Podobné lety jsou ale na druhou stranu díky výhledům z nižší letové hladiny ty nejkrásnější.

Letadlo na vnitrostátním letu do národního parku v Keni

I takto může vypadat vnitrostátní let po Keni

Půjčení auta

Ano, i v Keni si samozřejmě můžete půjčit auto. A vůbec to nemusí být špatný nápad. Dostanete se tak na spoustu míst, kudy byste třeba jen projeli a můžete si svobodně dělat výlety po okolí.

Pro běžné přesuny po hlavních silnicích stačí „normální” auto, pro vjezdy do národních parků a cesty po vedlejších silnicích už doporučuji minimálně zvýšený podvozek, v období dešťů pak nekompromisně větší 4×4. Doporučuji využít vyhledávač Rentalcars.com. Ceny začínají na 1000 Kč/den.

Vše důležité k půjčování auta najdete v samostatném článku: Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

V Keni ale ještě víc než obvykle doporučuji pořídit pojištění. Buď to přímo od půjčovny, nebo využijte externí, například od Rentalcover.

Pozor, jezdí se vlevo a často platí právo silnějšího. Připravte se také na nekonečné kolony v Nairobi i Mombase a spoustu divokých zvířat i přímo u hlavních silnic.

Uvíznuté auto z půjčovny v Keni

Nikdo nejsme dokonalí. I proto se hodí to pojištění.

Samostatná kapitola je pak půjčení motorky, kterou dobrodružným povahám a majitelům řidičského oprávnění alespoň pro skupinu A1 velmi doporučuji. Nečekejte moderní cestovní BMW, Hondy ani Yamahy, připravte se spíš na praktické indické stroje s malou kubaturou.

Vlakem po Keni

Jediná možnost svézt se vlakem je po nové trati z Nairobi do Mombasy. Cesta expresem trvá pět a půl hodiny, jeden jede přes den, druhý přes noc. Cena za jednu cestu se pohybuje okolo 800 korun v první třídě. Rozhodně jde o zajímavý zážitek a pohodlnou alternativu jak autobusu, tak letadla. 

Jízdenky koupíte online přímo na webu Kenya Railways.

Městská a lokální doprava

Nejpopulárnější dopravou ve městě a na kratší vzdálenosti jsou matatu – malé autobusy. Nejvíce je asi užijete v Nairobi, kde vás dostanou prakticky všude a za velmi levnou cenu, okolo 3–10 korun za jízdu. Záleží samozřejmě na tom, kam a kdy jedete, v noci bývají dražší. Doprava většími autobusy, které se používají spíše na upravenějších silnicích a v předměstích, stojí 10–20 korun za jízdu.

Stanice minibusů – matatu – v Nairobi

Stanice minibusů „matatu ” v Nairobi

Co mimo Nairobi a Mombasu příliš nedoporučuji, hlavně pokud s sebou nemáte někoho z místních nebo neumíte smlouvat, je používání taxíků. Nejsou příliš levné a mohou se pěkně prodražit. Taxíky nemají taxametry, nebo já je tam alespoň moc neviděla, takže často se musí cena vyjednat předem, s čímž vám nejlépe pomůže nějaký důvěryhodný místní.

V Nairobi, Mombase a postupně i dalších městech můžete používat aplikace Uber a Bolt, případně různé jejich místní alternativy. 

Jako taxíky lze využít také motorky. Často se dostanou do míst, kam auto ne, anebo během zácpy dokáží snáz prokličkovat mezi stojícími auty. Ceny se pohybují jako u taxíků, nicméně kvůli bezpečnosti tento styl dopravy (řidiči často nemají průkaz a nejčastěji bourají) není mezi turisty moc doporučován.

Klasický keňský matatu – pestré barvy a malé žárovky, čím zářivější, tím lepší

Klasický keňský matatu – pestré barvy a malé žárovky, čím zářivější, tím lepší

Jídlo v Keni

Díky různým národnostem se jídlo po celé Keni velmi liší. Zatímco ve velkých městech není problém sehnat kuchyně a restaurace z celého světa, v menších vesnicích a odlehlých částech se počítejte hlavně s tradiční keňskou kuchyní.

Nejčastěji se setkáte s pokrmy s omáčkou, které jsou složené z tuhé kukuřičné kaše ugali, placek chapati, kukuřice, fazolí, zelí, hovězího masa, rýže a avokáda. Velmi často také narazíte na vařená vajíčka a hrách. A pak samozřejmě spoustu hranolek.

Tradiční jídlo v Keni

Tradiční jídlo v Keni

K jídlu se nejčastěji pije silný černý čaj s mlékem. Vliv britských kolonialistů se nezapře.

Na keňském jídle si pochutnáte, jen se po nějaké době může zdát trochu monotónní. Skoro všude ale narazíte i na indické restaurace a hotelové resorty se západní kuchyní. Oblíbené i mezi keňskou střední třídou jsou například klasické burgery.

Co určitě ochutnat?

  • Nyama Choma – oblíbené grilované maso, většinou hovězí nebo kozí, marinované v místním koření a grilované nad otevřeným plamenem,
  • Matoke – tradiční jídlo s omáčkou složené z banánů, rajčat, cibule, česneku a masa, většinou hovězího,
  • Kuku Paka – kokosové curry s různou zeleninou, vařenými vejci a buď kuřecím masem nebo rybou,
  • Maharagwe – jednoduché, ale chutné jídlo z fazolí vařených v lehké kari omáčce s cibulí a rajčaty,
  • Mandazi – sladké, nebo lehce pálivé smažené těsto ve tvaru kuliček nebo trojúhelníčků,
  • Samosa – původně indické kapsy z těsta, plněné masovou nebo zeleninovou směsí.
Tilapia, kukuřičná kaše ugali a spařené zelené listy – tradiční jídlo v Keni

Tilapia, kukuřičná kaše ugali a spařené zelené listy – další z tradičních jídel

Jídlo vás ale také dokáže pěkně prohnat, zvlášť pokud nejste na něco takového zvyklí. Buďte ostražití u jídla z ulice, vždy se raději ujistěte, že tam jí i místní. Pokud se vám jídlo nebude zdát čerstvé, případně pořádně dopečené/dodělané, nebojte se říct „ne“, případně se optejte, zda by vám to nemohli dodělat. Místní budou potěšeni, pokusí se vám vyjít vstříc a často nabídnou to nejlepší, co mají. Na požádání připraví jídlo přímo před vámi, abyste si byli opravdu jisti, že do něj nic nepřidávají a je čerstvé.

Vegetariáni si bez problémů vyberou z běžné nabídky, spousta jídel se skládá jen ze zeleniny, luštětin a rýže nebo ugali. Vegani to – stejně jako všude – budou mít o něco složitější. Místní koncept veganství nechápou a místní jídla mohou obsahovat jak mléko nebo smetanu, tak častěji vejce.

Trh s tropickým ovocem v Mombase v Keni

Trh s tropickým ovocem v Mombase

Můžete se těšit na spoustu skvělého čerstvého ovoce, většinou za pro nás až směšně nízké ceny. Určitě vyzkoušejte zdejší dokonalá manga, avokáda, banány, ananasy a papáju. V Keni se ale díky rozmanitému klimatu a vysokým nadmořským výškám pěstují i jablka, luxusní melouny nebo mandarinky a pomeranče.

K pití krom čaje seženete různé limonády – značky jako Coca-Cola, Sprite a Fanta jsou v Keni až příliš populární a stává se, že vás láhev limonády často vyjde levněji než láhev vody.

Aby restaurace mohly prodávat alkohol, potřebují licenci, ve všech trochu lepších restauracích je to ale běžné a seženete jak dobré pivo, tak třeba gin s tonicem nebo mojito. Alkohol také koupíte ve specializovaných obchodech.

Připravte se na to, že káva je skoro všude hrozná. Což je smutné, v Keni se pěstují jedny z nejlepších kávových zrn světa. Výjimkou jsou moderní kavárny ve velkých městech, kde můžete i místní kávu ochutnat šetrně upraženou a správně připravenou. Hledejte „specialty coffee” na Google Maps.

Keňský čaj zahuštěný/zalitý mlékem

Keňský čaj s mlékem

Ubytování

Keňa nabízí velkou škálu ubytování od prostého pokoje za pár babek po luxusní rezorty. Pokud nejste extra punkáči, doporučuji se vyhnout těm úplně nejlevnějším. Občas totiž bývají už za hranou nechutnosti. Naopak levnější hotely a rezorty poslouží bez problémů a cenově vychází stále příznivě.

V každém případě počítejte s tím, že veškeré bydlení v blízkém okolí národních parků bude klidně i desetinásobně dražší než jinde, o ubytování přímo uvnitř parků raději ani neuvažujte – pokud tedy nepočítám kempy.

Ve městech jako nejlepší možnost doporučuji apartmány – ať už přes Booking.com, nebo přes Airbnb.

Nemoci a hygiena

Než odletíte do Keni, doporučujeme podstoupit alespoň základní cestovatelské očkování. Tedy žloutenku (hepatitidu) A a B a tetanus. Doporučuje se i břišní tyfus.

V Keni není povinné očkování proti žluté zimnici. Jakmile byste ale přilétali ze země s výskytem této nemoci, očkování musíte mít. Stačí tedy například přestupovat v Etiopii nebo cestovat z Tanzánie či Ugandy. Neukecáte to, mezinárodní očkovací průkaz s platnou vakcínou po vás budou chtít hned při výstupu z letadla.

Mount Longonot, Keňa

Národní park Mount Longonot

Malárie je v Keni bohužel velmi rozšířené onemocnění. Hlavně během sezony dešťů se nemoci přenášející komáři množí nejvíce. Obecně platí, že na místech s vyšší nadmořskou výškou, například v Nairobi, se infikovaní komáři tolik nevyskytují, tam se tedy nemusíte nějak moc obávat. Horší to je na safari a na pobřeží, kde je komárů více.

Rozhodně na místě pořiďte pořádný repelent, používejte ho a hlavně po západu slunce noste vždy dlouhé kalhoty, uzavřené boty a dlouhé rukávy. Zvážit můžete i antimalarika. Ve většině ubytovacích zařízení a v domácnostech najdete moskytiéru, doporučuji ji využívat, jen se před použitím ujistěte, že nemá díry. Ještě lepší je vozit si svoji moskytiéru, neváží skoro nic a místa také zabere minimum.

Pohlavně přenosné choroby, hlavně AIDS/HIV, jsou v Keni velmi rozšířené, především v chudinských čtvrtích. I když se poslední dobou situace velmi zlepšila, stále dávejte pozor.

Voda z kohoutku není pitná, kupujte vodu balenou. Před jídlem si vždy umyjte ruce a ujistěte se, že hlavně ovoce a zelenina jsou řádně opláchnuty a nejsou nijak zkažené.

Pozor také dávejte na úpal a spálenou kůži – velká část Keni leží ve vyšších nadmořských výškách, pocitově tak proto může být podobně jako u nás na jaře nebo v létě, slunce má ale mnohem, mnohem větší sílu.

Pohled na slum Mathare v Nairobi

Pohled na slum Mathare v Nairobi

Bezpečnost

Většina lidí má Keňu zafixovanou jako nebezpečnou zemi, hlavně kvůli medializovaným teroristickým útokům, četným přepadením, bouračkám a velké chudobě v některých částech a ve slumech. V zemi ale fungují zvýšená – a pravděpodobně celkem funkční – bezpečnostní opatření. Keňa je tak relativně bezpečná a největším nebezpečím je ve skutečnosti občas dost bláznivá doprava.

Při vstupu do budov, hlavně nákupních center, kostelů, vládních budov, památek, klubů a restaurací očekávejte ochranku, která vás vyzve projít bezpečnostním rámem, případně vás projede detektorem kovů, občas budete muset ukázat obsah kabelky nebo batohu.

Buďte opatrní při návštěvě míst s větší koncentrací osob a všímejte si okolí. Pokud se vám nebude něco zdát a nebudete mít z něčeho/někoho dobrý pocit, nebojte se požádat o pomoc, případně se rychle vytratit.

Centrum Nairobi, Keňa

Centrum Nairobi

Kapsáři a žebráci jsou všude, hlavně v Nairobi, proto si dávejte na své věci pozor. Ze všeho nejhorší je vypadat jako zmatený turista s mapou na telefonu na rohu ulice. Když nevíte, co a jak, zajděte si v klidu sednout do některé z moderních kaváren nebo restaurací, ať na ulici můžete jednat sebevědomě.

V Keni žije spousta cizinců, hodně „bílých” se v zemi narodilo. Proto pokud se chováte aspoň trochu jako místní, nemusíte nutně přitahovat nežádoucí pozornost. Když ale vystoupíte v safari kloboučku z drahého jeepu, máte to spočítané…

Pokud jste sami, případně s vámi není nikdo místní, nedoporučuji v noci po městě. Celkově doporučuji vždy si najít někoho místního, velmi vám to pomůže, hlavně co se cen, bezpečnosti a jistoty týče.

Mám zkušenosti, že pokud jste s místním, je mnohem menší šance, že si vás někdo dovolí obrat, přepadnout nebo jakkoli obtěžovat.

O bezpečnosti v Keni během dobrovolnické práce v největším slumu na světě (Kibera) si můžete přečíst v článku od Romany.

Co se cestování po Keni týče, dopravní nehody bohužel moc neovlivníte. Dávejte pozor, řidiči jsou často nepředvídatelní.

Vyhněte se oblastem u hranic se Somálskem a Jižním Súdánem, jsou tam nejčastější přepadení a konflikty. Do některých oblastí vás jako cizince bez speciálního povolení a doprovodu ani nepustí.

Ženy jsou v Keni respektovány, nicméně stále se doporučuje, aby nechodily v noci samy a neprovokovaly příliš se odhalujícím oblečením.

„Nádvoří“ domku v chudší části Nairobi

„Nádvoří“ domku v chudší části Nairobi

Jak se v Keni domluvíte?

Keňa je bývalá britská kolonie a skoro všude vám tak stačí angličtina, kterou používají jako jeden z oficiálních jazyků a učí se všude na školách. Druhým je pak svahilština. Místní ale často mluví mixem oběma jazyků a možná vám bude chvilku trvat, než jim začnete rozumět.

Rozhodně doporučuji naučit se alespoň základy svahilštiny, není to těžké a místní to velmi ocení. Najednou v jejich očích nebudete ten „blbý” turista ze západu aneb chodící peněženka.

V Keni ale žije více než 120 různých etnických skupin, které mnohdy mluví svým vlastním jazykem.

Západ sluncem nad jezerem Bogoria, Keňa

Západ sluncem nad jezerem Bogoria

Náboženství, zvyky, tradice

Většina obyvatel se hlásí ke křesťanství, významná menšina k islámu a malé procento k hinduismu nebo tradičním náboženstvím. Ateistů je minimum, pro ně je to nepochopitelný koncept. Respektována jsou všechna náboženství, proto můžete v neděli vidět přeplněné kostely a denně slyšet modlitby z mešit.

Papež, kněží a řeholní sestry jsou vnímáni jako důležité osoby, proto si z nich nedělejte legraci a moc si na ně nestěžujte, jinak byste se nemuseli setkat s přívětivými pohledy. Během roku se dodržují typické křesťanské svátky a významné muslimské dny. Ramadán se ale nedrží. 

Pláž v Mombase

Pláž v Mombase

Keňané milují fotbal, s oblibou ho hrají, sledují zápasy (hlavně evropské kluby) a často sází, proto nebuďte překvapení, když se budou ráno bavit o posledním zápase a kolik prohráli. Velmi populární je Petr Čech a Tomáš Rosický, takže když jim řeknete, že pocházíte ze stejné země, setkáte se s obdivem.

Církve, sesterské řády a další náboženské organizace jsou často v čele různých škol a center pro mladé

Církve, sesterské řády a další náboženské organizace jsou často v čele různých škol a center pro mladé

Co byste ještě měli vědět?

  • Ve většině turistických letovisek, hotelech, resortech, lepších restauracích a obecně ve větších městech jsou evropské záchody, nicméně se může stát, že někdy narazíte na turecký styl bez toaleťáku.
  • Zásuvky jsou britského typu, proto nezapomeňte adaptér.
  • Rozdíly v Keni jsou obrovské. Na jedné straně můžete vidět slumy, na druhé luxusní domy a byty. Ujistěte se, že dobře víte, do jaké čtvrti a jakého místa jdete, abyste zbytečně neskončili v problémech. Místní jsou velmi přátelští a budou se vždy snažit vyjít vám vstříc, je pro ně pocta, pokud mluví a jsou viděni s „muzungu“ (běloch / člověk světlé pleti). Ne každý to s vámi bude myslet stoprocentně upřímně, přesto nemusíte každého podezírat jen kvůli tomu, že k vám bude milý.
  • Pozor na opice – jsou velmi vychytralé a snadno kvůli nim přijdete o oběd nebo třeba sluneční brýle. Výjimečné ale nejsou ani případy, kdy v nepozorované chvilce vezmou nepozorným turistům telefon nebo foťák.
  • Velmi populární jsou v Keni černošští umělci ze zahraniční scény. Z domácí scény se nejvíce hraje hip-hop, rap, pop a gospelová hudba. Pokud posloucháte umělce jako Usher, Chris Brown nebo Rihanna, máte vyhráno a budete si hlavně s mladší generací velmi dobře rozumět. Stejně tak tu velmi frčí reggae.
  • V Keni se jezdí vlevo. Myslete na to, až se budete rozhlížet na přechodu, případně polezete do auta na místo řidiče.

Osobní tipy, kam se v Keni podívat

Těžko se vybírá jen to nejzajímavější. Rozhodně ale navštivte alespoň jeden z národních parků, i když vás třeba safari doteď vůbec nelákalo. Stojí to za to. Stejně tak dejte šanci Nairobi, které svůj šarm většinou odhalí až na druhý nebo třetí pohled.

Pokud milujete hory, zvažte výstup na druhou nejvyšší horu Afriky Mt. Kenya (ještě se k ní dostaneme), nebo alespoň návštěvu některého z dalších vysokých pohoří.

Safari – národní parky a rezervace

V Keni najdete přes 60 národních parků, rezervací a dalších oblastí s vysokým stupněm ochrany přírody. Přidejte k nim přes 140 soukromých rezervací a záchranných center a máte opravdu hodně z čeho vybírat. Vypíchnu jen to nejzajímavější.

Ceny vstupů pro cizince se pohybují od 25 do 100 amerických dolarů nebo euro, případně jejich ekvivalentu v KSH. Do některých parků se dostanete i zdarma.

Národní park Mt. Kenya

Národní park Mt. Kenya, i toto je rovníková Afrika

Vstupné do nejznámějších národních parků v Keni:

  • Masai Mara – 100 USD, od července 2024 se cena velmi pravděpodobně zvýší na 200 USD
  • Amboseli – 70 USD
  • Lake Nakuru – 70 USD
  • Nairobi National Park – 60 USD
  • Tsavo East a Tsavo West – 60 USD
  • Mt. Kenya – 52 USD
  • Hell’s Gate – 30 USD
  • Mt. Longonot – 30 USD
  • Mt. Elgon – 30 USD
  • mořské rezervace – 15 USD

Ceny jsou platné v prosinci 2023 pro dospělé osoby ne-rezidenty. Počítejte s tím, že ceny se průběžně zvyšují, hlavně u turisticky exponovaných parků.

Pokud je vaším africkým cílem expedice na safari, přečtěte si na blogu průvodce Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Zvířata v národním parku Nairobi

Nairobi National Park

Masai Mara

Jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších parků v celé Africe. Důvodů k jeho návštěvě je hned několik.

Máte v něm velkou šanci vidět celou „velkou pětku“ – tedy lvy, slony africké, buvoly, levharty a nosorožce. Během migrace se vám  naskytne nádherný pohled na obrovská stáda pakoňů, přebíhající řeku a toulající se okolo. Hlavně mláďata jsou často zvídavá a neobávají se přiblížit na velmi malou vzdálenost. Pozor ovšem na starostlivé matky, které se nebojí zaútočit, pokud cítí, že byste mohli jejich potomky ohrozit.

V sezoně tu i množství ostatních zvířat přesahuje africký průměr, což znamená, že každou chvilku uvidíte něco nového. Zebry, žirafy, antilopy, gazely, prasata bradavičnatá, paviány, impaly, hrochy a mnoho, mnoho dalších.

Tím, že jde o jeden z největších parků, nachází se v něm také nejvíce možností ubytování, kempování a vyjížděk po okolí. Počítejte ale s tím, že během hlavní sezony bývá přecpaný turisty, což může zážitek celkem zkazit. Ceny jsou zároveň tou dobou vyšponované na maximum.

Mimo sezonu sice neuvidíte zdaleka tolik zvířat, i tak ale návštěva alespoň na jeden den stojí za to.

Hlavní sezóna: od července do října

Stádo pakoňů u řeky Mara, Keňa

Stádo pakoňů u řeky Mara

Nairobi National Park

Rozlehlý park prakticky hned vedle hlavního města Keni. Potkáte v něm nejen spoustu zeber, žirafy, antilopy a gazely, ale při troše štěstí i buvoly, hrochy, lvy a gepardy. Dají se v něm také pořídit zajímavé fotky, populární jsou hlavně žirafy s mrakodrapy Nairobi v pozadí. Lze v něm i kempovat, i když tuto možnost jsem ještě nevyzkoušela. Do parku můžete jet vlastním autem.

Kdy vyrazit: kdykoliv v průběhu roku

Nairobi National Park

Nairobi National Park

Lake Naivasha

Rozlehlé jezero nedaleko Nairobi, kde můžete pozorovat nespočet vodních ptáků i některá z „běžných“ afrických zvířat, ale hlavně zažít výlet loďkou za hrochy. Do parku se neplatí vstup, zaplatíte jen za pronájem lodě s průvodcem – o ceně se smlouvá, cenu kolem 20 dolarů za osobu a hodinu můžete považovat za přívětivou, standard je spíš 25 až 30 dolarů.

Kdy vyrazit: kdykoliv v průběhu roku

Rybáři na jezeře Naivasha, Keňa

Rybáři na jezeře Naivasha

Amboseli National Park

Jeden z nejlepších parků pro pozorování slonů a dalších velkých savců, navíc s dechberoucím výhledem na nejvyšší horu Afriky Kilimanjaro. Při jedné návštěvě můžete vidět několik typů přirozeného prostředí africké savany – od mokřadů přes vyprahlé pláně až po lesy. Stejně jako v Masai Mara tu máte také možnost navštívit komunity etnika Masajů.

Nejlepší čas na návštěvu: od června do října

Národní park Amboseli v Keni s horou Kilimanjaro v pozadí

Sloni v národním parku Amboseli a Kilimanjaro v pozadí

Tsavo West

Hornatý park s malebnými scenériemi, spoustou zvířat včetně lvů, levhartů, gepardů, slonů, buvolů, hrochů nebo krokodýlů. Navštivte i slavné Mzima Springs, kde voda vyvěrá z porézní lávové horniny, aby o pár kilometrů dál opět zmizela v zatuhlé lávě. Jde o jedno z nejlepších míst pro pozorování hrochů a nilských krokodýlů.

Nejlepší čas na návštěvu: od července do září a od prosince do března

Hell’s Gate

Jeden z malých levnějších parků, kam si můžete udělat jednodenní výlet z Nairobi. Přímo sousedí s jezerem Naivasha a nabízí úchvatné skalnaté scenérie. Můžete ho projít i pěšky nebo projet na kole – nežijí v něm totiž žádné velké šelmy. Při naší návštěvě jsme ale byli rádi za auto. Zůstali jsme totiž po západu slunce a na zpáteční cestě projížděli přímo středem stáda buvolů.

Park láká i na návštěvu soutěsky a kaňonu, za mě to ale nebylo nic, co by se jen zdálky přiblížilo Adršpachu nebo Českému Švýcarsku. Paradoxně mnohem zajímavější bylo pozorovat žirafy, jak se prochází kolem potrubí zdejší geotermální elektrány.

Nejlepší čas na návštěvu: červen až září

Výhled na pláně v národním parku Hell's Gate v Keni

Výhled na pláně v Hell’s Gate

Nairobi

Giraffe Center

Tuto atrakci ocení hlavně děti, protože tak blízko se k žirafám jen tak nedostanete. Můžete je nakrmit, což je snad nejoblíbenější činnost návštěvníků. Je opravdu zvláštní pocit, když vám žirafa svým dlouhým jazykem slízne potravu z dlaně, případně – pokud si troufnete – vás může olíznout a „dát pusu“. Jestli toužíte po opravdu unikátním zážitku, zajistěte si ubytování v místním guest house, kde vám volně se procházející žirafy klidně polezou oknem dovnitř.

Turisté krmí žirafu v Giraffe Center v Nairobi

Turisté krmí žirafu v Giraffe Center v Nairobi

KICC (Kenyatta International Convention Centre)

Ta modernější část Nairobi a místo, kam se vyplatí zajít (kousek odtud je dál zmiňovaný Maasai Market). Uvidíte sochu prvního prezidenta Keni, a když se dostanete až nahoru na věž, nabídne se vám jeden z nejlepších výhledů na celé Nairobi. Doporučuji hlavně v noci, je to fakt nádhera.

Kenyatta International Convention Centre

Kenyatta International Convention Centre

The Maasai Market

Znáte trhy, kde najdete snad všechno možné a ani nevíte, co si vybrat a koupit dříve? Přesně to je Maasai Market. Nachází se v centru města a nabízí opravdu všechno: šperky, oblečení, keramické nádoby, tradiční ozdoby. Navíc v dobré kvalitě a za neuvěřitelně nízké ceny (které ale musíte většinou uhádat s místními prodavači).

Přiznám se, že většinu suvenýrů pro rodinu a známé nakupuji právě tam, protože se dá sehnat prakticky cokoliv a vím, že to není jen odněkud z obchodu se suvenýry. Počítejte ale, že se budou snažit všechno vám vnutit a často za velmi vysoké částky, za které by jinak neprodávali. Proto znovu opakuji – vezměte s sebou někoho místního, nebo aspoň někoho stejné barvy pleti jako oni; má větší šanci, že vám cenu fakt uhádá na původní.

Památky

Fort Jesus

Jestli toužíte objevovat historii, je Fort Jesus rozhodně pro vás. Postavena Portugalci v 16. století jako důkaz, že Portugalsko ovládá i tuto část světa, dodnes slouží jako pozůstatek kolonialismu. Najdete zachovalá děla a úchvatný výhled na Mombasu a Indický oceán. Je považována za jednu z nejvýznamnějších památek východní Afriky.

Pevnost Fort Jesus v Mombase, Keňa

Pevnost Fort Jesus v Mombase

Nejhezčí pláže v Keni

Diani Beach

Oblíbená pláž nedaleko Mombasy s až neuvěřitelně bílým korálovým pískem, palmovými háji, rezorty a restauracemi. Na rozdíl od jiných vyhlášených pláží se jí daří udržet pohodovou a relativně klidnou atmosféru.

Chale Beach

Nádherná pláž na soukromém ostrůvku Chale s jediným luxusním rezortem – The Sands At Chale. Dokonalé místo pro relax, šnorchlování, potápění a pozorování zvířat v porostech mangrovníků. Ideální místo například pro exotickou svatební cestu.

Pláž Chale v Keni

Chale Beach, foto: @sandsatchaleisland

Watamu

Plážové městečko severně od Mombasy s bílými korálovými plážemi, širokým výběrem ubytování i restaurací a hlavně nádhernými korálovými útesy pro nezapomenutelné šnorchlování nebo potápění.

Tiwi Beach

Poklidné pláže nedaleko Diani, ideální místo pro všechny, kdo rádi vymění pohodlí a atrakce za pohodovou atmosféru a málo turistů. I zde samozřejmě můžete šnorchlovat

Malindi

Další z oblíbených plážových městeček se snadnou dostupností z Mombasy i Nairobi. Jako jedna z mála pláží v Keni nabízí možnosti surfování i pro začátečníky, vlny se tu lámou přímo na pláži.

Mount Kenya – výšlap do 5000 metrů

Za sebe – tedy za Matouše – vzpomínám na asi nejhezčí zážitek z Keni na východ slunce z vrcholu druhé nejvyšší hory Afriky Mt. Kenya (5199 m).

Leží jen pár kilometrů od rovníku a přesto jsem přímo pod sebou měl zbytek kdysi majestátního ledovce. Kam jen oko dohlédlo se rozkládala skalnatá sopečná krajina. Úplně něco jiného než savany, čajové a kávové plantáže nebo pláže, za kterými jsem do Keni původně přijel.

Oproti známějšímu a vyššímu Kilimanjaru má Mt. Kenya velkou výhodu v tom, že jde spíše o pohoří, ne solitérní horu, ze které toho moc zajímavého neuvidíte.

Pokud zvládnete vyjít na Sněžku, velmi pravděpodobně zvládnete i trek na vrchol Mount Kenya. Respektive jeden ze 3 hlavních vrcholů Point Lenana s výškou 4 985 m. Na zdolání dvou vyšších vrcholů už je potřeba horolezecké vybavení a hodně zkušeností.

Jasně, oproti Sněžce budete o pár tisíc metrů výš a šance dostat výškovou nemoc není úplně malá. Riziko výškové nemoci ale s fyzičkou až tolik nesouvisí, zásadní je hlavně správná aklimatizace. V Keni si jako rozcvičku můžete vyšlápnout na třítisícovou sopku Mt. Longonot nedaleko Nairobi, případně se vydat do čtyřtisícových Aberdare Range.

Vysokohorský prales na Mount Kenya

Vysokohorský prales na Mount Kenya

Trek na Mt. Kenya je unikátní mimo jiné proto, že začínáte v „klasické” africké savaně, ale po chvíli vstoupíte do nádherného vysokohorského deštného lesa, kde byste vůbec nebyli překvapení, pokud byste narazili na Enta z Pána prstenů. O něco později se vynoříte v krajině, která připomíná skotská vřesoviště. A následně stoupáte vysokohorskou krajinou, kde postupně ubývá vegetace a teplota v noci tu klesá hodně hluboko pod bod mrazu.

Cesta na Mount Kenya

Vysokohorská krajina po cestě na Mount Kenya

Užitečné informace:

  • Vzdálenost od Nairobi: 4 hodiny cesty, zhruba 200 km po dobré silnici
  • Vzdálenost vrcholu od rovníku: 20 km
  • Délka treku: 3-7 dní
  • Vstup do parku: 52 USD na den
  • Nejlepší období na výstup: Leden, únor, začátek března nebo srpen
  • Možnosti přenocování: Camping ve vlastních stanech nebo horské boudy
  • Celková cena za výstup: 4 000 až 25 000 Kč
Kemp na Sirimon Route na Mt. Kenya

Kemp na Sirimon Route

Vybrat si můžete ze 3 hlavních tras – scénické Chogoria, asi nejoblíbenější Sirimon a nejrychlejší Naro Moru. Každá nabízí jiné výhledy a trochu odlišnou krajinu. Není problém vyrazit jednou trasou nahoru a jinou dolů. Pro cestu po trase Chogoria potřebujete vlastní stan.

Pro vstup do parku Mt. Kenya potřebujete být alespoň dva. Nemusíte tedy jít s průvodcem, i když se to velmi doporučuje.

Výhled z vrcholu Mt. Kenya

Výhled z vrcholu Mt. Kenya

Já jsem vyrážel sám a kvůli nedostatku času a kapacitě cokoliv řešit jsem si zaplatil kompletní tour za asi 16 000 Kč. Zahrnovala dopravu autem z Nairobi na začátek treku, průvodce, nosiče/kuchaře, vstup do parku, jídlo, spaní v horských boudách, půjčení vybavení (spacák, teplé rukavice) a cestu autem zpět z konce treku.

Noční výstup na Point Lenana, Mt. Kenya

Noční výstup na Point Lenana s nádhernou hvězdnou oblohou (foceno z rozbitého ministativu v prudkém větru)

Nahoru jsem šel po Sirimon Route, dolů po Naro Moru. Původně měla cesta trvat 4 dny, na vrchol jsem ale došel brzy ráno třetího dne a k bráně Naro Moru pak doslova seběhl za asi 6 hodin. Celkem jsem tedy potřeboval jen 3 dny čistého času. Obecně ale nemívám problém s pohybem ve vysokých nadmořských výškách a určitě bych si i příště nechal alespoň jeden den rezervu. Pro cestu dolů bych navíc zvolil spíše Chogoria Route.

Výhled z Mount Kenya

Zasloužený výhled z vrcholu

Užitečné odkazy

Praktické tipy k safari v Africe

Přehledně sepsané informace o jednotlivých regionech Afriky i o tom, jak to na safari chodí, co očekávat a na co se připravit.

Magical Kenya

Praktický průvodce pro cestování Keňou, kde lze najít nejen tipy k jednotlivým destinacím a regionům Keni, ale také info ohledně víza, cestování po Keni a mnoho dalšího.

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Miniprůvodce zpracovala do posledního detailu s láskou k Africe Helena Budilová. V květnu 2016 odmaturovala na gymnáziu a stihla již objevit pořádný kus světa. Momentálně je na rok v Argentině, nejvíce ji ale srdce táhne do Afriky, kde zatím většinu času pobývala v Keni a Rwandě. Věnuje se hlavně dobrovolnickým a veřejně prospěšným činnostem. Kromě toho fotí, vytváří grafiku, píše blog a společně s africkým přítelem nedávno založila společnost na africké safari – Proud African Safaris. Pokud máte zájem o safari, nyní už víte, kam se obrátit. Helenu zastihnete na Instagramu, Facebookua můžete sledovat její YouTube kanál.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Vladimir 29.12.2023 v 18:07 - Odpovědět

    Hello. Kedy bol napisany clanok? S dost vecami nesuhlasim. Technicka poznamka – od 1.1. 2024 nie su visa na cestu do Kene potrebne.
    Ale predovsetkym, nedoporucujem cestovat do Kene bez domaceho sprievodcu. Kena je aj z pohladu europana uplne bezpecna. Bez miesteho cloveka vas bude stale niekto oslovovat. Ste mozno jeho zivotna prilezitost. Miestny sprievodca vas vezme na miesta, kam by Vas to ani nenapadlo. Aj k sebe domov. 99% miestych bude maximalne napomocnych.
    Hned by som siel zas.