Cyklisté, kam se podíváš. Typická architektura. A také hlavní město, ve kterém budete pravděpodobně mít pocit opravdové pohody. O čem je řeč? Přece o Kodani – městě, které vás chytí za srdce hned jak ho lépe poznáte.

A s tím vám pomůžeme. V tomto průvodci Kodaní najdete všechny podstatné informace, abyste ji mohli prozkoumat na vlastní pěst – od dopravy, ubytování, osobních tipů na výlety, památky až po ty nejlepší zážitky.

Kodaň se představuje

Dnešní Kodaň je městem s jedinečnou architekturou, které je doslova protkané vodními kanály. Mnohé zaujme také čistota této metropole, kterou střeží socha Malé mořské víly. Mimochodem, věděli jste, že Dánové se celkem pravidelně umísťují na žebříčku nejšťastnějších národů světa?

Historie hlavního města Dánska, tedy Kodaně, sahá až do 11. století. Ačkoli… podle některých zdrojů mohlo být toto místo osídlené už mnohem, mnohem dříve – konkrétně již okolo roku 6000 př. n. l. Hlavním městem se však Kodaň stala až v 15. století.

Významným milníkem moderní historie pak byl rok 2000, kdy bylo rozhodnuto o spojení Kodaně a švédského města Malmö mostem. Jako zajímavost ještě uvedu, že letiště v Kodani je největším letištěm v celé Skandinávii. 

Starý přístav Nyhavn v Kodani

Starý přístav Nyhavn v Kodani

Co musíte v Kodani vidět

V Kodani je toho k vidění tolik, že možná budete mít problém vybrat, která místa navštívit a která vynechat. Zvláště pak, pokud zde strávíte opravdu krátký čas. 

Nyhavn

„Cože, Nyhavn? To místo, kde je snad nejvíc turistů v celém městě?“ Na rovinu – ano, opravdu je zde většinou dost lidí. Ale ruku na srdce – oni vědí, proč sem jdou. Tento přístav se svou jedinečnou severskou atmosférou opravdu za vidění stojí. A to ve dne i v noci.

Nyhavn přístav v Kodani

Nyhavn – jedna z dominant Kodaně

Torvehallerne

Navštívit tržiště s názvem Torvehallerne je přímo povinnost pro všechny, kteří milují jídlo. Vstoupíte do ráje. Tady najdete přes 80 obchůdků se vším možným – například s rybami, čerstvou zeleninou, ale také s místními specialitami. Tržiště navíc leží nedaleko zastávky Nørreport.

Zámek Rosenborg a přilehlé zahrady

Vynechat byste rozhodně neměli ani návštěvu tohoto zámku a přilehlých zahrad. V zámku ze 17. století můžete mimo jiné vidět i dánské korunovační klenoty. Přilehlé zahrady jsou pak perfektním místem pro odpočinek. V teplých dnech sem chodí relaxovat spousta místních.

Vstupné do zámku je 130 DKK (zhruba 430 Kč), studenti 84 DKK (okolo 310 Kč). Děti do 17 let mají vstup zdarma. Prohlídku si navíc můžete rezervovat on-line.

Zámek Rosenborg

Zámek Rosenborg

Svobodný stát Christiania

Na úvod zmíním, že jde o poměrně kontroverzní místo. Pro mnoho lidí návštěva Christianie opravdu nebude tím pravým. 

Uvidíte zde zajímavou architekturu s mnoha graffiti, také tu je řada stánků, takže si můžete pořídit zajímavé suvenýry. Místo si zkrátka žije svým vlastním způsobem. Dost alternativním. Ovšem pozor! V podstatě na celém území je zakázané focení – jakmile uvidíte, co vše je tu možné koupit, dojde vám proč.

Rundetaarn

Rundetaarn je věž s kruhovým půdorysem, která má jedno velké specifikum – nenajdete v ní žádné schody, nahoru vás dovede točitá chodba. Jakmile vystoupáte, nabídne se vám parádní výhled na město.

Dospělí za vstup zaplatí 40 DKK, děti od 5 do 15 let 10 DKK (do 5 let věku mají vstup zdarma). Slevy pro studenty ani pro seniory tady nejsou.

Kastellet

Jedním z top míst, která můžu v Kodani doporučit, je pevnost Kastellet. Má tvar pěticípé hvězdy a kromě typických červených domků zde uvidíte například větrný mlýn. Po obvodu pevnosti, která je obehnaná vodním příkopem, vede chodník, který přímo vybízí k procházkám. Zde taky potkáte hodně běžců, tady to mají oblíbené.

Vstup do areálu je zdarma.

kastellet kodaň

Větrný mlýn v areálu Kastellet

Vlakové nádraží

Pokud budete mít cestu kolem vlakového nádraží, nakoukněte dovnitř. Tady to na vás dýchne zvláštní atmosférou. Osobně považuji kodaňské nádraží za jedno z nejhezčích, na kterých jsem kdy byla.

Botanická zahrada

Ať patříte mezi milovníky flóry, anebo si jen chcete užít trochu odpočinku uprostřed přírody, rozhodně byste měli navštívit místní botanickou zahradu. Není potřeba někam dojíždět, najdete ji nedaleko centra.

Základní vstupné je zdarma, zaplatíte pouze za vstup do tzv. Palm House.

botanická zahrada Kodaň

Botanická zahrada

Kostel Našeho Spasitele

Určitě vás zaujme především svou věží – má zajímavý točený tvar. Vystoupejte na vrchol věže (za poplatek) a prohlédněte si město z výšky. 

Tip redakce: Využijte slevněného vstupné do více než 80 památek + městskou dopravu zdarma s kartou Copenhagen Card-Discover. Kartu si můžete zakoupit ještě před samotnou cestou na portálu Get Your Guide.

Co musíte zažít

Procházka po pevnosti Kastellet

Pokud budete mít štěstí na hezké počasí, rozhodně vyrazte na procházku do pevnosti Kastellet. Je ostatně nedaleko sochy Malé mořské víly. Bez problému tedy spojíte návštěvu obou míst během jedné procházky.

kastellet

Průzkum pevnosti Kastellet můžete jednoduše spojit s obhlídkou sochy Malé mořské víly

Copenhagen Jazz Festival

Už od roku 1979 probíhá v Kodani Copenhagen Jazz Festival. Pro rok 2023 má daný termín od 30. června do 9. července. Koncerty bývají v klubech, kavárnách, barech, ale i v parcích či na náměstích.

Objevujte Kodaň s místními

Powered by GetYourGuide

Projeďte Kodaň na kole

Jakmile už budete v Kodani, dojde vám, že jízda na kole je zde opravdu hodně oblíbená. Jezdí tu na něm snad každý. Cyklisté dokonce mají vedle silnic svůj vlastní jízdní pruh. Nezřídka se vám stane, že uvidíte i poněkud nevšední využití kola – lidé tímto způsobem přepravují různé věci (včetně objemnějších), potkáte třeba i speciálně upravené kolo, které slouží k přepravě turistů. 

Pokud se tedy chcete maximálně přiblížit místním, prozkoumejte město na kole. Zapůjčit si ho můžete hned u několika společností, nebo využijte appku Donkey Republic

Cena se liší podle doby pronájmu – například za dvě hodiny zaplatíte 50 DKK (cca 180 Kč), za celý den pak 100 DKK.

kodaň na kole

Kolo je v Kodani oblíbený dopravní prostředek

Copenhagen Distortion

Tento street festival oslavující život a taneční hudbu mívají v Kodani již od roku 1998. V roce 2023 proběhne ve dnech 31. května do 4. června. Pokud byste se o této akci rádi dozvěděli víc, zkoukněte web festivalu. Najdete zde mimo jiné i fotografie a videa z minulých ročníků.

Roskilde festival

Za zmínku rozhodně stojí i festival Roskilde. Vždyť je to největší kulturní festival v severní Evropě. V roce 2023 bude od 24. června do 2. července. Těšte se na pořádný nášup muziky, umění či jídla. 

V nabídce je několik druhů vstupného, lístek na celý osmidenní program pak vychází na 2400 DKK (zhruba 7700 Kč).

Jak ušetřit na cestě do Skandinávie? Zvolte jiný způsob dopravy, dovezte si s sebou i bydlení a kuchyň. Přečtěte si články: Digitální hippies — život, rodina a práce v dodávce a Rodina NARUBY, rodina na roční cestě obytňákem

Peníze a přibližné ceny

Co si budeme povídat – Kodaň rozhodně není nejlevnější destinací. To však neznamená, že se cena za pobyt v tomto městě nedá dostat na poměrně přijatelnou výši.

  • Bydlení: v hostelu / guest housu je možné sehnat ubytování i pod 1000 Kč za osobu na noc. V hotelu začínají ceny zhruba na 1700 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Airbnb celkem bez problému seženete pod 1000 Kč/noc.
  • Jídlo: v restauracích jsou ceny individuální. V levnějších se můžete dostat na cenu od 360 Kč za hlavní chod. Na ulici například za sendvič ve Smagsløget zaplatíte běžně 89 DKK (zhruba 325 Kč).
  • Nápoje: balená voda 1,5 l asi 30 Kč, půllitr místního piva asi 43 Kč, za láhev průměrného vína zaplatíte zhruba 200 Kč.
  • Potraviny v obchodě: chleba 0,5 kg 60 Kč, místní sýr 100 g zhruba 26 Kč, kilo brambor 40 Kč, 12 vajec asi 75 Kč, kilogram rýže 50 Kč.
  • Památky: Rosenborg 120 DKK dospělí, 85 DKK studenti.
  • MHD ve městech: cena za lístek je podle počtu zón, které budete při jízdě využívat. Záleží tedy, odkud kam cestujete.

Nezapomeňte si přibalit alespoň jednu náhradní platební kartu. Jaké možnosti jsou pro zahraniční výběry a platby nejlepší se dočtete v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc. Anebo si rovnou pořiďte Revolut.

stánek se zeleninou kodaň

Čerstvou zeleninu a ovoce najdete i mimo supermarkety

Kam se vydat za gastronomickým zážitkem

Typických dánských jídel je několik, je však jedno, které rozhodně ochutnat musíte. Je jím smørrebrød. Trochu připomíná náš obložený chlebíček: tmavý chléb s máslem obložený dalšími ingrediencemi – masem, sýry, kaviárem, rybami a podobně. Může se vám stát, že narazíte i na kousek s opravdu pořádným kopcem oblohy. ???? 

Torvehallerne 

Byl by hřích nezmínit toto místní tržiště s vynikajícím jídlem hned na prvním místě. Milovníci jídla si tu budou připadat jako v ráji. Koupíte zde samozřejmě i výše zmiňovaný smørrebrød.

Smagsløget

Dali byste si dobrý sendvič? Pak vyrazte do Smagsløget. Nabídka je víc než široká a ceny poměrně přijatelné. Podnik se navíc může pochlubit opravdu vynikajícím hodnocením.

Morgenstedet

Nyní tip pro vegany a vegetariány – vyzkoušejte Morgenstedet. Podle recenzí na Tripadvisoru se zde opravdu dobře najíte, navíc za přijatelnou cenu (na kodaňské poměry).

Bastard Café

Dejte si něco dobrého na zub a zahrajte si při tom deskové či karetní hry. Věřím, že to bude stát za to. Není divu, že návštěvu tohoto místa mnoho cestovatelů doporučuje.

Sporvejen

Kdyby vám náhodou chyběla chuť dobrého burgeru, vydejte se do baru Sporvejen.

Christiansborg kodaň

Bývalý královský palác Christiansborg

Kde se ubytovat

Ano, Kodaň není zrovna levnou destinací – jinak tomu není ani v případě ubytování. Dobré ale je, že ubytování se dá bez problémů najít přes Airbnb, zároveň tady je několik hostelů.

Woodah Boutique Hostel

Pokud plánujete ubytování v hostelu, neměl by vám uniknout Woodah Hostel. Leží poblíž centra, zároveň má velmi hezké hodnocení (na Bookingu získal 8,9 bodu z 10). Kromě toho se cena za noc pohybuje v nižší cenové hladině (na místní poměry).

Za zmínku stojí také Generator Copenhagen, tohle ubytování však bývá často nedostupné.

citizenM Copenhagen Radhuspladsen

Pokud toužíte po soukromí a vlastní koupelně, mohl by vás zaujmout právě tento čtyřhvězdičkový hotel. Opět má přímo fantastické hodnocení – zákazníci mu na Bookingu udělili 9,1 bodu. Navíc není divu, že si pochvalovali lokalitu hotelu, sídlí totiž na skvělém místě. 

Kam vyrazit za nočním životem

Ať dáváte přednost barům či klubům, v Kodani si přijdete na své. Za zmínku stojí klub s názvem Culture box, kde se nudit rozhodně nebudete. Skládá se ze tří částí a uslyšíte zde různé druhy elektronické hudby. 

Vstupné do klubu je 150 DKK (540 Kč).

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se do Kodaně dostat

Do Kodaně se snadno dopravíte vlakem, autobusem, letadlem i autem.

Autobus

Z Prahy vás do Kodaně zaveze například společnost FlixBus. Jezdí sem i přímé linky. Jedna cesta trvá zhruba od 13 hodin a cena začíná na 749 Kč (necelých 1500 Kč stojí zpáteční jízdenka).

Letadlo

Do Kodaně se samozřejmě dopravíte snadno i letecky. Běžně sem létá hned několik nízkonákladovek – ty vás sem navíc dopraví často už za pár stovek. Létá sem také ČSA. Z Vídně přiletíte bez přestupu za méně než dvě hodiny, z Prahy zhruba za hodinu a půl.

Auto

Do Kodaně se můžete vydat i autem. Počítejte s tím, že jde o vzdálenost přes 700 km, cesta zabere nejméně devět hodin. Nezapomeňte, že bude třeba využít trajekt.

Vlak

Poslední možností je cesta vlakem. České dráhy vás do Kodaně dovezou i (zhruba) za 13 hodin, to podle konkrétního spoje. Počítejte minimálně s jedním přestupem. Za jednu cestu zaplatíte zhruba od 1600 Kč (zpáteční jízdenka vyjde přibližně na 3000 Kč).

Jak se dostanete z letiště v Kodani?

Existuje hned několik možností, jak se dostat z letiště do centra Kodaně. O jednotlivých způsobech se krásně rozepsalo přímo kodaňské letiště. Navíc zde najdete kalkulačku, která porovná jednotlivé způsoby dopravy na letiště (z hlediska komfortu, ceny či doby cesty) – stačí zadat konkrétní oblast, ze které budete na letiště vyjíždět.

Kostel sv. Albana v Kodani

Kostel sv. Albana

Jak se přepravovat po městě?

Pěšky

Díky tomu, že téměř všechna zajímavá místa v Kodani jsou umístěná poměrně blízko od sebe, není problém se po městě pohybovat pěšky. Ušetříte, navíc uděláte něco pro své zdraví. Kromě toho vám neuteče žádná ze zajímavých budov, které v městě jsou (a že jich je – místní architektura je úžasná).

MHD

Pokud vás zastihne deštivé počasí nebo už budou bolet nohy, můžete samozřejmě využít hromadnou dopravu. MHD, vlaky i metro jsou součástí jednoho (integrovaného) systému, vystačíte tedy jen s jedním lístkem.

Ovšem pozor. V Kodani funguje systém zón, což celou věc trochu komplikuje. Lístek si zakoupíte v automatu, je však potřeba přesně zadat zastávku, kde vystoupíte, cena lístku se totiž podle toho bude odvíjet. Lístek je platný již od zakoupení, nikde v MHD už se pak později neoznačuje.

Cesta z letiště do centra města vychází na 36 DKK (zhruba 130 Kč). Lístek je platný hodinu a půl. Při cestování po městě se budete pohybovat nejčastěji ve dvou zónách, jízdenka vás bude stát 24 DKK (asi 90 Kč). Její platnost je hodina a 15 minut. Slevy na jízdenky mají jen děti. Studenti starší 16 let si musejí zaplatit plné jízdné.

Na kole

Při poznávání Kodaně na kole si budete připadat jako místní. Už jsem radila, že pro zapůjčení kola můžete využít například aplikaci Donkey Republic. Za celodenní pronájem zaplatíte zhruba 350 Kč.

Procestujte Dánsko křížem krážem s průvodcem: Dánsko – nekonečné pláže, cyklistický ráj a michelinské hvězdy

Vízum a podmínky vstupu

Dánsko je součástí Evropské unie, pro návštěvu Kodaně vám tedy bude stačit občanka.

Před cestou si ale nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění. Naše tipy na kratší cesty jsme shrnuli do článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění

výměna stráží v Kodani

Každé poledne můžete sledovat výměnu stráží v královském komplexu Amalienborg

Kdy se sem vydat

Osobně jsem navštívila Kodaň na konci léta a musím říct, že to byl opravdu perfektní termín. Odpočinula jsem si od vlny veder, která v Česku panovala, a zároveň si užila hezké (a stále poměrně teplé) počasí v Kodani. Samozřejmě se však může stát, že se do Kodaně vydáte taky touto dobou, ale potká vás deštivé či chladné počasí.

Zároveň si myslím, že Kodaň má své kouzlo v kterékoli roční době. Návštěva zasněženého města jistě také stojí za to. 

Obecně může být jistou výhodou návštěva Kodaně zhruba od května do října – v těchto měsících můžete počítat s delšími dny, takže toho před setměním stihnete mnohem víc. Zároveň ale upozorňuji, že během tohoto období (především pak v červenci a srpnu) potkáte v ulicích velké davy dalších turistů. 

Během zimních měsíců (vyjma adventu, kdy je Kodaň velmi navštěvovaná) zde sice potkáte o něco méně turistů, zas ale bude chladnější počasí.

Co byste ještě měli vědět

  • Možná vás překvapí, že většina veřejných záchodů je společných pro muže i ženy
  • Plánujete návštěvu restaurace a uvažujete nad tím, jaké spropitné byste měli obsluze nechat? Pak vězte, že – stejně jako v dalších skandinávských státech – není zvykem spropitné dávat. Je již zahrnuté v ceně jídla.
  • Kodaň leží ve stejném časovém pásmu jako Česká republika, přetáčení hodinek vás tedy nečeká.
vesnice dragor

Pokud vám to čas dovolí, vyrazte do nedalekého Dragøru. Věřím, že nebudete litovat

Jak dlouho se v Kodani zdržet

Nejznámější místa v Kodani můžete projít během jednoho dne. Pokud si však budete chtít návštěvu vychutnat v klidu, zdržte se alespoň na víkend. 

Nudit se nebudete ani v případě, že si víkend o den či dva prodloužíte. Stihnete totiž objevovat okolí a navštívit například rybářskou vesnici Dragør. Stejně tak můžete přejet přes Öresundský most a prohlédnout si Malmö. Pokračujte pak třeba dále a objevujte Švédsko – země, kde se nedotčená příroda mísí s historií i elegancí moderní doby.

Co si se sebou zabalit na víkendový výlet do Kodaně? Inspirujte se našimi tipy na vybavení na pár dní do města a máte jistotu, že jste na nic nezapomněli.

malá mořská víla v Kodani

Malá mořská víla je snad nejznámější ikona Kodaně

 

Co si nenechat ujít v okolí Kodaně

Chystáte se do Kodaně na několik dní a rádi byste navštívili i zajímavá místa v okolí? Pak pro vás mám dva tipy. A jeden dokonce mezinárodní – výletem na toto místo totiž navštívíte sousední Švédsko.

Dragør

Nedaleko Kodaně je rybářská vesnička Dragør a její návštěvu můžu rozhodně doporučit. Uvidíte zde typické (žluté) domky, odpočnete si u kávy v některé z místních kaváren. Zkrátka a dobře – tady si užijete spoustu pohody.

Z Kodaně se sem dopravíte opravdu jednoduše, stačí nastoupit do autobusu 350S.

Malmö

Pokud plánujete navštívit Kodaň, asi vám neunikla informace, že město leží poměrně blízko další metropole – švédského Malmö. Pokud vám během cesty zbude volný den, můžete vyrazit právě sem. Vlakem dorazíte zhruba za půl hodiny, autobusem pak za hodinu.

kodaň

Kodaň vás rozhodně uchvátí

Kde najdu víc informací

Copenhagen, Welcome to Denmark, VisitCopenhagen

Oficiální stránky města.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Martina Opravilová

Vášnivá cestovatelka, milovnice jelenů a závislák na sushi. Zároveň ale také milovnice psaní všeho druhu, která se už delší dobu odhodlává k založení vlastního blogu. 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled