Digitální nomádství se stává životním stylem, o který se zajímá stále více Čechů a Slováků. Kdo vlastně je ten digitální nomád, o kterém se dočtete nejen na Travel Bibli? Nomádství věnujeme hodně pozornosti, na cestách žijeme a pracujeme. Po sérii čtyř atraktivních destinací přichází na řadu Koh Lanta, kterou si oblíbila copywriterka Monika.

Jaké lokality jsme již představili a kam se postupně vydáme?

Koh Lanta

Když přítel dostal práci na Koh Lanta, ani jsem netušila, kde ostrov leží. Během prvních dnů jsem si to tu doslova zamilovala.

Koh Lanta byla moje první thajská zastávka, nemám proto srovnání s legendárním městem Chiang Mai, kam se stahují digitální nomádi. V jednom ale Koh Lanta tutově vítězí – má moře. Přitom si ale ponechává všechny výhody města. Podél Long Beach je spousta barů, kde to duní do ranních hodin. Větší party si užijete na nedalekém ostrově Phi Phi, což je taková thajská Ibiza. Obecně mi Koh Lanta připadá spíš work-friendly.

Rádi byste pláž sami pro sebe? Stačí vyrazit víc na jih. Navíc tady na vás číhají lekce jógy, parádní šnorchlování a potápění, thajská kuchyně na každém rohu. V jazykovce se můžete učit thajsky, hodinová thajská masáž vás v přepočtu stojí 220 korun. K tomu třicetistupňové teplíčko, když u nás doma mrzne. Co dodat.

Internet vás na Koh Lantě nezradí. Bez problémů se tu dá skypovat nebo uploadovat videa. Navíc coworkingové kanceláře dorazily i sem (jen jich je mnohem méně než ve zmíněném Chiang Mai). Jako digitálnímu nomádovi vám v Thajsku nahrává časové pásmo. Posun času je šest nebo sedm hodin. Takže když máte dopoledne, v Čechách se spí. Ideální pro práci bez Facebooku. Jakmile vám přichází první maily, vy už balíte na opalovačku k Andamanskému moři.

Jak se na Koh Lantu dostat

Z Krabi

Tady leží nejbližší letiště. Pokračujete hromadným minivanem, který vás odveze až k vašemu ubytování. Cesta trvá asi 3 hodiny – záleží, kde přesně bydlíte. Jednosměrná jízdenka Krabi – Koh Lanta stojí 250 Kč.

Z Bangkoku

Sehnali jste výhodnou letenku do Bangkoku? Pak si kupte ještě jednu do Krabi. Za jednosměrnou jsme platili asi 1,5 tisíce korun. Dá se koupit rovnou na letišti u přepážky, ceny byly v podstatě stejné jako na Skyscanneru. Předem to určitě vyjde levněji.

Z Bangkoku do Krabi se dostanete také nočním autobusem, čeká vás ale 12hodinová jízda. S autobusem nemám zkušenost. Dočetla jsem se, že z Khao San odjíždí vždy v 18.30, má hodně zastávek a často se tu krade. Bezpečnější a pohodlnější je prý jízda z jižního terminálu – bez zastávek přímo do Krabi.

Coworking The Hive

Z Phuketu

To v případě, že máte super výhodnou letenku a zvládnete další drkocání z letiště (čtyři hodiny cesty + čekání). Z Phuketu na Koh Lantu si ještě připravte okolo tisícovky korun.

Z letiště se přemístíte do přístavu. Chtě nechtě vás natáhnou – ideální je, když jedete ve víc lidech a sdílíte taxi. Já dala 290 Kč za 40minutovou jízdu. Loď Phuket – Koh Lanta pak vyjíždí každý den v 10.30 a 13.30. Jednosměrná plavba vyjde na 725 Kč. Tady se nesmlouvá. Prostě přijdete do čekárny, kde ostatní obvykle míří na legendární party ostrov Koh Phi Phi. Nalodíte se s nimi a na Koh Phi Phi jen přestoupíte na jinou loď. Ta vás už zaveze na Koh Lantu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Místní doprava

Koh Lanta není žádné škvrně, ostrov má přes 300 km². Autobusy a hromadná doprava tu nijak nefungují, takže jste odkázaní na taxi, tuk-tuky (místní taximotorky se sezením pod stříškou) a na půjčení kola nebo motorky.

Kolo se vyplatí jen na malé vzdálenosti, půjčovné na den vyjde na 50–70 Kč. Spíš je lepší půjčit si motorku – je vaše za 140 Kč/den. Na měsíc platíte od 1700 Kč.

Tuk-tuky vždycky napálí cenu, takže rozhodně smlouvejte. S úsměvem, jak je v Thajsku zvykem. Optimální cena za kilometr je pro mě 10 bahtů (7 Kč). Pokud přijedete na Koh Lantu do přístavu, odmítněte všechny výkřiky „taxi, taxi“ a vyrazte do centra (asi 5 minut chůze). Tam už se dostanete na rozumnější ceny. Čím méně ukřičený řidič, tím méně platíte.

Taky se mi vyplatilo ukázat, kolik mám peněz – co jim můžu dát. Tuk-tukář se vždycky cuká, tak ho poprosím, aby mě za tu cenu vzal co nejdál. Obvykle mě doveze až do cíle, když už tam má cestu. A když nic nezabírá? Jdu zkrátka ve směru cíle a po cestě hledám jiného taxikáře. A že jich tu je.

Cena nájmu

Nejčastěji si lidé rezervují ubytování přes Booking. Hezké nabídky jsem viděla i na Airbnb, kde u dlouhodobějších pobytů někdy dostanete slevu. Ani jedno jsme ale v jihovýchodní Asii nevyužili. Osvědčuje se nám přijet na blind a smlouvat ceny na místě (což na Bookingu uděláte sotva).

Pokoj s vlastním sociálním zařízením a klimatizací se pohybuje od 900 bahtů (před smlouváním). Kamarádka si chválila obyčejnou bambusovou chatku Jackie Bamboo House, která ji vyšla na 300 bahtů za noc (cca 210 Kč). Počítejte ale s tím, že je to poblíž baru. Od české skupinky jsem také dostala tip na nově otevřené bungalovy za tavernou El Greco. Za řeckou pohostinnost tu platili stejnou cenu jako v Jackie Bamboo. Luxusní bungalov s vlastním sociálním zařízením a ručníky do tvaru labutě. Uvidíme, kdy zdraží… Pro backpackery se hodí i hostel The Hugs za 290 bahtů (cca 200 Kč) včetně fajn wifi.

Když na Koh Lantě zůstáváte déle, měsíční pronájem se pohybuje od 8 tisíc bahtů. My měli trochu kliku, že jsme našli pokojíček bez kuchyně a klimatizace, kde nás měsíc stojí 6 tisíc bahtů (4,5 tisíce Kč). Tahle cena je ale spíš výjimečná. Dobrá zpráva je, že v ceně bývá zahrnuta úklidová služba. Na to se velmi snadno zvyká…

Při výběru ubytování na Koh Lantě koukejte na dostupnost centra, coworkingu a pláže. Taky si ověřte, jak často a jak hlučné jsou party v okolí. Čím severněji a čím blíž pláži, tím větší rachot.

Pana domácího se optejte, jestli nepůjčuje i motorky. Smlouvání pak jde snáz.

Na portále Numbeo můžete porovnat životní náklady v Thajsku a v České republice.

Jídlo

Thajskem se dá doslova prožrat. A přiznávám, že Koh Lanta si mě získala právě kvůli jídlu. Místními nudlemi pad thai se můžu cpát denně (jsou to nudle se zeleninou, případně masem, zasypané výhonky mungo, drcenými arašídy a osvěžené limetkou). Tohle geniální jídlo stojí 50–100 bahtů. Představte si ten obří kopec jídla za 38 korun. Moje oblíbené massaman curry vyjde často na 70 Kč (80 bahtů kari + 20 bahtů rýže).

Dobrá zpráva pro všechny citlivky na chilli: zmíněná jídla nepálí. Jinak je thajská kuchyně – mírně řečeno – dost pikantní. Takže jako evropská dámička všude hlásím „not spicy“. Bůh s vámi, pokud se vrháte do nějaké masové směsi. Po „little spicy“ vám shoří huba. Hlavně na green curry to chce opravdu odvahu…

Mlsné jazýčky tu lákají palačinky ze stánku (nekrájí je, ale stříhají nůžkami). Seženete i thajský dezert mango sticky rice (lepkavá rýže vařená v kokosovém mléce, servírovaná s burizony a nakrájeným mangem). Přiznám, že mi to moc nejede a radši jdu na zmrzlinu.

V italské zmrzlinárně Two Scoops stojí jeden kopeček závratných 70 bahtů (50 Kč). Chutná skvěle, ale na každodenní osvěžení to není. Doporučuju spíš zajít do restaurace Mon´s. Za luxusní kopeček tu zaplatíte rozumných 15 bahtů (10 Kč), dělají taky pořádné burgery. Nebo zkrátka koukejte do mrazáků. Já ujíždím na Oreo Cornetto za 30 bahtů (23 Kč).

Chcete zdravější svačinku? Ovocné džusy a shake za pár korun budete milovat. Varuju předem – na mangovém a tomatovém džusu si vytvoříte závislost. Návykové jsou i čerstvé kokosové ořechy za 50–60 bahtů (cca 37 Kč). Léčí kocovinu, průjem, horečku, nabručenost…

Za 3 kousky 50 bhátů

Kde jíst?

Klasicky tam, kde je hodně lidí – místních i turistů. Doporučuju jít se večer nadlábnout na trh u přístavu Sala Dan. Malé kebaby za 100 bahtů (cca 70 Kč) sice nezavání thajskou kuchyní, ale pro zpestření stojí za to. Dokonce sem už pronikl trend rolované zmrzliny, kterou vyrábí přímo před vámi. Na hlavní ulici si nenechte ujít stánek, kde mají jakékoliv 3 kousky za 50 bahtů (asi 35 Kč). Smažené krevety, rybí kousky, nudle, kuře v těstíčku, barevná rýže… Lepší jarní závitky jsem nikde neobjevila.

Když se přejíte thajské kuchyně, nasytí vás evropské restaurace. Jsou tu tři italské pizzerie, řecká taverna El Greco, francouzská pekárna Faim de Loup (chodím tam na jejich skořicový šnek a kokosový muffin). Pokud se vám zasteskne po chuti domova, zamiřte do německé pekárny Nang Sabai na jablečný koláč. Jako od maminky.

Ještě musím zmínit jeden podnik. Zhruba v polovině západního pobřeží leží legendární vegetariánská restaurace. Míří do ní všichni Češi. Jmenuje se totiž Kunda. Vážně.

Polsko-francouzská majitelka ji pojmenovala po energii života kundalini. A podle smíchu 100% pozná, že návštěvníci jsou Češi. Kunda je tu totiž doslova všude – na tričkách, na cedulkách, v menu… zkrátka něco pro zastydlé puberťáky. Restaurace je sice dražší, ale rozhodně stojí za návštěvu aspoň na kafe. Mají totiž krásný zahradní interiér a skvěle vaří – i pro vegany, kteří jinak v Thajsku bojují s všudypřítomným vajíčkem. Ceny začínají na 180 bahtech za jídlo (cca 120 Kč).

Vařit si sám doma?

Na dvoutýdenní dovolené bych se na vaření vykašlala. U dlouhodobého pobytu ho ale doporučuju kombinovat s návštěvami restaurací. Shánějte proto ubytování s aspoň malou kuchyňkou a lednicí (ta se hodí i na obyčejném pokoji, mravenci vlezou všude). Jinak vás thajské hostiny přijdou pěkně draho, i když ve srovnání s ČR ještě pořád levně.

V úsporném režimu utratím za jídlo zhruba 250 bahtů denně (175 Kč). Snídám obvykle müsli se sójovým mlékem (pytel za 200 bahtů vyjde na asi 10 snídaní). Kousek od přístavu je levné Tesco, jinak narazíte na dražší obchody 7-Eleven. Kolem cest uvidíte stánky s čerstvým ovocem, kde se nebojte smlouvat.

Kunda opening hours

Pití

Voda na Koh Lantě není pitná. Ostrov se pochopitelně potápí pod hromadou plastových láhví, takže na pokoj pořiďte radši 18litrový barel. Kdo se na ubytku moc nezdržíte, kupte za pár šupů láhev Trash Hero. Náklady se vrátí po prvním dni bez PET láhve. Mapa ostrova vám ukáže, kde ji koupíte a kde všude načepujete vodu zadarmo.

A samozřejmě alkohol… Nejlevnější mojito jsem tu viděla za 100 bahtů (cca 70 Kč), ale spíš bývá dražší. V plážových barech zaplatíte 160 bahtů za drink. Pivo tu stojí cca 60–80 bahtů, v baru klidně i 100. Na víno si nechte zajít chuť, ceny jsou brutální a kvalita bídná.

Ideální roční doba a počasí

Prosinec až únor. To je nejlepší čas pro pobyt na Koh Lantě. Nejvyšší vrchol návštěvnosti zažívá v období Vánoc a Nového roku. Přes den si běžně užijete 30–35 stupňů, večer teplota neklesá pod 22. Popsat se to dá i takhle: když je mi zima, vezmu si triko s krátkým rukávem. :)

Občas přijde bouřka, která je za chvilku pryč.

V Thajsku jsou dvě sezony: deštivá, suchá. Žádná roční období. Ohřejete se tu v podstatě celoročně. Pod 20 °C teploty neklesají.

Největší teplo na Koh Lantě užijete od listopadu do dubna. V polovině dubna neoficiálně končí sezona, a to svátkem Songkran. Oslava narození Buddhy je ve skutečnosti třídenní vodní bitva.

V dešťové sezoně (cca duben–říjen) se moc neopálíte. Padají desky vody a teploty se pohybují kolem 20–25 stupňů. Není divu, že řada digitálních nomádů střídá Thajsko a Bali – když prší v Thajsku, na Bali je nádherně. A naopak.

Pokud ve zprávách hlásí přírodní katastrofy v Thajsku, ověřte si, kde přesně se to děje. Koh Lanta si letos stěžuje na méně turistů a digitálních nomádů. Doplácí na záplavy, které ale postihly úplně jiné oblasti.

Západ slunce v baru Fusion

Internet

Koh Lanta je splněný sen všech digitálních nomádů – stabilní připojení v tropické Asii, to chceš. Vysokorychlostní internet chytáte ve všech evropských restauracích, připojíte se i v obyčejném thajském baru. Na upload videa to raději chce coworking nebo pořádnou domácí wifi. Za dva měsíce jsme nezaznamenali jediný výpadek (ťuk ťuk na dřevo). Zpomalení občas nastane, ale nijak fatální.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kde pracovat

Pracovat můžete klidně v kavárně, kde vás nechají hodiny sedět nad jedním kafem. Když pracuju do 4 hodin denně, zůstávám spíš doma na terase. Za coworking si ráda připlatím, když mám vyloženě pracovní den. Neplatí se tu totiž na hodiny, ale na celé dny, týdny nebo měsíce. Ceny jsou oproti západním standardům směšné.

Vydělávej na digitálních produktech a cestuj!

První český návod, jak vypátrat ziskový trh pro vlastní digitální produkt. Chceš cestovat, mít pravidelný příjem ať jsi kdekoli? Stát se digitálním nomádem a vydržet na cestě třeba celou zimu?

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

KoHub

Parádní coworking s výhledem do zahrady. Členství platíte kartou, přes PayPal, nebo cash. Pracujete v klimatizované místnosti, anebo na krásné otevřené terase, odkud píšu i tento článek. Připojení je super hlavně ráno. Večer může někdy vytížením kiksnout na pár sekund. K dispozici máte monitory a klávesnice. V kuchyni čeká AeroPress, lednice s pitím a k zakoupení i snídaně/obědy/večeře (ač dražší).

KoHub má otevřeno nonstop, takže je ideální na noční pracovní Skype. Když vás omrzí židle, zakotvíte v altánku nebo v hamace. KoHub také pořádá akce pro digitální nomády. Zkrátka – pořádně zavedený coworking v tropech.

Den v KoHubu bez jídla stojí 400 bahtů (280 Kč), týden 2 tisíce (1400 Kč), měsíc 6 tisíc (4200 Kč). Ani nemusíte vytáhnout paty, protože nabízejí komplet coworking + ubytování + jídlo. Hostel KoHubu je asi 10 minut pěšky odtud. Prozkoumejte ceník a jejich balíčky.

Coworking KoHub

The Hive

se otevřel teprve v únoru 2017 a je takovou chudší konkurencí KoHubu. Leží blíž centru a hodí se pro nenáročné pracující. Nově otevřený úl se skrývá v Lanta Complex, kde je i hostel. Jedna místnost slouží na schůzky, jeden prostor je s klimatizací a větší pouze s ventilátory.

Doporučuju sem jít až po 11. hodině, protože ráno vás skrz okna oslepuje sluníčko. Hned naproti na rohu doporučuju thajskou restauraci. Blíž k pláži najdete studio Oasis Yoga.


Den v The Hive stojí přátelských 250 bahtů (175 Kč). Za týden zaplatíte 1400 bahtů (980 Kč) a za měsíc 4000 (cca 2800 Kč). Na jejich webu můžete otestovat rychlost internetu nebo domluvit ubytování v hostelu vedle.

Coworking The Hive

Kde si dát od práce pauzu

Na Koh Lantě stihnete všechno objet za dva tři dny. Na výlet se tu jezdí do tygří jeskyně nebo na vodopád Khlong Chak. Všechno zajímavé leží na západním pobřeží. Při cestě ostrovem potkáte volně žijící opice nebo slony v zajetí.

Koh Lanta se nedá objet kolem dokola, protože na jihu leží národní park. Vstupné 1000 bahtů jsme odmítli, proto jsme si neužili místní džungli s opicemi a výhled s majákem. Na severu jižní Koh Lanty jsme z půjčeného kajaku koukali na opice skákající šipky do vody. Rozmáhá se tu i paddleboarding. Na surfování bohužel nejsou vlny.

Koh Lanta je ale nejvíc známá pro potápění a šnorchlování. Podmořský svět skrývá barevné korálové útesy, hejna rybiček i malých žraloků. Nebojte, žádné čelisti se zde nekonají. Za zhlédnutí prý nejvíc stojí Koh Haa.

Potápěčských škol je tu aspoň deset, takže koukejte určitě na hodnocení. Dobrou zkušenost mám s OK Divers nebo českou Scuba Lanta. Na freediving doporučuju Blue Planet Apnea, kde učí můj přítel.

Skvělé tipy najdete také v aktualizovaném miniprůvodci k Thajsku v členské sekci Travel Bible.

Za zmínku stojí i místní neziskové organizace. V útulku Koh Lanta Welfare můžete jít vyvenčit pejska nebo pomoct kočičkám. Jsou vděční za každou pomoc. Pokud vás baví ekologie, připojte se k uskupení Trash Hero Koh Lanta. Každou neděli od 16 hodin čistí Phra Ae Beach. Srazy mám ráda i kvůli seznamování s novými lidmi, po úklidu se můžete připojit ke společné večeři. Někdy podnik dokonce hradí pivo, nebo svačinu pro úklidovou četu. Mimochodem – Trash Hero jsou aktivní po celém Thajsku, v Indonésii, ale i v Praze.

mapa Trash Hero

Další tipy a zajímavosti

  • Se západem slunce přilétají komáři. V supermarketu kupte spirálky k zapálení. Nic moc pro dýchací soustavu, ale stačí pět minut a máte klid celou noc.
  • Není divu, že Australani létají do Thajska k zubaři. Na Koh Lantě máme super zkušenost i s vrtáním zubu. Plomba stojí skoro jako v ČR, k tomu máte ultrazvukové čištění gratis. Zdravotnictví tu prý je na dobré úrovni, tak můžete uklidnit své rodiče i hypochondrické já.
  • Neukazujte na nikoho nohou, nikomu neukazuje svá chodidla. Až na pedikérku je Thajci považují za nečisté. Což je pro mě dost problém, protože věčně dřepím v lotosu.
  • Když jste chlap, zakončujte svoje věty slovem „krab“. Když jste holka, zakončujte „kha“. I v angličtině. Je to vyjádření slušnosti a Thajci si vás oblíbí a zapamatují.
  • Chcete se na něco zeptat Thajce, který špatně rozumí anglicky? Řekněte na konci věty „mai“. Pochopí, že jde o otázku.
  • Thajská královská rodina není jako ta z Buckinghamského paláce. Neptejte se proto na zesnulého krále. Nedej buddha na nějaké drby.

Monika Trojanová

Jaké jsou vaše oblíbené coworky, podniky a místa na výlety? Dejte vědět do komentářů.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Jirka 9.1.2023 v 2:11 - Odpovědět

    Lanta complex se zatím z turistické pauzy zcela nevzpamaoval, byl jsem to omrknout a je to prázdné a zanedbané místo. Nejlevnější ubytko mají od 5000 THB za měsíc, ale stejně tam nikdo nechce, vč. mě. Jméno Hive se nikde moc nevyskytuje a pravděpodobně to s coworkingem této značky např. v Bangkoku nemá vůbec nic společného. V článku chybí docela zmíňka o tom, že na ostrově převažuje Islámská víra, je tu mešita občas i slyšet modlitby v tlampačích.