„Miluji svíčkovou se šesti a s vychlazenou plzní, tak co tady dělám?“ ptám se sám sebe každou sobotu. „No co asi,“ odpovídám si, „takhle super přátelský lidičky, nádhernou přírodu, koloniální architekturu, španělštinu a zajímavý mix indiánů s Evropanama doma prostě nenajdu.“ Dám si Luládu s vodkou, pustím salsu od podlahy a jdu prohlížet obrázky od Botera.

Proč se podívat do Kolumbie

Kolumbie byla známá jako země plná únosů a kokainu. Od smrti Pabla Escobara už ale uplynulo 24 let a Kolumbie je dnes skutečně jinde. Země je relativně bezpečná, guerillu už to unášení taky přestalo bavit, a tak máte možnost podívat se do země oplývající diverzitou fauny a flóry, koloniální kultury, latinské hudby a lidiček se srdcem na pravém místě (rádi si s vámi popovídají a občas se budete cítit jak hvězda ulice). Cenově je to jak v naší české kotlině. Pokud jste unaveni Karlovačkem v Chorvatsku, zaleťte si sem, je tu krásně.

Obyvatelé

Jak se do Kolumbie dostat

Do Kolumbie se pohodlně dostanete jen letadlem. Není problém koupit zpáteční letenku v Praze, ale osvědčil se i Berlín, do kterého se za nějakých 700 Kč dostanete autobusem, i když neumíte víc jak pár slov anglicky. Ceny letenek se dají sehnat už od 18 000 Kč (častěji v Berlíně než v Praze) mimo sezonu (mimo prázdniny a Vánoce) a je dobré kupovat s předstihem několika měsíců. Přímé lety nejsou, takže se dostanete do Bogoty s přestupem od 15 hodin nahoru.

Předkoloniální umění

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Letíte do rovníkové země, tady se teplota nemění. V horách je chladněji (10–15 stupňů), můžete se tedy vydat na nějaký ten výšlap či po památkách, v nížinách je hic jako v ČR v létě (25–30 stupňů), což je optimální na rafty či koupání, třeba v džungli v řece. A konečně u moře jsou teploty kolem 40 stupňů, takže drink Coco Loco a šupem do vody.

Každé město má svoje akce. Pokud jedete i kvůli nim, před cestou zkoukněte webové informace vašich cílových destinací. Já osobně rád mezi srpnem a říjnem – turisti už tu skoro nejsou a na plážích je klid. Pokud se ale nudíte na Vánoce, můžete si tady užít týden zábavy, který trvá od 25. 12. do Silvestra. V Cali, městě salsy, je třeba Salsodromo a další oslavy.

Bahenní lázně

Víza a podmínky vstupu

Vízum do Kolumbie není potřeba, na tři měsíce máte vstup bez víza, pokud se tu tedy neplánujete usadit s indiánkou. Po třech měsících se dá prodloužit povolení k pobytu na měsíců šest, cena je kolem 800 Kč a je potřeba skočit na úřad Migración Colombia. Tam si vás nafotí a vyplníte oficiální dokument na prodloužení pobytu. Pokud nejste profesionální dodavatel marihuany do států, dostanete krásné razítko do pasu.

Po šesti měsících už je třeba vízum. Dá se to řešit partnerským (to ale musíte do Bogoty na úřad s partnerkou a odpřisáhnout, že se milujete a jste spolu víc jak dva roky, zeptají se na pár otázek ohledně rodiny, a pokud vás nedostanou na špek, zaplatíte cca 7000 Kč a vízum je v kapse), díky němu můžete zakládat firmy. Další možností je vízum studentské (je ale potřeba někde v Kolumbii studovat, či vízum získat přes program typu Erasmus), anebo pracovní (je třeba pracovat pro nějakou firmu, která vám vízum vystaví).

Aktualizované informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách MZV ČR.

Koloniální architektura

Peníze a přibližné ceny

Měnou je COP, kolumbijské peso. Pro snazší přepočty 1 Kč = 100 COP (ofiko 1 Kč = 134 COP). Kartou zaplatíte v supermarketech a lepších restauracích, v bankomatu vyberete bez problémů (pokud nemáte mBank – dvakrát z nějakých 20 výběrů mi ho zablokovali a 3 měsíce pak vraceli). Cash bych neměnil kvůli velmi kvalitním falešným bankovkám.

V Kolumbii jsou ceny oproti České republice srovnatelné.

  • Bydlení: v hostelu / guest housu od 180 Kč/noc (dobré se domluvit).
  • Jídlo: v restauraci hotovka 70 Kč, minutka 120–250 Kč, pouliční dobroty 20–50 Kč.
  • Pití: 0,5l balená voda 20 Kč, 0,33 pivo plech 30 Kč, 0,7l víno lepšího průměru 250 Kč.
  • Vstupy do památek: Zipaquirá (katedrála soli) 450 Kč (normální vstupy ale kolem 200 Kč).
  • MHD: 15 Kč.

Zlato

Lokální doprava

Letecky

Doprava je v pohodě, mezi velkými městy doporučuju letecky přes stránky Viva Colombia, které oproti Aviance mají fakt top ceny. Pokud koupíte dostatečně (rozuměj měsíc) dopředu, seženete letenku za cenu autobusu, tedy například Bogota–Cali 650 Kč.

Autobusy

Jinak sedněte do autobusu na terminálu a za nějakých 15 hodin se dodrncáte taky, cena cca 650 Kč. Jízdenky lze rezervovat např. zde. Na kratší vzdálenosti jsou menší barevné autobusy, které startují vždy z terminálu města (tam se dostanete městskou, nebo taxíkem/Uberem. Zapomeňte na slevy a také na vlakovou dopravu.

Městská hromadná doprava

Po městě jezdíte hromadnou dopravou. Většinou to jsou velké modré/červené autobusy. Staví na zastávkách, kde si u báby v okýnku koupíte kartu na MHD za 15 Kč a pak vystoupíte na zastávce, kam vás srdce táhne.

Doprava

Uber a taxi

Kromě busů je dobré stáhnout aplikaci na Uber. Je to levnější než taxi, pohodlnější a daleko bezpečnější. Pokud už zvolíte taxi a neumíte španělsky jako Maduro, pak ať vám ho zavolají z hotelu. Pozor na falešné bankovky. Plaťte radši přímo danou částku a kontrolujte, zda je zapnuté počítadlo. Cena bude o fous vyšší, v Kolumbii se platí poplatek za vše. Říká se poplatek i za poplatek. Nikdy si nerozměňujte velkou bankovku, pokud nejste sběratelem falešných jako já.

Na dopravě neušetříte. Nemáte-li finance, necestujte. :-)

Auto si můžete půjčit u Avisu. Servis je fajn, cena jeden až dva tisíce Kč na den. Na půjčovnu motorek skoro nenarazíte – a pokud ano, je minimálně stejně drahá jako auto. Benzin stojí cca 17 Kč/litr, ale mezi městy jsou mýtné brány (mezi Cali a Bogotou jsem během cca 400 km napočítal sedm), cena za projetí osobáku je 60–120 Kč. Nezapomeňte: jedete-li po vlastní ose, musíte si zvyknout na místní dopravu. I když jsou pravidla daná, jejich dodržování není samozřejmostí.

Najděte si auto na Rentalcars

Jídlo

Pouliční stánek

Jídlo je zde tučné a dobré. Hodného nepálí a neřád se nedá. Na pálivou dobrotu skoro nenarazíte, to musíte do Mexika. Najíst se můžete levně na ulici (platí pravidlo „čím víc lidí tam dlabe, tím míň se jich pos…“), jen nekupujte nic, co nelahodí oku. Fajn se nadlábnete v restauracích, kvalita je dobrá. Vegetariáni a vegani tu mají spíš utrum. Pár restaurací je, ale nejsou na každém rohu, chce to googlit a ptát místních.

 

 

Sancocho

Co zaručeně ochutnat? Určitě si nenechte ujít Sancocho (vývar ze slepičky s banánem a jukou), Ajiaco (krémová polévka s kukuřicí), Bandeja paisa (od všeho na mls), Cazuela de Mariscos (mořské plody v krémové omáčce) a Empanada (taštičky plněné masem a bramborem). Pro podrobnější info mrkněte na můj článek o kolumbijských dobrotách.

 

 

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Hygiena tu není nejhorší. Očkovat se můžete, ale na populární ziku a dengue očkování stejně není. Komárů je dost, repelent a odpuzovač do zdi najdou uplatnění. Voda z kohoutku je pitná jen v některých městech, vždy se zeptejte místního. I tak ale běhavku mít můžete, než si tělo zvykne na zdejší breberky. Pohlavní nemoci jsou k dostání o trochu víc než u nás. Láká vás černoška, indiánka či latinský gay sex? Tak radši s pláštěnkou.

Bezpečnost

Platí pravidlo „no des papaya“ (nedávej papáju = zbytečně neprovokuj). Nenoste s sebou nic drahého, mobil nechávejte v batohu/kapse (však už těch selfíček stejně máte na dva životy), telefonujte v obchodech či restauracích. Kapsy se zipem. Co jde, tak do batohu.

Nechoďte sami po poloprázdných „romantických“ uličkách, jinak přijedou dva borci na motorce, vystrčí stříkačku a dáte jim radši i zlaté zuby po babičce. Zastaví-li vás večer někdo na takové ulici, vůbec se nedávejte do řeči a jděte, pokecat můžete doma. Všem podezřelým individuím se na dálku vyhýbejte.

Víte, jak si na cestách udržet pevné zdraví?

Náboženství, svátky, tradice

Milujete boha, chtěli byste Ježíše za manžela? Pak jste tu správně. Fotbal a víra jsou dva hlavní pilíře Kolumbie. Ať už jste satanista jako řemen, tolerujte je a zbytečně neprovokujte.

Hlavní tradiční oslavy a události:

  • Feria de Manizales – přivítání nadcházejícího roku v Manizales.
  • Festival Mundial de la Salsa – salsa na tisíc způsobů, koná se každoročně v září/říjnu v Cali.
  • Semana Santa – týden svátosti a dovolená pro pracující. Většinou se jezdí po výletech a návštěvách kostelů.
  • Carnaval de Negros y Blancos (v městě Pasto) – tradiční kolumbijský karneval.
  • Carnaval de Barranquilla – výborný karneval na plážích Barranquilla.
  • Festival de Interpretes de la Canción Mono Núñez – vyhlášený hudební festival kolumbijských lidových písní.
  • Festival Folclórico y Reinado Nacional del Bambuco (Neiva).

Oslavy, na které stojí za to se podívat, najdete přehledně po měsících zde.

Co byste ještě měli vědět

  • Zjistěte si něco o fotbale v ČR a o místních klubech (Nacional, Cali, Millonarios), oblíbí si vás.
  • Připravte si odpověď na otázku „co se vám líbí na Kolumbii“. Každý se na to zeptá.
  • Platí-li v nějaký den Ley seca (suchý zákon), je v daném městě zakázané pít a alkohol ani nekoupíte.
  • Na ulici všeobecně byste alkohol pít neměli, mají teď nový zákon. U stánků se to ale moc neřeší.
  • Ve městech nesmí na motorce jezdit dva hoši spolu.
  • Ve městech platí Pico y placa (v dané dny nesmí do ulic auta se značkami začínajícími na určitá čísla).
  • Znejte svoji krevní skupinu, tady ji totiž mají v občance.
  • Na červenou v noci můžete projet (pokud nic nejede), aby vás někdo neokradl.
  • Zásuvky jsou jiné, potřebujete adaptér (koupíte v ČR, v nejhorším i potom na místě).
  • Určitě se pořádně a vždy namažte silnějším krémem – i když je pod mrakem, tak se spálíte, že vás vlastní matka nepozná.
  • Holky se s vámi na prvním rande nevyspí a útratu platí chlap.
  • Naučte se základy španělštiny. Nejenže to místní potěší, ale hlavně se aspoň nějak domluvíte. English is dead, slovník needed (alespoň u starší generace).
  • Naučte se následující: dvojité L vyslovit jako J. J vyslovit jako H. H nevyslovovat. UE se čte E (Que = Ke).

Pár osobních tipů, kam se podívat

Bogota

Hlavní město – must see, skočte si na Monserrate, do Gold Museum, projděte centrum, ochutnejte dobrotu zvanou Ajiaco.

Medellín

Město Pabla Escobara. Dejte si tour po stopách narkobarona, navštivte jeho osobní věznici La Catedral, svezte se lanovkou a dejte do nosu pořádnou Bandeja paisa.

Cali

Hlavní město salsy. Zatancujte s místními, rozjeďte to na party a pak si ráno vyšlápněte na kopec Tres Cruces, pro línější Cristo Rey. A pak se mi hezky ozvěte a zajdeme na škopek a nějaké to deliciózní Sancocho.

Cali

Cartagena / Santa Marta / Tayrona

Plážová města, hrad v Cartageně, nekonečné pláže. Národní park Tayrona, jen skok od Santa Marty, bez otravných prodavačů a masérů. Užijte si večera se sklenkou bílého a Cazuela de mariscos. Svezte se tuktukem.

Cartagena

Zipaquirá

Katedrála soli, která vám vezme dech i nějaké to peso za merch.

Zipaquirá

Juanchaco

Pacifik a velryby. Cartagena pro chudé. Super jídlo, klidné relaxační místo bez podomních prodejců erotických pomůcek.

Juachaco

Guatapé

Uměle vytvořený kanál, vyhlídka jako lusk.

Guatape

Salento

Staré koloniální městečko v krásné přírodě s netypickými vysokými palmami.

Salento

Parque del Café

Kávová plantáž obklopená zábavním parkem. Kupte si výbornou kávu a kávovou arequipe.

Parque del Café

Svatyně Las Lajas

Ťuk ťuk, kostel jako víno. Pomodlit a spát.

Kde zjistit více

Colombia

Dozvíte se další místa, která stojí za to vidět, a jaké jsou nejdůležitější novinky.

Motonomád

Blog psaný mojí rukou. Můžete mrknout, jak se mi tu žije a na co jsem dětským objevováním přišel.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Petr Novák

Shrnu-li se, jsem český zástupce dobyvatelů Kolumbie s pětsetletým zpožděním. Jinak jsem ajťák, který pracuje na dálku do ČR, už skoro dva roky žije tady, rozjíždí podnikáníčko a baví se jazykem. Sledujte mě na Twitteru, čtěte můj blog Motonomád a hlavně se tu u mě otočte na pokec, ať mi nehrábne.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled