Hned po levných letenkách a bydlení se nás lidi nejčastěji ptají, co si mají na delší cestu koupit za foťák. Ideálně takový, aby fotil krásně, ale stál co nejmíň peněz. Možností je relativně hodně, závisí na tom, co konkrétně potřebujete, a co vám nejlépe sedne do ruky.

Zrcadlovka? Kompakt? Bezzrcadlovka? Analog? Kamera? Jednotlivé typy vám představíme, abychom vám výběr techniky alespoň ulehčili. Přidáváme i tipy na konkrétní modely, aktualizované pro rok 2020.

Možná stačí telefon, který už máte v kapse

Ještě než se začneme pitvat ve fotografické technice, máme pro vás jednu dobrou zprávu. Možná vám totiž bude stačit váš telefon. Foťáky (nejen) iPhonů ušly obrovský kus cesty a dnes s nimi můžete nafotit opravdu krásné snímky a natočit skvělá videa. Možná ani nikdo nepozná, že jsou z mobilu.

Podívejte se třeba do galerie Filipa Molčana s fotkami z iPhonu 6 a starších. Od té doby se kvalita posunula mílovým skokem dopředu. Fotky z iPhone 11 často nerozeznáte od profi foťáku, dokud je nevytisknete na velký formát. Opravdu potřebujete utrácet za zrcadlovku?

Srí Lanka

Panorama focené iPadem z roku 2014 (Matouš, Srí Lanka)

Který typ vybrat?

Nejsme dogmatici. Oba jsme si otestovali relativně hodně variant fotovýbavy a po pravdě jsme zatím nenašli nic, co by nám sedělo na 100 %. Ono to asi už z podstaty věci není možné… Matouš dlouho zůstal u nikoňácké fullframe zrcadlovky D610 a dvou pevných objektivů + Sony A6000 na video, od ledna 2019 fotí i točí na skvělý Nikon Z6. Petr zakotvil u X-E2 od Fuji.

Tuto kapitolu berte spíš jako přehled možností, které dnešní svět nabízí, a pomocníka při počátečním rozhodování. Až budete alespoň trochu tušit, vyražte do některého z velkých obchodů s fototechnikou a nechte si poradit od odborníků, kteří mají o aktuální nabídce největší přehled.

Nejlépe vám poradí v prodejnách Megapixel a Fotoškoda. I s levným kompaktem, velice rádi. Na Electroword a podobné „elektorsupermarkety” zapomeňte.

A v každém případě si jednotlivé varianty otestujte. Jinak by se totiž mohlo snadno stát, že vítěz všech recenzí vám nesedne do ruky, a budete si pak nákup dlouho vyčítat. U dražších foťáků se rozhodně vyplatí si je před koupí půjčit na celý den a alespoň několik hodin s nimi fotit.

Často se setkáváme s tím, že po nás lidi chtějí radu ohledně nového foťáku, ale sami neví, na co ho vlastně chtějí. Víte to vy? Chcete fotky jenom na památku, nebo je budete někde publikovat? Budete je někdy tisknout? Plánujete fotit lidi, nebo raději zůstanete u krajinek a architektury? Chcete točit video? A kolik vlastně chcete do techniky investovat?

Zrcadlovkou? Mirrorless? Kompaktem? (Matouš Vinš, Paříž)

Zrcadlovkou? Mirrorless? Kompaktem? (Matouš Vinš, Paříž)

Následující tipy jsou určené skutečně hlavně pro cestovatele, hmotnost a rozměr je proto vždy velmi důležitým faktorem při výběru. Pro focení v ateliéru bychom asi doporučili něco úplně jiného.

Které kategorie digitálních foťáků rozlišujeme?

  1. Zrcadlovky (DSLR) – vychází z technologie analogových zrcadlovek, kde se obraz z objektivu promítá pomocí soustavy zrcádka a hranolu do hledáčku. Čipy zrcadlovek buď odpovídají velikosti políčka kinofilmu (fullframe, FX), nebo jsou u nižších řad o něco menší (APS-C, DX, crop), ale stále výrazně větší, než u většiny kompaktů.
  2. Bezzrcadlovky (mirrorless) – jakýsi hybrid mezi zrcadlovkou a kompaktem. Říká se jim také kompakty s výměnnými objektivy. Díky absenci zrcátka a skleněného hranolu mohou být mnohem menší než zrcadlovky, a při tom neztratit nic z jejich kvality. Hledáček je buď elektronický, nebo ho foťák vůbec nemá. Výjimečně může být průhledový. Levnější řady mají většinou menší čipy, některé lepší bezzrcadlovky ale nabízí i fullframe.
  3. Kompakty – všechny foťáky bez možnosti výměny objektivu, dnes většinou s elektronickým hledáčkem, nebo bez hledáčku. Zpravidla mají nejmenší čipy, ale na trhu najdete už i kompakt se senzorem velikosti APS-C.

DSLR – Hodně muziky za hodně peněz

Myslíte to s focením opravdu vážně? Jakože OPRAVDU? Pokud ne, rovnou přeskočte o kategorii až dvě dál. Na levné zrcadlovky se setovými objektivy jako cestovatelé zapomeňte. I z kompaktů vymáčknete víc, a ještě ušetříte spoustu místa v batohu. A kupovat zrcadlovku jen proto, že se chcete vypadat jako profi fotograf? To už dneska také nefunguje…

I když to s focením vážně myslíte, nezapomeňte na to, že zrcadlovky jsou velké, těžké, nápadné a lákavé pro zloděje, drahé a … drahé. Pořád máte spoustu jiných možností a pokud jste až do přečtení tohoto článku zrcadlovku fakt moc chtěli, vůbec se nestyďte změnit názor. I my jsme přešli na mirrorless a zrcadlovky nám v podstatě nechybí.

A konec odrazování, jdeme vám vysvětlit proč jeden z nás (drahou) zrcadlovku stále má jako druhý foťák a dlouho ji nechtěl pustit z ruky, a proč jsou mezi fotografy stále tak oblíbené.

Matouš „na lovu”. Tady by zrovna zrcadlovku vůbec nepotřeboval

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pokud čekáte výhody jako více megapixelů, vyšší citlivost, hezčí obraz nebo nejrychlejší sériové snímání, asi vás zklameme. Mnohé „mirrorless” se klasickým zrcadlovkám bez problémů vyrovnají, často je ve stejné cenové kategorii i předčí. Skutečné výhody se skrývají někde jinde.

Na prvním místě stojí několik výhod, které zároveň přímo souvisí s největšími nevýhodami. Je určitě pravda, že zrcadlovky jsou velké a těžké – jenže se díky tomu také nejlépe drží a ovládají. Veškerá námaha spojená s nekonečným vláčením techniky se vám tak může při samotném focení snadno vrátit. Zvlášť, fotíte-li několik hodin reportáž na obrovském tržišti, nebo potřebujete co nejpevněji udržet teleobjektiv při focení zvířat ve volné přírodě.

Ergonomie zrcadlovek je na velmi vysoké úrovni a jen samotný pocit při focení stojí za to. U vyšších řad máte navíc všechna potřebná ovládací tlačítka po ruce, hodnoty vidíte v hledáčku nebo na vrchním stavovém displeji, a vůbec tak nemusíte otevírat menu.

Fotoaparát již máte, ale nevíte, jak s ním pořádně fotit? Přečtěte si článek Foťte na cestách jako profesionál

Další nesporná výhoda je rychlost. Pokud zrcadlovku zapnete, můžete okamžitě fotit. A když zmáčknete spoušť, odezva je také maximálně rychlá. Ale uznáváme, že i v tomto ohledu kvalitní mirrorless zrcadlovky dohánějí. V čem je ale jen tak nedoženou, je výdrž baterie. Pokud totiž zrovna nepotřebujete na každou vyfocenou fotku koukat na displeji minutu, nemáte neustále zaplou stabilizaci objektivu a nenatáčíte video, zrcadlovka se téměř nevybíjí. Máme vyzkoušeno, že akumulátor na jedno nabití bez problémů vydrží i na více než 1200 snímků.

Poslední opravdu zásadní výhoda se skrývá za stále ještě nejširší nabídkou příslušenství, a to hlavně v rámci objektivů. Ano, i na mirrorless existují redukce pro klasické Nikon/Canon objektivy, ale buď ubírají na kvalitě a znemožňují automatické ostření a měření, nebo budou vaši peněženku hodně bolet. To že tím přijdete o největší výhodu bezzrcadlovek – tedy malé rozměry a váhu – ani není potřeba připomínat.

Hlavně na Nikon a Canon těla si dnes můžete vybrat přesně takové objektivy, které vám budou vyhovovat. Od relativně levných, ale velmi světelných a celkem kvalitních pevných objektivů, až po profesionální zoomy za 50 tisíc a více. Na Canon navíc nasadíte i celou sadu perfektních videoobjektivů.

Zrcadlovky také mají větší čipy než většina ostatních foťáků, a ani fullframe formáty dnes nemusí být úplně obří a drahé – například tělo Nikon D750 váží něco přes 800 gramů a je jen o několik procent širší než nefullframe těla ve stejné kategorii. Díky velkému čipu dosáhnete na menší hloubku ostrosti (a tedy krásné rozostřené pozadí) a foťák si také lépe poradí s nízkou hladinou osvětlení, nebo velkými rozdíly mezi jasy a stíny.

V neposlední řadě se i na cestách projeví pozitivní stránka robustnosti těla i objektivů. Poloprofesionální a profesionální technika totiž vydrží opravdu hodně. Matouš už na svých foťácích testoval 10metrový pád ze stromu, tropické lijáky a 100% vlhkost, 25 stupňů pod nulou i několik pořádných cákanců mořské vody. I ten nejstarší funguje dodnes (vyroben v roce 2006).

Kdy tedy koupit zrcadlovku?

  • Fotíte opravdu často a potřebujete špičkovou kvalitu fotek
  • Často fotíte v situacích, kde je potřeba okamžitá odezva, v náročných světelných podmínkách, nebo takové snímky, kde využijete malou hloubku ostrosti (portréty)
  • Nevadí vám tahat na zádech/rameni několik kilogramů fototechniky
  • Víte, že technika bude muset vydržet drsné zacházení
  • Máte na techniku dostatek peněz (i při nákupu bazarové techniky nemá podle nás při rozpočtu pod 30 tisíc korun zrcadlovka smysl)
  • Víte, že budete fotky dál zpracovávat

Nikon D750

Podle čeho vybírat?

Věčný boj mezi Nikonisty a Canonisty je naprostý nesmysl. Každá značka má svoje a třeba zjistíte, že vám nejvíce sedí Pentax. V dnešní době je to skutečně hlavně o osobních preferencích a způsobech, jak plánujete techniku využít. Chcete-li hodně natáčet video, asi vám kvůli příslušenství ze zrcadlovek nejlépe poslouží Canon. Nikon zas lépe zvládá špatné světelné podmínky a ostření v nich, má momentálně asi nejpromakanější systém zpracování barev a jako bonus mnohem hezčí zvuk závěrky.

Ptejte se odborníků, kolegů, a hlavně si vyzkoušejte, co vám nejvíce sedí do ruky. V jednotlivých kategoriích zas tak velký výběr není. Pokud máte kolem sebe větší komunitu fotografů s Nikonem, je nejvýhodnější koupit Nikon – budete si moct půjčovat objektivy a příslušenství…

Dechberoucí fotografie nejsou otázkou jednoho cvaknutí, inspirujte se v článku Foťte na cestách jako profesionál (2. díl)

Jako cestovatelé se ale při výběru můžete zaměřit na několik důležitých hodnot, které vyčtete i na internetu:

  • hmotnost těla
  • materiál těla a utěsnění proti prachu a vlhkosti
  • maximální hodnota citlivosti ISO a kvalita obrazu v náročných světelných podmínkách
  • rychlost sériového snímání (6 snímků/s je dnes minimum)
  • rozlišení videa a počet snímků za sekundu (4K UHD při alespoň 30p je dnes standard)
  • počet křížových ostřících bodů
  • výběr objektivů (zde jednoznačně vede Canon a Nikon)
  • wi-fi, GPS, 4K video při vyšším frame rate a další vychytávky (hodí se)

Naše tipy:

Nikon D780
V roce 2020 za nás vede nástupce už legendárního Nikonu D750, který jsme dlouho doporučovali. Fullframe tělo stojí kolem 60 tisíc korun a patří do kategorie, kde už se nákup zrcadlovky rozhodně vyplatí. I když jde o „poloprofesionální” přístroj, využívá většinu technologií z profesionálních těl D850 a D5. Na rozdíl od nich je ale relativně lehký a malý, a na cesty tím pádem mnohem praktičtější. Oproti svému předchůdci nabízí i vysokou kvalitu videa.

  • Kategorie: Nadšený amatér až profesionál
  • Výhody: Výdrž baterie, odolnost, ergonomie a ovládání, 4K 10-bit video, ISO až 204 800, výběr objektivů, slot na dvě karty
  • Nevýhody: Cena
  • Cena: 63 490 Kč za tělo (05/2020)

Nikon D750 a Canon EOS 6D Mark II
Pokud vás video na profesionální úrovni neláká, pořád dává smysl pořídit zmiňovaný Nikon D750. Cena za fullframe tělo se dostala na krásných 35 tisíc a bude pravděpodobně ještě o něco klesat, navíc najdete spoustu bazarových kusů v dobrém stavu. Vážit by měl úplně stejně.

Skvělé výsledky můžete čekat i od Canonu EOS 6D Mark II ze stejné kategorie.

Nikon D500
Je tady ale ještě jedna možnost „mezi”. Model Nikon D500 za zhruba 45 tisíc, který z velké části vychází z vlajkové lodi Nikon D5, včetně geniálního ostření a 4K videa. Jediná nevýhoda (pro některé) leží v tom, že Nikon D500 není fullframe. Třeba pro focení přírody je to ale naopak velká výhoda.

Fotí s ním třeba náš kamarád a skvělý fotograf-dobrodruh Pavel Svoboda a nemůže si ho vynachválit.

  • Výhody: Ostření, ovládání a ergonomie, odolné tělo, sekvenční snímání 10sn./s, slot na dvě karty, velká očnice, velikost snímače
  • Nevýhody: Velikost snímače
  • Cena: 45 490 Kč za tělo (05/2020)

Jestli chcete investovat do opravdu profi těla, vybírejte hlavně mezi Nikonem D850 a Canonem 5D. My bychom ale raději investovali do kvalitních objektivů.

Objektivy

Při výběru foťáku nezapomínejte na jednu zásadní věc – pokud na vynikající tělo nasadíte setový plastový objektiv, přijdete nejen o velkou část výhod foťáku, jako rychlé ostření a perfektní podání barev, ale také o obrazovou kvalitu jako takovou. Tento fakt je asi jediný, na kterém se všichni fotografové shodnou, tak ho berte vážně, prosím.

Lépe investovat méně peněz do těla a koupit kvalitní objektiv, než si pak několik měsíců (nebo let) nadávat a šetřit na nové pořádné sklo. Platí to samozřejmě i pro bezzrcadlovky.

Toto bez velkého čipu a světelného objektivu nevyfotíte (Matouš Vinš, Srí Lanka)

Toto bez velkého čipu a světelného objektivu nevyfotíte (Matouš Vinš, Srí Lanka)

My máme nejraději pevné objektivy – tedy takové, kterými nejde „zoomovat”. Za relativně málo peněz dostanete výbornou kvalitu a vysokou světelnost. Základem je „padesátka” pro full-frame a „pětatřicítka” pro APS-C (DX). Nejlevnější verze koupíte u většiny výrobců za 5 tisíc, dostanete světelnost f/1.8 a fotky většinou nerozeznáte od těch, focených objektivy za 50 tisíc a více. Jejich nevýhodou je pomalejší ostření a málo odolná konstrukce, už za dvojnásobek ceny ale koupíte mnohem lepší verze, navíc většinou se světelností f/1.4.

Krom toho vozíme ještě nějaký širší objektiv, Matouš 28mm s f/1.8 na fullframe, Petr 18mm f/2 na APS-C (po přepočtu jde tedy o velmi podobné ohnisko). Maximálně bychom zvážili ještě přidání některého z velmi širokých objektivů, zdaleka to ale není nutnost.

Pevné objektivy mají ještě jednu zásadní výhodu, u které se dál v průběhu knihy určitě zastavíme. Právě proto, že se s nimi nedá „zoomovat” vás donutí a naučí nad fotkami přemýšlet. Možná přijdete o pár zajímavých okamžiků, ale ty, které zachytíte, budou stát za to.

Samozřejmě, hodí se i zoomy, obvzlášť na video. Jen se připravte na výrazně větší rozměry i hmotnost. A také vyšší ceny a horší světelnost. Určitě nedoporučujeme zoom objektivy s velkým rozsahem ohnisek (typu 18-300 mm) – je sice pravda, že nabízí největší univerzálnost, jenže ultrazoom kompakty vám v tomto případě poslouží mnohem lépe. Čím menší rozsah ohnisek, tím méně kompromisů, a tím pádem lepší kvalita za nižší cenu.

Pokud už chcete kupovat zoom objektivy, vybírejte univerzální, a přesto kvalitní skla, jako například Sigma 17-50 mm f/2.8 a 18-35 mm f/1.8 Art, případně podobná skla ve vyšších kategoriích. Klasické 24-70 mm f/2.8 jsou sice velice kvalitní, ale také velmi rozměrné a těžké.

Na co se při výběru objektivů zaměřit?

  • Ohnisko – v mm, napoví vám, jak široký bude záběr
  • Světelnost – například f/1.8 – určuje, kolik objektiv při plně otevřené cloně vezme světla – čím menší číslo, tím lépe
  • Rychlost a přesnost ostření – nejlépe vyzkoušejte s tělem, se kterým budete objektiv používat
  • Celková kvalita obrazu – na internetu najdete spoustu recenzí a testovacích fotek
  • Utěsnění a odolnost
  • Velikost a hmotnost

Mirrorless – Zrcadlovky bez zrcátka

V posledních letech se technika posouvá neuvěřitelným tempem a zrcadlovky už zdaleka nejsou jasná volba ani pro profesionály. Natož pro cestovatele. Fullframový Nikon Z6 nebo Sony A7 III mnohé profesionální zrcadlovky strčí do kapsy, a ještě jsou menší, lehčí, levnější a mají stabilizovaný čip. Oba koupíte za cenu kolem 50 tisíc korun za tělo. Nemluvě o vyšších modelech, kam dnes kvůli konkurenci a zájmu výrobci směřují asi nejvíc energie do inovací.

Čímž neříkáme, že musíte za tělo rovnou utrácet 50 tisíc a víc. Naopak, v nižší a střední cenové kategorii najdete dnes slušný výběr kompaktních těl s výměnnými objektivy, ať už těch s menšími čipy, tak i v klasickém APS-C formátu.

Bezzrcadlovky se celkem snadno přizpůsobí vašemu rozpočtu a budou umět vše, co potřebujete. Díky vyměnitelným objektivům máte možnost průběžně své vybavení vylepšovat, navíc můžete využít konverzní členy, a využívat tak klasické „zrcadlovkové” objektivy.

Při výběru se můžete řídit v podstatě stejnými hodnotami, jako u zrcadlovek. Přibývají ale ještě tři důležité věci, na které si dát pozor. V první řadě je to výběr a cena objektivů v dané kategorii – jedině ty vám totiž zachovají kompaktní rozměry, a na tomto poli je ještě hodně co zlepšovat asi u všech výrobců. V druhé řadě je to pak stabilizace snímače, vychytávka, kterou budete hlavně ve špatných světelných podmínkách milovat. U levných modelů koukejte i na kvalitu elektronického hledáčku, pokud ho chcete používat.

Naše tipy:

Opět jich máme několik, záleží na vašich požadavcích a rozpočtu. Výběr tu pravděpodobně ale bude o hodně těžší než u zrcadlovek. V každém případě si všechny konkurenční modely vyzkoušejte, u poloprofesionálních a profesionálních těl si je ideálně půjčte na víc dní.

Zůstaneme u modelů s cenovkou do 60 tisíc korun za tělo. S dražšími nemáme osobní zkušenosti, navíc jsou všechny skvělé a závisí skutečně už čistě na jejich využití a preferencích. Pamatujte, že i některé výhody tu můžou být nevýhodou a naopak.

Nikon Z50
Za nás v roce 2020 asi nejlepší volba se skvělým poměrem ceny, výkonu a kompaktnosti. Nikon Z50 je malý, lehký, skvěle se drží, dokonale ostří, dostanete z něj fotky i videa na profesionální úrovni a to celé za cenu lehce přes 20 tisíc za tělo. Patří do nové řady Z a využívá podobné technologie jako bratříčci Z6 a Z7. A také stejný bajonet pro objektivy. Koupíte na něj tak jak malé a levné objektivy na cesty, tak profesionální skla ze série Z, které nepřestávají překvapovat poměrem ceny a kvality. Nikon to s řadou Z myslí opravdu vážně a projevuje se to i na nabídce příslušenství.

  • Kategorie: začátečník až poloprofesionál
  • Výhody: Skvělý poměr cena/výkon, ostření, bajonet Nikon Z a nabídka objektivů, odolné tělo, ergonomie a ovládání, výkon ve špatných světelných podmínkách, 4K video, displej výklopný o 180°
  • Nevýhody: Chybí stabilizace čipu
  • Cena: 23 000 Kč za tělo (05/2020)

Olympus E-M10 Mark III
Olympus OM-D E-M10 Mark IIIV kategorii do 20 000 Kč za tělo bychom sáhli po této už klasické řadě maličkých bezzrcadlovek od Olympusu. V těle, které se i přes drobné rozměry dobře drží, dostanete perfektní výkon. I tento „levný” foťák se obrazovou kvalitou vyrovná amatérským i některým poloprofesionálním zrcadlovkám, navíc nabízí výhody jako velmi rychlé sériové snímání, promakaný dotykový displej a stabilizaci snímače. Nabídka objektivů pro bezzrcadlovky Olympus je také více než slušná.

  • Kategorie: začátečník, nadšený amatér
  • Výhody: Skvělý poměr cena/výkon, stabilizace snímače, 4K video, výběr objektivů, dotykový displej
  • Nevýhody: Výdrž baterie, menší odolnost těla
  • Cena: 12 990 Kč za set s objektivem 14-24 mm (05/2020)

Do podobné kategorie spadá také Fujifilm X-T100 s nádherným zpracováním barev a rozměry do kapsy.

Sony Alpha A6400
Pokud hodně točíte videa, sáhněte po Sony A6400. Nefotí se s ním sice tak dobře, kvalitou videa ale strčí do kapsy i naprostou většinu zrcadlovek a mnohdy při běžném cestovatelkém natáčení nerozeznáte rozdíl od jejich lepších (a mnohem dražších) bratříčků řady A7.

  • Kategorie: začátečník, nadšený amatér
  • Výhody: 4K video a jeho kvalita, kompaktní rozměry, výdrž baterie
  • Nevýhody: Menší odolnost těla, chybí stabilizace čipu, rychlost, ovládání u focení
  • Cena: 27 990 Kč za tělo (05/2020)

Dobře poslouží i předchůdce této řady Sony A6000, který dnes nový koupíte za cenu jen lehce přes 10 tisíc korun za tělo a v prodeji je spousta zachovalých bazarových kousků.

Nikon Z6
Řadu Z od Nikonu jsme už nakousli hned na začátku. Fullframe model Z6 vám za velice rozumné peníze poskytne v podstatě vše, co čekáte od profesionálního těla. Mimo jiné i skvělé video, s externím rekordérem i s možností natáčet do formátu RAW.

Jednou z největších předností je ergonomie a ovládání, mnoho dekád historie vývoje profesionálních foťáků se u Nikonu nezapře. Při přechodu z profi zrcadlovek hodně potěší jak velmi podobné ovládání, tak horní stavový displej. Myslelo se i na odolnost a utěsnění proti prachu a vlhkosti. Hned na první dobrou nás velmi mile překvapil také obraz v hledáčku. Ostření s automatickou detekcí očí funguje rychle a naprosto precizně, u videa navíc působí plynule a přirozeně.

S relativně levnou redukcí na všechny těla řady Z nasadíte jakýkoliv Nikon objektiv, téměř všechny novější budou ostřit, díky nové technologii dokonce lépe než na zrcadlovce. Na rozdíl od předražených Sony objektivů s malým výběrem tak máte po ruce obrovské kvantum vynikající optiky za rozumné peníze.

Objektivy, které průběžně vznikají přímo na systém Z, navíc patří v poměřu cena/výkon ke špičce na trhu. Nikon jejich vývoji věnuje hodně energie a myslíme, že se ještě máme na co těšit.

  • Kategorie: nadšený amatér až profesionál
  • Výhody: Skvělý poměr cena/výkon, ostření, stabilizace čipu, rychlost, bajonet Nikon Z a nabídka objektivů, odolné tělo, ergonomie a ovládání, výkon ve špatných světelných podmínkách, 4K video s možností RAW výstupu, horní stavový displej, výdrž baterie
  • Nevýhody: O žádných nevíme
  • Cena: 47 990 Kč za tělo (05/2020)

Pod výběrem bezzrcadlovek si přečtěte i Matoušovu osobní zkušenost s tímto foťákem, používá ho od ledna 2019.

Sony Alpha A7 III
Pokud chcete točit i fotit a máte na tělo alespoň 50 000 Kč, jednou z hodně oblíbených variant jsou i fullframe foťáky řady Sony A7. Na Sony A7s II se dnes točí i filmy, A7r III patří ke špičce pro profesionály. Vám ale pravděpodobně bude stačit Sony A7 III.

Spousta fotografů-cestovatelů si foťáky řady A7 zamilovala hlavně kvůli podání barev, videu, rychlosti a výkonné stabilizaci. Až do modelu A7 II jsme u nich ale měli velký problém s ovládáním, ať už šlo o složité a nepřehledné menu, nebo třeba naprosto nelogicky umístěné tlačítko nahrávání videa. Sony Alpha A7 III už ale rádi doporučíme, rozhodovat se klidně můžete podle osobního pocitu.

  • Kategorie: nadšený amatér až profesionál
  • Výhody: Skvělý poměr cena/výkon, ostření, stabilizace čipu, odolné tělo, výkon ve špatných světelných podmínkách, 4K video, výdrž baterie
  • Nevýhody: Drahé originální příslušenství, bohužel včetně mnoha objektivů; chybějící horní stavový displej
  • Cena: 53 990 Kč za tělo (05/2020)

Fuji X-T4
Model X-T4 od Fujifilmu patří ke špičce pro focení, oproti předchůdci výrobce hodně zapracoval i na kvalitě videa a přidal stabilizaci snímače. Tělo „klasického” kinofilmového vzhledu skrývá vyladěný APS-C senzor, rychlý procesor, perfektní ostření a aktuálně asi nejrychlejší závěrku. Potěší i malé rozměry a hmotnost, výhodou je i nabídka objektivů.

  • Kategorie: nadšený amatér až profesionál
  • Výhody: Skvělý poměr cena/výkon, odolné a kompaktní tělo, ergonomie a ovládání, ostření, stabilizace čipu, výkon ve špatných světelných podmínkách, 4K video, Full HD video s 240p
  • Nevýhody: Chybějící horní stavový displej, stabilizace nefunguje naplno se všemi objektivy
  • Cena: 48 990 Kč za tělo (05/2020)

Z hlediska poměru cena/výkon pak fotografům určitě doporučujeme uvažovat i nad předchůdcem Fuji X-T3, který se v seznamu našich doporučení držel od svého uvedení na trh až po vydání nástupce.

Přejeme šťastnou ruku při výběru a hlavně spoustu skvělých snímků!
Než přejdeme do kategorie kompaktů, přidáváme ještě slíbenou recenzi na Nikon Z6.

Nikon Z6 jsem dostal k otestování v Keni, kde jsem mohl vyzkoušet vše, co od profi foťáku potřebuji. Tedy pohotové reakce, perfektní ergonomii a ovládání, rychlé a přesné ostření, video s dostatkem Mbps a schopnost zvládat náročné světelné podmínky. V mém případě tedy spíš tmu. Vezl jsem si adaptér na běžné Nikon objektivy a svou oblíbenou 28mm f1.8 G + 50mm f1.8 G. Přibalil jsem i setový zoom 24-70 f4 S, dodávaný se Z6, od kterého jsem si moc nesliboval.

Měsíc testování mě definitivně přesvědčil a dnes jsem hrdým a spokojeným vlastníkem Z6. Co mě překvapilo snad nejvíc, byl zmíněný setový zoom. Nakonec jsem adaptér a pevná skla skoro nepoužil. Původně jsem si myslel, že si po návratu nechám jen tělo a adaptér. Jenže malý a lehký zoom podává skvělý výkon ve všech oblastech a na cesty je naprosto ideální.

Druhý faktor, který mě definitivně přesvědčil u Nikonu zůstat, je video. 4K, dostatečně neutrální barevný profil, se kterým se dobře pracuje při editaci, krásně plynulé automatické ostření i výborné výsledky s vysokými citlivostmi (ISO 51 000 a víc). Dlouho jsem měl pocit, že si Nikon nechal s videem ujet vlak, s řadou Z se ale opět dostali na špičku. Díky za to. Jen stabilizaci čipu by mohli pro video ještě trochu poladit. Představu o videu si uděláte třeba z mého krátkého filmu ze Skotska.

Moje požadavky splnilo i ovládání, vše se dá snadno zvládnout jednou rukou. Focení a video mají navíc 2 úplně oddělené profily, které jednoduše přepnete pravým palcem. Pro mě naprosto zásadní věc, která ušetří stovky zkažených záběrů.

Co mě ještě hodně baví? U Nikonu tradičně skvělé ostření, i u starších skel ale ještě o hodně lepší než na zrcadlovce, hlavně ve tmě (testováno, ostří se snímačem oproti samostatnému čipu DSLR). Rozlišení a odezva hledáčku. Ergonomie. Drží se opravdu dobře, už jsem s ním fotil celý půlden v kuse. V pohodě. A na závěr celá nová řada objektivů, která mě asi zase slušně zruinuje, jsou totiž naprosto skvělé.

Zatím jsem z řady Z pořídil pevnou padesátku, která se při ceně lehce přes 15 tisíc kvalitou blíží profesionálnímu sklu z nejvyšší řady NIKKOR 58 mm f/1,4G.

Matouš Vinš

Kompakt – Málo muziky za málo peněz. A nebo ne?

Nechcete do techniky investovat desítky tisíc? Nebojte, i pro vás se najde řešení. Levných kompaktních fotoaparátů je dnes na trhu obrovské množství a najdete mezi nimi i opravdu kvalitní kousky. Většina z nich se vám bez problémů vejde do kapsy, což je vlastně sen každého cestovatele.

Ano, kompakty mají určitě oproti zrcadlovkám a mirrorless hodně co dohánět. Většinou mají velmi malé čipy, a tím pádem menší dynamický rozsah při focení kontrastních scén, horší podání fotek při nízké hladině osvětlení a méně kvalitní video. Navíc jsou často omezené (ne)ostrostí a rychlostí svých objektivů, se kterou už prostě nic neuděláte. Jenže co si budeme povídat – pokud chcete fotit jen tak pro radost, rozdíl oproti profi přístrojům mnohdy téměř nikdo nepozná, a vy ušetříte spoustu peněz i místa v batohu.

Máte v zásadě tři možnosti – klasické kompakty, „ultrazoomy“ s velkým rozsahem ohnisek nebo malé velmi odolné foťáky do náročných podmínek. Závisí hlavně na tom, co od foťáku požadujete. Dávejte pozor na velikost čipu (čím větší, tím lepší), světelnost objektivu a rychlost ostření.Panasonic Lumix DMC TZ90

 

Tipy máme dva – jeden malý ultrazoom a jeden odolný kompakt. Oba stojí něco málo přes deset tisíc a kvality obrazu se opravdu bát nemusíte. Panasonic Lumix DMC-TZ95 vede ve své kategorii u většiny parametrů. Objektiv Leica s 30násobným zoomem a optickou stabilizací zaručuje vysokou optickou kvalitu a univerzálnost, tělo se výborně drží a má na svou kategorii poměrně robustní a pevnou konstrukci. Můžete využít i plně manuální režim, 4k video a vestavěná wi-fi je samozřejmost.Olympus TG5Druhým tipem je pak velmi odolný Olympus TG-6. Světelný  stabilizovaný objektiv se 4násobným zoomem, vodotěsnost do 15 metrů, nárazuodolnost, wi-fi a GPS a skutečně velmi kompaktní rozměry. O kvalitu snímků se při tom vůbec nemusíte bát, RAW a manuální režimy jsou samozřejmost.

Videokamera – Volba pro videonadšence

Asi všechny foťáky dnes umí natáčet velice slušné video. Jenže videokamery se vyrábět nepřestaly, a navíc se naučily dost slušně fotit. O profesionálních filmových kamerách za stovky tisíc teď řeč nebude, máme na mysli kamery pro „běžné” uživatele. Videokamery mají totiž pro natáčení videa stále několik nesporných výhod: Především je to univerzálnost v jednom kompaktním těle a velmi výkonná optická stabilizace. Pokud víte, že opravdu budete výrazně více natáčet než fotit, ale nemáte s videem žádné vyšší ambice, než jen sesříhání záznamů pro přátele a na památku, rozhodně nákup videokamery zvažte.

Koukněte i na stabilizované vychytávky jako nové DJI OSMO Pocket.

Je libo analog, nebo třeba GoPro?

GoPro Hero5 SessionNesedí vám digitál? Chcete si z focení udělat opravdový zážitek? Zkuste to s analogem! Velmi kvalitní kinofilmové zrcadlovky dnes po bazarech seženete za pár tisíc, případně můžete sáhnout po nikdy nestárnoucích legendárních filmových Leicách. Focení na film je stále v některých ohledech nepřekonatelné a doporučujeme všem si celý proces alespoň vyzkoušet.

Mnoho cestovatelů si dnes naopak vystačí s maličkou „adventure” kamerkou GoPro, případně jeho napodobeninou, a to jak u fotek, tak u videa. Vydrží skoro všechno, vejde se i do kapsy u košile a výsledná kvalita je při nejmenším slušná. Na fotky do časopisu to není, dá se s ní ale krásně hrát a pokud se naučíte pracovat s jejím velmi širokým záběrem, získáte krásné snímky a zajímavá videa. Můžete ji přidělat na helmu při jízdě na motorce či na surfovací prkno, potápět se s ní, skákat s padákem, jezdit na lyžích, sjíždět zipline, nebo ji třeba nechat celý den snímat časosběr.

Drony

Jednu kategorii jsme ještě nezmínili. Přitom drony si u cestovatelů získaly za poslední roky obrovskou popularitu. S příchodem řady DJI Mavic je totiž najednou bez problémů zabalíte do příručního zavazadla spolu se zbytkem fototechniky, a ještě vám pořád zbyde trochu místa na oblečení. A záběry z ptačí perspektivy se jen tak neokoukají.

O dronech na cestách už brzy vydáme samostatný článek, máte se na co těšit.

Druhá generace dronu Mavic Air slibuje stejnou praktičnost, avšak několikanásobný výkon

Pár slov na závěr

Technologie digitálního záznamu obrazu za posledních několik let ušla několik mílových kroků, a i dnešní levné kompakty mohou poskytnout perfektní kvalitu fotek. Výběr už není o tom, zda-li se s daným foťákem vůbec dá alespoň trochu slušně fotit, ale spíše o tom, jestli vám stačí dobré fotky, nebo potřebujete v rámci technické kvality dosáhnout opravdu na úplnou špičku.

Nezapomínejte ale, že desítky megapixelů, nejnovější obrazové procesory, vysoká citlivost a nejlepší dynamický rozsah vám stejně budou k ničemu, pokud na tělo nasadíte levný plastový objektiv. Na rozdíl od elektronické části se ale výroba té optické nijak nezlevnila, a špičkové objektivy tak stále stojí desítky tisíc korun. Proto pokud máte omezený rozpočet, snažte se najít nejlepší možný kompromis, abyste zbytečně neinvestovali spoustu peněz do takových vlastností těla, které ve výsledku vůbec nevyužijete.

U fotoaparátů z vyšších kategorií se podle nás někdy vyplatí sáhnout i po bazarových kusech, u levnější techniky to rozhodně nedoporučujeme, a to jak z důvodu zmiňovaného rychlého pokroku, tak i proto, že jde o čistě „spotřební zboží”, které není stavěné na životnost vyšší než 5 let.

Krom samotné kvality výsledných snímků hraje při cestování obrovskou roli ještě jeden faktor – totiž kompaktnost a co nejnižší váha. To vám potvrdí každý, kdo někdy cestoval se zrcadlovkou…

  • fototechnika je pouze nástroj, nejdůležitější je naučit se správně dívat kolem sebe a zachytit ty nejzajímavější momenty
  • i mobilem a levným kompaktem se dají nafotit krásné fotky
  • nejdražší ≠ nejlepší
  • vybírejte podle toho, co skutečně využijete a co vám nejvíce padne do ruky, ne podle „nejlepších” parametrů
  • dobře zvažte, zda-li koupit těžkou zrcadlovku, praktický kompakt, nebo se vydat střední cestou s mirrorless
  • volte foťáky s většími snímači
  • vozte s sebou jen takovou techniku, kterou budete skutečně potřebovat – externí blesk a víc než 3 objektivy nevyužijete, věřte nám

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Jana Kalvodova 28.11.2015 v 14:57 - Odpovědět

    Co si myslite prosim o tomto fotaku? http://www.digital24.cz/digitalni-fotoaparaty/digitalni-fotoaparaty/panasonic-dmc-fz72ep-k.html s focenim teprve zacinam a nepotrebuju nejaky mega profi, ale aby kvalitne fotil na natacel. Nemate s timto nekdo zkusenosti? pripadne muzete poradit nejaky podobny ve stejne cenove relaci? dekuji

    • Matouš Vinš 28.11.2015 v 15:14 - Odpovědět

      Ahoj Jani, vůbec bych se ho nebál. Jen bude možná zbytečně velký. Mrkni na ten Lumix, na který odkazujeme ve článku :)

  2. Nikola Marešová 5.4.2016 v 11:48 - Odpovědět

    Další vynikající článek, zrovna se mi hodí, kde vy na ně chodíte?:D Mám dilema, kam svůj vánoční dárek zabalit (dostala jsem po letech focení kompaktem první zrcadlovku Canon EOS 1200D), aby zabral co nejmíň místa. Mám takovou tu spešl brašnu s různýma uložnýma prostorama přímo na něj, ale přijde mi to strašně velký. Co nějaká alternativa do batohu, existuje třeba něco home-made, aby to bylo funkční, skladovatelný a foťák byl zároveň v bezpečí?:) Nepočítám, že ho budu nonstop tahat na krku, tak jestli nemáte nějaký tip…:) Nebo lepší otázka, možná že už jste to někde psali, ale asi jsem k tomu ještě nedošla – kde nosíte ideálně zrcadlovku vy? Děkuju ;)

  3. Patrik Mihalčin 11.2.2017 v 14:06 - Odpovědět

    Diky za clanek. Ake objektivy a prislusenstvo odporucate k Sony A6000?

    • Matouš Vinš 11.2.2017 v 17:05 - Odpovědět

      To hrozně moc závisí na rozpočtu a využití. Na natáčení ideálně přímo filmová skla (většinou s redukcí) s plynulou clonou, jako univerzál tento: https://www.fotoskoda.cz/sony-18-105-4-sel-pro-nex/
      A rozhodně doporučuji novou verzi těla – Sony A6300, rozdíl je celkem zásadní. Mám v plánu článek co nejdřív aktualizovat a toto bude jedna z nejzásadnějších změn :-)

  4. Sabina Sal 6.6.2017 v 16:56 - Odpovědět

    Zdravím, přemýšlím o zakoupení Panasonic Lumix DMC-TZ70, ale koukám, že už je na světe nová řada Panasonic Lumix DMC-TZ80 s více MPx. Doporučuješ tedy koupit novější verzi nebo se modely moc neliší?Díky za radu, Sabča

    • Matouš Vinš 6.6.2017 v 17:27 - Odpovědět

      Pokud netočíš hodně videa, zůstal bych klidně u TZ70. Obecně víc Megapixelů u podobných modelů je spíš na obtíž. Fotky pak zabírají spoustu místa, jsou náročnější na výkon počítače, ale bez kvalitnější optiky se to na kvalitě fotek skoro neprojeví. A tady to bohužel vypadá, že optika zůstává stejná.

      • Sabina Sal 6.6.2017 v 19:07 - Odpovědět

        Tak teď jsem na vážkách, haha. Děkuji za radu;)

  5. Martin 12.10.2017 v 8:26 - Odpovědět

    Zdravím, doba trochu pokročila, tak bych rád poskytl nový pohled v roce 2017 na cestovní fotoaparáty.
    Můj výběr cestovních fotoaparátů, pokud to s fotografováním na cestách myslíte alespoň trochu vážně, jsem sepsal na svém webu:
    http://www.martinsistek.cz/blog/nejlepsi-cestovni-fotoaparaty/

    Díky za návštěvu!

  6. Martin 31.10.2017 v 12:38 - Odpovědět

    Ahoj, díky za článek. Umíte doporučit i nějaký “tripod”? Hledám nějaký stabilní a skladný, bez nějakých dalších vychytávek, jako třeba upevnění na strom apod. Poslední vydržel rok a horizont neudrží rovný ani na asfaltové cestě. Dík, Martin.

  7. Martin 7.11.2017 v 10:29 - Odpovědět

    Máte tipy i jaký tripod pořídit? S mým prvním jsem neměl štěstí na kvalitu. Díky

    • Matouš Vinš 10.11.2017 v 8:03 - Odpovědět

      To bohužel :(
      Dobré zkušenosti máme s Manfrotto, kde to alespoň funguje levné=nic moc a drahé=kvalitní.

  8. Jan Krejca 15.12.2017 v 16:51 - Odpovědět

    Já několikrát do roka také vyrazím na cesty, spíše jen po Evropě, ale chtěl bych si je rozhodně kvalitně zaznamenat na nějaký foťák, jen si pořád nejsem jistý, který vybrat… Líbí se mi například tento Nikon: https://www.expert.cz/nikon-coolpix-b500-black/ , který dle specifikací fotí i natáčí v poměru s tou relativně nízkou cenou perfektně. Viděl jsem i nějaká videa na YouTube a skutečně to vypadalo dobře. Co si o tom myslíte? :-)

  9. Diginomad 14.3.2021 v 23:58 - Odpovědět

    1) Foťák nefotí na čip, ale na snímač, bacha na to;)

    2) V bezzrcadlech paří Canon/Nikon k těm absolutně nejhorším poměrem cena/výkon. Ano, v profi full-frame kategorii s profi sklem za 80 tisíc to za určitých okolností je dobrá volba. Jinak moc ne. Sony je v kategorii full-frame s přehledem převálcuje a menší snímače zase válcuje Olympus. Ovšem u Olympusu pozor, protože fotodivize loni změnila majitele a tedy budoucnos bohužel nejistá. Na druhou stranu EM-5 nebo EM-1 nedokáže rozměry konkurovat vůbec nic a v obrazové kvalitě má full-frame smysl až jedině pokud potřebuju extrémní iso nebo rozlišení.

    3) Vždycky předběžně vybrat a pak jít osobně vyzkoušet. Rychlost ostření, ergonomie, skutečné rozměry, váha, kvalita zpracování atd. z žádné tabulky poznat nejsou.

  10. Matouš Vinš 16.3.2021 v 11:14 - Odpovědět

    U Nikonu a bezzrcadel bych se klidně hádal. Už jenom proto, že to není jen o těle a třeba z Nikon Z skel jsem hodně nadšený (porovnání mám) :-)
    Za mě fakt platí, že u skoro čehokoli nad 25 tisíc je to nejvíc o osobních preferencích a toho, co od foťáku potřebuju. I proto jsem se snažil nepsat, že je něco lepší nebo horší.

    Jinak samozřejmě se vším souhlas :-)