Nekonečně bílé pláže s azurově modrým nebem a kolemjedoucími amerikami z 50. let minulého století. To není obrázek z katalogu cestovní kanceláře, ale realita na největším karibském ostrově – na Kubě. Zároveň tady na vás dýchá něco z české minulosti. Komunistický režim se sice uvolňuje, na jeho stopy ale narazíte v každém velkém městě.

Západ nad Karibikem je nejlepší se sklenkou rumu Havana Club

Proč jet na Kubu

Největší lákadlo pro cestovatele a batůžkáře představuje spatření minulého režimu na vlastní oči. Okusit stání ve frontě, nahlížet do poloprázdných obchůdků a chodit pro většinu zboží na vesnické trhy už v České republice není možné.

Ani fanoušci starých veteránů nepřijdou zkrátka. Projet se cadillacem či chevroletem z 50. let není na Kubě problém. K tomu sklenka s všudypřítomným rumem Havana Club a doutníkem z Viñales… a odpočinek v Karibiku je jak vyšitý.

Bílé pláže s typickými palmami na břehu Karibiku

Jak se tam dostat

Od nás se na Kubu dostanete jedině letecky. Přímý let z České republiky neexistuje, z Vídně už ano. Běžná cena zpáteční letenky se pohybuje od 15 000 Kč výše. Občas se objeví akční ceny, nebo chybové tarify (klidně i pod 5000 Kč). Lety obvykle přistávají v hlavním městě (Havana), odkud můžete přeletět domácí aerolinkou Air Cubana na vzdálenější část ostrova do Santiaga de Cuba.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Z Německa létají do turistické oblasti Varadero charterové lety, kde jde občas najít zpáteční letenku s akční cenou.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Na Kubu se dá vyrazit v podstatě po celý rok. Díky karibskému teplému počasí je na zdejších plážích příjemných 25 až 30 °C po celý rok a teplota moře neklesá pod 22 °C. Vykoupat se tedy mohou turisté na jihu v Karibském moři na korálových plážích i na severu v Mexickém zálivu. Díky vysoké vlhkosti je pocitová teplota ještě o několik stupínků vyšší. I pod mrakem to opaluje. Doporučujeme krém s sebou.

Hlavní sezona je od začátku prosince do cca konce dubna. Nejméně vhodné měsíce k návštěvě jsou září a říjen, kdy je období dešťů a hurikánů. Neprší ale soustavně, jde spíš o intenzivní přeháňky, které jsou častější v oblasti hor. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit i říjen – absence turistů, nižší ceny a nezmokli jsme ani jednou.

Víza a podmínky vstupu

Ke vstupu na Kubu potřebujete turistická víza (jsou měsíční) a platný pas. Pokud neletíte s cestovkou, musíte si sami opatřit vízum – a to ještě v České republice.

Víza vyřídíte na otočku na Kubánské ambasádě v Praze, stačí přijít s pasem a zaplatit 750 Kč. Můžete i on-line přes stránky Air Cubana – pošlete jim mailem dokumenty a za 850 Kč to pro vás zařídí. Pokud bydlíte ve větším městě, kde je pobočka CK Čedok nebo Invia, pomohou vám získat víza za základních 750 Kč, musíte jen ukázat pas. Vyřízení přes cestovky by mělo trvat do 3 dnů.

V letadle dostanete další formulář, kde vypíšete, proč jedete do země, kolik hotovosti vezete a jaká dražší zařízení máte s sebou. Kontrol na letišti se bát nemusíte, jsou minimální. Nás se jen optali, zda jsme byli v Africe.

Aktuální informace naleznete také na stránkách MZV ČR.

Na Kubě narazíte kromě pláží i na španělskou koloniální architekturu. Na obrázku jsou domky a kostelík z Trinidadu

Peníze a přibližné ceny

Na ostrově funguje systém 2 měn. Místní používají kubánské peso, které se mezinárodně značí CUP, tzv. „národní peso“. Pro cizince režim zavedl konvertibilní peso“ s označením CUC. K matení turistů se obě měny v obchodě značí jako americký dolar $.

CUC směníte na letišti i všude v bankách (směnáren je na Kubě málo) za přivezené mezinárodní měny. Vezměte si raději eura (za směnu z dolaru na CUC připlatíte 10% daň). CUC má vůči americkému dolaru neměnný kurz 1 : 1.

CUP vám v bance obvykle nebudou chtít směnit, i když jsme našli výjimky. Většinou je získáte jako drobné nazpátek při placení CUC. 1 CUC = 25 CUP, ale kurz v bance je obvykle 24 CUP. Dejte pozor při platbách – Kubánci rádi zaměňují ceny v CUP a CUC, aby z vás vylákali víc peněz.

Obecně platí, že za CUC pořídíte ubytování, zaplatíte jídlo v restauraci a dopravu. Placení v CUP je lepší, neboť je levnější. Zaplatíte jimi u místních (zejména za jídlo) a na vesnicích.

Bankomaty jsou v každém městě. Kartou většinou nikde nezaplatíte.

Kuba není tak levná země, jak by se dalo očekávat, ale dá se tady smlouvat – taxíky a bydlení.

  • Ubytování: u místních, kteří mají licenci. Domy jsou označené specifickým symbolem a obvykle se jmenují Casa XYZ. Ceny se podle oblasti a sezony pohybují od 330 do 770 Kč za 2lůžkový pokoj (včetně WC a sprchy) na noc. Mimo sezonu i v turistickém Varaderu seženete pokoj do 550 Kč a jinde kolem 330 Kč. Mají samozřejmě i hotely, které jsou mnohem dražší. Bydlení u místních je ale komfortní, pokoje jsou luxusní a všechny mají klimatizaci. Hostitelé vám rádi objednají taxík, exkurzi, za poplatek nachystají snídani (cca 110 Kč). Není důvod bydlet v hotelech.
  • Jídlo: v restauraci od 60 Kč (obvykle těstoviny) po 440 Kč (velké menu s krabem). Není problém najít výtečné jídlo za 110–220 Kč na osobu i s pitím a přílohou. Potíž někdy je s dodávkami zboží, takže menu může být omezené. Nejlevněji se najíte na ulici, když narazíte na stánky s pan con (chléb s rajčaty), ty vychází okolo 5 Kč. Malá pizza z podobného stánku je do 10 Kč.
  • Nápoje: 1,5 l vody 33 Kč, podobně stojí i různé sycené nápoje. Za sklenku vody v restauraci dáte 22–44 Kč, za alkoholický drink 44–77. Nejlevnější jsou pouliční džusy (do 5 Kč za dvě deci).
  • MHD jako taková na Kubě neexistuje. Nahrazují ji taxíky a tuktuky. Částka se liší podle vzdálenosti a vaší schopnosti smlouvat. U taxíků musíte platit v CUC, tuktuky zaplatíte i v CUP.
  • Památky: muzea a další památky tady moc nejsou. Zato po vás mohou chtít zaplatit vstup do národních parků. Například u Trinidadu požadovali 880 Kč za jednoho (dalo se smlouvat, nakonec jsme dali 220 Kč). Otázka je, zda na to mají vůbec právo. Ve Viñales se neplatilo. Při vstupu do oblasti Cayo Coco vyžadují okolo 44 Kč za každý přejezd.

Typickým jídlem na Kubě je langusta alias krab

Lokální doprava

Vlaky

nejsou nijak rychlé ani spolehlivé. Zpoždění jsou na denním pořádku, proto vlaky příliš nedoporučuji.

Autobusy

Po ostrově jezdí dva typy autobusů – pro místní a cizince. Ty pro místní jsou bez klimatizace, často přecpané a v horším stavu. Může se jednat i o nákladní auta s korbou, kde se sedí. Jejich cena je velice příznivá (platí se v CUP). Cizinci do nich nemají přístup, ale občas se jim to podaří (zejména pokud umí španělsky).

Autobusovou dopravu pro cizince obstarává Viazul. Jsou to autobusy moderní a komfortní s klimatizací, tam zase nesmí místní. Lístky se platí v CUC a jsou výrazně dražší. Jedná se o spolehlivou přepravu a výhodnou v případě, když cestujete v jednom, nebo ve dvou.

Školní autobusy jsou podobné těm místním, do kterých cizinci nesmí

Ceny:

  • z Havany do Viñales 265 Kč (12 CUC)
  • z Havany do Varadera 220 Kč (10 CUC)
  • z Havany do Trinidadu 550 Kč (25 CUC)
  • z Trinidadu do Santa Clara 220 Kč (10 CUC)

Další ceny jsou uvedené na oficiálním webu autobusové společnosti.

Collectivo taxi

Jestli cestujete ve více lidech, taxíky jsou nejlepší možností přepravy po ostrově. Využijete jak žluté taxíky, tak i staré ameriky – ceny jsou u obou stejné (nezapomeňte smlouvat).

Jejich cena je lehce vyšší než v případě autobusů Viazul, zas ale nejste závislí na čase. Po domluvě vám přijedou až před ubytování a dovezou kamkoliv, klidně i na ubytování k jejich kamarádům v dalším městě. Nemusíte tedy rezervovat žádné ubytování dopředu.

Není problém projet se cadillacem. Nejvíc jich je v Havaně a Varaderu

Ve městech fungují městské taxíky, taxíky na letiště a všelijaké tuktukymotorizované, s koněm, kozou, nebo šlapajícím cyklistou. Čekejte, že na vás budou odevšad volat a nabízet svezení.

Vlastní auto

Půjčení auta je na Kubě možné, ceny ale patří k nejvyšším na světě. Můžete si půjčit auto s řidičem i bez něho. Ceny se pohybují od 1100 po 5500 Kč (50–250 CUC) za den včetně pojištění (záleží na sezoně a typu vozidla). Ještě zaplatíte vratnou zálohu na případné pokuty (2200–4400 Kč). Auto je možné rezervovat také přes internet a vyzvednout si jej přímo na letišti. Půjčovny jsou v Havaně a Santiagu de Cuba. Někde se platí základní taxa plus poplatek za každý ujetý kilometr a benzin zvlášť.

Užitečné tipy najdete v článku na blogu Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

Letadlo

Na Kubě je na 15 vnitrostátních letišť. Mezi některými z nich operuje domácí společnost Air Cubana. Přelety ale nejsou levné a je vhodné rezervovat je dopředu. Jednosměrná letenka Havana – Santiago de Cuba vychází cca na 5000 Kč.

Stopování

oficiálně není povolené, stopařů podél hlavní „dálnice“ A1 je ale celá řada. Vzhledem k nízkému počtu automobilů (převažují pouze taxíky) nepočítejte, že vás hned tak někdo nabere. Na Kubě se navíc očekává příspěvek na palivo. Místní obvykle mávali s penězi v ruce.

Kubánská kuchyně

Vzhledem ke komunistickému režimu neočekávejte velké množství jídla. Obecně je to lepší na vesnicích než ve městě. Nacházejí se tam totiž tržiště a malé stánky s „rychlým občerstvením“. V obchodech (mercado) seženete prakticky jen rýži, těstoviny, majonézu, vodu, sycené nápoje a rum. Někde mají jakési omáčky nebo kečup. Pečivo musíte kupovat zvlášť, podobně uzeniny a ovoce. Většina obchodů zavírá kolem 17. až 18. hodiny. Nakupujte tedy zavčas.

Pekaři často projíždí s trakařem po ulicích, spíš ale v ranních hodinách. Nabízí housky nebo jakési piškotové těsto. Lze u nich platit v CUC i CUP.

Ceny na vesnicích jsou lidové, tedy v CUPech

Na vesnicích bývají malé stánky (okénka) s „rychlým občerstvením“, kde nabízí tzv. pan con cosi (například jamón, enchilada nebo quese). Jedná se o žemličky/housky (cca za 5 Kč) plněné salámem (často chorizo), sýrem, jejich kombinací, nebo vajíčkem. Koupíte tady i domácí džusy (jugo naturale). Příchutí je celá řada, obvykle ale v jednom stánku bude jen jedna příchuť. Dvě deci stojí od 3 do 10 Kč a prodají vám ho i v PET láhvi. Džusy jsou levnější než voda v obchodě.

Ve městech jsou tzv. rapidos – něco jako naše fast foody. No… moc toho nemají, nejčastěji čtvrtku kuřete s hranolky (v Havaně za 40 Kč).

Takto jednoduše vypadají pan con XYZ, ale chutnají skvěle

Nejsnáz se najíte v restauracích. Mezi nejčastější jídlo patří pečené a smažené kuře. Dále pak krabi a těstoviny (pouze špagety nebo lasagne). V menu už většinou bývá započtená příloha a salát. Nejčastější přílohou je rýže – buď klasická bílá, nebo tmavá s fazolemi. Někdy se jako příloha podává smažený banán. I v restauracích často narazíte na různé sandwiche (pan con), omelety a burgery, ale za vyšší cenu než na vesnických stáncích, přitom jejich kvalita není výrazně lepší. Ve většině restaurací si k ceně sami připočtou 10 % dýška.

Naše stravování bylo ovlivněné prošlým hurikánem. Bylo opravdu náročné něco koupit. Proto je lepší cestovat na Kubu v sezoně.

Nemoci a hygiena

Kuba je civilizovaná země, nějakých závažnějších infekčních nemocí se obávat nemusíte. Přesto je vhodné nechat se naočkovat proti oběma typům žloutenky (A i B), protože hygiena je zde – jednoduše řečeno – karibská. Jídlo ve vesnických stáncích se připravuje holýma rukama bez rukavic.

Vodu je lepší kupovat, i když ta z kohoutku chuťově není tak špatná. I místní ale chodí kupovat balenou.

Na ostrově nejsou žádná nebezpečná zvířata. Ojediněle mohou být v mokřadech aligátoři. Na ulicích často pobíhají volně psi, ale lidí si nevšímají.

Bezpečnost

Kuba patří mezi nejbezpečnější státy v Karibiku a těžké zločiny jsou vzácnou výjimkou. Nanejvýš vám někdo něco ukradne.

Větším nebezpečím jsou různí žebráci (žádají často o peníze pro své děti) a pokřikující kolemjdoucí (nebo i taxikáři), kteří se vám snaží něco nabídnout a prodat. Mohou vás zvát na drink. Raději odmítněte, protože vás pak nechají zaplatit účty.

Náboženství, svátky, tradice

Kuba je bývalá španělská kolonie, takže hlavním náboženstvím jsou římští katolíci. Dřív ale bylo náboženství potlačované. Od toho se odvíjí i tradice a svátky.

Kuba je etnickou zemí s množstvím mulatů a černochů, proto tady najdete i prvky afrického náboženství (zejména santérie). V neposlední řadě narazíte třeba i na symboly judaismu (existuje tu funkční židovská obec). V čínské části Havany figuruje dokonce buddhismus.

Na Kubě mají svátky a tradice velmi významnou roli. Blízcí se v jejich průběhu scházejí a baví. Obvykle se hojně popíjí rum a tancuje. Například v únoru je tradicí, že ob rok se pořádá International Jazz Festival, který stojí za to navštívit. V dubnu je zase v oblasti Baracoa (známé i pro její čokoládovnu) barevný festival. Těžko se hledá měsíc, kdy by se na Kubě neoslavovala nějaká událost nebo festival tance. Podrobnější informace najdete např. na stránkách CK Invia.

Co byste ještě měli vědět?

  • Úředním jazykem je španělština. Přestože dnešní děti se už ve školách učí i angličtinu, moc se jí tady nedomluvíte. Dokonce ani s taxikáři, obsluhou v restauraci, ubytovateli. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že se nějak domluvíte i bez znalosti španělštiny. Vlastně bez její znalosti jde i smlouvat.
  • Na ostrově nenarazíte na veřejně přístupný internet. Musíte koupit kartu ETECSA (cca 55 Kč), pak najít nějaký wifi spot (poznáte podle davu lidí na ulici) a u něj kartu aktivovat. Internet vám na jedny přístupové údaje z karty poběží jednu hodinu (jde to přerušit). Údajně není moc spolehlivý a vypadává. Nezkoušeli jsme. Víc si přečtěte na oficiálních stránkách společnosti ETECSA.
  • Nebuďte překvapení někdy naleštěnou bídou a velkými rozdíly v chování kubánského režimu vůči domácím a cizincům.
  • Pro většinu domácích je nemožné dostat se ze země ven (musí platit drahé výjezdní doložky), takže čekejte, že se vás mohou vyptávat na poměry „tam venku“. Zejména Češi jsou pro ně „good friends“. Někdy ale jen naoko – a pak začnou žádat o peníze. Ve městech se zpravidla budou snažit vytáhnout z vás peněz víc. Nebojte se smlouvat, ošidit se nenechají.
  • Na Kubě budete potřebovat americkou redukci, často jsou jen na 110 V. Místy už ale mají naše zásuvky.
  • Podobně jako v Asii a Africe čekejte, že na vás místní budou pokřikovat a žádat peníze. Někdy za sebe chtějí nechat zaplatit.
  • V rámci jídla v restauraci je standardem, že si připočtou 10 % dýška navrch.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Ostrov je poměrně velký (největší v Karibiku, rozloha okolo 109 000 km²), proto vám 14 dní na jeho procestování nestačí. Buď přejeďte z Havany jednou jízdou taxíkem na druhou stranu k Santiagu de Cuba a pak se pomalu vracejte taxíky, nebo využijte vnitrostátních letů a přeleťte. Určitě se vyplatí navštívit pobřeží Karibiku, Mexického zálivu a okusit rozdílnost životů ve městě a na vesnici.

Havana

Pokud si chcete užít rušné město s protiklady, kde na jedné straně stojí opravený Capitol (obdoba toho ve Washingtonu) a na druhé straně jsou rozbořené domy Chinatown, pak se vydejte do Havany. Po ulicích se tady prohání staré ameriky a v centru je neuvěřitelný ruch, ale také nelibý zápach. Na okrajích města se pak nachází i hotelové komplexy s plážemi.

Capitol – nejznámější budova v Havaně

Trinidad

Výrazně hezčím (údajně nejhezčím na Kubě) městem než Havana je Trinidad, kde spatříte španělskou koloniální architekturu. Nedaleko města se rozkládá národní park, kde můžete navštívit některý z vodopádů. Doporučuji vydat se pěšky, nebo na koni (kvůli množství bahna) k vodopádu El Cubano. Určitě nesmíte vynechat Playa Ancon, pláž cca 15 km od města, vykoupete se tak na pobřeží Karibiku.

U vodopádu El Cubano si můžete i zaskákat

Santa Clara

Město cca ve středu ostrova je známé především proto, že se v něm odehrála poslední bitva revoluce. Té se věnuje zdejší muzeum, kde narazíte i na proslavený obrněný vlak a mauzoleum. Na náměstí Plaza de la Revolución je Che Guevarův památník s jeho bronzovou sochou. Tady najdete i volně přístupné muzeum o životě Guevary.

Pomník Che Guevary

Playa Larga

Kromě poklidného života karibské vesničky tady uvidíte slavnou Bay of Pigs (Zátoku sviní), kde došlo k vylodění kubánských exulantů v roce 1961 (v Playa Girón se nachází i Muzeum vylodění). Samotná zátoka má krasové podloží s řadou jeskyní a leží u národního parku Zapata. Na výlet můžete zamířit do nedaleké krokodýlí farmy (Criadero de Cocodrilos), asi 15 km na sever od Playa Larga.

Krokodýlí farma není příliš rozlehlá. V místní restauraci si můžete dopřát krokodýlí steak

NP Viñales

Viñales (na seznamu UNESCO) je turisty nejnavštěvovanější národní park, kde mohou doslova přičichnout k samotné výrobě tradičních kubánských doutníků. Krasová oblast / údolí leží cca 150 km severozápadně od Havany. Kromě řady turistických tras a exkurzí do okolních jeskyní mohu doporučit procházku k nedalekým vyhlídkám u filmově proslaveného hotelu Los Jazmines. Odtud se nejlépe pozorují (doporučuji při svítání nad ránem) hřebeny vápencových hor, jak vystupují ze dna údolí s doutníkovými políčky.

Nejhezčí výhled na vápence je z vyhlídky Los Jazmines

Varadero

Jedny z nejhezčích pláží okolo Mexického zálivu se nachází na výběžku Varadero. 20 km dlouhá úzká „nudle“ je obsypaná hotelovými komplexy. Nachází se tady i jediné 18jamkové golfové hřiště na Kubě. Právě zde máte jedinečnou možnost projet se v cadillacu a nechat si od moře cuchat vlasy. Veteránů je tu možná víc než místních obyvatel, kteří sem dříve nesměli.

Z pláží na Varaderu vám bude přecházet zrak. V říjnu tu bylo prakticky pusto a prázdno

Kde najdu víc info

Cuba

Turistické informace, které se hodí.

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Zájezdy Kuba

Český web specializující se na Kubu – s blogem, který přináší řadu praktických informací.

WunderCuba

Míša se rozhodla žít na Kubě a sen si plní, o čemž píše i na blogu zaměřeném jen na tento ostrovní stát.

Hanča Šormová

Jsem vystudovaná informatička a v roce 2016 jsem vyzkoušela půl roku pracovat na ostrově Malta v IT firmě. Objevila jsem zde svoji lásku k copywritingu a cestování. Za poslední rok jsem projela na 18 zemí (například Itálii, Portugalsko, Azory, Maroko). Nyní se chystám na Nový Zéland a do USA. O zážitky se dělím na svém webu Na nomádské stezce a YouTube kanále Cestuj na pohodu a bez nervů.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled