Cestování vlakem je jednou z možností, jak objet celou Evropu a zároveň za to nevydat celý svůj rozpočet na výlet. Evropské vlaky jsou pohodlné, vesměs rychlé, jezdí téměř všude a především: jsou dostupné. Výtečně poznáte oblast, kam (či kde) právě cestujete – ať už výhledem z okna na často překrásné scenérie, anebo při navazování kontaktů se spolucestujícími. Pojďme si ukázat pár triků, jak na jízdném značně ušetřit.

jak cestovat vlakem po evropě

Je pravda, že v dnešní době, kdy je letecká doprava dostupná úplně každému a cenová úroveň letenek padá na ceny obědů v běžných restauracích, začíná vlaková doprava ustupovat do ústraní. Stále se však najdou trasy, kde hraje vlak hlavní roli v cestování a kouzlo levných letenek se dané oblasti stále nějak vyhýbá. Stejně tak existují místa, kde vlak úspěšně soupeří s jiným druhem dopravy – s autobusem nebo letadlem. Evropští železniční dopravci se stále snaží, aby železnice byla atraktivní, pohodlná a dostupná. Někdy se tedy ceny jízdenek přibližují letadlům, někdy autobusům a někdy… někdy zkrátka stojí za to vlak využít už jen pro tu cenu.

Tento článek pro blog Travel Bible napsal Adam Vanting, mimo jiné redaktor portálu ŽelPage.cz a Travel Expert v TravelSupport.euSome move. Součástí jeho práce je i příprava itinerářů pro cesty vlakem po EU. Pokud chcete tipy, jak ušetřit na cestování vlakem po ČR, najdete je v jednom ze starších článků na blogu.

1) Nakupujte na místě

Základní rada při cestách na východ Evropy zní: využívejte místní pokladny. Nákup jízdného odložte na první (či další) pokladnu v zemi, kam cestujete. Určitě nekupujte jízdenku z Budapešti k Balatonu v Praze. Evropské železnice se dohodly na používání vzájemného mezinárodního tarifu SCIC-NRT, který je cenově vyvážený pro všechny evropské země. Jenže jízdné tak stojí zhruba stejně jako pro vnitrostátní cesty ve Francii a oproti Srbsku, Maďarsku, Polsku nebo Bulharsku docela slušně přeplatíte.

Samozřejmě existují výjimky a jízdné koupené v dané zemi může být klidně tak drahé, jako u nás. Před konkrétní cestou si tedy ceny ověřte, stejně jako to, zda vůbec máte možnost si vnitrostátní jízdné koupit. Ne všude se nacházejí pokladny a jízdné se prodává u průvodčího. Podstatnou výhodou jsou v zahraničí slevy, o kterých čeští pokladní nemají ani tušení.

Příklad:

  • Jízdenka Budapešť – Pécs: na pokladně v ČR 745 Kč, na pokladně v Budapešti 402 Kč
  • Jízdenka Budapešť – Timisoara: koupě v ČR 1 121 Kč, v Budapešti 405 Kč

Přečtěte si také, jaké konkrétní nabídky využít na cesty vlakem u našich sousedů

2) Nakupujte on-line

Kdykoliv to jde, využijte k nákupu jízdenek na vlak využijte internetové e-shopy. Při takovém nákupu se obsloužíte prakticky sami, čímž dopravcům odpadají náklady za pokladní a vy díky tomu máte levnější jízdné (v případě různých akčních jízdenek, které lze koupit pouze přes internet, jde mnohdy o desítky procent).

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Většina akčních nabídek, obzvlášť pro cesty do zahraničí, je dostupná jen přes internet. České dráhy někdy propagují velmi levné jízdenky (např. do Berlína za 384 Kč), jsou to ale ty, které vám na pokladně neprodají (s velkým štěstím je dostanete s padesátikorunovou přirážkou). E-shop Českých drah je poměrně intuitivní a dokáže vám – až na výjimky – nabídnout nejlevnější možnost přepravy. 

Výborným místem k nákupu akčních jízdenek zdaleka nejen po Německu je e-shop Deutsche Bahn. Bude s vámi mluvit i česky a téměř nemáte šanci se v něm ztratit.

Screen Shot 2016-06-07 at 17.35.43

Extrém tvoří některé západoevropské nízkonákladové rychlovlaky, například IZY. Tento projekt ultralevných vlaků, jejichž hlavním konkurentem byly autobusy či stále se rozšiřující spolujízda, šetřil mimo jiné tím, že úplně zrušil pokladny. IZY ale v roce 2022 přestalo operovat. Levnější jízdenky nyní poskytuje například Eurostar

Tisk jízdenek

Po zaplacení dorazí jízdenka na daný e-mail ve formátu PDF. Je na ní aztécký kód umístěný vpravo dole (většinou), což ve vás může vzbuzovat dojem, že jízdenku není třeba tisknout a k její validaci bude průvodčímu stačit načtení onoho kódu. To bohužel neplatí ve všech případech, proto doporučuji vždy vytisknout všechny elektronické jízdenky na papír formátu A4. Elektronické jízdenky, které máte „jen“ v tabletu nebo mobilu, nemusí průvodčí uznat – pozor na to. A nezapomeňte si přečíst všechny poznámky na jízdence uvedené. 

3) Hledejte a využívejte akční jízdenky

Většina evropských dopravců prodává akční jízdenky. Snaží se tím konkurovat jiným dopravcům nebo zkrátka přilákat cestující do vlaků. Akce se týkají vesměs dálkových spojů, dají se koupit pouze v určitém časovém předstihu a většinou jen přes internet. Obecně platí: čím dříve jízdenku koupíte, tím levněji pojedete

Příklad: jízdenka Paříž – Marseille rychlovlakem TGV koupená na následující den stojí 3 140 Kč, avšak zakoupená na následující měsíc jen 1 082 Kč.

levné cestování vlakem po Evropě

4) Dělte jízdenky

Nekupujte jednu jízdenku na celou trasu, vážně se to nevyplatí. Jak kvůli výše popsaným informacím (vnitrostátní jízdné je vždy levnější, akční jízdenky ještě levnější), tak vlivem různých nabídek, které platí např. jen ve vybraných oblastech. Dost často se vyplatí dělit i akční jízdenky.

Příklad na jízdence Olomouc – Žilina:

  • Přímo: 431 Kč
  • Rozdělená na vnitrostátní úseky (eshop ČD a ZSSK) + mezinárodní přes hranice (eshop ČD): 340 Kč
  • Zde se pak dá ušetřit ještě využitím akčních jízdenek (z eshopu ČD) v úseku Olomouc – Návsí: 285 Kč

Podobně se často vyplatí dělit i jízdenky v zemích západní Evropy – zvlášť, jedete-li přes hranice. Pokud na daný úsek nenajdete akční jízdenku na eshopu železniční společnosti ani jedné země, přes kterou trasa vede, dělení se vyplatí téměř na 100 %.

Více informací k dělení jízdenek v ČR najdete v článku Jak cestovat levněji vlakem po ČR

5) Pozor na povinné příplatky a rezervace

Mnohé významné evropské vlaky, ale i některé rychlíky či běžné mezinárodní noční vlaky (to platí především v Česku) jsou povinně místenkové. V případě rychlovlaků či jiných významných expresů jsou vyžadovány různé příplatky. V Bulharsku například připlatíte za denní dálkové vlaky InterCity asi šest korun. Ve Francii se k síťovým jízdenkám Interrail připlácí naopak bláznivé částky – leckdy o hodně větší, než byste dali za samotnou akční jízdenku koupenou dva tři měsíce předem.

Proto si vždy předem ověřte, zda není vyžadován nějaký příplatek nebo zda vlak není povinně místenkový.

Příklad pro cestu Varšava – Berlín – Mnichov – Benátky:

  • Vlak Varšava – Berlín: povinná rezervace místa k sezení 4,50 eur
  • Vlak Berlín – Mnichov: bez příplatku i bez povinné rezervace místa k sezení
  • Vlak Mnichov – Benátky: příplatek 7 eur (včetně povinné místenky) k jízdence Interrail; k samostatné jízdence pouze místenka za 3,50 eur

Nenech si utéct žádné novinky

Přihlas se k odběru Travel Bible newsletteru

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

6) Pořiďte Interrail

Chcete cestovat po Evropě nebo vybraném státu bez starostí s nakupováním jednotlivých jízdenek a nevadí vám, že to bude stát víc, než kdybyste jízdenky kupovali jednotlivě? Zvolte jízdenku Interrail (nebo některou z jejích přidružených variant).

Jízdenku Interrail koupíte v několika variantách. Můžete s ní cestovat například tři dny během týdne, patnáct dnů během měsíce, nebo jeden souvislý měsíc. Koupit se dá na jednotlivé země (Německo, Itálie, Francie…), kombinovaně (Benelux, Balkán, západní Evropa), anebo pro celou Evropu. Pro větší oblast a delší platnost je samozřejmě dražší. Mladí do 25 let a páry zaplatí za Interrail o pár eur méně.

Tato nabídka nadchne, avšak pozor: pro cestovatele s Interrail je mnoho vlaků povinně příplatkových nebo místenkových. Platí také, že ve většině zemí na východ od nás vychází tamní síťové jízdenky levněji než Interrail.

Zaujala vás nabídka Interrail? Přečtěte si náš článek Interrail – procestujte Evropu vlakem bez starostí.

7) Využijte autovlak

Vyhovuje vám na cestování autem flexibilita, ale zároveň vůz neradi řídíte na velké vzdálenosti? Zkuste autovlak. České dráhy již téměř dvacet let nabízí stále se rozšiřující produkt, při kterém můžete cestovat na dlouhou vzdálenost vlakem přes noc a vzít s sebou své auto, se kterým se tak do vaší destinace dostanete mnohem snáze.

České dráhy prozatím nabízí autovlaky pouze na Slovensko – přes noc do Popradu, Humenného a do Košic. Vše potřebné o této nabídce můžete nalézt zde na webu ČD.

V násobně větší míře se autovlaky uplatňují v Rakousku. Pokud vám nevadí cesta autem do Vídně, můžete své auto spolu s posádkou přepravit například do Verony, Bregenzu, Düsseldorfu, Hamburku a v letní sezóně ve vybrané dny v týdnu až do italského Livorna či Florencie. Podrobnosti naleznete zde.

Auto přepravíte vlakem i třeba do Chorvatska – od května do listopadu bývá na nočním rychlíku Záhřeb – Split zařazen autovůz, který vám může usnadnit cestu k moři. Ze Záhřebu vlak vyjíždí ve 23.05 a do Splitu přijíždí v 6.54 následujícího dne. Konkrétní informace si přečtete zde.

Možnost přepravit své auto vlakem je přinejmenším zajímavá. Poměrně dobře se vyspíte, zatímco se vaše cesta zkrátí o několik stovek kilometrů. Jako nevýhodu lze označit poměrně vysokou cenu za přepravu a především málo tratí, na kterých lze autovlak využít.

Chcete si raději půjčit auto na místě? Pomůžeme vám najít to nejlevnější

Další bonusové tipy

Některé z nich znáte, jiné pro vás mohou být neznámé. Proto zde dodáváme i další tipy, jak procestovat Evropu vlakem co nejlevněji.

  • Využijte slevové karty a programy: Mnoho evropských železničních společností nabízí slevové karty pro časté cestující, mládež, studenty nebo seniory.
  • Cestujte v noci: Noční vlaky vám mohou ušetřit peníze za ubytování a čas, který byste strávili cestováním během dne.
  • Vyhněte se rychlíkům: Vysokorychlostní vlaky jsou obvykle dražší než běžné vlaky. Pokud máte čas, zvolte pomalejší, regionální služby.
  • Cestujte mimo sezónu: Ceny mohou být nižší mimo hlavní turistickou sezónu a během pracovních dnů.
  • Sledujte akce a nabídky: Některé železniční společnosti nabízejí speciální promo akce, které mohou výrazně snížit ceny jízdenek.
  • Cestujte ve skupině: Skupinové slevy jsou často dostupné i pro malé skupiny cestujících.
  • Využijte místní slevy: Některé země nabízejí slevy pro své občany nebo rezidenty; zjistěte, zda na ně máte nárok.

levné cestování vlakem po Evropě

Kam vyrazit vlakem po Evropě?

Vlaková síť je v Evropě velmi rozvinutá, a tak se vlakem můžete dostat prakticky kamkoli. Je libo prodloužený víkend v evropské metropoli, nebo byste rádi vlakem prozkoumali hned několik evropských států? Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit a taky nezapomeňte omrknout naše tipy na vybavení na pár dní do města.

Vlakem do Polska

Z Prahy do Polska jezdí hned několik přímých vlaků denně, zatímco z Ostravska je takových spojů k dispozici mnohem víc. Cestující mohou také využít pohodlné noční spojení do polských měst jako jsou Varšava a Krakov.

Poznejte Polsko křížem krážem. Inspirujte se s našimi průvodci Varšavou, Krakovem i Vratislaví.

Vlakem na Slovinsko

Slovinsko, známé svou ohromující přírodní krásou, pohostinnými lidmi a bohatou kulturní historií, je celkem snadno dostupné i vlakem. Čeká vás tedy více přestupů – do hlavního města Lublaně se nejčastěji dostanete s přestupy ve Vídni a Villachu, ale jak sami zjistíte, ty výhledy stojí za to.

Vlakem do Maďarska

Na pohodlnou cestu do srdce Maďarska, Budapešti, se můžete vydat přímými vlaky EuroCity, které jezdí několikrát denně nebo spoji RegioJet. Pro ty, kteří hledají noční dobrodružství, je k dispozici i noční cesta lůžkovým vozem.

Maďarská metropole nabízí nádhernou architekturu, termální lázně a bohatou kuchyni. Co určitě nevynechat? Přečtěte si průvodce Budapešť – město s nádechem historie.

Vlakem do Itálie

Benátky jsou jedním z nejromantičtějších a nejnavštěvovanějších míst v Itálii, a cesta vlakem je skvělým způsobem, jak se tam dostat.  Z Prahy se do Benátek dostanete přes Vídeň nebo Mnichov. Noční vlak z Vídně do Benátek trvá přibližně 11 hodin, s příjezdem do Benátek kolem půl deváté ráno, zatímco alternativní trasa přes Mnichov vyžaduje odjezd těsně před půlnocí. Oba vlaky nabízejí pohodlná lůžková kupé, která zajišťují, že cestující dorazí do Benátek odpočatí a připravení prozkoumat město.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Juraj Karlubík 2.7.2016 v 23:55 - Odpovědět

    Ak sú tu nejakí študenti z ČR, čo sa potrebujú prepraviť cez slovensko tak môžu využiť náš výmysel vlády a to vlaky zadarmo: http://www.slovakrail.sk/sk/bezplatna-preprava.html

  2. Milan Cermak 4.7.2017 v 8:43 - Odpovědět

    Německé dráhy přepravují děti do 15 let zdarma, nutno ale objednat jízdenky na jejich webu. Projeli jsme takhle kus Německa:-)