Londýn je nakažlivý. Jakmile začnete objevovat jeho tajemná georgiánská zákoutí, úzké uličky plné street artu a zelené oázy v podobě nespočtu parků, zjistíte, že Londýn skrývá mnohem víc, než se vejde na stránky běžných průvodců. Najednou budete chtít vidět co nejvíc. To ale často nezvládnou ani obyvatelé Londýna za celý život.

V tomto průvodci Londýnem vás navedeme do míst, kam stopy turistů vedou málokdy. Zážitek z jejich objevování je o to silnější. Místo uhánění z místa na místo se budete těšit na svou další návštěvu, protože této závislosti se zbavíte jen těžko. 

londýn most

Londýn se představuje

Největší a nejlidnatější město Evropy nelze popsat jedním slovem, větou nebo odstavcem. V jeho dvaatřiceti obvodech a více než 300 čtvrtích se můžete cítit chvíli jako v Indii, Číně, na Blízkém východě, v Itálii, Japonsku, Americe nebo na Jamajce. Přitom vám ale bude Londýn na každém rohu se svými typickými historickými budovami, červenými telefonními budkami nebo viktoriánskými hospůdkami připomínat, že jste ve staré dobré Anglii.

Na vaší další cestě sem zapomeňte na Big Ben, Tower Bridge nebo London Eye a nechejte se okouzlit kreativní a nesmírně přátelskou atmosférou, kterou dýchají čtvrtě mimo turistické centrum Londýna. Ukážeme vám, jak cestovat po Londýně jinak.

temže londýn

Co musíte vidět

Brutalismus

Jedni ji milují, druzí nenávidí. Pokud jste fanoušky architektury 2. poloviny 20. století, určitě se vydejte do Barbicanu. Je to obrovský obytný komplex postavený v 70. letech ve stylu brutalismu, kterému vládne beton a sklo. Součástí komplexu je i kulturní centrum (údajně největší v Evropě) s dvěma divadelními a třemi kinosály, dvěma galeriemi, koncertním sálem pro téměř dva tisíce diváků, knihovnou, několika kavárnami, botanickou zahradou a obchodem se suvenýry.

Rezervujte si komentovanou prohlídku, během které celý tento architektonický klenot projdete a dozvíte se něco o jeho historii i současnosti. Další skvosty ve stylu brutalismu jsou například Southbank Centre s Národním divadlem nebo Trellick Tower v západním Londýně.

Cena komentované prohlídky je 15 £ (430 Kč).

Barbican Centre Londýn

Barbican Centre

Kontrasty v City

Londýnské City, kterému se také říká The Square Mile, je nejstarší částí Londýna a zároveň jeho finanční a business centrum. Už tohle naznačuje, že jde o místo plné kontrastů – na jedné straně tu můžete bloudit úzkými uličkami a objevovat staré hospůdky s podivnými názvy, zelené oázy a pozůstatky historických kostelů, na straně druhé zde budete potkávat businessmany vycházející z kanceláří moderních skleněných mrakodrapů všelijakých tvarů, podle kterých jim Londýňané dali svoje přezdívky, například The Gherkin (okurka), Cheesegrater (struhadlo na sýr) nebo Walkie-Talkie (vysílačka).

Pro zajímavé kontrasty se projděte po Lime Street směrem k „okurce“ a při té příležitosti okoukněte i luxusní Leadenhall Market. Pokud vás zajímá historie Londýna, navštivte skvělé Museum of London kousek od Barbicanu. Zajímavá je také komentovaná prohlídka City skrze jeho klikaté uličky a zelená zákoutí. 

Cena komentované vycházky 12 £ (340 Kč).

Museum of London má vstup zdarma.

Přístavní doky

Lodní doprava v Londýně kdysi hrála velkou roli, dnes už po této éře zbyla jen památka v podobě krásné přístavní architektury. Nechejte se přenést do atmosféry námořnické minulosti v St Katharine Docks maríně s jachtami a plachetnicemi a pokračujte dál podél Ornamental Canalu až do malebného Wappingu s krásnými cihlovými domečky.

Tady si můžete odpočinout v útulném Cinnamon Cafe nebo si dát fish & chips v typickém anglickém pubu The Prospect of Whitby s terasou a úžasným výhledem na Temži. Podobná atmosféra vás čeká i na protějším břehu řeky na východ od Tower Bridge ve čtvrtích Bermondsey a Rotherhithe.

Ornamental Canal Londýn

Ornamental Canal má svůj půvab i v zimě

Výhledy

Londýn není moc kopcovité město, přesto se tu dá najít spousta skvělých vyhlídkových míst, kde se na něj můžete podívat z ptačí perspektivy. Naprosto špičkový výhled nabízí samozřejmě nejvyšší londýnský mrakodrap The Shard, pokud ale nechcete platit přes 30 liber za jeho návštěvu, vyjeďte si radši na střechu kuriózního mrakodrapu Walkie-Talkie s malou botanickou zahradou, kde máte výhled zcela zdarma (je však nutná rezervace předem).

Pokud nemáte tolik rádi výšky, ale přesto byste si chtěli vyfotit hezké panoráma, zajděte do parků Greenwich, Primrose Hill, Alexandra Park nebo Hampstead Heath s vyhlídkou Parliament Hill. Hezký pohled na londýnské monumenty je také z mostů Waterloo Bridge, Millennium Bridge nebo London Bridge (hlavně při západu slunce).

Výhled z The Shard

Výhled z The Shard, autor: Benjamin Davies

Street art

Londýnský East End by se dal nazvat galerií pod širým nebem. Bývalá industriální čtvrť s někdejšími sklady, fabrikami a ateliéry se v posledních desetiletích přeměnila na kreativní čtvrť plnou pouličního umění a barevných graffiti na fasádách domů.

Nejvíc street artu najdete ve čtvrti Shoreditch v bočních uličkách Brick Lane. Pokud nechcete minout nejlepší kousky, rezervujte si komentovanou vycházku s průvodcem, kde se dozvíte spoustu zajímavých věcí o umělcích, kteří zde zanechali svou stopu (včetně Banksyho), i o samotné čtvrti. Zajímavá díla najdete i poblíž Camden Marketu v uličkách napravo od Chalk Farm Road.

Cena street art vycházky 20 £ (570 Kč).

Street art v uličkách Camden Town

Street art v uličkách Camden Town

Královská historie v Kensingtonu

Královská rodina k Londýnu neodmyslitelně patří, ale jestli se nechcete tlačit s davy turistů před Buckinghamským palácem, projděte se skrz Hyde Park ke Kensingtonskému paláci, kde ještě donedávna sídlili princ William s Kate. V minulosti byl sídlem princezny Diany nebo mladé královny Viktorie. 

Palác je trochu dál od turistického centra a uvnitř si můžete v klidu prohlédnout například zajímavou výstavu šatů princezny Diany. Čtvrť Kensington je ale zasvěcená hlavně zmíněné královně Viktorii a jejímu manželu Albertovi, kteří se v 19. století velmi podíleli na rozvoji kultury v Londýně. V dolní části Kensingtonských zahrad je monumentální památník The Albert Memorial stojící přímo naproti ikonické Royal Albert Hall.

Kousek od haly je také Victoria & Albert Museum s ohromnou sbírkou užitého umění a designu.

Vstupné do Kensington Palace 20 £ (570 Kč).

Tip redakce: Spoustu dalších komentovaných prohlídek najdete také na portále Get Your Guide. A nechybí tam ani tour pro milovníky Harryho Pottera.

Co musíte zažít

Špičková muzea a galerie

V Londýně najdete jedny z nejlepších muzeí a galerií na světě, a co je nejlepší, většinu z nich můžete navštívit zdarma. V Londýně si na svoje přijde úplně každý, protože tu najdete sbírky nekonečně mnoha druhů a témat. 

Zde je výběr těch nejlepších: 

  • Victoria & Albert Museum (V&A) muzeum užitého umění,
  • Natural History Museum – už samotná budova stojí za návštěvu,
  • London Transport Museum – pokud milujete londýnské metro a double-deckery,
  • Design Museum v krásném Holland parku,
  • Museum of London – vše o historii města,
  • Tate Modern – ikonická galerie moderního umění v budově původní elektrárny,
  • Whitechapel Gallery – galerie současného umění,
  • The Postal Museum – poštovní muzeum, ve kterém se dokonce můžete svézt vláčky někdejší podzemní pošty.

Pokud si chcete z Londýna odvézt vkusný suvenýr, zvolte některý z muzejních obchůdků, kde určitě najdete pěknější věci než v předražených krámcích v turistickém centru.

Tržnice

Trhy jsou v Londýně velmi populární, mnohé z nich mají dlouhou tradici a kromě toho, že jsou velmi fotogenické, seženete na nich taky výborné jídlo, čerstvé potraviny, ale i květiny nebo oblečení. Schází se na nich rodiny s dětmi, místní obyvatelé a sousedé, kteří tu o víkendu tráví celé odpoledne, takže je na trzích vždy hezká komunitní atmosféra.

Neměli byste si nechat ujít hlavně sobotní Broadway Market v Hackney s výborným jídlem a nedělní Columbia Road Flower Market, kde se prodávají květiny všech druhů a barev a celý den tu hraje živá hudba. Asi nejpopulárnější je ale Brick Lane Market, který o nedělích oživuje stejnojmennou ulici v Shoreditchi. I tady najdete street food, stánky s originálním oblečením, blešák, vintage módu a živou hudbu.

Každý den pak můžete navštívit gastronomický Borough Market kousek od London Bridge. Pár minut odtud je ještě jeden zajímavý trh Maltby Street Market umístěný v obloucích železničního mostu. Tady můžete od pátku do neděle zakončit svoje tržnicové turné sladkou tečkou.

Columbia Road Flower Market

Columbia Road Flower Market

Romantická procházka podél Regent’s Canal

Severní Londýn má svou vlastní malou Temži, i když to není řeka, ale plavební kanál. Regent’s Canal se táhne od západu k východu přes nejzajímavější londýnské čtvrti. Jeho břehy jsou lemované pěší stezkou a malebnými barevnými hausbóty. Romantickou procházku podél něj začněte ideálně v Little Venice kousek od nádraží Paddington a vydejte se dál na východ podél Regent’s Parku až do Camden Town.

Tady se můžete občerstvit na slavné camdenské tržnici, prohlédnout místní street art a pokračovat dál na západ. Pokud se vám nechce jít celou trasu pěšky, dobrou alternativou může být půjčení kola přes londýnský bikesharing. Dojdete-li až do Victoria parku, odměňte se něčím dobrým v místním Pavilion Café s výhledem na jezírko.

Výlet s místními

Powered by GetYourGuide

Piknik v parku

Parky jsou v Londýně víc než jen pár stromů a tráva. Londýnské parky mohou mít podobu botanických zahrad (Kew Gardens), lesů (Highgate Wood), výběhů pro jeleny (Richmond Park) nebo zelených oáz v městské džungli, kde si o obědové pauze v klidu sníte svůj sendvič (například Green Park).

Některé parky jsou natolik velké, že se v nich můžete snadno ztratit a připadat si spíš jako na venkově než uprostřed velkoměsta – například v parku Hampstead Heath. Nádherný je také Greenwich, Victoria Park, Regent’s Park, Kensington Gardens nebo Peckham Rye Park. Parky pokrývají v Londýně 11 % jeho rozlohy a jsou to místa jako stvořená pro piknik za hezkého počasí.

Výhled na Londýn z Alexandra parku

Výhled na londýnské panoráma z Alexandra parku

Open House London 

Festival otevřených dveří budov, které jsou jinak nepřístupné, nebo vyžadují vstupné. Jeden víkend v září si můžete víc než 800 nejzajímavějších budov prohlédnout zdarma, doprovodný program zahrnuje i komentované architektonické vycházky, přednášky apod.

Trooping the Colour 

Velkolepá vojenská přehlídka, která se každoročně koná v centru Londýna na Horse Guards Parade k příležitosti oficiálních oslav narozenin britského panovníka. Událost se koná v červnu a slavnostních ceremoniálů se účastní sama královna. Víc typicky britskou událost na vlastní oči nikde jinde neuvidíte.

All Points East

Konec května ve východním Londýně patří multižánrovému hudebnímu festivalu All Points East, který je nabitý těmi nejlepšími jmény současné hudební scény. Festival se koná po dobu dvou víkendů v prostředí nádherného Victoria parku. 

architektura Londýn

Londýnské kontrasty

Peníze a přibližné ceny

Londýn je třetím nejdražším městem v Evropě, dražší než v ČR jsou tu také potraviny. Všude snadno zaplatíte kartou (my z domu nevyrážíme bez Revolut karty). Místní měnou je britská libra (£, GBP). 1 £ = 29 Kč.

  • Bydlení: v hostelu / guest housu od 500 Kč, v hotelu 1500 Kč, Airbnb pokoj 1000 Kč.
  • Jídlo: v restauraci většinou nad 290 Kč, na ulici kolem 145 Kč.
  • Nápoje: balená voda 20 Kč, pivo 50 Kč, víno 230 Kč (v supermarketu).
  • Potraviny v obchodě: dražší než v ČR, srovnání např. zde.
  • Památky: většina muzeí zdarma, Tower of London 700 Kč.
  • MHD: metro 70 Kč, bus 45 Kč.

Přečti si více v článku: Anglie – země nekonečné zeleně, ovcí a čaje s mlékem

Kam se vydat za gastronomickým zážitkem

Jídlo je v Londýně samostatnou kapitolou. Dát si tady můžete dobroty ze všech koutů světa, ale počítejte, že v restauraci si za ně připlatíte. Řešením může být návštěva gastro trhů (viz „Co musíte zažít“). Zde je výčet míst, kde si do kapsy nemusíte sahat tak hluboko, ale přesto se skvěle najíte.

Regency Cafe

Neexistuje žádné jiné místo, kde byste měli zahájit svůj den takzvanou full English breakfast, než právě v této typické anglické kavárně s červenobílými záclonkami, která je cílem politiků z nedalekého parlamentu, businessmanů z kanceláří, dělníků ze staveb, běžných Londýňanů i zvědavých kolemjdoucích. Porce jsou bohaté a cena naprosto neúměrná zážitku, který si odtud odnesete.

Regency Cafe Londýn

Regency Cafe

Restaurace v Soho a Covent Garden

Soho a sousední Covent Garden jsou čtvrtě s koncentrací minimálně deseti restaurací na obyvatele, většina z nich je výborná. Zkuste např. čerstvé sushi z Eat Tokyo, tortillu z mexické restaurace Wahaca, pizzu z Rossopomodoro, thajské nudle z Rosa’s Thai Cafe, anebo si vyberte některou z restaurací v Kingly Courtu, třípatrovém gastronomickém nebi ve vnitrobloku domu na Carnaby Street.

Polo Bar

Tenhle nonstopáč vás postaví na nohy. Pokud jste u nádraží Liverpool Street a třeba právě čekáte na autobus na Stansted, chcete se posilnit před objevováním východního Londýna, nebo máte hlad po pár pivech v místních barech, záchranou pro vás může být tenhle skvělý non-stop diner. 

S úsměvem vám tu naservírují čerstvé palačinky nebo fish & chips ve čtyři odpoledne i ve čtyři ráno. Super článek o něm napsal web Londonist.

Tip redakce: V průvodci na European Coffee Trip najdete spoooustu božích kaváren – Londýn je kávová velmoc a rozhodně stojí za to pár kaváren ze seznamu otestovat. Mimo jiné díky nim vyrazíte na další místa, kam se běžný turista nedostane. Pokud to jde, můžete mezi nimi chodit pěšky a poznat tak nespočet nečekaných zákoutí.

Jak se sbalit na víkendový trip do Londýna? Omrkněte naše doporučené vybavení na pár dní do města a na nic nezapomenete.

Kde se ubytovat

Rozdíly v cenách ubytování v Londýně jsou samozřejmě obrovské. Víc si připlatíte za ubytování v centru (zóna 1 a 2 londýnského metra), a pokud najdete něco levnějšího, nejspíš to bude na úkor kvality. Dobrou strategií je hledat ubytování dál od centra ve čtvrti, která je zajímavá sama o sobě (East London, Greenwich apod.), pak totiž budete mít poblíž vše, co potřebujete, a třeba ještě nějaký skrytý poklad objevíte.

Co se týče ceny, zlatou střední cestu nabízí Airbnb, kde se dá sehnat slušný pokoj nedaleko centra za cenu okolo 1000 Kč na noc. Pokud je Airbnb blízko stanice metra, nemusí vadit ani větší vzdálenost od centra, protože se tam metrem celkem rychle dostanete. Vyzkoušejte můžete také Booking.com.

Pokud hledáte levné ubytování v hotelu, zkuste se podívat na stránky britského hotelového řetězce Travelodge, kde můžete sehnat dvoulůžkový pokoj za velmi slušnou cenu.

Hostely v Londýně bych nedoporučovala. Většina z nich je ve starých, špatně udržovaných budovách a pobývají v nich zvláštní existence. Možnosti jsou ale ve městě opravdu nekonečné, takže dobrý průzkum na internetu je zásadní.

Notting Hill

Romantika ve známé čtvrti Notting Hill

Kam vyrazit za nočním životem

Centrem nočního života je v Londýně opět čtvrť Soho, která nabízí nespočet nočních barů a hospod. Hlavní cílovou skupinou je tady LGBT komunita, ale vítaní jsou všichni. Za živou hudbou a alternativní scénou vyrazte do Camdenu, nebo pokud chcete jen tak posedět s přáteli u pivka, skvělou atmosféru zažijete v typických anglických pubech v Islingtonu, Hackney nebo Greenwichi.

Jak se do Londýna dostat

Z Prahy do Londýna létá několik spojů denně snad na všechna londýnská letiště, konkurence je tedy vysoká a ceny velmi nízké. Přesto je vhodné rezervovat letenky včas, zvlášť pokud se chystáte na víkend nebo v letní sezoně, kdy mohou ceny stoupat. Průměrná cena zpáteční letenky je asi 1800 Kč, v akci s Ryanairem se tam můžete dostat i za cenu jízdenky Praha–Ostrava. 

Při rezervaci dejte pozor, na jaké letiště v Londýně aerolinka létá, protože například Southend a Luton jsou od centra města tak daleko, že doprava z nich může být i dražší než samotná letenka (nehledě na ztrátu časovou). Nejlevněji a nejrychleji se dopravíte z Heathrow, Gatwicku a Stanstedu. 

Alternativou k letadlu je dvoudenní cesta vlastním autem. Mezi Francií a Anglií se dopravíte buďto trajektem (jednosměrná jízdenka cca od 1200 Kč), nebo eurotunelem (od 2700 Kč), v obou případech rezervujte s co největším předstihem. Nebo se můžete za tisícovku vydat nočním autobusem RegioJet (cesta trvá 18,5 hodiny).

Vydejte se po vlastní ose jednou z nejekonomičtějších variant: Svoboda a nezávislost jako synonymum pro cestování? Postavte si obytnou dodávku

Jak se v Londýně dopravovat

Umění v londýnském metru

Umění v londýnském metru

Jak se dostanete z letiště:

Z letiště Heathrow se pohodlně a levně dostanete metrem, z Gatwicku vlakem (pozor – nejezděte drahým Gatwick Expressem, ale normálním vlakem Southern Railway, kde platí běžné jízdenky či bezkontaktní platba – viz níže) a ze Stanstedu vlakem Stansted Express nebo autobusem National Express.

Jak se přepravovat po městě:

  • MHD: Londýn má zřejmě nejpohodlnější způsob cestování v MHD – stačí vám k němu bezkontaktní platební karta, kterou se jednoduše přiložením ke žlutému čipu odbavíte ve všech dopravních prostředcích (žádná jízdenka se netiskne, při případné kontrole stačí kartu předložit revizorovi). V metru a vlaku je to potřeba u vstupu i výstupu, v autobuse jen u nástupu. Alternativou je pořízení vratné kartičky Oyster v samoobslužných kioscích v metru, kde si ji také můžete nabít v libovolné výši. Jednorázové papírové jízdenky nedoporučuji, protože jsou až dvakrát dražší
  • V Londýně funguje chytrý systém, tzv. daily cap“ – denní cenový limit. Po jeho dosažení už cestujete zdarma. Např. celodenní cestování v zóně 1–2 vás bude stát maximálně 7,20 £ (210 Kč). Ceny jednotlivých jízd: metro 2,40 £ (70 Kč), bus 1,50 £ (45 Kč).
  • V noci funguje hustá síť nočních autobusů, které vás spolehlivě odvezou z centra prakticky kamkoliv. Trasu si jednoduše vyhledáte na Google Maps. O víkendech navíc funguje celou noc i několik linek metra (mapu a víc informací najdete zde).
  • Vlaky jsou běžnou součástí MHD, platí na nich bezkontaktní a Oyster karty (na území Greater London nebo na trase na letiště Gatwick). Nezapomeňte se odbavit přiložením karty na žlutý čip v nástupní i výstupní stanici.
  • Taxi: klasické černé cabs přivoláte mávnutím na ulici, pokud má rozsvícené taxi světlo. Nástupní taxa je 2,60 £ (75 Kč), cena za kilometr cca 3 £ (87 Kč). Taxikáři berou karty. V Londýně spolehlivě funguje také Uber.
  • Kola: městský bikesharing zajišťují červená elektrokola Santander, která mají dokovací stanice po celém centru Londýna. K jejich zapůjčení úplně stačí platební karta, případně si můžete stáhnout aplikaci Santander Cycles, kde najdete info o poloze a kapacitě dokovacích stanic atd. Víc o bikesharingu zde
  • Součástí MHD je i několik linek přívozů na Temži. Nejpravděpodobněji je využijete při cestě z centra do Greenwiche, kde jde o zřejmě nejrychlejší a nejzajímavější formu přepravy.
  • Parkoviště: cestování autem je v Londýně nesmysl, a to hned z několika důvodů: hustá doprava, dostatečná obslužnost MHD, uhlíkové mýtné a minimální parkovací kapacity. Pokud to ale opravdu nejde jinak, velké parkoviště je třeba kousek od O2 areny nebo u velkých obchodních center (např. Westfield) a některých supermarketů. Ano, počítejte s poplatky.

Vízum a podmínky vstupu

Anglie už není součástí EU, a proto vám občanka ke vstupu už nebude stačit. S biometrickým pasem můžete využít na letištích automat a urychlit pasovou kontrolu.

Podrobné informace najdete na stránkách MZV ČR.

Přidejte do svého plánu i Irsko a Skotsko.

Kdy se sem vydat

Londýn je celoroční destinace a nedá se říct, že by tu v nějakém období bylo méně turistů. V posledních rocích bývala léta v Londýně velmi horká, což je o to nepříjemnější, že tu málokde mají klimatizace. Na jaře (březen, duben) jsou teploty příjemné a počasí příznivé.

Vyhlídková terasa Sky Garden

Vyhlídková terasa Sky Garden

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky jsou úplně jiné než v ČR, adaptér koupíte levně i na místě.
  • Spropitné: většinou se přidává k účtu (je uvedené na účtence), dýško se spíš neočekává, ale pokud jste byli spokojení, můžete před odchodem na stole nechat pár drobných.
  • V restauraci si vždy vyžádejte kohoutkovou vodu (tap water), která je bezpečná a zdarma.
  • Praktickou kapesní mapku londýnského metra si můžete vzít zdarma v každé stanici.
  • Jezdí se vlevo, na přechodech máte chytře vyznačené, kam se máte dívat.
  • Londýňané jsou velmi hákliví na jakoukoliv formu kontaktu v MHD, natož oční! S nikým se nebavte a už vůbec na nikoho nekoukejte. Na eskalátorech se vždy držte vpravo.
  • Na přechodech se zásadně nečeká na zelenou, prostě jděte, když je volno – i mimo přechod. Jen dávejte pozor, aby vás zprava něco nepřekvapilo.
  • Při čekání na autobus mávněte na řidiče, aby vám zastavil. Při jízdě pak zmáčkněte červené tlačítko před vaší zastávkou, jinak řidič nemusí zastavit. Nastupuje se zásadně předními dveřmi.
  • Wifi je ve většině kaváren a restaurací zdarma, na ulici pak můžete chytit např. O2 Wifi nebo The Cloud.
  • Data fungují všude kromě metra.
  • Časové pásmo: GMT+0 (–1 hodina SEČ).

Nezapomeňte se před cestou pojistit. Na krátký výlet si vystačíte s krátkodobým pojištěním, pokud cestujete častěji, tak se vám může vyplatit roční cestovní pojištění.

Jak dlouho se v Londýně zdržet

Londýn je obrovské město s 10 miliony obyvatel, což je stejný počet jako v celé ČR. Je to vlastně stát ve státě, takže stojí za to v něm strávit víc než jen víkend. Týden by mohl být tak akorát, když ale zůstanete déle, určitě nebudete litovat – v Londýně je vždy co objevovat. :-)

Muzikant na Brick Lane

Atmosféra na Brick Lane

Co si nenechat ujít v okolí Londýna

Oxford, Cambridge, Canterbury, Brighton… základní výčet měst poblíž Londýna, kam se turisté nejčastěji vydávají na jednodenní výlety. Existují ale místa, která jsou neméně zajímavá, nemusíte ani překročit hranice Greater London. Zkuste třeba Dulwich Village s malebnými anglickými domky a venkovskou atmosférou, Crystal Palace s rájem starožitníků a krásným parkem s bludištěm, nebo si vyjeďte za zelení a královskou historií do západního Londýna na palác Hampton Court, do Richmond parku s jeleny nebo viktoriánské botanické zahrady v Kew.

Hampton Court Palace

Hampton Court Palace

Kde najdu víc informací

Visit London

Oficiální stránky města.

Transport for London

Vyčerpávající info o londýnské MHD.

TimeOut London 

Magazín o městě, přehled aktuálních akcí. Každé úterý ráno také zdarma k dostání aktuální číslo v ulicích Londýna.

Londonist 

Zajímavosti o Londýně, přehled akcí, články. Od Londýňanů pro Londýňany.

London On The Inside 

Zajímavé akce a místa v Londýně, lifestylový magazín.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Adéla Sopuchová

Jsem studentka managementu umění z Prahy a cestování je mou vášní od dětství. Projezdila jsem už většinu zemí Evropy, nejradši se ale vracím do Skandinávie a obecně na sever. V Londýně jsem jako malá bydlela s rodiči, teď v dospělosti se tam často a ráda vracím za kulturou a tajemnou atmosférou londýnských zákoutí, která důkladně prozkoumávám. Jestli do Londýna plánujete cestu a uvítáte pár tipů a rad, nebo chcete sdílet své dojmy a zážitky (ráda se taky dozvím něco nového), určitě se mi ozvěte na Facebooku.
Mým dalším velkým koníčkem je fotografie. Pokud se chcete podívat na další fotky z Londýna, najdete je na mém Flickru.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled